Scholen krijgen een raad voor ens GRIMMIG EMANCIPATIE-DEBAT Protestoptocht homofielen in Roermond mag Verlate treinpassagier op de kiezels \mmn Per 1 augustus volgend jaar Uit in de Randstad Kinderen timmeren dorp Experiment vervanging van onderwijskrachten DONDERDAG 12 APRIL 1979 Staatssecretaris Kraaijeveld- Wouters -geen staatsfïlosofie- DEN HAAG (GPD) - Een uiterst grimmig interruptie-debatje ont spon zich gisteren tijdens de be handeling van de CRM-begroting door de Eerste Kamer over het door staatssecretaris Kraaije- veld-Wouters gevoerde emanci patiebeleid. „Een klap in het ge zicht van de honderden, die te Staatssecretaris in de slag met PvdA-senatoren vergeefs aanvragen voor activi teiten op het gebied van emanci patie hebben ingediend. En geld! Dit i vorming van et die opkomt voc van man en slechte zaak", de beeld- bewindsvrouw, de gelijkstelling drs. Hedy d'Ancona van de PvdA-fractie i de Senaat. De socialist^ doelde op het feit dat er een bedrag van zeven miljoen gulden te weinig is uitgegeven in 1978 voor emancipatie-zaken. De staatssecretaris zelf wijt dit aan de omstandigheid dat zij wat al te enthousiast van stapel is gelopen en het op gang komen van talrijke activiteiten geen gelijke tred heeft gehouden met het door haar geschatte tempo. Daardoor kon er vorig jaar zeven miljoen gul den niet besteed worden. De moeilijkheid is dat dit bedrag op grond van de Comptabiliteitswet moet terugvloeien naar de alge mene middelen. Volgens me vrouw Vonk-Van Kalker, even eens PvdA, is zij dit geld nu kwijt. „En dat, terwijl er een schreeu wend tekort aan financiën is", al dus mevrouw Ien van den Heuvel (PvdA), die als voorbeeld de „Blijf van m'n lijf'-centra noem de. Staatssecretaris Kraaijeveld verze kerde echter dat de voor deze ka binetsperiode uitgetrokken 46 miljoen extra voor emancipatie zaken volledig op de goede plaats terecht zullen komen. Zij erken de dat zij te royaal had geschat, maar dat tenslotte het gehele be drag aan het emancipatiewerk ten goede zal komen. Bovendien legde zij er de nadruk op dat er geen sprake van is dat aanvragen niet gehonoreerd zijn. Mevrouw Vonk daarentegen zei dat - „als we brutaal zijn" - er binnen veer tien dagen een lijstje kan worden overgelegd met activiteiten, die noch gehonoreerd noch afgewe zen zijn. Het zou eleganter zijn als de indieners van deze aanvragen eens bericht zouden krijgen van het ministerie van CRM. De staatssecretaris werd door de socialistische vrouwen het vuur zó na aan de schenen gelegd, vooral over het feit wat zij nu toch bedoelde met een „terughou dend beleid", dat zij een gegeven moment uitriep: „Alsof er nog helemaal niet van een emancipa tiebeleid sprake is! En alsof een kabinet van een andere samen stelling veel méér bereikt zou hebben". Zij vond dat zij veel had bereikt en gaf een aantal voor beelden. Maar Hedy d'Ancona bleef erbij dat de bewindsvrouw tal van maatregelen achterwege heeft gelaten. Kraaijeveld echter hield eraan vast dat er zeer actief overheidsbeleid wordt gevoerd, maar dat voor haar „emancipatie geen staatsfilosofie" is. CD A-afgevaardigde Eijsink ge loofde dat er niet te veel nadruk op de financiële kant van het emancipatiewerk moet worden gelegd. Emancipatie is ook voor al een kwestie van mentaliteit. Een onderzoek naar wat de ker ken voor ongehuwde moeders, enz. doen- is meer waard dan ze ven miljoen. Vrijwilligers Minister Til Gardeniers zette nog eens uiteen dat er een interdepar tementale commissie is inge steld, die een nota over het vrij willigerswerk voorbereidt. Het belang van vrijwilligers in het welzijnswerk staat voor haar bui ten kijf. Zonder de inzet van deze mensen bestaat er eigenlijk geen welzijnswerk. Dat de vrijwilli gers de laatste jaren wat minder aandacht lijken te krijgen, wordt volgens mevrouw Gardeniers veroorzaakt door het feit dat de publieke schijnwerpers wat meer op de professionele krachten zijn •gericht. Maar het werk van de honderdduizenden niet-profes- sionelen in onder meer peuter speelzalen en bij telefonische hulpdiensten gaat gewoon door. Het werk van