BEWIND AMIN VOORBIJ Referendum in Egypte Belastingverlaging als beloning voor werken Veel doden en gewonden door zware stormen Loele nieuwe president Oeganda Vrijwel alle Amerikaanse kern centrales moeten verbeterd in Iran Weer aanval op Zambia Nieuwe executies DONDERDAG 12 APRIL 197') BUITENLAND Britse conservatieven presenteren verkiezingsprogramma (Van c z correspondent) LONDEN - Wanneer de Britse con servatieven het na de verkiezin gen voor het zeggen krijgen zal de inkomstenbelasting worden verlaagd, de btw niet worden verhoogd, het parlement zich in een vrije stemming kunnen uit spreken over een herinvoering van de doodstraf, en een aantal genationaliseerde bedrijven ge deeltelijk worden terugverkocht aan particulieren. Dat, tenminste, belooft het verkiezingspro gramma dat Margaret Thatcher gisteren ten doop hield. Het strijdprogramma is in tegen stelling tot dat van de Labourpar- tij weinig specifiek. Percentages en cijfers worden niet genoemd. Dat was aanleiding voor de de- minister van finan ciën Denis Healy om te zeggen dat hij niet begreep waar de con servatieven het geld vandaan wilden halen om hun verlangens waar te maken. Over de voorgespiegelde verlaging van de inkomstenbelasting zegt het document bijvoorbeeld: „Wij zullen de belastingen op alle in komensgroepen verlagen om hard werk, verantwoordelijkheid en succes te belonen; om sparen aan te moedigen en een grotere mate van particulier eigendom van huizen te bevorderen; om het belastingsysteem te vereenvou digen, zoals de btw en de belas tingsbureaucratie te verminde ren Wij moeten bereid zijn om voor een deel de belastinghef fing op inkomsten te verleggen naar een heffing op uitga ven" Het document voegt eraan toe dat de „verlegging naar een belasting van uitgaven" niet betekent dat voedsel, brandstof, behuizing en transport meer zullen gaan kos ten. De conservatieven keren zich ook tegen de door Labour voorgestelde hogere vermogens belasting en stellen voor daar voor in de plaats een vereenvou digde belasting in te voeren. Hoe dat moet, wordt niet uitge legd. Een van de belangrijkste onderde len van het programma is de voorgestelde denationalisatie van zulke bedrijven als de vlieg tuigindustrie, scheepsbouw en transport. De conservatieven willen de busdiensten op deze manier vooral op het platteland meer functioneel maken en de kleinere bedrijven helpen. „De kleine bedrijven", aldus het do cument, „worden gezien als de sleutel tot de nieuwe arbeidsge legenheid. Zij in het bijzonder zijn hard getroffen door de La- bourregering". Verder zegt het document tegen de voorgestelde invoerbeperkingen van Labour te zijn. „Die zouden alleen maar een beperking betekenen van wat de consumenten wordt ge boden, prijzen opjagen en een verslechtering betekenen van de Britse overzeese relaties. Wij zullen ons ook verzetten tegen het afzetten van grote hoeveelhe den ongewenste goederen en an dere oneerlijke buitenlandse praktijken die de arbeidsmarkt in Engeland ondermijnen". zich voor een beperking in te voe ren voor hen die van buiten de EG komen. Zij willen tevens een nieuwe definitie van het Britse staatsburgerschap, ongetwijfeld omdat veel immigranten uit In dia, Pakistan en Bangladesj, als andere voormalige koloniën, aanspraak kunnen maken op de Britse paspoorten die hun wer den verstrekt als burgers van het Gemenebest. Hoewel het verkiezingsprogramma vermijdt te zeggen dat immigran ten het land uitgezet zullen of kunnen worden, wordt wel vast gesteld dat „alle hulp" verleend zal worden aan hen die willen re patriëren. Ten slotte wordt ook fcj vastgesteld dat het aantal werk- vergunningen voor buitenlan ders in Engeland aanzienlijk zal worden beperkt. Margaret Thatcher Ontploffing in vuurwerk fabriek: 32 doden ISLAMABAD (AP) - Bij een ontploffing in een vuur werkfabriek in de Pakis taanse stad Rawalpindi zijn