Aanpak klachten nieuwe huizen komt nu op gang In Herengracht/Zijlsingelgebied Meerderheid bewoners tegen opengraven van gedempte Waardgracht Slecht pand niet voor kamerbedrijf VRIJDAG 13 APRIL 1979 LEIDEN LEIDEN - De Leidse Woningstichting is begonnen met een onderzoek naar de lange lijst van klachten van bewoners van de nieuwbouwwoningen aan de Waardgracht Oos terkerkstraat, Oranjegracht en Langestraat. Volgens een woordvoerder van de Leidse Woningstichting zullen eerst alle klachten worden opgenomen, waarna de aannemer een begin zal maken met de gebreken te ver helpen. De Waardgracht nu. Op de voorgrond is de straat wel breed, maar verderop wordt de straat smaller. Te smal voor een gracht denken de meeste bewoners. De woonwijk die ligt ingesloten tussen de Herengracht en Zijl singel is het grootste stadver- nieuwingsproject in een binnen stad van Nederland. Dat bouwen in de binnenstad brengt over het algemeen grote problemen met zich mee. De buurtbewoners voegden onlangs, op een eerste buurtvergadering, een nieuw hoofdstuk toe aan de stadsver- nieuwingsproblematiek en aan de historie van deze binnen- stadswijk. Onvrede De onvrede van de huidige bewo ners gaat natuurlijk over ander zaken dan vroeger het geval was. Toen wareji het tijden van ar moede en verkrotting. Voor de bewoners nu gaat het ook niet om kleinigheden maar om een dage lijkse ergenis. De buurtbewoners hekelde op de buurvergadering het onderhoudsbeleid van de Leidse Woningstichting die zelfs na herhaaldelijk verzoek om re paraties niet op klachten zou zijn ingegaan. „Ze hebben gewoon schijt aan je", zo zei één van de bewoners het op zijn Hollands. De klachten gaan over spleten in muren, tocht, lekkages en over de slechte centrale verwarming. Een bron van ergenis is voor velen dat ramen in keuken en slaapkamers niet open kunnen, Eén van de bewoners vertelde een schade te hebben van 3500 gulden aan vloerbedekking en gordijnen door de lekkages in zijn nieuwe woning. De kosten van onderhoud voor de woningen baren de Leidse Wo ningstichting voor nu en in de toekomst grote zorgen. Volgens de heer Streefland, directeur van de LWS, zitten er zoveel leuke dingen aan deze nieuwbouw dat men het ergste vreest voor de kosten die vernielingen en on derhoud met zich zullen mee brengen. De onderhoudsdien sten van de woningbouwvereni gingen raken toch al hoe langer hoe meer belast met het herstel van de ontelbare vernielingen die worden aangericht. Leegstand met door krakers bezette wonin gen. Volgens wethouder Ver boom zullen kraakgevallen zorg vuldig en menselijk worden be- kenen. De huisvestingscommis sie zal per geval bekijken of er een snelle of langzame uitzettings procedure zal worden gevolgd. In gevallen van woningroof (wan neer de woning al was toegewe zen aan een woningzoekende die door de krakers ernstig wordt gedupeerd) zal onmiddellijk de deurwaarder worden ingescha keld. Bij toepassing van de lang zame procedure zal de kraker een termijn worden gesteld waarbin nen hij de woning moet verlaten. In sommige gevallen, bijvoor beeld wanneer uitzetting voor de kraker rampzalig zou zijn of wanneer de betrokkene al bijna aan de beurt was voor toewijzing van een woning, zal worden ge doogd dat de kraker in de woning blijft. De Oranjegracht die weer wordt opengegraven. De werkzaamheden zijn al ver gevorderd. EERSTE BEWONERS MORSSINGEL Een ander probleem in het Heren- gracht/Zijlsingelgebied is het aanzienlijk aantal woningen dat veel te lang heeft leeg gestaan. Volgens de heer Streefland zijner aantal oorzaken aan te wijzen voor het moeizame verhunngs- proces. Met name bleek dat de kleine woningen die bestemd waren voor bejaarden moeilijk te verhuren waren omdat de oudere mensen er weinig voor voelden onder gezinswoningen te gaan wonem. Dat vroegere bewoners zouden willen terugkeren is, naar de meinig van de heer