beroepskrachten en nietprofessionelen is niet te gengesteld maar ligt in eikaars verlengde. Aldus minister Gar deniers, die niet aarzelde het wel zijnswerk tot de „harde" sectoren te rekenen. Opsplitsing Gardeniers ging ook in op de kri tiek van het VVD-Eerste-Kamer- lid mevrouw Vonhoff-Luljendijk dat de minister zich in een inter view had afgezet tegen de WD. De bewindsvrouw zei met enige huiver bevangen te zijn toen zij in het liberale partijprogramma gelezen had dat de VVD een op splitsing van het ministerie van CRM over andere departementen voorstaat. Deze passage had haar tot haar stellingname jegens de liberalen gebracht. Mevrouw Vonhoff repliceerde dat dit wel Ien van den Heuvel -schreeuwend tekort aanfinancién- waar mocht zijn, maar dat uit het programma tevens blijkt dat de VVD een nieuw welzijnsministe- rie wil creëren. Tummers (PvdA) viel de minister bij door te zeggen dat er bij de WD inderdaad de geneigdheid bestaat het depar tement van CRM op te hef fen. DEN HAAG (GPD) - Aan scholen voor kleuter-, la ger en voortgezet onder wijs wordt met ingang van 1 augustus 1980 een mede zeggenschapsraad ver bonden die met het be stuur en de directie alle aangelegenheden mag be spreken die betrekking hebben op de school. Dat staat in een voorontwerp van wet over medezeggenschap in het onderwijs dat gisteren door minister Pais (onderwijs) bij de Tweede Kamer is ingediend. Het ontwerp vloeit voort uit de Wet op de ondernemingsraden. In verband met de grondwettelijk vastgelegde vrijheid van het bij zonder onderwijs heeft de rege ring zich terughoudend opge steld bij de vaststelling van de re gelingen. Centraal in het voorontwerp staat het voorschrift dat het bevoegd gezag van elke openbare school (dat is de gemeente) en van elke bijzondere school die door het Rijk wordt bekostigd (dat is een bestuur) een reglement vaststelt voor medezeggenschap. De me dezeggenschapsraad bestaat voor ten minste eenderde deel uit ouders en personeel. De school kan ook andere betrokkenen op nemen in de raad. Er worden daarover geen voorschriften ge geven. Twee maal per jaar be spreekt de raad met het bevoegd gezag de algemene gang van za ken op de school. In de raad van avondscholen, dag-avondscho len en scholen voor hoger be roepsonderwijs zullen ook leer lingen zitting moeten heb ben. Over leerplan, medezeggenschaps- reglement, overdracht en fusie AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaak 13 april, 19.00 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. 'Jan Eelkema. Kleine zaal: 15 april, 15.00 uur, Dick Bor viool en Polo de Haas, piano; 18 april, 20.15 uur, Dubinsku Pianokwartet. Stadsschouwburg: 14 april, 20.15 uur, 15 april 14.00 en 20.15 uur, Nationaal Ballet; 16 april, 20.15 uur, RO-Theater met "De knecht van twee meesters" van Goldoni; 18 april, 20.00 uur, Ned. Operas tichting met "Die Zauberflöte" van Mozart. Carré: 13,14,17,18 en 19 april 20.15 uur, Neerlands Hoop in Bange Dagen. De Brakke Grond: 13 en 14 april, 20.30 uur, Nieuwe Komedie met 'Xa vie en rose"1718 en 19 april, 20.30 uur, toneelgroep Fact met "Hotel de wijde blik", van Odon van Horvath. Kleine Komedie: 13 t/m 19 april, 20.15 uur, Pleuni Touw, Hugo Metsers e.a. in "Lipstick" van Dimitri Frenkel Frank. Nieuwe de la Mar: 13,14 en 16 april, 20.15 uur, Anne-Wil Blankers, Jeroen Krabbé e.a. in "Een dag uit de dood van verdomde Lo- wietje"; 17, 18 en 19 april, 20.15 uur. Rijk de Gooyer, Doris van Caneghem e.a. in "Laat me los!", komedie van Marray Schisgal. Tingel Tangel: 13,14,18 en 19 april, 20.30 uur, cabaret Van Santen. Werktheater. 13 april, 20.30 uur, het Werktheater met "Je moet er mee leven". Westerkerk: 13 april, 19.30 uur, het Westerkerkkoor en het Bachor- kest met solisten, uitvoering van de Johannes Passion, van J.S Bach, o.l.v. Simon C. Jansen. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 13, 14,15 en 16 april, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Hou me vast!", van J. Feiffer; 17 en 19 april, 20.15 uur, Haagse Comedie met "De repetitie of de bestrafte liefde" van Anouilh; 18 april, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Het leven een droom" van P.C. de la Barca. Congresgebouw: 13,14,15, en 16 april, 20.15 uur, Jasperina de Jong "Thuis best"; 19 april, optreden van Manfred Man. 20.15 uur. HOT-Theater: 13 en 14 april, 20.30 uur, Muziekfestival, 15 april, 20.30 uur, Mickery Circuit Eleventh Spectacle "The erotic". Diligentia: 13 en 14 april, 20.15 uur, cabaret Tekstpierement "Wie zou dat nou zijn?"; 17 april, 20.15 uur, Dubinsky Kwartet. Theater De Appel: 13,14,18 en 19 april, Appeltheater met "Zerken" van Peter v.d. Linden. Theater aan de Haven: 13 en 14 april, 20.30 uur, Krisiskabaret met "Rose T. in lokaliteit varié"; 19 april, 20.30 uur, aktuele geïmpro viseerde muziek en moderne jazz. Theater Pepijn: 13, 14, 17,18 en 19 april, 20.30 uur, Festival lichte muziek; 15 april, 21 uur, Scott Hamilton Quartet. Theater in de Steeg: 13 en 14 april, 20.30 uur, Marjol Flore en Robert Kreis "Marjol en Robert samen". LEIDEN Leidse Schouwburg: 18 april, 20.15 uur, Kabaret Tekstpierement "Wie zou dat nou zijn?". LAK-Theater: 14 april, 20.30 uur, speelgroep Carrousel met "Met gesloten deuren" van Sartre en tonèelgroep Litteris Sacrum met "De grootvizier" van d'Obaldia; 19 april, 21.00 uur, De Spring plank, aspirantengroep van het Ned. Dans Theater. Hartebrugkerk: 15 april, 10.45 uur, Plechtige hoogmis m.m.v. het gemengd koor uitgevoerd wordt de Missa Brevis, 12 van W.A. Mozart. van de school, benoemingspro cedures en algemeen beleid ten aanzien van toelating en verwij dering van leerlingen moet de raad advies uitbrengen aan het bevoegd gezag. Een beslissing over het voortbestaan van ouder commissies, ouderraden en schoolraden is nog niet genomen. Minister Pais wacht reacties van het onderwijsveld en van de On derwijsraad af. De adviesprocedure moet voor de zomervakantie zijn afgerond. Pais streeft ernaar in december met een wetsontwerp over mede zeggenschap te komen. Inmid dels heeft de PvdA bij monde van ex-minister Van Kemenade het voorontwerp van Pais een lege huls genoemd. De bevoegdheden stellen niets voor, er is uitsluitend een verplichting tot advies. Dat is wel wat anders dan beslissings recht voor een raad met betrek king tot schoolwerkplan en fusie, aldus Van Kemenade. Raad van State beslist DOETINCHEM - Enige honderden kinderen uit Doetinchem zijn giste ren begonnen met de bouw van een "timmerdorp" op het terrein IJkeiibult in die gemeente. Het bewuste terrein ligt reeds jaren kaal. Het timmerdorp is een protest tegen die kaalslag. Vanmiddag is het dorp officieel geopend. Het CDA toont zich in eerste reactie Zaterdagmiddag worden de kinderbouwsels weer afgebroken en gebruikt tevreden over de inhoud van het - - voorontwerp. De medezeggen schap van de direct betrokkenen kan gestalte krijgen en er wordt recht gedaan aan de eigen aard van het bijzonder onderwijs. De identiteit van het bijzonder on derwijs wordt gewaarborgd, al dus het CDA. voor een groot paasvuur. De gemeente Doetinchem heeft alle medewerking verleend. De gemeente wil het terrein namelijk graag bebouwen maar heeft tot op heden geen toestemming van de provinciale autoriteiten gekregen. DEN HAAG (GPD) - De belangen vereniging voor homofielen (COC) mag op paaszaterdag vol gens plan een demonstratietocht door Roermond houden. Dit be paalde gisteren mr. J. van der Hoeven, voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State. Drie Zuidlimburgse ziel zorgers hadden zich tot het hoog ste rechtscollege gewend om de toestemming die de burgemees ter van Roermond voor de op tocht had gegeven, ongedaan te maken. Het COC wil met de de monstratieve tocht ageren tegen discriminerende uitlatingen die mgr. Gijsen, bisschop van Roer mond, herhaaldelijk heeft ge daan aan het adres van homofie len. Mr. Van der Hoeven vond niet dat de burgemeester van Roermond onzorgvuldig had gehandeld door het COC toestemming te verlenen voor de demonstratie. Van der Hoeven wees daarbij op het recht van iedere burger zijn mening vrij te uiten. Er zijn vol gens de voorzitter van de afdeling rechtspraak geen aanwijzingen die