gisteren 32 mensen gedood en 70 gewond ge raakt, aldus de politie. Verwacht wordt dat nog meer slachtoffers onder het puin zullen worden gevonden. Het is nog onbekend wat de explosie heeft veroor zaakt. De ontploffing kon op 16 kilometer afstand worden gehoord. t WICHITA FALLS - Zware wervelstormen hebben in de Amerikaanse staten DAR ES SALAAM/KAMPALA (AP/Reuter/DPA/UPI) - Joesoefoe Loele, het hoofd van het Oegandese Nationale Bevrijdingsfront en de man die zichzelf uitgeroepen heeft tot nieuwe president van Oeganda na de geslaagde invasie van Tanzaniaanse troepen en Oegandese rebellen, heeft gisteren gezegd dat er in Oeganda, en "zo spoedig als mogelijk is" verkiezingen zullen worden gehouden. In VS: WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse commissie van toezicht op kerncentrales (NRC) heeft gis teren meegedeeld dat het onge luk met de kernreactor bij Har- risburg aan het licht heeft ge bracht dat bij nagenoeg alle 72 kerncentrales in de Verenigde Staten dringende verbeteringen van de veiligheid nodig zijn. De NRC ging niet op de noodzake lijke wijzigingen in, maar zei dat in de ontwerpen van sommige door Westinghouse ontworpen kerncentrales een fout is ontdekt. De fout, lijkend op die in de door Babcock en Wilcox gebouwde Three Mile Island-centrale, zou het bedieningspersoneel kunnen misleiden, waardoor bij onge lukken de noodzakelijke koeling niet in werking wordt gesteld. De verbeteringen zijn dringend noodzakelijk bij "alle licht-water reactoren", aldus de NRC. Dit zou betekenen dat ze bij nage noeg alle 72 kerncentrales in de Verenigde Staten nodig zijn. Westinghouse heeft de elektrici teitsbedrijven die met zijn cen trales werken zaterdag j.l. schrif telijk voor het euvel gewaar schuwd. In sommige Westing- housecentrales blijkt het auto matisch overschakelen op de noodkoeling van de reactor - bij problemen met het hoofd-koel- systeem - afhankelijk van twee verschillende signalen op het in strumentenpaneel van de opera tor. Een klein mankement in het druk- svsteem van de reactor kan ertoe leiden, dat slechts éën van de sig nalen blijft waarschuwen voor oververhitting, terwijl het andere in strijd met de werkelijkheid een dalende waarde aangeeft. Dit leidt ertoe, dat de procescompu ter wordt misleid en "denkt" dat overschakelen op het nood-koel systeem niet nodig is. Maar ook de operator, schrijft Westinghou se zijn klanten, kan door dit euvel worden gebracht tot "foutief handelen". De NRC is nog aan het bestuderen in welke mate de gebeurtenissen in de centrale bij Harrisburg een "scenario" opleveren dat ook zou kunnen gelden voor de andere centrales van Bacock en Wilcox en die van Westinghouse. Niet temin is de commissie nu al tot de slotsom gekomen "dat het een prioriteit is ingrijpen te overwe gen voor alle centrales van het druk water-type". Texas en Oklahoma grote schade aangericht. Zeker 50 mensen vonden de dood en honderden raakten gewond. Duizenden zijn dakloos geworden. Op deze foto is te zien hoe de wervelstormen hebben huis gehouden. DALLAS (AP) - Bij verwoestende wervelstormen zijn dinsdag in de Amerikaanse buurstaten Texas en Oklahoma zeker 50 mensen omgekomen en 850 gewond. Het zwaarst getroffen is de stad Wi chita Falls in het noorden van Texas. Reddingsploegen die daar gisteren het puin van ingestorte woonhuizen en enkele winkel centra doorzochten, hielden er rekening mee dat het dodencijfer nog zal oplopen. In Wichita Falls en Vernon alsmede in Lawton (Oklahoma) zijn dui zenden mensen dakloos gewor den. De wervelstormen raasden dinsdagmiddag over de drie ste den. Voetgangers werden door de kolkende wind opgenomen en tientallen meters verder neerge kwakt. Ook auto's werden als pluisjes weggeblazen. In Wichita Falls zijn naar schatting 2000 woonhuizen door de Tornado in ruïnes herschapen. Twee winkel centra stortten in. Een onbekend aantal