„Vrije dag 1 mei zeer onverstandig besluit" Nieuwe vergunning flat B1ESS VVD-er Van Duin haalt uit naar PvdA Restauratie Burchtpoort Toch bezwaren tegen bouw aan Kaiserstraat? Vorig jaar zwommen we bekant tussen de ijsschotsen door'9 Zunderman (70) oud raadslid overleden Uitkering Daey Ouwens niet zomaar verlengd \Lezers schrijven Paasvakantie Ook morgen kunnen kinderen weer in diverse Leidse club- en buurthuizen terecht voor de paasvakantiebezigheden. Hieronder volgt een overzicht van de verschillende pro gramma's: In de Prinses Beatrix-speel- tuin aan de Aaltje Noorde- wierlaan kunnen de kinderen morgenmiddag paaseieren zoeken en schilderen. Het be gint om twee uur. 't Breehuys aan de Breestraat 19 is morgen van twee tot vijf uur geopend. Die middag wordt er een alternatieve miss- en mister-Breehuys- verkiezing gehouden. De Stichting Meerburg organi seert morgen in het clubhuis Klein Matilo aan de Zaan- straat een filmmiddag voor de jeugd. Vertoond wordt de film Tarzan, de aapmens. De voorstelling begint om twee uur en de kosten zijn f 1.50. In het buurthuis Groenoord aan de Musschenbroekstraat 25 kan de jeugd morgenoch tend vanaf 10 uur terecht om daar een teken- of plakwerk te maken over Koninginne dag. De werkstukken blijven in het buurthuis ter beoorde ling door een jury. Kosten f 0.50. 's Middags om twee uur wordt de film Dik Trom ge draaid. Entreeprijs f 1.50. De clubhuizen De Klinker, de Tamboerijn, Westerkwar tier en 't Mierennest organi seren in samenwerking met het Vijf Hoven Huis een mid dagvoorstelling waaraan wordt meegewerkt door het kindertheater Gajes. De voor stelling wordt gegeven in het clubhuis aan de Hoflaan en begint om twee uur. De en treeprijs bedraagt een gul den. De kinderen van de Tamboerijn gaan in optocht naar het Vijf Hovenhuis, Wes- terkwartier vertrekt om half twee uit de Ten Katestraat 10a. en de deelnemers vanuit 't Mierennest vertrekken om half twee wandelend naar het Vijf Hoven Huis. In de ochtenduren (van 10 tot 11.30 uur) kunnen kinderen van 6 tot 8 jaar in 't Mieren nest aan de Morsweg palm- paasstokken maken. De kos ten zijn een gulden. Eieren zoeken en een grote speurtocht zijn de activiteiten die voor morgen op het pro gramma staan In de Vroolijc- ke Arke aan de Pieterskerk- koorsteeg. Het begint om twee uur en de kosten zijnf 0.60. Voor een speurtocht kunnen de kinderen van 6 tot 12 jaar uit De Kooi terecht in clubh uis De Mirt aan de Lage Rijndijk. Daar wordt om 2 uur 's mid dags begonnen. De kosten zijn een gulden. ACJN Leiden In Leiden bestaat een afdeling van de Algemene Christelijke Jeugdbond voor Natuurstu die en Natuurbescherming. De plaatselijke afdeling van de landelijke jeugdbond richt zich op personen van 12 tot 25 jaar die geïnteresseerd zijn in de natuur. Elke zaterdag middag trekken de leden erop de fiets op uit en bezoeken een mooi gebiedje in de omtrek. Verder worden er lezingen en kampen georganiseerd. Voor de komende weken staan de volgende excursies op het programma: 14 april Noord- wijkse duinen21 april Vliet- landen en 28 april De Kenne- merduinen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Else Breekveldttel. 