Arbitrage niet beter dan voetbal in YS Voethalsubsidie tot 26 mei geblokkeerd Lugdunum klopt RCL: 3-1 Turntrainer Vlacil: „lijn doortrekken" 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: pak'ns de fiets, bus of trein. Rob Baan assisteert Zwartkruis Boom nu op kop in damstrijd DNDKRDAG 12 APRIL 19 ADVERTENTIE II IeN HAAG (GPD) - Het bedrag 5 van 14,1 miljoen gulden dat door S het ministerie van CRM en de Stichting Nationale Sporttotali- sator voor de gezondmaking van de bedrijfstak betaald voetbal is gereserveerd, blijft geblokkeerd tot de voorjaarsvergadering van BB de sectie betaald voetbal van de KNVB op 26 mei. Op die datum wordt namelijk beslist of het be taald voetbal al dan niet zal afzien van de invoering van shirtrecla- De discussie over de invoering van shirtreclame is binnen het betaald voetbal nog steeds niet afgesloten", aldus een woord voerder van het ministerie van CRM. „We zouden de blokkade kunnen opheffen, maar als het betaald voetbal op 26 mei besluit toch shirtreclame in te voeren, moeten we de subsidiegelden opnieuw blokkeren. Om die re den wachten we tot de voorjaars vergadering van de KNVB. Daarna kan een beslissing over het beschikbaar stellen van sub sidiegelden worden geno- Aan het verzoek van het sectiebe- stuur betaald voetbal om de blokkade op te heffen, is dan ook niet voldaan. Het sectiebestuur kreeg daarentegen een brief van staatssecretaris Wallis de Vries, waarin met klem werd verzocht op dit moment af te zien van een besluit tot invoering van shir treclame. Bovendien kreeg het betaald voet bal te horen dat het bedrag van 5,6 miljoen gulden - dat de KNVB al sinds jaar en dag van de sport- toto ontvangt - niet als verwor ven recht moet worden be schouwd. Dat betekent dat de voetbalbond bij invoering van shirtreclame niet alleen de subsi die van het ministerie van CRM kwijtraakt, maar ook de uitkering uit de toto- en lottogelden. Het subsidiebedrag van 14,1 mil joen gulden is bedoeld voor dit lopende voetbalseizoen. Tot en met 1982 is voor het betaald voet bal in totaal 42,7 miljoen gulden beschikbaar. Maar dan moet die bedrijfstak wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Een van die voorwaarden is het niet in voeren van shirtreclame. Tijdens de behandeling van de be groting van het ministerie van CRM in de Eerste Kamer kwa men die voorwaarden gisteren nog eens uitvoerig ter sprake. Op verzoek van de PvdA bevestigde Wallis de Vries nog eens dat de subsidiegelden niet worden uit gekeerd als onverhoopt toch tot invoering van shirtreclame zou worden besloten. De PvdA wen ste ook opheldering over een van de andere voorwaarden, de in voering van een collectieve ar beidsovereenkomst voor alle werknemers in het betaald voet bal. Volgens het rapport „Gezonder Be taald Voetbal" zou die cao al op 1 januari van dit jaar ingevoerd moeten zijn. Wallis de Vries: „Dat die datum van 1 januari niet is gehaald, vind ik begrijpelijk. Dit is de eerste cao in zijn soort. Ove rigens zijn de onderhandelingen al in een vergevorderd stadium. Alleen over de redactie van de cao wordt nog overleg gepleegd". De staatssecretaris wilde dan ook geen maatregelen nemen tegen de KNVB voor de overschrijding van de datum van invoering. Wallis de Vries zal de KNVB op korte termijn vragen naar de uit slag van het onderzoek over het spelen van competitiewedstrij den op zaterdag. In het sane ringsrapport is gesteld dat het be taald voetbal zijn wedstrijden op zaterdag moet gaan spelen. Een marketing-onderzoek, dat door de KNVB wordt uitgevoerd, moet uitwijzen of de zaterdag wel de meest ideale speeldag is. Tuinmeubelen kiezen op onze perma- e show. Da s nü al van de