bezoekers werd door het puin bedolven. Volgens de politie in deze Texaanse stad loopt de materiële schade alleen daar al in de miljoen dol lars. In Vernon kwamen 17 men sen om het leven. In Harrold, 25 kilometer van Vernon, werd één man gedood. Wichita Falls, Vernon en Lawton liggen in de zogeheten "tornado corridor" van het Amerikaanse zuidwesten, waar wel vel winden veelvuldig toeslaan. Zeker 500 gewonden in eerstge noemde stad zijn dermate ernstig gewond dat chirurgisch ingrijpen dan wel ziekenverpleging nood zakelijk is. Nog eens 200 mensen moesten zich gisteren met lichte re kwetsuren, hoofdzakelijk snijwonden, builen en schram men, onder behandeling stellen bij eerste-hulpposten. Doordat hoogspanningskabels en bovengrondse telefoonkabels TEHERAN (AFP/UPI) - In Iran zijn in de afgelopen nacht op nieuw vijf mensen terechtge steld. Onder hen waren generaal Abbas Kehali, die door de revolu tionaire rechtbank van de stad Zanjan schuldig was bevonden aan "corruptie en verzet tegen God en de Islam" en de burge meestervan de plaats Boustan, in het zuiden van Iran, die door een revolutionair tribunaal in Ahwaz ter dood was veroordeeld wegens "moorden en corruptie". De an deren waren voormalige politie functionarissen zijn vernield is de stroomvoor ziening ontwricht en stagneert het telefoonverkeer. Ook de wa tervoorziening hapert. Burge meester Hill van Wichita Falls adviseerde de inwoners het toilet voorlopig niet door te spoelen, aangezien sommigen het wat drinkwater betreft enkele dagen met de inhoud van de stortbak zullen moeten doen. Wichita Falls ligt ongeveer 240 ki lometer ten noorden van Dallas en Vernon nog eens 72 kilometer verderop. Lawton ligt zo'n 70 ki lometer ten noordoosten van Vernon en een kleine 130 kilome ter ten zuidwesten van Oklahoma City. C AïRO/TEL AVIV (AP)- President Anwar Sadat van Egypte heeft gisteren een nationale volks stemming uitgeschreven voor 19 april. Daarin vraagt hij het Egyp tische volk niet alleen steun voor het vredesverdrag met Israël, maar bovenal om toestemming het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen te laten houden. Plet vredesverdrag is inmiddels reeds bekrachtigd door het 360 tellende parlement. Formeel heeft Sadat geen goedkeuring nodig van de kiezers maar het is duidelijk dat hij de volksraadple ging mede heeft georganiseerd om de critici in het Arabische kamp te bewijzen dat het Egypti sche volk achter hem staat. Dat Sadat aanstuurt op nieuwe verkiezingen heeft waarnemers in Cairo verrast. Weliswaar kon digde hij vorige maand een na tionale dialoog over de democra- In Kampala had Loele de vorming van een nieuwe en tijdelijke rege ring van Oeganda bekendge maakt. De radio-uitzending hier over was in Dar es Salaam ont vangen. Van de vroegere president Amin is niets meer bekend dan dat hij nog in de stad Jinja, 80 kilometer ten westen van Kampala, zou zijn, omringd door wat hij nog over heeft aan hem trouw gebleven troepen. Loele, destijds minister van defen sie onder Amin maar toen naar Tanzania gevlucht, deelde mee dat hij behalve president ook mi nister van defensie in de over gangsregering zal worden, als mede opperbevelhebber der strijdkrachten. Het kabinet zal bestaan uit in totaal 25 ministers, op twee na allen le den van de uitvoerende raad van het Nationale Bevrijdingsfront dat in maart was opgericht in Mosji, in het noorden van Tanza- De Oegandese overste David Owiti Ojok heeft gisteren voor Radio Oeganda uit naam van het Natio nale Bevrijdingsfront van Oe ganda de val van president Idi Amin bekendgemaakt. ""Wij hebben vandaag Kampala in genomen. De leugenachtige ra cistische fascist (Idi Amin) is niet meer aan de macht", verklaarde Owiti Ojok letterlijk. De overste riep het Oegandese volk op de weinige nog achtergeble ven moordenaars en plunderaars uit te roeien. Alle Oegandese sol daten werden