Oppermachtig Den Bosch veegt Leiden onder de tafel81-64 Publiek de grote winnaar in Volendam In eerste basketbal finale Hennie Blom ziet ondanks verlies nog perspectief Brom injecteert Ajax in halve bekerfinale Bronstring: plaats terug in damstrijd DONDERDAG 19 APRIL 1979 DEN BOSCH - Wat witjes om de neus stond Leiden-coach Hennie Blom met z'n assis tent Han Wall aart na afloop van het eerste treffen tussen de toppers van het Neder landse basketbal in een hoekje van de langzaam DEN BOSCH-Het Bossche feest kende geen grenzen. Zeker niet toen Kees Akerboo n in hoogst eigen persoon de door het publiek al zo gretig verteerde overvloedige maaltij i iet slot nog even opluisterde met een fantasierijk dessert, in de vorm van zes punten c n|. Waardoor EBBC Tenslotte met een goedgevulde maag van tafel kon gaan, Parker Lt .den nauwelijks wat kruimels gunnend. De regerende landskampioen, die met-hongerige ogen had moeten toekijken hoe de voornaamste ti- telpretendent van nu van prak tisch alles wat er opgediend werd het meeste en het beste nam, kroop afgebluft terug naar de ei gen keuken. Om daar, met een gekwetste ziel en een leeg gevoel, te gaan zitten denken aan zater dag en aan een recept dat op zijn beurt door de tegenpartij niet te verteren zal zijn. Er zal tovenarij aan te pas moeten komen, een heksenketel alleen zal zeker niet afdoende zijn. Er zal dus een wonder aan te pas moeten komen wil Leiden, na de veegpartij van gisteren in Den Bosch, nog een kans maken op prolongatie van de landstitel basketbal. Weliswaar heeft de ploeg van Blom nog een thuis wedstrijd te goed. maar zelfs al wordt zaterdag de smadelijke 81-64 nederlaag van het eerste fi naleduel - naar behoren rechtge zet - met een overwinning dus - dan nog lijkt er voor het gisteren zo superieure EBBC geen vuiltje aan de lucht. De moeilijke gang van De Vinkenkamp. waar Lei den dit jaar al driemaal kansloos was, zal door de pennenboys dan nogmaals gemaakt moeten wor den en momenteel lijkt dat een tot mislukken gedoemde onder neming. Supervorm Den Bosch is, het hele jaar door al trouwens, in een supervorm. haalt een niveau waaraan ook de huidige titelhouder eenvoudig weg niet kan tippen. Weliswaar wilde Leiden-coach Hennie Blom daar niet aan (wat moet hij anders?), maar diep in zijn hart moet de joviale Amsterdammer toch wel geschokt zijn geweest over de manier waarop zijn ploeg gisteravond te kijk werd gezet. En er was geen ontsnappen mo gelijk. De schijn bedroog slechts tweemaal. Dat was dan in de eerste tien minu ten van dit door 2000 toeschou wers enthousiast begeleide duel en in een korte periode na rust. In die fasen kon Parker zich meten met de Bosschenaren, hetgeen inhield, dat er respectievelijk tot 24-24 gelijke tred kon worden ge houden en er een achterstand van 51-36 (rust) tot negen punten kon worden teruggebracht. Op die momenten speelde Leiden zijn spel. daarna ging het volledig ge bukt onder het juk van Den Bosch, dat op alle fronten veruit de betere ploeg was. Over het totaal genomen was het eerste deel van de wedstrijd het beste. Toen streden de rivalen, alsof er geen nervositeit bestond en het hier louter en alleen een vriendschappelijk potje betrof, met gelijke wapens. Heel snel ging het, geruisloos welhaast en er waren slechts voltreffers te no teren. Voor Leiden, met Plaat en Woudstra voorop, zag het er al lemaal zéér veelbelovend uit. want bij een dergelijk tempo ADVERTENTIE Hedenavond competitiewedstrijd 19.00 uur L.F.C.