Bloemenveiling loopt winterschade hard in Nederlands jongste schaker wilde al vroeg naar huis: Programma Tulip Time Katwijk helemaal rond „Hij had slaap FLORA DRAAIT OP VOLLE TOEREN Wethouder koopt „oud beestje" VRIJDAG 13 APRIL 1979 LEIDEN/REGIO TER AAR - Bovenstaand "afdankertje" van de Ter Aarse brandweer gaat toch weer dienst doen. 'Nieuwe eigenaar is wethouder P. J. Uijttewaal geworden, die het beestje voor 3000 overnam van de gemeente Ter Aar. Hij gaat de circa dertig jaar oude brandweerauto gebruiken voor zijn bedrijfs brandweer. Er waren ook andere gegadigden voor de brandweerwagen, maar zij bleken veel minder voor het gevaarte op tafel te willen leggen. Het aanbod van de wethouder belandde bovendien als eerste op het Ter Aarse gemeentehuis. De gemeenteraad bekrachtigde de verkoop gisteravond zonder meer. Schoolbestuur klaagt: „Veel meisjes met 16 jaar al van school af" KATWIJK - De meeste leerlingen van het christelijk beroepson derwijs in Katwijk (voorname lijk meisjes) gaan van school af, zodra ze 16 jaar zijn. Ondanks het groeiende probleem van de jeugdwerkloosheid. "Jammer", zegt het betrokken schoolbestuur over deze gang van zaken, in het jaarverslag over de gang van zaken in 1978. Dit schoolbestuur beheert twee scholen voor christelijk beroeps onderwijs: "De Viersprong" aan de Jan van Brakelstraat en de Prinses Margriet school aan de Meeuwenlaan. Samen zitten hier bijna 1000 leerlingen op school. Op deze scholen worden de vol gende typen onderwijs gegeven: lager economisch en administra tief. lager, individueel en mid delbaar huishoud- en nijver heidsonderwijs plus de avond cursussen fijne keuken en naald vakken. Van de vervolgmoge lijkheden na de vier verplichte ja ren aan deze scholen wordt maar matig gebruik gemaakt, zo schrijft het schoolbestuur. Het klaagt daarover "Maar al te vaak blijkt dat de ouders er ach ter staan, dat de leerlingen van school gaan. Ze zeggen dat hun dochter het verder zelf maar moet weten." Het bestuur voegt daar echter een zonniger geluid aan toe, "Geluk kig is er ook een groeiend aantal ouders, dat er op staat dat hun dochter verder gaat met een be roepsopleiding. Daarover is keus te over". De schoolvereniging, zo meldt het jaarverslag verder, begon met in gang van dit schooljaar met een leao-opleiding. Daardoor zitten er nu ook 11 jongens op de school. Deze nieuwe afdeling huist nu nog in een oud schoolgebouw in Katwijk aan den Rijn, maar naar het bestuur hoopt kan er met in gang van het nieuwe schooljaar een nieuw, semi-permanent ge bouw in De Krom worden be- trokken. De gemeenteraad stem de daar onlangs mee in door een grondverkoop. De rekening opmakend over het afgelopen kalenderjaar komt het schoolbestuur tot de conclusie, dat 1978 voor de christelijke schoolvereniging een redelijk goed jaar is geweest. KOUDEKERK - Voor de elfde keer organiseert de Zwem- en poloclub Koudekerk een presta tieloop. Tot voor de start (zater dag 14 april om 14.00 uur) kan er nog worden ingeschreven voor alle afstanden, te weten 3, 6 10 en 15 kilometer, in de muziekzaal van de Ridderhof aan de Kerk- laan. Dat is tevens het startpunt van de loop, die zal leiden door het polderland rondom Koude kerk. Voor meer informatie: tele- foonnummmer 01714-2909. Het afdankertje van de brandweer in Ter Aar. Wethouder Uijttewaal bleek de 30 jaar oude brand spuit nog voor 