LEIDSCH DAGBLAD Nederland aan ramp ontsnapt De vijf katten kregen een bordje pap Oscar voor Jane Fonda en John Voigt Misrekeningvan zeven miljoen Slangetje kroop rond in Leids magazijn Vrijspraken in Iran GELDHOVEN MSHIONS Volgens kerndeskundigen DINSDAG 10 APRIL 1970 OPGERICHT 1 MAART I860 35829 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Enkele werknemers van het handelsbureau Van Duuren aan de Lange Mare in Leiden keken gisteren wat verbaasd uit de ogen toen ze in de magazijnruimte plotse ling een slang zagen liggen. Wijs geworden door een eerdere ervaring werd onmiddellijk de politie gebeld die op haar beurt het Zoölogisch laborato rium waarschuwde. Twee politie-agenten en dierenver zorger Peter Snelderwaard kwamen de firma Van Duu ren vervolgens van het reptiel dat vermoedelijk uit een juist uit India gearriveerde kist met goederen was gekropen bevrijden. Volgens Peter Snelderwaard ging het om een totaal on schuldig slangetje van nau welijks 60 centimeter. Het is in elk geval een ringslangach tige. vermoedelijk een Natri.v Maura. Deze slangensoort tref je vooral in Zuidoost-Azië en ook in landen als Spanje en Italië aan", aldus Peter Snel derwaard. Op de foto Peter Snelderwaard met de 60 centimeter lange Natrix Maura. Het beestje heeft inmiddels een veilig on derkomen gekregen in het Zoölogisch laboratorium. Krot van Jan Ponsioen in Lisse afgebroken (Van één onzer verslaggevers) LISSE - Jan Ponsioen (57) heeft z'n vijf katten vanmorgen een bordje pap voorgezet. Het voer voor de dieren kon hij niet meer vinden. Vermoedelijk óók weggegooid met de vele andere spulletjes, als zijn scheerapparaat, zes pakjes zware tabak en een draaibank Reden: het vervallen huis van Pon sioen, een schilderachtig figuur tussen de bloembollen in Lisse, is met de grond gelijk gemaakt. De gemeente vond het niet langer verantwoord om hem nog te laten wonen in het krot aan de Tweede Poellaan dat letterlijk op instor ten stond. Nauwelijks honderd meter verderop heeft Ponsioen nu een houten huisjes met een leef- en woonruimte van 35 vier kante meter. Twee keer zo klein als hij was gewend. Jan Ponsioen heeft kritiek. Kritiek op de politie, die hem met drie man naar buiten heeft gehaald en een dag heeft vastgehouden op het bureau. Hij voelt zich een misdadiger. Dat een bulldozer zijn onderkomen aan gort heeft gereden beweegt LOS ANGELES (AFP.UPI) - "The deer hunter", het verhaal over drie vrienden uit Pennsylvania die naar de oorlog in Vietnam gingen, is vandaag bij de jaarlijk se Oscar-uitreikingen uitgeroe pen tot de beste film. Buiten het gebouw, waar de prijzen werden uitgereikt, demonstreer den Vietnam-veteranen omdat ze "The deer hunter" een racistische film vinden. De Oscar voor de beste vrouwelijke rol werd toegekend aan Jane Fonda voor haar spel in de film "Coming home" van Hal Ashby Haar tegenspeler in deze film, John Voight, werd uitgeroepen tot de beste acteur. Maggie Smith werd onderscheiden voor haar rol in "California sui te". De Oscar voor de beste bui tenlandse film viel toe aan de Franse rolprent "Preparez nos mouchoirs" van Bertrand Blier Ja ne Fonda en John Voigt met hun Oscars Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. TEHERAN (Reuter/UPI) - In Iran is vanochtend een kolonel te rechtgesteld nadat een revolu tionaire rechtbank hem schuldig had bevonden aan medeplichtig heid aan het doodschieten van honderden burgers in september vorig jaar in Teheran. Maar voor het eerst sinds de revolutie heb ben de processen achter gesloten deuren ook andere vonnissen dan de doodstraf opgeleverd. Een agent van de geheime politie van de sjah, de Savak, schuldig be vonden aan folteringen, werd veroordeeld tot drie jaar gevan genis. Maar omdat hij berouw toonde en een gezin te onder houden heeft is het vonnis later verminderd tot een jaar met twee jaar voorwaardelijk, zo meldt het nationale persbureau Pars. Bovendien hebben de revolutio naire rechtbanken 16 mensen vrijgesproken, nadat onderzoek de bewijzen van hun goed gedrag had opgeleverd. Binnen de Iraanse regering leven kennelijk