„Amerikaans publiek eist winnaar..." Boom nog aan kop Schoonderwaldt: „Ik wil de schietsport voor geen goud missen" Vrii GOSENS MOGELIJK NAAR DEN BOSCH Damesvolleybalteam in eindstrijd van Lentebekertoernooi ZEVENAAR (GPD) - De vijfde ronde van het Mon- dileder-damtoemooi om het kampioenschap van Nederland nam een ver rassende wending door een sensationele overwin ning van de Amsterdam mer Johan Bastiaannet op de internationale groot meester Rob Clerc. Clerc duikelde naar de vijfde plaats, terwijl zijn concur renten, Wiersma, Bron string en Jansen zegevier den en koploper Boom tot op een punt genaderd zijn. Boom heeft de leiding behouden maar weer had hij het geluk aan zijn zijde. De strijd is nu weer volkomen open en niemand waaft zich meer aan voorspellin gen. Tot nu toe is er niets geble ken van de verwachte suprematie van Wiersma en Clerc. Johan Bastiaannet, die niet veel meer had te verliezen, speelde rechtuit op winst tegen Rob Clerc. Aanvankelijk zag het er niet zo erg dreigend uit, maar Clerc besteedde wel veel tijd aan zijn verdediging. Dat brak hem in de tijdnoodfase op. Beiden braken door naar de damlijn, maar tot zijn schrik be merkte Clerc dat zijn dam niet zo goed stond opgesteld en niet te houden was. De winst voor Bas tiaannet werd ook voor het publiek zichtbaar, toen de strijd zich tot een overmachtseindspel ontwikkelde. Van de strijd tussen koploper Ger- Gerrit Boom staandloert naar de stelling van Harm Wiersma rit Boom en John van den Borst sloegen de vonken af. In een ge compliceerde stelling moest Boom 15 zetten doen in 10 secon den. Schijnbaar blindelings sloeg hij er zich doorheen, maar hield er een uiterst zwakke stelling aan over. Van den Borst verzuimde toe te slaan en werd even later het slachtoffer van een geestige combinatie, die Boom remise opleverde. Harm Wiersma had het heel wat gemakkelijker tegen de Huize naar Geert van Aalten, die al gauw in de fout ging en niets in te brengen had. Levendig Heel wat levendiger was de strijd tussen Evert Bronstring en Jan de Ruiter. Natuurlijk ging het langs ongebaande wegen, waar op de Leidse wiskundeleraar lis tig vallen en klemmen uitzette. De Ruiter ontdekte ze allemaal vroeg genoeg, op één na. Verge noegd haalde Bronstring de buit binnen. Hans Jansen speelde tegen Jos Stokkel een zeer sterke partij. Met een gedegen centrumaanval dwong Jansen zijn tegenstander in het nauw en tot zetten die de totale ondergang alleen nog maar uitstelde. In razende tijdnood, precies op de 50e zet, verzuimde Jannes van der Wal de winnende voortzet ting tegen Frank Drost. Daarvoor was Drost in de fout gegaan en leek een nederlaag onafwend baar. Na de tijdnoodfase zag de titelhouder nieuwe kansen op remise, wat hem na veel hoofd brekens gelukte. Joost Hooijberg heeft zijn eerste punt binnengehaald. In een uit stekende partij tegen een fel aan vallende Johan de Boer demon streerde Hooijberg zijn niet ge ringe capaciteiten die in geen verhouding staan tot zijn onder ste plaats op de ranglijst. De uitslagen: Van der Wal - Drost 1-1, Van Aalten - Wiersma 0-2, Jansen - Stokkel 2-0, Clerc - Bas tiaannet 0-2, Boom - Van den Borst 1-1, Hooijberg - De Boer 1-1, De Ruiter - Bronstring 0-2. De stand: 1. Boom 8 punten, 2. Wiersma, Jansen en Bronstring 7, 5. Clerc 6, 6. De Ruiter, Van der Wal, Van den Borst en Bastiaan net 5, 10. Stokkel, Drost en De Boer 4, 13. Van Aalten 2, 14. Hooijberg 1. ANKARA (ANPJ - Het Nederlandse damesvolleybalteam heeft zich. door een overwinning van 3-1 (15-3 15-6 12-15 15-12) op Frankrijk geplaatst voor de finale van het toernooi om de lentebeker. In die eindstrijd ont moet Nederland morgen West-Duitsland dat Turkije met 3-0(15-11 15-11 16-14) versloeg. Een superieur Oranje gaf Frankrijk in de eerste twee sets via 15-3 15-6. in 24 minuten, geen schijn van kans. De beide bondscoaches Akkerhuis en Van der Haar brachten opdat moment hun sterkste opstelling in heiveld. In de derde set evenwel wilde Akkerhuis zijn resterende speelsters het karwei laten afmakendoch