Grafkelders Pieterskerk dicht Stemgedrag van Kessen en Koning (PvdA) gehekeld Folkloristisch Danstheater moet blijven Leidse veemarkt is tweede van het land PvdA achter onderzoek kosten lift DONDERDAG 19 APRIL 1979 Fundamenten zijn binnenkort niet meer te zien Burgemeester Vis middenmet J schedelwierp gisteren als één dei laatslen een blik in de grafkelders. Kunstenaarsbond NVV AMSTERDAM - Minister Garde niers van CRM moet maatregelen nemen om het folkloristisch danstheater van de ondergang door geldgebrek te redden. Dit schrijft de kunstenaarsorganisa tie NW in een brief aan de minis ter. Het danstheater, het enige be roepsgezelschap voor folkloristi sche dans in Nederland, kampt al jaren met een structureel tekort op de begroting, omdat het rijk niet alles betaalt en andere over- ADVERTENTIE LEIDEN - Burgemeester Vis van Leiden heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Pieters kerk. Hij was daar in de gelegenheid om als één der laatsten een blik te werpen in het eerste gedeelte opengelegde grafkelders in de Pieters kerk. Nieuwbouw voor 'Rijnland' begint juni LEIDEN - Het energiebedrijf Rijnland verwacht eind juni te kunnen beginnen met de nieuw bouw aan de Langegracht. De kosten van het nieuwe kantoor worden geraamd op bijna zeven tien miljoen gulden. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hebben het krediet begin van dit jaar goedgekeurd. Voor de aanbesteding is onder een tiental Zuidhollandse aannemers een enquête gehouden. Aan de hand van de resultaten zal vol gende week een beslissing wor den genomen. Vervolgens zullen de uitgekozen bedrijven - drie of vier - worden uitgenodigd om op het werk in te schrijven. Binnenkort zullen deze grafkelders die bij de restauratiewerkzaam heden zijn opengelegd namelijk weer onder een laag zand worden bedolven. De openlegging heeft belangrijke vondsten opgeleverd waaronder het (vermoedelijke) graf van de Leidse wetenschap per Boerhaave, en de fundamen ten van de St. Pieterskapel uit ongeveer 1100. De St. Pieterska pel is geheel verdwenen toen op dezelfde plaats de Pieterskerk tenbureau Van der Sterre-Pee- toom liet zich als optimistisch schatting "nog drie jaar" ontval len) en daarom zullen in de toe komst ook nog andere grafkel ders worden opengelegd. Wie verwacht daarin keurig gecon serveerde en gerangschikte li chamen te zullen aantreffen kan dat wel uit zijn hoofd zetten. Ook in de nu opengelegde kelders werden soms hopen door elkaar liggende schedels en botten aan getroffen. In de nog open te leg gen kelders kan dat ook het geval zijn. Het gaat om mensen die na 1580 in de Pieterskerk begraven zijn. Sieraden en andere kostbaarheden zijn bij de doden nooit aangetrof fen. vertelde gistermiddag dr. H. Halbertsma van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek. Hij was een van de rondleiders van de burgemees ter. Halbertsma zal het bodemonder zoek dat mogelijk wordt als meer grafdeksels (zerken) worden ge licht ter hand nemen. Gezocht zal worden naar meer fundamenten van de oorspronkelijke kapel. Men zal verder nagaan of er onder de Pieterskerk inderdaad allerlei grachten en waterlopen aanwezig waren. Het zal grotendeels van de technische mogelijkheden af hangen of het onderzoek kan worden voortgezet. NET* AANVOER IN KG VAN VERSE ZEE VIS TE IJMUIDEN (notering in gld. per kg.) Periode 18/4/1979. Tong 9400, Tarbot 680. Griet 670. Kabel jauw 7525, Koolvis 11130. Leng 815, Schelvis 8500, Wijting 5860, Schol 11190, Schar 250. Heek 150, Diversen 1400, Tong groot 1178-1109. Tong groot middel 1328-1280. Tong klein middel 1093-991. Tong klein I 899-868, Tong klein II 791-750, Tarbot I 1279, Tarbot 422-168, Griet 266-154. Kabeljauw I 156-85, Ka beljauw II 142-82, Kabeljauw III 130-86, Kabeljauw IV 130-84. Kabeljauw V 120-75, Koolvis I 82-71, Koolvis II 80-71, Koolvis III 74. Koolvis IV 80, Schelvis I 114-108, Schelvis II 84-61, Schelvis III 62-44, Schelvis IV 106, Schol I 66-61. Schol II 76-66, Schol III 74-66, Schol IV 126-48, Wijting III 86-62, Schar 112-56. Besommingen. KW 25-51200, KW 34-31300, KW 74-44300, VD 19 Plus 73-8650, YM 243-41200. heden te weinig bijpassen. In 1977 werd het begrotingstekort nog aangevuld door de toenmali ge minister Van Doorn. Maar de ze wilde, gezien zijn demissionai re status, geen definitieve subsi dieregeling voor het gezelschap maken. De kunstenaarsorganisatie vindt het Folkloristisch Danstheater van landelijk belang, en wil daar om dat het rijk het gezelschap volledig subsidieert. Dat is ook het standpunt van de Raad voor