Bouw nu uw neutronenb om- schuilkelder Sjoelen ogen B5EBÖB door Sjak Jansen Voetballertjes in actie tegen de hondepoep Bijbel uit 1611 voor lutherse kerk Leiden Einde komt in zicht van spuitbuscultuur PAGINA 4 WOENSDAG 18 APRIL 1979 Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Leidenaar Vervooren Twee keer in de week traintVerv an Plan-Noord op tactiek en techniek Volgende week zaterdag (28 april) worden in "De Meerpaal" in Dronten sjoelwedstrijden gehou den om het persoonlijk kampioenschap van Ne derland. Naar verwach ting zullen die dag 400 sjoelers uit het hele land aan die wedstrijden deel nemen en één van hen is Leidenaar W Vervooren Sedert 1975 mag de 62-jarige Lei denaar zich fanatiek beoefenaar noemen van dit oude spel. Trouw lid van de sjoelvereniging „Plan- Noord" vervoegt hij zich twee maal per week bij het diensten centrum aan de Van Hogendorp- straat. om daar tesamen met de ruim tachtig andere leden van zijn club er op los te sjoelen. Het eerste wat Vervooren kwijt wil is dat hij lang niet zo goed is in het sjoelspel als de vijftien andere clubgenoten die zich 28 april ook naar de Flevopolder zullen bege ven. Niettemin weet de Leide naar het nodige van zijn passie te vertellen „Sjoelen is een Oudhollands spel. Vroeger had je 32 stenen en kon je 160 punten behalen, maar dat is nu veranderd. Tegenwoordig heb je 30 stenen tot je beschikking en kun je. tel maar na. 148 punten halen. In tien beurten dus 1480 punten. De stenen moeten nu ook helemaal in het vak zitten, willen meetellen. Een paar jaar te rug ging je nog met de vinger langs het gaatje. En als de schijf er dan in ging. telde die. Maar nu is dat niet meer" Getruct „Een goede zaak trouwens. Want sommige spelers waren zo ge truct in dat schuiven met de vin ger dat ze de schijf er altijd wel inkregen. Niet leuk meer ge woon. Nee, nu moet de schijf er helemaal in liggen. Betreft het een honderdste-millimeter-si tuatie dan ga je er met het schuiflatje langs en als de schijf dan ook maar een tikkeltje be weegt, wordt-ie 'uit' gegeven" Vervooren weet te vertellen dat sjoelen in wezen een samenspel van ogen en handen is. ..Je moet de steen daar werpen waar je hem hebben wilt. Daar krijgje vanzelf de nodige handigheid in. En de tactiek en techniek moet je na tuurlijk eveneens meester zijn De taktiek is om de stenen over de vier vakken te verdelen en de techniek beheft het gooien t,n daarbij moetje weer met dejuiste kracht gooien. Te hard is fout, te zacht is óók fout" Effect „In tegenstelling tot wat velen den ken is sjoelen geen gooi- en smijtwerk", luidt de stellige over tuiging van Vervooren. „Verre van dat. De ene keer is het een kwestie van recht-toe-recht-an gooien en de andere keer van eventjes de kant schampen. En effect maken he. door bijvoor beeld met je duim aan de achter kant van de steen heen en weer te gaan. zodat-ie een tollende be weging gaat maken". 'Nee. het is echt. niet prinsheerlijk wil je 148 punten in de wacht sle pen. En dat gebeurt'nog hoogst zelden. Kun je nagaan Ook in ons geciviliseerde landje is het verschijnsel 'hondepoep' nog altijd een niette onderschatten bron van ergenis. Dat bewijst weer eens een actie, die een stuk of tien voetbal lende jongelui uit het Leidse Morskwartier mo menteel in hun wijk hou den. Inzet is, u raadt het de al: hondepoep. Die hondepoep ligt in der mate grote hoeveelheden op het speelveld aan de Onyxhof. dat voetballen op die verraderlijke gras mat een smerige onder neming zou zijn. Eensge zind besloten de jonge lie den dan maar het balletje voor de deur te trappen Dat weer tot groot onge noegen van menig buurt bewoner, aangezien de knapen er niet voor schroomden de bal tegen geparkeerde auto's en rui ten te schieten. Een van de buurtbewoners die zich daaraan een broer tje dood ergerde sprak de jongens erover aan en eenmaal de koppen bij el kaar gestoken kwam de oplossing vanzelf: De mensen vragen hun hond niet meer op het speelveld uit te laten. Een stencil werd in elkaar gedraaid en daarmee gaan de voetballende jongelui deze week langs de deu ren. Ook zal een exemplaar op het stadhuis worden overhandigd. Maar waar anders moeten de mensen hun hond uitla