Chris Lantrok: wèl blaren, geen titel Stieren zonder neusringen in de Groenoordhal VRIJ-UIT ■MUM Clerc na zege mede op kop in damstrijd Door ring gejaagde Raamsdonk toch bokskampioen Feyenoord naar YS? DINSDAG 10 APRIL 1979 PAGINA 13 Op de deuren van de Groenoordhallen staat met grote letters: "Het is verboden stieren zonder neusringen itev net mij vraagt, zaten er zondag avond bij het kokende basket balduel Parker/Leiden - Do- nar/Groningen louter on-ge- neusringde stieren in de hal. Het was een waar pandemo nium, ik kreeg soms het idee dat er een stampend circus op de tribunes had plaatsgeno- Vijfduizend man (nou "man"...het waren voor tach tig procent jongens en meis jes) keken naar dit titanenge vecht. Vijfduizend, van wie driekwart al ruim een uur voor de voorstelling begon zijn plaats had ingenomen. Ik heb het al eens eerder ge schreven: het elan dat ooit ka rakteriserend was voor de voetballerij is op andere tak ken van sport overgegaan en basketbal is daar eén van. Zaterdag was ik naar Benne- kom - Quick Boys geweest en had me daar dood verveeld. P/Leiden - Donar daarente gen was een woeste happe ning, je kwam ogen tekort. Er gebeurde van alles en zeker niet altijd in overeenstem ming met eh, Gods ordonnan tiën, als ik me zo even mag uitdrukken. Er deden zich dingen voor die bedenkelijk waren. Ik kan er toch niet boos over worden. Want er was voor alles sfeer en die prikke lende spanning waarvan je neusvleugels gaaii trillen. Niet zo fraai waren dat hinder- lijk-knallende vuurwerk en enkele vechtpartijen. Maar ja, wat wil je. De grote-klasse speaker Peter Knegjens bleef maar roepen: "Inschuiven, inschuiven, jullie zitten niet in een twee-persoons bed". En niet iedereen kan, in de posi tie van haringen in een ton, een paar uur achtereen zijn irritatie keurig de baas blij ven. Bovendien trekt zo'n eve nement altijd figuren aan die voor heel andere zaken dan de sport komen. Ik ben het wel eens met Leiden- manager Frans van Egmond dat je dit soort dingen onmo gelijk vóór kunt zijn. Zijn or dedienst deed wat-ie kon Maar ik houd wel mijn hart vast als het tot een derde krachtme ting tussen Leiden en Gronin gen zou komen. Vraag tenslotte aan Groenoordhal-directeur An dre de Jong: waarom was zondagavond alleen de voor ingang open? Dat kostte vele automobilisten onder de toe schouwers na afloop een fikse wachttijd. Vorig jaar kon je bij ditzelfde duel ook via de achteruitgang weg en dat werkte een heel stuk vlotter Mensenrechten Met het oog op de in 1980 te hou den Olympische Spelen in Moskou wil e€h groep Tweede kamerleden een brede discus sie in Nederland op gang brengen over de verhouding sport-politiek-mensenrech- ten. Een vervolg op de actie van de cabaretiers Bram en Nu zult u mij zeker niet horen zeggen dat ik tegen een der gelijke discussie ben. Verre van dat. Mensenrechten zijn er om voortdurend over te praten. Wat mij verbaast,nee laat ik het anders zeggen: wat mij met lichte ironie vervult is dat nu achter elkaar grote sporteve nementen worden aangegre pen om over de mensenrechten te spreken. Nogmaals: ik heb daar niets op tegen. Ik vraag me alleen af waarom een der gelijke "brede discussie" nooit wordt voorgesteld bij het slui ten van eén van die handels akkoorden met bedenkelijke landen. Dan hoor je alleen wat gepruttel in de marge. Ik schrijf nu wel: ik vraag me af hoe dat komt. Maar dat is niet juist. Want ik weet het ant woord al. Praten over men senrechten en sport kost geen plakker, praten over mensen rechten en handel zeer waar schijnlijk wel En we leven nu eenmaal in een land dat zich niet gaarne te kort doet Doodvallen op een cent het is en blijft een Nederlandse uit drukking. China De volksrepubliek China is za terdag, tijdens het congres PETER KNEGJENS van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) in