dit mislukte. De set ging met 12-15 verloren. De vierde set wisselde Akkerhuis andermaaldoch ook in die fase kwam Nederland nog met 4-0 achtermaar van dat moment verkreeg Neder land een overwicht. Aanvoerster Fransje Murphy fungeerde in die fase van hel spel als enige spelverdeelster en haar set-ups stelden de aanval- sters in staat feilloos te scoren Nederland greep de winst met 15-12. EINDHOVEN (ANP) - Rinus Go- sens, die enkele maanden gele den te horen kreeg dat de eerste divisieclub Eindhoven niet lan ger van zijn diensten gebruik wenste te maken, zal vrijwel ze ker naar FC Den Bosch gaan. De Schiedammer, die zich als een groot voorvechter van het aan vallende voetbal heeft aange- ADVERTENTIE Zaterdagavond 18.00 uur L.F.C. 1 - ORANJEPLEIN 1 Boshuizerkade. diend, is de eerste kandidaat voor de vrijkomende functie van trai ner bij de Brabantse eerste divi sieclub. De huidige trainer, Ad Zonderland, moet ook de werkzaamheden van manager erbij doen en heeft, nu al die zaken hem teveel worden, het bestuur van FC Den Bosch te kennen gegeven een splitsing van functies te willen. Het be stuur is op die suggestie inge gaan. Per 1 juli zal Zonderland uitsluitend de taak van manager gaan vervullen. Op zijn voorstel is de mogelijke komst van Rinus Gosens met zo wel de spelersgroep als het be stuur gesproken. De spelers groep was enthousiast, terwijl ook het bestuurscollege Gosens graag ziet komen. ADVERTENTIE A.s. zaterdag 18.00 uur A.S.C. - A.D.0. 2e Paasdag 14.00 uur A.S.C. - Foreholte Terrein de Kempenaerstraat. Nico Schoonderwaldt: "Kijk daar staat de militair kampioen schieten van Nederland". VOORSCHOTEN - "Kijk, daar staat de Nederlandse militair kam pioen schieten". Op gedempte toon werden deze woorden een goe de 15 jaar geleden in het oor van Nico Schoonderwaldt gefluis terd. Het was zijn eerste kennismaking met de schietsport. Nu, anderhalf decennium later is Schoonderwaldt zelf militair kam pioen van Nederland. "En wie weet", veronderstelt de 38-jarige Voorschotenaar, "zeggen ze misschien'nu wel 'kijk daar staat de militair kampioen schieten van Nederland'. Zou wel leuk zijn" Afgelopen weekeinde werd Schoonderwaldt overigens ook natio naal burgerkampioen in het onderdeel centerfire, een pistool schietwedstrijd zwaar kaliber over 25 meter .Bovendien behaalde de Voorschotenaar met zijn club MSV HKKL, wat staat voor 'Militaire Schietvereniging Hoofdkwartier der Koninklijke Landmacht', de hoofdprijs in het centerfire voor clubteams. Het puntentotaal, dat HKKL, waarvan ook de Leidenaar Adam Wagemaker deel uit maakt, bijeenschoot, betekende evenals zijn eigen prestaties een nationaal record. De schutter heeft daarmee het negen jaar oude record van Leo Rietdijk aan flarden gescho ten, een verrichting waarmee hij zich erg content toont. Nu hij die titels bijeen heeft gesprokkeld zijn de dozen, waarin de schutter al zijn medailles en bekers bewaart, overvol geworden. En dat, terwijl Schoonderwaldt al een uitpuilende prijzenkast met eremetaal bezit. "Ik moet eigenlijk een nieuwe prijzenkast maken", weet hij, "maar ik heb het met dat schieten zó drukdat ik er doodeenvoudig geen tijd voor kan vrijmaken" Belangrijke plaats "Het schieten neem t een belangrijke plaats in mijn leven in", bekent hij, "want elke dag houd ik mij er wel mee bezig. Train ik een uurtje met een luchtdrukpistool op mijn zolderkamertje of in de schuur. Elke week ook ga ik naar Den Haag, waar ik op de schietbaan van HKKL train. En krijg ik de kans, dan schiet ik soms nog een serietje met een dienstpistool op de vliegbasis Val kenburg, waar ik werk". In competitieverband of op nationale. Europese of wereldkam pioenschappen schiet de korporaal ("daar komt binnenkort ver andering in. In augustus word ik sergeant") evenwel met een privéwapen. Ais wordt bedacht dat één van zijn handvuurwa pens een waarde vertegenwoordigt van 2000 gulden, dan wordt het duidelijk dat de schietsport een dure liefhebberij is. Schoon derwaldt heeft het er allemaal graag voor over. zou