Positie van huurder wordt verder versterkt y$ „Publikatie naam doorkruist beleid" Detailhandel luilekkerland voor dief Taxiblokkade zorgde voor chaos Vandalisme bij VN-militairen in Z-Libanon Beuxik ingsdienst van 24 uur bij bouwprojecten M v\e è'- Crematie van kat en hond wordt mogelijk iPfe^HONfclRSTAklN - NIETS "UO- o£c\ <40 in Drenthe heit Kinds, f.100.000.000 fc UV JUSTITIE OYER OORLOGSMIDADIGER 'WONINGNOOD DOOR ANDERE BEHOEFTEN' VRIJDAG 13 APRIL 1979 PAGINA 7 Volgens beveiligingsdeskundigen UTRECHT (ANP) - Beveiligingsdeskundi gen in ons land zijn tot de slotsom gekomen dat de detailhandel moet worden be schouwd als een luilekkerland voor die ven. Volgens drs. L. de Vries van het insti tuut voor sociale communicatie en markt onderzoek in Amsterdam wordt iedere dag voor één miljoen gulden aan goederen uit winkels gestolen en komt tweederde daarvan in de zakken van het personeel. Een onderzoek naar de mogelijkheden om diefstallen te voorkomen leidde volgens De Vries ondermeer tot de slotsom dat win kelpersoneel nogal wat moeite heeft met het trekken van de lijn tussen wat wel en wat niet door de beugel kan. Dit meldt het vakblad van levensmiddelendetaillisten Foodmagazine. Volgens het blad bedienen caissières zich niet zelden van handlangers die als klant fungeren, waardoor gefoezelbij kassa werkzaamheden mogelijk iüordt. Ook om andere redenen verdwijnen volgens het blad goederen in het niets. Er is dan spra ke van een ondermaatse taakopvatting van het personeel, zoals onverschilligheid, luiheid, weerbarstigheid of in het alge meen een weinig positieve instelling ten opzichte van arbeid van welke aard dan ook. Een dergelijke instelling kan volgens Foodmagazine tot gevolg hebben dat er bij voorbeeld admi nistratief-technische vergissingen in de hand worden gewerkt, met onverklaarbare voorraadverschillen als gevolg. Het blad steekt ook de beschuldigende vinger uit in de richting van de leveranciers. Het komt voor dat leveranciers-die i goederen in het magazijn moeten afleve ren - stelen, ver duister en of opzettelijk on nauwkeurig afleveren. Een zeer groot le- vensmiddelenbedrijf in ons land is er om bovenstaande redenen volgens Foodma gazine toe overgegaan, vlak achter de le veranciersingang een witte lijn te schilde ren en het heeft iedere leverancier verbo den de lijn te overschrijden. Bestuurder F. van der Gouw van de Dien stenbonden FNV betreurt het dat de bewe ringen in het blad Foodmagazine niet door hard cijfermateriaal zijn onder bouwd. Hij betwijfelt het overigens of er door het personeel inderdaad zoveel wordt gestolen als drs. De Vries aangeeft. Er zijn volgens Van der Gouw natuurlijk wel eens personeelsleden die zich toe eige nen wat niet het hunne is, maar naar zijn mening wordt het verschil in de voor raadadministratie vooral in de hand ge werkt door de hoge omzetsnelheid. Boven dien zijn er volgens hem levensmiddelen markten waar de produkten niet meer apart zijn geprijsd zodat de caissières alle prijzen uit het hoofd moeten weten. "Dat is toch teveel gevraagd van die jonge meisjes achter de kassa, het is volkomen begrijpe lijk dat er dan 'lekkage' optreedt", zo zei hij. Naar zijn mening is het personeel helemaal niet ongeïnteresseerd maar maken de on dernemers het hun door de steeds verder opgevoerde omzetsnelheid onmogelijk hun taak naar behoren uit te oefenen. Perso neel krijgt volgens hem ook niet altijd de gelegenheid om voldoende bedrijfsoplei ding te genieten. Tralies van panterkooi stukgeknipt AMSTERDAM (GPD) - Een be- ivaker van Art is in Amster dam hoorde in de nacht van woensdag op donderdag ui terst vreemde geluiden uit de tuin komen. Toen hij zeer voorzichtig poolshoogte kwam nemen, schrok hij bui tensporig, want een onbeken de man was bezig met een be ton ijzerschaar - kennelijk met een stevige borrel in zijn kraag - de tralies van een panterhok open te knippen. In de kooi zaten drie panters van een betrekkelijk klein soort. Er ontstond tussen de bewaker en de knipper een stevige vechtpartij; de bewa ker liep daarbij wat schram men