Vrees voor uitzetting illegale buitenlanders Rare blended Irish Eigenaresse tegen sluiting van pensions Optreden Verboom valt slecht Omroep AZL groeide in 20 jaar uit tot complete RTV-dienst DONDERDAG 19 APRIL 1979 LEIDEN LEIDEN - Het gevaar dreigt dat de Leidse vreemdelingenpolitie de verhuizing van gastarbeiders vanuit illegale pensions naar het "Woonoord Beukenschans" in Leiderdorp gaat aangrijpen om illegaal in Leiden verblijvende buitenlanders het land uit te zetten. Dat zeggen vier Leidse welzijnsinstellingen in een brief aan burgemeester en wethou ders. De instellingen zijn boos op het col lege omdat de manier waarop de gemeen te de verhuizing naar Leiderdorp organi seert voor gastarbeiders "onnodige problemen" gaat opleveren. De gemeente heeft aangekondigd dat illegale pensions worden ontruimd als ze niet uit zichzelf sluiten. De gemeente had vóór deze verhuizing af spraken met de politie moeten maken. Als de verhuizing nu wordt gebruikt om "ille galen" weg te werken, vinden de vier wel zijnsinstellingen dat een slechte zaak. Onbegrijpelijk "Onbegrijpelijk" wordt het genoemd dat de gastarbeiders een brief in het Nederlands kregen, waarin de hele operatie werd aan gekondigd. De pensionhouders zouden de verhuis-aankondiging maar moeten vertalen. De instellingen betwijfelen of de houders van pensions dat wel willen doen, en of ze het kunnen. De brief had vertaald moeten worden, vinden de instellingen. Kritiek hebben de vier instellingen (Wel-' zijnsraad, Burgerraadsman, Rechtswin kel en Stichting Rijn en Lek) ook omdat helemaal niet zeker is dat de pensions na de komende sluiting niet weer als paddes toelen uit de grond zullen schieten. En wat gebeurt er wanneer het "Woonoord" in Leiderdorp straks vol is, willen de brief schrijvers weten. De sluiting van illegale pensions zou dan wel eens een heel tijde lijke zaak kunnen zijn. Bij de aangekondigde ontruiming wordt volgens de vier instellingen veel te weinig op de individuele situatie van de buiten landers gelet. Voor sommigen zou het misschien heter zijn om niét naar Leider dorp of Hooigracht te hoeven verhuizen. De instellingen adviseren om eventueel het bureau huisvesting in te schakelen. Hulp Gepleit wordt verder voor een beperkte verhuiskostenregeling en een huurge- wenningsregeling. Ook zou de gemeente bij de verhuizing daadwerkelijk hulp kunnen aanbieden. Er moet ook een po ging worden gedaan om aan de kritiek die de buitenlanders op de verhuis-operatie hebben, tegemoet te komen. Het open baar vervoer tussen woonoord en het cen trum van Leiden en het station zou bij voorbeeld verbeterd kunnen worden. Ook mag er geen ontruiming van kamers plaatshebben als de buitenlander toeval lig met vakantie is. De instellingen vinden dat hun kritiek moet worden gehonoreerd voordat van een "sociale" begeleiding van de gastarbei ders gesproken mag worden. Er moet weliswaar een eind komen aan de gevaar lijke situatie, die in veel illegale pensions kennelijk heerst, geven de instellingen toe. Het beleid van de gemeente wordt echter "overhaast" genoemd. Die mensen willen nou eenmaal zo leven "De Vrije Lijn" in actie. Op de voorgrond vader en zoon Koster, op de achtergrond een tot reportagewagen omgebouwde ambulance. Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 draait van avond de film "Stavisky" van de Franse regisseur Alain Resnais met in de hoofdrol Jean Paul Belmondo. De film handelt over een miljoenen zwendelaar die in het begin van de jaren dertig in de hoogste en zeer corrupte krin gen van de Franse derde re publiek opereerde. De toe gangsprijs bedraagt vier gulden en de voorstelling be gint om 21 uur. Turkse avond Morgenavond wordt er in het vormingscentrum voor jong volwassenen Troef aan het Noordeinde 2a een Turkse avond gehouden. Er wordt onder meer Turkse muziek ten gehore gebracht, er worden Kritiek in eigen PvdA-fractie scheepslading Iers antiek vandaan haalt? Gei'mporteerd vanuit z'n eigen bedrijf in Ierland. LEIDEN - Wethouder A. Ver boom (PvdA) had de harde uitspraken tegenover Tuin- stadwijk-bewoners die hij dinsdagavond deed, voor zich moeten houden. Dat vindt tenminste een deel van Verboom's eigen PvdA-gemeen- teraadsfractie. Raadslid me vrouw Van Dongen zei gister avond dat het voor "het gezicht van de PvdA en het PvdA-beleid" geen goede indruk maakt wat Verboom doet. De wethouder liet dinsdagavond in een vergadering van de raads commissie voor volkshuisves ting merken de klachten van Tuinstadswijk-bewoners over hun pas gerenoveerde woningen niet zo serieus te nemen. Op klachten van bewoners reageer de hij onder meer met "Ach man. schei toch uit". Een bewoner die een excursie van raadsleden naar de Tuinstadwijk wil bijwonen, kreeg te verstaan dat zoiets wel mag als hy zijn "kop maar houdt". Hoewel de raadsfractie van de PvdA Verboom's optreden waar schijnlijk sterk betreurt, bleef de openlijke afkeuring van Ver boom gisteravond uit. Toen Ver boom op de kritiek reageerde door te zeggen: "Misschien vallen mijn uitlatingen mee als je weet tot wie ze gericht waren", toonde het raadslid mevrouw Koning zich zeer gebelgd: "Ik vind dit heel verdrietig". De kritiek op Verboom mocht ver der alleen in een besloten verga dering besproken worden, vond fractievoorzitter Peters. Volgens mevrouw Koning heeft het geen zin om kritiek op wethouder Verboom te uiten "want dan gaat hij meteen in de bovenste boom zitten". Zeker is dat de zaak PvdA-raads- fractie steeds meer bezighoudt. Fractieleider Peters ontkende gisteravond dat er eerder op de avond al in besloten kring over Verboom's optreden gesproken zou zijn. Volgens mevrouw Ko ning was dat echter wél het geval, en zou zij bij die gelegenheid een (vergeefse) poging gedaan heb ben om dje wethouder tot inkeer te brengen. LEIDEN - De kamer herbergt drie bedden en evenzoveel kasten. Op de schoorsteen een tv, in het midden een wankele tafel. Achter de deurpost blijkt een miniscule keuken schuil te gaan. Op de tweepitter staat een pan met in houd te pruttelen. Een raam of andere ventilatie mogelijkheid is nergens te bekennen. Sommige van de negen gastarbeiders die in het pand aan de Kabeljauwsteeg hun bed hebben staan wonen er bijna elf jaar. Ze willen niet ver- Hier rustig, geen ruzie. Baas niet moeilijk, zegt altijd dag. Daar veel mensen. Ook als alleen daar vijf gulden kost ik ga niet in Lei derdorp". Ook zijn kamergenoot die zich lan guit op het bed heeft uitgestrekt laat via heftig knikken weten niet weg te willen. Toch ziet het er naar uit dat het binnenkort zover komt. Kabeljauwsteeg nr. 1 is één van de negen pensions, die door de gemeente is afgekeurd. Vóór 15 mei moeten de bewoners de panden verlaten. De eigenaars wordt geen vergun ning meer verleend. Oogluikend De gemeente heeft het verhuren van kamers aan gastarbeiders in gebrekkige, vaak brandgevaar lijke panden in de binnenstad ja renlang oogluikend toegestaan. Vervangende woonruimte was er nooit. Maar nu is er het Woon oord, een complex eengezinswo ningen waar gastarbeiders per twee man een kamer kunnen