'Alle waarschuwingen zijn steeds in de wind geslagen „Abortuswet best een crisis waard' Andere indeling wetenschappelijk onderwijs Stadhuis en muziektheater in een combinatiegebouw Geheime correspondentie tussen deskundigen en regering Verdachte schietpartij aangehouden 'Revalidatie- beleid in Nederland volstrekt onvoldoende' DINSDAG 10 APRIL 1070 JBKÜIL'L'IL'IVVM.WBI PAGINA 7 NIEUWE PLANNEN VAN AMSTERDAM AMSTERDAM (GPD) - Amsterdam wil dat de regering binnen tweeëneenhal- ve maand beslist over een totaal nieuw plan voor het ontwerp van een combi natiegebouw, dat zowel het nog steeds niet verwezenlijkte stadhuis alsook het al vergrijsde plan voor een nieuw mu ziektheater zal moeten gaan bevatten, Het combinatiegebouw komt, als Am sterdam zijn zin krijgt te staan aan het Waterlooplein. Dat betekent overigens wel een duidelij ke verschraling van althans het stad huisgedeelte: dit gaat meer stadskan toor worden dan echt stadhuis, repre sentatieve ruimten worden terugge bracht tot het allernoodzakelijkste. Voor het Rijk betekent dit plan echter een aardige financiële meevallen in plaats van in totaal f434.000.000 voor beide gebouwen (f 140.000.000 voor het muziektheater en f294.000.000 voor het stadhuis) komt de hele handel het Rijk te staan op een bedrag van f350.000.000. Amsterdam is met deze plannen gister middag in Den Haag aan komen dra gen, nadat tijdens een gesprek met de ministers Van Agt en Beelaerts van Blokland en de staatssecretarissen van binnenlandse zaken en financiën bleek dat beide plannen op de lange baan dreigden te geraken. Het overleg over het ontwerp voor het stadhuis, al date rend uit 1968. was weliswaar in een stadium geraakt dat Den Haag duide lijke financiële toezeggingen had ge daan en Amsterdam op zijn beurt de bouw ook had voorbereid, maar ineens kwam er een kink in de kabel toen bleek dat het bedrag dat Den Haag zou moeten betalen beduidend hoger zou komen te liggen dan aanvankelijk was gedacht. Eén geheel ander struikelblok voor het Rijk bleek tijdens dit gesprek ineens te zijn, dat het gebouw volgens het ont werp van architect Holzbauer een energievreter van de eerste orde zou gaan worden. Amsterdam was daar ei genlijk nogal gebelgd over, omdat dit punt in eerdere besprekingen nooit centraal heeft gestaan. Bij de verdere uitwerking van de plannen was Am sterdam trouwens wel zelf op het idee gekomen, dat het in deze tijd van ener giebesparing beter zou zijn hier duch tig het mes in te zetten. Het Rijk stelde daarop gistermiddag voor een aange past (is eigenlijk geheel nieuw) plan voor het stadhuis te maken, dwars te gen de al gemaakte afspraken in. ,Het gebouw verslindt te veel energie en dat past niet in de regeringsplannen over energiebesparing. Amsterdam reageerde teleurgesteld op ons besluit, maar toch ook wel met begrip", aldus minister-president Van Agt. De toe zeggingen voor financiële bijdragen aan de bouw van stadhuis en opera die het Rijk al had gedaan, blijven volgens de minister-president overeind staan. Om uit de dreigende impasse te komen, kwam de Amsterdamse delegatie in eens met een nieuwe oplossing: een combinatiegebouw, waarover archi tect Holzbauer al sinds 1974 het hoofd buigt. Zo tracht hij, evenals Amster dam, aan de financiële alsook aan de energiebesparende eisen van Den Haag tegemoet te komen. Bepaalde ruimten zullen nu dubbel wor den gebruikt - op uiteraard de pure kantoorruimten na - zoals: de hal, die 's avonds foyer wordt, de kantine en de garage, die ongeveer aan 400 auto's plaats zal bieden. DEN HAAG (GPD) - Deskundigen hebben de Nederlandse regering al jaren geleden gewaarschuwd voor rampen in kerncentrales, zoals die in