Activiteiten Rhodesische guerilla's blijven nit Vietnam wil zone aan grens China Oegandees diplomaat wil in Zweden blijven NAAST HET NIEUWS Vakanties Joegoslavië kunnen gewoon doorgaan Brezjnjev herkozen Spaanse communisten en socialisten eens ^pONDERDAG 19 APRIL 1 1 1 A (Van onze correspondènt) SALISBURY - De Rhodesi sche verkiezingen lijken steeds meer een succes te worden voor de uitvoe rende raad van de drie zwarte nationalisten Nda- biningi Sithole, bisschop Abel Muzorewa, hoofd man Chirau en voor Ian Smith. Afgezien van de discussies rond het feit dat de blanken 28 zetels in het nieuwe parlement zullen hebben en dat het leger, de politie en de administratie nog geruime tijd in blanke handen zullen blijven, hebben internationale waarnemers en vooral de meer dan 200 internatio nale journalisten steeds minder kritiek op de ver kiezingen als zodanig. De inmiddels bekend ge worden cijfers over de deelname van de zwarte bevolking bewijzen bo vendien dat zeker een be langrijk deel van de meer derheid in dit land nog al tijd aan een vreedzame oplossing gelooft. Tot gis termiddag - dus na ander halve dag - hadden in to taal 1.074.579 mensen in Rhodesië hun stem uitge bracht. Dat is ruim 38 pro cent van de 2,8 miljoen kiezers. In de nacht van dinsdag op woensdag probeerden guerrillastrijders vier ver kiezingslokalen aan te vallen. Hun aanval werd - aldus de autoriteiten in Salisbury - afgeslagen. Er vielen geen gewonden. De vier lokalen konden giste ren normaal worden ge bruikt. Slechts in het gebied van Fort Victoria is de op komst van de kiezers bij zonder gering, hetgeen te wijten is aan intimidatie van de guerrilla's, aldus woordvoerders in Salisbu ry. Ook wordt gezegd dat de guerrilla-activiteit in het land nog nooit zo ge ring geweest is als op het ogenblik. Volgens het hoofdkwartier van de strijdkrachten is een ge vecht tussen een grotere eenheid van guerrilla's en Rhodesische soldaten nog aan de gang. Daarbij zou den elf guerrilla's zijn ge dood. n een bijna agressief te noemen rede beschuldig de dominee Ndabiningi Sithole gisteravond het Westen van dubbele stan daarden. Hij zei dat de westelijke mogendheden een nieuwe regering in Zimbabwe eerder zonden erkennen indien er een staatsgreep zou plaatsvin den, waarin hij, bisschop Muzorewa, hoofdman Chi rau en Ian Smith zouden worden gedood. Sithole maakte duidelijk dat dit land na dertien jaar van strijd een oplossing voor de problemen had gevon den, die hij correct en fair noemde. „Nooit tevoren in de geschiedenis van dit land", aldus Sithole, „hebben wij ervan kunnen dromen dat 2,8 miljoen mensen de kans zouden hebben om een stem uit te brengen. „Wij hebben hier voor het eerst te doen met een ex periment in werkelijke democratie. Ik vraag me dus af', zo zei Sithole, „waarom het Westen nau welijks sympathiek staat tegenover dit experiment. De uiteindelijke oplossing van de problemen van dit land ligt niet bij de OAE (Organisatie voor Afri kaanse Eenheid), niet bij de zogenaamde frontsta- ten, nfet bij Engeland of Zuid-Afrika en ook niet bij de VN, maar bij de mensen in dit land. Wij doen dan ook een beroep op de westelijke democratieën om het opwindende expe riment dat in Rhodesië plaatsvindt te erken- Sithole maakte verder dui delijk dat Robert Mugabe en Joshua Nkomo na de verkiezingen als normale burgers naar Rhodesië kunnen terugkeren en zich eventueel voor een verkie zing als president ter be schikking kunnen stellen. Hij zei dat zijn partij (ZA- NU) in elk geval Joshua Nkomo zou steunen, in dien hij zich als eerste pre sident van Zimbabwe ter beschikking zou stel len. Volgens Sitholë hebben thans meer dan driedui zend guerrilla's de wapens neergelegd. Hij meent dat nog vele guerrilla's zullen terugkeren zodra zij gezien hebben dat de verkiezin gen inderdaad democra tisch zijn en dat een zwarte meerderheidsregering waarvoor zij tot nog toe hebben gevochten - is be reikt. Hij beklemtoonde verder dat een nieuw Zim babwe alleen al om eco nomische