opgeroepen zich over te geven. Overste Owiti Ojok geldt als een ge trouw volgeling van de in 1971 door Amin verdreven ex-presi dent Milton Obote van Oeganda. Hij heeft een militaire opleiding gehad in Groot-Brittannie en nam in 1972 deel aan de mislukte inval vanuit Tanzania in Oegan da. De trouwste wapenbroeder van Owiti Ojok is overste Tito Okello, die een grote rol heeft gespeeld bij de inval die nu tot de val van Kampala heeft geleid. Ojok en Obote behoren beiden tot de Langi-stam. Okello is een Acholi. Beide stammen zijn aan elkaar verwant. Duizenden Langi en Acholi zouden door Amins poli tie zijn vermoord. Amin zelf is Kabinet Loele maakte gisteren tevens de samenstelling van zijn kabinet bekend. Tot minister van buitenlandse za ken heeft hij benoemd Otema Halimadi. tie aan. maar als een voorberei ding tot nieuwe verkiezingen was dit niet uitgelegd. Het huidige parlement kwam eind 1976 tot stand, bij de eerste vrije verkie zingen sinds een kwart eeuw. Bij die verkiezingen werd de zit tingsduur van het parlement, vastgesteld op vijfjaar. De Egyptische grondwet machtigt Sadat tot kamerontbinding, mits het volk dit bij volksstemming goedkeurt. Binnen 60 dagen na ontbinding van het parlement moeten dan nieuwe verkiezingen worden gehouden. Sadats naüonaal-democratische partij bezet 312 van de 360 parle mentszetels. De Nationale dia loog over de democratie die Sa dat wenst heeft vooral betrek king op de partijvorming. De na tionaal democratische partij werd vorig jaar opgericht nadat Sadat zich bezorgd had uitgela ten over het gebrek aan cbntact Minister van binnenlandse zaken is geworden Paul Mwanga en staatssecretaris van defensie Jo- weni Mseveni. Sam Sebagereka heeft de porte feuille van financiën en nationaal plan gekregen. De veertien leden van de minister raad werden vandaag overgevlo gen naar Kmapala, om er te wor den beëdigd. Tito Okello is door Loele benoemd tot commandant van het Oegan dese nationale bevrijdingsleger. Loclc zei dat de Oegandezen vanaf deze dag niet meer zouden gedo gen dat zij door een dictator wor den geregeerd. "Op deze dag tre den wij uit een lange periode van lijden en vernedering om trots onze door God gegeven plaats in de wereld in te nemen", zei hij. Verenigde Staten De inwoners van Kampala zijn gis teren na de verovering van de stad door Tanzaniaanse troepen en Oegandese ballingen voor het eerst na twee weken van bom bardementen en spanning de straten opgegaan. De leus "wij zijn bevrijd" werd alom verno men. De vreugde maakte even wel al snel plaats voor een stormloop op winkels, waarbij veel werd geplunderd. President Idi Amin heeft gister avond een radiotoespraak ge houden waarin hij zij dat hij nog steeds de macht heeft. Hij beval zijn troepen zich niet over te ge ven aan de opstandelingen. Volgens personen in Kenia die de buitenlandse dienst van Radio Oeganda beluisterden, was de stem waarmee in het Swahili ge- van zijn regering met de "basis". Sadat staat de oprichting voor van "verantwoordelijke opposi tiepartijen". In het recente verle den heeft hij door hem als extre mistische beschouwde partijen - zowel van linkse als van rechtse signatuur - echter verboden dan wel op dood spoor gerangeerd. De Egyptische president is tevens als de dood voor ontwikkelingen zoals zich in Iran hebben voorge daan. Ook in Egypte timmeren voorstanders van een islamitisch reveil aan de weg. Sadat is echter categorisch tegen elke aanzet om van Egypte eveneens een "isla mitisch republiek" te maken. Kortgeleden stelde de president nog, dat "de religie zich buiten de politiek en de politiek zich buiten de religie" heeft te houden. De ruim acht miljoen kiesgerech tigde Egyptenaren kunnen op 19 april ook hun visie geven- op voorstellen, om: sproken werd, onmiskenbaar die van Amin. Hij riep op tot tucht in de gelederen van zijn leger. Radiodeskundigen