scherpe meningsver schillen over de terechtstellingen Minister van justitie Assadollah Mobasheri is uit protest tegen de executies afgetreden, zo beweren zijn familieleden. Mobasheri zelf was niet voor commentaar be reikbaar. De Amerikaanse regering heeft de geheime processen en terecht stellingen in Iran gehekeld en de revolutionaire autoriteiten in Te heran opgeroepen gebruikelijke gerechtelijke procedures te vol gen. Zie ook pag. 9 hem tot tranen. "Ik lag nog te sla pen", vertelt hij, "toen ze aan m'n bed stonden te schudden. Of ik er maar even gauw wilde uitkomen want ze gingen de boel afbreken. Dat moest, zeiden ze, voor mijn veiligheid" De manier waarop de slopers met zijn spulletjes zijn omgesprongen staat hem helemaal niet aan. Ponsioen beweert dat hij min stens de helft kwijt is en gisteren uren heeft lopen zoeken naar één van z'n katten die de benen had genomen. De slopers hebben de vijf poezen in eerste instantie in het toilet met douchecel opgeslo ten: een hele dag. De katten de den er, begrijpelijk, hun behoef te. Jan Ponsioen huilt als hij wijst op een kunstkerstboom in een hoekje en slingers aan het ver schoten plafond. "Inpakken die rommel, riepen ze. En ze pakten dat ik mt wilden i Eigenlijk wil hij helemaal niet in het nieuwe huisje wonen. Als het aan hem ligt zou hij veel liever ergens in het dorp zitten, dichtbij de winkels, dichtbij z'n dokter. Als hij bij de gemeente binnen stapt om eens te praten wordt hij, zoals 'ie zegt, meteen weer op straat gezet. "Rechten Nee» die heb ik niet. Alleen het recht van de sterkste geldt." Nadat hij uit de braadpan een hap broodpap heeft genomen: "Je kunt wel een schadeclaim indie nen voor wat ze je hebben aange daan. Maar daar schiet ik toch niks mee op. Soms luisteren ze naar je, dat is het enige. Ze laten nooit meer wat van zich horen" Toen de slopers z'n eigendommen gingen verhuizen zat Jan Pon sioen in een cel: hij was volledig over z'n toeren en zelfs een arts moest er aan te pas komen om hem te kalmeren. Eén kat. die in verwachting is, is inmiddels al gewend aan haar nieuwe omge ving. De andere vier heeft Jan Ponsioen opgesloten in de slaap kamer. Met z'n viertjes zijn ze weggekropen onder de dekens op het bed. Voor u 't sportieve en 't gemakkelijke Ondanks alles tintelt toch het voorjaar door 't bloed En ook door de mannen-mode! Veldhoven heeft voor u daarom extra veel keus in plezierige, vlotte en heel sportieve kleding. Van McGREGOR bijvoorbeeld. Beroemd mode-maker van jacks en broeken in mee-bewegend Stretchcord. Kom snel eens kijken Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest Jan Ponsioen bij wat e i zijn huisje overbleef DEN HAAG (GPD) - Volgens kerndeskundigen is Nederland al enkele malen ontsnapt aan een ramp, zoals onlangs met de kerncentrale in het Amerikaanse Harrisburg is voorgekomen. Zware aanval op Kampala NAIROBI (Reuter/UPI) - Geregel de Tanzaniaanse troepen en Oe- gandese opstandelingen hebben vanochtend de frontale aanval ingezet op de Oegandese hoofd stad Kampala. Volgens inwoners van de stad worden daar nu de hevigste gevechten tot nu toe geleverd. De invasiemacht maakt bij de aanval ondermeer gebruik van bommenwerpers. De elektri citeitsvoorzieningen zijn vernie tigd. Zie ook pag 9. De Nederlandse deskundigen, die niet bij naam willen worden ge noemd, zeggen dat er in de afge lopen jaren enkele keren bijna een ernstig ongeluk is gebeurd in de kerncentrale in het Zeeuwse Borssele. Sinds september 1976 voeren de deskundigen een geheime cor respondentie met voor kernener gie verantwoordelijke bewinds lieden. Maar zowel de ministers in het kabinet-Den Uyl als de mi nisters in het kabinet-Van Agt hebben de waarschuwingen van de kerndeskundigen totnutoe van de hand gewezen. Reden waarom de deskundigen nu met hun bezwaren naar buiten zijn getreden. Hun waarschuwingen richten zich tegen het zogenaamde open koelwatersysteem waarvan alle kerncentrales, ook die in Harris burg, Borssele en Dodewaard, zich bedienen. Daarbij wordt het water door pompen aangevoerd. Volgens deskundigen deed zich