Verzet binnen PvdA tegen Van den Berg Turken moeten land uit Apothekers: naar minder geneesmiddelen osie in gasstation Personeel steelt niet vaker dan de klant ■EnZEJEEHBS Vonnissen in heroïnezaak Vondeling: verklaring rechten van het dier Hulpsignaal voor gehandicapten in het verkeer WOENSDAG 18 APRIL 1079 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Er moeien minder medicij nen worden gebruikt, en er moeien zoveel mogelijk goedkope geneesmidde len worden voorgeschre ven. Dit zijn de uitgangs punten van plannen die de apothekers in ons land binnenkort aan de rege ring en de Tweede Kamer willen aanbieden. De organisatie waarbinnen de apothekers zijn ver enigd. de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Pharmacie (KNMP), heeft berekend dat deze plan nen een bezuiniging van 160 miljoen gulden per jaar kunnen opbrengen. Dat is 100 miljoen gulden meer dan de bezuini gingsplannen rond het medicijngebruik van staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (volksge zondheid). aldus de apo thekers. Zij heeft het idee gelanceerd ziekenfonds patiënten een eigen bij drage op geneesmiddelen te laten betalen. Voorzitter Nieuwenhuis van de KNMP noemde dat gis teravond in het VARA- programma Ombudsman ..niet zo'n gelukkig idee". ..Wij wijzen de maatregel in zoverre af. dat wij hel niet de meest juiste oplos sing vinden, omdat een deel van de patiënten die veel medicijnen gebruiken wordt getroffen", aldus Nieuwenhuis. Juist voor deze groep zou dan een uitzondering moe ten worden gemaakt, en dat zou de maatregel dan technisch moeilijk uit voerbaar maken. „Als re gering en parlement vin den dat de eigen bijdrage toch moet doorgaan, dan zullen wij de maatregel niettemin uitvoeren", zo zei de KNMP-voorzit- ter. De apothekers zijn bereid zelf ook een bijdrage aan de bezuinigingen te leve ren door een extra salaris offer te brengen. Zij zijn bereid voor de hoogste in komens in hun groep (die boven 170.000 gulden) meer in te leveren dan de „ten hoogste 2.5 procent" die staatssecretaris Veder- Smit in haar nota aan de Tweede Kamer noemt. Nieuwenhuis: „Als men van ons zou vragen meer in te leveren dan die 2,5 pro cent, dan zou ik willen voorstellen voor de lagere inkomens een geringer percentage en voor de in komens boven het gemid delde een hoger percenta- In strijd om voorzitterschap DEN HAAG (ANP)- Binnen de Partij van de Arbeid neemt het aantal verontrusten over de strijd om het voorzit terschap snel toe. Die strijd wordt in hoofdzaak gevoerd tussen Max van den Berg, oud-wethouder van Gronin gen en het Tweede-Kamerlid Wim Meijer, oud-staatsse cretaris van CRM. Een aantal socialisten, hoofdzake lijk behorend tot de linkervleugel van de partij, is van plan met een soort manifest te komen waarin afstand wordt genomen van de manier waarop met name Max van den Berg aan een zekere beeldvorming doet die. zonder te steunen op feitelijkheden, de kwaliteit van kandidaat Wim Meijer onder de tafel terecht doet komen. Tot degenen die in de periode tot het grote partijcongres op 26, 27 en 28 april, waar de opvolger van de aftredende Ien van den Heuvel wordt gekozen, zeker de trom zullen roeren behoren de gewest- voorzitter van Groningen. Beu- ALMELO (ANP) - Wegens een uit gebreide handel in heroïne heeft de Almelose rechtbank gisteren vier mannen veroordeeld: de 26- jarige L.S.H. uit Enschede kreeg drie jaar gevangenisstraf (een halfjaar meer dan tegen hem was geëist), zijn 30-jarige stadgenoot G.L.C. tweeeneenhalf jaar (geëist was dezelfde straf plus 7500 gul den boete of drie maanden ge vangenisstraf). de 26-jarige Hen- geloër H.M.P en de 33-jarige R R H. uit Winterswijk, eveneens tweeëneenhalf jaar. In verband met deze zaak is giste ren tijdens een zitting van de Al melose rechtbank