3000 te willen hebben RIJNSBURG - Veiling Flora is hard op weg om de opgelo pen achterstand in omzet van bloemen teniet te doen. In twee weken heeft men vijf miljoen gulden van het 'tekort', dat rond de jaarwisseling zeven miljoen bedroeg, afge knabbeld. Flora hoopt vóór het verstrijken van april ook deze „achterstand" te hebben weggewerkt. De omzet van de Rijnsburgse bloemenveiling daalde in de cember en januari tot een beden kelijk peil. De lange vorstperiode speelde Flora parten. De kwekers hielden hun produkt vast, omdat er nauwelijks kopers voor waren de opbrengst van een bloem was soms minder dan men voor een bloembol had moeten betalen. Bovendien lag de uitvoer naar (vooral) Duitsland en enkele an dere omringende landen enige tijd stil. De slechte gesteldheid van de wegen maakte het de ex porteurs onmogelijk om met een wagen bloemen op stap te gaan. Topdagen Nu beleeft men bij Flora echter weer topdagen. De veiling draait op volle toeren. Deze week was er zelfs een dag met een record-om zet van f. 1.782.000. Een omzet die de veiling in haar 65-jarig bestaan nog niet eerder bereikte. Vorig jaar kwam zij tot f. 1.735.000, een halve ton lager dus dan nu. Het kwam deze week ook voor de allereerste keer voor dat er kaf- ren. waarop de bloemen aan de kopers worden voorbijgereden, tekort waren. De 1550 wagentjes die Flora rijk is waren alle in ge bruik. De bedrijfsleiding heeft zelfs kwekers naar huis moeten sturen. Mensen uit de directe omgeving, overigens. Zij die van ver kwamen werden wel gehol pen. "Als we twaalfhonderd karren bloemen hebben, spreken we al van een goede veiling", liet assis tent-bedrijfsleider C. Schonen berg weten. "Het was binnen zo druk dat de mensen zelfs buiten bloemen aan het lossen waren en inpakten." Nieuwe hallen Ondanks dat de veiling over ander half jaar naar het nieuwe com plex in de Kamphuizerpolder overstapt, worden er nog twee hallen op het parkeerterrein ge bouwd. De ruimte waarover Flo ra nu beschikt is bij lange na niet toereikend. Een belangrijke rol hierbij speelt ook het wegvallen van de zater dag. Op die dag worden er geen bloemen meer geveild. De zaal is op drukke dagen (maandag, dinsdag en vrijdag) te klein. Is het aanbod van bloemen over weldigend. de prijzen (op brengst) daarentegen laten te wensen over. Hoe dat nu precies komt weet men ook bij Flora niet te vertellen. "Het is ideaal bloe- menweer", vertelde Schonen berg. "Misschien komt die lage prijs doordat het aanbod aan de hoge kant is. Gedeeltelijk is dit natuurlijk ook te wijten aan het zachte weer." De prijs die moet worden neerge teld voor een bos ruikers, zal zo rond de vijf gulden liggen. Daar voor heeft men een beste bos tul pen. Vermoedelijk zullen de bloemen op de markt een tikkel tje goedkoper zijn dan in een bloemisterij. Sfeer De opleving van de veiling werkt ook door op de kwekers. Scho nenberg hierover "De sfeer is heel anders. Toen het niet zo best ging zag je alom bedrukte gezich ten. Maar nu staan die gelukkig een stuk zonniger. De bloemen zijn zeer gewild. En voor de koopman is het natuurlijk prettig dat er zo'n groot assortiment is waaruit kan worden gekozen. Alles gaat van de hand, er wordt geen bosje bloemen doorge draaid." Flora loopt zijn achterstand ra zendsnel in, maar hoe is het met de kwekers gesteld? Komen zij ook voldoende aan hun trekken? Schonenberg: "Als