Leiden raast direct door naar eindstrijd Pover Barcelona door discutabele strafschop gered SCOREBORD Finale-kans Duitse teams Eén bierblik in Groningen OVATIE VOOR BEVEREN IN NOU CAMP Malmö en Köln verrassen DONDERDAG 12 APRIL 19 GRONINGEN - Eén verdwaald bierblikje (dat heel snel in de zak verdween van Parker manager Frans van Egmond) en een paar opvallende uit spraken van de speaker ("Jongens laat even merken dat jullie niet zo zijn als dat volk in Leiden" en: "Toe nou, gooi er nog eens een yell te genaan") waren gisteren in Groningen de enige uitingen van onvree omtrent de gang van zaken tijdens dit tweede duel van de nacompetitie tus sen Leiden en Groningen. Deze 'cleane' afwikkeling stond in schril contrast met de wed strijd van afgelopen zondag in de Groenoordhallen waar heel wat meer 'sfeerbepalen de middelen' in de strijd wer den gegooid. Het was een te genstelling tussen gloeiend heet en maar net lauw. Warm bevindt zich in het midden. Is misschien wat voor de wed strijden tussen Den Bosch en Lèiden. Den Bosch bereikte, het lag voor de hand, gisteren vrij gemakkelijk de finale ten koste van Rotterdam-Zuid. Ook de Bosschenaren hadden slechts twee duels nodig. Na een ruime thuiszege won het team van coach Boot in Rot terdam met 80-88. Bij rust stond het 41-42. Topscorers Leiden: Collins 27; Woudstra 25; Bruinsma 24; Plaat 10. Topscorers Donar: Fopma 26; Limmen 20; Fran ken 19; Johnson 18. Rotterdam-speler Bill Malory is op weg naar de basket. Kees Akerboom tracht hem tevergeefs nog te dwarsbomen, terwijl Kirk- land werkeloos toekijkt. Den Bosch won. DEN HAAG - De resultaten van de dinsdag en woensdag gespeelde eerste wedstrijden in de halve fi nales van de drie Europese be kertoernooien zijn: LANDSKAMPIOENEN: NOT TINGHAM: Nottingham Forest (Eng) - FC Köln (Wdl) 3-3, WE NEN: Austria Wien (Oos) - Mal- mö FF (Zwe) 0-0. BEKERWINNAARS: DÜSSEL- DORF: FortunaDiisseldorf(Wdl) - Banik Ostrava (Tsj) 3-1, BAR CELONA: CF Barcelona (Spa) Beveren (Bel) 1-0. UEFA-BEKER: DUISBURG. MSV Duisburg (Wdl) - Borussia Mönchengladbach (Wdl) 2-2. BELGRADO: Rode Ster Belgra do (Joe) - Hertha BSC (Wdl) 1-0. GRONINGEN - De Groenoordhal kan zaterdag dus gesloten blijven. Er komt, voorlopig dan, geen reprise van de veelbesproken thriller die daar afgelopen zondag werd gespeeld, want Parker Leiden plaatste zich direct voor de finale van de strijd om de nationale basketbaltitel. Geen tweede kans voor Donar, dat gisteren in eigen hal op overtuigende wijze van een eventuele herkansing werd afgehouden. Via uitstekend basketbal zette de ploeg van Hennie Blom de puntjes op de i voor wat betreft het waarmaken van z'n aspiraties en bovendien revancheerde het team zich volledig voor de matige prestatie die het in het eerste duel van de nacompeti tie leverde. Net als vorig jaar moet Donar - dat door de 91-102 nederlaag van gisteren dit jaar tegen Leiden totaal kansloos was - opnieuw met een teleurstellende bijrol ge noegen nemen. Wat een contrast met zondag: het deed bijna ongeloofwaar dig aan. Toen een stampvolle Groenoordhal met een 5000- koppig publiek dat zich roer de alsof er een Europa Cup op het spel stond. Een ware hek senketel, compleet met mu ziek, vuurwerk en zelfs en kele ontsierende vechtpartij en. Daarbij een stel hyperner veuze acteurs, die onder de enorme spanning niet verder dan een miserabel spelniveau reikten en een wedstrijd die slechts overeind bleef door die het climax slot. De gelukkige heette toen Leiden. Nu echter ging het allemaal an ders. De 2200 toeschouwers in de allesbehalve uitverkochte Evenementenhal waren van het begin af aan nauwelijks 'warm' te krijgen, pas aan het eind van de wedstrijd was er even zoiets als sfeer. En dat terwijl diezelfde spelers die zondagavond