Harrisburg. Een calamiteit als de Amerikaanse is ook in de Nederlandse centrales Borssele en Dodewaard moge lijk. Het zwakke punt van alle kerncentrales, ook die van Harrisburg, is gelegen in het zogenaamde geforceerde open koelsysteem. Volgens deze deskundigen is Borssele al enkele malen ontsnapt aan een ramp, zoals nu in Amerika is gebeurd. Paaspost voor Libanon-gangers SOESTERBERG - Vanaf de vliegbasis Soesterberg is giste ren de actie 'Paaspost' van start gegaan. Ongeveer 6000 paasgroeten, meest kindertekening en, wer den aan boord van een Friends hip geladen om naar de Neder landse militairen in Libanon te worden gebracht. Op defotov.l.n.r. mevrouw Van Helden, organisatrice van de actie, gezagvoerder Rijnders mevrouw Lensink. echtgenote van de overste van het Libanon- balaljon, boordwerktuigkun dige Kerson en telegrafist Van Ostade. Ook is de Nederlandse regering op de hoogte gesteld van het bestaan van plannen voor de bouw van veilige kerncentrales. De betrok ken deskundigen vinden dat de risico's - voor ongevallen met Borssele en Dodewaard zo groot zijn dat de regering zich daarop ernstig zou moeten beraden. Zij zijn bereid met de regering te spreken over hun plannen. Op meerdere brieven over deze kwestie is tot dusver van over- heidszijde afwijzend gerea geerd. In een brief van 23 september 1976 werden de toenmalige ministers van sociale zaken, economische zaken en financiën (kabinet-Den Uyl) gewezen op de toenemende angst voor de toepassing van kernenergie. Gesteld werd dat die alleen zou kunnen worden Van Agt: geen verschil van mening over uitlatingen DEN HAAG (ANP) - Er bestaat geen verschil van mening tussen de minister-president en de mi nister van buitenlandse zaken over de "berisping" inzake kern energie van Schmidt, de Duitse bondskanselier. Dit heeft pre mier Van Agt geantwoord op vragen van de socialistische par lementariër Van der Stoel. Na afloop van een vergadering van de Europese raad, 13 maart in Pa rijs, vertelde Van Agt dat Schmidt "in cholerische be woordingen" (cholerisch bete kent: driftig, heftig, red.) had ge dreigd dat landen die hun kerne nergieprogramma niet uitvoeren, later niet bij West-Duitsland hoe ven aan te kloppen. Later zei Van der Klaauw dat van een Duits dreigement geen sprake was en daarna weer zei Van Agt dat "wel terdege van een Duitse berisping sprake was". Van Agt heeft Van der Stoel laten weten dat hij en Van der Klaauw "verschillende aspecten hebben belicht van één en dezelfde inter ventie van de de bondskanselier, over welke betekenis geen ver schil van mening bestaat". •weggenomen door een radicale verandering van de bouwwijze waarvoor plannen waren ge maakt, die in ons land zouden kunnen worden uitgevoerd. Aangevoerd werd in dit verband dat de bestaande zware appara tenbouw (de nucleaire afdeling van Rijn-Schelde-Verolme) lang zamerhand in nood ging verke ren, onder andere omdat er geen orders voor reactorvaten meer werden verkregen (het noodlij dende RSV Zware Apparaten bouw verkeert dan ook inmid dels praktisch in liquidatie). Afwijzing Per brief van 25 januari 1977 liet Lubbers, toenmalig minister van economische zaken - mede na mens zijn collega's van sociale zaken en financiën - door direc teur-generaal voor industrie J. A. M. Molkenboer meedelen dat hij geen aanleiding zag nader in te gaan op de brief van september 1976. De betrokkenen hebben zich ver volgens per brief van 2 januari 1978 gewend tot minister-presi dent Van Agt. Zij schreven dat de gevaren van het open koelsys teem (waarbij water door pom pen wordt aangevoerd) in de laat ste maanden van 1977 duidelijk zijn gebleken. Herinnerd werd aan het gebeuren van 15 