Harrisburg einde Blik in de weekbladen deTijd HP EISEVIERS Het resultaat: de kerncentrales blijven zitten met hun verbruikte brandstof, waarvoor nog geen passende opslag is gevonden. Sommigen voorzien dat de fa brieken bij een overvloed van verbruik, maar niet weg te stop pen brandstofresidu, zullen moe ten sluiten en zelfs al zouden in zeer afgelegen gebieden plaatsen kunnen worden gevonden om de verbruikte brandstof onder de grond te stoppen dan nog draagt dit bij aan stijgende kosten, om dat een grote gaping is ontstaan in de aanvankelijk als een bijna gesloten cirkel voorziene brand stof-kringloop. Het ongeval op Three Mile Island vestigt op al deze problemen on verbiddelijk de aandacht. Het publiek voelt zich bedrogen en er zal ongetwijfeld een onderzoek komen naar de werkelijke kosten van nucleaire energie tegen de achtergrond van de enorme kos ten die zullen moeten worden gemaakt om de ruine in de Sus quehanna op te ruimen en naar wordt aangenomen definitief te sluiten. Zelfs al is het dan waar dat er op dit moment om allerlei redenen geen alternatief is voor nucleaire ener gie dan nog is het even waar dat diezelfde nucleaire industrie het zoeken naar zo'n alternatief hart stochtelijk heeft pogen te be moeilijken. De kernreactor heeft kortom, een goede toekomst ach ter zich en mag op zijn best wor den beschouwd als de overgang naar een nieuwe fase die ruimte biedt voor het onderzoek naar zonne-energie, naar het bundelen van de krachten in bewegend wa ter, het onttrekken-van warmte aan de aarde: vriendelijker ener gie van menselijker allure dan kan worden ontleend aan de on volmaakte, niet toereikend be heerste methoden die uitgaan van kernsplijting. HENK KOLB. WASHINGTON - Het onge luk met de kerncentrale op Three Mile Island in de Susquehanna rivier in Pennsylvania zou zeer wel het begin van het ein de kunnen betekenen van de nucleaire industrie. Menselijke angst, radiologische be smetting en levens daar gelaten: veiligheid is voor het kernbedrijf een economische factor en Ame rikaanse deskundigen komen er onomwonden voor uit dat „het ongeval te Middletown" voor de exploitanten van kerncentrales zo'n enorme financiële belasting zal meebrengen, onder meer vanwege strengere veiligheidsei sen en toereikende verzekering van risico's dat de energie uit het atoom binnen afzienbare tijd duurder zal blijken dan die waar voor kolen de grondstof leveren. En het is de prijs van de energie, die in een tijd van toenemende grondstoffenschaarste, altijd het beste argument is geweest waar op de energiebedrijven zich heb ben beroepen bij het bouwen van nucleaire centrales. Die veiligheidsaspecten betreffen niet alleen de gevaren van een ongeluk in een centrale, maar ook het snel in omvang toenemende vraagstuk van opslag van ver bruikte, maar nog steeds zeer radioactieve nucleaire brandstof Veiligheid, dat is duidelijk, kost geld en gegeven de schaal van de nucleaire operaties en de omvang van ongelukken, zelfs al is daar ogenschijnlijk voornamelijk massale paniek mee gemoeid, kost die veiligheid zulke bedra gen, dat de nucleaire industrie zich niet tegen alle kosten be hoefde te verzekeren en zelfs een belangrijk deel van die kosten op de energieverbruiker zal verha len. En nog afgezien van veiligheid en opslag van verbruikte brandstof, vormt de vraag wat er uiteinde lijk moet worden gedaan met de oude, uitgebrande reactoren, een vraagstuk van een enorm eco nomisch probleem. Het is bijna vanzelfsprekend dat de nucleaire industrie geneigd is de goed koopste en gemakkelijkste op lossing te kiezen, namelijk de