Villabouw in duinen Noord wijk toegestaan "Soms denk je in bejaardentehuis: hoe kun je dat iemand aandoen Bejaarde" H. Veenstra (78) uit Voorhout mede-ontwerper nieuw St. Agnes Festival voor majorettes in Katwijk Katwijkse actie voor kinderen in Zaïre Alphen wil boer in Aarlanderveen toch helpen met bonw huis FORSE DIEFSTALLEN IN POELPOLDER TE LISSE DINSDAG 10 APRIL 1979 PAGINA 19 VOORHOUT - Naast de bewoners van het nieuwe bejaardencen trum St. Agnes is er één die wel bijzonder veel geniet van "zijn" nieu we onderkomen. Dat is de heer H. Veenstra (78), die zeer nauw bij de voorbe reidingen van de nieuwbouw betrokken is geweest. Eigen lijk is het woord "bejaarde" op hem volstrekt niet van toepassing. "Ik kan me ook niet voorstellen dat ik zo oud ben", bekent hij zelf. Toch heeft zijn leeftijd er sterk toe bijgedragen dat hij zich met zoveel enthousiasme heeft ingezet om het bestuur van de Stichting Bejaardenhuisves ting Voorhout van advies te dienen. Advertentie Het begon een paar jaar geleden met een advertentie, waarin dat bestuur geïnteresseerde Voorhouters vroeg om met ideeën te komen voor het nieuwe bejaardenhuis. "Ik heb toen wel een paar ideetjes op een papiertje geschreven" vertelt de heer Veenstra nu, "maar er verder niet meer aan gedacht, tot ik dezelfde ad vertentie twee weken later H. Veenstra: "Ik kan nu genieten van het genot t de gemeenschap en ik heb al tijd graag mijn mening ge zegd. Zo ben ik ook Toon de Groot, de voorzitter van de Stichting Bejaardenhuisves ting, tegen het lijf gelopen" Aandeel De Groot zag zoveel in de ideeën van de heer Veenstra dat al gauw de vraag kwam: "Voelt u er niet voor om ver der met ons (het bestuur, red.) mee te denken en mee te pra ten over de nieuwbouwplan- nen". Lang hoefde de heer Veenstra die als bouwkundig ingenieur tijdens een lange carrière veel ervaring op dat gebied had opgedaan, daar niet over te denken. "Dat leek me wel interessant. Bouw kunde is een creatief vak. Je doet iets voor een ander waar je jaren later nog eens naar kunt kijken en het feit dat je daar een aandeel in hebt ge had kan soms een grote be vrediging geven. Veertien jaar heb ik in Den Haag bij de dienst Gemeen tewerken gewerkt en daar voor in verschillende andere gemeenten. We wonen nu bijna zeven jaar in Voorhout, waar we gauw in de gemeen schap werden opgenomen" Vandaar ook die betrokken heid, die hij zelf wat onge bruikelijk noemt voor een Fries. ("Die stellen zich vaak wat afstandelijk op"). 'Mijn vader was een harde wer ker, mijn moeder had een sterk sociaal gevoel. Zo'n voorbeeld heeft invloed op je verdere leven". Dat sociaal gevoel, gepaard aan een on tembare werklust, heeft hem er toe aangezet om volop aan alle besprekingen over de nieuwe Agnes deel te nemen. En dat waren er bij tijd en wijle nogal wat, want niet al leen werd hij betrokken bij de beraadslagingen van het be stuur, maar hij was ook al gauw lid van de bouwcom missie en van de inrichtings- "Met die drie groepen was er - afhankelijk van het stadium waarin de bouwplannen zich bevonden - haast elke week wel een bespreking. Tot mijn verbazing was er niemand uit de Agnes zelf die met sugges ties kwam. Maar ja, misschien wonen daar alleen maar oude mensen", oppert hij. Even later geeft hij toe dat hij zich bij dit project veel meer betrokken heeft gevoeld dan hij zo'n dertig jaar geleden zou hebben gedaan. "Juist het bouwen voor bejaarde mensen spreekt nu aan. Bo vendien moet je bij elk on derdeel wéér rekening hou den met beperkende voor schriften en met de financiële limiet. Inmiddels heb ik heel wat behaardenhuizen gezien, waarbij ik goede ideeën ben tegengekomen, maar ook dingen waarvan ik me af vroeg: hoe kün je dat iemand aandoen. Gootstenen