novem ber, toen tijdens een storm plot seling de druk van het koelwater in Borssele zakte. Dat kwam om dat het water zoveel wrakhout met zich had gevoerd dat de aan- voerbuis van hel koelsysteem verstopt was. Onverwijlde uit schakeling van de centrale was nodig ter voorkoming van een De briefschrijvers wezen naar aan leiding hiervan tevens op moge lijke sabotagegevaren. Voorts voerden zij aan het gebeuren op 24 december van dat jaar. De schipper van een zinkende Belgi sche tanker was toen van plan zijn schip tegen de strekdam bij de kerncentrale van Borssele te zetten. Als hij in die opzet was geslaagd zou de kans groot zijn geweest dat de koelwatertoevoer plotseling was gestopt, waarna het gevaar dat de centrale binnen enkele seconden zou zijn ont ploft, zeer groot was. Economische belangen De deskundigen hebben de rege ring aangeboden „voorlopige opening van zaken" te geven over de grondslagen van het project voor de bouw van veilige kern centrales, waarbij grote econo mische belangen voor Nederland op het spel staan. Premier Van Agt berichtte op 7 maart 1978 dat de brief ter be handeling door _heL ministerie van economische zaken was overgenomen. Op 10 mei schre ven de deskundigen direct naar minister Van Aardenne (econo mische zaken). Zij herinnerden aan hun brief van 2 januari en verklaarden zich nog steeds be reid tot nader vertrouwelijk overleg. Ook voerden zij aan de indruk te hebben gekregen dat men in regeringskringen liever niet wilde dat de vaste Tweede- Kamercommissie voor de kern energie van de briefwisseling op dc hoogte zou worden gesteld Per brief van 6 juni antwoordde minister Van Aardenne dat hij de ..naar voren gebrachte feiten en de daarop gebaseerde inzichten inzake de veiligheid van nucleai re centrales noch kan onder schrijven noch kan delen". Aanvechtbaar De bewindsman schreef verder on der andere: „Uit nnj ter beschik king staande gegevens en inge- adviezen is mij gebleken dat de door u getrokken conclu sies in alle opzichten aanvecht baar zijn". Hij stelde dat een vol ledig en juist inzicht in de feiten voor alles voorop zal dienen te staan alvorens men zich laat ver leiden tot het trekken van zulke vergaande conclusies. Van Aar denne zag geen aanleiding een gesprek met de briefschrijvers te Daarop antwoordden de betrokke nen (op 12 juni 1978) dat de minis ter geen van deskundige en on partijdige zijde afkomstige gege vens en adviezen ter beschikking staan die het aangedragen fei tenmateriaal kunnen ontzenu- Verouderd De briefschrijvers stelden dat de minister kennelijk prof. dr. J Kistemaker, internationaal ver maard kernfysicus, is vergeten. Gewezen werd in dit verband op Kistemaker's stelling dat kern centrales ..ouderwets" zijn. Voor een geheel andere methode van elektriciteitsopwekking, waarbij geen (koel)water meer wordt gebruikt hebben Kistema ker en andere onderzoekers plannen gemaakt. Het gaat om een zogenaamde hoge-energie- reactor, die werkt op een mengsel van uranium, koolstof en fluor. Voor het reactorvat worden me talen gebruikt, die wel bestand zijn tegen hoge temperaturen (duizenden graden) en tegen eor- De brief berichtte de minister dat geen prijs meer werd gesteld op een onderhoud ..te minder nu u niet over werkelijk onpartijdige deskundigen en gegevens be schikt". Tenslotte ontvingen de betrokkenen in een brief van 20 juli 1978 van minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhy giëne) de mededeling dat hij op grond van zijn betrokkenheid bij deze zaak hun opvattingen over de veiligheid en mogelijke gevol gen van kerncentrales niet kan delen. De aanleiding nu enigszins naar buiten te treden ligt voor de des kundigen, die hun