al die me dailles voor geen prijs willen missen en vindt "die tweeduizend gulden voorzo'n mooi wapen met toebehoren niet al te kostbaa r" ,JElke medaille of beker", zegt hij. "roept bij mij een prachtige her innering op waar ik bij wijze van spreken een hele avond over zou kunnen bomen. Ik zou daarom ook nooit van mijn leven,zoals een collega-schutter ooit heeft gedaan.de prijzen aan een kleuter school weggeven. Het idee dat die kinderen er nu misschien mee in de speeltuin spelen Ik moet er niet aan denken" Herinneringen Zijn mooiste herinneringen heeft hij overgehouden aan het vorig jaar september in Korea gehouden wereldkampioenschap schie ten. Samen met onder andere de bekende kleiduivenschutter Erik Swinkels kwam Schoonderwaldt tot de conclusie dat niet alleen in Europa, maar ook in Azië goed wordt geschoten. "Verder wa ren de schietbanen daar verschrikkelijk goed en werden de wed strijden tot op de seconden nauwkeurig afgewerkt. Swinkels zei dan ook 'het leken de Olympische Spelen wel'. Hoewel Schoonderwaldt in eigen land tot de beste schutters gere kend mag worden, behoort hij op het internationale platform tot de mindere goden. Zijn in 1972 gevestigde record standaardpi stool, dat indertijd goed was voor een tiende werldpresta tie,is tot nu toe zijn beste resultaat. Een gegeven, dat voor Schoonderwaldt geen aanleiding vormt om zijn pistool definitief in de holster te steken, "want", laat hij weten, "daarvoor worden er door de 17000 leden van de Konink lijke Nederlandse Schiet Associatie (KNSA) teveel leuke dingen gedaan. En die zou ik voor 'geen goud' willen missen" HERMAN POOS RINUS MICHELS: „STANDPUNT TOESCHOUWERS WEEGT ZWAAR.." Bronstring op tweede plaats in damstrijd Rinus Michels met twee voetballers die voor hem te duur waren: Wim van Hanegem (links) en Peter Ressel. Memphis Roques gespeeld. (Az tecs won dat duel met 0-2 - red.). Als je er als coach bij betrokken bent, kun je uiteraard geen goed oordeel geven. Het was in ieder geval een bikkelhard gevecht met een enorme inzet. Er waren vele tekortkomingen, maar er werd door beide ploegen van het begin af aan op winst ge speeld". „Als ik deze drie wedstrijden nu als maatstaf neem, dan moet ik, net als ik al eerder heb gedaan, con stateren dat het peil hier in ver gelijking tot het betere voetbal in Europa, beduidend minder is. De goede wedstrijden liggen hier ongeveer op het niveau van een normale eerste divisiewedstrijd tussen middenmoters in Neder land. Het is ook logisch dat er nog veel aan het Amerikaanse voetbal mankeert. Soccer is nog erg jong en de betere voetballers zijn in Europa en niet hier". Spelersaanbod Waarmee Michels onomwonden laat weten, dat het enorme spe lersaanbod vanuit het buitenland bijna alleen voetballers van de tweede en zelfs derde garnituur betreft. Desondanks meent de coach dat er een nuttig gebruik van die buitenlanders moet wor den gemaakt. Zelf heeft hij vier Engelsen, twee Nederlanders (Huub Smeets van MW en Tho mas Rongen van AFC), twee Joe- goslaven, een Westduitser, een Oostenrijker, een Canadees, een speler uit Trinidad en zes Ameri kanen op de loonlijst staan. „Of zoveel buitenlanders nu wel of niet goed zijn voor de ontwikke ling van het Amerikaanse voetbal doet op dit moment eigenlijk niet ter zake", meent Michels. „De clubs doen nu een poging om de markt te winnen. Dat kunnen ze niet met alleen Amerikaanse spelers. Daarvoor is het peil te laag. Je hebt die buitenlanders dus gewoon nodig. Voordat zij er waren, stelde soccer helemaal niets voor". De club van Michels stelde in het verleden evenmin veel voor. En hoewel er geen wonderen van hem worden verwacht, weet de Nederlander heel goed dat de clubleiding in ruil voor het forse salaris dat hem wordt uitbetaald verwacht dat hij in zijn eerste sei zoen al de neergaande lijn zal we ten om te buigen. Daarna komt wellicht de vraag aan de orde hoeveel tijd hij nodig denkt te hebben om Los Angeles Aztecs aan de top te brengen. „Dat is moeilijk te zeggen. Aan kampioen worden