071 - 763310. Kraakbond De Kraakbond Leiden organi seert vanavond in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 een kraakmani- festatie. Op deze avond zal door sprekers en films de wo ningnood en het daaruit voortvloeiende kraken van huizen nader toegelicht wor den. Hoofdthema van de avond is het huisvestingsbe leid van de gemeente Leiden, waarover door de Kraakbond een zwartboek is samenge steld. De avond zal muzikaal worden opgeluisterd door koor De Eenheid. Aanvang 20 Brengen en kopen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseert morgenochtend vanaf half tien een "breng-en-koopoch- tend" in het Verenigingsge bouw aan het Noordeinde 2a. De opbrengst van de verkoop is bestemd voor waterputten in de derde wereld. Nadere inlichtingen via tel. 071 - 134656 en 122452. Aquarium De Leidse aquariumvereniging "De Natuurvriend" organi seert vanavond een lezing in de kantine van de Adlerfa- brieken aan de Roosevelt- straat 20. De heer S.D. Koning zal spreken over het onder werp "Een aquarium is zo rustgevend"De bijeenkomst die voor iedereen toegankelijk is begint om acht uur. Radionica Vanavond wordt in het Ge- sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 een le zing gehouden over radioni ca. Radionica is een alterna tieve geneeswijze die met be hulp van elektrische appara tuur diagnotiseert en behan delt. De lezing wordt gehou den door de heer H. den Har- tog. Aanvang acht uur, toe gangsprijs drie gulden. De heer Zunderman kwam in 1949 voor de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad. Met deze partij brak hij in 1969 toen hij overstap te naar DS'70. Voor DS'70 maakte hij van 1970 tot en met 1974 als eenmansfractie nog vier jaar deel uit van de gemeenteraad. In 1977 keerde de heer Zunderman terug naar de Partij van de Arbeid. Als geboren Leidenaar is de heer Zunderman zijn gehele leven ac tief geweest in Leiden. Hij was ruim 47 jaar werkzaam bij gara gebedrijf Het Motorhuis. Bij deze firma klom hij op van jongste be diende tot adjunct-directeur Voor zijn maatschappelijke ver diensten werd de heer Zunder man geridderd. Ondanks zijn gevorderde leeftijd bekleedde hij tot aan zijn overlij den. nog verschillende functies. Zo was hij nog penningmeester van de schooladviesdienst, een instantie waarvan hij mede-op richter was. Daarnaast was hij ook nog steeds actief in het be stuur van de stichting Diensten centrum Leiden en de LEAO- school 'De Nieuwe Vaart' De heer Zunderman wordt morgen gecremeerd op 'Ockenburgh' in Den Haag. LEIDEN - De toegangspoort tot het Burchtcomplex aan de Burg- steeg (foto) zal worden gerestau reerd. Tenminste als de Leidse gemeenteraad akkoord gaat met een voorstel van B en W. De kos ten van deze restauratie bedragen volgens een raming f 150.000,- Bijna f 110.000,- is beschikbaar voor het plan omdat de destijds uitgevoerde restauratie van de ringmuur van De Burcht goed koper is uitgevallen -dan werd verondersteld. In de jaren 1960 en 1967 stelde de Leidse raad ruim 650.000 gulden beschikbaar voor de uitvoering van dit plan. Rest nog een bedrag van ruim 40.000 gulden dat nodig is voor de toe gangspoort. Een besluit dat de raad op 23 april zal kunnen ne- Aanmerkelijk duurder 1 dan ge raamd is het noodherstel van de oostelijke zijvleugel van de La kenhal geworden. In september stelde de raad daarvoor een be drag van f 238.000,- beschikbaar, maar nu is gebleken dat een aan vullend krediet van f 112.000,- noodzakelijk is. Ook de schooljeugd liet zich niet onbetuigd. Leidse buitenbaden weer open LEIDEN - Er komt toch een stu dentenflat aan de Kaiserstraat. Naar nu bekend is geworden hebben burgemeester en wet houders onlangs besloten om daarvoor (opnieuw) een bouw vergunning te geven. Lange ru zies lijken nu als resultaat op te leveren dat de flat iets kleiner wordt. Inplaats van 200 komen er nu 140 kamers in