centrales, stevig in beton gegoten gewoon, te laten staan waar zij staan, tienduizenden jaren lang. Het is even vanzelfsprekend dat degenen die zich wat meer om het milieu bekommeren, verklaren dat daarvan geen sprake kan zijn. Het is ook al voor de hand liggend dat degenen binnen wier bereik de opslagplaatsen zouden moe ten worden gevonden een protest van toenemende heftigheid aan tekenen. Geen van de betrokke nen echter heeft een bevredigen de technische oplossing bij de hand, die min of meer betaalbaar is. Over die kosten is toen kern energie moest worden gepropa geerd stijlvol gezwegen, zo goed als in feite de hele nucleaire in dustrie slechts kon worden ge grondvest, dankzij een bouwsel van op zijn minst veel te optimis tische en op zijn slechtst uiterst bedrieglijke verzekeringen om trent de complicaties die het nucleaire bedrijf in de samenle ving op den duur zou oproe pen. Maar zelfs de grote troost, de lage prijs van kernenergie, blijkt niet zo laag als werd veronder steld. Het Edison Electric Institute, de verkooporganisatie voor een De kerncentrale in Harrisburg die de discussies over kernenergie weer deed losbarsten. groep Amerikaanse nutsbedrij ven in privé-beheer, heeft uitge rekend dat een kilowatt-uur elek triciteit anno 1977 zo'n drie Ne derlandse centen kostte voor kerncentrales. Met kolen als brandstof was de prijs vier cent en voor oliecentrales 7,8 cent. Deskundigen hebben berekend dat in de negentiger jaren de werke lijke kosten van nucleaire energie voort te brengen door dan te bouwen centrales zo zullen zijn gestegen dat „kolen-energie" elf procent goedkoper zal zijn ge middeld, maar juist dit redeneren met gemiddelden maakt conclu sies gevaarlijk. De New York Ti mes citeerde bijvoorbeeld zon dag een consulent op energiege bied, die vaststelde dat kern energie aanmerkelijk duurder zal zijn daar de kolencentrales direct bij de mijnen kunnen worden neergezet, maar bijna een derde goedkoper in andere gebieden waar energiegrondstoffen van conventionele aard niet voor handen zijn. In de aanvankelijke projecties voor de kosten van nucleaire energie werd gerekend met de mogelijk heid om de gebruikte brandstof te verwerken tot nieuwe brand stof, onder andere voor kweek reactoren. Dit proces maakt ver- rijkingsfabrieken nodig. Presi dent Carter, onder toenemende druk van tegenstanders, heeft alle voornemens om verrijkings- fabrieken te bouwen aan de kant gezet en de kweekreactoren staan voorlopig in de onmiddellijke omgeving daarvan. Eén van de diepste motieven en één van de krachtigste drijf veren voor het menselijk handelen is wel de angst. Angst voor honger, koude duisternis. eenzaamheid, ziekte en dood. angst voor de elementen, angst voor op de loer liggende roofdieren en angst tenslotte voor het ge vaarlijkste roofdier van al, de medemens. En het is om zich tegen deze ge varen geborgen te weten, dat vrijwel al ons menselijk han delen gericht is. De angst voor honger, koude en duisternis, en voor de ele menten is de motor voor ons economische handelen. Die voor eenzaamheid, ziekte en dood voor onze in principe met het gezin als bouwsteen opgebouwde maatschappij. Die voor de roofdieren en de elkaar belagende mens voor onze in nationale staten geor ganiseerde internationale or dening. Omgekeerd drijven onze meest instinctieve, welhaast dierlij ke gevoelens van angst, soms zelfs panische angst, ons in die economie, gezin, samen leving, internationale orde ning waarin wij ons redelijk geborgen menen te weten en waarop wij ook voor de toe komst menen te mogen ver trouwen. Gaat die zekerheid