zomer eten U vindt er alle bekende mer ken. Maar ook het komplete toebeho- 3n. Zoals fraaie kussens, parasols, jmtafelkleden Eigenlijk alles voor uw tuinkomfort. U bent van harte welkom' Tuinbouw en Hobby-arUkoton JAN v.d. MEER B.V. Noordalnda 45 Tal. 01713-0008 Roalofarandavean vrijdag koopavond van 7-9 uur ZEVENAAR (ANP) - Gerrit Boom gaat na de vierde ronde van het toernooi om het Nederlands kampioenschap dammen verras send alleen aan de leiding met ze ven punten. Boom versloeg Jo- han de Boer. Rob Clerc, die remi se overeenkwam met John van der Borst, neemt met zes punten de tweede plaats in. De Leidenaar Evert Bronstring won van Hooy- berg en staat op een gedeelde derde plaats. Uitslagen: De Ruiter-Jansen 1-1, Stokkel- Van Aalten 2-0, Wiersma-Van der Wal 1-1, Bronstring-Hooij- berg 2-0, De Boer-Boom 0-2, Van der Borst-Clerc 1-1, Drost-Bas- tiaannet 1-1. Stand: 1. Boom 7 punten, 2. Clerc 6, 3. Wiersma, De Ruiter, Jansen en Bronstring 5, 7. Stokkel, Van der Wal en Van der Borst 4,10. Drost, De Boer en Bastiaannet 3,13. Van Aalten 2, 14. Hooijberg 0 Koeperman De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten beslist of Iser Koeperman in de volgende dam- competitie voor Lent kan spelen. Lent wil de oud-wereldkam pioen, die uit de Sowjet-Unie naar de Verenigde Staten vlucht te, graag in het team opstellen naast Harm Wiersma, Frank Drost en Rob Schippers. De club kwam met Koeperman reeds tot volledige overeenstemming, maar of hij begin september zijn debuut in de Nederlandse com petitie zal maken is nog onzeker De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten moet Koe perman een uitreisvisum voor tenminste drie maanden ver strekken en of dat gebeurt is de vraag. Schaken Tien topschakers uit de hele we reld, onder wie wereldkampioen Anatoli Karpov uit de Sowjet- Unie en Jan Timman, gaan een maand lang strijden om een prij zengeld van 200.000 gulden, dat te verdienen is in het internationale toernooi van Montreal. De win naar ontvangt een bedrag van 42.000 gulden. De deelnemers zijn: Karpov, Spasski, Tal Lajos Por- tisch (Hon), Jan Timman (Ned), Bent Larsen (Den.), Vlastimil Hort (Tsj), Robert Hübner (Wdl), Ljubojevic (Joe) en Lubomir Ka- valek (Vst). Jan Vlacil, de nieuwe trainer van de turnstersdie gisteren aaiikwa SCHIPHOL (ANP) - Het Konink lijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) heeft gisteren zijn derde buitenlandse trainer voor de nationale damesselectie na de Hongaarse Eva Bartha en de Rus Albert Asarjan in Neder land begroet. Het is Jan Vlacil. De 50-jarige Tsjech is door het KNGV gecontracteerd als op volger van Albert Asarjan, die naar zijn vaderland is terugge keerd. Vlacil is eerder naar Nederland ge komen dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Albert Asarjan. zou de Nederlandse dames be geleiden tot 'na de wereldkam pioenschappen, begin december in het Amerikaanse Fort Worth, waar Nederland zijn kwalificatie voor de Olympische Spelen van Moskou moet bereiken. Asarjan kon dat door familie-omstandig heden niet waar maken. Het KNGV kwam daardoor in een moeilijk parket maar door de medewerking van de Tsjechische autoriteiten bleek het mogelijk komen. Jan Vlacil komt bepaald niet voor een gemakkelijke taak te staan. De Tsjech realiseert zich dat goed. "Ik zal de lijn, die Albert Asarjan heeft uitgezet, doortrek ken. Ik ken de manier van wer ken in de Sowjet-Unie. Dat is geen slechte. Ik heb begrepen dat Asarjan een programma heeft gemaakt en daar mee ga ik verder werken" Jan Vlacil (die als turner deel uit maakte van de Tsjechische ploeg) is door het KNGV gecontracteerd tot na de Olympische Spelen van 1984. Het verbond