commissie Bezoek aan Tuinstadwijl PSP-vragen over woonbotenbeleid Nieuw onderzoek Da Costastraat Sloop van Doelen kazerne vordert OM KLACHTEN TE BEKIJKEN CDA: WAAROM WAS VERBOOM ABSENT? Inzamelingsacties van overtollige medicijnen verlopen naar wens Grondwaterprobleem in Noord wordt aangepakt WOENSDAG 18 APRIL 1079 LEIDEN - Dc slopershamer waart onverbiddelijk en drastisch rond op het voormalige complex van de Doelenkazerne. Met groot ma terieel worden de gebouwen in hoog tempo tegen de vlakte ge slagen. Het grootste deel van de sloop heeft zich inmiddels vol trokken. De verwachting is dat het karwei met ruim een maand geklaard is. Door de sloop van het kazerne complex wijzigt het beeld langs de Witte Singel ingrijpend. Met het verdwijnen van de kazerne gebouwen - alleen het zoge naamde Arsenaal blijft staan - ontstaat een open ruimte met een nieuw stadsgezicht. Vanaf de singel is nu een ruim zicht op de binnenstad. Na de sloop krijgt een klein deel van het Doelenterrein een tijde lijke bestemming als parkeerter rein. De gemeente schept deze parkeergelegenheid om wegval lende parkeerruimte in de omge ving aan te vullen. Het gehele Doelen terrein blijft voorlopig nog kaal en open. De bouwwerk zaamheden voor de nieuwbouw voor de universiteit laten nog ge ruime tijd op zich wachten. Men hoopt eind dit jaar wel te begin nen met de restauratie van het Arsenaal. Schepen in boshuizerwetering LEIDEN - Het PSP-raadslid J van der Putten heeft het Leids college van Burge meester en Wethouders schriftelijke vragen gesteld over het woonbotenbeleid van de gemeente. Aanleiding is het feit dat sinds november 1978 een tweetal schepen in de Boshuizerwetering (ter hoogte van de Diepenbrock- laan) ligt afgemeerd, dat daar moet verdwijnen. De twee schepen lagen vroeger in water dat eigendom was van de provincie, maar kregen opdracht te vertrekken. Het gaat daarbij niet om normale woonschepen maar mobiele schepen die op ei gen kracht kunnen varen. Volgens Van der Putten worden de schepen bewoond door een tweepersoonshuishouden en een gezin met twee kinderen. In dat laatste geval is sprake van eco nomische gebondenheid aan Leiden, in het eerste geval gaat het om een langdurig ingezetene. Het PSP-raadslid schrijft het col lege dat een ambtenaar van de dienst Reiniging-, Havens- en Warenmarkten de bewoners be gin april heeft aangezegd dat stappen ondernomen zullen worden om de schepen te verwij deren van de huidige ligplaats. Naar het oordeel van Van der Putten biedt het eventueel ver slepen van de schepen naar pro vinciale wateren geen oplossing omdat de provincie onmiddellijk tot terugsiepen zal overgaan. Het wegslepen door de gemeente zou verband houden met het feit dat de schepen de doorvaart be lemmeren voor een pleziervaar tuig van het verpleeghuis Zuydtwijck. Tot dusver huldigden Ben W op het punt van de woonboten een soort uitstervingsbeleid. Volgens het PSP-raadslid Van der Putten is het college daarvan blijkens een aantal recente uitspraken terug gekomen. Om daarvoor duide lijkheid te verkrijgen vraagt het PSP-raadslid welke normen de gemeente hanteert bij het even tueel verlenen van ligvergunnin- gen en welke criteria er zijn om schepen uit gemeentelijke water te verwijderen. /erder vraagt hij van het college een inzicht te verschaffen over de huidige woonschepensituatie in Leiden cn wanneer het toegezeg de beleidsplan over ligplaatsen voor woonboten wordt gepubli ceerd. LEIDEN - De welzijnsraad zal een nieuw onderzoek moeten doen naar de wensen van de bewoners van de Da Costastraat ten aanzien van de plannen van de gemeente om een sierbestrating in de straat aan te leggen en de riolering te Volge Van Putten bewonerscomité is een meerderheid van de bewoners van de Da Costastraat sterk ge kant tegen deze plannen. Deze bewoners zijn er met name bang voor dat de verbetering van de riolering erg hoge kosten met zich mee zal brengen. Het bewo nerscomité zegt dat zij de plan nen van de gemeente met over grote meerderheid volledig af wijzen en dat zij de huidige LEIDEN - De leden van de raadscommissie voor de volkshuisvesting zullen binnenkort een be zoek brengen aan de gerenoveerde woningen in Tuinstadwijk. Jit een artikel in deze krant en uit een rapport van de welzijnsraad is gebleken dat een aantal bewo ners van deze woningen een flink aantal klachten hebben over het resultaat van de renovatie. Vol