Ja, ik geloof dat ik wel ervaring heb op dat gebied. Je moet bijvoorbeeld rekening hou den met de hoogte van goot stenen, wastafels, raampjes. Een jonge man kan op zijn te nen gaan staan om ramen open of dicht te maken, maar als je wat reuematisch wordt, dan kan dat niet meer" "Of ik nu tevreden ben? Tja, ik heb nog nooit een werk vol tooid waarvan ik denk: dat is nu voor honderd procent goed. Je hebt altijd het idee: als ik het nu weer zou moeten doen, dan werd het toch iets anders. Daarom moet je bij bouwwerken zo heel goed opletten wat je doet, want het staat er 40 of 50 jaar. Wat me nu zo aanspreekt is dat de in St. Agnes wo nen zélf zo enthousiast zijn. Ze zijn allemaal even blij. Dat is gewoon een lust. Ik kan nu genieten van het ge not van die mensen". "Ik ben al bij mensen uitgeno digd om hun kamer te komen bekijken. De bewoners heb ben zelf hun vloerbedekking en gordijnen uitgekozen, zo dat ze ook een eigen inbreng hebben en iets konden uit zoeken wat bij hun meubels zou passen". Tot slot wil de heer Veenstra nog wel kwijt dat hij het al met al een heel interessant project vond. "We hebben al tijd een heel genoeglijk team gehad, waardoor er leuk en vlot gewerkt kon worden. Vooral zuster Jacobia, de di rectrice van de Agnes was daarbij zeer actief'. Verder Of hij het voor zichzelf nu wel letjes vindt? "Ik blijf natuur lijk belangstelling koesten voor wat er verder gebeurt". En dat heeft dan betrekking op de bestemming van het terrein dat vrijkomt als de "oude" Agnes wordt afge broken. melen met andere majorettes. Bij lustrum De Mariq uita's KATWIJK - Het Katwijkse mgjoretten- en show peloton De Mariquita's organiseert binnenkort een wedstrijd voor majorettes in de badplaats. De Mariquita's doen dat ter gelegenheid van hun vijfjarig bestaan. Het festival is op zaterdag 5 mei in sporthal Cleyn Duin. De wedstrijden beginnen om 10.30 uur. Er zijn al diverse inschrijvers voor het festival. De deelnemers komen van heinde en verre. De in schrijving staat nog open voor enkele pelotons. De groep De Mariquita's werd op 1 mei 1974 opge richt. De avond na het festival is er een feest voor leden en donateurs van dit peloton. De leidster van de twintig meisjes tellende groep, mevrouw De Roode-de Ruyter, kijkt met tevre denheid terug op de eerste vijf jaar van het be staan. "Bij ons komt de gezelligheid op de eerste plaats. De goede prestaties volgen dan veel snel ler. Je moet als majorette achter je hobby staan, anders bereik je nooit de vorm die bijvoorbeeld wij hebben behaald", zo vertelt zij. Die vorm heeft al de nodige bekers en vanen opge leverd voor de Katwijkse showgroep. "En dat terwijl het erg moeilijk is om zonder eigen mu ziekkorps optimaal te blijven draaien", aldus de leidster, die besluit "Maar met veel doorzettings vermogen maakt onze groep zich nog altijd waar" In het kader van het Jaar van het Kind KATWIJK - De bouw van een lagere school in het Afrikaanse land Zaire, waarvoor (inclusief de in richting van het gebouw en het kopen van leermid delen) een bedrag van zo'n 15.000 gulden nodig is, maakt de beste kans om straks door de gemeente raad van Katwijk te wor den aangewezen als on derwerp van actie van de bevolking in het kader van het Jaar van het Kind. De gemeente zal een bankrekening openen en de bevolking in de ge legenheid stellen daarop geld te storten. Zelf doet de gemeente een eerste storting. De raadscommissie voor onderwijs plus sociale-, volksgezondheids- en personeelszaken moet tijdens haar vergadering van morgen avond (om 19.30 uur in het raad huis) een eerste oordeel vellen over enkele (Katwijkse) projec ten in het kader van het Jaar van het Kind. Naderhand zal de ge meenteraad één daarvan aanwij zen als