Natie staat voor Israël boos op Clialil ernstige problemen Kampala versterkt NAAST HET NIEUWS Omgeving Harrisburg nu veilig geacht Labour wil „kruistocht" in plaats van campagne Over toezegging Egypte aan Syrië Massamoord in Tsjaad DINSDAG 10 APRIL 1979 BUITENLAND PAGINA 9 HARRISBURG - LUXEMBURG - BRUSSEL (AP/ANP) - Gouver neur Dick Thornburgh van Pennsylvania heeft gisteren ge zegd dat zwangere vrouwen en jonge kinderen terug kunnen ke ren in de onmiddellijke omge ving van de defecte kernreactor bij Harrisburg. „Dit betekent dat het veilig wordt geacht." zei hij. Elf dagen geleden ried Thornburgh zwangere vrouwen en jonge kin deren in een straal van acht kilo meter rond de Three Mile Island reactor aan het gebied te verlaten. De gouverneur zei dat de 23 scholen binnen dit gebied hun deuren kunnen heropenen en de over heidsdiensten hun gewone werk zaamheden kunnen hervatten. Bovendien verminderde hij de volledige paraatheid van de Be scherming Burgerbevolking. "Dit betekent niet dat wij onze waakzaamheid verslappen. Wij zullen de algehele situatie van uur tot uur blijven volgen", zei Thornburgh. Hij voegde eraan toe dat de melk en het drinkwater uit het gebied géén gevaar ople veren voor de volksgezondheid. Ondertussen proberen technici het laatste obstakel dat de afkoeling van de reactor nog in de weg staat op te ruimen, aldus een functio naris van de commissie van toe zicht op kernreactoren. Blijkens een rapport van deze NRC worden buiten de reactor nog sporen van radioactieve straling gemeten, die nagenoeg tot het normale peil zijn teruggelopen. Op verschillende plaatsen in de V.S. is het afgelopen weekeinde geprotesteerd tegen het verwek ken van kernenergie. Bij de centrale van Harrisburg werd gedemonstreerd, als ook in Olympia (Washington), Portland (Oregon), Sacramento (Califor- nië), Cryétal River (Florida), Itha ca (New York), in de stad New York, in Totns River (New Yer- sey), in Groton (Connecticut), San Francisco en Los Angeles, Phoenix (Arizona), Blooming (Indiana) en in Lancaster (Penn sylvania). De demonstratie in de staat Was hington waar 1500 mensen aan deelnamen, was de grootste. Het ging er overal vreedzaam toe, nergens was ingrijpen van politie of bewaking nodig. Een organisator van een der beto gingen omschreef het gebeuren als "waardig en oprecht". Bij een aantal Europese ministers bestaat, na het ongeval met de kerncentrale in Harrisburg, een duidelijke bezorgdheid inzake de veiligheid van kerncentrales (de Benelux en Denemarken). Ande re Europese ministers (zoals de Franse) willen eventuele veilig heidsmaatregelen wel aanscher pen "maar blijven vastbesloten een kernprogramma tot uitvoe ring te brengen". Dat is de me ning van de Nederlandse minis ter van volksgezondheid, Gin jaar, na afloop van het debat, gis teren in Luxemburg, over kern energie. In West-Duitsland is volgens de minister het kern-vei ligheidsaspect na Harrisburg toch meer bespreekbaar gewor den. De Belgische regering heeft de her opening bevolen van de kerncen trale bij het plaatsje Huy, 60 km ten zuiden van Brussel, die vrij dag op last van de plaatselijke overheid was gesloten uit vrees dat de veiligheidsmaatregelen bij de centrale onvoldoende waren. Minister van binnenlandse zaken Georges Gramme zei in het par lement dat de beslissing om de centrale te sluiten niet ge rechtvaardigd was omdat er geen "onmiddelijke, ernstig of drei gend" gevaar was voor het perso neel van de centrale of de bevol king in de omgeving. Gramme en minister van economi sche zaken Wille Claes zeiden dat een onderzoek naar de veilig heidsmaatregelen had uitgewe zen dat de sluiting door de bur gemeester van Huy niet terecht was geweest. Het nutsbedrijf dat de centrale drijft had de sluiting aangevoch ten. Iranezen demonstreren tegen werkloosheid en armoede TEHERAN - Werkloze Iranezen demonstreren in Teheran om bij de nieuwe regering meer hulp te be pleiten voor het verkrijgen van ba- Het aantal demonstranten (2000) onderstreepte de zware economi sche problemen waar de islamiti sche regering zich voor geplaatst ziet. Chomeini: JERUZALEM (UPI/Reuter/AP) - Premier Begin van Israël heeft gisteren een brief gestuurd aan president Sadat van Egypte waarin hij protest aantekent tegen Egyptische toezeggingen aan Syrië dat het dit zal helpen als het er een oorlog voor over zou hebben om de Golanhoogte terug te krijgen. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Dayan stuurde op zijn beurt een protestbrief aan zijn Amerikaanse collega Cyrus Vance, over de desbetreffende opmerkingen van premier Moes- tafa Chalifvan Egypte. Begin heeft aan de Egyptische pre sident geschreven dat Chalils opmerkingen in strijd zijn met de geest van het pas ondertekende Egyptisch-Israëlische vredes verdrag. Het Israëlische protest is in Cairo nog niet ontvangen. Maar Egypte zal het protest afwijzen omdat het is gebaseerd op weergave door d_ van Chalils uitlatingen, zo deelde zijn als Israël instemt met deze voorwaarden, maar Syrië niette min na de onderhandelingen tot de aanval overgaat. In dat geval is Egypte niet verplicht Syrië mili taire steun te verlenen. Functionarissen hebben gezegd dat de Israëlische premier Mena- chem Begin zijn pas geïnstalleer de "hotline", de directe telefoon verbinding tussen Jeruzalem en Cairo, wellicht in gebruik gaat nemen om de kwestie met de Egyptische president Anwar Sa- dat tot klaarheid te brengen. Peter Snyman uit Pretoria (Zuid-Afrika) zit hier met een pof ad der op schoot. De 22-jarige Snyman doet een poging het wereldre cord "verblijven-in-een-ruimte-met-giftige-slangen" *e breken. In de ruimte bevinden zich zes zwarte mamba'szes pofadders, zes Egyptische cobra's en zes boomslangen. Sny man is van plan veertig dagen in de ruimte te blijven. Politieke herten De directie van het Safaripark De Beeksebergen in Hilvarenbeek heeft een veertiental nieuwe herten genoemd naar de fractie voorzitters in de Tweede Kamer, de voorzitter van die Kamer, de minister-president en de vice-minister-president. Een en ander uit erkentelijkheid voor de handhaving van het vier-procént-btw- tarief voor safariparken. Omdat er - met het oog op de voortplan ting - meer vrouwtjes dan mannetjes zijn, moesten enkele namen in de vrouwelijke vorm worden omgezet. Zo lopen erin de Beeksebergen twee David-herten rond, die luiste ren naar de namen Hendrika(BP)en Hette(SGP). De vijf Japanse Sika-herten zijn genoemd naar Marcus (CPN), Ria (PPR), Rudie (DS'70), Jakoba (WD) en Freddie (PSP). De twee Dybowski-her- ten zijn genoemd naar Alberta (GPV) en Dries (Van Agt). Tot slot hebben de vijf roodherten de namen meegekregen van Ruud (CDA), Jannie (D'66), Jopie (PvdA), Anne (Vondeling) en Johan na (Wiegel). Nixon en Ford De Amerikaanse belastingbetalers moeten jaarlijks bijna 800.000 dollar (ca. 1.6 miljoen gulden) voor de oud-president Richard Nixon en Gerald Ford opbrengen. Het tijdschrift "U.S. News and World Report" heeft gemeld, dat beiden voor 1980 "kleine verho gingen" hebben gevraagd. Het tijdschrift baseert zich bij zijn publikatie op de Amerikaanse rekenkamer. Volgens dit insliuut heeft Ford een hoger inkomen dan Nixon omdat hij lange tijd lid van het Congres was. Beiden kunnen bovendien als oud-president aanspraak maken op het beschikken c zondheidszorg ei stad komen. Ford had in 1978 ei 4.000 dollar voor Martelen met mieren In Columbia is een man door veiligheidspolitie gemarteld door hem op een mierennest te zetten en hem bloot te stellen aan de giftige beten van de dieren. Campo Elias Sierra, een functionaris van de vakbond, werd door de politie van zijn onderkleding ontdaan en gedurende twintig mi nuten op het nest gezet. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen vanwege de hevige blaartrekkende beten in zijn zitvlak en dijen. Sierra was door een politiepatrouille opgepakt voor ondervraging naar aanleiding van een inbraak in de levensmiddelenwinkel waarin hij werkt. Hij zei tengevolge van de beten te zijn flauwge- vallen en vervolgens 26 uur in een onverlichte cel te hebben gezeten voordat hij werd vrijgelaten. Lopen kon hij niet meer. Artsen in het ziekenhuis schreven hem een week rust voor, aldus de vakbond. wijzen omdat het Vier „buitenlanders" doodgeschoten TEHERAN (UPI/AP) - De Iraanse revolutionaire leider Chomeini heeft gis teren verklaard dat de natie staat voor ernstige problemen van armoede, werkloosheid en hoge kosten van levensonder houd. Chomeini waarschuwde de middenstand zijn prijzen niet op te drijven, op straffe van berechting volgens de islamitische wet. Het dagblad ,Kayhan' in Teheran heeft geschreven dat leden van de familie van de sjah miljoenen dollars hebben opgenomen van rijksbankrekeningen op de agra rische ontwikkelingsbank van Iran. Radio Teheran deelde mee dat een zuster van de sjah profiteerde van het geld dat de nationale loterij elke week ophaalde. In de Zuid-Iraanse havenstad Chorramsjahr hebben havenar beiders de kantoren van directies bestormd en ruiten verbrijzeld omdat er voor hen geen werk is. In heel Iran demonstreren men sen die werk eisen. Radio Teheran heeft intussen weer melding gemaakt van een te rechtstelling. Het betreft Torab- hadj Aliloe, verantwoordelijke man van de Savak. de politieke politie van de sjah, in de stad Arabil in het noordwesten van Iran. Hij is gisteren terechtge steld, volgens radio Teheran. In de in centraal-Iran gelegen stad Isfahan hebben leden van de is lamitische revolutionaire militie een aanval gedaan op mensen die deelnamen aan een demonstratie van werklozen. Daarbij werden een demonstrant gedood en acht a tien gewond, aldus is gisteren in Teheran vernomen. De dode was een student aan de universiteit van Isfahan. Hoe groot het aantal werkloze de monstranten was geweest, was nog niet na te gaan. Hoeveel werklozen er zijn in Iran is niet nauwkeurig bekend. De schat tingen veriëren van een tot en met drie miljoen. De produktie van ruwe olie in Iran heeft het dubbele bereikt van wat begin maart werd geproduceerd, toen de olie-export na meer dan twee maanden weer werd hervat. Volgens de staatsradio werden nu dagelijks vier miljoen vaten olie geproduceerd, die op 700.000 na voor de export bestemd zijn. Iran, eens de op een na grootste olie-exporteur van de wereld, voerde vorig jaar vijf miljoen va ten per dag uit, waarvan 60 pro cent werd gekocht door een on der Britse leiding staand consor tium van buitenlandse kopers. De rest werd door buitenlandse kopers direct van de nationale Iraanse oliemaatschappij be trokken. De staking van arbeiders in de Iraanse olievelden, om het be wind van de sjah omver te wer pen, bracht de produktie eind vo rig jaar lot stilstand, en alle uit voer werd vau december tot be gin maart gestaakt. De voorlopige revolutionaire rege ring van premier Mehdi Bazargan heeft aangekondigd dat de olie- produktie voortaan lager zal zijn om de natuurlijke energiebron nen te sparen. De voor de export bestemde olie zou niet langer via het consortium maar direct aan de hoogste bieder verkocht wor den. N'DJAMENA (TSJAAD) (AP) - De laatste tijd zijn er in het zuiden van Tsjaad vermoedelijk tenmin ste 10.000 mensen, voornamelijk behorend tot de islamitische minderheid, vermoord aldus is hier gisteren in kerkelijke krin gen vernomen. Het betreft hier vermoedelijk de hevigste afslachting onder stammen sinds er in 1972 in de Afrikaanse staat Boeroendi 100.000 leden van de stam der Hoetoe's waren afgemaakt. De moordpartij in het zuiden van Tsjaad was nadat het er een paar weken rustig was geweest, het afgelopen weekeinde weer be gonnen. Hij gaf ook de