Gemeente leent geld voor Schouwenhove' Wat je allemaal gaat inruilen... (VER (NIEUWBOUW ENDEGEEST Woningbouw in Pancras samen met gegadigden „Natuur- en milieu informatie al op één punt in Leiden DONDERDAG 12 APRIL 1979 LEIDEN LEIDEN - De particuliere stichting "Zomerland" krijgt van de gemeente Leiden een lening Van ruim 1 miljoen gulden voor de exploitatie van de serviceflat 'Schou- wenhove' in het Morskwartier. Onder druk verleende de gemeenteraad gisteren goed keuring voor deze lening. De lening wordt verstrekt omdat anders voor het faillissement van de stichting wordt gevreesd. Bij een faillissement van 'Zomer land' raken de bewoners van 'Schouwenhove' en de gemeente Leiden.gedupeerd. De gemeente stelde zich enkele jaren namelijk geleden voor miljoenen garant voor de stichting van de servi ceflat. De gemeenteraad besloot de geld lening te verstrekken onder de voorwaarde dat men meer in vloed krijgt in het bestuur. De raad nam unaniem een motie Pe ters (PvdA) aan om de stichting 'Zomerland' te verplichten in het bestuur minstens vier vertegen woordigers van de gemeente op te nemen en het bestuur te be perken tot negen leden. De financiële problemen bij 'Schouwenhove' worden voor een belangrijk deel veroorzaakt door bestuurlijke onmacht en volgens een deel van de raad ook door een verstrengeling van per soonlijke belangen. De zoon van de stichtingsvoorzitter is direc- LEIDEN - De gemeente Leiden wil zo snel mogelijk in contact ko men met kandidaten voor de nieuwe huizen op de plaats van de vroegere fabriekscomplexen Van Wijk en Zaalberg in Pancras- Oost. De gemeente wil deze wo ningbouwplannen zo veel moge lijk in samenspraak met de toe komstige bewoners ontwikkelen. De nieuwbouw op de plaats van de vroegere fabriekscomplexen aan de Vestestraat en Uiterstegracht moet in de loop van 1980 en 1981 van de grond komen. De voorbe reiding van deze nieuwbouw is op dit moment in een beginsta dium. Voor het Zaalbergcomplex zijn de eerste stedebouwkundige schetsen gemaakt, voor het Van Wijkcomplex is de architect voor de woningbouw aangewezen. De woningen op het Van Wijk- en Zaalbergcomplex worden ge bouwd onder verantwoordelijk heid van de woningbouwvereni ging Ons Doel. Bij de toewijzing komen in de eerste plaats bewo ners en vroegere bewoners van Pancras-Oost in aanmerking. Daarnaast wordt de helft van de woningen toegewezen aan lang durig woningzoekenden. De twee plannen omvatten samen afhankelijk van de uitvoering-80 tot 100 woningen. teur van het administratieve en beheerskantoor Cibaco-Com- merce BV. Dit kantoor verzrogt het financiële en zakelijke beheer van de serviceflat. De gemeenteraad sprak vorige week in beslotenheid over deze kant van de zaak. Bij deze gele genheid uitte vooral CDA-raads- lid Kramp-Heitink scherpe kri tiek op het beleid van 'Zomer land'. Het CDA-raadslid heeft namens de gemeente zitting in het bestuur en stelde de finan ciële problemen binnen de ge meente aan de orde. Stommiteit In haar kritiek kwalificeerde Kramp-Heitink het Zomerland- bestuur als 'niet capabel', ver weet zij Cibaco een slecht finan cieel beheer ("het begaat de ene stommiteit na de andere") en stelde zij de nauwe familie- vrienden-relatie in het bestuur aan de kaak. Bij de openbare discussie in de raad kwam de CD A-fractie gister avond met het voorstel om aan het verstrekken van de geldle ning de voorwaarde te verbinden dat 'Zomerland' de banden met Cibaco uiterlijk met ingang van 1 janurari 1980 verbreekt. Volgens het CDA heeft dit in andere Zo merland-flats - in Wassenaar en Den Helder - tot gunstige finan ciële resultaten geleid. Wethouder Van Dam (financiën) ontraadde deze voorwaarde sterk. Hij noemde de eis op zich 'redelijk', maar waarschuwde voor het 'ongewenste effect'. De ze eis kan gepaard gaan met een