onderwerp voor het voe ren van een inzameling. Nadat de commissie al eerder voor deze regeling had gekozen, heeft burgemeester Bos aan minister De Koning van ontwikkelings samenwerking gevraagd welke projecten er zoal in de Derde.We- reld moeten worden uitgevoerd. Men wilde iets voor kinderen in dat deel van de wereld doen. Het liefst doen B en "W iets op scho- lengebied, omdat zo algemeen werkend het beste werk valt te doen. De minister heeft de burgemeester vier projecten genoemd. Het be treft de bouw van een school in Zaïre op Jamaica, in Pakistan en in Argentinië. Het eerste project, zo schat men op de afdeling on derwijs van ht gemeentehuis maakt de beste kans om uitein delijk te worden gekozen, omdat dat het meest sympathiek over komt. De raadscommissie besloot enige tijd terug een bepaald project on der de aandacht van de bevolking te brengen door het openen van een bankrekening, nadat de ge meente Lienden aan B en W had gevraagd net als zij geld te geven voor een project in de Derde We reld in het kader van het Jaar van het Kind. Katwijk koos voor deze andere oplossing omdat het niet gebruikelijk is dat gemeenten aan ontwikkelingshulp doen. Ze kunnen echter wel de plaatselijke bevolking opwekken dat te doen. NOORDWIJK - Er mogen toch villa's worden gebouwd in het duingebied tussen de Eras- musweg en de Rudolf-Tappenbeckweg in Noordwijk. De bebouwing mag echter alleen plaatshebben aan de zijde van de Erasmusweg; de diepe kom en hét heuvelachtige gedeelte aan de Rudolf-Tappenbeckweg moeten gespaard blijven. Dit heeft de Kroon bepaald. Villa- bouw in het Noordwijkse duin- terrein was opgenomen in het be stemmingsplan Oude Zeeweg en omgeving dat in 1975 door deê gemeenteraad is vastgesteld. Te gen de bebouwing van het gebied werd bezwaar gemaakt door de Vereniging voor Natuur- en Vo gelbescherming. De vereniging ging in beroep bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en met succes: het dagelijks bestuur van de provincie keurde dit gedeelte Minister A.C. Van der Klaauw opent Europa- dagen in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De minister van buitenlandse zaken A.C. van der Klaauw komt don derdag 26 april naar Alphen, om er het officiële startsein te geven voor een vier dagen durend Eu ropees weekeinde. Vier dagen lang zal Alphen, op ini tiatief van de plaatselijke Junior kamer, op tal van fronten in het teken staan van de Europese ver kiezingen deze zomer. Gisteren al kreeg Alphen daarvan een voor proefje. De Europese voorlich tingsbus, die door heel Neder land rijdt, deed Alphen aan en het Europese parlementslid S. Patijn hield later op de dag een lezing in het raadhuis, uiteraard stond daarbij een verenigd Europa cen traal. AARLANDERVEEN - De toekomst van de Aarlanderveense familie Luyben ligt in handen van het provinciaal bestuur. Dat moet straks beslissen over een aanvraag om aan de Aarlanderveense Achtermid denweg een nieuwe boerderij te mogen bouwen. Een bouwaanvraag die in strijd is met het streekplan Zuid-Holland Oost en waarvan nu al bekend is dat de ambtelijke adviezen negatief zullen zijn. Toch bleek een meerderheid van de gemeenteraad (CDA en VVD) de Aarlanderveense veehouder te willen steunen in zijn bouw plannen. Die behelzen de bouw van een nieuw huis aan de Achtermid denweg, midden in het land dat Luyben hier bezit. De familie woont nu nog in het dorp een eind van hun land vandaan. Omdat ook de gemeente belang heeft bij een verplaatsing van de familie Luyben zijn in elk geval de wethouders J. W. Haanstra en D. van Leeu wen bereid de heer Luyben en zijn vrouw in hun wensen tegemoet te komen. Ook al is uit ambtelijk vooroverleg gebleken dat de bouwaan vraag een grote kans maakt bij het provinciaal