de zomer niet te heet wordt, dan zie ik het ook voor hen wel optimistisch in. Zo als we de afgelopen twee weken' hebben gedraaid is voor hen een pleister op de wonde. Het weer moet alleen een tikkeltje koeler worden, dan blijven de bloemen in de knop. Dat is ideaal voor de kweker", meent Schonenberg. Potplanten Snijbloemen maken nu nog de dienst uit in veiling Flora. De vraag is echter voor hoelang nog. De handel in potplanten is enorm in opmars. Vorig jaar steeg de omzet hiervan met maarliefst 150 procent. Dit is een tendens die niet alleen in Rijnsburg merk baar is. Op elke veiling is die stij ging waar te nemen. De prognose is dat binnen een paar jaar de potplanten veertig procent van de omzet bij Flora zullen uitma ken. Nu ligt dit op vijftien pro cent. In de nieuwe veiling wordt er reke ning gehouden met het feit dat het veilen van potplanten veel meer ruimte zal innemen dan het veilen van bloemen. Daarnaast wordt er zo nu en dan ook van gedachten gewisseld met bloe- menexporteurs of zij bereid zijn van tijd tot tijd eens wat potplan ten mee over de grens te nemen. "Dit werk kan heus niet iedereen", stelt Schonenberg. "Bloemen rijden is een heel ander vak dan planten vervoeren." Ter Aar blijft ambtenaren buitendienst zelf „kleden" TER AAR - Dc Ter Aarse gemeente-ambtenaren in de buitendienst krijgen geen vaste kledingtoelage van 500. De gemeenteraad oor deelde gisteravond dat de gemeente zelf zorg moet blijven dragen voor verstrekking van manchester broeken, duffelse jekkers, regen pakken, schoenen, laarzen, mutsen, petten etc. Burgemeester en Wethouders hadden de aanschaf daarvan willen overla ten aan de werknemers zelf. In ruil daarvoor zouden ze jaarlijks 500 kledmggeld krijgen. Tot nog toe werd er door de gemeente zelf, volgens een vast rooster, nieuwe kleding verstrekt. Aan die werkwijze kleven nogal wat nadelen, hebben Burgemeester en \Vethouders ervaren. Er wordt nieuwe kleding afgegeven, terwijl de oude nog niet versleten is. Duffelse jekkers bij voorbeeld krijgen de ambtenaren maar eens in de vijf jaar nieuw. Bij ontslag zal voor de nieuwe man, in verband met andere maten, nog eens een keer zo'n jekker moeten worden verstrekt. De gemeenteraad wilde gisteravond echter niet aan een andere regeling. Zo'n kledingtoelage biedt geen enkele garantie dat de ambtenaren goed in de kleren zijn gestoken. Het voorstel om over te gaan tot een kledingtoelage werd dan ook met 7 tegen 5 stemmen verworpen. Karren vol bloemen in Rijnsburgde veiling kwam deze week zelfs van deze wagens tekort. KATWIJK - De VW in Katwijk heeft nu ook hét programma in gevuld van de openings- en slot- avond van het Tulip Time mu ziekfestival, dat in de week na pa sen wordt gehouden. Beide avonden zijn tussen 19 en onge veer 22.30 uur in sporthal Cleyn Duin. De opening is op de tweede paasdag en sluiting volgende week vrijdag 20 april Naast de nodige officiële handelin gen en toespraken is er volop mu ziek te beluisteren tijdens de openingsavond. Vier gezel schappen zullen voor het voet licht treden. Daaronder zijn drie buitenlandse groepen: de Ljus- dal Music Band uit Zweden, Mu- sica uit Finland en Spielmanns- zug Concordia uit Duitsland. De Leidse muziekvereniging "De Burcht" heeft speciaal voor deze openingsavond van Tulip Time een nieuwe show ingestudeerd. Die draagt de naam "With a song around the