ten? Het stencil geeft daar een eenvoudig antwoord op: "Wij vragen u beleeft uw hondje niet meer te la ten poepen op ons speel terrein. Laat deze behoefte geschieden langs de stoe prand of op straat, omdat het daar de minste last veroorzaakt. De drollen worden immers door het profiel van autobanden vermorzeld en op die wijze opgeruimd" De evangelisch-lutherse kerk aan de Leidse Hooglandse Kerk- gjacht beschikt thans over een zeldzame bijbel uit het jaar 1611 van A. Geens. Ouder dus dan de zogenaamde Staten-vertaling. De bijbel is geschonken door de heer en mevrouw Haasnoot-Mi- lo, een hoogbejaard echtpaar uit Katwijk. Dominee Happee van de Lutherse kerk noemt de bijbel een zeer bij zonder geschenk. „Wij zijn het echtpaar Haasnoot zeer erkente lijk voor dit cadeau. Het is een familiebijbel, afkomstig van Arie Haasnoot Nieolaaszoon (96); lid van oude reders-en scheepskapi- teinsfamilie te Katwijk aan Zee. Van geslacht op geslacht is de oude (gedrukte) bijbel in de fa milie Haasnoot gebleven. Maar aangezien het echtpaar Haas- noot-Milo geen nazaten heeft, heeft het besloten de bijbel onze kerk te geven". De bijbel is ter gelegenheid van het paasfeest geschonken. Het boekwerk heeft een plaatsje ge kregen op de arm-lezenaar aan de kansel. Dominee Happee (foto) tenslotte: "Het is een pronkstuk voor de lu therse kerk. We zijn er erg blij ERPE MERE - „Bouw nu uw atoom-neutronenbom- schuilkelder Deze verrassende annonce in diverse Bel gische kranten verwekte aanvankelijk nogal wat hilari teit. Het lachen verging snel. Want toen kwam Harrisburg Zelfs vreedzaam gebruik van het atoom is levensgevaar lijk, drong eindelijk tot brede kring door Roger de Smet. ontwerper van bouwsels tegen enge stralen, kan nu zelfs lachen om al die artikelen waarin luchtigjes wordt gedaan over de gevaren van het atoom. Neem nou het stukje uit dagblad Het Volk te Gent. Ga maar rustig slapen, is de teneur. Overheid en industrie zorgen wel voor u. De Smet gelooft er niks van. „Je moet voor jezelf zorgen", zegt hij. Al moet gezegd dat die zelfzorg voor hem een zorg minder is. Ofte wel, de ene z'n angst is de ander z'n brood. Zijn brood. De Smet blikt de toekomst deson danks niet geheel en al onbe zorgd tegemoet. Een toekomst met of zonder neutronenbom. De Smet gelooft aanzienlijk meer in het eerste dan in het laatste. Nee, zegt hij. Dat is geen reclame ma ken. Vergrendeling Een beetje schuilplaats voor zeven personen komt op ruim vijftig duizend gulden. We citeren even de brochure: „Het omhulsel be vat minstens een twintig centi meter dikke gepantserde deur, alsook een even dik pantserdek sel, dat de ingang, nooduitgang of evacuatieweg hermetisch afsluit. Deuren en deksels kunnen zowel binnen als buiten de bescherm- plaats geopend worden, doch we bevelen een bijkomende ver grendeling aan, om eventueel ongewenst bezoek buiten de be- schermplaats te houden, waar door de veiligheid der inwoners van een atoomschuilkelder maximaal wordt verzekerd. Bui ten, boven de ingangsdeur, is in een puinvrije zone voorzien om zelfbevrijding te vergemakkelij ken" Het kan ook goedkoper. De Smet is gaarne bereid bestaande kelders bestand te doen zijn tegen fall out. Ze moeten dan wel zo'n twee meter hoog zijn en zo groot dat er plaats is voor een sas (Vlaams voor luchtsluis) met bijbehoren de pantserdeur. Verdere voor waarde is dat de kelder water dicht moet kunnen worden ge maakt. De verdrinkingsdood mag natuurlijk geen alternatief zijn. Verder moet de minimale af stand tussen de kelder en een belangrijk doelwit - gedacht v/ordt aan bijvoorbeeld een stadscentrum - zo'n kilometertje of tien zijn. De aanpassingen zo als metselwerk, nooduitgang, brandvrije deur en het verluch tingssysteem (ventilatie) komen op zo'n vijftien mille. - De neutronenbom spaart gebou wen en doodt mensen. Dan heb je toch ook niks aan zijn bouwwer ken? De Smet „Het is te zeggen. Als de neutronengranaat vlak boven uw huis ontploft kunt ge het wel ver geten. Maar op zo'n kilometer weg, of minder nog wel, zit ge goed". - Helemaal geruststellend klinkt het niet. En is het alles bij elkaar niet wat duur? Welnee. Spotgoedkoop, vindt De Smet. Tenminste, als je