echter aan de haal. dan breekt weer het dierlijke in de mens naar bui ten met zijn panische angst, maar ook met al de agressie waar die angst ook bij dieren maar al te vaak toe leidt En dat is dan ook de diepste achtergrond van zoveel schots en scheefs op het ge bied van de intermenselijke betrekkingen, op dat van de mensenrechten en op dat van het niet vreedzaam naast el kaar leven van de volkeren. Bijna nergens op de wereld komt op dit moment de naak te angst voor vrijwel alles waardoor de mens maar be dreigd kan worden niet op de een of andere manier voor en vrijwel nergens ontbreekt dan ook de agressie in de een of ander vorm, die daar het gevolg van is Agressie tegenover anderen, waarbij men vaak geen weet heeft van de onderliggende angst en waaraan men weer een, in eigen ogen legitiem gevoel van nodeloos belaagd worden ontleend. Aan schrijnende voorbeelden daarvan geen gebrek. Ik wil mij deze keer tot één daarvan beperken, dat althans voor ons nog steeds heel bijzonde re betekenis heeft, en waar wij ons heel bijzonder bij be trokken voelen. Dat is het ge val Zuid-Afrika. Voor wie niet ziende blind is. is dit heel duidelijk het laatst overgebleven bolwerk van blanke macht in een overwe gend niet blank land en als zodanig een laatste represen tant van het blanke koloniale imperialistische systeem zo als dat vroeger bestaan heeft. En hieraan doen noch het feit van de reeds 4 eeuwen oude blanke presentie, noch dat van de. reeds in een eerder stadium door de blanke kolo nisten-samenleving in Zuid- Afrika ten koste van het Brit se moederland staatkundige onafhankelijk heid iets af. De oplossing kan dan ook niet anders zijn dan een afstar.d doen door de blanke minder heid van haar thans nog vrij wel, eenzijdige machtsuitoe fening (vooral v.w.b. de machtsmiddelen van leger en politie), maar ook v.w.b. de che eht redig de verschillende bevol kingsgroepen vertegenwoor digend. bestuurlijk systeem. De wezenlijke tragiek van de blanke minderheid ïsdan ook haar ogenschijnlijk onver mogen om deze noodzaak in te zien en haar onwil om. nu het misschien nog kan. tijdig op goedschikse wijze een deel van haar macht over te dra gen, om te voorkomen dat de ze haar straks in haar geheel kwaadschiks zal worden af genomen. De agressie waarmee het huidi ge Zuidafrikaanse regime een ieder, die zelfs maar over apartheid praat, tegemoet treedt en iedere daarop ge richte uiting van de anders gekleurde meerderheid on derdrukt, is in wezen niet an ders dan de keerzijde van de angst voor het verlies van de eigen huidige positie in so ciaal. economisch en politiek opzicht. De Zuidafrikaansi erste egering i zal, iet de laatste minder heid zijn, die zich met brute kracht, tegen de meerderheid in. in het zadel probeert te handhaven. Maar te hopen, zoals zij kenne lijk nog steeds doet, dat dit haar uiteindelijk ook op de langere termijn zal blijven lukken, daarvoor biedt de ge schiedenis geen aankno pingspunt. En ook in het geval van Zuid- Afrika is alles tot nog toe ge gaan. zoals het overal elders is gegaan. Eerst een uil velen, later gelei delijk een uit weinig over geblevenen, maar nog steeds niet helemaal een uitzonde ring en helemaal geïsoleerd. Maar ook dat is aan het ver anderen. Algerije met miljoenen en An gola en Mozambique met honderdduizenden pieds noirs (in Afrika geboren en getogen blanken), en v.w b. beide laatste landen ook met 4 eeuwen onafgebroken blanke presentie, gingen voor. Ondanks nog wat tegenstrib belen van de blanke minder heidsregering glijdt ook Rhodesie langzaam maar ze ker in de richting van een zwart