Einde of juist begin van Rhodesisch drama? De cent heeft waarschijnlijk zijn langste leven gehad Verkiezingen van 17 tot en met 21 april PAGINA 4 VARIA VRIJDAG 13 APRIL 1379 UTRECHT - De cent lijkt zijn langste leven als wettig be taalmiddel te hebben geleid. Hij wordt de laatste jaren al mondjesmaat aangemaakt - vijftien miljoen centen per jaar is relatief weinig in vergelijking met andere geld stukken - maar het moment nadert waarop de cent hele maal niet meer zal worden geslagen. Staatssecretaris Nooteboom van financiën heeft onlangs nog ge zegd, dat hij de mogelijkheden onderzoekt om de cent .als be taalmiddel langzaam te doen verwijnen. Hij' sprak daarbij de hoop uit dat dit geen directe ge volgen zal hebben voor de kosten van levensonderhoud. Met het einde van de cent in zicht, vraag je je af waar ze allemaal zijn gebleven. Sinds 1948 zijn er in ons land één miljard en 755 mil joen centen geslagen. Dat is meer dan honderdtwintig per hoofd van de bevolking, zuigelingen niet uitgezonderd. Maar als je boodschappen doet, vraagt de slager bijna altijd: „Hebjeertwee cent bij?". En is je antwoord ont kennend, dan heeft hij er geen drie terug. Waar zijn ze? Op het ministerie van financiën in Den Haag kunnen ze er ook al leen maar naar raden waar al die centen zijn. Stellig zitten er veel in kaartpotten in bejaardentehui zen. in spaarpotten bij gezin netjes, misschien in kassa's van sommige middenstanders. Men sen hebben vaak de gewoonte om overdag steeds met groot geld te betalen en de kleinste coupures 's avonds korzelig in een spaarvar ken te laten glijden. In zekere zin is dat een welvaartsverschijnsel, een verontachtzamen van de munt met de geringste waar de. Er zijn ongetwijfeld ook centen verdwenen door „oneigenlijk ge bruik". Een mooi voorbeeld daarvan komt uit Italië, waar het 100-lire-stuk bij duizenden werd gebruikt in de horloge-industrie. De munt leende zich er prima voor om als deksel van een pols horloge te dienen: een sterke le gering, niet vatbaar voor oxyda- tie. In Italië, maar ook in andere lan den, verdwenen munten van lage waarde wel in gokkastjes en speelautomaten. Dat is in Ne derland niet zo. Wel hoorde men bij het Centraal Bureau Levens- middelenbedrijf (CBL) in 1977, dat de Nederlandse munt onei genlijk zou worden gebruikt in het bouwbedrijf. Metselaars zou den centen gebruiken om ruimte te scheppen voor het cement tus sen stapels stenen. De centen namen dan de plaats in van het ijzeren voegplaatje. De huidige rijksmuntmeester. dr. ir. M. van den Brandhof, herin nert zich dat ook de hele en halve centen, die vroeger op de Rijks munt in Utrecht werden geslagen voor Nederlands-Indië, voor an dere doeleinden werden ge bruikt. „In die munten zaten gaatjes en daardoor waren ze uit stekend geschikt om in Indië in ligstoelen te worden gebruikt als onderlegplaatjes. Dan maakte je bij het indraaien van schroeven het hout niet kapot". Ook als vrouwen vroeger een cent gebruikten om een nylonkous op te houden, nadat een jarretel- knoopje kapot w« strookte dat niet met zijn i digheid als wettig betaalmiddel. Maar hij raakte er niet weg door. De beslissing om de cent af te schaffen, is nog met genomen. „Maar we gaan de cent op den düur zeker uit de produktie ne men", zegt drs. J. P. Korthals Al les van de directie Binnenlands Geldwezen van het ministerie van Financiën. Niets nieuws Er is in feite niets nieuws onder de zon. Op 11 augustus 1971 stond al in de krant te lezen: "Als werk hypothese heeft de Muntcom- missie 1968 (die toen het rapport had uitgebracht) aangenomen dat de cent, als gevolg van de prijsontwikkeling, vanaf 1980 niet meer hoeft te worden aan gemaakt. „Deze coupure zal in 1985 geen rol meer spelen in het betalingsverkeer". Om te voorkomen dat alle winke liers de prijzen eenvoudig naar boven afronden op een stuiver als de cent wordt afgeschaft, wil Nooteboom de cent wel handha