Delft werd dat «Blij Delft teleurgesteld over CDA-benoeming liet lunss^ NATUURLIJK STRAKS IN ALPHEN WEER CDA-BURGEMEESTER" „IMPOLULAIRE" MAATREGELEN NODIG VOOR DUINEN KATWIJK Mr. Gallas: „Als ik was gebleven had Alphen 21 jaar dezelfde man gehad boNDHRDAG 12 APRIL I:» ALPHEN AAN DEN RIJN - "U weet, het heeft heel weinig gescheeld of ik was burgemeester van Amstelveen geworden, maar als ik heel eer lijk mag zijn, ja, dan ben ik blij dat het Delft geworden is. Zo'n echt oud-Nederlandse stad, met zo'n magnifiek centrum met zo'n naam Om daar in de rij van bestuurders te staan, trekt me erg aan. Die verbondenheid met het huis van Oranje, dat vind ik iets machtigs". Het enthousiasme in de stem van mr. Robbert Marie Gallas (55) is onmiskenbaar als hij praat over zijn nieuwe werkkring. Met in gang van 16 mei wordt hij bur gemeester van Delft. Na Leider dorp en Alphen aan den Rijn zijn derde gemeente. En, als het aan hem ligt, ook zijn laatste. "Nee, zeg stel je voor, nóg een andere gemeente; ik ben geen dertig „Mezelf' Beschouwt Delft als een "formida bele uitdaging". De wat teleur stellende reacties in politiek Delft, kunnen de vreugde over de benoeming niet overschaduwen. "Ik ben wat dat betreft van plan zoveel mogelijk mezelf te blijven. Ach, de ene zaak is natuurlijk meer politiek geladen dan de an dere, maar zolang mensen niet op de man, maar op de bal spelen, zal het wel gaan. Ik hoop dat men mij redelijk wil benaderen" Delft zal moeten wennen aan zijn nieuwe burgervader. Een man die algemeen wordt gekenschetst als nogal formeel, in tegenstelling tot zijn voorganger in Delft. "*t formele zit bij mij wel een beetje ingebakken, ja zegt Al- phense vertrekkende burge meester wat nadenkend op die constatering. "Maar ik zie daar niet tegenop in Delft" Verfrissend Burgemeester Gallas over het af scheid van Alphen: "Ik ben hier altijd gelukkig geweest. Als ik niet was weggegaan, was ik hier met evengroot plezier doorge gaan". Hij zei het al eerder en zegt het nu weer. Het is voor Alphen misschien wel verfrissend om na verloop van tijd een een burge meester te krijgen met wat ande re ideeën, met een wat andere in stelling. Als ik hier was gebleven had Alphen 21 jaar eenzelfde burgemeester gehad. Mr. Gallas laat in Alphen nogal wat zaken achter, die hij graag had af gemaakt: de oplossing van de verkeersproblemen, de bouw van het nieuwe raadhuis, de opbouw van het jeugd- en jongerenwerk, het sociaal-cultureel centrum De Kom. "Daar had ik graag nog iets aan willen doen." Of ik dingen anders zou hebben ge daan? Nee, ik geloof niet dat ik zoveel dingen anders zou hebben „Mijn vertrek voor Alphen misschien ivel verfrissend gedaan. Men overschat wat ik doe. Het klinkt misschien erg gek, een beetje aanmatigend ook. maar de grote lijnen, die zouden niets an ders zijn. U weet, er is indertijd nogal wat discussie geweest of Alphen in noordelijke of zuidelijke richting moest gaan bouwen. Het is Noord geworden. Alphen is natuurlijk nog niet af. Naar mijn gevoel moet ook Alphen-zuid bebouwd worden, overigens wel in een langzamer tempo. Dan zeg ik nu toch: de volgorde is goed ge weest Kijk, en dat mag ook wel eens ge zegd worden worden, ik heb na tuurlijk geweldig geluk gehad dat er hier colleges met wethou ders waren met een kwalitatief zeer sterke bezetting. Rijksweg Het tijdperk Alphen zal zeker niet één, twee, drie worden wegge vaagd in het denken van Delfts nieuwe burgemeester. Mr. Gallas zeer gedicideerd: "Als rijksweg 11 (Alphen-Leiden) geopend wordt, dan kom ik". Er achteraan mompelend: 't Is toch een kwaad punt dat die er nog niet ligt _IInion,-t tt net echtpaar Gallas met zoon (de enige dochter woont in Frankrijk). De Alpheuse burgemeester is onmiskenbaar enthousiast over ziji CHRISTA VAN HEES benoeming in Delft. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Fijn voor hem, jammer voor Alphen. Als er ergens plotse ling iemand vertrekt, dan breekt er iets af. Ik ben happy met deze burgemeester, dus vind ik het jammer dat hij weggaat" De reactie van C D A-fractievoorzitter H.W.M. Hopman op het ver trek van mr. R.M. Gallas naar Delft is kort en kernachtig. Al even duidelijk is hij over de politieke signatuur van zijn opvolger. "Dat is voor mij geen vraag. In een gemeente waar 487c van de bevolking op het CDA stemt, kun je je nauwelijks een andere bur gemeester dan een CDA-bur- gemeester voorstellen" De kwaliteiten die de nieuwe man moet hebben? "Als je alle wensen op een rijtje zou zetten, vraag je om een dui zendpoot en die bestaat niet. 't Moet in elk geval een goed teamwerker zijn en iemand die dicht bij de mensen staat" Van PvdA-fractievoorzitter J. van der Vlies een duidelijk andere reactie. "De opvolger moet naar mijn gevoel uit het progressieve kamp komen en dan gaat m'n voorkeur na tuurlijk uit naar een PvdA-er, maar een D'66-er zou me ook heel welgevallig zijn" Naast bestuurlijke kwaliteiten zou de nieuwe burgemeester een stuk openheid moeten de monstreren, naar de gemeen teraad, naar de bevolking, naar de pers. Van der Vlies over het vertrek van burgemeester Gallas: "We hebben een burgemees ter gehad die qua representa tie zijn zaakjes goed beheer de. Dat is zijn sterkste kant. Hij had wel wat minder for meel kunnen zijn. Voor poli tieke plaagstoten was hij al tijd wat benauwd. Dat moet naar mijn mening niet, want die hóren bij het politieke spel" Waarnemend fractievoorzitter van de WD, P.W. Vis, spreekt over mr. Gallas als een man waarmee het prettig samen werken was en die onpartij dig leiding gaf aan raadsver gaderingen. "Voor raadsle den is hij makkelijk te bena deren, hij heeft een open oor voor onze problemen". Per soonlijk geeft Vis als zijn me ning te kennen dat in Alphen "een jongere man wel op zijn plaats zou zijn". "De komen dejaren zal er een harde strijd moeten worden gevoerd om geen artikel 12 gemeente (waarbij een gemeente finan cieel "onder controle" van het Rijk staat) te worden. Een jonger iemand zal daar beter tegen opgewassen zijn dan iemand op oudere leeftijd". Over de politieke kleur van de opvolger van burgemeester Gallas: "Ik vind dat de bur gemeester boven alle partijen moet staan en dan zal hij zijn persoonlijke politieke kleur wel moeten verbergen". V ooruitstrevend Fractievoorzitter A. van Geest van de Progressieve Combi natie Alphen tenslotte, spreekt in het persoonlijke vlak van een verlies voor Al phen. "Hij was een bijzonder goede voorzitter van de raad. En vooral van zijn representa tieve taken heeft hij zich goed gekweten. Hij weet altijd de juiste woorden te vinden". De nieuwe man moet naar zijn oordeel "iets minder bouw- burgemeester zijn". "Zijn op volger moet beseffen dat Al phen groot genoeg is ge groeid. Hij zal bovendien "in" moeten zijn voor meer open heid. Als D'66-er betreur ik het dat burgemeesters nog steeds niet gekozen worden". Over de politieke signatuur laat Van Geest zich genuanceerd uit. "Het moet iemand zijn die een goed tegenwicht kan bie den aan het meer behouden de CDA en WD. Een man met wat vooruitstrevende ideeën. Dat kan ook een AR- loyalist zijn, hoewel mijn ei gen partij (D'66) nog steeds ongelooflijk ondervertegen woordigd is wat burgemees tersposten betreft". "Een leuke springplank". Zo karakteriseert loco-burge meester J.J. Goedhart de ge meente Alphen aan den Rijn als burgemeesterspost. In zijn visie zal de nieuwe man een midden-veertiger zijn, met bestuurlijke ervaring gezien de beleidsbeslissingen die de komende jaren genomen moet worden. Voor Alphen is een man nodig die van wan ten weet. "Alphen moet geen eindstation zijn. Midden veer tig is een mooie leeftijd". Goedhart die als wethouder vele jaren nauw heeft samen gewerkt over mr. Gallas: "Een rustige man. Ik geloof niet dat ik hem ooit nijdig heb gezien. Hij zal niet gauw dic teren, laat ^en groot stuk ver antwoordelijkheid aan de