-Verburch voelt men zich lekker en met een Mitchell Plaat op scherp kan er gewoon weinig fout. Het stond Lampjes paar Maar opeens vielen lampjes uit. Eerst Woudstra die twee keer miste, toen Plaat die tweemaal balverlies leed en ver volgens Collins die veel te ge haast wilde herstellen. Zwak stroom dus. maar niet bij Den Bosch Daar zette er opeens een 'n schijnwerper aan en zijn naam was Danny Cramer. De soms ver guisde Nederlandse Amerikaan van EBBC (in de Europa Cup fi nale tegen Cantu bakte hij er niets van) liet toen zien van hoe veel waarde hij voor zijn ploeg kan zi jn en zóne of geen zóne, hij schoot domweg alles raak. En deelde daarmee forse klappen uit. want met Cramer voorop liep EBBC in hoog tempo uit via een 31-24 en 47-34 voorsprong naar een 51-36 voorsprong. Het team draaide als een trein. Cramer gooide elke bal erin (90T schot) en Leiden leed zwaar. Balverlies (13x) missers en misverstanden. De korte opleving na de hervatting (er waren overigens nauwelijks nog persoonlijke fouten gevallen, hetgeen ook zo zou blijven) leek Leiden toch nog terug te brengen in de race, maar bij 53-42 pakte EBBC de draad weer op. De zöne- verdediging werkte feilloos. Niet mooi, maar zeer effectief, want het steeds minder in zichzelf ge lovend Leiden kon hiertegen geen tempo ontwikkelen en moest ondervinden dat het slecht schieten is als er geen zelfver- Wanhopig speelde men elkaar de bal toe. die op den duur veel te vaak bij Plaat of Collins terecht kwam. Niemand anders durfde initiatief te ontplooien en het ging dan ook goed mis. getuige het schotpercentage van 30 en de score van 28 punten voor de Scores EBBC DEN BOSCH Dan Cramer 22; Kees Akerboom 20; Buff Kirkland 14; James Lis ter 12; Jan Dekker 10; Al Faber3; Theo Kropman 2; Rob van Essen 1. PARKER LEIDEN Arthur Collins 22; Michell Plaat 20; Jim Woudstra 10; John Was hington 8; Hans van Rooden 4. tweede heltt. En Den Bosch ging gewoon door. Met Cramer nu iets minder op de voorgrond tredend, maar met een adequate vervanger in de per soon van James Lister, recente lijk nog gekozen tot de meest waardevolle speler van de eredi visie. Veelal aangespeeld door de weer uiterst concentieus wer kende Jan Dekker of zelf re bounds plukkend ontpopte de elegante center zich tot de abso lute heerser onder de beide bor den. Qua schot en verdedigen moest Leiden het al afleggen, ook in dit opzicht kon men zich niet met de tegenstander meten. Lister be nadrukte zijn suprematie daarom nog maar even met een schitte rend hook-shot waarbij John Washington volledig het bos werd ingestuurd. Het op dat mo- ment typerende antwoord van Leiden: een schotpoging van Ar thur Collins waarbij de bal ring noch bord raakte... De strijd was allang gestreden, de koek was al op toen Kees Aker boom zich nog even met de zaken kwam bemoeien. In razendsnel tempo schoot hij tien punten bij- elkaar, Leiden daarbij definitief onder de tafel stoppend, Voor de wedstrijd verder niet van belang, want die was allang gespeeld. Voor het overenthousiaste sup porterslegioen een leuke uitsmij ter AD VAN KAAM .de door John Washington uitge l klapt nette laat dicht. Jim Woudstra (links) leeglopende sporthal De Vinkenkamp. Verslagen, maar nog niet verloren, want ondanks de voltreffer die Den Bosch uitdeelde en Lei den midden in het gezicht trof, wilde Blom nog niet van opgeven weten. "Nee natuur lijk niet", haastte hij zich te zeggen. "Er komen toch nog een tweede en derde wed strijd". Omtrent de oorzaak van het fa len van zijn team tastte Blom naar zijn zeggen volle dig in het duister. "Ik weet het absoluut niet. Iedereen is in topvorm, niemand was vooraf overdreven gespan nen en toch gebeurt