de Kunst. Als de minister niet op korte termijn een gunstige be slissing neemt, zal het folkloris tisch Danstheater - waar veertig mensen werken - moeten in krimpen en misschien verdwij nen, aldus de kunstenaarsorgani satie. LEIDEN - De Partij van de Arbeid gemeenteraadsfractie gaat ak koord met het voorstel van het PPR-raadslid Beijen, om de commissie voor de rekeningen een onderzoek te laten instellen naar de handelwijze van burge meester en wethouders bij het in stalleren van een zeer dure lift in het gemeentehuis. Beijen heeft voorgesteld om de commissie voor de rekeningen te laten uitzoeken waarom het col- lege niet heeft meegedeeld dat er een ambtelijk advies was waaruit volgens hem bleek dat met een goedkoop hefplatform kon wor den volstaan. Zijn voorstel komt maandag in de gemeenteraad. Wethouder Tes- selaar benadrukte gisteravond dat het college niets te verbergen zou hebben in deze zaak. Het is helaas onmogelijk om de blootgelegde fundamenten voor bezoekers van de straks volledig gerestaureerde Pieterskerk zichtbaar te houden. Over de kel ders komt een stevige laag beton die de leidingen van elektriciteit en verwarming zal moeten tor sen, daar bovenop komen weer de originele grafdeksels. De restauratie van de Pieterskerk is voorlopig nog niet kaar (een ver tegenwoordiger van het architek- Over Zomerland Zwartboek over De Kooi krijgt vervolg LEIDEN - Het "zwartboek" over de vervuiling in De Kooi is gister avond tijdens de vergadering van het wijkcómité aangeboden aan de gemeente. Wethouder Tesse- laar nam het in ontvangst. Over de inhoud van het zwartboek kon nog weinig worden gezegd omdat (nog) niet iedereen kennis had genomen van de inhoud. Overigens is al wel duidelijk dat er een vervolg komt op het zwart boek, dat het resultaat is van een onderzoek dat wijkcómité en buurthuizen gedurende enkele weken in de wijk hielden. Van de kant van de wijkbewoners kwamen gisteravond aanvullin gen op de inhoud. Zo werd onder meer opgemerkt dat bewoners van de Merenwijk hun huisvuil plegen te dumpen in de vijver bij het Kooipark. Ook het veld aan de Javastraat zou als vuilstort plaats worden gebruikt. Raadslid mevrouw Van Akkeren (CDA) beloofde contact op te nemen met de plantsoenendienst van de gemeente. Naast het feit dat de vervuiling van de wijk voor een groot deel aan de bewo ners zelf te wijten is bestaat na melijk de indruk dat de gemeen telijke instanties De Kooi ver waarlozen. i de speeltuin tegen de Bomeostraat) Sjardin wint ook tweede wedstrijd DORDRECHT - De zaalvoetbal kampioen van Leiden, Sjardin, heeft ook de tweede wedstrijd voor het kampioenschap van Ne derland gewonnen. Wonnen de Leidenaars hun eerste wedstrijd met ruim verschil (13-1) van de kampioen van Den Haag, gister avond werd de kampioen van Dordrecht slechts met één doel punt verschil verslagen. Cees de Roode nam de enige treffer voor zijn rekening. A.s. maandag speelt de Leidse for matie thuis tegen concurrent Ro zet, de kampioen van Rotterdam. Herbestrating Langebrug LEIDEN - De herbestrating van de Langebrug zal waarschijnlijk pas na de bouwvakantie uitge voerd worden. Als gevolg van de vorstperiode moeten deze werk zaamheden opschuiven, zo is gis teravond in een gemeentelijke commissie (begeleiding openba re werken) meegedeeld. Op de Vismarkt zal een tijdelijk wegdek worden aangelegd, met een breedte van zes meter. De huidige parkeerplaatsen komen daarbij (voorzover het gaat om het gedeelte tussen Koornbrug- steeg en V en D) te vervallen. LEIDEN - Het wordt de PvdA- raadsleden mevrouw Kessen en mevrouw Koning in eigen fractie niet in dank afgenomen dat zij vorige week vóór een CD A-voor stel inzake de stichting "Zomer land" hebben gestemd in de ge meenteraad. Kessen en Koning stemden vóór toen het CDA voorstelde om de stichting "Zomerland" (eigenaar van de service-flat Schouwenho- ve in het Morskwartier) te ver- Grafici samen in federatie LEIDEN - De Leidse afdelingen t van de grafische Bonden ANGB en Grafische Bond NKV hebben besloten tot een federatie. Beide afdelingen gaan op in een federa tieve Druk en Papier in de regio Leiden. De beide afdelingen vormen zo samen een FNV-afde- ling. Het dagelijks bestuur van de fede ratie wordt gevormd door de he ren C. Staver, voorzitter (Grafi sche Bond NKV). H. Verhoeven, secretaris (ANGB) en F. Bink, penningmeester (ANGB), Het se cretariaat wordt tijdelijk waarge- door de heer M.H. Moll. plichten om de banden met het administratiekantoor Cibaco te verbreken. Dat zou de voorwaarde moeten zijn om Zomerland