hu ren. De animo blijkt niet groot te zijn. Liever blijven ze in de oude pensions in de Leidse binnenstad dan naar Leiderdorp te verhui- Verschillende eigenaars van pen sions zijn via de wet AROB (Ad ministratieve Rechtspraak tegen Overheids Beslissingen) bij het college van B en W in beroep ge gaan. Zo ook de eigenaresse van In april 1959 begonnen twee mannen, Dick Koster en Krijn van der Neut, op provisori sche wijze een ziekenomroep in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Het ondernemende tweetal moest zich behelpen met zeer bescheiden apparatuur en een zo mogelijk nog beschei dener studioruimte, een hoek je op de grote zaal van de af deling Heelkunde. Voor het maken van een reportage stapten ze dan op de fiets of brommer. Bandrecordertjes achterop en karren maar. Nu, precies t wintig jaar later, is er wel het nodige veranderd. Wanneer men nu een reporta ge maakt, rukt de Radio en Televisiedienst van het AZL met een volledig uitgeruste reportagewagen, compleet met camera's, regel- en ge luidsapparatuur en video, uit. Bovendien heeft de dienst tegenwoordig de beschikking over een heel wat comforta beler onderkomen. Zo is ongeveer vijf jaar geleden op de tweede verdieping van de dienstwoning aan de Rijnsburgerweg een echte, professionele radio-en televi siestudio verschenen. Vanuit dit centrale punt worden op vijf avonden in de week en op zaterdagochtend uitzendin gen verzorgd. Op zondag morgen worden bovendien de beide kerkdiensten recht streeks vanuit de Kerkzaal van het AZL, zowel via radio als televisie, uitgezonden. De radiouitzendingen kunnen door alle patiënten (dat zijn er gemiddeld zo'n 800) een voudig worden gevolgd via de radio boven hel bed. De televi sieuitzendingen, kerkdien sten, concerten en speciale ge beurtenissen in de regio zoals het bloemencorso en de start van de Tour de France vorig jaar. verschijnen op zo'n 175 schermen die over het hele AZL-terrein verspreid staan. De eigen uitzendingen verschij nen nu nog slechts in zwart wit op het scherm maar als het aan Dick Koster ligt dan zal dat spoedig veranderen. De vraag is evenwel of de finan ciële middelen voor de om schakeling naar kleur aan wezig zijn. Dick Koster, de man van het eerste uur die zich tegenwoordig hoofd van de Radio en Televisiedienst mag noemen: "We mogen niet mopperen. De directie pro beert ons zo veel mogelijk te helpen. Ze gunnen ons alles maar op een gegeven moment houdt alles natuurlijk op, dan is er gewoon geen geld meer". De RTV-dienst van het AZL. die vandaag open huis houdt en morgen ter gelegenheid van het 20-jarige bestaan een re ceptie geeft, heeft naast een schitterende servieskast. Gemaakt uit eerste klas grenen. Met een grote glasdeur zodat al uw mooie spulletjes veilig opgeborgen en tóch zichtbaar zijn. M Maar Hein heeft nog M? veel meer. Kom maar 'ns langs. Hoge Rijndijk 260 - Leiden-Tel. 07] - 410608-4U276. opend: dinsdag t/m vrijdag 10.00 - 18.00 uur, donderdag koopavond. Zaterdag 10.00- 17.00 uur. huizen. Ook niet naar het gloed nieuwe woonoord Beukenschans voor buitenlandse werknemers in Leiderdorp. "Te ver weg voor mij" zegt één van hen, El Belaidi, telkens opnieuw in uiterst gebrekkig Nederlands. "Ik nou uur met de bus naar Hil- legom." Hij wijst met zijn vinger op de tafel. "Hier is fijner. Altijd goed, goed mensen. Station vijf minuten. Bus weg komt andere bus. Leiderdorp? Bus weg, half uur wachten. Niet fijn voor mij, films over Turkije vertoond en er zijn lekkere hapjes. De avond begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt één gulden. Monte Zuma In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt morgenavond de groep Monte Zuma op. De groep speelt voornamelijk eigen composi ties en daarnaast nummers van de Allman Brothers en Santana. De groep bestaat uit Cees Terwei sologitaar Hans Top (drums), Hans Hoogstoefenbelt (basgitaar) en Rob Fontain (orgel.synthe sizer en piano). Het optreden begint rond half tien en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Duivensport PV "De Reisduif' hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Essen. In concours wa ren 350 duiven. De uitslag was: l.C.Montanje,2,6,8,10. W. Kop. 3. 7. K. v.d. Berg. 4. P. Mooten, 5(9, W. v.d. Hoogt. Bewoner El Belaidi op zijn bed in de kamer die hij met twee landgenoten deelt: "Leiderdorp te ver weg voor mij het pand Kabeljauwsteeg 1/Jou- bertstraat 23 en 23a/Schutter- straat 10 en 10a, Mevrouw Mo- hamed-Schoute die voor de Ma rokkanen een brief heeft ge schreven naar de gemeenteraad. Ze ontkent dat de pensions slecht van constructie en brandgevaar lijk zijn en dat er onvoldoende wasgelegenheid is. "Dat kunnen ze bij de gemeente nou wel zeg gen" ze wijst in de koffieshop aan de Morsstraat, die ze ook exploi teert, in de richting van de keu ken. "Maar ze hebben niet eens de kraan en het aanrecht meege rekend. Ik heb het zelf ook jaren zonder douche moeten doen. Die mensen willen nou eenmaal zo leven. Ze zijn het gewend. Elke week krijgen ze schone lakens en slopen, vuilniszakken. Meubels, een tv, een koelkast, het zit er al lemaal in voor die honderdtwin tig gulden per maand die ze de man betalen. In die tien jaar dat we de pensions hebben is er nooit wat aan de hand geweest. M'n man gaat elke dag kijken." Later blijkt dat haar man elke dag de ronde doet langs de pensions om te controleren of de Marok kanen het licht in de gangen niet laten branden en de kachels niet voluit zetten terwijl de ramen openstaan ("Want anders nemen ze een loopje met je"). Het argument van de gemeente dat de pensions "vies" zouden zijn wijst mevrouw Mohamed reso luut van de hand. "Als dat zo is ligt dat aan de mensen zelf. Ik heb geen tijd om het ook nog schoon te houden. Maar ja, ze zijn heel anders gewend te leven hè. Dan zetje kasten neer, maar dan slaan ze nog spijkers in de muur om hun jassen aan op te hangen." De eigenaresse is vastbesloten te gaan procederen als de brief aan de gemeenteraad niet genoeg gewicht in de schaal legt. "Kijk, we hebben allemaal kosten ge maakt om de kamers enigszins op te knappen. En nou hebben we dure maanden gehad met gas- en lichtrekeningen, en nu je er wat aan kan verdienen halen ze het weg." Geen van de huurders wil volgens mevrouw Mohamed verhuizen. "Ze vinden in het Leiderdorp net een concentratiekamp". Volgens de heer Van Ingen, ambte naar bij de gemeentelijke afde ling Maatschappelijke Aangele genheden, wilde mevrouw Mo hamed enige tijd geleden de pen sions toch liever sluiten. Een herkeuring door Bouw- en Wo ningtoezicht om na te gaan of hetgeen in de rapporten over de panden stond vermeld (scheve vloeren, verzakte kozijnen, lek kende goten en daken, gescheur de muren etc.) nog klopte met de werkelijkheid. Van Ingen: "Maar dat hoefde niet, mevrouw Mohamed verklaarde er ook niets meer aangedaan te hebben omdat ze ermee wilde stoppen. In de loop van maart kwam er opeens een verhaal dat er allemaal familie en bekenden in de pensions zaten, die ze het niet kon aandoen om ze op straat te zetten. Ze wilde wachten tot ze zelf