dit. Valt de boel, na die uitstekende opening, volledig stil. Op eens is alles weg, de concen tratie, de motivatie, het zelf vertrouwen, alles. Niet bij iedereen, bij een paar spelers. Maar dat is natuur lijk tegen een ploeg als Den Bosch funest, dat kan ge woon niet. De hele boel komt dan op de nek van Mitchell (Plaat) en Arthur (Collins) terecht. Een veel te zware druk, met nog meer balver lies en missers als gevolg. Maar als Jim Woudstra en Sid Bruinsma niet durven, dan moeten zij wel. Ik kan het Arthur dan moeilijk kwalijk nemen dat hij op de toer gaat. En ik kan hem ook niet boos aankijken als dat mislukt", aldus Blom. De afstraffing ten spijt ziet de Leiden-coach toch nog wel perspectief. "Ja, uiteraard. Dit is gebeurd, dit hoort ook bij het basketbal. Zaterdag kan het EBBC net zo ver gaan. Zijn wij misschien op het beslissende moment 'heet' en lopen zij te tobben. In het begin en na rust heb je kunnen zien, dat we ze aan kunnen. Maar net op het moment, dat het bij Den Bosch begon te gloeien ging het bij ons mis. Als dat za terdag andersom is winnen we net zo gemakkelijk met een dergelijk verschil. En dan is de strijd weer hele maal open". Zover echter wil EBBC-coach Ton Boot het niet laten ko men. Wat hem betreft wordt zijn ploeg zaterdag in de Groenoordhal al tot kam pioen gekroond. "Misschien als Leiden in de Vijf Meihal gespeeld zou hebben was er nog een kans voor hen, want daar is het moeilijk winnen. De Groenoordhal is groot, dat heft het thuisvoordeel goeddeels op. En dat is alleen maar gunstig voor ons. In de ze vorm zijn we haast niet te kloppen". Sid Bruinsma tenslotte, de man die met afgrijzen zal te rugdenken aan een van de slechtste ervaringen in zijn carrière (hij scoorde geen enkel punt en was er totaal niet bij) had weinig com mentaar. "Er is geen excuus, we hebben slecht gespeeld. Het moet za terdag beter gaan". Boshuizerkade VOLENDAM - Eén conclu sie viel er na de eerste be kerwedstrijd in de halve finale van de strijd om de KNVB-bokaal tussen Volendam en Ajax wel te trekken. Ajax zal het in de return, volgende week dinsdag, toch een stuk moeilijker krijgen, dan vooraf was verwacht. Tegen de ploeg die nu nog op de voorlaatste plaats van de eredivi sie bengelt, gingen de Amster dammers gisteravond één helft lang langs de rand van de af grond. Na een 2-0 pauze-achter stand finishte de Brom-equipe alsnog op 3-3, maar Volendam had toen in ieder geval bewezen dat het kan voetballen. Wat de club uit het vissersdorp daarbij tot een extra lastige te genstander zal maken, is het ge geven dat de ploeg vrij-uit kan spelen. Voor Volendam geldt de halve finale van de beker (waarin werd doorgedrongen door de uit schakeling van Feyenoord en Roda) alleen als een welkome af wisseling voor de strijd om de competitiepunten. De beker strijd is voor de Volendammers een vrijblijvende aangelegenheid en dat vrijblijvende was in de eer ste helft duidelijk waar te nemen in het spel. Goede combinaties en snelle acties via de vleugelspelers Kramer en Jonk maakten het de Ajax-de- fensie knap lastig. Dat de thuisclub pas op het einde van de eerste helft kon scoren, was meer een gevolg van het onbekende dan van de zwakte van de Ajax- defensie. Verdediger Molenaar bijvoorbeeld, die in het hele sei zoen nog geen keer alleen voor een doelman verscheen, steven de juist in dit bekerduel (in de ne gentiende minuut) op Piet Schrijvers af. Deze keerde de bal op tijd, zoals Wim Meutstege twee keer op rij inzetten van Guyt en Plat van de doellijn moest ha len. Dick Helling valt zijn juichende ploeggenoot André