op. De knipper wist de benen te nemen. De panters zijn zolang in een ander hok gezet. UTRECHT - Nederlandse VN- militairen in Zuid-Libanon zijn bezig een slechte naam te verwerven bij de plaatselijke bevolking door volstrekt on nodige vernielingen aan te richten tijdens schietoefe ningen. Dit constateert de soldatenvakbond VVDM op grond van berichten van in Zuid-Libanon gelegerde VVDM-leden. Vooral het ka der blijkt zich sorns aan van dalisme schuldig te maken. DEN HAAG (GPD) - De positie van de huurder wordt verder versterkt. Een verhuurder zal de huur niet mogen opzeggen om de woning vrij te kunnen verkopen. Het woonbelang van de huurder wordt gesteld boven het fi nanciële voordeel van de verhuurder. De huurder mag ook niet gedwongen worden tegen zijn wil de huurwo ning te verlaten alleen om de verkoper de kans op een hogere opbrengst te geven. DEN HAAG (ANP) - Er komt een regeling, dat honden en katten kunnen worden gecremeerd. De ministerraad heeft zich gisteren geschaard achter een ontwerp besluit daartoe van staatssecreta ris Veder-Smit van volksge zondheid en milieuhygiëne Het ontwerp houdt wijziging in van het destructiebesluit. Dat bepaalt, dat dode honden en katten begraven mogen worden op eigen terrein of op een daar voor bestemde plaats, of dat de kadavers naar een destructiebe drijf gaan. Niet iedere eigenaar van een hond of een kat heeft ei gen terrein. Dieren kerkhoven zijn schaars. Voor veel mensen blijft daarom alleen de mogelijk heid van het destructiebedrijf over, een dikwijls onaangename gedachte. De mogelijkheid tot cremeren moet die wegnemen. De ministerraad heeft voorts be paald. dat de as van de gecre meerde kadavèrs niet voor com merciële doeleinden mag worden gebruikt, bijvoorbeeld om te worden verkocht als meststof. Uit de wet verdwijnt de mogelijk heid tot opneming van het beding dat de verhuurder de overeen komst met de huurder zonder tussenkomst van de rechter ont bindt omdat de huurder zijn ver plichtingen niet nakomt. De rechter zal moeten oordelen of de wanprestatie van de huurder zo groot is, dat het woonrecht moet worden ontzegd. Een en ander wordt voorgesteld in een tweede nota van wijzigingen op het in 1976 bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp Huur van woonruimte. De verantwoordelijke bewindslie den, minister De Ruiter van justi tie en staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting, komen met hun wijzingen tegemoet aan wensen die vanuit de Kamer zijn geuit. Volgens de nieuwe voor stellen verdwijnt uit de wet de al gemene toetsingsnorm voor de rechter als het gaat om voortzet ting of beëindiging van de huur. In de huidige situatie moet de rechter de belangen van de huur der afwegen tegen die van de verhuurder. De regering geeft nu gronden voor beëindiging van de huurover eenkomst. Een rechter kan een verzoek daartoe van de verhuur der pas toewijzen als de huurder zich niet heeft gedragen als een Experiment in Utrecht UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht wil proberen met een 24- uurs bewaking de schrikbarend toenemende vernieling en dief stal in de bouw tegen te gaan. In een aantal stadsvernieuwingsge bieden is de door vandalisme en diefstal veroorzaakte schade zo opgelopen, dat daardoor forse stagnatie in de bouw dreigt te ontstaan. Volgens P. Dekker van de gemeentelijke dienst ruimte lijke ordening, openbare werken en volkshuisvesting is het afge lopen jaar een directe schade van ruim een kwart miljoen gulden ontstaan. De schade, veroorzaakt door de bouwachterstand ten ge volge van vernielingen en diefstal is nog niet in geld uit te drukken. De lijst van schadegevallen is lang. Uit enkele woningen verdween de volledige verwarmingsketel, talrijke ruiten werden in de af gelopen maanden keer op keer ingegooid, beton- en tegelvloeren werden beschadigd, er verdwe nen uit veel woningen meters koperen leiding, zinken goten en loden afvoerleidingen. In enkele gevallen werd een pas gemetseld schuurtje in elkaar gedrukt en een aantal bouwketen ging in vlammen op, waarbij bouwteke ningen