de nieuwe flat. Dat is kennelijk een concessie aan de buurtvereniging Pieters- en Aca- demiewijk. Er komt nu namelijk geen zijvleugel van de flat op de binnenplaats. Zo'n zijvleugel zou meters boven de karakteristieke huizen aan het Rapenburg uit steken, vreesde de buurtvereni ging. De emoties over de flatbehuizing hebben de bouw lange tijd tegen gehouden. Wijkbewoners zijn bang voor een overvloed aan stu denten in de Kaiserstraat, waar ook de universitaire mensa en talrijke studentenhuizen geves tigd zijn. Men vindt het gebouw bovendien te hoog. Voorzitter R.J. van Cruysen (buurtvereniging Pieters- en Academiewijk) zal dan ook aan het bestuur van de wijkvereni- ging voorstellen om andermaal in beroep te gaan tegen deze nieuwe bouwvergunning. Hij noemt de flat een "absurditeit". Als het bestuur van de wijkvereni- ging nu weer protest aantekent wordt dat het zoveelste bezwaar in de lange rij. In juni 1978 ver leenden burgemeester en wet houders (tegen ambtelijke advie zen in) ook al een bouwvergun ning. Die werd later door de Raad Hoewel de lente nu eindelijk de finitief is doorgebroken zijn de huidige weersomstandigheden nog verre van ideaal om in een zwembad te bivakkeren. Toch beleefden de twee Leidse bui tenbaden: "De Vliet en de Zijl" gisteren, de eerste dag van de paasvakantie, weer hun ope ningsdag. Wie verwacht had dat hooguit een paar onstuitbare waterrat ten het in hun hoofd zouden ha len om op de openingsdag een frisse duik te gaan nemen kwam bedrogen uit. Een be zoekje gisteren rond het mid daguur aan het zwembad "De Vliet" leerde dat ook schoolkin deren en een flink aantal huis vrouwen het zwemgoed weer voor de dag hadden gehaald Op het terras van "De Vliet" za ten op genoemd tijdstip een stuk of tien vrouwen te genieten van het bescheiden stralende voorjaarszonnetje. Sommigen gekleed in een dikke winterjas, anderen aanzienlijk luchtiger gekleed en een enkeling durfde het zelfs aan om in badpak op het terras plaats te nemen. Over één ding waren de dames, die vrijwel elke dag gezamenlijk een aantal baantjes trekken. het roerend met elkaar eens, ge tuige hun eenstemmig: "Het is vandaag een stuk beter dan vo rig jaar op de openingsdag toen je bekant tussen de ijsschotsen door moest zwemmen. Hier op de tafeltjes lag toen een laagje ijs, en hagelen dat het deed". Het bovenstaande tekent de sterke hang van de dames, in leeftijd variërend van 20 tot over de 70 jaar. naar hun da gelijkse zwemuurtje en, uiter aard, naar eikaars gezelschap. "Want",zo zei een van hen, "Het is hier zo gezellig hè, net of het alle dagen vakantie is. Wan neer we uitgezwommen zijn dan kruipen we gezellig bij el kaar en als het een beetje mooi weer is blijven we tot diep in de middag zitten. Dan hebben we de grootste pret, dat kun je je wel voorstellen" Een van haar zwemvriendin- nen vult aan: "We krijgen hier de heerlijkste koffie en broodjes, daar zorgt het echtpaar Blom voor. Soms wordt er zelfs een glaasje sherry geschonken. Ja meneer, je kunt ons hier elke dag zien groeien. Alhoewel, door het zwemmen gaat het er gelukkig weer net zo snel af'. Nauwelijks is deze zwemmende huisvrouio uitgesproken of me vrouw Blom, die samen met haar echtgenoot de scepter zwaait in het restaurant van "De Vliet", komt de dames ver rassen met een blad vol sherry en vermouth. "Omdat we pas 25 jaar zijn getrouwd", laat ze glunderend weten, waarop haar vaste klanten spontaan in gezang uitbarsten. Openingstijden zwembad "De Vliet": maandag: van 7 tot 19 uur; dinsdag: van 7 tot 20.30 uur (na 1 augustus 7 tot 19 uur): woensdag en donderdag: van 7 tot 2030 uur; vrijdag: van 7 tot 19 uur; zaterdag van 7 tot 1730 uur en zondag van 9 tot even eens 17.30 uur. Openingstijden "De Zijl": maandag en dins dag: van 7 tot 20.30 uur; woens dag en donderdag van 7 tot 19 uur; vrijdag van 7 tot 2030 uur; zaterdag van 7 tot 17.30 uur en zondag van 9 tot 17.30 uur. Degene die het in tegenstelling tot "de dames van De Vliet" nog niet aandurven om in de open lucht te gaan zwemmen kunnen het hele jaar door terecht in de beide overdekte zwembaden die Leiden rijk is. Zowel "De Zijl" als het "Vijf Meibad" blijven namelijk het gehele jaar door geopend. Het buitenbad in Leiderdorp ("De Does") gaat pas op 1 mei open. Het zwembad "Poelmeer" in Oegstgeest zal wat betreft het buitenbad haar poorten nog la ter, en wel op 12 mei, weer voor het zwempubliék openstellen. van State op verzoek van de buurtvereniging geschorst van wege een aantal slordigheden in de procedure. Er moest dus een nieuwe beslissing genomen worden en dat is nu na maanden aarzelen gebeurd. Het gebouw wordt rond de 17 meter hoog en kan er als alles meezit voor het aanvang van het studie jaar 1981-1982 staan. Het gevolg is wel dat de Stichting Studenten huisvesting opnieuw moet gaan praten met diverse ministeries. Voor 200 kamers had men de fi nanciering rond, voor 140 kamers komt dat weer op losse schroeven te staan. Volgens de heer T. Steenbeek van Studentenhuisvesting is het wel teleurstellend dat er nu minder kamers gebouwd kunnen wor den, maar hij is toch wel blij met deze beslissing. Van een conces sie aan de buurtvereniging wil hij niet direct spreken: "Wij hebben eigenlijk op de gemeenschap moeten wachten voordat we nu kunnen beginnen". Onzekerheid over het bouwen van nieuwe studentenflats betekent voor de Stichting dat de oude huizen aan het Piet Paaltjespad de komende jaren wellicht voor "tonnen" opgeknapt moeten worden, zegt de heer Steenbeek. de macht hebben", aldus Van Duijn. Het VVD-raadslid beschuldigde de PvdA-wethouders er verder van dat zij politiek hobbyisme boven het beleid hebben gesteld. Hij noemde de maatregel zeer on zorgvuldig omdat geen rekening zou zijn gehouden met andere bedrijven of met de wensen van het personeel. Van Duijn wil van het college weten wat de extra vrije dag voor ambtenaren de gemeente gaat kosten. Wethouder Fase (economische aangelegenheden en personeels zaken) zei zich niet aangesproken te voelen door de kritiek van Van Duijn. De wethouder wilde het B en W-besluit niet verdedigen omdat in het college is afgespro ken dat, mocht het ooit tot een verdediging van het besluit ko men, een PvdA-wethouder dat zou doen. Mevrouw Fase zei het niet eens te zijn met het hals over kop genomen besluiten dat zij uit personeelsoverwegingen had te gengestemd. Het CDA-raadslid Bleijie zei de po sitie van de wethouder Fase niet te kunnen begrijpen. Hij sugge reerde dat de wethouder zich ver schuilde achter het personeels beleid maar dat zij dezelfde poli tieke mening zou hebben als haar partijgenoot Van Duijn. Wethou der Fase ontkende dat er politie ke motieven achter haar tegen stem zouden zitten. Bleijie drong er op aan dat het col lege nog een motivering zal geven waarom van het ambtelijk advies is afgeweken en besloten is tot het geven van een vrije dag op 1 mei. "Als de principes van de 1 mei-viering heilig zijn dan moe ten zij dat ook zeggen in hun be sluit. Anders is het geen eerlijke zaak", aldus het