meerderheidsbewind, terwijl Zuid-Afrika zelf reeds gedwongen is geweest er mee in te stemmen om ook de hoeksteen van haar oor spronkelijk lijn van barrière vestingen, t.w. Namibië, op te geven. Binnekort resteert in al zijn naaktheid alleen Zuid-Afrika zelf aan de blanke Zuidafri kanen, om zichzelf achter en in en mee te verdedigen, en dat gevecht is al beslist voor dat het begonnen is. Door J. J. P. de Boer, lid CDA-fractie Tweede Kamer Hoe goed ze het ook vooral in het begin vol zullen kunnen houden en hoe lang het uit eindelijk ook moge duren, de blanke minderheid zal dat gevecht niet kunnen winnen, omdat er tegenover iedere blanke 4 tot 5 niet blanke Zuidafrikanen staan en de laatsten, als het puntje bij het paaltje komt, wel hulp uit de rest van Afrika zullen kunnen krijgen, terwijl de blanken op hulp van niemand mogen re kenen Het is o.a. door mede voedsel te geven aan Zuidafrikaanse blanke illusies op dit laatste punt, dat de eigen verant woordelijkheid van de blanke bevolking in West-Europa en in Noord-Amerika t.o.v. wat er zich tussen de blanken en de anders gekleurde bevol king in Zuid-Afrika afspeelt, in het geding komt. Iedere keer, wanneer er ergens in West-Europa of Noord- Amerika een pleidooi wordt gehouden voor de noodzaak, om te komen tot een beter be scherming van onze Westeu- ropese en/of Noordameri- kaanse strategische grond stoffen-voorzieningen, door de werkingssfeer van het Noordatlantische verdrag ook bezuiden de kreeftskeer kring uit te breiden, zit de Zuidafrikaanse regering met rode oortjes te luisteren. Idem iedere keer. dat er in ons deel van de wereld natte kre ten worden geslaakt over het moeten tegengaan van ver dere, gemakshalve meestal met de USSR vereenzelvigde, communistische infiltratie ergens op de kust langs de zeeroute om de Kaap heen, die wordt bevaren door de mamoettankers van en naar de Perzische Golf. Maar ook iedere keer, dat er toch weer een blanke Euro peaan of Amerkaan zich door de snelle winst, die er onder het huidige regime voor het oprapen ligt. laat verleiden om er toch maar weer op nieuw te gaan investeren. Omdat hij daarmee in Zuid afrikaanse blanke ogen een nieuw stukje eigen-belang toevoegt aan die gigantische berg Europees en Ameri kaans eigen-belang, die er al ligt in Zuid-Afrika volgens de Zuidafrikanen in reden zou moeten zijn, waarom wij hen in het uiterste geval toch niet in de steek zouden kunnen la ten, en hen dan desnoods toch maar te hulp zouden «moeten schieten. Alsof wij dat dan niet onmid dellijk zelf aan alle kanten, in onze relatie met de Afrikaan se en Aziatische landen, zou den moeten bezuren en daar, tenzij we daar weer een we reldbrand voor over zouden hebben (wat niet het geval is), verder machteloos tegenover zouden staan. Kortom een il lusie, maar dan wel een bij zonder gevaarlijke vqor de blanke Zuidafrikanen. Een illusie ook, die gewoon mis dadig zou zijn in zijn poten tiële gevolgen voor zowel de blanke als de zwarte bevol king. die onherroepelijk het slachtoffer zal worden van de gewelddadige strijd om de macht, die thans op uitbar sten staat en die slechts nog afgewend kan worden indien de blanke minderheid thans alles op alles gaat zetten om het met de anders gekleurden op een voor alle partijen aan vaardbaar accoord te gooien. Het is dan ook om de blanke minderheid mede in haar ei gen belang daartoe te dwin gen, dat West-Europa en Noord-Amerka aan het hui dige Zuidafrikaanse bewind zelfs maar de geringste blij ken van sympathie of van een evt. uit eigen belang geboren gemeenschappelijke interes sesfeer dienen te