Streefland, verkeerd ingeschat. Andere redenen die er toe hebben bijgedragen dat deze woningen langer dan normaal hebben leeg gestaan zijn: het weer open gra ven van de Waardgracht; je kunt je auto niet kwijt; de blokver- warming; de kleine ruitjes geven te weinig licht; schuine glasda ken geven inkijk; in de kleine woningen "kun je je kont niet ke ren". Dat de huren te hoog zou den zijn werd. volgens de heer Streefland, nooit gehoord. Tijdens een besloten vergadering van de adviescommissie voor huisvestingsvraagstukken werd desalniettemin geconstateerd dat er tekortkomingen zijn geweest in het gevoerde toewijzingsbe leid. De commissie oordeelde dat de Leidse Woningstichting en Bureau Huisvesting veer eerder bij het college van Burgemeester en Wethouders aan de bel hadden moeten trekken zodat het aan vankelijk uitgestippelde beleid eerder had kunnen worden om gebogen. Dat sommige woningen wel een jaar of langer zouden hebben leeg gestaan werd door de heer Streefland overigens naar het rijk der fabelen verwezen. Krakers Op dit ogenblik zouden alle wonin gen zijn verhuurd. Blijft nog het probleem wat er moet gebeuren Wethouder Verboom overhandigt het echtpaar Schaper de sleutels. LEIDEN - Ruim een jaar nadat wethouder Waal de eerste paal sloeg heeft wethouder Verboom rechts op de foto) gistermiddag de eerste sleutel van het 120 appartementen tellende complex aan de Morssingel overhandigd aan de heer en mevrouw AH. Schaper. Komende week worden veertig twee-, drie- en vierkamerflats opgeleverd. De vorstperiode van de afgelopen maanden heeft bij de oplevering nogal wat vertraging opgeleverd. Eén van de twee blokken was in feite al gereed. Het voegwerk kon door de vorst echter niet worden uitgevoerd en omdat de grond te hard was om in te graven moesten aansluitingen op het nutsbedrijf achterwege blijven. De woningen zijn gebouwd in de premie-koopsector en uitsluitend verkocht aan ingezetenen of economisch gebondenen aan de gemeente Leiden. Paasvakantie De paasvakantie schiet al weer aardig op. Dus ook de vakan tieactiviteiten die door de Leidse buurt- en clubhuizen worden georganiseerd. Van daag "het staartje" van de programma's,die de komende dagen nog worden georgani seerd. Clubhuis "De Tamboerijn" aan de Valeriusstraat 73 draait dinsdag de sprookjesfüm Sneeuwwitje. De voorstelling begint om twee uur !s middags en de entreeprijs bedraagt één gulden. Tweede paasdag, maandag 16 april, stelt het buurthuis "Groenoord" aan de Mus- schenbroekstraat in staat om met de hele familie eieren tby- ken. Er zijn verrassingseieren verstopt en er zij n leuke paas- prijsjes te winnen. Het begint 's middags om twee uur en de kosten zijn één gulden per persoon. In 't Breehuys aan de Bree- straat 19 is dinsdag de pre mière van een videofilm over schoolverlaters, 't Bhuys is van twee tot vijf uur 's mid dags geopend. Voor de vol gende dagen staat genoteerd: 18 april: paas-disco, 19 april: symfonische rockdag. 20 april: Kwiebus toneel I cabaret en 21 april: lekkere mal lootjesdag. Buurthuis 't Mierennest aan de Morsweg 59 stelt de jeugd dinsdagochtend van 10 tot 11.30 uur in de gelegenheid een tekening te maken voor de koninginnedag-tekenwed strijd. 's Middags van twee tot half vier brengen kinderen van 8 tot 12 jaar een bezoek aan het Legermuseum. Er zijn geen kosten aan verbonden. Morgen kunnen kinderen uit het Haagwegkwartier van 4 tot 12 jaar eieren zoeken in de speeltuin Westerkwartier aan de Ten Katestraat 10a. De gevonden eieren kunnen daarna geverfd worden in het clubhuis. De activiteit is gra tis en begint om 12 uur. LVC-avond. In het Leids Vrijetijdscekv treedt vanavond de Haagse Freelanceband op. Het is een groep, die opvalt doordat men zonder drummer werkt. De groep bestaat uit: Aad van Peylen (bassist), John Lagrand (mondharmo nica), Frank Nuyens (gitaar en zang) en Philip Kroonen- berg