bestuur te stranden. "Rad voor ogen" De kwestie hield de gemoederen gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling danig bezig. PvdA-woordvoerder J. van der Vlies bijvoorbeeld vond dat, wanneer je als gemeente al weet dat bovengemeentelijke instanties niet aan het plan willen meewerken en je als gemeente dan toch het plan steuntje de betrokkenen "een rad voor de ogen draait". Een advies van de provinciale planologische dienst (een belangrijk adviesorgaan van het provinciaal bestuur, red.) veegje toch niet zomaar even weg", meende Van der Vlies. Ook de Progressieve Combinatie Alphen wilde het plan van Luyben niet steunen. Het raadslid Waagmeester: "Ik vraag me af of we nog aan ruimtelijke ordening doen, als je op dit soort aanvragen - hoe sympatiek ook - al ja gaat zeggen. Als we hierin meegaan dan zullen we in dit deel van de gemeente weinig benen meer hebben om op te staan als we in de toekomst aanvragen om een bouwvergunning willen weigeren". CDA en WD lieten hier echter algemeen belang (vertrek van Luyben uit de dorpskern) en bedrijfseconomisch belang, zwaarder wegen dan pla nologische bezwaren. Vooral van progressieve zijde werd gewezen op het precedent dat met het inwilligen van de bouwaanvraag van Luyben wordt geschapen. Een tweede bouwaanvraag ligt trouwens al in het verschiet. CD A-fractievoorzitter H. W. M. Hopman was daar niet bang voor: "Ik laat me niet leiden door kreten als precedentwerking. Dat zou betekenen dat je in een volgend geval niet in staat bent op het geval op zichzelf te beoordelen". "Prachtig leeg" Het echtpaar Luyben, lijfelijk aanwezig op de publieke tribune, onder streepte nog eens het belang van vestiging juist daar. "Dat we daar heen willen is om een praktische reden. We wonen nu op het dorp en we hebben daar alle genoegens. Daar gaat het niet om, maar als er iets met de dieren aan de hand is moet je eerst kilometers fietsen. Iemand van de provinciale planologische dienst (PPD) heeft eens tegen me gezegd: wat is die polder hier prachtig leeg. Maar als m'n man, hartje winter, achter op het land de beesten moet verzorgen vind je geen mens van de PPD". De bouwaanvraag van de familie Luyben zal waarschijnlijk over ander halve week ter visie worden gelegd. Gedurende die tijd kunnen er be zwaren tegen het plan worden ingediend. Vervolgens gaat de bouwaan vraag dan naar de provincie (al dan niet voorzien van bezwaren), waar de uiteindelijke knoop moet worden doorgehakt. Valt de beslissing van het provinciaal bestuur voor de familie Luyben ongunstig uit -en die kans is zeer reël - dan kan ze het, via de wet AROB, altijd nog hogerop zoekenzo werd gisteravond ook geopperd. van het bestemmingsplan af. Waarop de gemeente Noordwijk, alsmede de eigenaresse van het terrein, mevrouw II. J. W. van Saane-Dielen uit Zeist, het nog hogerop zochten: bij de Kroon. En die heeft nu, na advies van de Raad van State, het laatste woord gesproken: bebouwing mag wel. althans langs de Erasmus weg. Geen verrassing Als belangrijkste overweging geldt dat aan de andere zijde van de Er asmusweg ook al villa's staan. Nog onduidelijk is hoeveel villa's er in het duingebied mogen wor den gebouwd: in elk geval niet veel. De Kroon zet vraagtekens achter het getal van zeven wo ningen per hectare, waar het plan van mevrouw Van Saane tot bouw van veertien villa's op neerkomt. Om de natuurlijke ge steldheid van het terrein zo goed mogelijk te handhaven, dringt de Kroon aan op een zorgvuldige uitwerking van het plan. De uitspraak van de Kroon kan niet als een verrassing worden be schouwd. Hij is overeenkomstig het advies dat het ministerie van volkshuisvesting aan de Raad van State had gegeven; wel bou wen langs de Erasmusweg en niet