zo vertwijfeld naar de vorm liepen te zoeken nu soepeitjes uit de startblokken kwamen om verder constant en op hoog niveau te presteren. Eén en ander voltrok zich op zeer ontspannen wijze, van nervo siteit of irritatie was nimmer sprake. Het werd een zeer regulier ge beuren waarin vooral Leiden zeer goed gedijde. De ploeg won vrij gemakkelijk. Omdat alles zo 'gewoon' ging, omdat geen enkel teken er op wees, dat beïnvloeding van derden (publiek, arbiters, noem maar op) een rol kon spelen. Donar werd in eigen huis vastgena geld zoals het dit seizoen daar twee keer compleet werd vastgezet. Grote meevaller voor Leiden was natuurlijk het ontbreken van steunpilaar Renso Zwiers bij Donar. De Groninger had zich bij het inzetten van een ruitje dusdanig bezeerd, dat hij geen bal kon vasthouden en zijn wegvallen betekent veel voor de ploeg van coach Stewart, want een goed deel van de systemen is op Zwiers geënt. Zonder iets af te doen aan het knappe spel van de Leidenaars is het duidelijkdat een Donar met Zwiers tot meer in staat is dan een Donar zonder hem. Niet eens zo zeer direct alswel indirect. Want, en dat kwam gisteren wel naar voren, de ploeg van Ste wart is in de breedte al niet zo sterk en als dan ook nog eens een belangrijke man op het appèl ontbreekt wordt het allemaal erg fragiel en kwets baar. In de eerste tien minu ten, toen iedereen nog 'vers' was, viel daar weinig van te merken. Integendeel, de Groningers gingen juist erg goed van acquit getuige de 19-12 voorsprong. Maar toen Leiden, al snel duikend in een goed sluitende zóne-verdedi- ging, de controle vond en de achterstand genivelleerd werd, zakte plotseling het tempo bij Donar. Stewart kon niet wisselen en moest met lede ogen toezien hoe collega Blom daar dankbaar van pro fiteerde. Het was een komen en gaan op de Leidse bank waardoor het versnellen con stant aanhield en daar moest Donar het antwoord schuldig op blijven. De vermoeidheid sloeg toe, het schot werd on zuiver, gepenetreerd werd er niet meer en de rebounds wa ren voor Washington, Woud stra en Bruinsma. Door toe doen van hen èn door de uit stekende inbreng van Hans van Rooden (100% schot) en Arthur Collins had Leiden bij BARCELONA (GPD) - Over twee weken, tijdens de return in het Belgische Beveren- Waes, zal FC Barcelona duidelijk moeten maken dat het inderdaad meer in de mars heeft dan nog altijd in West-Europa wordt verondersteld. Zoals de Catalaanse club zich gister avond presenteerde aan de honderdduizend socio's mag gevoeglijk worden gesteld dat El Barca het predikaat topploeg niet verdient. Het in Spanje totaal onbekende SK Beveren kreeg, terwijl de Barce- lonezen met gebogen hoofden Nou Camp verheten, een ovatio neel applaus, waarmee nog eens werd onderstreept dat het ver trouwen in de Catalaanse club nauwelijks nog aanwezig is. FC Barcelona won het Europa Cup II duel uiteindelijk via een dubieu ze strafschop met 1-0, maar meer dan die krappe zege viel er voor de Spanjaarden niet te vieren. In werkelijkheid ging het eens zo trotse El Barca af. Geen enkele maal konden de full- profs van Barcelona hun semi- professionele collega's uit België uit de wedstrijd spelen. Natuur lijk, underdog Beveren speelde, zoals dat in Europa Cupduels de laatste jaren gebruikelijk is - be houden, maar verwacht mocht toch worden dat zelfs een erg de fensief ingesteld Beveren door Barcelona op royale achterstand zou kunnen worden gezet. Daar om had ook Lucien Muller, de trainer van Barcelona, op zijn minst een 4-0 zege willen zien, te meer omdat hij als geen ander be seft dat zijn team in uitwedstrij den nóg kwetsbaarder is dan in het eigen Nou Camp. FC Barcelona wilde - zoals in alle thuiswedstrijden gebruikelijk is - een snelle openingstreffer for ceren. Die