SleutelstadOrgelstad „Onderwijswinkel" krijgt veel sociale problemen VAN DER WIEL Leidse kerkeraad: abortus niet toestaan Niemeyer in het gelijk Keukens van klasse. Begin vernieuwing ir. Driessenstraat VRIJDAG 13 APRIL 1979 mwiiHHifBq PAGINA 21 "Wij smeken u, u niet te laten leiden door het politiek meest haalbare, en bidden dat de geboden van God bij uw besluitvorming de door slag mogen geven om tegen een wetgeving te stemmen waarbij abortus wordt toe gestaan". Aldus de kerkeraad van de christelijke gereformeerde Opstandingskerk te Leiden in een brief aan de leden van de ministerraad en Tweede Ka mer. "Liefde tot het leven en daarom ook tot het ongebo ren leven" deed de kerkeraad tot deze brief besluiten. "Wij schrijven u omdat de bijbel ons leert dat de overheid Gods dienaresse is. Als Zijn dienaresse bent u hoedster van het leven, ook van het on geboren leven. Wij zien het menselijke leven in de moe derschoot als een volwaardig leven dat nooit mag worden vergeleken met een "slijmklompje" of een "ge- zwelletje", zoals wel wordt gezegd". De heren J. Boelema en A. van der Wal. respectie velijk voorzitter en secretaris van de kerkeraad. verwijzen naar het oud-testamentische bijbelboek Jeremia 1 vers 5. waar staat: "Eer ik u vormde in de moederschoot heb ik u gekend en eer gij voortkwam uit de baarmoeder heb ik u geheiligd". In hun brief vragen zij de rege ring ook te denken aan de wroeging die vaak nog lange tijd na een abortus bij de vrouw optreedt Het zwakke mag niet worden overgele verd aan de willekeur van de sterken. De kerkeraad besluit zijn brief met de bede dat Goddelijke wijsheid de over heid bij haar beslissing mag leiden. "In de gehoorzaam heid aan Gods wet - een wet ten leven - is voor ons land en volk het behoud gelegen". Kerk is: mijn dorp "Voor velen is de kerk gelijk aan de kerk van het dorp, en daarbuiten nauwelijks. Dat is een misverstand, dat van uit het evangelie overwon nen behoort te worden". Dat schrijft de secretaris van de hei-vormde provinciale kerk vergadering van Utrecht, dr. H. Bartels te Amersfoort, in een discussiestuk bij zijn jaarverslag over 1977 en 1978. Dr. Bartels gaat binnenkort met pensioen. Hoewel op het eerste gezicht dit "dorpisme" het omgekeerde lijkt te zijn van de neiging om elders kerkelijk te gaan mee leven als het daar beter bevalt dan in de eigen woonplaats, is het vermoedelijk toch prak tisch hetzelfde: men wil ge woon het vertrouwde, het be kende, en verder niet. Het aantal kerkgangers dat zon dags een aantal kerken voor bijrijdt om ten slotte in een kerk van eigen keuze terecht te komen is zelfs niet te schat ten. Dr. Bartels constateert een ver groting van de richtingste genstellingen. In kerkelijke gemeenten waar voor het oog de eenheid bewaard bleef is men vaak zo voorzichtig ter wille van de lieve vrede dat echte geestelijke confrontatie van de verschillen zoveel mo gelijk wordt vermeden. De door de provinciale kerkver gadering gestimuleerde rich- tingsgesprekken leverden weinig op. Natuurlijk moet de kerk aan sluiten bij de samenleving met haar grote verscheiden heid en is een geografische gemeente vooral een prakti sche zaak, en geen uitvloeisel van het evangelie. Maar, zegt dr. Bartels. wat grote zorg geeft is dat het hervormd zijn in gemeenschap met ook an dersdenkende hervormden in feite wordt omgekeerd. Velen willen als hervormden in de kerk alleen nog maar zichzelf tegenkomen. Kerkmeesters hadden geld nodig en verkochten „schat" studies en boeken vermeld, maar die moeten, hoe deskundig ook, oppervlakkig en beperkt heten als men ze vergelijkt met wat deze "diepdelver" voor ogen heeft ge staan. "Dank zij een grote hoe veelheid archiefmateriaal is het wel en wee van de Leidse orgels vrijwel van jaar tot jaar te vol gen," schrijft hij in zijn inleiding. Door zich te bepalen