redenen verdere betrekkingen met Zuid- Afrika zal onderhouden en noemde als voorbeeld Mo zambique dat dit eveneens doet. Ook verklaarde hij dat een zwarte regering in Rhode sië de strijd verder zal voe ren tegen zwarte guerril la's, die deze regering om ver willen werpen. HONG KONG (Reuter)-Vietnam en China zijn gisteren in Hanoi onderhandelingen begonnen die moeten leiden tot een normalisering van de onderlinge betrekkingen. De gevolgen van de aardbeving in Joegoslavië zijn nog steeds zichtbaar. Grote rotsblokken op de zwaarbescha- digde wegen in Montenegro. DEN HAAG - De Neder landse reisorganisaties zullen de toeristen die hadden geboekt voor reis- bestemmingen in de door een aardbeving getroffen Joegoslavische deelstaat Montenegro, vervangende accommodatie aanbieden in onder andere Dubrov- nik en Ohrid. Alle nog be staande hotels en pensions in Montenegro blijven de komende maanden dicht. Het getroffen gebied langs de Adriatische kust telt tienduizend bedden. Vo rig jaar bezochten onge veer tweeduizend Neder landers de nu zwaar ge troffen deelstaat. Bij de Nederlandse reisbureaus waren gisteren nog geen annule ringen binnengekomen. Dinsdag nog is een charter met vakantie gangers vertrokken naar Du- brovnik, circa 50 kilometer ten noorden van het rampgebied. In Dubrovnik, geliefd vakantieoord van tienduizenden Nederlanders, is voldoende accommodatie be schikbaar om een extra stroom vakantiegangers op te vangen. De directeur van het Joegoslavisch verkeersbureau in Amsterdam, Bojkovski, verwacht dat de Ne derlandse vakantiegangers hun geplande zomerreis naar de Joe goslavische kust normaal kun nen laten doorgaan. "Het ramp gebied wordt door de Nederlan ders verhoudingsgewijs weinig bezocht. Rond Split en Dubrov nik komen echter jaarlijks zo'n 200.000 Nederlanders. En in die streek is er niets aan de hand. Wij hebben veel telefoontjes van ver ontruste mensen gehad, maar we hebben niet de indruk dat mas saal wordt afgezien van een vakantie naar Joegoslavië. Hotelplan heeft al zijn reizen naar de plaatsen Budva en Ulcinj laten vervallen. De bijna 500 mensen die hadden geboekt voor deze plaatsen, die bijna voor de helft zijn verwoest, zullen in de gele genheid worden gesteld een an der reisdoel te kiezen. Hotelplan biedt Horhid, op de grens van Joegoslavië, Griekenland en Al banië, als alternatief aan. Ook bij andere touroperators wor den vervangende reisbestem- mingen (vooral Dubrovnik) aan geboden. Een woordvoerder van Neckermann: "Als bijvoorbeeld iemand helemaal niet meer naar Joegoslavië wil, kan zonder bij komende extra kosten voor een geheel andere vakantie worden geboekt". De ANWB heeft laten weten dat de hoofdweg langs de Adriatische kust weer berijdbaar is. De bin nenwegen zijn in het rampgebied veelal afgesloten, en slechts met een speciale vergunning mag men op deze wegen komen. Meer dan de helft van alle huizen, hotels en pensions in Montene gro is onherstelbaar verwoest. Dit gedeelte van de Adriatische kust was met name de laatste ja ren uit de schaduw getreden van de kuststreek rond Dubrovnik. Met veel geld was het gebied ontwikkeld. De aardbeving heeft de economische ontwikkeling van Montenegro echter wreed een halt toegeroepen. Er wordt nu al gezegd dat het zeker tien jaar zal duren eer het gebied de natuurramp weer enigszins te boven zal zijn. Van Vietnamese zijde werd voor gesteld, het grensgebied te demi litariseren. Als beide partijen zich drie tot vijf kilometer van de grens zouden terugtrekken kan er een gedemilitariseerde zone ontstaan. De Vietnamese delega tieleider, onderminister van bui tenlandse zaken Phan Hien, stel de ook voor lijsten met de namen van gevangenen uit te wisselen, waarna snel kan worden overge gaan tot hun vrijlating. Phan Hien, wiens toespraak in zijn geheel werd uitgezonden door het Vietnamese persbureau, zei dat de toestand aan de grens zeer gespannen was. Hij beschuldigde de Chinezen ervan dat ze nog steeds 'tien punten op Vietna mees gebied' bezet houden. Vol