onthouden, opdat men zich daar generlei illusie make dver hulp onzer zijds, die tocyi nooit zal ko- Zo ooit dan in dit geval maken zachte heelmeesters stinken de wonden. L/n VRU NEDERLAND Allereerst een zeer leesbaar stuk over de beide kandidaten voor het voorzitterschap van de PvdA De snelgebekte aanvankelijke underdog Max van den Berg lijkt dat te gaan winnen. Wie beide he ren ooit tezamen te spreken heeft gehad, beleeft de schok der her kenning in de kwalificatie van PvdA-coryfee Bram Peper "het is je reinste Ajathollah-effect die zegetocht van Max door het land. De PvdA levert zich uit aan een soort messias. Van den Berg be wees zich in deze campagne als de meest gladde aal die ik ooit heb gezien. Zodra hij geatta queerd wordt kruipt hij in de kont van Wim. Met Wim Meyer praat HP uitge breid en zonder voorwaarden. Met de Groningse ziener, Van den Berg wie - blijkens krantebe- richten - afgelopen vrijdag ook de Leidse afdeling van de PvdA overstag ging. komt het zelfs niet tot een interview. Hij eist a priori het recht alle op zijn naam gestel de opmerkingen te verwijderen "indien ik dit - gezien het karak ter van het totale stuk - wens". Ook wil hij "verschoond blijven van een profiel met kwasi-psy- chologische strekking" en zal "gezien de bedenkingen die ik helaas tegen uw aanpak moet koesteren een derde persoon zoeken het eventuele gesprek bij te wonen om getuige te zijn van wat zich in het gesprek afspeelt'" Dat worden straks gouden dagen voor de afluisterapparatuur-in- dustrie, als Van den Berg. koos naam "De Rode Raspoetin", de burelen aan de Amsterdamse Tesselschadestraat in bezit neemt. HP praat met de ontslagen secreta resse van EO-directeur Doren bos. Gerry van der Velde. Gerry: "toen we het tweede gesprek hadden, zei bestuurslid Kits, zelfs al zou je gelijk hebben, dan moet je Dorenbos nog gehoorzamen vanwege Romeinen 13. Daar staat dat je de overheid moet eren. Zo, dan weet je hoe het er daar werkelijk toegaat. De ene keer wordt de Bijbel gehanteerd en de andere keer zeggen ze: dit is een bedrijf'. Voorts stukken over Filmmaker Frank Wiering ("Andy, Bloed en Blond Haar") en Koot in Ameri ka: "Koot dreams himself". Wie reist, verruimt zijn blik en bouwt aan zijn talenkennis. MAGAZINE Het blad wijdt zijn omslagverhaal aan het onderwerp "Wat geloven onze christen-politici?" Daarmee hoeven natuurlijk niet alleen maar mensen bedoeld te zijn die in christelijke partijen zitten, omdat de door het christendom opgewekte politieke inspiratie ook best in partijen als PvdA, VVD. D'66 of PPR kan ontladen. Helaas ontbreken de mensen uit die laatste categorie, op de voor zitter van de PPR na. Trouwens de christen-democratische kop stukken zijn eveneens schaars in het verhaal. Uitzondering voor Til Gardeniers en Maarten Scha kel. Bij Til de nagalm van een KVP-gemoed: "een hoog ideaal stellen, goed, maar vraag me niet uit de Kerk te verdwijnen of het etiket van een slecht katholiek te dragen omdat ik dat ideaal niet haal". Schakel wil de homo- sexuelen niet buiten de kerk zet ten: "zeker niet. Tenminste, als je ervan uitgaat dat ze ertegen blij ven strijden". Ook als de homo fiel een dominee is9 "Nee, als hij geen aanstoot geeft, niet". Ook bij Elseviers Magazine een do- sis-EO. Hier spreekt directeur drs. Bert Dorenbos Hij geeft toe dat het nogal eens mis is gegaan, maar dat zou dan komen, juist door de sterke christelijke gedre venheid, waardoor het voor "sommige mensen moeilijk is in te zien dat ze bijvoorbeeld niet capabel zijn". De snelle sprong naar de C-status en de bijbeho rende urgentie om snel