wethouders en dat is natuur lijk plezierig werken" DELFT/ALPHEN AAN DEN RIJN-Teleurstelling. Dat overheerst in c reactie van het gemeentebestuur van Delft op de benoeming van m Gallas als burgemeester. Loco-burgemeester Kleijn-Westerdorp wethouders: "Die teleurstelling betreft niet de persoon Gallas - want we kennen hem helemaal niet - maar zijn politieke kleur (CDA, oorsprong CHU, red.) We hadden duidelijk een progressie ve, een PvdA-burgemeester ver wacht. Dat zou ook in overeen stemming zijn geweest met de wensen van de gemeenteraad". "We vragen ons af wat de waarde is van een door de Commissaris van de Koningin georganiseerde hoorzitting met de gemeente raad, als er vervolgens helemaal geen rekening wordt gehouden met de profielschets die de ge meenteraad heeft gemaakt". Het college van (burgemeester en) wethouders, dat gisteren direct na de benoeming van Gallas in conclaaf ging, is opgebouwd uit PvdA, WD en D'66. Het CDA staat buitenspel. Mevrouw Kleijn: "We hebben een college dat werkt volgens een beleids programma. We verwachten dat de burgemeester daarin mee draait, de benoeming van een CDA-er is dan minder gelukkig, ja." Delft is de laatste drie jaar wat te ruggelopen in aantal inwoners (van 87.000 naar 83.600). Het aan tal studenten bedraagt 12.000, voor zover het de Technische Hogeschool betreft. De stad zit sinds 1 november vorig jaar, toen ir A.P. Oele (PvdA) vertrok om voorzitter te worden van de Rijnmondraad, zonder burge meester. De PvdA is met 12 zetels de groot ste fractie in de gemeenteraad, gevolgd door het CDA met 11 ze tels, WD (6 zetels), D'66 (3), CPN (2), PPR (1), PSP (1) en SGP GPV/RPF (1). Het dagelijks be stuur wordt gevormd door een programcollege van PvdA (twee wethouders), WD (twee wet houders) en D'66 (één wethou der). Drie van de vijf wethouders zijn vrouwen. r Duin-tafereel in Katwijk. Staatsbosbeheer over de conditievan dit duingebied: "De-toestand is vrij ernstig.. KATWIJK - Het natuurge bied van de Zuidduinen in Katwijk moet veel beter worden beschermd dan totnogtoe het geval is ge weest. Die mening is Staatsbosbeheer, sinds enige tijd de nieuwe be heerster van het duingebied, toe gedaan. Bovendien is Staatsbos beheer eigenaar van grote stuk ken in dit laatste unieke stuk na tuur langs de Nederlandse kust strook. Om de Katwijkse Zuidduinen be ter te kunnen gaan beschermen, heeft Staatsbosbeheer een be heersplan opgesteld. Daarin zijn vier maatregelen opgenomen die tot doel hebben deze duinen zoveel mogelijk als natuurge bied te behouden. In het plan is echter ook een - weliswaar be perkte - plaats opengehouden voor andere functies van de dui nen: de waterwinning, de zee wering en de recreatie. Expositie Nu Staatsbosbeheer met zijn be heersplan. dat anderhalfjaar ge leden al is aangekondigd, is ge komen wordt over dit onderwerp een tentoonstelling in het voor uitzicht gesteld. Die is in de loop van dit voorjaar in Katwijk, maar plaats en tijd zijn nog niet be paald. De expositie is bedoeld om bij bezoekers van de Zuidduinen meer begrip aan te kweken voor de kwetsbaarheid van dit na tuurgebied. ..Alleen als de duin bezoeker meewerkt aan het be houd van de duinen kunnen we dit stuk natuur ..natuurlijk" hou den", als Staatsbosbeheer. De heer R. Paff van Staatsbosbe heer in Noördwijk (de afdeling die de Katwijkse Zuidduinen di rect in haar beheer heeft) schrijft in een stuk over het nieuwe be heersplan, dat er voor de be scherming van het gebied ..im populaire maatregelen" nodig zijn. Paff vraagt daar begrip voor van de duinbezoeker. ..Ze zijn nodig", zo stelt hij. „om ontwik kelingen die de natuurwaarden van het terrein dreigen aan te tas ten af te remmen of zelfs hele maal te beëindigen." Niet kris-kras ,,,,De vier in het plan opgenomen maatregelen zullen de bewe gingsvrijheid van duinbezoe kers sterk verminderen. Men zal voortaan niet meer kris kras door de duinen mogen wande len. In het broedseizoen