gens Hien waren de massamoor den die de Chinese troepen bij de oorlog van februari in twee dor pen hebben gepleegd, 'vele ma len erger dan het bloedbad van My Lai (een dorp in het voormali ge Zuid-Vietnam waar een Ame rikaanse eenheid onder leiding van luitenant Callev in maart 1968 een ware slachting onder burgers aanrichtte - red.). Vol gens Phan Hien moet - bij de re geling van het grensconflict - re kening worden gehouden met de grens die in 1887 en 1895 tussen China en Frankrijk is overeenge komen. Verwijt Toen hij de Chinezen verweet Viet namees grondgebied bezet te houden, zei hij: "China trekt nog steeds sterke militaire eenheden samen in het grensgebied. Het gaat ook nog steeds door met verkenningsacties en gewapende provocaties. Daarmee moet het onverwijld uit zijn". Ondertussen heeft het Chinese persbureau Nieuw China Viet nam ervan beschuldigd vorige week een serie grensincidenten te hebben uitgelokt, waarbij twee Chinezen en een Vietnamees om het leven kwamen. Het persbureau citeerde ook uit de openingstoespraak van de Chi nese onderminister van buiten landse zaken Han Nianlong, die als delegatieleider fungeert. Hij zei dat, als het Vietnam ernst is met de onderhandelingen, het niet moeilijk hoeft te zijn om de geschillen tussen beide staten vreedzaam te beslechten. De Chinese delegatie zal de voor stellen van Vietnamese zijde be studeren en er naderhand op rea geren, aldus Nianlong. Leonid Brezjnjev (72) is woensdag herkozen als staatshoofd van de Sowjet-Unie, ofwel „voorzitter van het Presidium van de Opper ste Sowjet". De herverkiezing vond plaats op de eerste dag van de beraadslagingen van de Op perste Sowjet, het Russische al ternatief van een volksvertegen woordiging. De nieuwe Opperste Sowjet was begin maart „geko zen" en dit nieuwe parlement moest gisteren een nieuw presi dium en een nieuwe voorzitter daarvan kiezen. De Opperste Sowjet volgt altijd unaniem de besluiten die eerder genomen worden door het cen trale comité van de communisti sche partij, dat gewoonlijk bij eenkomt kort voor de vergade ringen van de Opperste Sowjet, die tweemaal per jaar plaatsvin den. De voorstellen die eerst door het partijcomité en daarna door de Opperste Sowjet worden goedgekeurd, komen van de (communistische) partijtop die bestaat uit de leden van het in vloedrijke politburo en de secre tarissen van het centrale comité. Brezjnjev hield een korte toespraak waarbij hij de indruk wekte fy siek zwakker te zijn dan tijdens recente openbare manifestaties. Behalve Leonid Brezjnjev werd ook premier Aleksei Kosigin (75) herkozen in zijn functie. Er gin gen de laatste weken in Moskou geruchten over een mogelijk ver dwijnen van Kosigin als rege ringsleider. Hij is als eerste ver antwoordelijk voor het econo misch reilen en zeilen van de Sowjet-Unie. Partijleider Brezjnjev heeft de laatste jaren niet nagelatën om de economi sche ontwikkelingen soms scherp te kritiseren. Kosigin kreeg officieel de opdracht „om een nieuwe regering" te vor- DROOM KOMT UIT Ramona Agudin, de 'grootmoeder van Madrid', had voor haar 109de verjaardag slechts twee wensen. De ene was een ontmoe ting met de Spaanse koning, de andere was een reisje naar Argen tinië te kunnen maken om haar kinderen en kleinkinderen te kunnen bezoeken. Haar wensen werden in één keer vervuld, want tijdens een privé-audiëntie met Koning Juan Carlos bood deze haar een retourtje Argentinië aan. DIAMANTKOORTS Sinds onlangs op Borneo een diamant van dertig karaat werd ge vonden heerst daar een ware diamantkoorts. Zo'n vierduizend mensen zijn van de vroege ochtend tot de late avond aan het zeven in de hoop diamanten te vinden. Er zijn boeren bij die hun werk in de steek gelaten hebben om hun geluk te beproeven in Landasan Oelin, twintig kilometer van de pro vinciale hoofdstad Banjarmassin. Voordat de grote diamant ge vonden werd waren er maar enkele tientallen delvers bezig. JUBILEUM Het dagblad van de Franse communistische partij "l'Humanité" heeft gisteren