verloren gingen. Volgens Dekker hebben de dief stallen en vernielingen een bij zonder negatieve invloed op de bouwvakkers. "Die zien door al die vernielingen niet veel terug van wat ze keer op keer weer ma ken", aldus Dekker. "En boven dien kunnen sommige, mensen helemaal niet aan de slag vanwe ge onvoorziene vertragingen in de bouw". De 24-uursbewaking noemt Dek ker de allerlaatste mogelijkheid voor de gemeente Utrecht om wat aan vernielingen en diefstal te doen. Een week bewaking kost ongeveer 12.000 gulden. Het ex periment zal een maand duren. Daarna zal Utrecht kijken of de resultaten zodanig zijn, dat een dergelijke bewaking ook tot an dere projekten kan worden uit gebreid. "We hebben verder alles al geprobeerd", aldus dekker. "Er is overleg geweest met scholen, met de jeugd, met omwonenden van de projekten, met buurtco- mites niets hielp". Een poging om bouwobjekten door honden te laten bewaken, liep eveneens op niets uit. In enkele gevallen kregen de honden zoveel te eten, dat ze nergens meer aandacht voor hadden, in een ander geval werd de hond met stokken zo ge treiterd, dat het nodig was hem ander "werk" te geven. ADVERTENTIE Tuinmeubelen ki nenle show Da genieten Maar ook h Zoals fraaie tumtafelkleden Eigenlek a jinkomfort U bent van harte welkom' Tuinbouw en Hobby-artikelen JAN v.d. MEER B.V. Noordelnde 45 - Tel. 01713-9008 Roelofarendsveen vrijdag koopavond van 7-9 uur goed huurder. Dat geldt ook als de huur voor bepaalde tijd is aan gegaan en er uitdrukkelijk is be dongen dat de woning na afloop van die tijd moet worden ont ruimd. De rechter kan een over eenkomst ook beëindigen als de verhuurder aannemelijk maakt dat hij de woning dringend nodig heeft voor zichzelf of voor naaste familieleden. Die behoefte moet dan wel zo dringend zijn, dat op zegging noodzakelijk is. In ieder geval zal moeten blijken dat de huurder andere passende woon ruimte kan krijgen. Een overeenkomst kan ook worden ontbonden als de huurder een wat de wet noemt „redelijk aan bod voor een nieuwe huurover eenkomst" afwijst. Het mag daarbij echter niet gaan om een wijziging van de huurprijs of de servicekosten. En dan kan de huur ook nog worden beëindigd als de verhuurder (bijvoorbeeld de gemeente) een bestemming wil verwezenlijken die op het verhuurde goed ligt volgens een bestemmingsplan. Elke opzegging om andere redenen is nietig. Nietig is ook de opzeg ging van iemand die een ver huurde woning koopt om er zelf in te trekken. Pas na driejaar mag de nieuwe eigenaar de huurder de huur opzeggen. De regering werkt nog aan voor stellen waarin een regeling wordt getroffen voor partners die niet getrouwd zijn en die na verloop van tijd uit elkaar gaan. De uit werking van hun huurrecht le vert echter nog problemen op. BOKSEN - Hennie Thoonen, de Nederlandse bokskampioen bij de profs in het zwaar gewicht spant een kort geding aan tegen de boksbond. Thoonen wil via de rechter toestemming krijgen om tegen de Europese kampioen in het zwaargewicht, de Spanjaard Alfredo Evangelista uit te komen. SCHAKEN - Ludek Pachman, de enkele jaren geleden uit Tsjecho- Slowakijke uitgeweken groot meester, heeft aan de internatio nale schaakfederatie (FIDE) ge vraagd een einde te maken aan de Russische boycot ten opzichte van Kortsjnoj. t.g. VuiWer kost o.a. in Den Haag Discriminatie en Werkloosheid fe NIEUW RODE De heer H. Huizing (voorgrond), directeur van een metaalwarenfabriek in het Drentse Nieuw Roden en zijn gegaan voor het woonhuis van de voorzitter van het Zuive ringsschap Drente, L. Kinds in Borger. Met deze actie willen zij protesteren tegen de huns in ziens te hoge aanslagen die het Zuiveringsschap oplegt. Vol gens directeur Huizing zou zijn bedrijf, dat 80 werknemers telt, aan het betalen van de aansla gen ten gronde gaan. Het zou gaan om een bedrag van onge veer f 100.000,-. Op de door Huizinv Bronkhorst meegevoerde protestborden staat onder meer te lezen dat vuil water in Den Haag niets kost. Dat laatste valt te verkla ren uit de omstandigheid dat men in de provincie Zuid-Hol land nog geen