tot de be langrijkste gebeurtenissen heeft Brouwer het boek ook voor de gewone liefhebber van onze or gelcultuur leesbaar gehouden. De uitgave voorziet zeker in een leemte. Immers, een boek over uitsluitend Leidse orgels biedt de samensteller de gelegenheid uit het duister van de archieven bij zonderheden aan het licht te brengen die in algemene publika- ties, wil het de auteur niet volle dig uit de hand lopen, wel on vermeld moéten blijven. Brou wers onderzoek kon door de be grenzing van het onderwerp ook veel grondiger zijn. Hij heeft heel wat geheimen uit de vergetelheid opgehaald. Behalve aan de bouwgeschiedenis van de orgels, wijzigingen, repa raties, uitbreidingen en verbou wingen schenkt hij ook ruime aandacht aan de orgelbouwers, de organisten en zelfs de orgel trappers. Verder worden beken de werkstukken van orgelmakers vergeleken met orgels in Leiden. Het boek (f. 49,50) ontleent zijn waarde in niet geringe mate aan het feit dat het de kleinere orgels voluit laat meeklinken. De doopsgezinde kerk aan de Pie terskerkstraat heeft dan toch maar een orgel van Johannes Mit- terreither uit 1774. En in de Waal se kerk (Breestraat) staat er een - "zeer apart" - dat nog 28 jaar ou der is. De voormalige remon strantse kerk (Hooglandse Kerk- gracht) had een orgel uit 1855 van de bekende bouwer C. Witte. De kerk ging in 1970 voorgoed dicht en het orgel werd een paar jaar geleden verkocht aan de Protes tantenbond in Baarn. Brouwer heeft zich zelfs verdiept in de orgelgeschiedenis van een aantal rooms-katholieke schuil kerken in Leiden, die allang niet meer bestaan. En van de afge brande Petruskerk aan de Lan- gebrug en de afgebroken Ooster- kerk, Herengracht. Afgerond Toch is ook hij aan sommige ker ken ten onrechte voorbijgegaan. Waarom wel verdwenen orgels nog zo uitvoerig behandelen en een karakteristiek instrument als dat in de Opstandingskerk (Steenschuur) ongenoemd laten? In een boek dat als titel draagt "Sleutelstad - Orgelstad" mag het Flentroporgel in de Stadsge hoorzaal, bekostigd uit het Bur gerijfonds, naar mijn idee ook niet ontbreken. Al is het van late re datum en staat het niet in een kerk. Voor enkele markante voorbeelden van tegenwoordige orgelbouw (Zuiderkerk Lammenschansweg bijvoorbeeld) had Brouwer in zo'n uitvoerig werk best een be scheiden plaatsje mogen inrui men, al was het, terwille van de volledigheid, maar op de laatste pagina. De orgelcultuur in Lei den is bij een bepaald jaar in het verleden niet blijven stilstaan. Naar het zich laat aanzien, is zij nu wel afgerond. Daarover had dit boek zeker iets kunnen zeg gen. Afgezien van een aantal nare taal fouten - zoals: een niet nader aangeduidde orgelmaker, de ver richtte reparaties, het orgel had te leiden, apart staande laadjes - verdient de verzorging van deze uitgave alle lof. De tekst wordt royaal afgewisseld met foto's, te keningen, ontwerpen en afdruk ken van historische brieven en handtekeningen. Ook de inde ling, met veel wit langs en tussen de tekst, bevordert het leesge noegen. Het vermoeit niet. En dat is toch wel knap voor een boek dat over één onderwerp zoveel details bevat. dG De Leidse orgelmaker Rijk van Arkel was op 12 januari 1807 juist bezig met een onderhoudsbeurt in het orgel van de Pieterskerk toen een met buskruit geladen schip, dat aan de Steenschuur voor anker lag, ontplofte. De explosie, die vele slachtoffers eiste, veranderde een deel van de binnenstad in een complete ruine. Over het orgel verklaarde Van Ar kel na de ramp dat het "uit elkaar spatte". Nu, dat viel, gezien de reparatierekening, nogal mee, maar een strop was het wel. Het was een paar jaar terug pas voor 2550 gulden - een groot bedrag voor die tijd - omvangrijk geres taureerd en in 1806 besloten de kerkmeesters nog de drie klavie ren te laten verlengen. De kerkmeesters