Montevideo, weer opgenomen in de Olympische beweging. Het was er in 1958 uitgestapt vanwege de erkenning door het IOC van een ander deel van China (Formosa of Tai wan) als zelfstandige eenheid Taiwan is in Montevideo niet geschrapt als lid en dus vrees ik, gezien de hardnekkigheid óp dit punt van Pekingdat de volksrepubliek weinig geluk kig zal zijn met dit besluit. China en de Olympische bewe ginger valt een koddig boek over te schrijven. In 1932 werd het land. dat toen 400 miljoen inwoners telde, voor het eerst lid. Naar de Spelen van Los Angeles zond het toen zegge en schrijve eén deelnemer... Ander voorbeeld: in 1947 was er nog eén ongedeeld China, al waren de heren Mao-Tse- toeng en Tsjang-Kai-sjek al geruime tijd met elkaar aan het bakkeleien. In dat jaar werd de heer Sjoe-Yi-toeng benoemd tot IOC-lid voor China. Twee jaar later nam Tsjang-kai-sjek de wijk naar Formosa, met medeneming van onder veel meer: het com plete Chinese Olympische ar chief, maar zonder de heer Sjoe. Die bleef in Peking. In 1948 had Sjoe nog deelgeno men aan een IOC-congres in Londen, daarna werd vier jaar lang niets meer van hem vernomen. Het IOC vreesde al dat Sjoe het leven had gelaten in de twist Mao - Tsjang. Maar dat bleek niet het geval. In 1952 kwam Sjoe, na een klemmend beroep van de toenmalige IOC-voorzitter Edström (een met wandelstok uitgeruste potentaat), op het congres in Helsinki weer op dagen. In zijn gezelschap was een Chinese diplomaat die als tolk fungeerde. Edström zei tegen de tolk dat hij weg moest gaan, omdat hij met Sjoe on der vier ogen wilde praten. De tolk beweerde dat dat moei lijk zou gaan, omdat Sjoe al leen Chinees sprak. Edström wist wel beter, want die had in Londen-1948 nog met Sjoe in het Engels gekeuveld. Daarop richtte de Zweed zich in het Engels rechtstreeks tot Sjoe. Die deed of hij het in de Vlakte der Kruiken hoorde donderen. Ongetwijfeld ge droeg Sjoe zich zo zonderling op last van het nieuwe be- jaar, maar dat belette hem niet nog af en toe verschrik kelijk driftig uit te vallen. Zo ook nu. Hij sloeg woedend met zijn wandelstok op tafel en zei in nog net acceptabele be woordingen dat ze wat hem betrof beiden de boom in kon den. In 1957 meldde Sjoe zich weer op het IOC-congres in Sofia. En daar...bleek hij weer uitste kend Engels te kunnen spre ken. China in de Olympische bewe ging er staat ons nog heel wat verrukkelijks te wachten. Strafbankje Nu vind. Edström dan wel 82 Ik val even midden in een dis cussie over alternatieve strafmogelijkheden in de korfballenjElly van Spelden van de Leidse vereniging De Danaiden heeft daar onlangs in het clubblad Hermes over geschreven ("Het wordt hoog tijd voor een strafbankje") en later nog wat uitgebreider in het Nederlands Korfbalblad, waar zij wees op de mogelijk heid van een "verplichte wis sel" Daar is Dory Triep van de Afd. Rijndelfland weer tegen in gegaan. Ik kan hier niet alle argumenten weergeven. Daar gaat het mij ook niet zozeer om. Voor het strafbankje voelt Dory Triep niet, want ga daar maar eens op zitten bij wind kracht acht. Elly van Spelden zegt daarvan in Hermes: "Gelijk heeft ze na tuurlijk, maar het waait ook wel eens wat minder hard en Door Ruud Paauw het is zelfs ook nog wel eens lekker weer. Als het vanwege de weersomstandigheden in derdaad schadelijk zou zijn om op een bankje stil te zitten, laat de boosdoener dan wat heen en weer lopen om zich warm te houden. Dat kan heel simpel worden opgelost. Ar gument weg dus". Inderdaad, weg argument. Ik heb vroeger in parken met vele meisjes op bankjes geze ten in heel ongure weertypes en die meisjes klaagden nooit dat ze het koud hadden. Ge lukkig liepen ze ook niet heen en weer om zich warm te hou den. Na deze afkeurenswaardige re gelen keer ik terug op het pad der ernst. Wat mij opvalt is dat er op ge zette tijden in tal