op 15 november 1977 in Borssele bijna een ramp voor toen tijdens een storm de druk van het koel water zakte. Dat kwam omdat het water zoveel wrakhout met zich had gevoerd dat de aanvoerbuis van het koelsysteem verstopt raakte. De centrale is toen ijlings uitgeschakeld. Een andere gevaarlijke situatie ontstond op 24 december van hetzelfde jaar toen de schipper van een zinkende Belgische tan ker van plan was zijn schip tegen de strekdam bij de kerncentrale van Borssele te zetten. Als hij in die opzet was geslaagd zou vol gens de deskundigen de kans groot zijn geweest dat de koelwa tertoevoer plotseling was ge stopt, waarna het gevaar dat de centrale binnen enkele seconden zou zijn ontploft, zeer groot ge noemd mag worden. Volgens de deskundigen, die ver geefse pogingen hebben gedaan om een onderhoud te hebben met minister Van Aardenne van eco nomische zaken, bestaan er mo gelijkheden om te komen tot een vorm van electriciteitsopwek- king waarbij geen koelwater meer wordt gebruikt. Zij verwij zen daarby naar plannen van prof. J. Kistemaker, de interna tionaal vermaarde kernfysicus, omtrent de zogenaamde hoge- energie-reactor De Industriebonden NW en NKV hebben hun eis voor een kortere werkweek in de me taalindustrie ingeslikt. "Voor dit jaar is arbeidstijd verkorting niet meer haal baar" zei werknemers woordvoerder Wamsteeker (foto) gistermiddag. Het gro te strijdpunt tussen werkge vers en werknemers is nu nog voor hoe lang de nieuwe cao zal moeten gelden. De werkgevers willen een meer jarig contract van 27 maan den. De werknemers willen echter niet verder gaan dan 15 maanden. PAGINA 23 KRO zoekt jonge presenta toren. PAGINA 5 Amsterdam wil stadhuis en muziekcentrum in één ge bouw onderbrengen. PAGINA 7 Begin boos op Egypte. PAGINA 9 Chris Lantrok verliest op punten. PAGINA 13 Profvoetbal slaat nog niet g aan in Amerika. PAGINA 15 Staatssecretaris moet emancipatie-geld teruggeven Vrij zacht Perioden met zon en mogelijk een bui. Minimumtemperaturen omstreeks 8 graden. Middagtemperaturen onge veer 17 graden. Vrij krachtige wind uit zuidoost tot zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris mevrouw Kraaijeveld-Wou- ters (CRM) heeft vorig jaar maar vier miljoen van de elf miljoen gulden uitgegeven die ze voor emancipatie-doeleinden ter be schikking had. De zeven miljoen die ze over had. heeft ze weer aan de minister van financiën terug moeten geven. „Misrekeningen" van de kant van de staatssecretaris staan aan de basis van dit op departementen weinig vertoonde verschijnsel. Mevrouw Kraaijeveld had erop gerekend al in 1978 te kunnen be ginnen met het opzetten van een emancipatienetwerk over ons land, dat voorziet in emancipatie- of vrouwenbureaus. Voorts meende de staatssecretaris dat vorig jaar zou kunnen worden gestart met het opzetten van een informatie- en documentatiecen trum op het gebied van vrouwen. Ook dit project is nog niet van de grond gekomen, en vandaar al die braak liggende miljoenen. ,„Ik ben bij mijn schattingen over wat we kunnen doen in de eerste jaren te optimistisch geweest", zo zegt mevrouw Kraaijeveld nu. Maar volgens haar hebben ook onderbezetting op het departe ment van CRM en late adviezen van de emancipatiecommissie een rol gespeeld. Op grond van de zogenaamde comptabiliteitswet moet de staatssecretaris het geld dat ze over had, teruggeven aan de mi nister van financiën. Ze hoopt evenwel dat ze het ook weer te rugkrijgt. Mevrouw Kraaijeveld was de enige staatssecretaris die haar kabi netsperiode begon met een vier jarenplan, ter grootte van 46 mil joen gulden. Ze denkt nu, dat ze het geld dat ze vorig jaar niet heeft uitgegeven, in volgende ja ren alsnog kan besteden. Voor dit jaar heeft mevrouw Kraaijeveld een bedrag van ne gen miljoen gulden voor emanci patie op de begroting staan. 4 weken lang i -EIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: 1 Hokje aankruisen en bon ingevuld in eeh open envelop ider postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 23Ö0 VB Leiden n de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1