zagen zich door de onverwachte kosten genood zaakt enige kerkelijke bezittin gen te verkopen. Waaronder ook de fraaie luiken die het Pieters kerkorgel flankeerden en waar mee het aan de buitenkant kon worden gesloten. Up dit schilderij uil het midden van de zeventiende eeuw heeft het Pielerskerkorgel zijn vier zij-luiken nog.twe aan het hoofd en twee aan het rugwerk. De kerkmeesters boden ze na de buskruitramp ten verkoop aan or reparaties aan kerkelijke bezittingen te kunnen fin "Zonde" De schrijver van het boek "Sleutel stad - Orgelstad", T. Brouwer te Den Haag, aarzelt niet het kerk bestuur van toen deze daad als "een zonde" aan te rekenen. "Door de beroving van de vier luiken - twee aan het hoofdwerk en twee aan het rugwerk - heeft het orgel veel aan uiterlijke schoonheid verloren." Brouwer, wiens boek vorige week door de directeur van de Wal burgpers te Zutphen, dr. W. R. Wybrands Marcussen, werd "ten doop" gehouden, doet dan ook de sterke aanbeveling, bij de eerst volgende restauratie de luiken ("beschermende vleugels") te re construeren en weer aan te bren gen. Waar ze precies moeten ko men is geen vraag. Aan één kant van het hoofdwerk is de plek nog te zien waar een scharnier heeft gezeten. Brouwer beschrijft in zijn 196 pagi- Het tweede boek van de heer T. Brouwer te Den Haag (foto boven) gaat over de Leidse orgels. Het is, evenals het eerste (over grenspalen in Nederland), uitgekomen bij de Walburgpers in Zutphen. Brouwer, die zelf organist is, heeft zijn derde boek inmiddels voltooid. Dal be schrijft de geschiedenis van het or gel in de Dorpskerk te Voorburg. Binnenkort komt het uit. De op brengst van dit boek komt ten goede aan de restauratie van het Voor- burgse orgel. na's tellende, rijk geïllustreerde boek vijf eeuwen orgelgeschie denis in Leiden. Leidse orgels vindt men in tal van ADVERTENTIE Campo üw caravaiüiefhebberN&££^ Leiden-Noord zonder maatschappelijk werker: ADVERTENTIE LEIDEN - Een groot deel van de problemen waar mee de onderwijswinkel in Leiden-Noord gecon fronteerd wordt, heeft maar zijdelings met het onderwijs te maken. DEN HAAG (GPD) - De president van de Haagse rechtbank, mr. Blaauw, heeft gisteren sigaretten- fabrikant Niemeyer in het gelijk gesteld in het kort geding dat het bedrijf had DEN HAAG (GPD) - Kinderen die verblijven in rijksinrichtingen voor de kinderbescherming, kunnen binnenkort in beklag gaan tegen maatregelen die door de leiding van die huizen worden getroffen. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Kinderen in dergelijke rijksinrich tingen kunnen nu op geen enkele manier formeel bezwaar maken tegen maatregelen. De nieuwe regeling, waartoe een wetsont werp zal worden ingediend, biedt de mogelijkheid om beklag te doen tegen het opleggen van dis ciplinaire straffen, het weigeren van bezoek en dergelijke zaken. aangespannen tegen con current Turmac. Niemeyer had het geding vorige week tegen Turmac aangespan nen vanwege een reclamecam pagne waarin een aantal „teer en nicotine-arme" sigaretten met elkaar werden vergeleken. In die campagne haakte Turmac ook in op de slagzin van Niemeyer „Als je rookt rook dan verstan dig". De president was het met Niemeyer eens dat het plaatsen van de ad vertentie waarin de sigaretten met elkaar werden vergeleken een onrechtmatige daad was, waardoor ten onrechte aan het Niemeyer-merk „Roxy Dual" af breuk werd gedaan. Mr. Blaauw oordeelde het ook onrechtmatig dat Turmac had ingespeeld op de Niemeyer-slagzin over verstan dig roken. De rechter veroordeelde Turmac tot het volgende vonnis: Turmac mag de gewraakte advertentie niet meer plaatsen op straffe van een dwangsom van 100.000 gul den per overtreding: het recla memateriaal dat Turmac in het kader van de reclamecampagne heeft verspreid, moet worden te ruggenomen. Bovendien mag Niemeyer