erop duiden dat de tocht tot onregelmatigheden zal leiden. Mr. Van der Hoeven benadrukte dat mr. Gijsen niet tegen de de monstratie heeft geprotesteerd en zelfs bereid is om een delegatie van het COC zaterdag te laten ontvangen. P. N. H. Frissen uit het Zuidlim burgse Beek voerde aan dat hij Defensie per 1 juni 'droog' DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 1 juni a.s. zal bij het ministe rie van defensie, de krijgsmacht en de tot defensie behorende diensten het verstrekken en het gebruik van alcoholhoudende drank tijdens de werkdag - met inbegrip van de lunchpauze - niet meer zijn toegestaan. Minister Scholten van defensie heeft dit in een definitieve raam regeling neergelegd. Bij bijzon dere gelegenheden kan onthef fing van de bepalingen worden verleend, bijvoorbeeld bij recep ties ter gelegenheid van com mando-overdrachten, beëdigin gen, uitreiking van onderschei dingen en ambtsjubilea. V VD vraagt onderzoek uitlatingen Wilhelmina DEN HAAG (ANP) - De WD wil een onderzoek van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie (RIOD) naar een mogelijke toezegging aan KNIL-militairen van konin gin Wilhelmina via radio Oranje „op of omstreeks 12 december 1941". De koningin zou „haar rijksgenoten over zee" toen hebben toegezegd, dat de kosten van de oorlogs voering tegen Japan voor re kening kwamen voor de ge meenschap. De WD'ers Ploeg en Keja willen weten welke consequenties die toe zegging heeft voor de betrok ken oud-militairen van het koninklijk Nederlandsch- Indisch leger (KNIL). Deze strijden al jarenlang voor uitbetaling van hun soldij over de periode welke zij doorbrachten in Japanse ge vangenschap. DEN HAAG (ANP) - In het ko mende schooljaar 1979/80 begint een experiment met "vervan- gingspools" voor onderwijs krachten. Minister Pais van on derwijs en wetenschappen en de vijf centrales van onderwijsper soneel zijn het gisteravond over de regeling daarvan eens gewor den, zo heeft het ministerie ge meld. De pool is bedoeld om voor onder wijskrachten die om één of ande re reden geen les kunnen geven vervangers in te zetten. Voor waarde voor het experiment zal zijn dat een 'relatief groot' aantal scholen meedoet en dat minstens honderd onderwijskrachten bij het 'bevoegd gezag dat deze scholen in stand houdt' in dienst zijn. De minister hoop dat het ex periment voor enkele honderden arbeidsplaatsen in het onderwijs zal zorgen. De vervangers die in de pool wor den opgenomen krijgen een aan stelling voor één jaar. Als zij geen afwezige onderwijskracht hoe ven te vervangen zullen zij kun nen worden ingezet voor 'alge mene ondersteunende werk zaamheden van onderwijskundi ge aard'. Met het huidige akkoord wordt een bedoeling van minister Pais' ac tieplan 1978 bereikt, namelijk het krijgen van meer evenwicht tus sen vraag en aanbod van onder wijskrachten. Het experiment vergroot de werkgelegenheid en komt tegemoet aan de wensen van de actiegroep 'Tijd voor school'. Deze heeft er bij Pais op aangedrongen dat leerlingen niet meer naar huis worden gestuurd als er onderwijskrachten ziek zijn of moeten verzuimenm Het plan maakt ook de mogelijkheden voor vrouwen om 'aan het ar beidsproces deel te nemen' gro ter. Schoolbestuurlijke instanties met belangstelling voor het expe riment kunnen zich bij het minis terie aanmelden homofiele landgenoten zeker niet wil discrimineren. Frissen noemde de beslissing een ver gunning voor de demonstratie af te geven echter onjuist en onaan vaardbaar, omdat de bisschop van Roermond door de optocht in zijn persoon zou worden ge kwetst. De demonstratie zou ook een bedreiging van het kerkelijk gezag zijn en daarom in strijd met de openbare orde. Pastoor-deken J. Th. Joosten uit Echt liet weten dat de tocht, waaraan naar schatting 2000 mensen zullen deelnemen, nade lig is voor de maatschappelijk werkers in de roomskatholieke kerk. „De demonstratie is een belediging voor het katholieke volk. En dat op paaszaterdag, rond de verrijzenis van de Heer. Het is een aantasting van onze godsdienstvrijheid. Met de op tocht wil men de mond snoeren van