zijn 75-jarig bestaan gevierd. Het blad, dat een oplage heeft van 100.000 exemplaren, werd in 1904 opgericht door de socialistische leider Jean Jaures als partijblad. De Franse communistische partij ontstond in 1920 na een scheuring binnen de socialistische beweging. DANSEN EEN GEVAAR? In het Chinese Volksdagblad is gisteren kritiek geleverd op Chine se fabrieken omdat zij op slechte wijze dansfeesten organiseren. In een ingezonden brief werd er over geklaagd dat mensen zo maar onder werktijd weglopen om te gaan dansen en dat sommi ge fabrieken veel geld uitgeven aan muziekinstrumenten en danskostuums. In sommige fabrieken worden de danspartijen slecht georgani seerd en gedragen de mensen zich bespottelijk. De schrijver ver klaart niet tegen dansen te zijn, "zolang het de produktiviteit" het werk of de studie, maar niet in gevaar brengt" (Van c correspondent) MADRID - De socialistische arbei derspartij (PSOE) en de commu nistische partij (PCE) hebben gis termiddag op een persconferen tie in Madrid een akkoord gete kend over een gemeenschappe lijk beleid op het gebied van ge- meenteraadspolitick. Doel van dit akkoord is de interne demo cratisering binnen de Spaanse gemeenten, het streven naar een gemeentelijke autonomie, het voeren van een duidelijke ge meentepolitiek en het betrekken van de bevolking bij de beslissin gen in de gemeenteraad. Het akkoord heeft tot gevolg dat van de ruim achtduizend ge meenten in Spanje ongeveer 1800 steden met meer dan 20.000 in woners in handen komen van links-progressieve burgemees ters. De gemeenteraadsleden kiezen op 19 april in 1000 steden een socia listische burgemeester. Onge veer 250 gemeenten, waaronder Cordoba, zullen de komende vier jaar een communistische burge meester hebben. Ongeveer 550 steden krijgen een burgemeester van een regionaal-nationalisti sche partij. In Pamplona, de hoofdstad van Navarra, wordt met steun van de socialisten een burgemeester gekozen van Herri Batasuna, de politieke vleugel van de Baskische afscheidings beweging ETA-Militar. In slechts 18 van de 50 Spaanse provinciale hoofdsteden zal een burgemees ter van de regeringspartij. Unie van het Democratisch Centrum (UCD), de scepter zwaaien. Gevraagd of de PSOE zich niet compromitteerde door in Pam plona Herri Batasuna te steunen, antwoordde de socialist Alfonso Guerra dat het steunen van de UCD een grotere ramp zou zijn. Voorts verklaarde hij dat de so cialisten druk uitoefenen op Her ri Batasuna om hun vier zetels in het parlement te bekleden. De politieke woordvoerders van ETA-Militar staan namelijk op het standpunt dat zij als nationa listische Basken niet in een Spaans parlement thuisho- Eurocommunist Santiago Carrillo deed op de persconferentie alle mogelijke moeite om de indruk te vermijden dat het akkoord tus sen zijn partij en de PSOE een volksfront betekende tegen de regeringspartij en de rechtse op positie. Volgens Carrillo blijft de samenwerking tussen beide par tijen alleen maar beperkt tot ge meenschappelijke acties op ge meentelijk niveau. Uitwisseling uitgesteld CAïRO (UPI) - De plechtigheid van de uitwisseling van de ra tificatie-oorkonden van het Israëlisch-Egyptische vre desverdrag is drie dagen uit gesteld. Dit is gisteren mee gedeeld door functionarissen van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken. De uitwisselingsplechtigheid zou zondag plaatshebben maar is nu verschoven naar woensdag 25 april. Er is geen politieke oorzaak, aldus de functionarissen. Reden is dat zondag de Kopten in Egypte hun paasfeest vieren en maandag wordt in het hele land het lentefeest gevierd. De ceremonie, wqardoor het vredesverdrag van kracht wordt, zal plaatshebben in het Amerikaanse waarnemings station Umm Chaschiba in de Sinal. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN - James Dada, de zaakgelastigde van Oeganda in Scandinavië, weigert te vertrek ken nu Amins regime is gevallen. Dada, die zelf een actieve rol heeft gespeeld bij enkele moord partijen in Oeganda, heeft giste ren in een commentaar verklaard zichzelf als ambtenaar te be schouwen. En als zodanig, zei hij, blijf ik in functie. Hij meerit dat zijn benoeming door Idi Amin geen politieke basis had en dat hij gewoon kan doorgaan als zaak gelastigde in Scandinavië voor de nieuwe regering-Luie in Kam pala. De Deense regering is dat volstrekt niet met hem eens, maar kan blijkbaar Dada's diplomatieke onschendbaarheid nog niet om zeilen. Dada kwam vorig jaar ook in het nieuws toen hij een aan klacht wegens smaad indiende tegen het dagblad Extrabladet in Denemarken. Deze krant bracht toen een opzienbarend verhaal over Dada's activiteiten in Oe ganda voordat hij naar Scandina vië kwam. Men noemde hem toen een massamoordenaar, leuge naar en de loopjongen van Amin. Dada wilde een grote schadever goeding hebben omdat hij zich voelde aangetast in eer en goede naam. Hij sneed zichzelf echter lelijk in de vingers. Omdat Ex trabladet hem voor massamoor denaar had uitgemaakt, moest men dit ook kunnen bewijzen. In het daarop volgende proces in Kopenhagen slaagde men daar ook in. Getuigen uit Oeganda wisten ver halen te vertellen over de slach tingen onder politieke tegen standers door Dada zelf en er kwam genoeg bewijsmateriaal op tafel om hem als massamoorde naar te kunnen beschouwen. Maar Dada, die ook in Noorwe gen en Zweden officieel is geac crediteerd als diplomaat, weigert te vertrekken. „Binnenkort zal ons niets anders overblijven dan hem maar vrien delijk doch dringend te verzoe ken dit wel te doen", zo verklaar de de Zweedse minister van bui tenlandse zaken Hans Blix des gevraagd in een commentaar hierop. In politiekringen in de Keniase hoofdstad Nairobi is gisteren be vestigd dat de van Engelse af komst zijnde majoor Bob Astles, op Idi Amin na de meeste gezoch te man in Oeganda, in Kenia is aangehouden voor ondervraging. Militaire kringen in Kampala had den enkele dagen geleden gezegd dat zij een lijk van een Europeaan hadden gevonden dat vermoede lijk dat van majoor 'Bob' was. Astles is er echter in geslaagd naar Kenia te vluchten waar hij is aangehouden. Astles, een 56-jarige vroegere wegwerker, werd als Amins woordvoerder en adviseur ge weldig machtig. Astles kan de Keniase regering nog voor problemen stellen. Men verwacht dat de? voorlopige Oe- gandese regering om zijn uitleve ring zal vragen omdat zij hem wil ondervragen over de slachtpar tijen onder Amin. Volgens bui tenlandse persberichten kan hij ook direct betrokken zijn ge weest bij de executie, onlangs, van vier journalisten - twee Zwe den en twee Westduitsers - die de oorlog in Oeganda wilden ver slaan maar als spionnen werden terechtgesteld toen zij het land binnen waren gekomen. De minister van buitenlandse za ken van de nieuwe Oegandese regering, Otema Halimadi, heeft gisteren verklaard dat zijn land de beginselen zal respecteren van niet-gebondenheid en van de rechten van de mens en voorts de handvesten van de Verenigde Naties en van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Sprekend tot diplomaten zei Hali madi dat zijn regering de "vriendschap en niet de vijand schap" wil van alle landen ter we reld. In verband met de 'enorme taak' van de wederopbouw van het land heeft Oeganda behoefte "aan de samenwerking en de vriendschap van de internatio nale gemeenschap". De Joegoslavische ambassadeur Cosevski, verzekerde de Oegan dese minister daarop van "uit stekende samenwerking" van de zijde van hem en zijn collega's. Inmiddels bleek gisteren dat er binnen het overkoepelende "na tionale front voor de bevrijding in Oeganda" enige onenigheid heerst. In een boodschap die in de de Keniase pers werd gepubli ceerd, klaagde de secretaris-ge neraal van de "Red Oeganda Be weging" (SUM) erover buitenge sloten te zijn van de nieuwe rege ring. De strijders van de SUM die hun levens hebben gewaagd en die van hun familieleden en hun goederen zijn uitgesloten van de regering, aldus het bericht.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9