plannenmakerij sor teerde weinig effect. Weliswaar het Beveren toe dat de Catalanen een gigantisch veldoverwicht namen, maar erg veel kon de Spaanse bekerhouder daar ook niet mee doen, omdat Beveren - in feite spelend met een dubbele verdedigingslinie - nauwlijks af- speelmogehjkheden toestond. En Barcelona, had de inventivi teit ook niet om zich die ruimte te scheppen dette wilde entameren, werd door geen van zijn teamgenoten begrepen. Voor een Europese topclub, die Barcelona toch pretendeert te zijn, was het zonder meer droevig om te moeten constateren dat de Catalaanse aanval en het mid denveld (dat op Neeskens na uit louter aanvallend ingestelde spelers was geformeerd) zich zelf steeds op erg simpele wijze bleef vastlopen op de Beveren verde diging, waarin laatste man Paul van Genechten (38) en Freddy Buyl (34), de bewaker van Krankl, excelleerden. De opmer king van Lucien Muller aan de vooravond van dit duel, dat der gelijke oude en trage spelers links en rechts voorbij gelopen dienen te worden, had hij beter in de publiciteit kunnen brengen. Een betere oppepper immers had Robert Goethals zich niet kun- minuut uitgedeeld door de ver der onberispelijk leidende Noordier Carpenter, kon evenwel ter discussie worden gesteld. Op de eerste plaats werd die penalty gedeeltelijk uitgelokt door Nees kens (zijn landgenoot Wim Hof- kens was vaak in zijn buurt te vinden, zonder dat Nees wérke lijk in zijn spel werd belemmerd), toen de jeugdige Eddie Jaspers Weer loopt een Barcelona-aan- valler zich vast in de defensie van Beveren, onder aanvoering van laatste man Van Genechten. een sliding inzette en Neeskens zich onmiddellijk horizontaal te gen de grasmat liet glijden. Daar- naast werd de strafschop door Rexach verkeerd genomen. De Spanjaard schoot de bal in twee bewegingen en dat is nog altijd in het voetbal niet toegestaan. Alleen de Neeskens bal was dreigde er even gevaar voor het Beveren doel. Dreigde, want het directe spel wat de toe komstige New York Cosmos-ve- Het onverwachte succes, zo werd de 0-0-ruststand door de Belgen beschouwd, uitgaande van het feit dat een 0-3-nederlaag op voorhand als aanvaardbaar werd bestempeld, maakte Beveren in het begin van de tweede speel- helft wat overmoedig. De Belgen verkozen echter toch weer snel hun defensieve stellingen in te nemen, toen FC Barcelona via Neeskens en de erg offensief in gestelde voorstopper Migueli (die drie weken geleden tegen Ips wich Town de beslissende treffer produceerde) wel kansen kreeg doordat bij Beveren achterin de dekking gedeeltelijk wegviel. Voordat de Waaslandse equipe evenwel defensief weer orde op zaken had gesteld moesten de Belgen toch een treffer incasse ren, toen de minst imponerende Barcelonees Carlos Rexach, een strafschop achter Jean-Marie Pfaff. (de Belgische nationale doelman d ie aan het einde van dit seizoen zijn club wil verruilen voor een Nederlanse vereniging) deponeerde. Die strafschop, resoluut in de 67e DÜSSELDORF - Fortuna Düssel- dorf heeft zich een redelijke uit gangspositie gecreëerd voor het bereiken 'van de finale van het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars, nu de eerste wedstrijd tegen Banik Ostrawa (Tsj) met 3-1 werd gewonnen. Die zege had de Duitse ploeg voor een groot deel te danken aan Klaus Allofs, die vrijwel onmisbaar is voor zijn team. Twee keer scoor de de international gisteravond, waarmee hij zijn ploeg uit een diepe depressie haalde. De Tsje chische tegenstander immers was zoveel beter dat Banik in de eerste helft een grotere voor sprong dan 1-0 had moeten ne men. Nadat Nemec voor 1-0 had gezorgd werden echter riante kansen gemist. Na de hervatting scoorde Klaus Allofs tweemaal voor het fellere Fortuna, zijn jon- UEFA Cup In het toernooi om