mgr. Gijsen". De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State merkte op dat hij niet de indruk had dat de bis schop van Roermond zich de mond laat snoeren. Pater Remigius Dieteren uit Maas tricht zei dat mgr. Gijsen niet uit vrije wil bereid zou zijn zaterdag een delegatie van de homofielen te laten ontvangen. De homofie len hebben gezegd dat ze de uit spraken van Gijsen niet langer pikken. Dat is een dreigement, waar Gijsen, volgens Remigius Dieteren, voor door de knieën is gegaan. Namens het COC voerde Kees Ka- rel Peters aan dat de drie indie ners van het verzoek de vergun ning voor de protesttocht in te trekken, geen belanghebbenden zijn. „De verzoekers beseffen niet dat de woorden van mgr. Gijsen kwetsend zijn en gewetensnood bij onze leden veroorzaken. Wij mogen toch ingaan tegen opmer kingen van de bisschop als zou den homofielen geen volledige mensen zijn en derhalve niet in de katholieke kerk thuisho- Jansen (PPR) boos op Vondeling DEN HAAG (ANP) - PPR-lijst- trekker voor de Europese verkie zingen Leo Jansen is kwaad op zijn PvdA-collega Vondeling en de organisatoren van een forum discussie over de Europese ver kiezingen gehouden op 9 april op de universiteit van Utrecht, om dat hij is buitengesloten. Hij heeft zijn grieven geuit in een brief aan de voorzitter van het nationaal comité voor de Europese verkie zingen, dr. I. Samkalden. Op aan dringen van Vondeling zijn op 9 april alleen de lijsttrekkers van de vier grootste partijen aan bod gekomen. GRONINGEN (GPD) - ,Jk voelde me als een misdadig er ".Zo reageert Henk Puister uit Hoogezand op zijn ervaringen met de Ne derlandse Spoorwegen enkele dagen gele den. Omdat hij geen tijd meer had aan het loket een kaartje te kopen stapte hij op het Groninger hoofdstation in een juist ver trekkende trein naar Hoogezand. Enkele minuten later stond Henk weer op de kie zels langs de rails: de conducteur liet de trein stoppen en de late passagier werd verwijderd. In eerste instantie gelooft men dit verhaal bij de NS in Utrecht niet. krankzinnig zoiets gebeurt niet alleen omdat de man geen kaartje had", aldus een woordvoer der van de spoorwegen. Later - wanneer navraag is gedaan - geeft hij ronduit toe dat het wel is voorgekomen en dat hier sprake moet zijn van „hoogst ongebruike lijk gedrag van de conducteur" De lezing van de NS van het gebeuren is: ,JEen hijgende reiziger die al in een rij dende trein stapte vroeg aan de conduc teur: „Ik moet nog een kaartje hebben". De conducteur heeft toen een zware verhoging op de ritprijs gegeven, een soort boete. Op zich is dat al vreemd want in de praktijk wordt, wanneer iemand zich direct meldt geen boete (in dit geval ivas datf 15,-) meer opgelegd maar alleen twee gulden admi nistratiekosten berekend. Daarna is ken nelijk over de boete een twistgesprek ont staan en de conducteur besloot de trein bij een overweg te laten stoppen om de man eruit te zetten. Wij keuren dit ten sterkste af. De conducteur is hier dan ook ernstig over onderhouden en aan de heer Puister zullen excuses worden aangeboden" Het verhaal van de NS klopt volgens Henk Puister bijna. ,JLen twistgesprek is er niet geweest, ik heb alleen gezegd dat ik geen f17,- (f2,- voor het biljet enfl5,- boete) voor een enkele reis wilde betalen en bij een overgang ben ik er niet uitgezet maar een eind er voorbij. Volgens mij nog knap gevaarlijk ook. Excuses van de conduc teurzijn er nog niet geweest. Ik heb de man pas nog gezien en hij mij ook maar hij keek snel een andere kant uit". Henk Puister die met een treinabonnement dit traject alzo'n zeven jaar bereist (alleen op de bewuste dag was het abonnement juist verlopen), zegt het ook vervelend te vinden dat zijn medepassagiers die hij dagelijks ziet niet op de hoogte zijn van de juiste feiten. ,£ij hebben gezien dat ik uit de trein ben gezet en ze vragen zich af wat er is gebeurd. Ik zag dat ze elkaar aan stootten en naar me wezen. Dronken men sen die andere passagiers lastig vallen kunnen blijven zitten, maar ik werd er uitgezet"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7