legen de 21-ja- rige K.R.P. uit Amsterdam twee jaar geëist, tegen de evenoude D A Z. uit Zutphen anderhalf jaar. de 22-jarige H.C.H uit En schede eveneens anderhalf jaar en tegen zijn 22-jarige plaatsge noot G.H.S. anderhalf jaar. G.H.S. was ook betrokken bij ruim vijftig diefstallen in Enschede en Hengelo. De 22-jarige H.C.S. uit Enschede hoorde wegens mede plichtigheid aan deze diefstallen twaalf maanden, tegen zich eisen. kema. de afdelingsvoorzitter van Zwolle. Sporre. de gewestelijk secretaris van Overijssel. Mer- tens, het Leidse gemeenteraads lid Koning, het Amsterdamse gemeenteraadslid Pelle Mug. de gewestvoorzitter van Brabant- oost De Cloe en de secretaris van het gewest Gelderland. Christine Stigter. Volgens hen en vele anderen is Van den Bergs kritiek op het zittende partijbestuur inconsequent. Van den Berg kraakt deze groep be stuurders maar hij verkeert in de wetenschap dat hij straks, bij een eventuele verkiezing tot voorzit ter. met het grootste gedeelte van dit bestuur verder moet werken Bovendien noemt Van den Berg weinig of geen feiten. Met zijn bewering dat Wim Meijer tot het zogenaamde Haagse cir cuit behoort en dus van de basis is vervreemd doet Van den Berg. volgens de verontrusten, geen recht aan de kwaliteiten van de oud-staatssecretaris. Meijer was tien jaar voor de wer kende jongeren in touw, hij was gemeenteraadslid van Hengelo en lid van het partijbestuur. Men werpt de vraag of Van den Berg. die zo'n acht jaar wethouder van Groningen is geweest, nu de typi sche vertegenwoordiger van de basis kan worden genoemd. Met een flink deel van het partijbe stuur wijst de groep verontrusten erop dat de partij een belangrijke tijd tegemoet gaat. Vrijwel zeker wordt bij de volgende verkiezin gen een nederlaag voor de zitten de regeringspartijen CDA en VVD verwacht. Men heeft dan meer vertrouwen in een voorzit ter die zich op een wat rustiger manier heeft geprofileerd ten aanzien van mogelijke rege ringspartners. Tenslotte hekelt men de lange duur van Van den Bergs campagne. In feite is hij al een jaar bezig propa ganda voor zichzelf te maken. Hij heeft, zo stelt men. de handen vrij. terwijl Wim Meijer naast zijn drukke bezigheden als kamerlid ook nog eens de boer op moet. De verontrusten verlangen dat tot het congres de discussie over het voorzitterschap feitelijker zal worden. Tot nu toe is er alleen gedaan aan beeldvorming, feiten zijn niet naar voren gekomen vindt men. AMSTERDAM (ANP) - Twee arti kelen uit de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens kunnen met kleine wijzigingen zo worden gebruikt in een verkla ring van de rechten van het dier Dit heeft de voorzitter van de Tweede Kamer. dr. ir. Anne Von deling. gistermorgen in Amster dam gezegd. Hij opende daar de eerste Europese conferentie over de bescherming van landbouwhuisdieren. Op de ze conferentie, die bijna vierhon derd deelnemers telt. zullen dier geneeskundigen. diergedrags- kundigen, dierenbeschermers en boeren aan het woord komen. Vondeling zei dat in het 'Straats- burgse Europa' het nog niet is gekomen tot een verklaring van de rechten van het dier. al zijn er aardige aanloopjes gemaakt. Blijkbaar kost het nogal wat moeite iedereen op dezelfde lijn te krijgen, aldus Vondeling. vGeen dier zal onderworpen wor den aan folteringen, noch aan een wrede, onmenselijke of onteren- de behandeling of bestraffing Ieder huisdier heeft recht op een levensstandaard die hoog genoeg is voor de gezondheid en het wel zijn, waaronder begrepen voe ding. huisvesting en geneeskun dige verzorging". Deze twee arti kelen zijn door een kleine wijzi ging zonder meer geschikt voor de verklaring van de rechten van het dier. aldus Vondeling Hij was verheugd dat de tie mede wordt ondersteund door