ven als middel om prijzen te be rekenen. Net als in Zweden met de Ore is gebeurd, wil hij een wet telijke regeling, waarbij eindbe dragen op één twee, zes of zeven cent verplicht naar beneden moe ten worden afgerond, de overige bedragen naar boven. Het is Nooteboom ernst met de af schaffing van de cent en dat is ook wel logisch, want in vergelij king met één is de koopkracht van de cent enorm gedaald en het reëel inkomen sterk gestegen. De behoefte aan coupures ver schuift. Bovendien kost het bijna drie cent om èèn cent te ma ken. In 1975 zijn ze de produktie van centen bij Financiën dan ook al gaan afremmen. Toch is uit bin nengekomen reacties na de re cente uitspraken van de staatsse cretaris duidelijk geworden dat menigeen de cent zal missen. Aan de andere kant heeft men op het ministerie de indruk dat de mid denstand wat minder argwanend tegenover het verdwijnen van de cent staat dan vroeger het geval "Afsterven" Waar tezijnertijd alle in omloop ge brachte centen zullen blijven, is de vraag. Bankbiljetten kun je vrij snel laten „afsterven", een munt blijft. Bij financiën voelen ze weinig voor grote inlevercam- pagnes. Uit de roulatie genomen centen hebben weinig industriële waarde. Er is wel eens geopperd om een goedkopere cent te maken dan de bestaande bronzen cent. Een van aluminium bijvoorbeeld, zoals die in de Rijksmunt in Utrecht de laatste tijd wordt geslagen voor de Antillen en Suriname (rijks muntmeester Van den Brandhof: „Als je ze zit te tellen, moet je de ramen sluiten, anders waaien ze weg), plastic centen of centen met een gat erin. Maar staatssecretaris Nooteboom heeft al laten weten dat hij niets voelt voor een cent van minder allooi. Op het ministerie van fi nanciën zegt drs. Korthals Altes: „Dat is niet alleen een kwestie van gebrek aan duurzaamheid - een plastic cent is zo verdwenen - maar ook van ethiek". Er zijn meer alternatieven. Ir. F. G. van Herwaarden en mr. C. A. de Kam constateren in februari van dit jaar in „Economisch Statisti sche Berichten" dat de cent schaars is en dat hij de laatste ja ren maar mondjesmaat wordt aangemaakt. Zij stellen afschaf fen van de cent als wettig betaal middel voor (niet als rekeneen- f heid) in combinatie met invoe ring van twee nieuwe muntstuk ken: van twee cent en van drie cent: het tweetje en de dries. Gat erin Het is volgens hen aannemelijk dat na afschaffing van de cent als wettig betaalmiddel een geringe prijsstijging van 0,25 procent op treedt, maar ook verwachten zij een „tweedeorde-effect": als alle prijzen op nul of vijf moeten ein digen, zijn daarna poodzakelijke prijsstijgingen extra fors. Na ver gelijking met de verschillende mogelijkheden concluderen Van Herwaarden en De Kam dat uit oogpunt van bruikbaarheid af i allemaal gebleven? schaffing van cent en stuiver en invoering van tweetjes en dries de voorkeur verdienen. Ook zij noemen als andere kosten besparende maatregelen de ver vaardiging van munten uit een goedkopere grondstof of met een gat erin. Heel grappig besluiten zij met: „De laatste maatregel kan op bezwaar stuiten bij royalisten, aangezien de afbeelding van de Majesteit niet ongehavend zou blijven". Drs. J. P. Korthals Altes: „Ons hele muntstelsel is gebaseerd op vijf, tien en vijfentwintig. Daarin pas sen geen munten van twee en drie cent". In hoeverre afschaffing van de cent het levensonderhoud duurder zal maken, is niet te zeggen. In Zwe den bleek een jaar na afschaffing van de munten van 1 en 2 Ore (ongeveer een halve en een hele cent), dat de frequentie van prij zen op 0 en 5 Ore in de levens middelenbranche in zekere mate was verhoogd. Een invloed op het algemene prijsniveau van 1972 kon er niet worden geconsta teerd. Afgezien van het mogelijke infla toire karakter van afschaffing van de cent tegenstanders van zo'n maatregel zullen er altijd blijven. Toen in het begin van de jaren '70 de zilveren guldens en