hoopt daar door de continuïteit te kunnen waarborgen in het damesturnen. Vlacil zal zich in die periode uit sluitend bezig houden met de dames. Als trainer geniet Vlacil internationaal overigens nog maar weinig bekendheid. In 1962 en 1963 heeft hij vijftien maanden in Cuba gewerkt als trainer van de nationale selectie. Grote kans op boycot van WK tafeltennis PJONG JANG (ANP) - De we reldkampioenschappen tafel tennis, die van 25 april tot 6 mei in Pjong Jang (Noord Ko rea) zullen worden gehouden zijn in gevaar. Volgens de voorzitter van de in ternationale tafeltennisfede- ratie Roy Evans zullen de we reldkampioenschappen ge boycot worden als Israël en Zuid Korea geen visa krijgen van de Noord Koreaanse au toriteiten. Nog steeds hebben Israël en Zuid Korea de beno digde papieren niet ontvan gen. Evans, die komende zon dag naar Noord Korea zal vertrekken om nogmaals met de autoriteiten daar te onder handelen vreest dat zijn reis tevergeefs zal zijn. "Ik zal het organisatiecomité nogmaals ervan overtuigen dat de WK zeker niet zal door gaan als deze zaak niet snel wordt opgelost. Er zal best ge tafeltennist worden, maar dit toernooi zal dan niet als we reldkampioenschap gelden" 'Prestige-duel' in strijd om Zilveren Molen LEIDEN - "Een prestige duel", noemde Lugdu- num-coach Ruud de Groot na afloop de wedstrijd te gen zaterdag eersteklasser RCL voor het Zilveren Molentoernooi. "Want", verklaarde hij "ik heb zelf jaren in het eerste van RCL gespeeld. Vandaar dat ik dolgraag wilde win nen". De Leidenaar was gisteravond dan ook erg blij met de 3-1 zege van zijn equipe, maar ook De Groot kon niet om de feiten heen. Het was slechts een vriendschappe lijke ontmoeting, terwijl de Lei derdorpers gekweld door blessu res verzwakt binnen de lijnen verscheen. Bovendien was de zondag twee deklasser nog bevoordeeld, om dat de coach jaren bij de tegen stander heeft gevoetbald en het was voor De Groot dan ook niet moeilijk om zijn tactiek op RCL af te stemmen. Hij wist van tevo ren al dat RCL zijn ploeg met een versterkt middenveld zou gaan bestrijden en dat één van zijn be tere voetballers, Frans Sjardijn, mandekking zou krijgen. Daar om zette hij Sjardijn niet in de spits, maar op het middenveld, om zo verwarring te scheppen bij de tegenstander. Het bleek achteraf een goede greep, want al na een goed half uur kon Lugdunum het overwicht omzet ten in een treffer. Bekooy soleer de door de RCL-defensie en stel de vervolgens zijn ploeggenoot Schilthuyzen in de gelegenheid om 1-0 te scoren. Vlak daarna werd Bekooy neergelegd door Haneveld, waarna Sjardijn vanaf elf meter 2-0 kon scoren. Na de pauze zochten de Leiderdor pers nadrukkelijk de aanval, maar dat resulteerde in slechts één tegentreffer. De Cler en zijn doelverdediger Eradus namen Pierre van Gemerden zo opzich- telijk in de mangel dat de bal wel op de stip moést. Cees Ruis scoorde vervolgens 2-1. Vijf mi nuten voor het eindsignaal be paalde Kooijmans de uitslag uit eindelijk op 3-1. Lugdunum speelt over twee weken tegen stadgenoot UVS, terwijl LFC in dezelfde week moet proberen Rijnsburgse Boys uit te schake len, voor de Zilveren Molen. UVS-jeugd: 10-1 Het regionale jeugdteam van UVS ADVERTENTIE heeft de streekderby tqgen Kat wijk met maar liefst 10-1 gewon nen. Daarmee rehabiliteerden de blauwwitten zich gisteravond voor de smadelijke nederlaag van zaterdag tegen Sparta (6-1). Al na zeven minuten was Katwijk een geslagen ploeg in de inhaalwed strijd. Marcel van der Blom schoot een vrije schop via de bin nenkant van de paal in, 1-0. Nog geen minuut later stichtten de UVS-voorwaartsen zoveel, ver warring in de Katwijk-achter hoede, dat een in het