belangrijke afkoopsom", hield hij de raad voor. Wel deed hij de toezegging om bij het Zomer land-bestuur aan te dringen op verbreking van de band met Ci baco. Beleggen De wethouder voorspelde een ze ker faillissement van Zomerland als de gemeente de gevraagde geldlening niet verstrekte. Hij voorzag dan een situatie dat wel iswaar het contract met Cibaco verbroken kan worden, maar de serviceflat in handen kan komen van een belegger. Voor de bewo ners leek hem dat een ongunstige zaak. Bij de besluitvorming wees de ge meenteraad met de kleinst mo gelijke meerderheid (17 tegen 16 stemmen) het CDA-voorstel af om 'Zomerland' te dwingen de relatie met Cibaco op korte ter mijn te verbreken. De CDA-frac- tie kreeg voor deze voorwaarde alleen steund van D'66, PSP en de PvdA-raadsleden Koning en Kessen. De afwijzing van dit voorstel was voor CDA-fractieleider Driessen en vijf fractieleden (Kramp, Kokxhoorn, Van Dee, Van Akke ren en Vink) aanleiding om tegen het verstrekken van de geldle ning te stemmen. '{a: V» Wi:<7- M LEIDEN - Wethouder Schoute heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de zg. 'vervangende nieuwbouw' van enkele paviljoens psychiatrisch ziekenhuis En- In het twee verdiepingen tellende complex worden waarschijnlijk de huidige dames- en herenpaviljoens C en D ondergebracht. Er kunnen driemaal twaalf mensen wonen. Het complex biedt meer dan de oude paviljoens (die op de nominatie staan om gesloopt te worden) de mogelijkheid tot zelfstandig wonen in één-, twee- of vierpersoonska- De kosten voor de bouw, die volgend voorjaar gereed is, bedragen vijf miljoen gulden. Er zijn nog onder handelingen met het ministerie gaande om met de tweede en derde fase van de (ver)nieuwbouwplan- nen te beginnen. Foto boven: Zo gaat de eerste fase er uit zien. Foto onder: het slaan van de eerste paal. "Het is allemaal in ontwfkkeling, aan materiaal ontbreekt het niet", aldus Gerard in 't Veld (links op de foto). Hij en schoolbio- loog Van der Sluis staan hier voor een landschappenkaart die door het ministerie van CRM is uitgegeven voor gebruik op de lagere school. Er zouden informatiecentra moeten komen, landelijk, re gionaal en gemeentelijk, waar iedereen terecht kan die iets over natuur en milieu wil weten. Zo ongeveer luidt een van de conclusies van een landelijke discussiedag over natuur- en milieuvoorlich ting, onlangs in Utrecht. De Leidse schoolbioloog Frits van der Sluis gelooft dat we dat in Leiden niet nodig heb ben. De doelstelling dat iedereen op één bepaald punt terecht kan Voor informatie over natuur en milieu, is volgens hem in Leiden al verwezenlijkt. Dat punt wordt gevormd door de schoolbioloog en het bureau milieuzaken van de gemeente bemand door Gerard in 't Veld. Frits van der Sluis probeert bo vendien alle instellingen en verenigingen die er in Leiden op dit gebied zijn van eikaars bestaan op de hoogte te krij gen. Hij zegt: "Ze zullen nog wel niet allemaal van eikaars bestaan weten, maar het con tact met ons is er". De schoolbioloog is in december 1977 met zijn werk begonnen. Na twee jaar zal worden be keken of Frits van der Sluis het alleen afkan of dat hij hulp nodig heeft. Zoals het nu gaat kan hij het alleen af. Hij verzorgt informatie- en les materiaal voor de lagere scholen, geeft demonstratie- lessen op de kinderboerderij, begeleidt excursies in de na tuur enz. Maar hij zou graag meer doen, net als de grotere schoolbiologendiensten in Amsterdam en Rotterdam, bijvoorbeeld hele projecten uitwerken. Frits van der Sluis: Ik ben ook bezig het uitlenen van dieren aan de scholen wat meer op te zetten. Ik vind dat de kinde ren zoveel mogelijk in contact moeten komen met levende materialen. Dit vak leent zich daar bij uitstek voor en het slaat dan ook veel meer aan. Het heeft geen zin een klein kind