gens wethouder Verboom (volkshuisvesting) gaat het niet LEIDEN - De CDA-raadsleden Ham en Kokxhoorn hebben gis teravond in een vergadering van de raadscommissie voor de volkshuisvesting kritiek geuit op wethouder Verboom omdat hij vorige week niet aanwezig was op een hoorzitting van de Leidse Kraakbond. De wethouder was daar uitgeno digd om het zwartboek in ont vangst te nemen dat onlangs door de Leidse kraakbond is gepre senteerd. In dit zwartboek wordt ondermeer felle kritiek geuit op het gemeentelijk huisvestings beleid, het onderhoudsbeleid van de Leidse Woningstichting en op het toewijzingsbeleid van Bureau Huisvesting. Volgens mevrouw Kokxhoorn staan er evenveel waarheden als onwaarheden in het zwartboek maar had er wel iemand van het college van B en W, LWS of Bureau Huisvesting moeten zijn om het zwartboek in ontvangst te nemen. De CDA-raadsleden drongen er op aan om het zwartboek de volgen de keer op de agenda van de commissie volkshuisvesting te zetten. Wethouder Verboom zei dat hij geen ambtenaren van de LWS pf Bureau Huisvesting wil de laten opdraven om op een der gelijke avond als schietschijf te fungeren. Wel zei de wethouder een exemplaar van het zwartboek in ontvangst te willen nemen als leden van de kraakbond daarvoor een afspraak met hem willen ma ken. om ernstige klachten. Het PSP- raadslid Hilda Passchier zei zich er van overtuigd te hebben dat het wel om een aantal ernsige klachten gaat. Zij wees onder meer op het rapport van de wel zijnsraad waarin van een groot aantal klachten melding wordt gemaakt en dat al geruime tijd bij het bestuur van de woningbouw vereniging Tuinstadwijk op tafel ligt. Mevrouw Passchier zei zich erover te verbazen dat de wethouder geen contact heeft opgenomen met het bestuur van de woning bouwvereniging. Ook was zij be vreemd door de uitspraken van de wethouder dat de klachten al lemaal niet veel zouden voor stellen. Volgens mevrouw Pas schier moeten beide aannemers in Tuinstadwijk (Arbouw en Dijkxhoorn) meer achter hun broek worden gezeten. Ook het CDA-raadslid mevrouw Kokx hoorn zei de indruk te hebben dat er wel sprake is van klungelwerk Bewoners ven de gerenoveerde woningen waren gisteravond in de vergadering aanwezig en trachten de leden van de com missie ervan te overtuigen dat het om gegronde klachten gaat. Tot groot ongenoegen van wethou der Verboom ('Ach man, schei toch uit") somde één van de be woners een hele lijst met klach ten nog eens op. Eén en ander ontlokte de wethouder de vraag aan de leden van de commissie of zij "deze hele riedel" nog wel wil den aanhoren. Toen daarop met 'ja' werd geantwoord beet Ver boom de bewoners toe: "Nou, ju bel dan maar door" De leden van de commissie zullen zich op zaterdagochtend 12 mei persoonlijk op de hoogte gaan stellen van klachten over de ge renoveerde woningen. Op de vraag van één van de bewoners of hij dan met de commissie mee mocht lopen liet wethouder Ver boom zich ontvallen: "Ja, als je je kop maar houdt". Het PvdA- raadslid mevrouw Koning, en andere leden van de commissie, spraken hun afkeuring uit over de manier waarop de wethouder tegen de bewoners tekeer ging. straatsituatie onveranderd ge handhaafd willen zien. De projectgroep Haagwegkwartier die zich bezighoudt met het ver beteren van de woonomgeving in de Da Costastraat, heeft plannen gemaakt om sierbestrating en parkeerhavens aan te leggen en bomen in de straat te planten. Op de laatste bewonersvergadering kwam men bovendien met plan nen om, nu er toch sprake is van herbestrating, tevens de riolering te vernieuwen en om ieder huis een eigen aansluiting te geven op het straatriool. Een bewonerscommissie meent dat een aantal bewoners bekend staat als felle tegenstanders van de aanleg van sierbestrating, van de rioleringskwestie gebruik maken alsnog een aanleg van sierbestrating tegen te houden. Volgens de commissie is het be wonerscomité zeer misleidend te werk gegaan door het riolerings plan te koppelen aan de sierbe strating. De bewonerscommissie meent dan ook dat de enquete waaruit zou blijken dat een meerderheid van de bewoners tegen de herinde ling van de straat is gekant een onbetrouwbaar karakter heeft omdat van onzorgvuldige en in timiderende vragen zou zijn uit gegaan. De bewonerscommissie is van mening dat de sierbetra- ting. overeenkomstig de demo cratisch tot stand gekomen be sluitvorming in dc bewonersver