gitaar en zang). De mu ziek heeft af en toe wat latijns- Amerikaanse invloeden. Het concert begint rond half tien en de toegangsprijs is vijf gulden. Kijkhuis Op maandag 16 april, tweede paasdag, wordt in het Kijk huis aan de Vrouivenkerk- koorstraat 17 de filmcyclus van de Duitse regisseur Wer ner Herzog voortgezet met de vertoning van "Herz aus Glas" uit 1976. Het bijzondere van deze film is dat de acteurs spelen onder hypnose. Aan vang van de eerste voorstel ling 20 uur, de tweede begint om 22.15 uur. Toegangsprijs f 4.50. Augustinus In het gebouw van Augustinus aan het Rapenburg 24 treedt morgenavond "Plok" op. "Plok" bestaat uit twee per sonen die een show verzorgen bestaande uit diverse los van elkaar staande nummers. Ba sis is mime met hier en daar wat tekst. De voorstelling be gint om 21 uur en de zaal is vanaf acht uur geopend. LEIDEN - Aan de universiteit van Leiden slaagden voor het docto raal examen: Engels: mejuffrouw O.M. Macken zie, Leiden. Psychologie: P.F. van Overbeeke, Alphen aan den Rijn. Pedagogiek: J. Swaan, Leiden; mevrouw C.F.E. van der Linde, Leiden; mevrouw E.H. Versnel, Leiden. Andragogiek: H.P.M.A. Cambier, Leiden. Fiscaal: mejuffrouw C.G.M. van Rijnberk, Leiden. Sociologie: mejuffrouw Y.A.M. Leeman, Leiden; H.P.M. Jagers, Voorhout; G. van Kempen, Voor schoten; H. Knegtmans, Leiden. Wiskunde: C.J.J. van Cooten, Lei den. Artsexamen 'nieuwe stijl": H. Boutkam, Wassenaar; R. Dal mijn, Voorschoten; mejuffrouw E.B.M. Franken, Leiden; A.D.J. van Gemeren Boskoop; R. Ha gen, Leiden; J.A. de Jongh. Lei den; H. Kaspers, Leiden; mejuf frouw G.E. Pieters, Leiden; D.P. Ravelli, Oegstgeest; S.P. Sengke- rij, Leiden; F.P. Hoegen Dijkhof, Leiden; C.P. Kaiser, Leiden. Biologie: mevrouw J.R.M. Tangel der, Leiden, mejuffrouw A.A. Helmers, Leiden. Natuurkunde: H.S. Lassing, Lei- den;J.W. Sluiman, Leiden. Rechten; J.P. Schutz, J.F. Boe kamp, H.J.M. Hazenberg, H.W.A. van Oordt, R. de Bruyn, R.I Lieuwen, R.J. Prins, H.J. Sa- chumsky, H.L. J. Walhein, M.R.R. van Munnik, A.V. Maurik, F.C. Stachle, mejuffrouw R.G. Scheer, J. Ter Haar, allen Leiden. Scheikunde: P.N.M. Kerklaan, Leiden; C.M. Deyl, Leiden. De Leidse gemeenteraad besloot op donderdag 15 december in een tamelijk emotionele ver gadering en met een kleine meerderheid (20 tegen 16 stemmen) dat de Waard gracht (in de volksmond ook wel 't slootje Gods geheten) moest worden hersteld. "De Waardgracht moet weer Waardgracht worden", zo werd er gezegd. De demping van de gracht, die nodig was om de vervangende nieuw- bouwwerken uit te kunnen voeren, moest weer ongedaan gemaakt worden. Kosten: ruim drie miljoen gulden. Met deze raadsbeslissingdie zelfs grote verdeeldheid ver oorzaakte in de drie grootste fracties, PvdA, CDA en WD, leek een einde te zijn gekomen aan de jarenlange discussie 'wel of geen water in de Waardgracht'. Leek, want bij het tot stand komen van ge noemd besluit werd vrijwel voorbijgegaan aan de wensen van de bewoners. En nu de bewoners de dag waarop een begin zal worden gemaakt met het opengraven van de gracht steeds dichterbij zien komen adjunct-directeur Barendregt van de dienst ge meentewerken verwacht dat die dag nog deze zomer, waarschijnlijk direct na de bouwvakvakantie, zal ko men) laait de discussie op nieuw op. De bewoners wensen zich niet zondermeer bij het besluit van de gemeenteraad neer te leg gen en een aantal van hen is dan ook onlangs een handte keningenactie begonnen in de hoop de stadsbestuurders tot andere gedachten te kunnen dwingen. Een huis-aan-huis- enquete onder een groot aan tal W aardgracht-bewoners leert dat men de gracht over het algemeen liever in zijn huidige staat laat, gedempt dus. Aan 50 bewoners stelden we de vraag of zij op de hoogte wa ren van de plannen van de gemeente ten aanzien van de gracht. Exact 70 procent, 35 bewoners, wist te vertellen dat men de