boerenorganisaties. Volgens hem moeten veefokkers en -houders het eerst worden aangesproken waar het gaat om behoorlijk ge drag tegenover landbouwhuis dieren. Dit probleem gaat niet allereerst dierenartsen en weten schappelijke onderzoekers op het terrein van de veeteelt aan. Het idee voor de conferentie is uit gegaan van de Brit Philip Brown, hoofd diergeneeskundige van de grote Britse dierenbescher mingsorganisatie R.S.P.C.A. (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals) en van de federatie van diergeneeskundi gen in de EG. In de commissie, die de conferentie heeft georga niseerd en waarvan Brown voor zitter is. zijn alle negen EG-lan- den vertegenwoordigd. Een bestuurslid van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren. H. Lambertz. heelt gisteren, tijdens de Europese conferentie, felle kritiek geleverd op de overheid. Die is volgens hem een van de schuldigen aan wat hij noemde de "Holocaust" in de intensieve veehouderij. Iedere keer opnieuw worden die renbeschermers, gedragskundi- gen en alle anderen die naar ver betering voor de landbouwhuis dieren streven, door de overheid met een kluitje in het riet ge stuurd, aldus Lambertz. VRIES (ANP) - In Ubbena (ge meente Vries) is gistermorgen een installatie van de Nederlandse Aardolie Maatschappij geëxplo deerd. Eén werknemer raakte daarbij ernstig gewond. De explosie ontstond tijdens het op starten (in gebruik nemen) van de installatie die tijdens de paasda gen aan een mankement was gere pareerd. Hei mslallaiiegebouw is totaal vernield. De brand, die bij de explosie ont stond. werd door mensen van de NAM en enkele brandweerlieden, snel geblustDe put. waaruit het gas stroomt, werd na de explosie weer automatisch afgesloten, zodat er verder geen gas meer kon ontsnap- LAREN CANP) - De ANIB de bond van gehandicapten en arbeids ongeschikten, heeft een speciaal hulpsignaal voor de automobi listen onder de rond een miljoen Nederlandse gehandicapten geïntroduceerd. In een map die door een eenvoudige armbeweging uit het autoraam gehouden of op het autodak geplaatst kan worden, zit een aantal verwisselbare felgele flapteksten. Ze maken de medeweggebrui ker duidelijk dat de gestrande gehandicapte politie, een dokter of de wegenwacht nodig heeft, zonder benzine staat of motorpech heeft. Testen hebben uitgewezen dat de teksten ook in het don ker al op een afstand van 200 meter zichtbaar zijn. De ANIB heeft zelf het initiatief genomen omdat allerlei instanties en ministeries drie jaar lang zonder enig resultaat hebben ge tracht een noodsignaal te laten ontwerpen nadat de kamerleden Cornelissen en Kleisterlee daarom gevraagd hadden. Het gaat hier om een duidelijk probleem voor de gehandicapten. Wanneer ze door pech of omdat ze een arts nodig hebben langs de kant van de weg moeten staan, is het heel gewoon dat ze twee uur moeten wachten eer iemand ze hulp biedt. De praatpalen van de ANWB bieden degenen die in een rolstoel zitten evenmin uitkomst. Die palen zijn over het algemeen te hoog. Ten gerieve van gehandicapten die naar het buitenland reizen, zal ook de internationaal bekende tekst "S.O.S." nog worden toege voegd. Voor leden van de ANIB zal de map een tientje kosten, voor niet leden vijftien gulden. De map zal voorlopig alleen bij de bond zelf verkrijgbaar zijn. De map is ook voor automobilisten die niet gehandicapt zijn, beschikbaar. De Bond meent dat ook de ver keersveiligheid gediend zal zijn met de invoering van dit hulp signaal. De Nederlandse Verenging voor Revalidatie (NVR) en de Gehandi captenraad wijzen het gisteren door de ANIB geïntroduceerde hulpsignaal voor gehandicapte weggebruikers af. DE ANIB maakt ook deel uit van de Gehandicaptenraad. In het samenwerkingsverband van de NVR heeft de Raad zich uitgesproken voor het „S.O.S.