Rotzooi EISEVIERS DONDERDAG ia APRIL 1U7!I PAGINA 13 BANGKOK-THAILAND - Het land van de glimlach, zoals dat in de toeristenfolders wordt aangeprezen, gaat een onzekere toekomst tegemoet. De politiek van onpartij digheid die het land door de eeuwen heen onafhankelijk heeft gehouden, wordt zwaar op de proef gesteld. Voor het eerst in 500 jaar staan de Vietnamezen aan de Thaise grenzen en vooralsnog zijn hun bedoelingen duister. „Maar zodra de eerste Vietnamees over de Thaise grens is, ben ik vertrokken", zegt de 45-jarige Tom Dixon, een Britse zakenman die al 20 jaar in Bangkok woont. Zover zal het niet komen is de overtuiging van de 21-jarige Daeng Som, luitenant in het Thaise koninklijke leger. „Als de Vietnamezen het in hun hoofd halen om ons land binnen te val len krijgen ze te maken met de Chinezen, de Amerikanen en on ze ASEAN-partners" Een functionaris van de Ameri kaanse ambassade, in de kranten doorgaans als diplomatieke waarnemer of goedingelichte kringen betiteld, is wat voorzich tiger in zijn analyse: „Een half jaar geleden geloofde niemand dat de Vietnamezen Kampuchea zouden binnenvallen. Van de Vietnamezen is ook gezegd dat zij niet konden winnen van de Fran sen en de Amerikanen, maar de geschiedenis leerde anders. Na de val van Saigon werd gezegd de Vietnamezen hebben het te druk met de hereniging, met de opbouw van hun land, zij hebben geen tijd voor oorlog. Nu zitten zij nauwelijks vijf uur rijden van Bangkok vandaan en hebben zij de Chinezen kunnen weerstaan Toch zijn er mensen die blijven geloven in de goede bedoelingen van de Vietnamezen", aldus deze diplomatieke waarnemer Neutraliteit In Bangkok zelf, de bruisende hoofdstad van Thailand, is onder de inwoners nog geen nervositeit te bemerken. In tegenstelling tot in Aranyaprathet aan de Thaise grens, die slechts door een droge rivierbedding van Kampuchea wordt gescheiden, waar dagelijks duizenden vluchtelingen bin nenkomen in de hoop in Thailand onderdak te krijgen. Emotionele taferelen spelen zich hier af Vrouwen en kinderen worden door de zwaar bewapende Thaise grenssoldaten wel toegelaten, maar soldaten van de Rode Khmer-beweging die opgejaagd door de Vietnamese troepen de stad binnenstrompelen, vaak zwaar gewond, worden, nadat zij van voedsel zijn voorzien en ont wapend, zonder pardon terugge stuurd, ondanks de smeekbeden dat zij door de Vietnamezen wor den vermoord. Wij kunnen ze niet toelaten'zei me een jonge commandant van de Thaise grenspatrouille, keur korps van het koninklijke Thaise leger. „Wij moeten een strikte neutraliteit in acht nemen" Thailand, een gebied met een op pervlakte van 314.000 km2 met een inwonertal van ruim 40 mil joen, ligt ingeklemd tussen communistisch gezinde landen, in het oosten wordt het geflan keerd door Laos, Vietnam en Kampuchea en in het westen door Birma, samen pionnen in de strijd tussen de Sowjet-Unie en China om de heerschappij in Azië. In dit krachtenspel probeert Thai land zich staande te houden door een politiek van neutraliteit. Maar voor hoe lang, zo vragen di plomaten zich af. In de praktijk is een neutraal beleid in deze geo grafische situatie moeilijk te rea liseren. Om politieke reden laat Door Bob Mantiri Thailand oogluikend toe dat Chi na via Thailand wapens stuurt naar de guerrillastrijdkrachten van de verdreven regering-Pol Pot. De wapens bereiken Kampuchea via de Thaise communistische partij en de Chinese zakenlieden in Thailand die als beloning han delsconcessies van Peking krij gen. Het Vietnamese legerblad Nhan Danh noemt dat een „ern stige zaak". „Dat is niet in over eenstemming met de neutrale buitenlandse politiek van Thai land. Dat is inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Kampuchea", zo schrijft het blad in een commantaar dat als kop draagt: Is Thailand werkelijk neutraal? Diplomatieke kringen in Vietnam menen dat Hanoi door de neutraliteitskwestie aan de orde te stellen probeert om Thailand in een positie te ma noeuvreren dat het partij moet kiezen in het conflict met China: of de zijde van Peking kiezen waarmee het in het ernstigste ge