op kosten van Turmac een paginagrote advertentie plaatsen in de bladen waar de gewraakte advertentie heeft ge staan. om de slechte publiciteit recht te trekken. Heel wat mensen kloppen bij de winkel aan met problemen omtrent uitke ringen, arbeidsvoorwaar den, huisvesting, belas ting en de rechterlijke macht. Eén van de oorza ken daarvan is dat er in Leiden-Noord geen wijkmaatschappelijk werk is. Toch hebben de meeste mensen die komen binnenlopen een probleem of een vraag over het onderwijs. De meeste onduide lijkheden blijken te leven over tegemoetkomingen in studiekos ten en beurzen. Ook willen veel mensen informatie over dag- en avondcursussen. Dit komt naar voren in een verslag dat de onderwijswinkeliers ge maakt hebben over een jaar hulpverlening van de winkel. Er komen nog steeds meer mensen naar de winkel. Van augustus 1976 tot juli 1977 werd in 552 ge vallen hulp gegeven, van augus tus 1977 tot juli 1978 ging het om 625 hulpvragen, een stijging van 73. Vaak hebben onderwijsproblemen en sociale problemen met elkaar te maken, zeggen de onderwijs winkeliers. De hulp van de on derwijswinkel leidt dan automa tisch tot het werken aan sociale problemen. Het zou goed zijn als Leiden een "alternatieve" hulp organisatie had zoals een JAC (Jongeren Advies Centrum), vin den de verslagmakers. De aansluiting tussen kleuter- en lager onderwijs is nog verre van goed. Het komt nog erg vaak voor dat ouders niet weten dat het op school niet zo goed gaat met hun kind en dat er plannen zijn om het kind naar het bijzonder onder wijs over te plaatsen. Voor zit tenblijven geldt vaak hetzelfde, aldus het verslag. In het verslag wordt verder gezegd dat ouders vaak nog weinig in zicht hebben in de rapporten die de Schooladviesdienst over kin deren maakt. De rapporten ko men om de hoek kijken wanneer er overwogen wordt om het kind naar een andere onderwijsvorm te sturen. Deze klacht zou al eerder naar vo- ADVERTENTIE Marian Simons, schoonheids specialiste, draagt een bril van WEETALLES VAN BRILLEN ÉN SPECIALISTVOOR KONTAKTLENZEN Nieuwe Rijn 62. Leiden Tel. :Ü71-124108 ren zijn gebracht, maar er zou nog steeds weinig veranderd zijn. Bij de onderwijswinkel vinden ze het verder niet zo gelukkig dat bij voorbeeld het NW-jongeren- contact de leerplicht wel wil ver lengen tot 18 jaar. De materiële positie van bijvoorbeeld een LTS-leerling is in vergelijking met werkende vrienden en vriendinnen nogal slecht, en de onderwijswinkel zet ook een vraagteken bij de motivatie van de leerlingen voor vakken waar ze weinig aan hebben. De onderwijswinkel heeft nog steeds geen vaste beroepskracht. De hulpverleners stellen dan ook dat men nu moet teren op allerlei medewerkers die zonder waar borg voor de continuïteit via al lerlei regelingen betaald worden. Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b v. Gebr. Rolff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 LEIDEN - Direct na de Pasen wordt een begin gemaakt met de v wing van de ir. Driessenstraat. Dinsdag legt de aannemer de eerste hand aan het asfalteren van de straat. De werkzaamheden worden in gedeel ten uitgevoerd en beginnen aan de kant van de Hooigracht. Met de asfaltering krijgt de Driessenstraat een nieuwe indeling. De straat wordt voorzien van fietsstroken, parkeervakken en een speciale bus baan. Op diverse plaatsen komen versmallingen om hard rijden tegen te gaan. Het werk aan de Driessenstraat moet eind mei klaar zijn. De gemeente pakt dinsdag ook de Van de Sande Bakhuijzenlaan (Profes- sorenwijk) aan De straat wordt voorzien van een nieuwe bestrating. Eerst worden de trottoirs aan de kant van de huizen herbestraat, daarna wordt de rijweg vanaf de kant van de Lorentzkade onder handen geno men. Het werk zal ongeveer acht weken duren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21