-teken", een uniform en interna tionaal te gebruiken noodsignaal, dat dag en nacht zichtbaar is. De ANWB bereidt op het opgenblik de fabricage van dit pechte- ken voor. De NVR heeft het ministerie van verkeer en waterstaat eind 1977 gevraagd, dit nieuwe teken op te nemen in de ver- keers wetgeving. De NVR en de gehandicaptenraad nemen het de ANIB kwalijk, dat deze nu, voorbijgaande aan de ontwikkelingen op dit terrein en zonder overleg met de betrokken organisaties, met een eigen hulpsignaal komt. Volgens hen is de verwarring op de weg al groot genoeg. „Als gehandicapten dan ook nog met verschillende tekens gaan wer ken, wordt de onoverzichtelijkheid onnodig vergroot", zo stellen ze. Ze voegen hieraan toe. dat de ANWB het met hen eens is. Tegen het ANIB-signaal hebben de NVR en de Gehandicaptenraad ook praktische bezwaren: volgens hen is dat signaal niet gemak kelijk te hanteren voor mensen met een beperkt hand- of arm functie. de windgevoeligheid ervan is groot en het' leidt de aan dacht af van de snel voorbij rijdende automobilisten. Een woordvoerder van de NVR zei desgevraagd, dat de internatio nale organisatie waarbij de NVR is aangesloten, „Rehabilitation International", graag wil dat een klein land als Nederland met het S.O.S.-signaal gaat experimenteren zodat aan de hand van de ervaringen die daarbij worden opgedaan bij de ministeries in de verschillende landen goede voorstellen kunnen worden inge diend. r>*> UTRECHT(ANP)- Er is geen enkel betrouwbaar onderzoek bekend waaruit blijkt dat winkelperso neel tweederde van alle diefstal len op zijn geweten heeft. Mede delingen dat winkelpersoneel een groot aandeel in de diefstal zou hebben komen altijd van be veiligingsdeskundigen die hun boterham verdienen met het be strijden van winkeldiefstallen door personeel. Aldus meent de Raad voor het Fi liaal- en Grootwinkelbedrijf (FGB), die daarmee reageert op beweringen in het kruideniers vakblad "Foodmagazine",alszou dagelijks voor één miljoen gul den uit winkels worden gestolen. Het personeel zou daarvan twee derde deel voor zijn rekening nemen. Beveiligingsdeskundi gen zouden volgens Foodmaga- zine tot de slotsom zijn gekomen dat de detailhandel moet worden beschouwd als een luilekkerland voor dieven. Secretaris mr. Chr F. van der Vlis van de raad FGB bevestigt dat er dagelijks naar schatting voor één miljoen gulden aan goederen uit de winkels verdwijnt, maar hij wijst erop dat personeel nooit het leeuwenaandeel van de diefstal len voor zijn rekening kan ne men. Dat blijkt volgens hem on der meer uit het geringe aantal ontslagen wegens diefstal. Van de 100.000 werknemers in het fi liaal- en grootwinkelbedrijf vlie gen er jaarlijks om die reden vol gens hem niet meer dan zeshon derd de laan uit. dat is 0.6 procent. Daar staat tegenover dat in een jaar als 1977 bijna 27.000 klanten zijn aangehouden op verdenking van winkeldiefstal Overigens mag er dan volgens de schattingen voor een miljoen per dag worden gestolen, de schade door breuk, administratieve fou ten en bederf bedraagt het dub bele. namelijk twee miljoen gul den per dag. Alles bij elkaar opge teld komt men aan een schade post van 900 miljoen per jaar en dat is weer één procent van de jaaromzet van de detailhandel die vorig jaar 90 miljard bedroeg. Geen collectieve verblijfsvergunning voor kerkbezetters DEN HAAG (GPD) - De zes chris tenen uit Oost-Turkije, die samen met meer dan 100 sympathisan ten sinds vrijdag de Sint-Jan in Den Bosch bezet houden, mogen niet in ons land blijven. Zij zijn geen politieke vluchtelingen omdat ze in hun eigen land niet worden vervolgd. Dat heeft staatssecretaris mevrouw Haars (justitie) gisteren gezegd in een gesprek dat zij heeft gehad met bisschop J. Bluyssen van Den