val een inval a la Kampuchea ris keert, of een bondgenootschap met Vietnam tegen China. In dit geval moet Thailand rekening houden met de Thaise commu nistische partij, die wordt ge steund door Peking en met de tal rijke Chinese inwoners die zich tot een vijfde colonne kunnen ontwikkelen. Maar Bangkok ziet vooralsnog meer in een goede verstandhouding met Peking, want zo redeneert men in rege ringskringen. mocht Thailand daadwerkelijk worden bedreigd door Vietnam dan is China het enige land dat militair tussenbei de kan komen, zoals onlangs in Vietnam werd gedemon streerd Verkiezingen Libanon, 6 april 1979 Dat het hier een rotzooitje is staat wel vast. Maar hoe het allemaal precies zit is erg moeilijk uit te leggen. Voor dat ik hier kwam dacht ik dat het gewoon een ruzie (vijand schap) was tussen Christenen (Falangisten) en Mohamme danen (Palestijnen). Maar nu ik eenmaal hier zit ben ik er toch achter gekomen dat het niet zo eenvoudig is De Falangisten bijvoorbeeld zijn niet allemaal christen want soms spreek je wel eens Arabieren die bij je post ko men staan en dat zijn dan Fa langisten, maar ze zijn ook soms moslem en natuurlijk ontzettend pro-Israël, want dat zijn alle Falangisten. De Palestijnen zijn ook niet zo gemakkelijk te ontleden, want ook daar heb je weer al lerlei groeperingen. De ene groep is 'Streng religieus (moslem) en de andere neemt het wat .dat betreft niet zo In de buurt waar wij nu zitten (precies op de grens van Fa- langistisch gebied en Unifil- gebied, waar toch ook rede lijk veel aanhangers van de Palestijnen wonen), zijn de meeste mensen vrij serieus wat het geloof betreft. De Fransen vertelden ons dat op de dag dat Chomeini in Iran aan de macht was gekomen al de Palesijnen in de buurt Hink feest hebben gevierd. Ze bleven bijvoorbeeld de hele nacht met allerlei soorten wapens in de lucht schieten een soort vreugdevuur dus. Toch zie je hier wel een beetje dezelfde verschijnselen als in Nederland, namelijk dat de jeugd zich niet meer zo voor religie interesseert. Op de vraag wat ze geloven ant woorden de meeste mensen dat ze nergens in geloven. Dat al die verschillende groep jes moeilijkheden kunnen opleveren hebben we van de week gemerkt. Een patrouille van ons peloton onderschep te als eerste van het Neder landse bataljon een Palestijn se patrouille. Maar toen moest worden uitgezocht van welke groepering die lui waren, om met hun leiders te kunnen onderhandelen. De gemiddelde leeftijd van de Palestijnen is verbazend laag. Er weiden vijf man gearres teerd, twee van 16 jaar oud. twee van 17 en een van 21. Die jongens waren al ongeveer 30 dagen onderweg en waren waarschijnlijk op de terug weg vanuit Israel. De gewone mensen hier, zij noemen zich Libanees, balen echt van de rotzooi. Deze Door Cor Schoneveld vanuit Libanon zijn allemaal erg blij dat de VN hier aanwezig is, want dankzij de VN kunnen ze weer een beetje normaal proberen te leven. Voor dat de VN hier was waren de mees ten uit dit gebied weggetrok ken. De Hollanders zijn bij deze mensen allemaal erg populair en we worden dan ook wel uitgenodigd om thee te ko men drinken of om te komen eten. Daar over de volgende keer meer. r Werken in de landbouw nauwelijks te eten. zich vast aan de traditionele poli tiek van onpartijdigheid. Hij be zocht China, de Sowjet-Unie stuurde delegaties naar de com munistische buurlanden om handelsverdragen te sluiten of te vernieuwen, maar vergat niet om naar Engeland en de Verenigde Staten te gaan om wapens te vra gen. Manich Jumsai, een promi nent politieke essayist zegt: Hoe hard wij ook ons best doen in on ze buitenlandse politiek, in de di plomatie in het algemeen, wij kunnen op den duur toch niet voorkomen dat wij worden opge slokt door de supermogendhe- den. Of deze supermogendheden communistisch zijn dan wel ka pitalistisch laat hij in het midden. Wat Jumsai wil zeggen is dat Thailand vroeg of laat partij zal moeten kiezen. En de voormalige minister van bui tenlandse zaken, Pichal Rattakul voegt daaraan toe dat als Thai land een neutrale koers, een poli tiek van compromis, blijft