gracht weer wilde gaan opengraven; 30 procent, 15 bewoners, wisten op deze vraag geen antwoord te ge ven. Van de 50 bewoners ble ken er 13, dat is dus 26 pro cent, voor opengraven te zijn. De overgrote meerderheid, 36 bewoners, ofwel 72 procent, bleek tegenstander van open graven te zijn. Eén bewoner (voor de volledigheid: een percentage van twee) zei geen mening te hebben. Opvallend is het dat het hoofd zakelijk de oudere bewoners zijn die tegen het open graven van de gracht zijn. Veel ge hoorde reacties waren: "Ik heb hier vroeger ook gewoond, het was altijd een rotzooi. Ze gooien alles in de gracht. Ik denk dat het weer precies het zelfde wordt". Eén van de oudere bewoners: "Toen de gracht nog open was wemelde het hier van de rat ten. Wanneer ik 's ochtends om zes uur opstond om naar m'n werk te gaan dan zaten er ze ker een stuk of vijf ratten op het raa mkozijn en wanneer je de voordeur opendeed dan sprongen ze zomaar voor je gezicht langs. Nee, laten ze de boel alsjeblieft dichthouden en er een plantsoentje maken. Ik weet zeker dat zodra ze het zaakje gaan opengraven het weer net zo'n troep als vroeger wordt". Andere argumenten van de be woners tegen opengraven is de vrij geringe breedte van de straat. Men vreest dat er voor ambulances, brandweerau to's en verhuiswagens bijna geen doorkomen aan is wan neer er in het midden van de Waardgracht weer water stroomt. Veel jonge mensen met kinderen vinden opengraven te ge vaarlijk. "Als de kinderen het huis uit lopen, hollen ze zo de gracht in. Je kunt ze wel waarschuwen maar ze luiste ren toch niet. Dat water trekt nu eenmaal", aldus een be woonster. Haar buurvrouw is het daar niet mee eens. Zij zegt: "Die kinderen wennen er gauw ge noeg aan. Ik vind het wel ge zellig en levendig. Wat heb je er aan als er allemaal auto's voor je deur staan". Samenvattend kan gesteld worden dat de mensen die te gen opengraven zijn liever een plantsoentje of een perk in het midden van de straat heb ben (dus niet louter parkeer plaatsen) of een klein tuintje voor de deur. Mensen die voor het opengraven van de Waardgracht zijn vinden het leuk dat de omgeving weer een beetje in zijn oude luister wordt hersteld. Volgens hen is de mentaliteit van de bevol king in de loop der jaren zo veranderd dat het huisvuil nu echt niet meer zomaar in het water wordt gegooid. Deze groep is evenwel zeer duide lijk in de minderheid. Extra geld voor Lakenhal LEIDEN - De gemeente Leiden zal een extra krediet van 112.000 gulden beschikbaar stellen voor de restauratic van gemeentelijk museum De Lakenhal. Tijdens de restauratiewerkzaam heden (die vorig jaar september van start gingen) zijn meer ge breken boven water gekomen dan was begroot. Zo is een aantal spanten weggerot en is het met selwerk boven de kozijnen van de binnenplaatsgevel zo slecht dat het vernieuwd moet worden. Door vernieuwing van het met selwerk en de spantconstructie moet de kapconstructie van de Lakenhal worden verwijderd. De oostelijke zijvleugel zal een tijdje dakloos zijn. Uit veiligheids overwegingen is besloten het werk nu te voorzien van een overkapping. De restauratie zal in totaal ongeveer 350.000 gulden kosten DEN HAAG - De gemeente Leiden heeft het echtpaar Den Uyl terecht een bouwvergunning geweigerd voor het pand Janvossensteeg 5. Dit heeft de Raad van State uitgesproken in een zaak die door het e "htpaar tegen de gemeente was aangespannen. Het pit Valkenburg afkomstige echtpaar wilde zelf in het pand gaan wo nen en het verder inrichten als kamerverhuur bed rijf. Volgens de ge meente is het pand te bouwvallig om er nog iets fatsoenlijks van te kunnen maken. De heer Den Uyl, die 91 jaar is, heeft het pand in 1976 gekocht nadat het echtpaar te horen had gekregen dat het de woonboot die het in Valken burg bewoonde, moest verlaten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3