Bosch. De bisschop heeft zich het lot van de Turken aange trokken en is als bemiddelaar voor hen opgetreden. Mevrouw Haars heeft als haar standpunt gegeven, dat er geen sprake kan zijn van een collectie ve (gezamenlijke) verblijfsver gunning voor de Turkse christe nen. Ook de hoge commissaris voor de vluchtelingen in Genève beschouwt deze mensen niet als vluchtelingen, aldus de staatsse cretaris. Christenen in Turkije worden ge pest, getreiterd en in sommige gevallen zelfs mishandeld, maar van een systematische vervol ging is geen sprake. Daarmee vervalt het motief hen als politiek vluchteling te beschouwen. Op 21 februari heeft mevrouw Haars aan de Tweede-Kamer commissies voor justitie en bui tenlandse zaken laten weten, wel te willen nagaan of van geval tot geval toelating mogelijk is. Daar voor gelden een aantal crite- Degenen die „persoonlijk schrij nend leed hebben ondervonden" kunnen voor toelating in ons land in aanmerking komen. Volgens een woordvoerder van justitie moet in dat verband worden ge dacht aan bijvoorbeeld mishan deling. Degenen die „persoonlijk leed" hebben ondervonden zonder „schrijnend karakter" (treiteren, pesten) krijgen geen verblijfs vergunning. Voor hen staat evenwel de mogelijkheid open in beroep te gaan, en terwijl die be roepszaak loopt, mag de betrok kene in ons land blijven. Is er geen sprake van persoonlijk leed, dan krijgt de betrokkene geen verblijfsvergunning en kan hij ook niet in beroep gaan. Wie zijn land heeft ontvlucht om bij voorbeeld militaire dienstplicht te ontlopen, moet terstond ons land verlaten. Mevrouw Haars heeft in haar ge sprek met de bisschop deze con structie gedetailleerd uiteenge zet. „Ze wonen in een gebied waar christenen en moslims sa menleven die elkaar niet verdra gen, maar ze worden niet ver volgd". zo vatte ze haar zienswij- Dat de Turken nu, net als de groep kerk-Marokkanen die na een lan ge juridische strijd een verblijfs vergunning kregen, in een kerk gebouw domicilie hebben geko zen, acht mevrouw Haars „min der gelukkig „Het gaat niet aan, aan de bezetting van een kerk een argument te willen ontlenen om in ons land te mogen blijven. Als aan deze pressie zou worden toe gegeven zou dat betekenen dat iedere illegaal in ons land verblij vende buitenlander een kerk zou binnen gaan", aldus de béwinds- Van bisschop Bluyssen mogen de kerk-Turken voorlopig in de Sint-Jan blijven. De groep telt onder haar leden vrouwen en kinderen. Het Rode Kruis heeft in het weekeinde al gezorgd voor voorzieningen als veldbedden, dekens en noodtoiletten. Hoe lang de groep in de kerk kan blijven zal, naast de toestemming van bisschop Bluyssen, mede af hangen van de gezondheidstoe stand van de betrokkenen. Een van de kinderen zou „rodehond" hebben opgelopen, en dat kan gevaar opleveren voor de even eens aanwezige zwangere vrou wen in de Sint-Jan. Ook de sani taire voorzieningen zijn niet op timaal. Bluyssen wil, na zijn gesprek met de staatssecretaris van justitie, zijn bemoeienissen met de kerk- Turken niet staken. Hij heeft aangekondigd nu via de Wereld raad van Kerken of het centrale Rooms-katholieke gezag in Ro me iets voor de christelijke Tur ken te willen doen. Een woordvoerder van de Turken in de Sint-Jan zei gisteravond over het resultaat van het gesprek tussen Haars en, Bluyssen: „Wij zijn het niet met mevrouw Haars eens. De christenen zijn niet van armoede gevlucht. Wij blijven in de kerk tot we een positief ant woord krijgen". De Stichting Vluchtelingenwerk Nederland wil binnen een paar dagen ook een gesprek met staatssecretaris Haars over de Turks-christelijke asielzoekers hebben. De stichting zegt begrip de bezetters van Staatssecretaris Haars Den Huag. Zij spraken oi

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7