voeren „wij ons terdege moeten realise ren dat wij op niemand kunnen terugvallen, wanneer we worden aangevallen". Thailand is gevan gen in een dilemma waaruit het zich voorlopig niet kan bevrij den. Tegen deze achtergrond, het conflict tussen Moskou en Pe king om de heerschappij in Indo- China, waarin Thailand dreigt te worden meegesleept, wordt de vraag gesteld of de verkiezingen die op 22 april worden gehouden wel nodig zijn; 22 miljoen stem gerechtigden gaan aanstaande zondag naar de stembus om krachtens de nieuwe grondwet, de 13e in 50 jaar, een nieuw La gerhuis van afgevaardigden (301 zetels) te kiezen en een Hogerhuis (276 zetels). De leden van de Se naat worden benoemd door de premier, generaal Knangsak Comanan die in 1977 na een on bloedige staatsgreep aan de macht kwam. Premier Kriangsak heeft zich niet kandidaat gesteld deed ook niet mee aan de verkie zingen, maar vele huidige kabi netsleden en hoge ambtenaren hebben al laten weten dat zij Kriangsak als premier willen te rughebben Volgens de nieuwe regeling onder de grondwet benoemt het Ho gerhuis de premier. Zodat de uit slag eigenlijk bij voorbaat al vast staat. Maar, Kriangsaks enige te genstander van formaat Kuktir Pramoj, leider van de sociale ac tiepartij en een voormalige pre mier, hoopt de meerderheid van de zetels in het Lagerhuis in de wacht te slepen. Als hem dat lukt is het nog geen uitgemaakte zaak dat de Senaat Kriangsak als pre- i mier aanwijst. .,Het Hogerhuis zal niet tegen de publieke opinie durven ingaan" verklaart Kukrit. Zijn sociale ac tiepartij (SAP) heeft 257 kandida ten in de strijd gegooid. „Wij hebben slechts 157 zetels in het Lagerhuis nodig om een regering te kunnen vormen", zegt Kukrit SAP heeft tijdens de verkie zingscampagne, die overigens met moordaanslagen op politici is gepaard gegaan, gepleit voor decentralisatie van de regering, directe verdeling van de ontwik kelingsfondsen voor het platte land en gelijke rechten voor de etnische minderheden. Als er een impasse ontstaat in de verkiezing van een premier dan moet koning Bhumipol tussenbeide komen Hij zal dan een eigen kandidaat naar voren schuiven. Politici ho pen dat dat niet zal gebeuren omdat de vorige keuze van de koning een ramp is gewor den. De politieke onzekerheid die daar op volgt is vooral onder de mili tairen aanleiding om zich uit te spreken tegen het houden van verkiezingen, het gezaghebben de Thaise blad Airthit merkte nerveus in een commentaar op- „In bepaalde geüniformeerde groepen heeft dit een panieksi tuatie veroorzaakt. Zij menen dat een politieke ontwikkeling naar democratie via verkiezingen het land naar de afgrond leidt en ge ven daarom de voorkéur aan een staatsgreep. Zo'n concept is irra tioneel en ouderwets. Democra tie en sociale rechtvaardigheid zijn de beste wapens tegen het communisme" aldus het blad. Staatsgreep De mogelijkheid van een staats greep als er een onstabiele rege ring uit de bus komt wordt door Kukrit Pramoj niet uitgesloten. „Het gevaar komt", zegt Kukrit. '"uit de hoek van de jonge militai ren die, wanhopig door het uit blijven van hervormingen in de militaire hiërarchie, hun leider buiten de strijdkrachten zullen zoeken en daarbij zullen flirten met het communisme" Deze jonge commandanten zijn opgeleid in de Verenigde Staten. Zij zijn fel anti-Amerikaans ge worden en voelen zich meer communistische revolutionai ren", aldus Kukrit Pramoj. Ku- krits halfbroer, Seni Pramoj, ook een ex-premier, schrijver, dich ter, journalist en krantenuitge ver, verklaarde op een verkie zingsbijeenkomst in Bangkok: „Als de militairen weer een staatsgreep gaan uitvoeren dan zal ik persoonlijk een massale demonstratie op touw zetten, in de geest van de bloedige studen tenopstand van 14 oktober 1973. De studenten verdreven toen de militaire heersers in wat bekend is geworden als de „Oktober re volutie" Studenten hebben in het Thaise politieke leven een beslissende rol gespeeld en werden door de militairen als „een gevaar voor de stabiliteit" beschouwd. Onder de regering van premier Thanin Kraivixien, die door