zullen honden alleen aangelijnd in het gebied mogen worden meege voerd. Buiten het seizoen moet men zijn hond onder „direct ap pèl" houden. Voor vissen in de duinen zal een beperkt aantal vergunningen worden afgegeven, die slechts in een beperkt gebied geldig zijn. In een later stadium wordt vissen wellicht zelfs helemaal verboden. En tot slot staat de Zuidduinen een flinke onderhoudsbeurt te wachten. Stuifketels In een nadere uiteenzetting over deze rowels schrijft Paff om te be- ginnei jjover het kris kras door de duinen te lopen: „Zoiets brengt een grote verstoring teweeg van het evenwicht in het gebied. Het geeft vooral op hellingen' schade aan wat leeft in het duin. Als de wind vat op dergelijke hellingen krijgt, kan dat alles uitgroeien tot stuifketels. Vooral als het droog is kan deze schade ernstige vor- Staatsbosbeheer gaat daarom een wandelpadennet belegd met houtsnippers en kleischelpen in het gebied aanleggen. „Het be houd van het gebied gebeurt voor mensen en die moeten dus ook van het gebied kunnen blijven genieten". aldus Paff. De begaanbaarheid van de paden verbeteren, zo verwacht Staats bosbeheer, zal voorkomen dat mensen ze verlaten. „Daardoor zal er minder verstoring en be schadiging van het duin zijn", al dus Staatsbosbeheer. Naast de aanleg van een padennet zullen op de eerste plaats de zand paden worden dichtgeplant en zo onbegaanbaar worden en ten tweede het Koepelduin van op gangen worden voorzien. Men zal dit duin zo toch kunnen beklim men voor „een machtig uitzicht tot. bij helder weer. Haarlem, Den Haag. Leiden en IJ muiden aan toe" zonder dat het wordt be schadigd en gaat stuiven. Honden Het aanlijnen of (buiten het broed seizoen) bij zich houden van honden, zo gaat Pafl'in zijn nade re uiteenzetting verder, geeft rust in het terrein die voor broedvo- gels nu eenmaal nodig is. „Een algemeen verbod voor honden is overwogen", zo besluit de na tuurliefhebber over dit punt, „maar dat wordt voorlopig niet ingevoerd als men aan deze regel de hand houdt." De vele vissers worden uit het duingebied geweerd omdat zij verstoring gaven tijdens de broedtijd van vogels, omdat oe vers werden vertrapt en daarmee vaak bijzondere plantengroei, plus omdat er vaak rommel langs de waterkant werd achtergelaten. Bovendien, zo vervolgt Paff, gaat de Leidse Duinwatermaatschap pij water van betere kwaliteit pompen in kwellen in de duinen. In dal water zitten als vanzelf minder voedingsstoffen en daar door zal er ook minder vis zitten in het water. Tot besluit het onderhoud aan de duinen. Deze vierde maatregel houdt voornamelijk het vastleg gen van stuivende gedeelte van de duinen in. Dat gebeurt met helm of met hooi. „De toestand waarin het duin verkeert is vrij ernstig", zo deelt Staatsbosbe heer over dit punt mee. „Er zal veel moeten gebeuren om de ver- s uivingen onder de knie te krij gen. De oorzaken ervan moeten zoveel mogelijk worden wegge nomen: wind en droogte, de aan wezigheid van konijnen én de be treding door mensen zijn die oor- „Gelukkig" Staatsbosbeheer noemt het aan het slot van zijn mededelingen over het nieuwe beheersplan „geluk kig" dat de gemeente Katwijk de Zuidduinen in het bestem mingsplan ..Landelijk Gebied" als natuurgebied heeft aangewe zen. Als de gemeente één van de nevenfuncties van het duinge bied als hoofdfunctie had be stempeld, dan hadden er gekke dingen kunnen gebeuren, zo maakt Staatsbosbeheer duide lijk. Als de waterwinning het enige doel van de duinen zou zijn. dan zou het gebied met buldozer en dragline zodanig kunnen worden ingericht dat het wellicht vijftig keer zoveel water als nu zou kun nen opleveren. Als de zeewering dat werd, zou een rechte dijk be dekt met asfalt de „ideale oplos sing zijn. En als recreatie de enige functie was, zouden de Zuiddui nen het beeld te zien geven van een autoroute met picknick plaatsen er langs.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27