officiële versie van de door Israël gewraakte verklaring die Chalil zaterdag aflegde op een bijeenkomst met een parle mentscommissie. „De Egypti sche premier legde er de nadruk op dat het beginsel van volledige terugtrekking uit de Sinaï ook van toepassing is op de hoogten van Golan. Als Syrië onderhan delingen begint met Israël, heeft Syrië het recht om dezelfde resul taten te verkrijgen als Egypte. Dat komt neer op terugtrekking van Israëlische troepen uit de Golan, herstel van Syrische sou- vereiniteit, ontmanteling van de nederzettingen en het sluiten van wederzijds overeengekomen veiligheidsafspraken. Maar als Israël zich onverzettelijk toont en weigert zich overeenkomstig het in Camp David overeengekomen akkoord terug te trekken, dan moet de bevrijding van bezet ge bied, krachtens het VN-hand- vest, beschouwd worden als een wettige daad van zelfverdedi ging. In dat geval zal Egypte partij kiezen voor Syrië en uitvoering geven aan het gemeenschappelijk Ara bisch defensiepact", zo citeerde de woordvoerder Chalils woor den. Dit uit 1951 daterende ver drag verplicht de Arabische sta ten elkaar te hulp te komen in het geval van buitenlandse agressie tegen het grondgebied 'van een Arabische staat. Chalil had daaraan toegevoegd dat de bepalingen van het Arabische defensiepact niet van toepassing NAIROBI/RABAT - Oegandese ballingen hebben gisteren gezegd dat inwoners van Kampala, de hoofdstad van Oeganda, hebben bericht dat verse troepen ter ver dediging de stad hebben bereikt. Daaronder zou zich een Oegande se eenheid bevinden die zijn kamp heeft opgeslagen in een winkelcentrum, negen kilometer ten oosten van de stad aan de weg naar Jinja. De Oegandese minister van handel Mohammed Bakhit zei in een verklaring over de radio dat de inwoners van Kampala die hun huizen of winkels waren uit gevlucht, binnen twee dagen weer terug moeten keren omdat anders hun bezittingen worden overgedragen aan nieuwe eige- In een pogirlg de schijn op te hou den dat er niets aan de hand is in Kampala, werd voor morgen een zitting van de Kamer van Koop handel bekend gemaakt. Uit kringen van de ballingen werd echter gehoord dat inwoners hun hadden verteld dat er zich in de nacht in de nabijheid van Amin's ambtswoning hevige explosies hebben voorgedaan. Het is in ie der geval bekend dat de Oegan dese president zich aldaar niet meer ophoudt. Ook zouden de ballingen van Oe gandese PTT-functionarissen te horen hebben gekregen dat Amin een telefoongesprek met Tripoli, de hoofdstad van Libië, gevoerd heeft en dat hij voor enige tijd met familieleden aldaar gespro ken heeft. Het officiële Marokaanse persbu reau heeft gisteren bericht dat de Libische regering aan het door Tanzania gesteunde Oegandese nationale bevrijdingsfront 20 miljoen dollar heeft betaald om zijn in het nauw gebrachte troe penmacht zonden aangevallen te worden uit Oeganda te laten te rugtrekken. Het persbureau citeerde goedinge- lichte bronnen in de Libische hoofdstad Tripoli, die zouden hebben gezegd dat een niet nader genoemd „met Libië bevriend Noordafrikaans land" - waar schijnlijk Algerije - als bemidde laar had gefungeerd bij de trans actie, waardoor de naar schatting 2.000 man Libische troepen „zonder gezichtsverlies" uit Oe ganda konden terugtrekken. De laatste Libische eenheden ver lieten Oeganda vorige week per vliegtuig nadat ze 600 man zou den hebben verloren die bij de gevechten tegen de door Tanza nia gesteunde anti-Amin strijd macht gedood of gewond waren. Het Marokkaanse persbureau meldde zaterdag een „ernstig conflict" in de Libische regering, omdat president Gadaffi de troe pen opdracht zou hebben gege ven naar Oeganda te vliegen om zijn vriend Amin te helpen, zon der eerst andere regerings- of mi litaire leiders te raadplegen. Het Oegandese ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren gezegd dat vier