CDA-raadslid. Of de ambtenaren ook in volgende jaren op 1 mei vrij krijgen staat nog niet vast. De commissie voor personeelszaken zal het college daarover nog een advies geven waarna de gemeenteraad een de finitief besluit zal nemen. Straatnaam LEIDEN -Op de leeftijd van 70 jaar is gisteren in Leiden oud-ge meenteraadslid H. Zunderman overleden. De heer Zunderman maakte vijfentwintig jaar deel uit van de Leidse gemeenteraad en bekleedde een groot aantal func ties in het maatschappelijk leven. De overledene stond bekend om zijn grote sociale bewogenheid. In het nummer van zaterdag 7 april j.l. wordt den volke kond gedaan dat de weg in het verlengde van de Atjehstraat de naam Bielsen straat krijgt. Een straatnaam commissie heeft dit voorgesteld. Nu hoeft er geen taalgeleerde in zo'n commissie te zitten. Wel is het gewenst dat men bij twijfel een goed woordenboek raad pleegt. Wat toch is het geval? Zo'n dwars ligger voor spoorrails heet biel, meervoud biels. Het woord biel sen is geen goed Nederlands woord. Stel dat er een enkelvoud biels zou zijn geweest, dan had het meervoud bielzen moeten zijn. Wat er nu komt te staan, klopt in geen geval. G. Terpstra Const. Huygenslaan 45 Leiden LEIDEN - Het VVD-raadslid Van Duijn vindt het besluit van burgemeester en wethouders om de Leidse ambtenaren op 1 mei vrij te geven "een zeldzaam stomme beslissing". Volgens Van Duijn is er sprake van opzettelijk- "voor de schenen schopperij" omdat het besluit werd genomen met de vier stemmen vóór van de PvdA-wet houders in het college. Burge meester Vis en de VVD-wethou- ders Schoute en Fase stemden tegen het voorstel. Het WD-raadslid haalde gister avond in een vergadering van de gemeentelijke commissie voor personeelszaken, fel uit naar coalitiegenoot de PvdA. Hij zei te menen dat gezien de getalsver houdingen in de Leidse raad een zeer onverstandig besluit is ge nomen. Volgens Van Duijn heb ben de PvdA-wethouders ge bruik gemaakt van de meerder heid die zij hebben in het college. "Er is gewoon een besluit geno men door diegenen die toevallig LEIDEN - Het college van Burge meester en Wethouders is niet zondermeer bereid om de toege kende uitkering voor 2llz jaar aan de gewezen directeur van de Leidse Groenoord hal, Daey Ou wens, te verlengen. De raadsman van de ontslagen Groenoordhal-directeur, - mr. J. van Andel, heeft het college ge vraagd de toegekende uitkering, na zijn ontslag in 1976, te verlen gen. De zogenaamde wachtgeld regeling loopt per 1 mei van dit jaar af. De kwestie Daey Ouwens speelt al zo'n jaar of vijf. Begin 1974 werd de Groenoordhal-directeur door B en W geschorst op basis van een rapport van de commissie-Van Aken. Later kwam de door B en W ingestelde commissie Woud stra tot het advies dat Daey Ou wens diende te worden ontsla gen. Het Haagse ambtenarenge recht verklaarde het ontslag nie tig en de Centrale Raad van Be roep heeft zich eind vorig jaar achter dit oordeel geschaard. De Centrale Raad heeft de gemeen te daarop veroordeeld tot een schadevergoeding aan Daey Ou wens waarvan de hoogte nog moet worden vastgesteld. B en W heeft laten weten niet bereid te zijn om na het aflopen van de wachtgeldregeling onverplichte betalingen te doen. Het college is wel bereid om in afwachting van de einduitspraak van de Centrale Raad de maandelijkse betalingen voort te zetten onder de voor waarde dat het totaalbedrag zal worden afgetrokken van de schadevergoeding die de ge meente moet betalen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3