nauw ge dreven verdediger de bal in eigen doel schoot, 2-0. Bij UVS achter zat het allemaal wat beter in el kaar. Met de betrouwbare sluit post Dik Koenen als laatste man, was er aanvallend voor de Kat- wijkers weinig eer te behalen. UVS zelf combineerde zeer soe pel. Na twintig minuten pakte Katwijk-keeper Jan Varkevisser de doorgebroken Paul van der Blom in het strafschopgebied bij de benen. De penalty werd door zijn broer Marcel benut, 3-0. Pas nadat wederom Marcel van der Blom op schitterende wijze de Katwijk-keeper had gepasseerd, kon Katwijk iets terug doen. Jaap van Duyn schoot van grote af stand in de kruising, 4-1. Na de pauze bleek nog eens hoe belang rijk de gebroeders van der Blom voor UVS zijn. Zowel Paul als Marcel namen ieder nog twee treffers voor hun rekening. Mar cel van Riet en Dik Koenen scoorden de resterende goals. CHICAGO (GPD) - Het Ameri kaanse soccer dient, hoe dan ook „clean" te blijven. Dit was de op dracht die de Engelse oud-inter nationale arbiter Keith Walker kreeg toen hij voor het begin van de competitie werd aangesteld als directeur van de officials in de North American Soccer League. Walker is de opvolger van Eddie Pearson, die vorig jaar bij een au to-ongeluk het leven verloor. Volgens de Brit had zijn voor ganger al een goede basis gelegd voor een adequate arbitrage in de VS, maar die lovende woorden blijken in de praktijk slechts het gepaste eerbetoon te zijn. Het ni veau van de scheidsrechters is, zo wordt duidelijk uit de uitlatingen van de al over enige Amerikaanse ervaring beschikkende Europese voetballers, niet veel hoger dan dat van de Amerikaanse spe lers. Walker regeert met strakke hand, zoals hij dat in het verleden ook op de Britse en andere Europese velden deed. Met zijn 48-jarige ervaring geldt hij in de VS als een autoriteit, wiens woord wet is. Dat was ook te merken in de wed strijd tussen Philadelphia Fury en Chicago Sting. De dienst doende scheidsrechter, Jim Hig- het. trad op als een overijverige wetsdienaar die werkelijk op alle slakken zout legde. Als een overtreding er maar enigs zins ernstig uitzag, trok hij de gele kaart. Zes keer liefst pro beerde hij op die manier het spel netjes te houden. „Eerlijk" Het deed allemaal erg geforceerd aan en het. had ook weinig met gerechtigheid te maken. Naar Europese en zelfs Zuidameri- kaanse maatstaven was het tref fen in Philadelphia bijna vriend schappelijk te noemen. Deson danks meende Highet niet min der dan 48 keer corrigerend te moeten optreden. Een aardig de tail daarbij is dat hij voor beide ploegen even veel keren de fluit hanteerde. Ook de gele kaarten werden „eerlijk" verdeeld. Nu behoefje in Amerika niet wak ker te liggen van zo'n gele kaart. De schade blijft immers beperkt tot een boete van 25 dollar. Wel iswaar is elke volgende kaart vijf dollar meer „waard", maar schor singen zijn er niet bijDie worden pas opgelegd als de arbiter met rood gaat zwaaien, maar daar voelen de heren scheidsrechters niet zoveel voor. Clive White, de Schot David Sy- me en de Israëliër Abraham Klein. Walker schuift dit drietal naar voren als de trendsetters voor de Amerikaanse arbitrage. „Zij moeten laten zien hoe ik wil dat er gefloten wordt. Net als voor hun Amerikaanse collega's geldt dat zij geen passagiers zijn op de ze trip. Iedereen moet hier hard werken. Er is veel geld in het Amerikaanse soccer gestoken en er staan dus grote belangen op het spel" Positief De Engelsman die een driejarig contract heeft met de NASL, is een van de weinige buitenlanders die positief tegenover de speciale Amerikaanse spelregels staat. Niet alleen de drie Nederlanders bij Chicago Sting, maar ook hun coach