langs de Rudolf-Tappenbeck weg. Mevrouw Van Saane had blijkens het door haar ingediende bouwplan al met deze mogelijk heid rekening gehouden. Ook de provincie Zuid-Holland liet later - op de zitting van de Raad van State-weten bij nader inzien niet meer afwijzend te staan te genover villabouw langs de Er asmusweg en dat uit begrip voor de financiële moeilijkheden waarin de gemeente Noordwijk verzeild zou kunnen raken. De gemeente had namelijk op een schadeclaim van mevrouw Van Saane kunnen rekenen als be bouwing van het terrein, dat vroeger behoorde bij het oude complex van Huis ter Duin, niet had mogen doorgaan. Zij kocht de grond in 1972; bouw van villa's was volgens het toen geldende bestemmingsplan wèl toege staan. Tennisbanen Het tennisbanencomplex tuss m de Oude Zeeweg en de Erasmus 'eg mag niet worden bebouwd. La Kroon heeft het bestemmings plan op dit punt intact gelaten, zoals ook de provincie Zuid- Holland had gedaan. Het protest van de Noordwijkse Sportver eniging is daarmee afgewe- De sportvereniging wilde, zonder concrete plannen te hebben, de mogelijkheid van bebouwing v:n de tennisbanen wel open houden en dat voornamelijk uit finan ciële overwegingen. Volgens het vroeger geldende bestemmings plan was de bouw van villa's wel toegestaan. Volgens de Kroon zou dit gepaard gaan met „aan tasting van een aantrekkelijk tennisbanencomplex" en daar om is bepaald dat het sportterrein onbebouwd moet blijven. Casino Als het casinogebouw bij het ten- niscomplex straks een andere functie zou krijgen dan die van bar-dancing, dan mag het later niet meer opnieuw als horeca- onderneming worden geëxploi teerd, tenzij de gemeente dat goedvindt. Ook dat is door de Kroon bepaald, overeenkomstig de wensen van de gemeente en de provincie. De Noordwijkse Sportvereniging had op dit punt eveneens bezwaren gemaakt, om te bereiken dat het casino als „begrip" in Noordwijk nimmer zal verdwijnen. Het streven van de gemeente is erop gericht om horeca van de Oude Zeeweg en omgeving zoveel mogelijk te we ren; de Kroon is het daarmee eens. Zolang de sportvereniging het casino ononderbroken als bar-dancing blijft exploiteren, kan daartegen overigens niets wórden ondernomen. Beenbreuk op loopschommel ALPHEN AAN DEN RIJN - De achtjarige Michel Meijer uit Delft moest gistermiddag worden op genomen in het ziekenhuis Rij noord met een gebroken rechter dijbeen. De jongen was "door onjuist gebruik" van een loop schommel getuimeld in de speel tuin Avifauna. I VALKENBURG - De elfjarige Henrich Imthorn uit Valkenburg is gisteren met een gecompli ceerde armbreuk opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Op de Achterweg kwam -de jongen onder een vrachtwa gen terecht toen hij van zijn fiets stapte om die te laten passeren. Hij viel echter en kwam onder de auto terecht. LISSE - In de Poelpolder in Lisse is het afgelopen weekend in twee huizen ingebroken. Uit een woning aan de Putterstraat in Lisse werd een bedrag van 12.000 gulden ontvreemd, terwijl in een woning aan de Broekweg voor een, volgens de politie, aanzienlijk hoger bedrag aan gouden sieraden is gestolen. De politie vermoedt dat de inbraken met elkaar verband houden, daar in beide gevallen toegang tot de huizen is verschaft door de achteringang met een schroevendraaier te forceren. KATWIJK - Een groep jongens heeft gisteren in de Katwijkse groente- veiling een plezierritje gerhaakt met -een daar geparkeerd staande vrachtwagen. Zij reden enkele pallets omver, waarbij dë wagen flink werd beschadigd. Ook deden zij een greep in de kassa van de kantine en namen bovendien nog wat snoepgoed mee. De jongens kwamen binnen door het vernielen van een ruit.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19