world". De titel zegt het al: De Burcht zal muziek en dansen brengen uit verschillende landen. Te denken valt daarbij aan Zuidamerikaanse muziek en Schotse dansen. Dit optreden van de Leidse groep sluit de avond van 21 tot 22 uur af. Tijdens de ook voor iedereen toe gankelijke slotavond van het in ternationale muziekfestival is onder meer de officiële uitreiking van de tijdens de dagen daarvoor gewonnen prijzen. Daarnaast zijn er optredens van vijf verschillen de groepen. Zo geeft het binnen kort vijfjaar bestaande majoret- ten-showpeloton De Mariquita's uit Katwijk een staaltje van zijn kunnen weg. Optredens zijn er verder van The St. George's High Schoolband uit Canada, het koor Musica uit Fin land, vari een muziekgroep met leden uit verschillende gezel schappen en van het Haagsche Harmonie Orkest uit Den Haag. Dit laatste orkest heeft al drie maal de Zilveren Tulp gewonnen, de hoogste prijs die bij Tulip Ti me valt te behalen. ander. Renato eindigde als derde in zijn groep. Er viel na afloop een schat aan prij zen te verdelen. Henk Kleijen overhandigde ze aan de win naars, voor de laatste keer even wel want hij heeft ASC inmiddels laten weten dat de grootschalige organisatie van de schaakdag niet meer te combineren valt met zijn werk en privé-leven. Wel zal hij zijn steentje blijven bijdragen als begeleider voor de nieuwe or ganisator. Nieuwe plannen wer den door hem na afloop van de jeugdschaakdag alweer opge worpen. „Als onderdeel van de schaakdag zouden er de "open kampioenschappen schaken van Alphen" gehouden moeten wor den. En ik denk aan een scholen competitie. Een prijs voor de school die met de meeste leerlin gen meedoet aan de jeugd schaakdag zodat er meer Alphen- sedeelnemers komen. Want meer dan de helft van de deelnemers komt van buiten Alphen. Met een open kampioenschap trek je meer kwaliteiten aan, want wat dat betreft hebben we een con current aan het officiële KNSB- schaaktoernooi dat rond pasen altijd in Arnhem wordt gehou den," denkt Hen Kleijnen alweer vooruit. Zij behaalden de hoogste prijzen tijdens de Alphense jeugdschaakdag. Hoofd groep A: Nico Kuyf (Boskoop) 6V2, Pim Eerens (Roosendaal) 5'/2, Gert Koelewijn (Katwijk) 5; hoofdgroep B: Herman Neufeglise (A'dam) 6V2, An- dius Teijgeler (Leiderdorp) 6V2, Jan Dubbeldam (Katwijk) 5; hoofdgroep C: Jan Willem Duijzer (Katwijk) 7, Maarten Kuyt (Katwijk) 5l/2, Julius Visser (Alphen) 4; IA: Derk Rietveld (Wassenaar) 8V2, Rik Könsk (Aals meer)?, Berry vanLeur(R'veen)7; 1B: John de Jong (R'veen) 8V2, Nellie van Beelen (Katwijk) 7 Va, Simon Duindam (Noordwijk 6; IC: Freek Weijers (Polsbroek) 8, Otto Bignell (Wasse naar) 7'/2, Fred Banner (R'veen) 6V2; 2A: Erik van de Hoeven (Wassenaar) 7, Paul van de Klein (Bilthoven) 6V2, Erik van 't Hof (Katwijk) 6; 2B: Ruud van Nieuwkerk (A'veen) 8, Gerda Langbroek (Katwijk) 8, Arthur van de Hoeven (Wassenaar) 7; 2C: Robert Wittink (Alkmaar) 8V2, Andy Jansen (R'veen) 7, Rudy Bos (Wassenaar) 6V2; 2D: Bart Dijkstra (Alphen) 11, Marcel van Beek (Katwijk) 9, Johan Koenes (Wassenaar) 8V2; 3A: Peter van der Plas (Katwijk) 10. Marleen van Wijn gaarden (R'veen) 9, Rogier Kooloos (Wassenaar) 8; 3C: Frank van Hasselt (L'dorp) 11, Lourens Pouwer (Etten- Leur) 9, Dirk Stork (Baarn) 8V2; 3D: Esther de Kleuver (Uithoorn) 8V2, Sandor Plijnaar (Alphen) 6V2, Daan van Kan (N'wijk) 6; 3E: Dik Klok (Katwijk) IOV2, Annemarie Benschop (Wassenaar) 9, Marlijn le Clerque (Boskoop) 8V2; 4A: FYank Hendriks (Alphen) 11, Gert Jan Baas (Alphen) IOV2, Patrick van Amstel (Alphen) 10; 4B: Ivar Chavannes (Soest) 13, Gert van de Eijkel (Katwijk) 12, Michel van der Berg (Noordwijk) 11; 4C: Vincent Vlaanderen (Baarn) 13, Ruud de Jong (R'veen) 12, Eric Craaikamp (Alphen) 9'A; 4D: Widemar Spruyt (Hilversum) 13, Joost de Haas (Noordwijk) 11, Re nato van Bloemenhuis (Helmond) 10V 2. Vijf-jarig „wonder" dé aandachttrekker op massaal jeugdtoernooi in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Met een record aantal deelnemers van 208 is de jeugdschaakdag van de Alphense schaakclub (ASC) uitgegroeid tot het grootste evenement op dit gebied in Nederland. Aandachttrekkend was gisteren in de plaatselijke Opstandingskerk verder vooral het optreden van Nederlands jongste scha ker, de 5-jarige Bauke van Bloemenhuis. „Omdat we het eerste lustrum vier den moesten we dit keer alles uit de kast halen", vertelt dé grote man achter het schaakevene ment, Henk de Kleijnen. „Dit keer wilden we per se de magi sche grens van 200 deelnemers bereiken. Aanvankelijk zag het daar niet naar uit maar aan de vooravond van de jeugdschaak dag werd ik nog opgebeld of zich nog dertien spelers aan mochten melden, waarmee we op zo'n kleine 210 deelnemers kwamen. Ik moet zeggen dat 200 toch wel het maximum is. Nu zitten er zelfs nog groepen in de hal te schaken. Ook organisatorisch zit ten we aan de top". Meer dan tweehonderd deelnemers De 5-jarïge Bauke van Bloemenhuis aan zet (links) op het Alphense jeugdtoentooi dat liefst 208 deelnemers trok. uit alle streken van het land kwamen gisteren naar Alphen. In het middelpunt van de belang stelling stond Bauke van Bloe menhuis uit Helmond, vijf jaar oud en al in het bezit van een schaakdiploma. ,Als hij wil kan hij vandaag al het examen doen voor het tweede di ploma. Maar dat zou toch wel al lemaal te veel voor hem worden. Daartegen neem ik hem in be scherming. Zijn leider bij de Helmondse schaakclub wil dat hij het tweede diploma wel haalt, omdat er binnen de KNSB op re cords wordt gejaagd. Maar ik vind het nog niet goed", zegt va der Van Bloemenhuis, die Bauke en zijn twee jaar oudere broertje Renato de hele dag begeleidt. In een tas heeft hij een voetbal, knikkers en stripboeken. Want de hele dag aan het schaakbord zitten is voor de allerkleinste schaker in Nederland nog een te zware belasting. „Als ik had geweten dat het toer nooi de hele dag duurde had ik de jongens niet ingeschreven. Bau ke wilde met de middag al naar huis, hij had slaap. Ik vertelde dat hij nog drie partijen moest spe len, maar het waren er nog vijf. Zo heb ik hem de middag verder doorgeloodst", vertelt de vader. Bauke behaalde een achtste plaats in zijn groep, zijn eerste partij won hij in tien minuten, waarna hij met zijn vader buiten ging voetballen. Het jeugdige schaakwonder heeft de sport van zijn broertje geleerd. „Want ik heb er helemaal geen verstand van", lacht Van Bloemenhuis. „Mijn vrouw had het Renato ge leerd. Ik ben nu weduwnaar en als ik af sta te wassen, zitten Re nato en Bauke te schaken". De confrontatie tussen de twee broertjes werd duidelijk in het voordeel van "de meester" be slecht. Renato kent het spelletje van zijn broertje echter als geen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25