gadering, aangelegd moet wor den. Van de kant van de gemeente wordt er op gewezen dat door nu de riolering te vernieuwen later zo weinig mogelijk kans bestaat de straat weer opengebroken moet worden. Ook kunnen éigenaar- bewoners op dit moment zo op timaal mogelijk gebruik maken van technische en financiële hulp van de gemeente. Men denkt ver der dat de problemen rond de aanleg van de riolering in rede lijkheid met de bewoners oplos baar zullen zijn. Door de betrokken ambtenaren werd er gisteravond in een ver gadering van de raadscommissie voor de volkshuisvesting, op ge wezen dat oorspronkelijk een meerderheid van de bewoners voor de sierbestrating was. Me vrouw Koning (PvdA) wees er daarom op dat als nu, na afron ding van het inspraakproces, zal worden teruggekomen op de be sluitvorming, dil in de toe dit in de toekomst ook gevolgen zal hebben voor de besluitvorming van bewoners. Een meerderheid van de raadscommissie bleek echter van mening dat de wel zijnsraad maar opnieuw een on derzoek moest doen naar de me ning van de meerderheid van de bewoners. In de provincie Gelderland is onlangs op grote schaal een inzamelingsactie van over tollige medicijnen gehouden. De Gelderse bevolking iverd in de gelegenheid gesteld om overgebleven geneesmiddelen in te leveren bij een van de ruim 250 practiserende apo thekers in de provincie. Hel resultaat van dit experi ment. dat nog nimmer op der gelijke schaal was gehouden, was zonder meer gunstig. Enorme hoeveelheden medi cijnen werden ingeleverd, soms met dozen tegelijk. De duizenden kilo's medicijnen werden vervolgens naar de vuilverbrandingsoven in Duiven bij Arnhem gebracht waar het geheel werd vernie tigd. Medicijnendie van icege mogelijke nadelige gevolgen voor het milieu niet verbrand konden worden, werden door de apothekers zorgvuldig op geslagen. Nu dit Gelderse initiatief, dat afkomstig was van de inspec tie voor volksgezondheid en verschillende apothekers, als geslaagd kan worden be schouwd. zit hel er dik in dat ook in andere delen van het land soortgelijke initiatieven zullen worden ontplooid. De Leiderdorpse apotheker R. van Breest Smallenburg ziet niet zo gek veel nut in een grootscheepse inzamelingsac tie in de Leidse regio. "Want", zo zegt de heer Van Breest Smallenburg die voorzitter is van de practiserende apothe kers van de regio Leiden (14 stuks, afkomstig uit Leiden. Leiderdorp. Uegstgeest en Voorschoten). hier loopt het inzamelen al enkele jaren vrij aardig". "In navolging van een aantal gemeenten in het oosten van het land is de gemeente Voor schoten enkele jaren terug via een advertentie in een plaat selijk nieuwsblaadje een in zamelingsactie van overtolli ge medicijnen begonnen. Die advertentie is toen per abuis ook in een Leiderdorps weekblad terecht gekomen en zo is die actie ook hier. min of meer noodgedwongen, be gonnen Ook Leiden en Oegst- geest zijn mee gaan doen en lot op heden gaat het dacht ik heel aardig". Hetgeen overduidelijk blijkt uit dc oogst van overtollige medi cijnen die elke twee. drie maanden door de Leider- dorpse apotheek wordt be haald. Na enkele maanden gaan er steevast twee prop volle vuilniszakken richting vuilverbranding in Leiden. Van wie zijn al die medicijnen nu eigenlijk afkomstig? De heer Van Breest Smallenburg: "Ten eerste van mensen die over zijn gegaan op andere medicamenten. Verder van mensen die hun kuur niet hebben afgemaaktDat zijn er nogal wal want de therapie getrouwheid is onder de wes terse bevolking niet bepaald groot te noemen En dan krij gen we natuurlijk ook wegens sterfte van patiënten nogal wal medicijnen binnen". Opvallend ishet dat de heer Van Breest Smallenburg hierbij niet de mensen noemt die be seffen dat ze dikwijks te snel naar medicijnen grijpen of er bij hun huisarts om vragen. "Natuurlijk komt het voor dat bepaalde medicamenten te veel en te snel verstrekt wor den maar het percentage mensen dat dat beseft en hun medicijnen bij ons komt inle veren is nagenoeg te ver waarlozen", aldus de Leider- dorpse apotheker. Ook de apothekers zelf dragen geregeld overtollige medicij nen aan, hoofdzakelijk ver ouderde en vervallen genees middelen. Het merendeel van deze in kwaliteit achteruit gelopen geneesmiddelen, wordt echter niet vernietigd maar krijgt een geheel andere bestemming. Deze medicijnen gaan namelijk in groten ge tale naar de zending en de missie. In de