rijksdaalders in ons land uit de circulatie werden genomen, ver klaarde het kamerlid Te Pas van de Nederlandse Middenstands Partij zich fel tegen het voorstel. Hij vond zilveren munten waar devol en nikkelen waardeloos. „Hiermee komt de laatste zeker. heid van de betaler te vervallen", zo riep hij in wanhoop uit. Afronding In Scandinavië hebben ze dus de afschaffing van de laagste mun tjes achter de rug. Ze hebben er jaren voor nodig gehad. In 1966 werd een muntcornmissie inge steld, die de wijziging van het muntstelsel moest voorbereiden: op 1 juli 1972 was dat pas Er verschenen eind 1971 grote ad vertenties in de Zweedse dagbla den met koppen als „Een brood voor 2,57. Hoe is dat nu mogelijk zonder munten van 1 of 2 Ore?". Dan volgde een tekeningetje, waarin de techniek van het af ronden werd verklaard. En ook: „Het afschaffen van de kleine muntjes is niet onvoordelig voor de consument. Alles wordt een stuk eenvoudiger. De rijen voor de kassa's zullen kleiner wor den". Er kwamen tv-spots en radiotrai lers over het verdwijnen van de twee muntjes, die in Zweden - waar geen commerciële reclame op radio en televisie bestaat - waarschijnlijk meer invloed zal hebben gehad dan hier het geval zal zijn. Van informatiebladen werden vertalingen gemaakt in het Engels, hel Fins en het Servo- Kroatisch; zelfs werden er re liëfbladen voor gezichtsgestoor den ontworpen. Om boekhoudkundige problemen, bijvoorbeeld op het gebied van gireren, het hoofd te bieden, werd bepaald dat de initiatiefnemer tot een betaling op de factuur het eindbedrag op 0 of 5 Ore behoor de af te ronden. Nu zit men in Nederland met een soortgelijk probleem waar het de cent betreft. Maar niet alleen in Nederland. Overal maakt de laagste munteenheid de helft tot een derde van de totale muntpro- duktieuit .In 1976 hebben ze in de Verenigde Staten 12,1 miljard munten geslagen, waarvan maar liefst 8,9 miljard één-dollar-cen ten. In West-Duitsland sloeg men in hetzelfde jaar 500 miljoen één- pfennig-stukken op een totale muntproduktie van 1,3 mil jard. Een cent - beschreven in de Munt wet - bestaat voor 95 procent uit koper, voor 4 procent uit tin en 1 voor procent uit zink; heeft een gewicht van 2 gram en een mid dellijn van 17 millimeter. Aan materiaal kost de cent ruim 0,9 cent; het slaan ervan kost twee cent. Op iedere cent (munt) zit een muntmeestersteken. Vóór het visje van muntmeester dr. J. W. A. van Hegel waren dat respec tievelijk een zeepaardje en een druiventros. De huidige munt meester, dr. ir. M. van den Brandhof. vertelt: „Je moet van tevoren aan de minister ter goed keuring voorleggen welk teken je kiest. Het probleem is dat het te ken - zeventig keer verkleind - toch nog op de munten zichtbaar moet zijn. Van de meeste dingen blijft niets over. Ik heb gekozen voor het haantje. Het haantje, his torische teken van de waak zaamheid. Zo'n teken hoeft dus niets met je naam te maken te hebben". "Besmet" De huidige cent dateert van 1948, toen er een nieuwe muntwet kwam. Na de oorlog was er een rommeltje over. Het „besmette" zinken geld moest worden inge leverd. We moesten met een schone lei beginnen. Het produkt van de Rijksmunt in Utrecht is van hoge kwaliteit. Er wordt scherp op gelet dat er geen mis slagen „de deur uitgaan". Toch slipt erop miljarden munten af en toe eens één tussendoor, die dan uiteraard waarde heeft voor ver zamelaars. Vroeger werden de muntplaatjes - uit het Frans: rondellen - in de Munt zelf gefabriceerd; tegen woordig komen de bronzen plaatjes waarvan centen en stui vers worden geslagen uit Zwe den, in andere jaren ook wel uit Duitsland, Zwitserland of België. De nikkelen muntplaatjes komen voor het merendeel uit Canada. In containers, met tonnen tege lijk, komen ze in Utrecht aan. Het muntproces in het gebouw van de Rijksmunt, waar met grote let ters op de gevel staat „Het geld hier uit metaal verkregen, zij nooit