mening hand haven. in de ramp van Harris burg. Uit de toedracht van dit on geval blijkt naar hun mening duidelijk dat hier sprake is van defecten in eenzelfde soort open koelsysteem als in Borssele. Dal de reactor in Harrisburg van een ander fabrikaat is dan die in Borssele doet niet ter zake, zo menen zij. Minister Gardeniers: WINTERSWIJK (GPD) - Minister Gardeniers (CRM) heeft gisteravond op een CDA-bijeenkomst in Winterswijk verklaard, dat de wetgeving rond de abortus haar een kabi netscrisis waard is. Ze noemde het huidige wets voorstel een allerlaatste mogelijkheid om regels te stellen. Gardeniers is van mening, dat de CDA-bewindslieden optimaal gebruik gemaakt hebben van de mogelijkheid om invloed uit te oefenen op het nu gereed liggen de ontwerp. „De basis waarop dit voorstel echter in de Tweede Kamer gebracht wordt, is uiterst wankel", merkte mevrouw Gar deniers in Winterswijk op. „In beide regeringspartijen kunnen om verschillende redenen tegen stellingen zitten. Beseft Neder land wel wat er aan de hand is? Dit is de laatste maal, dat we re gels kunnen stellen waarin iets van het christelijk denken terug te vinden is" De bewindsvrouwe herhaalde nog eens, dat het initiatiefvoorstel Gardeniers-Van Leeuwen de eindstreep had moeten halen. Aangezien dal niet gelukt is. zal het CDA alle mogelijkheden moeten aangrijpen om zoveel mogelijk van haar standpunt in het nieuwe wetsontwerp gereali seerd zien te krijgen. Ze om schreef het wetsontwerp van het kabinet als „een ordening in de chaos". HELMOND (ANP) - De gemeentepolitie van Helmond heeft de 26-jarige Eindhovenaar A. W. aangehouden. De man wordt ervan verdacht in de nacht van zaterdag op zondag in een bar de 30-jarige J. H. uit Helmond te hebben doodgeschoten en twee andere mannen met schoten licht te hebben verwond. De politie heeft een en ander in verband met het onderzoek pas gisteren bekend gemaakt. De schietpartij deed zich voor in een café aan de Pistoriusstraat in Hel mond. De vier mannen zouden onenigheid hebben gehad. De toedracht van het gebeurde is echter nog onduidelijk. Het slachtoffer is door het hoofd geschoten. Ook de verdachte is gewond aan zijn hoofd. Hij heeft vermoedelijk een pak slaag gehad van de twee slachtoffers, die slechts licht gewond werden bij de schietpartij. SASSENHEIM - Het ontbreekt in Nederland aan een goed revalida- tiebeleid. Van enige samenwer king en onderzoek op het terrein van de revalidatie is nauwelijks sprake. Veel invaliden zijn daar van de dupe. De situatie in ons land is momenteel erbarme lijk. Dal zei de voorzitter van de WD- Eerste-Kamerfractie, Hava van Someren-Downer, gisteravond tijdens een spreekbeurt in Sas- senheim. Zij kritiseerde het feit dat Nederland slechts vier lecto ren en vijf wetenschappelijke medewerkers kent die zich met de revalidatieproblematiek be zighouden. Een hoogleraar met dit specialisme ontbreekt. In het verleden is aan deze proble men onvoldoende aandacht ge schonken, zei mevr. Van Some ren. Zij noemde het een schan daal dat mensen therapie moeten ontberen omdat die therapie in hun streek niet bekend is. Zij noemde ook de psvcho-soeiale begeleiding na operaties onvol doende. Ook bij de gewone artsen ontbreekt de fundamentele ken nis voor revalidatie vaak. Zij hield een pleidooi voor een on derzoekscentrum in ons land dat zich met de revalidatie gaat be zighouden. Ook noemde de WD- spreekster het niet juist dat overwogen wordt patiënten van een plastisch-chirurgische in greep een eigen bijdrage te laten betalen. Het is niet juist om van deze toch al vaak zo zwaar gedu peerde mensen een extra bijdra ge te vragen, aldus mevr. Van Someren. Hof spreekt arts