een lening van ruim een miljoen gulden uit de gemeentekas te geven. Die lening kwam er, maar de CDA-voor- waarde werd met 17 tegen 16 stemmen verworpen. Fractielei der Peters van de PvdA zei gis teravond zeer verbaasd te zijn over dit stemgedrag van Kessen en Koning. Volgens hem had de fractie besloten om het CDA- voorstel te verwerpen. Als frac tieleden anders willen stemmen dan de fractie-woordvoerder wil hij dat zoiets op tijd wordt ge zegd. Volgens wethouder Tesselaar is met de hele "Zomerland'-affaire overigens aangetoond dat de zeggenschap van de Leidse ge meenteraad (via een vertegen woordiger in het bestuur) "geen donder voorstelt". Ook de grotere gemeentelijke afvaardiging - vier man - die bij het geven van de lening werd bedongen is volgens hem geen garantie voor betere controle op het beleid. Hij vindt bovendien dat de Partij van de Arbeid zich scherper politiek had moeten opstellen in deze zaak. Tesselaar vindt het verder een slechte zaak dat de Leidse ge meenteraad aanvankelijk (op voorstel van het CDA) in beslo tenheid over Zomerland heeft gesproken. Aanvoer eerste maanden 1979 toegenomen LEIDEN - De Leidse veemarkt, die wekelijks op maandag en dins dag in de Groenoordhallen wordt gehouden, was in het eerste kwartaal van 1979 in grootte de tweede markt van ons land. Tot dusver bezette Leiden een derde plaats. In totaal werden de eerste dertien weken 77.213 dieren aan gevoerd. Dat was een stijging van 3.5 procent ten opzichte van 1978. De situatie is enigszins vertekend omdat de aanvoeren van Zwolle (derde op de ranglijst) en Leeu warden (zesde) nadelig zijn bein- vloed door de zeer slechte weers omstandigheden. Zo kon medio februari in beide plaatsen geen veemarkt gehouden worden in verband met de sneeuwval en de gladheid. De grootste veemarkt van ons land is nog steeds Den Bosch. In het eerste kwartaal van dit jaar wer den daar 107.150 dieren aange voerd. De kleinste markt wordt gehouden in Barneveld met een kwartaalaan voer van 3034 dieren. Wat runderen betreft neemt Leiden op het ogenblik een vierde plaats na Den bosch, Zwolle en Leeu warden. Een leidende positie heeft Leiden waar het gaat om de aanvoer van nuchtere kalveren. Leiden is op dit punt Den Bosch voorbijgestreeft met een aanvoer van 33.920 dieren in het eerste kwartaal. Een schril contrast met ADVERTENTIE PEPERZAK boheorst'tvakl Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN de 13 kalveren die in Leiden per jaar werden aangevoerd, voordat de functie van de Rotterdamse .veemarkt werd overgenomen. Een stijgende lijn zit ook in de aan voer van varkens. In het eerste kwartaal van 1978 werden 4669 varkens aangevoerd. Dit jaar wa ren het er in dezelfde periode 7241, een stijging met ruim 55 procent. De Leidse veemarkt klom daarmee van de vijfde naar de derde plaats. Daarentegen deed Leiden een stapje terug als paardenmarkt. De aanvoer was vrij gering en men daalde daarmee van de vijf de naar de zevende plaats. Geheel anders ligt het bij de bokken en de geiten. Leiden klom daarmee van de derde naar de eerste plaats met een aanvoer van 672 stuks. En tenslotte was er nog één plaatsje winst voor Leiden bij de schapen en lammeren dankzij een aanvoer die het eerste kwar taal met ruim 18 procent steeg tot 13.134. OVERVALLEN IN LEIDEN LEIDEN - Een onbekend gebleven man heeft gister middag rond vyf uur de kassa van een schoenzaak aan de Haarlemmerstraat in Leiden beroofd. De man liep de winkel binnen, stevende op de kassa af en griste hier een geldbedrag van 540 gulden uit. De man wilde vervolgens de benen nemen maar een attent win kelmeisje sloot vanaf de bui tenzijde de toegangsdeur. Toen de overvaller, die door ooggetuigen ongeveer 25 jaar oud wordt geschat, tegen de deur begon te schoppen en dreigde zijn pistool voor de dag zullen halen opende het bang geworden winkelmeisje de deur zodat de man alsnog het hazenpad kon kiezen. In zijn haast verloor de overval ler hierbij nog honderdtien gulden van zijn toch al gerin ge buit. Een pompbediende van het benzinestation van het Mo torhuis aan de Plesmanlaan is gisteravond door twee onbe kende mannen overvallen. Toen de pompbediende rond de klok van elf uur het kan toor wilde verlaten werd hij door de mannen weer naar binnen geduwd. Door zijn overvallers werd de pompbediende vervolgens op de grond gedrukt waarna het tweetal het kantoor door zocht en aan de haal ging met een bedrag van ongeveer 800 gulden aan wissel- en fooien- geld en een rekenmachine.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21