de UEFA Cup blijft de kans bestaan dat twee Westduitse clubs de finale zullen spelen. Nadat MSV Duisburg en Borussia MG dinsdagavond met 2-2 gelijkspeelden, kon de derde Duitse kandidaat Hertha BSC gisteravond de schade bij Rode Ster Belgrado beperkt houden. De 1-0 nederlaag (treffer van Sa- vic), die de Westberlijners voor 100.000 kijkers in Belgrado leden, biedt Hertha goede mogelijkhe den de finale binnen te stappen. Hertha-trainer Klötzer was dan ook uiterst optimistisch. "Ik zie voor de return op 25 april geen problemen". rust al een florissante voor sprong: 37-51. Met Plaat weer terug (hij was snel tegen 3 P's aangelopen) en met Van Rooden en Fran ken al 'op scherp' leek het er aanvankelijk op dat het een veegpartij van jewelste zou gaan worden, want na acht minuten stond het al 58-75. Nog steeds stond de basis van Groningen in het veld en om dat de foutenlast begon te drukken leek het een kwestie van minuten of de zaak zou compleet ineenstorten. Maar de Groningse mentaliteit (Blom: "Ze komen altijd te rug") plus een kleine inzin king aan Leidse zijde (veel fouten opeens) deden de ba lans verrassend genoeg toch weer naar de andere kant doorslaan. Donar kroop te rug. Eindlijk sloeg er toen een vonk over bij het publiek, dat in een 'grafstemming' het hoog staande duel had gevolgd. Maar verder dan tot vier pun ten liet Leiden de tegenstan der niet komen. Arthur Col lins maakte een interceptie, benutte twee vrije worpen en kroonde zichzelf als topscorer (27 punten), maker van het honderdste punt en definitie ve verlosser door op zijn een tje het karwei af te maken: 91-102. Zonder morren verliet het publiek daarop de zaal. Een deel wellicht heimelijk blij, dat het niet nog een keer naar de Groenoordhal hoefde. AD VAN KAAM NOTTINGHAM/WENEN - De hal ve finale-wedstrijden van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen hebben ver rassende resultaten opgeleverd. Het Zweedse Malmö FF, dat dit seizoen al eerder stuntte in het EC-gebeuren, ontluisterde Au stria Wien door die ploeg in We nen op 0-0 te houden; FC Köln verbaasde de meegereisde sup porters door bij Nottingham Fo rest naar een 3-3 gelijkspel te rei ken. "Op naar München" was dan ook de slogan van de Westduitse fans die mee waren gegaan naar En geland. Het was een zeer terechte yell omdat FC Köln de finale, die in München wordt gespeeld, bin nen handbereik heeft. "We moe ten in Engeland zeker één doel punt maken, willen we een kans hebben om de finale te halen", zo had trainer Weisweiler zijn ploeg voor het duel voorgehouden. Het werden er zelfs drie. Van Gooi gaf FC Köln de leiding en Dieter Müller verbijsterde de 40.000 kijkers daarna nog meer door voor 0-2 te zorgen, na voor bereidend werk van alweer Van Gooi. De spelers van Nottingham zelf verblikten of verbloosden echter niet van de achterstand en gingen nog driftiger in de aanval. Het leidde tot treffers van Birtles (voor de rust) en van Bowyer en Robertson na de pauze. Op het slecht bespeelbare veld bleek de conditie van FC Köln echter be ter dan die van de Engelse oppo nent. De door Weisweiler in de ploeg gebrachte Japanner Oku- dera maakte negen minuten voor het einde gelijk. Alleen een krachtsexplosie van Nottingham in de tweede wedstrijd, kan de Engelsen nog van een plaats in München verzekeren. Malmö maakt een veel grotere kans naar die stad af te mogen reizen. De Zweedse kampioen impo neerde bij Austria Wien met een geweldige inzet. Weliswaar wa ren de Oostenrijkers de hele wed strijd op de helft van de tegen stander te vinden; kansen kreeg Austria nauwelijks. De Oosten rijkse trainer Stessl besefte het na de 0-0 dan ook als geen ander "In Zweden zullen we het erg moei lijk krijgen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19