tot vloek maar steeds ten zegen", is aardig om te zien. De machine die centen slaat, levert er 240 per minuut af. Van den Brandhof: „Op deze ene machine zouden wij er 20 miljoen per jaar kunnen maken. Omdat het ei maar 15 miljoen hoeven te zijn. zijn we in oktober, november klaar". Druk zijn ze op de Munt nu vooral met het slaan van Unierijksdaal ders, waar zeker geen misslag tussen mag zitten. De nieuwste machine - „de fluisterende pers" genoemd, omdat hij zo weinig lawaai maakt - fabriceert per mi nuut 440 kwartjes. Het hele controle-systeem in de Munt is gebaseerd op het ge wicht dat van de munten moet gelijk zijn aan dat van de gebruik te muntplaatjes. De weegschaal toont - bij wijze van spreken - het ontbreken van één cent aan. Distributie van de cent tot en met het kwartje vindt plaats via de postkantoren. Maar er komt ook wel eens geld terug bij de Munt: als een haringboer een emmer vol geld naast zijn viskar groen heeft laten uitslaan of als een vodden- boer, die vodden en lompen heeft laten malen, met een zak vol ver bogen muntjes aankomt, die de mensen achteloos in hun wegge gooide kleren hadden laten zit ten. Namaak Zowel de gulden als de rijksdaalder zijn wel eens nagemaakt, maar volgens muntmeester Van den Brandhof, „meer voor de grap. dan dat er wekelijk sprake was van valsemunterij". Eigenlijk een overbodige opmerking: niemand heeft ooit geprobeerd de cent na te maken. Ten slotte nog dit: volgens sommi gen schuilt er iets droefgeestigs in het bericht dat Nooteboom de mogelijkheid onderzoekt om de cent langzaam te laten verdwij nen. Zfi vrezen een stukje taalve rarming, daar de cent in zoveel spreekwoorden en gezegden voorkomt. Maar er zijn eerder munten verdwenen, die nu juist in de Nederlandse taal voortle- A1 kijken de tegenstanders van af schaffing van de cent nu of zij hun laatste oortje hebben ver snoept, deze duit wilde ik even in het zakje doen, want ook de laat ste klap is een daalder waard. De eerste fase van de omstreden verkiezingen in Rhodesië begon reeds op 10 april. De blanke kie zers in de kiesdistricten van Bulawayo, Umtali en een gedeelte van Salisbury hebben toen uit vier kandidaten van het .Rhodesian Front" en zeven onafhankelijken kunnen kiezen. Een van de onaf hankelijke kandidaten is de 50-jarige mevrouw Esther Rawson. een kleurlinge, die de laatste jaren een zeer actieve rol in de Rhodesische politiek speelde. ,Jk wil verhinderen, dat de blanken alle 28 zetels in het nieuwe parlement krijgen", zegt zij. Desondanks menen waarnemers dat de blanken van het „Rhodesian Front" van Ian Smith nauwelijks een van de kiesdistricten, waar alleen blanken kunnen kiezen, zullen verliezen. Van de overblij vende 24 zetels voor de blanken staan zestien niet meer ter discussie, omdat tegen deze parlements leden geen oppositie bestaat en zij dus automa tisch in het nieuwe parlement worden opgeno- In 72 kiesdistricten staan zwarte politici ter be schikking. Het tellen van de stemmen zal vermoe delijk niet voor 23 april beg innen, maar zeker nog in dezelfde week beëindigd worden. In de tussen tijd zal het bestuur van de partij van lan Smith nog eens zestien blanke kandidaten benoemendie een kans hebben een van de acht overblijvende zetels te veroveren. Uit deze zestien kandidaten zullen dan de 92 parlementsleden (72 zwarten, 16 blanken zonder oppositie en 4 blanken, die op 10 april werden gekozende overblijvende acht blanken kiezen De blanken hadden de gelegenheid om dus in be paalde gedeelten van Rhodesië twee keer te kiezen: eenmaal op 10 april en de tweede keer volgende week. In de tijd van 17 tot 21 april kunnen zij echter alleen hun stem aan een zwarte kandidaat geven. Van de 2,8 miljoen zwarten neemt het grootste gedeelte voor het eerst aan verkiezingen deel. Het percentage kiesgerechtigde blanken is gering, namelijk 5 procent. Gevreesd wordt dat de opkomst van de blanke kiezers