Kriangsak omver werd geworpen, werd het radicale nationale Thaise studen tencentrum (NSCT) ontbonden. De harde kern is de jungle in gevlucht en heeft zich aangeslo ten bij de Thaise communistische partij. „De studenten van nu zijn veel realistischer geworden", zegt rector Prapassanera van de Tha Mmasat-universiteit in Bangkok, vanouds een broeinest van radicale studenten, „de stu denten realiseren zich nu dat zij het land ook kunnen dienen door te studeren en zich niet direct met de politiek te bemoeien. De radi cale studenten streden voor een burgerbestuur en eerlijke verde ling van de welvaart die in Thai land nog ver is te zoeken. Armoe de is vooral te vinden in de pro vincies in het Noorden en Noord oosten" In deze streken moeten de mensen het doen met een handvol rijst en gezouten vis. Zeventig procent van de plattelandsbevolking werkt op grond die is gepacht. De produkten die zij verbouwen worden tegen belachelijke lage prijzen ingekocht, het geld dat zij lenen om zaad of mest te kopen moet maandelijks worden afge lost tegen een rente van 5 pro cent. Er bestaat geen kans om te sparen of grond te kopen. Gegeven het feit dat 75 procent van alle Thais hun brood in de land bouw verdienen en dat 's lands economie nog altijd is gebaseerd op de landbouw, is de metamor fose van de boer van een man die gewend is te lachen, liefde te be drijven en te kijken hoe de rijst groeit tot een opgejaagd mens die zich met moeite in leven moet houden, een bittere ironie. De gemiddelde maandverdienste bedraagt niet meer dan 150 baht (ongeveer f 14), het inkomen per hoofd van de bevolking is maar 692 baht per maand (ruim f70), waarmee dit land op de lijst van de armste landen op de zevende plaats staat. Terwijl in die noor delijke en noordoostelijke pro vincies de mensen het moeten stellen met een handvol rijst en gezouten vis, worden in Bangkok in de uit marmer en glas opge trokken sjieke hotels enorme schranspartijen gehouden door de rijke stadselite. Op meterslan ge met oogverblindend bestek gedekte tafels worden in porse leinen schalen en zilveren terri nes exquise gerechten geser veerd. Thailand gaat een onzekere toe komst tegemoet. Een land waar de tegenstelling tussen arm en rijk groot is, waar de dienst wordt uitgemaakt door een kleine groep militairen, en waar de corruptie welig tiert. Het gevaar is niet denkbeeldig dat het volk zijn heil zoekt inhet communisme, zo merkte een Amerikaanse diplo maat nog onlangs op. L/n VRIJ NEDERLAND Verder in VN provo Luud Schimmelpenninck. Schimmelpenninck is uitvinder van de meest ingenieuze zaken (de witkar was ook zijn idee), maar rijk ervan worden doet hij niet; wanneer het met de paten ten wat beter gelukt was, had hij idioot rijk kunnen worden "Dai lijkt me het ergste dat je kan ge beuren." Weinig uitschieters deze week in de weekbladen. Alles kabbelt zo'n beetje voort, maar van echt vuurwerk is geen sprake. Een portret van de minister van economische zaken. Gijs van Aardenne. wordt in Vrij Neder land door P. E. de Hen geschii- derd: "Het is net een rubberbal"vindt Van der Hek. Volgens De Heri zouden oppositie en gemor minder zijn, als de mi nister zijn liberale visie wat meer bevlogenheid wist te geven. Maar dat ontbreekt bij Van Aardenne. Jan Stoof licht de situatie in Iran door onder het motto: "De onver enigbare oppositie in Iran". Jazzmusicus Theo Loevend ie geeft een interview weg en in het kleurkatern belichten Max Pam, Rob Sijmons en A J. Kox de fi guur Einstein. Dit naar aanlei ding van zijn honderdste geboor tedag. Elseviers Magazine sluit zich aan bij minister Andriessen. die on langs verzuchtte dat meer Ne derlanders hun vakantie in eigen land zouden moeten doorbren gen. Volgens Elsevier is het in de Ne derlandse hotels, pensions e.d: te duur, wordt er te weinig service geboden een is het in het hoog seizoen te druk. Daar moet iets aan worden gedaan, vindt EW. Ook zou er meer slecht-weer-ac- commodatie moeten zijn* zodat we ons bij slecht weer toch in hotel of buitenhuisje kunnen vermaken Dat wordt flus, als we Elsevier mogen geloven, terug naar