regeling voor rei niging van oppervlaktewater heeft getroffen en er daarom nog geen zuiveringslasten worden geheven. Een merkwaardige ontwik keling, vindt de VVDM, om dat datzelfde kader er ander zijds maar al te graag op ha mert dat het weer invoeren van de groetplicht en de af schaffing van het recht op vrije haardracht voor de sol daten zo belangrijk zijn voor een goed en gedisciplineerd optreden tegenover de bur- gerbevoking. Volgens de VVDM hebben een luitenant en een beroepsmili tair het eind maart gepres teerd om tijdens een uitge breide schietoefening van een Nederlandse VN-compagnie gelegerd bij Yatar, een dorp in de buurt van Haris, zowel de elektriciteits- als de water voorziening van dit dorp tij delijk buiten werking te stel len. Dit werd bereikt door met zware mitrailleurs in het wil de weg over een heuvel te schieten, waarbij een water leiding werd geraakt, en door gericht op een elektriciteits- paal te schieten. Een vreemde manier om je geliefd temaken bij de Libanese bevolking, zo concludeert de WDM. De soldatenvakbond voegt er nog aan toe, dat door een en ander de verhouding tussen het hogere kader en de dienstplichtigen er niet beter op wordt, mede vanwege de nog steeds binnenkomende klachten over de lange werk tijden, de slechte huisvesting en de lage dagtoelage. Minister Scholten (defensie) heeft toegegeven dat er aan wijzingen zijn dat de organi satie van het VN-bataljon in Libanon op enige punten "niet geheel aan de behoefte voldoet". In antwoord op vragen van de VVD-kamerleden Blauw en Ploeg zegt de bewindsman op dit moment nog niet over vol doende kennis te beschikken om tot een definitief oordeel te komen. Het is naar zijn me ning nog te vroeg om maatre gelen te treffen. Eventuele organisatie-aanpassingen zullen binnen de huidige per soneelssterkte worden door gevoerd, zo blijkt uit het ant woord. DEN HAAG (GPD) - De publikatie van een interview met de gezoch te oorlogsmisdadiger J. W. Mun- nikhuizen in het weekblad Pano rama doorkruist volgens justitie het opsporingsbeleid. „Sinds minister De Ruiter de Tweede Kamer heeft toegezegd alle moei te te zullen doen om oorlogsmis dadigers te arresteren, ontplooit het ministerie grote activiteit op ROELOFARENDSVEEN - Aan het eind van deze kabinetsperio de zal de woningnood groter zijn dan bij het begin van het kabinet- Van Agt. Je kunt geen enkel ka binet verwijten dat het de wo ningnood niet heeft opgelost, maar je mag een kabinet wèl kwalijk nemen dat ze de woning nood nog heeft vergroot. Dat zei het tweede kamerlid Marcel van Dam gisteravond op een PvdA- bijeenkomst in Roelofarends- /an Dam wilde bij deze gelegen heid gelijk afrekenen met het misverstand dat de huidige wo ningnood nog steeds een gevolg is van de Tweede Wereldoorlog. De woningnood neen veei, zo niet alles te maken met gezins verdunning en een andere wo ningbehoefte. Van Dam voor spelde dat zestig procent van de woningzoekenden in 1985 zal vragen om éën- of tweeper soonsbehuizing. Volgens hem zal het vele jaren duren om de ach terstand op dit gebied in te lopen. Het kamerlid hekelde de verkoop van woningwetwoningen aan huurders. Vorig jaar zijn er vol gens hem 40.000 van deze goed kope huurhuizen verkocht. Wan neer dit soort woningen wordt doorverkocht vallen ze toch weer in handen van lieden waarvoor ze niet zijn gebouwd, aldus Van Dam. dat gebied", aldus een justitie- woordvoerder. „Door voortijdig namen te publiceren van oor logsmisdadigers wordt dat beleid doorkruist". Justitie was van plan om Munnik- huizen, die in een voorstadje van het Westduitse München woont, te arresteren wanneer hij Neder land zou binnenkomen. Er waren aanwijzingen dat hij dat binnen kort van plan was. De naam en de verblijfplaats van de gezochte Munnikhuizen werden woensdag door de Oostenrijkse nazi-speurder Simon Wiesenthal bekendgemaakt. Hij wees giste ren verwijten van justitie van de hand dat hij te vroeg was geko men met de bekendmaking. „De Nederlandse justitie was op de hoogte van een bezoek dat twee verslaggevers van Panorama aan Munnikhuizen