zeer gering zal zijn. In Salisbury verschenen minder dan honderd blanken op een vergaderingwaar Ian Smith sprak. Op andere verkiezingsbijeenkomsten van het Rhodesian Front" was niemand aanwe zig. SALISBURY - Op 8 april vierde Ian Smith, de Rhodesüche mi nister-president in Salisbury zijn zestigste verjaardag. Het werd een stille plechtigheid. Het was voor hem de laatste verjaardag als blanke premier. Negen dagen later zouden de eerste verkiezin gen voor de gehele bevolking het land een zwarte meerderheidsre gering moeten brengen. Vijf dagen lang, van 17 tot en met 21 april zullen de kiezers de moge lijkheid hebben hun stem af te geven. Tweeduizend stembu reaus, waarvan een groot deel mobiel, zullen vijf dagen lang van zeven uur in de ochtend tot zeven Door Karl Bryer uur in de avond geopend zijn. Van de zwarte bevolking zullen voor het eerst 2,8 miljoen mensen kunnen kiezen, althans in theo- De guerrilla-organisaties van Jos hua Nkomo en Robert Mugabe hebben verklaard dat zij alles zullen doen om de verkiezingen te verhinderen. Reeds nu lijkt Salisbury op een belegerde stad. Er bestaat een avondklok en in het gebied van de olie-tanks, die enkele maanden geleden door de guerrilla's in brand werden ge schoten, mag feitelijk niemand meer binnenkomen zonder spe ciale vergunning. De meeste wegen naar Salisbury worden door politie-eenheden en zwaarbewapende patrouilles ge controleerd en de politie waar schuwt iedereen om de straten niet meer na drie uur 's middags te gebruiken. Maar nog één keer wil blank Rhodesië aan de wereld laten zien dat men best in staat is om met de guerrilla's af te reke nen. „Het lijkt wel op de „Volks- sturm" in de laatste dagen van Hitiers rijk", zei een Duitser, die het Derde Rijk tot-het einde in Berlijn beleefde. Alle mannen tussen de vijftig en zestig jaar zijn opgeroepen om dienst te doen. Zij moeten de straten in Salisbury en de stem bureaus bewaken, zij moeten op wacht staan bij de bruggen in het land en bij andere militair gezien belangrijke punten. Zij worden „opa's leger" genoemd, maar een meer lugubere bijnaam is „Mashfords Mounties". Mash- ford is de bekendste begrafenis ondernemer in de Rhodesische hoofdstad. Er zijn echter veel mensen, die geen vertrouwen meer hebben in „Mashford Mounties". De uit tocht van de blanken, die niet meer in een vreedzame oplossing van de problemen tussen blank en zwart geloven, groeit met de dag. Volgens de laatste cijfers verlaten minstens 1500 mensen per maand dit door blped, zweet en tranen geteisterde land. Kin deren van blanke farmers wor den naar Zuid-Afrika met vakan tie gestuurd. De kerken en ande re sociale organisaties zoeken pleegouders in Johannesburg en omgeving... Totdat het ergste voorbij is. Uiteraard is de stap om het land te verlaten niet gemakkelijk. Rho- desiërs weten dat zij een levens standaard hebben die zij nergens elders meer zullen vinden: voort durende zonneschijn in een aan genaam klimaat, lage kosten van levensonderhoud, goedkope en royale huizen en talrijke „boys" en dienstmeisjes, die het vuile werk doen. Bovendien kan een Rhodesiër die zijn land verlaat, slechts 1000 Rhodesische dollar (dat is onge veer 2500 gulden) voor de hele familie en slechts een gedeelte van zijn inboedel meenemen om elders een nieuw leven te begin- Toch is de beslissing voor sommige Volgens de nieuwe grondwet van Rhodesië (Zimbabwe) zal het nieuwe parlement uit 100 leden - 72 zwarten en 28 blanken - bestaan. Zij zullen in 92 kiesdistricten in het gehele land worden gekozen. Aangezien echter voor 16 kandidaten van het "Rho desian Front" van Ian Smith geen tegenkandidaten zijn gesteld, zullen in hun dis tricten geen verkiezingen meer plaatsvinden. Slechts in vier zuiver blanke districten bestaat oppositie tegen de door de partij van Ian Smith benoemde kandi daten. Het gaat hier om Bu lawayo, een gedeelte van Sa lisbury, en de oostelijke