weg zouden gaan. Maar ja, als je nagaat dat sommigen daar al tien jaar wonen is het geen doen om daarop te wachten." MIEP DE GRAAFF Renovatie deel Haagwegkwartier is van de baan LEIDEN - Het opknappen van het complex woningen omsloten door de Ten Katestraat, Da Cos- tastraat, Toussaintkade en Ter Haarkade (Haagwegkwartier) in Leiden is definitief van de baan. Op een bewonersvergadering heeft een grote meerderheid van be woners zich gisteravond tegen de renovatie uitgesproken. Volgens deze bewoners zijn hun huizen nog niet aan volledige renovatie toe. Zoals bekend is er enkele maanden geleden een anti-reno vatiecommissie opgericht die zich nadrukkelijk tegen een uit- gebreidde opknapbeurt van de woningen heeft verzet. De bewoners van de woningen in het Haagwegkwartier willen wel v een goed onderhoudsplan voor hun woningen. Er is gisteravond een nieuwe bewonerscommissie opgericht die samen met de wo ningbouwvereniging Werk manswoningen een onder houdsplan voor de huizen zal gaan uitwerken. mogelijke omschakeling naar kleuren uitzendingen nog an dere ambitieuze plannen. Zo hoopt men binnenkort een begin te kunnen maken met het uitzenden van kinderpro gramma's. Verder wil de dienst het vaak lange wach ten in de polikliniek wat aan genamer maken door via het televisiescherm "slap-stick" films te vertonen. De Ziekenomroep van het AZL heeft in de afgelopen twintig jaar duidelijk een stormach tige ontwikkeling doorge maakt. Het enige dat in al die jaren niet veranderd is is de naam van de ziekenomroep: "De Vrije Lijn". Deze naam is eigenlijk vanzelf tot stand ge komen. Indertijd, toen er een begin werd gemaakt met de radiouitzendingen, moest er een geluidslijn worden vrij gemaakt, een vrije lijn dus. Deze naam is altijd blijven voortbestaan en na twintig jaar uitgegroeid tot een be grip. "De Vrije Lijn" wordt nu ge vormd door ongeveer dertig medewerkers, die onder su pervisie staan van Dick Kos ter. Al deze medewerkers, va riërend van werknemers van het AZL en medische studen ten tot leraren wiskunde en onderwijzers, zetten zich ge heel belangeloos voor de zie kenomroep in. Bij het tot stand komen van de verschil lende programma's hebben zij een grote eigen inbreng. Koster: "We laten ze zoveel mo gelijk hun eigen gang gaan zolang ze maar geen politieke of godsdienstige mening gaan verkondigen. Ook moeten ze met hun grapjes een beetje uitkijken, er voor zorgen dat ze niet bepaalde mensen of groeperingen kwetsen. Zo was er jaren terug iemand die \n de microfoon zei: "Kennen jullie de overeenkomst tussen een stratenmaker en een chi rurg? Nee? Beiden verbergen hun fouten onder het zand". Je kan begrijpen dat we daar nogal kwade reacties op heb ben gehad". Volkshuis De meeste mensen kennen Ierland alleen als vakantieland èn om de whisky. Wist u dat Hein Chrispijn er, elke maand weer, een Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk bestaat in ok tober van dit jaar 80 jaar. In verband daarmee zullen di verse activiteiten worden ontplooid. Eén daarvan is het uitgeven van een boekje over de geschiedenis van het Volkshuis. Om dat boekje sa men te stellen is een groep aan het werk gegaan die foto's, anecdotes, ervaringen in het Volkshuis opgedaan gaat verzamelen. Mocht u iets op dat gebied in huis hebben dan kunt u contact opnemen met de volgende personen: Henk Kramers. Rijnzichtstraat 19, tel. 769885. Harry v. Bovene, Waardstraat 3, tel. 126111. Jack Slangen, Maresingel 11a, tel. 144884.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3