personeel aan te trekken heeft volgens Do renbos ook een rol gespeeld: "Kijk, die mensen moesten chris tenen zijn. Dat is al een beper king. En dan: veel christenen kom je in de creatieve vakken ook niet tegen". Horen de gelovi ge zondagschilders het eens van Dorenbos zelf! hervormd nederiand Veel ruimte voor kernenergie en kernbewapening. Een vrij tech nisch vraaggesprek met oud-mi nister van defensie, thans PvdA- kamerlid mr. Bram Stemerdink. Hij ziet weinig mogelijkheden voor de mobilisering van de publieke opinie tegen de wapen wedloop. Het aloude begrip mili tair-industrieel complex stelt hij enigszins bij: "het grote gevaar van dit moment is. dat politici zich identificeren met militairen en technici". Voor politici is er slechts het alternatief van rege ringsmacht: "pas dan blijf je op de hoogte en ben je in staat te controleren wat er gebeurt. Kijk, de Neumans en Heldrings zijn maar naschrijvers, die altijd het laatste nieuws hebben uit de He rald Tribune of de Washington Post". Opmerkelijk is een analyse door Hans Jansen van het werk van de joodse schilder Marc Chagall, die zich voor het uitbeelden van de verschrikkingen de joden aange daan, steeds weer door het ver haal van de Gekruisigde laat in spireren. Degelijk, maar niet bijster opmer kelijk werk in VN. Een interview met Cruijff over zaken doen in Spanje. Gemaakt overigens voordat die Basilevitch de benen nam. Johan zegt weer niet meer dan hij kwijt wil. Misschien heeft hij achteraf toch een beetje te veel op zijn woorden en te weinig op z'n geld gelet. Het verhaal van Max van Weezei over de pressie groep in geciviliseerde verpak king van de Europese Beweging is best aardig, maar het slaat een onthullend toontje aan dat bij de inhoud niet helemaal past. Wie de naoorlogse geschiedenis kent, staat er minder van te kijken dan de auteur dat de VS zich intensief bezighielden met de Europese in tegratie, die ze als de niet-militai- re poot van het Atlantisch bond genootschap beschouwde. Piet Grijs briljant in zijn column. Ditmaal gewijd aan vijf trendy heren uit de jaren zestig in de hoofdstad. Laten we de recente winnaar van de P.C. Hooftprijs kiezen: "Mulisch houdt Goethe- aanse praatjes voor de vaak, maar viel vorige week definitief door de mand toen hij zich verzette te gen een opvangplaats voor he- roïneslikkers bij hem naast de deur. Ik begrijp best dat hij daar tegen is, maar de onzinnige ratio nalisaties voor zijn strikt per soonlijk belang stonken" Het blad heeft m deze dagen van sterven en verrijzenis een enquê te over de dood. Het blijkt dat 31 procent van de ondervraagden de mening huldigen van "dood is dood". Maar onder de gerefor meerden (68 procent) en her vormden (50 procent) is men met meer vertrouwen vervuld over het voortbestaan aan gene zijde van de lijn. Ook noteert de enquê te dat zowel onder onkerkelijken als gelovigen maar steeds een minderheid vindt dat men door nu slecht te leven in het hierna maals minder af is. Herman van Run is zeer op dreef in een feestverhaal over de verjaar dagsviering van de honderd jaar oude AR. Prachtige foto's uit het oude Amsterdamse huis van be waring illustreren een verhaal over Ad van Denderen, maker van de platen. Hij bleef zelf een week achtereen daarbinnen om de stemming optimaal aan den lijve te ondervinden. Hij zegt "waar het in wezen om gaat is dat je in een vel zit, dat alles je wordt afgenomen en dat je alleen nog maar je eigen gedachten hebt" Opgesloten in een graf; verrijzenis, waarop het uitzicht steeds onwe zenlijker wordt. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11