grensgebieden met de stad Umtali. Hier staan zeven on afhankelijke kandidaten, onder wie de kleurlinge me vrouw Esther Rawson, te genover vier leden van het "Rhodesian Front". De ver kiezingen voor deze politici werden om zuiver techni sche redenen reeds op 10 april gehouden. Sindsdien beschikt de blanke minder heid over 20 parlementsle den. Aangezien zij echter recht heeft op 28 zetels, zullen de overige acht leden gemeen schappelijk door de 72 zwar te en 20 blanke vertegen woordigers na de verkiezin gen - die van 17 tot en met 21 april duren - worden geko zen uit 16 kandidaten die door het Rhodesian Front worden voorgesteld. heel eenvoudig. Toen bijvoorbeeld mevrouw Ina Bur- sey, presidente van het „Rhode sian Action Front" hoorde dat in het onlangs gehouden referen dum 85 procent van de blanken voor een zwarte meerderheidsre gering gestemd hadden, verliet zij de volgende dag Rhodesië. „De Rhodesiërs hebben hun ziel aan de duivel verkocht", zei zij, „zij verdienen niet beter om thans de vruchten te plukken van de door hen gezaaide storm". Onmiddellijk daarna volgden de leider van de „Rhodesische Con servatieve Alliantie". Noel Hunt, en de president van „Save our Nation "-beweging, Owen Par- vess. Hunt speelde een belangrij ke rol in de politieke gebeurte nissen in Rhodesië in de zestiger jaren. Van hem is onder meer de uitspraak: „De enige goede rela tie tussen blanke en zwarte is die van heer en knecht". Hij woont thans in Zuid-Afrika. Ook andere politici, die in de perio de van de eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring in november 1965 een rol speelden in het openbare leven in Rhodesië heb ben het land reeds verlaten of treffen hun voorbereidingen. Tot hen behoren de vroegere minis ters William Harperen Ian Dillon, de ministers van defensie. Reg Dowper, en die van informatie, Wickus de Cock. Dan zijn er verschillende parle mentsleden en senatoren, die al een farm of een bedrijf hebben in de Kaapprovincie of bij Johan nesburg. Senator John Strong verlaat Rhodesië na 41 jaar. Maar hij mag, zo vertelde hij onlangs, met vergunning van de reserve bank zijn waardevolle verzame ling van postzegels, tapijten en Chinese kunst meenemen. De vroegere oud-minister van de fensie, Tony Parker, en de onder minister van justitie, Geoff Ade, hebben ook hun koffers gepakt. De drie belangrijkste persoon lijkheden in de Rhodesische te levisie en radio, die wordt be schouwd als een propaganda-in strument van de partij van lan Smith zijn al meer dan een jaar in Zuid-Afrika. Inmiddels heeft géneraal Peter Walls, opperbevelhebber van de Rhodesische strijdkrachten, ge waarschuwd dat voor Rhodesië thans de meest kritieke periode van zijn bestaan begint. Hij noemt geen getallen, maar hij zegt dat een groot aantal guerril la's de laatste maanden het land is binnengekomen om de verkie zingen te ontwrichten. Maar van de andere kant is Walls ook van mening dat de strijdkrachten klaar staan om elke aanval af te slaan en orde en wet te handha- In november verleden jaar noemde Walls een getal van 2000 guerril la's in Rhodesië. „Nu zijn er heel wat meer", zegt hij. Onder zijn commando staan nog steeds 10.000 beroepssoldaten, 1300 vliegeniers van de „Air Force" en 8000 politiemannen. De rest van de 100.000 mannen van de bewa pende strijdkrachten zijn reser visten, die drie tot vier keer per jaar voor een maand worden op geroepen. Daarbij komen thans nog de 50-tot 60-jarigen, waarvan het aantal niet vast staat. Maar generaal Walls is van mening dat de situa tie tijdens de verkiezingen met een „totale mobilisatie" te verge lijken is. Hij kent in elk geval geen compromis. „Wat zouden wij volgens de buitenwereld moeten doen? Hier rustig gaan zitten en onze nek laten omdraai en?", vraagt hij. „In elk geval ga ik hier niet rustig zitten wachten totdat ons land geruïmeerd Intussen is de verkiezingscampag ne volop aan de