meeste ontwik kelingslanden weet men na melijk wel raad met onze overtollige medicijnen Een vuilniszak vol overtollige geneesmiddelenBij apotheek Van Breest Smallenburg in Leiderdorp komen er eens in de twee. drie maanden twee van deze zakken binnen, die vervolgens naar de vuilverbranding in Leiden worden gebracht. LEIDEN - Aanstaande maandag zal een begin worden gemaakt met de werkzaamheden aan de riolering in de Van Hoogendorp- straat en omgeving. Zoals be kend bestaan er al jarenlang klachten over de hoge grondwa terstand onder de vloeren van de gerenoveerde woningen. Van Dam beheert milieuzaken LEIDEN - Wethouder Van Dam (financiën) zal vermoedelijk de porte feuille voor milieuzaken onder zijn hoede nemen. Het college van Burgemeester en Wethouders zal hierover op korte termijn een definitieve beslissing nemen. Van Dam heeft gedurende de ziekte van wethouder Verboom (volkshuisvesting en milieuzaken) de post van milieuzaken al waargenomen. Volgens wethouder Ver boom moet dat maar zo blijven. De wethouder liet gisteravond nog eens ten overvloede weten dat hij "balen heeft" van milieuzaken. Het col lege denkt er verder aan om een werkgroep in het leven te roepen die zich zal moeten gaan bezighouden met de ontwikkeling van de milieunota. Wethouder Van Dam zal in elk geval tot die tijd milieuza ken blijven waarnemeh. Film In het Kijkhuis, Vrouwenkerk- koorstraat 17. wordt morgen avond de film "Der Amerika- nische Freund" van de Duitse regisseur Wan Wenders ver toond. De hoofdrollen in deze thriller worden vertolkt door Den nis Hopper (van "Easy Rider") en Bruno Ganz. Aan vang acht uur, toegang vier gulden vijftig. Zwartboek Wijkcomité De Kooi houdt van avond haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering. Naast de gebruikelijke agen dapunten zal een door leden van het wijkcomité opgesteld zwartboek worden gepresen teerd. In dit zwartboek wor den de tekortkomingen van de wijk (bewoners) en de ge- meenteflijke instanties) ge signaleerd. De vergadering, die wordt gehouden in club- Ledenavond De Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden en de Nederlandse Invaliden- bond (afdelingen Leiden en Oegstgeest) organiseren sa men een leden a vond. Muziek vereniging Sempre Avanti verzorgt deze avond vrijdag in het Anton iusclubhuis aan de Mare 43. De toegang tot de ledenavond, die om acht uur begint, is gratis. Sportgebeuren Voor de tweede maal in succes sie worden van 20 tot 27 april de Leidse Recreatie Meer kamp georganiseerd. VijJ' avonden lang kunnen (geoe fende en minder geoefende sporters) verschillende spor tonderdelen beoefenen. Vrij dagavond wordt het spits af gebeten door de Ton Menken lJshal, waar men een half uur lang van halfzeven tot zeven uur) kan schaatsen. Het is de bedoeling dat men zelf de ronden bijhoudt. De organi satie van het schaatsfestijn aan de Vondellaan is in han den van de Koninklijke Ne derlandse Schaats Bond. Het inschrijfgeld voor het sport gebeuren bedraagt acht gul den voor alle onderdelen of twee gulden vijftig per keer. Inschrijven is vrijdagavond mogelijk een half uur voor de start. De minimumleeftijd om aan de Meerkamp deel te ne men is twaalf jaar. De bewoners hebben al vele malen blijk gegeven van hun woede over de laksheid waarmee de ge meente steeds op de klachten heeft gereageerd. Ook van de kant van raadsleden is er meerde re malen op aangedrongen om naar een afdoende oplossing voor de problemen te zoeken. De klachten bestonden al voor er een begin werd gemaakt met de re novatie van de woningen. De vernieuwing van de riolering heeft destijds geen verbetering in de situatie gebracht. Er zal nu ondermeer een pompin- stallatie worden aangebracht die voorgoed een eind moet maken aan de grondwaterproblemen. De kosten van deze installatie bedragen 150.000 gulden. Me vrouw Koning (PvdA) drong gis teravond, in een vergadering van de commissie voor de volkshuis vesting, bij wethouder Verboom aan op een financiële tegemoet koming voor de bewoners omdat zij in de afgelopen winter zeer hoge stoookkosten hebben ge had. Wethouder Verboom liet daarop resoluut weten daarop niet te willen ingaan. "Ik ben ook niet van plan om dit aan het col lege voor te stellen. Als we hier aan beginnen is het eind zoek", aldus de wethouder. Mevrouw Koning zei nog op haar voorstel terug te zullen komen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3