met grote milieuproble men te confronteren, je moet ze eerste laten zien wat milieu is. Je begint met de kennisma king met onderdeeltjes ervan en gaat via steeds meer on- Paasvakantie De paasvakantieactiviteiten die door de Leidse buurt- en clubhuizen worden georgani seerd lopen alweer een beetje op hun eind. Bovendien is een aantal clubhuizen morgen ge sloten. Van de clubhuizen die morgen open zijn volgt hier onder het programma: In buurthuis "Groenoord" aan de Musschenbroekstraat 25 kan de jeugd morgen terecht om eieren te verven. Verder kunnen eierstandaards ge maakt worden. Het begint om tien uur 's ochtends en de kos ten zijn 0.50. 't Breehuys aan de Breestraat 19 is morgen van twee tot vijf uur geopend. Er wordt onder meer een film vertoond. De paasvakantieactiviteiten van de Mirt/Honken en speeltuin Oosterkwartier worden morgen besloten met een dagje Duinrell. De kosten zijn 8 gulden en het vertrek is om half tien vanuit speeltuin Oosterkwartier. Opgeven kan men zich tot en met vandaag. Ook buurthuis 't Mierennest aan de Morsweg gaat een dagje naar Duinrell. Vertrek om tien uur vanuit het club huis. Kosten vijf gulden. Nog verder weg gaat In de Vroolijcke Arke. Die maken een bustocht naar de Flevo- hof. De bus vertrekt om tien uur bij de Ark en de kosten zijn 7.50. Voor kinderen van 6 tot en met 11 jaar organiseert Wester kwartier morgen een zes- kampspelendag. Bij mooi weer in de speeltuin aan de Ten Katestraat 10a bij slecht weer binnen, 's Ochtends kan er geoefend worden en 's middags om twee uur begin nen de wedstrijden. Hypnose In het gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond een lezing met demonstratie gehouden over hypnose en de prakti sche toepassing daarvan. De lezing wordt gegeven door de heer Kief. onder meer komt het gebruik van hypnose voor medische doeleinden aan de orde. Aanvang 8 uur, toe gangsprijs drie gulden. Ruilbeurs Met ingang van vandaag orga- niseert de afdeling Den Haag en omstreken van de Neder landse vereniging "De Ver zamelaar" elke tweede don derdag van de maand een ruilbeurs in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. De beurs is speciaal bestemd voor ver zamelaars van postzegels, munten en curiosa. De toe gangsprijs bedraagt 1.50 en 0.50 voor kinderen tot en met 12 jaar. De zaal is vanaf 19.30 uur open. Go-toernooi Go Club een toernooi. Die zal worden gehouden in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Er wordt ge speeld van 11 uur 's morgens tot 6 uur s'avonds. Het in schrijfgeld bedraagt 15 gul den, waarbij twee broodmaal tijden zijn inbegrepen. In schrijven bij Job Korving, Clarensteeg 36, Leiden, tel. 071-140187. SIMAVI-collecte De SIMAVI-collecte heeft in Leiden dit jaar een bedrag van 16.691.55 opgebracht. Het bedrag zal worden be steed aan medische hulpver lening in de derde wereld. Volksmuziek In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat wordt op tweede paasdag, maandag 16 april, een latijns- Amerikaanse middag gehou den. In het museum zal het trio Los Amigos del Parana optreden. Er zijn voorstellin gen om drie en om vier uur. Plaatsen kunnen telefonisch gereserveerd worden via tel. nummer 071-132641. De plaatsen kosten 4 gulden voor volwassenen en 2 gulden voor jongeren onder de 18 jaar. Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat draait vanavond de Duitse film "Der aufrechte Gang" van Christian Ziewer uit 1976. De firn schildert vier dagen uit het leven van de metaalarbeider Dieter Witt- kowski, die door een staking uit zijn alledaagse routine wordt gerukt. De film begint om 9 uur 's avonds en de toe gangsprijs is vier gulden. ADVERTENTIE Voor elke automobilist komt het moment dat hij in gaat ruilen. Maar dat is niet zo eenvoudig als het lijkt. Neem nou de heer A. te L. Trotse autobezitter van een R 5 uit 1975. Zijn grootste wens, een nieuwe auto van rond de 15.000 gulden. Maar voordat hij koos, voor het ene of andere merk wilde hij natuurlijk wel weten wat zijn oude auto opbracht. Dus even langs bij 3 grote dealers. Garage nr. 1. De R 5 brengt f. 5.000,- op. Duidelijk minder dan de heer A. verwachtte. Op naar de volgende. Garage nr. 2. Maar helaas de R 5 brengt hier nog minder op f. 4.250,- is het maximum. De derde en laatste mogelijkheid is een Volkwagen Derby. Daarom op weg naar Kamsteeg. En daar kreeg hij eindelijk het inruilbedrag dat hij wilde hebben f. 6.000,-. Zo zie je maar, je komt voor rare dingen te staan als je een nieuwe auto gaat kopen. U kunt zich de reis van de heer A. trouwens besparen. Want Kamsteeg geeft nu vast en zeker de hoogste 25 dagen lang extra voordeel. Kamsteeg geeft altijd een erg hoge inruilwaarde. Of u nu een nieuwe Audi. een nieuwe Volkswagen of een occasion koopt. Maar 25 dagen lang doen we daar nog eens een schepje bovenop. Van 21 maart t/m 14 april houden we namelijk een inruil aktie die klinkt als een klok. Alle inruilprijzen worden aanzienlijk verhoogd. Kamsteeg gaat met z'n inruilprijzen over de schreef. derdeeltjes verbanden probe ren te leggen. Je hoopt dat je dan in de vijfde of zesde klas ook over de milieuproblema tiek kunt praten. Je kunt dan, en dat is een toekomstdroom van mij, allerlei experimen ten met ze gaan doen, met wa tervervuiling bijvoorbeeld. Daar zijn allerlei proefjes voor." Gerard in 't Veld, die in mei vo rig jaar met het bureau mi lieuzaken begon, vaart een iets andere koers. Hij zegt: "De groenppot de levende na tuur, red.) is waarschijnlijk een goede ingang, maar het is maar een onderdeel van een milieubeleid, het bezwaar er van is dat de mens in de Randstad en ook in Leiden niet in aanraking komt met de natuur, zijn milieu is een stedelijk milieu. Je moet aan sluiten bij zijn directe bele vingswereld. Het gevaar van de groenpoot is dat je erin blijft steken." In 't Veld heeft de opdracht ge stalte te geven aan een toe komstig milieubeleid van de gemeente Leiden. Hij maakt een nota die eigenlijk allang af had moeten zijn, maar daar zit hij niet mee. "Ik vind datje die nota niet vanachter je bureau kunt schrijven, die moetje in de praktijk ontwik kelen en daar gaat wat tijd mee heen", zegt hij. In 't Veld werkt volgens een theorie die gebaseerd is op tal van onder zoekingen (veel Amerikaan se) die uitwezen dat het me rendeel van de bevolking wel een goede milieuhouding heeft, maar dat hun gedrag vaak tegengesteld is. Dat wil zeggen: men vindt wel dat er teveel vervuild wordt en dat dat een probleem is, maar men blijft er zelf wel aan mee doen. In 't Veld gelooft dat dit alleen maar kan veranderen als je de mensen duidelijk maakt dat die vervuiling ook voort komt uit hun eigen gedrag. Daarom heeft hij vorig jaar het zwerfvuilproject uitge voerd, waarvan de enquêtere sultaten binnenkort te ver wachten zijn. Zijn ervaring met dat project is dat er best veel interesse voor was, maar dat die interesse wel kwam van mensen die toch al geïnte resseerd waren. Hij noemt het bereiken van de "grote on geïnteresseerde massa" een levensgroot probleem. In 't Veld en Van der Sluys zijn in elk geval van plan om ook in Leiden iets aan de interna tionale milieudag op 5 juni te gaan doen. Ze willen daar voor een pad door de stad uit zetten en in de beschrijving daarbij wijzen op allerlei as pecten van het stedelijke mi lieu. Minister opent nieuwbouw „Rijnland" LEIDEN - Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) zal op dinsdag 19 juni de nieuwbouw van hoogheemraadschap van Rijnland aan de Breestraat offi cieel opènen. In het gebouw zijn onder meer de laboratoria van het waterschap ondergebracht.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3