situeerden de internationale zen der van Radio Oeganda in de noordoostelijke stad Soroti, die op veilige afstand ligt van de li nies van de door Tanzania geleide troepen. Amerikaanse functionarissen heb ben gisteren de omverwerping van het bewind van de Oegande se president Idi Amin welkom geheten en gezegd dat de Ver enigde Staten van plan zijn spoe dig normale diplomatieke be trekkingen met de nieuwe rege ring aan te gaan. Een functionaris verklaarde dat de regering-Carter vooruitlopend op Amins val reeds tien dagen gele den was begonnen met beraad slagingen binnen het Congres om de beperkingen ten aanzien van economische steun aan Oeganda op te heffen. De enige steun die thans is toege staan. bestaat uit fondsen voor voedselleveranties. De functio narissen maakten bekend dat de Verenigde Staten thans bereid zijn tot hulp - in - nood, zodra de nieuwe voorlopige regering heeft vastgesteld wat de eerste behoef ten zijn. Hoewel de diplomatieke betrek kingen formeel nooit werden verbroken, sloten de Verenigde Staten verscheidene jaren gele den hun ambassade in Kampala. Functionarissen omschreven de nieuwe Oegandese president, Joesoefoe K. Loele, als iemand die gericht is op het Westen. Loele is een christen. - de pers meer vrijheid te geven dan tot dusver. - nieuwe politieke partijen te vor men binnen "heldere en vast om lijnde" spelregels. - de "nationale eenheid en de openbare veiligheid" veilig te stellen binnen het huidige sys teem van socialisme en democra tie. De Israëlische premier Menachem Begin heeft gisteren de Egypti sche president Anwar Sadat op gebeld. die hem heeft verzekerd dat de grenzen tussen Israël en Egypte eind mei zullen worden geopend. Dit heeft de woord voerder van begin, Shlomo Nak- dimon, meegedeeld. Hij zei dat de aanleiding tot het tele foongesprek een uitlating van de Egyptische minister van buiten landse zaken Boetros Ghali was, volgens wie de "volledige open stelling" van de grens nog 15 maanden op-zich zou laten wach ten. LUSAKA (Reuter) - Rhodesische straaljagers hebben gisteren opnieuw een aanval uitge voerd op doelen in de nabijheid van de in het zuidoosten van Zambia gelegen grensplaats Luang- wa. Het is de derde Rhodesische aanval binnen 36 uur, aldus werd van welinge lichte zijde verno- Volgens dezelfde bron begon de aanval om elf uur plaatselijke tijd (elf uur onze tijd) en duurde twee uur later nog voort. On bekend was of ook grondtroepen bij de aanval betrokken Dinsdag voerden Rhodesische straaljagers aanval len uit met raketten op drie Rhodesische nationalistenkam pen een paar kilo meter ten westen van Lusaka. Daarbij kwam volgens pre sident Kaunda van Zambia één persoon om het leven en werden zes anderen, onder wie twee Westduitse burgers, gewond. De twee Duitsers verbleven op een boerderij in de buurt van één van de kampen. Een Rhodesische mili taire woordvoerder zei dat dinsdag een tweede aanval is uit gevoerd op nationa listenkampen bij Mulungushi, onge veer 160 kilometer ten noorden van Lu saka. Gisteren werd deze aanval noch van Zambiaanse. noch van nationalis tische zijde beves tigd. De Zambiaanse staatsradio maakte er geen melding van en ook was er geen reactie van het Zambiaanse minis terie van defensie. De aanvallen vielen samen met een bij eenkomst in de Zambiaanse hoofd stad van de afgezan ten van ongeveer vijftig landen en or ganisaties, onder wie de twee leiders van het patriottisch front. De vergade ring werd gehouden om steun te betui gen aan de bevrij dingsbewegingen van Zuid-Afrika. Joshua Nkomo, de leider van de vanuit Zambia opererende Zapu, veroordeelde dinsdag de eerste aanval. KAMPALA - Met een verband over zijn gewonde oog zit Amins kolonel Hassan (m) tussen twee Libische soldaten. Alle drie werden bij de inname van de Oegandese hoofdstad gevangen genomen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9