Willy Roy, laten aan ieder een die het maar weten wil dat met name de shoot-outs het voet bal geen goed doen. Roy daar over „We hebben nu via de shoot-outs van Philadelphia Fury gewonnen. Maar voor hetzelfde geld gaan we mooi de mist in en dat terwijl we duidelijk beter wa ren. Nee, ik vind die shoot-outs onrechtvaardig". Keith Walker benadert de kwestie uit een totaal andere hoek: „Eén van de belangrijkste doelen van de Amerikaanse competitie is vermaak. Het spelen op langere en smallere velden dan elders en het gebruik van de 35-yardslijnen voor het bepalen van buitenspel- gevallen maken de wedstrijden meer open. En ik heb zowel als toeschouwer als op de film die shoot-outs gezien. Ik vond het fascinerend. Ik heb dan ook geen problemen met deze speciale re gels, al begrijp ik natuurlijk wel dat er moeilijkheden kunnen ontstaan wanneer Amerikaanse teams internationaal gaan spe len". ADVERTENTIE Geen kritiek Chicago-Stingcoach Willy Roy onthield zich wijselijk van kritiek op scheidsrechter Highet („Het is altijd makkelijk op zo'n man te kankeren en het gebeurt immers niet alleen hier, maar over de ge hele wereld"), maar hij greep niet in toen' Van Hanegem, Ressel, Advocaat en Kristensen in koor tijdens de wekelijkse persconfe rentie met de man de vloer aan veegden. Als je Ressel en Kris tensen mag geloven - zij hebben enige ervaring-dan is Highet nog lang niet de slechtste die op de Amerikaanse velden rond- De leiders van de North American Soccer League blijken zelf ook geen al te hoge hoed van Walkers keurkorps op te hebben. Vandaar ook dat zij voor de „moeilijke klussen" drie „zwaargewichten" van buiten de grenzen hebben aangetrokken: de Engelsman Volleybalsters in halve finale ANKARA (ANP) - Het Nederland se dames volleybalteam heeft gis teren in Ankara met 3-0 (15-11, 15-8 en 15-3) gewonnen van Oos tenrijk en zich met deze overwin ning geplaatst voor de vandaag te spelen halve finales. Daarin ont moet Nederland Frankrijk, dat Zweden met 3-2 versloeg. ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst'tvakt ZEIST (ANP) - Rpb Baan heeft een contract van drie jaar getekend als assistent-bondscoach van de KNVB. De 36-jarige Baan zal tot het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal van 1982 in Spanje optreden als assistent van Jan Zwartkruis. Rob Baan is al in dienst van de voetbalbond als docent bij de af deling opleidingen en als bege leider van de nationale jeugd- ploegen. Hij heeft in het verleden gewerkt bij Fortuna Vlaardingen (een jaar), als assistent-trainer bij FC Den Haag (zes jaar) en zes jaar als trainer van FC VVV. Het "Rotterdamtoernooi" van Feyenoord is rond. Nadat eerder RWDM en Ipswich Town hun medewerking aan de strijd om de Euromast-trofee hadden toege zegd, is gisteren PSV als laatste club aan de lijst van deelnemen de ploegen toegevoegd. Het toernooi start op 10 augustus met de wedstrijd Ipswich Town- PSV. Later op de avond zullen Feyenoord en RWDM elkaar be kampen. De finalewedstrijden (aanvang 18.00 en 20.00 uur) staan voor 12 augustus geprogram meerd. Wim Suurbier gaat aan het eind van dit seizoen Metz verlaten. De oud-Ajacied had nog tot en met juli 1980 een contract met deze Franse eerste divisievereniging. Volgens een verklaring van de vereniging heeft Suurbier plan nen om naar Amerika te gaan. Het ziet er naar uit dat hij een con tract zal tekenen bij de Los An geles Aztecs, de club die door Ri- nus Michels wordt getraind. Wageningen heeft gisteravond de inhaalwedstrijd voor de eerste divisie tegen SW met 1-0 ge wonnen. In de 87ste minuut scoorde Van Vijfeiken het win nende doelpunt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21