gebracht hebben. De publikatie daarvan was niet meer tegen te houden. Daarom heb ik de naam van Munnikhui zen doorgegeven aan alle persbu reaus. Door de publikatie in het weekblad zou het verhaal dus toch bekend worden". Volgens hoofdredacteur Jan Heemskerk van Panorama is het verweer van Wiesenthal, dat hij de naam vrijgaf omdat Panorama toch zou publiceren, vrij hypo criet. „Bij een paar andere zaken trok Wiesenthal zich nauwelijks iets aan van wat de Nederlandse justitie van plan was en gaf hij toch namen van gezochte oor logsmisdadigers vrij. Dat hij nu tracht de schuld af te wentelen op Panorama is onterecht". Hoofdredacteur Heemskerk erkent dat justitie en Wiesenthal contact hebben gezocht over de publika tie van het interview. „Wanneer u tenminste onder justitie ook commissaris Peeters van de rijksrecherche daaronder ver staat. Commissaris Peeters heeft ons gebeld en heel vriendelijk gevraagd of we de publikatie van het verhaal wilden uitstellen. Dat kon toen echter niet meer, omdat het nummer al op de pers lag. Bo vendien wilde ik de publikatie niet uitstellen, omdat de Neder landse justitie toch niets met Munnikhuizen kan doen. In de zaak-Bruins is immers "gebleken dat West-Duitsland toch niet uit levert". Munnikhuizen, die nu 61 jaar is en in 1957 de Westduitse nationali teit heeft verkregen, is na de oor log veroordeeld wegens het doodschieten van twee Neder landers op 29 december 1944 in het Friese dorp Tijnje. Hijzelf ontkent schuldig te zijn. „Ik heb me dan ook nooit verscholen ge houden. Ik heb ook nooit gewe ten waarvoor ik ben veroordeeld. Iedereen hier kan mij opzoeken, want ik sta gewoon in het tele foonboek. Dat doe je toch niet als je zoiets op je geweten hebt". Hij heeft al eens laten onderzoeken wat de kansen zijn op een nieuw onderzoek van zijn zaak. „Als het moet, kom ik voor een eerlijk proces naar Nederland", aldus Munnikhuizen. Wilde actie in Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - Een pure chaos ontstond gisterochtend in de Amsterdamse binnenstad, toen tussen negen uur en éën uur 80 taxichauffeurs met hun wa gens alle belangrijke kruispun ten en alle trambanen blokkeer den. De actie ontstond na een klein incident: een agent ver zocht de 32-jarige chauffeur Dick van Es zijn wagen op een andere plek te zetten, omdat op de plaats waar hij stond bij het Centraal Station een stopverbod was. Van Es weigerde dit, nam doodge moedereerd zijn thermosfles met koffie en zijn brood uit zijn tas en begon aan zijn wat late ontbijt. De agent riep daarop assistentie in van het bureau Warmoesstraat en Van Es op zijn beurt, van zijn collega's. Die verschenen prompt met zijn tachtigen tegelijk, al konden zij niet verhinderen dat Van Es al werd gearresteerd. De zaak escaleerde in korte tijd: niet alleen de trambanen rond het Centraal Station werden geblok keerd, ook andere vitale aan- en afvoerroutes van het openbaar vervoer werden vastgezet, tot aan het Leidseplein aan toe. De ge volgen voor het openbaar en pn- aren desastreus. Trams stonden in kilometerslan ge rijen stil, auto's konden er niet meer door, passagiers moesten kilometers lopen om hun doel te bereiken. Veel sympathie kon den noch de trambestuurders, noch de overige Amsterdammers voor deze wilde actie opbrengen, hetgeen hier en daar aanleiding gaf tot harde woorden. Het stopverbod bij het Centraal Station, een doorn in het oog van de taxichauffeurs, werd vorig jaar ingesteld om de betonauto's, die af en aan rijden in verband met het laatste stuk metrobouw, de gelegenheid te geven onge stoord hun werk te doen. Voor de door de taxi's te vervoeren passa giers is dit stopverbod echter niet zo'n ramp als zij willen doen ge loven: er is namelijk een ordelijke standplaats enkele meters ver derop. De politie heeft, zover mogelijk, alle nummers - dit met het oog op de vergunningen - van de aan de blokkade deelnemende taxi's genoteerd. Aan de actie kwam een eind, toen om een uur gister middag bekend werd dat Van Es inmiddels was vrijgelaten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7