het wilt zien als een hypermoderne vorm van levensverzekering. Brok weten Ervaring in het bouwen van schuil kelders heeft de voormalig bouwkundig controleur van au toweg E-3 nog niet. Wel leunt hij op een indrukwekkend brok we ten van een Zwitserse fabriek, hij de alleenverkoop voor de Benelux heeft verwor ven. Genoemde firma was als eerste op de markt met dergelijke garnituren. Tot die garnituren behoort het verluchtingssysteem met voor- en gasfilter. Zuivere lucht wordt gegarandeerd. Het ventileren kan elektrisch of met de hand ge schieden. De brochure meldt dat de hoofdfilter waterdicht is en in Zwitserland na controle door de federale diensten is verzegeld. In vredestijd wordt de filter afge dekt met een plastic bescherm- kap. De Zwitserse firma, die via De Smet heel wat garnituren aan de man hoopt te brengen, heeft een rijke ervaring op het gebied van atoombestendige onderkomens. Dertig jaar geleden - dus vijftien jaar voordat ze in Zwitserland verplicht werden gebouwd - le verde ze de eerste. Ze heeft nu zo'n miljoen atoomvrije plaatsjes gecreëerd in het moederland. Discretie Zo'n honderd mensen, onder meer uit Nederland, hebben voorzich tig inlichtingen gevraagd bij De Smet. Hij schat dat er een stuk of vijf serieuze kandidaten bij zit ten. Nee, nee, nee. Namen noe men we niet. Hij onderkent het gevaar dat mensen, die zich van een brok veiligheid tegen het atoom voorzien, anders voor angsthaas worden uitgekreten. Discretie is derhalve verzekerd. Wel wil hij kwijt dat het door gaans kapitaalkrachtige perso nen betreft, onder wie opvallend veel medici. „Het kan zijn dat de dokters meer geld hebben of be ter bekend zijn met de schadelij ke werking van het kernwa pen". De nu nog kleine zaakvoerder pro beert niet al te onvriendelijk te doen jegens de overheden. Bitte re kritiek valt in hoge ambtelijke regionen slecht, weet hij maar al te goed. Commercieel gezien kan dat frankskes kosten. Al zegt hij De Belg Roger de Smet. ontwerper van bouwsels tegen enge stralen zich niet daaróm wat terughou dend op te stellen. Toch wil hij ten slotte wel zeggen het merkwaardig te vinden dat het ministerie van volksverdedi ging in verhouding tot de bewa pening zo weinig francs over heeft voor de bescherming van de bevolking. En dat dit eigenlijk voor elk land geldt. De Smet: „Het is toch dwaas. De uitgaven voor de landsverdedi ging bereiken nooit gekende pie ken. Overal liggen atoomwapens van grote verschrikkelijkheid. De overheid zal u niet uitleggen waar en hoeveel. Zelfs de meest ingenieuze personen weten niet de draagwijdte van het atoom. Hoeveel generaties werkt het kwaad. Of is het oneindig". De Smet ziet het somber in. Voor hem is het zo zeker als wat dat er oorlog komt. Dat gebeurt volgens hem altijd als het met de econo mie bergafwaarts gaat. Droogplee Het is dan ook minder verbazing- wekkend dat zijn ruime huis nog over een droogplee beschikt dan dat een atoomkelder ontbreekt. Weliswaar maakt de rijk voorzie ne bierkelder veel goed. Maar toch... De Smet haast zich te melden dat zowel het een als het ander bin nenkort aan zijn woning zullen worden toegevoegd. Een bunker èn een watercloset zullen niet lang op zich laten wachten. Hij weigert zich op het met ge noemde activiteiten samenhan gende puin te laten fotograferen. Evenmin wenst hij naast een kloek reclamebord voor zijn atoomkelders op de kiek. „Ik sta hier niet op de kermis", zegt hij. Boven een rood fonkelend glas bier (zeven jaar oud en negentien pro cent alcohol) vertrouwt hij ons toe, soms dingen te voorvoelen. „Ik wil u niet bang maken", zegt hij. Het klinkt niet geruststellend. Het lijkt gauw met ons ge beurd. PIETER VAN DE VLIET HAARLEM - In de Verenigde Staten zyn oplangs de eerste maatregelen van kracht geworden, die een einde moeten maken aan de „spuitbuscul- tuur". Het commercieel gebruik van de gangbare spuitbus wordt verbo den. Een uitzondering wordt gemaakt voor bepaalde geneesmiddelen en enkele industriële produkten. Er rust nu een absoluut verbod op het in het groot verkopen van het aandrijfgas „freon*', de grote boosdoener, die de afgelopen jaren de spuitbus in discrediet heeft gebracht. Ons land is nog niet