buitenlanders in Oeganda waren gevangen geno men en doodgeschoten. Dit zou een bevestiging kunnen zijn van de berichten dat vier Westerse journalisten waren geëxecu teerd. De Oegandese verklaring, die in Kampala werd uitgegeven, luid de: „Vier buitenlandse huurlin gen, gewapend en in uniform, zijn doodgeschoten nadat ze per boot over het Victoriameer naar Oeganda waren gevaren". De verklaring kwam een dag na be richten dat twee Zweedse en twee Duitse journalisten gevan gen waren genomen en in ooste lijk Kampala waren geëxecu teerd, nadat ze hadden gepro beerd om heimelijk vanuit Kenia Oeganda binnen te komen. (Van c correspondent) LONDEN - De Britse verkiezingscam pagne is van start gegaan met een pers conferentie van premier James Callag- han, die aankondigde dat zijn Labour- partij geen gebruikelijke campagne zou voeren, maar „een kruistocht". Volgens hem zouden het prijsbeleid en de werk loosheid de belangrijkste kwesties wor den in de verkiezingen. Ook zei hij dat zijn minister van landbouw, John Silkin, erin was geslaagd een door de EG voor geschreven voedselprijsverhoging in de kiem te smoren en dat de Labourpartij deze prijsbevriezing zou steunen in een toekomstige regering. Callaghan raakte daarmee zijdelings aan de hoofdzaken van het verkie zingsprogram van Labour, dat zich te gen de huidige structuur van de EG ver zet, zoals het is vastgelegd in het Verdrag van Rome. Nog voordat Callaghan zijn persconferentie hield, verklaarde An thony Benn, de minister voor energieza ken, die één van de topfiguren is in de extreem-linkse vleugel van Labour, in een verkiezingstoespraak dat een stem voor Labour een stem tegen de EG zou zijn in zijn huidige vorm. Hoewel Callaghan heeft geprobeerd de formulering van het verkiezingspro gramma in een gematigde richting te sturen en daarin ook is geslaagd, zei hij op zijn persconferentie toch dat de Con servatieven geen partij gecombineerde machten binnen de EG. De Conservatieven „zouden zich door de Europeanen alleen maar onder de voet laten lopën". Het is duidelijk dat de Labourpartij met het min of meer centraal stellen van de EG in deze eerste week van de verkie zingscampagne probeert in te haken op een algemeen gevoel van onbehagen dat bij de Britten bestaat wanneer zij den ken aan de EG en het Britse lidmaat schap daarvan. Labour denkt kennelijk niet alleen dat de Conservatieven op dit punt kwetsbaar zijn, maar ook dat de Britten over het algemeen niet veel meer op hebben met de Euromarkt. In werkelijkheid weten de meeste Britten weinig af van de EG en zij zien het eerder als een concurrent dan als een bastillon van hun eigen economische veiligheid. Hst is daarom niet minder interessant dat Callaghan en zijn adviseurs denken politieke verkiezingsmunt te kunnen slaan uit een anti-EG-houding. De Conservatieven, met Margaret That cher aan het hoofd, hebben besloten zich niet al te snel in de verkiezingscampagne te storten. Hun eerste officiële perscon ferentie zal pas volgende week woens dag worden gehouden, ook al zullen ze tel-kandidaten voor die tijd toespraken houden over onderwerpen die in het verkiezingsprogramma worden aange roerd. Margaret Thatcher zei zondag dat haar par tijleiding van mening was dat de kiezers te snel genoeg zouden kunnen krijgen van de verkiezingen wanneer men nu al van start ging. Een ander punt is dat haar eigen partijleiding ook vreest dat „ijze ren" Maggie in een lange campagne van vier weken grotere kansen loopt om te „blunderen". Want Thatcher heeft in het verleden blijk gegeven van zwakheden, zoals het doen van verkeerde uitspraken op verkeerde ogenblikken en het for muleren van beleidsposities terwijl ze. aan het praten is, terwijl zulke beslissin gen anders na veel gewik en geweeg door het partijbestuur zorgvuldig wor den vastgelegd.'

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9