vrij DEN HAAG (ANP) - Het ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren de 45-jarige Amster damse arts P.D. in hoger be roep vrijgesproken. De Am sterdamse rechtbank had D. in maart 1979 veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en 10.000 gulden boete we gens het toebrengen van zwaar lichaamlijk letsel bij een Belgische vrouw die een abortus onderging. De Hoge Raad achtte de schuld van D. aan de dood van zijn patiënte niet bewezen en verwees de zaak naar het Haagse ge rechtshof. Het hof achtte weliswaar het plegen van een abortus strafbaar maar beoordeelde de arts niet strafbaar vanwege de medi sche indicatie dat de vrouw al langer dan twaalf weken zwanger was. Ook werd de arts verweten onjuist te heb ben gehandeld toen de abor tus misliep. Van deze nalatig heid is de arts eveneens vrij gesproken, omdat de nalatig heid niet bewezen werd geacht. Minister Pais wil zijn plannen in 1980 realiseren DEN HAAG (GPD) - Universitei ten en hogescholen krijgen in 1980 in de praktijk te maken met een nieuwe structuur voor hun onderwijs. Er komt een eerste, vier jaar durende, onderwijsfase. die wordt afgesloten met een doc toraal examen en een tweede, twee jaar omvattende fase. waarin het accent wordt gelegd op wetenschappelijk onderzoek. Het tweede part van de opleiding is slechts voor een beperkt aantal studenten toegankelijk. Dat blijkt uit het voorontwerp van wet Twee-fasenstructuur van het wetenschappelijk onderwijs, dat gisteren door minister Pais (on derwijs) bij de Tweede Kamer is ingediend. Het ontwerp splitst niet alleen het wetenschappelijk onderwijs (wo) op, het begrenst ook de periode waarin men als student kan zijn ingeschre- De plannen zijn bedoeld, aldus een toelichting, om tegemoet te ko men aan de vraag naar weten schappelijke scholing en ge schoolden en ter overbrugging van de kloof tussen het wo en het hoger beroepsonderwijs (hbo). Pais is van plan beide onderwijs vormen te zamen te brengen in één vorm van hoger onder wijs. Volgens het voorontwerp is de eer ste fase onderverdeeld in een propedaeuse met een cursusduur van één jaar en een doctorale fase van drie jaar. Het onderwijspro gramma vormt een afgeronde opleiding met behulp waarvan men de maatschappij kan ingaan om daar die beroepen te vervul len waarvoor een wetenschappe lijke opleiding vereist is of dien stig kan zijn. Er blijven studentenstops bestaan in studierichtingen als genees kunde. tandheelkunde en dier geneeskunde. Pais is terugge komen op zijn plan om de in schrijvingsduur té beperken tot vijf jaar. Onder druk van de Tweede Kamer. Onderwijsraad en Academische Raad heeft hij ingestemd met een verruiming tot maximaal zes jaar Volgens de bewindsman zal de meerderheid van de studenten de universiteit na het doctoraal examen verla ten. Slechts een beperkte groep stroomt door naar de vervolgop leiding. Op grond van een nog op te stellen wet zullen studenten op geschiktheid worden geselec teerd door de betrokken faculteit. Afgestudeerden uit het HBO slaan de eerste fase over. De Academische Raad krijgt van minister Pais lot 10 september de tijd om een advies over het wets ontwerp voor het universitair onderwijs te geven. De minister ging gisteren in de vergadering van de raad overstag voor het ar gument van tijdgebrek. Oor spronkelijk moest de raad vóór 1 juli een advies geven, maar hij was tot de conclusie gekomen dat hij voor die datum niet met een deugdelijk advies kon komen. De leden van de raad konden voor die tijd de ingewikkelde stof die het wetsontwerp biedt niet door spreken met hun achterban op de universiteiten en hogescholen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7