zover, maar zal vroeg of laat vrijwel zeker volgen. Spuitbussen gaan met miljoenen tegelijk over de toonbank. Van haarlak tot anti-vries: overal is wel een spuitbus voor. Het overmatige gebruik van dit verpakkingsmiddel kwam in opspraak, toen een speciale milieu commissie van het Witte Huis in de lente van 1975 in Washington een rapport publiceerde, waarin ernstige bedenkingen werden geuit over het gebruiken van het drijfgas freon om de inhoud uit spuitbussen te stuwen. Men adviseerde nog geen verbod. Dat zou afhankelijk worden gesteld van een tweede rapport. Mocht de Academie voor Wetenschappen niet kunnen bewijzen dat drijf- gassen onschadelijk waren, dan wilde men de produktie nog in 1978 verbieden. Zover is hèt nu. want van dat definitieve rapport, dat officieel openbaar wordt, zijn inmiddels zoveel schokkende feiten bekend ge worden, dat niet alleen duidelijk is dat het gas gevaarlijk is. maar ook dat intussen de levensbeschermende ozonlaag ron'd de aarde tweemaal zo erg is aangetast dan tot dusver werd verondersteld. Het weinige gemak dat spuitbussen bieden, staat in geen enkele verhou ding tot de bezwaren die ertegen kunnen worden ingebracht. Voor spuitbussen wordt gewoonlijk als drijfgas een chemische verbinding gebruikt die in de volksmond „freon" is gaan heten, een verbinding van koolstof', waterstof, chloor en fluorIn hogere luchtlagen valt de stof uiteen en gaat een vernietigende chemische reactie aan met ozon. een „zusje" van zuurstof, op zo'n 12 km hoogte in de stratosfeer. Doordat die laag wordt afgebroken, neemt de hoeveelheid ultraviolette straling die de aardkorst bereikt sterk toe. Met ernstige gevolgen voor mens en milieu, zoals het gevaar voor huid kanker. mismaakt geboren baby's en zelfs klimaatsveranderingen. Ge schat wordt dat inmiddels 11 a 16 procent van de ozonlaag is „opgesou peerd". In Europa wordt 80 procent van de chloorfluorgassen gebruikt als drijfgas in spuitbussen. De rest is terug te vinden in de minder gevaarlijke gesloten circuits van koelinstallaties en dergelijke. Zijn in de Verenigde Staten inmiddels vele ogen open gegaan, in ons land heeft vooral de PPR zich sterk gemaakt voor een verbod. Deze partij probeerde driejaar geleden al een koopstaking te organiseren, waardoor weliswaar de omzet van de fabrikanten tijdelijk kelderde, maar die nog geen echte zoden aan de dijk zette. De toenmalige minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne liet weten geen maatregelen te ne men, omdat zij vond dat er nog te weinig kennis over de gevolgen van het gebruik van freon beschikbaar was Die kennis kwam echter haast op bestelling overwaaien uit de VS, in de vorm van een tussenrapport van de Amerikaanse Academie voor We tenschappen. Voor Zweden overigens aanleiding om per 1 januari 1979 een absoluut verbod af te kondigen voor freon in spuitbussen. Hoewel in ons land de Raad van de Luchtverontreiniging op een totaal verbod aandrong, liet de huidige minister van volksgezondheid. Gin jaar, nog in januari van dit jaar weten liever eerst op het Amerikaanse eindoordeel te willen wachten. Wel kwam het kabinet dit voorjaar met een verplicht waarschuwingsetiket voor freon-spuitbussen op de prop pen, na een beleefd doch uiterst dringend advies van de Voorlopige Centrale Raad voorde Milieuhygiëne. Een etiket dat de consument wijst op het gevaar voor milieu en gezondheid bij gebruik van spuitbus- Een definitief verbod voor freon zit er echter ook voor ons land zeker in. Het waarschuwingsetiket wordt door de regering immers duidelijk ge zien als een voorlopige maatregel. Echt grote problemen zullen er door een verbod niet ontstaan. Freon is weliswaar goedkoop, maar er zijn volgens deskundigen gassen genoeg die als vervanging kunnen dienen. Na aanvankelijk tegenstribbelen zijn de Nederlandse fabrikanten ook wel bereid die te gaan gebruiken. Bovendien zijn-waren de meeste spuitbusprodukten ook in andere verpakkingsvorm te koop. Intussen zou de zonaanbidder zich eens twee keer kunnen bedenken terwijl hij zich op het strand per flitsende spuitbus beschermt tegen teveel ultraviolette stralen. KEES KLAADDE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4