af Spelletjes doen in de stacaravan. terwijl de regen naar beneden druilt. En dat na een hele winter binnenzitten. Een vakantie om van te watertanden Elsevier signaleert een nieuwe trend: premiers op het schavot. Premier Bhoetto van Pakistan, premier Hoveida van Iran. Een macabere gang van zaken, con stateert D. M. van Rosmalen. Met de religie van onz'ë christen politici is hét volgens elseviers omslagartikel wat vreemd ge steld: ze hangen meer dan één geloof aan. Elsevier ging te rade bij o.a. mevrouw Gardeniers en de heren Van Hulst, Schakel en Verbrugh en komt tot de conclu sie dat onze christen-politici waarschijnlijkjë veel geloven. Voor degenen onder de lezers die al zodanig mét de wegwerpmaat schappij zijn vertrouwd geraakt dat zij hun tijdschriften na lezing meteen weggoien. heeft de Haag se Post de serie de PvdA-strate- gen gebundeld. Met het PvdA- congres voor de deur geen gek idee. Een echte bevvaarbijlage Overigens is er wel een coördinatie- fout bij HP. want in het blad zelf staat een advertentie voor deze bijlage, als zou hij volgende week pas verschijnen. Terwijl in de edi tie van vorige week een adverten tie stond, waarin de bijlagen al voor die week werd aangekon digd. HP sprint er in de middelmatigheid van deze week toch wel uit. Want een fors deel is gewijd aan onge publiceerd werk van literatoren van de jaren zeventig. Om enke len van hen te noemen: JMA Biesheuvel. Mensje van Keulen. F B Hotz. Jan Kal. Jan Donkers. Hannes Meinkema en natuurlijk Maarten 't Hart geven een deel van hun (nog) verborgen gehei men prijs. Een leuk overzicht van de generatie van zeventig. ';Waarom loog Andriessen?" vraagt voormalig politiek redac teur van HP Kees Tamboer zich af. Andriessen heeft eens tegen Ta m boer gezegd: "Je zult mij niet bewust zien liegen, dat doe ik niet". Tamboer toont echter aan dat dit gelogen is. Tamboer zegt met deze vraag niet zijn gram te willen halen. Maar slechts te wil len onderstrepen dat politici niet tegen journalisten mogen liegen, omdat zij dan tegen het publiek liegen. Bovendien wil Tamboer 'langs deze weg aan Andriessen vragen wat nu zijn ware bedoe lingen zijn geweest met die leu gen". hervormd nederland Een van de minst kleurrijke bladen is deze week Hervormd Neder land. Maar een stukje van Cathe rine Kevl maakt veel van het ge nus goed. Onder het kopje "Af wassen of radioactieve moeder melk", bindt zij de strijd aan te gen de vaatwasmachine, het elek trisch mes, de droogmachine en de vriesdroogprocedes Een plei dooi voor de gezelligheid van het "afwassen met z'n allen" dat energiebesparend is: "De grootste geheimen vertellen vrouwen elkaar onder de afwas. Kortom dit sociale gebeuren wordl vervangen door een druk op de knop. - Waarom grijpt de overheid bij alles in .maar niet bij het gebruik van deze energiever slindende. oppervlak te wat erver- vuilende machines" - Ik denk dat er een tijd komt dat we op onze blote knieën smeken om de af- waskwastgewone macaroni, de fiets, de wastobbe en hel slagers- Het zal de lezer duidelijk zijn, dat Catherine Keyl hier niet zozeer een pleidooi houdt voor de emancipatie als wel voor het voorkomen van dat wat als een zwaard van Damocles boven ons hoofd hangt: de kernenergie. De Tijd laat Fons Rademakers aan het woord. Deze is duidelijk aan geslagen door het magere succes van zijn film "Mijn vriend". Ove rigens zegt Rademakers zich weinig van kritieken aan te trek ken. omdat een publiek de film moet beoordelen. '~Kritiekwie oefent dat nou toch als métier uil? VVze brengt zijn tijd nou door met het beoordelen van de prestaties van anderen?" Rademakers is toch wel een beetje bezorgd, want filmmaken be schouwt hij als een groot risico: "Elke film kan je laatste zijn". Vijfentwintig jaar geleden schre ven de Nederlandse bisschoppen een zendbrief: het mandement. Walter Goddijn heeft een inter view met kardinaal Alfrink naar aanleiding van dit jubileum. Al frink zette indertijd terwille van de eenheid zijn handtekening onder dit document dat hij nooit zou verdedigen. ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13