gang. Dominee Ndabiningi Sithole, bisschop Abel Muzorewa en Ian Smith, die als kandidaat voor de blanken deelneemt^ hebben reeds in tal rijke verkiezingstoespraken hun mening gegeven over de toekom stige ontwikkeling van „Rhode- sië-Zimbabwe", zoals het land voorlopig na de verkiezingen ge noemd zal worden. Het lijkt erop alsof voor dominee Sithole feitelijk het meest op het spel staat. Indien hij de verkie zingen verliest, dan is hij zeker' voor altijd zowel in eigen land alsook bij de guerrilla's buiten Rhodesië gediscrediteerd. Jarenlang was hij als oprichter van „ZANU" (Zimbabwe African Na tional Union) de interessantste figuur in het politieke spel. Hy was degene die zich tegen de ge matigde politiek van Joshua Nkomo en andere nationalisten verzette en met de guerrilla-oor- log begon. Maar hij werd uitein delijk door de meer radicale ele menten aan de kant gezet en de „microfoon-revolutionair" ge noemd. Ondanks het feit dat hy elf jaar lang in Rhodesische gevangenissen zat en plannen maakte om lan Smith te vermoorden, had hij geen kans meer bij de guerrilla's nadat Robert Mugabe de ZANU had overgenomen. Toch heeft Ndabiningi Sithole, die thans 58 jaar oud is en vader van zes kin deren, nog steeds grote troeven in de hand. Vele waarnemers me nen dan ook dat hij zeker na de verkiezingen de eerste minister president van een zwarte rege ring zal worden. Bisschop Abel Muzorewa is zeker de gevaarlijkste concurrent voor Sithole. Het verbaast dan ook niemand die de Rhodesische po litieke ontwikkeling kent, dat Si thole één dezer dagen een verkla ring publiceerde waarin gezegd wordt dat hij Joshua Nkomo wil laten deelnemen als kandidaat in de verkiezingen en dat hij bereid is de leider van het Patriottisch Front als president van een onaf hankelijk Zimbabwe te aanvaar den. Deze verklaring is uiteraard op de eerste plaats gericht tegen Muzo rewa, die nog steeds als de popu lairste zwarte nationalist in Rho desië kan rekenen op een groot aantal stemmen. De poging van Sithole om Joshua Nkomo uit het kamp met Robert Mugabe over te halen, wordt beschouwd als een slimme zet. Maar blijkbaar heeft Nkomo geen belangstelling voor het aanbod van ZANU. In een verklaring in Lusaka werd gezegd dat de heer Sithole in politieke modder zwemt en dat hij Joshua Nkomo wil gebruiken om zich schoon te In plaats daarvan maakte Nkomo op een persconferentie in Zam bia's hoofdstad bekend dat de ZIPRA-strijdkrachten de op dracht hebben gekregen om thans het eind-offensief in Rho desië te beginnen. De door de ZAPU-leider aangekondigde operatie heeft de naam „Turning Point" en werd door de 102 man sterke Revolutionaire Raad van ZAPU goedgekeurd. In elf punten wordt duidelijk ge maakt op welke wijze de ZIPRA- strijdkrachten thans de laatste fase van de oorlog willen voeren en beëindigen. Joshua Nkomo eist dat elk wapen dat ter be schikking staat, gebruikt moet worden. De vijand en zijn agen ten moeten uit de ZIPRA-gebie- den gedreven worden en alle ge bieden die nog in vijandelijk be zit zijn, moeten worden aange vallen, inclusief alle militaire, economische en andere strategi sche installaties. Met andere woorden: de vijand moet in alle richtingen worden langelegd. Joshua Nkomo zei ten slotte dat met dit offensief „fas cisme, racisme, kolonialisme en het uitbuiten van de ene mens door de andere in het land van onze geboorte zullen worden uit geroeid" en dat na de overwin ning „waardigheid, vrijheid, vre de. orde, gerechtigheid en wer kelijke onafhankelijkheid voor alle mensen in Zimbabwe zullen worden hersteld". Talrijke politieke waarnemers van conservatieve partyen in West- Europa en meer dan 300 journa listen uit Engeland, de VS. Zuid- Afrika en andere westelijke lan den zullen ooggetuige zyn als het Rhodesische drama met de ver- kiezingen ten einde gaat, of... pas goed begint.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4