behoeven we voorlopig niet te denken. New York Cosmos staat op eenzame hoogte. Die kunnen iedere speler die ze willen hebben kopen. Ech te concurrentie Jiebben ze dan ook niet. Hier heb ik niet die goe de mogelijkheden." Betekent dit alles dat Michels de toekomst van Aztecs somber in ziet? „Nee, ik ben beslist niet pes simistisch, maar je moet wel reëel zijn en toegeven dat het geen ge makkelijke klus is. Als het een beetje meezit, hebben we dit sei zoen een ploeg, die redelijk mee draait. Maar dan moet het wel van het echte teamwork komen. In dividuele klasse is praktisch niet voorhanden. Mijn taak is nu vooral voor een uitgebalanceerd team te zorgen, waarin zowel verdedigend als aanvallend de samenwerking klopt". DÜSSELDORF - De Nederland se meisjesploeg is het derde toer nooi om de Europese meisjes- hockeytitel begonnen, zoals het een kampioene betaamt: met een overwinning. België werd in de openingswedstrijd mét 2-0 ver slagen door twee treffers van Marjolein Eysvogel. regels dat met mogelijk. Op een gelijkspel spelen kan niet. Wil je hoog meedraaien, dan moetje in elke wedstrijd, zowel thuis als uit, vanaf het begin op winst spe len". LOS ANGELES (GPD) - Echt veranderd is Rinus Michels niet. Ook met de Los Angeles Aztecs wil de Nederlandse oefenmeester optimaal presteren. Maar nu hij in een bij zonder aangenaam klimaat - en dat houdt niet alleen de weers-, maar ook de arbeidsomstandigheden in - kan werken, is de norse trek om zijn mond verdwenen. Na zijn zware Spaanse jaren leeft Michels weer in plaats van te worden geleefd. „Aanpassingsmoeilijkheden heb ik praktisch niet gehad", aldus Mi chels, die al weer ruim drie maanden de scepter zwaait bij de Aztecs. „Het werken hier is niet te vergelijken met mijn Spaanse pe riode. Hier gaat het allemaal ge moedelijk. Je verantwoordelijk heid als coach blijft, maar de druk van buitenaf is veel en veel min der. Bij Barcelona werkte ik op het scherpste van de snede. Daarmee vergeleken is het in Ne derland nog heilig". Waarmee hij niet wil zeggen dat hij heimwee naar het Nederlandse voetbal heeft. Het tegendeel is waar. Zo als het spel nu in ons land wordt gespeeld, stuit Michels tegen de borst. „Het bezwaar tegen het Nederland se voetbal is dat er veel te acade misch wordt gespeeld. Er wordt weinig of geen rekening meer ge houden met de verlangens van het publiek. Het spelen op balbe zit is niet langer een middel, maar het doel. Hier stelt men zich veel positiever op: hier vind je die be houdende tactiek niet. Ten eerste niet, omdat het publiek er in Amerika geen genoegen mee neemt en verder maken speciale Positief Hoewel ook Michels de bezwaren van die bijzondere spelregels on derkent, staat hij er toch vrij posi tief tegenover. „Als je de uitwer king daarvan over een hele com petitie in ogenschouw neemt, dan slaat de balans positief door. Inderdaad, de shootouts kunnen wel eens in het nadeel van de be tere ploeg uitvallen. Of we er spe ciaal op trainen? Kijk, als het uur van de waarheid is aangebroken zijn de spanning en het verant woordelijkheidsgevoel van de spelers de belangrijkste obsta kels. En op die punten kan je ge woon niet trainen. Je moet ermee leren leven. Het is een aanpassing aan de Amerikaanse mentaliteit. Het publiek hier wil beslist een winnaar hebben- En het stand punt van de toeschouwers weegt hier erg zwaar, zoals er ook zoveel mogelijk aan de wensen van de televisie tegemoet wordt geko- Het soccer is van een dermate ge ringe kwaliteit, dat de North American Soccer Leaque en de clubs wel gedwongen zijn met allerlei noodgrepen hun produkt aan de man te brengen. Michels ontkent dat ook niet. „Ik heb nog niet voldoende wedstrijden ge zien om nu al een afgerond oor deel over de huidige kwaliteit te kunnen vellen. Ik heb een zeer slechte wedstrijd gezien tussen California Surf en Seatle Soun ders en een van behoorlijke kwa liteit tussen Santiago Soccers en New York Cosmos. Zelf hebben wij een wedstrijd, uit tegen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17