om de hals. nadat die speler voor 1-0 heeft gezorgd. Piet Schrijvers ligt verslagen en gebles seerd op de grond. spelende Volendammers. Piet Schrijvers raakte ook nog gebles seerd. Die blessure (dokter Ro- link later "We moeten in het zie kenhuis foto's laten maken om te kunnen zien of zijn kniebanden geraakt zijn") was in feite de in leiding tot Volendams eerste tref fer, twee minuten voor rust. Kramer soleerde langs Everse alsof die er niet stond en bracht de bal over de grond in de Ajax-doel- mond. Schrijvers redde in eerste instantie, maar was in de herkan sing kansloos tegen de toesnel lende Fred André. De 1-0 was voor Schrijvers het sein het veld te verlaten. Zijn vervanger Ter voort (Brom: "Hij heeft na de winterstop nog geen wedstrijd gespeeld") deed het niet veel be ter. Want na amper twee minuten moest hij bij het eerste het beste schot capituleren. Opnieuw stond Kramer aan de basis van deze treffer, die op naam kwam van Jaap Braan, Volendams bes te speler in deze wedstrijd: 2-0. Een score die maar een magere afspiegeling was van de kansen- verhouding. Volendam-trainer Jan Mak: "We hadden voor rustal met 5-0 moeten voorstaan". Dat Ajax na de hervatting de 2-0 achterstand kon goedmaken, dankte het aan twee factoren: de eerste was de scheldkanonnade, die Ajax-oefenmeester Cor Brom in de rust zijn stem kostte, maar die, naar later bleek toch effect had. "Ik heb enige vloeken laten vallen", aldus Brom, "want als we zo door zouden zijn gegaan, hadden we de finale wel kunnen vergeten". Nu bleef de hoop leven, mede "dankzij" Fred André, die zich verkeek op de snelheid van Clar ke. Hij trok hem in een ongevaarlijke situatie voor het doel naar de grasmat. Geurds kende slechts één straf: strafschop. Vanaf elf meter voltooide Clarke het werk, 2-1. Die treffer gaf Ajax inspiratie. In de twintigste minuut, vond Lerby een vrij veld voor zich, na een sli ding van Jonk te hebben ontwe ken. Het scoren liet hij over aan vleugelspits Ling, 2-2. Pas toen Arnesen in de 37ste mi nuut van de tweede helft een solo vanaf de middellijn over de as van het veld had bekroond, mocht Volendam iets terugdoen. Weer profiteerde het toen van een dekkingsfout in de geheel niet geconcentreerde Amsterdamse defensie. Na een vrije trap, na een onbenullige overtreding van Kai ser tegen Jonk, werd de bal door aanvoerder Dick Bond op het hoofd van Plat geplaatst, die geen moeite had om de gelijkmaker langs Tervoort te koppen: 3-3. Een treffer die toch één grote kende: het publiek. SOESTERBERG - Na de tiende ronde in het toernooi om het Ne derlands damkampioenschap 1979 hebben Harm Wiersma en Hans Jansen hun leidende posi tie behouden. Beiden wonnen hun partijen van respectievelijk Johan Bastiaannet en Leidenaar Evert Bronstring Jannes van der Wal werkte zich na een zege op concurrent Johan de Boer. ten koste van Bronstring, op naar de derde plaats. Wiersma speelde een prachtige par tij. die hij zeer verdiend winnend besloot. Hans Jansen nam be hoorlijke risico's tegen Bron string Een kolfje naar de hand van de Leidenaar. Hij zag ditmaal echter een remise-brengende fi nesse over het hoofd. Uitslagen: Bastiaannet - Wiersma 0-2, Clerc - Drost 1-1. De Boer - Van der Wal 0-2, Bronstring - Jansen 0-2, Hooijberg - Stokkel r 1 -1Van der Borst - Van Aalten 1/2 Jan: en Wiersma 14 pun- Wal 12. 4. Bronstring, Stokkel en Boom 11 punten. 7. Drost, De Ruiter, Clerc en De Boer 10 pun ten, 11. Bastiaannet 9 punten, 12. Van Aalten 8 punten, 13 Van der Borst 7 punten, 14. Hooijberg 3 punten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17