van bonden discussies plaatshebben om het strafsysteem te wijzigen. Nou ja "opvalt", het is eigen lijk logisch. Want de principes waarop die strafsystemen be rusten, stammen meestal uit ver vervlogen jaren en{ vol doen niet meer. Daar is vrij wel iedereen het over eens. Maar hoe aardig de aange dragen alternatieven ook vaak zijn, als puntje bij paal tje komt, wordt er vrijwel nooit iets gewijzigd. (Denk eens aan de KNVB). Wat mij interesseert is: waar aan zou dat nou toch liggen? Bregman: Weten 'ze nog dat ik besta DUISBURG (GPD) - Het Ne derlandse bataljon in het Eu- ropa-Cupgebeuren 1979 be staat na de uitschakeling van PSV, Ajax en FC Twente nog uit drie strijders: Johan Neeskens en Wim Hofkens, belangrijke acteurs bij Bar- celona-Beveren, halve finale Europa Cup II en Kees Breg man, laatste man van MSV Duisburg dat Vanavond in een onderonsje met streek genoot Borussia Mön- chengladbach gaat voetbal len om een finaleplaats in de UEFA Cup. Neeskens, de alom gewaar deerde Oranje-klant, Hof kens, de coming-man die via de prestaties van Belgisch koploper Beveren bekend heid en een plaats in Neder- land-b verwierf, Bregman de vergeten libero. „Weten ze in Nederland eigenlijk nog wel dat ik besta?", verzucht de laatste. Ze, het zijn de mannen die ver antwoordelijk zijn voor de samenstelling van het Ne derlands elftal: Zwartkruis en assistenten. Volgens de Ne derlandse verdediger van MSV Duisburg hebben ze nooit de moeite genomen om de kleine 200 kilometer die tussen Zeist en de Duitse Rijnhaven liggen, te over bruggen. Bregman: „Ik hoor nooit iets en ik dacht dat ik me na vijfjaar bij MSV Duisburg toch wel bewezen had. Maar het is net of ze me niet zien staan. Erg jammer natuurlijk, want ik wil graag. Spelen hoeft niet eens, als ik er alleen maar bij zat". Bregman maakte als libero (ik sta ergens tussen Krol en Drost) met MSV Duisburg een seizoen van ups en downs door. De positie op de rang lijst is zeer matig, de resulta ten in de UEFA. Cup zijn ver bazingwekkend. Honved bij voorbeeld, dat eerder Ajax uitschakelde werd door de Duitsers overklast op weg naar de halve finale. "Het is bij ons alles of niets", zegt Bregman, die het na vijf jaar wel gezien heeft in de Bun- desliga. De Amsterdammer, die straks voor 200.000 gulden te koop is, wil graag naar een Nederlandse topclub. "Ik ben 35 jaar en ik kan nog vijf jaar mee". ZEVENAAR (ANP)- Na de tweede ronde van het toernooi om het Nederlands kampioenschap dammen 1979 gaan Rob Clerc en Gerrit Boom aan de leiding. Bei den kwamen tot overwinningen op respectievelijk Evert Bron- string en Joost Hooijberg. De derde zege in deze zitting kwam op naam van De Ruiter ten koste van Jannis van der Wal. De De- ventenaar volgt op één punt ach ter de leiders. Met twee punten achterstand volgt daarna een groep van zes spelers bij wie ti telhouder Frank Drost, oud-we reldkampioen Harm Wiersma en Evert Bronstring. Clerc kreeg al spoedig groot voor deel tegen Bronstring. die in de opening een opsluiting aan zijn korte vleugel had ingenomen. De Amsterdammer bouwde zijn verkregen ruimte goed uit en ge ruisloos werd de Leidenaar naar de nederlaag gespeeld. Ook Boom won overtuigend in een zeer goede positiepartij waarin Hooijberg beslist de mindere bleek te zijn. De Ruiter forceerde schijfwinst tegen Van der Wal, die een hekstellingformatie had ingenomen. Uiteraard gaf de De- ventenaar zijn Groninger oppo nent daarna geen kans meer op herstel. Titelhouder Frank Drost is tegen Jos Stokkel heel dicht bij de winst geweest, maar in een stel ling van elk vijf stukken bleek er net remise aanwezig voor de de butant uit Hoogezand. Ook Wiersma zag de winst binnen be reik komen. John van der Borst verdedigde zich echter uiterst se cuur tegen een massale centrum- aanval van de onttroonde we reldkampioen. Uitslagen Jansen-Van Aalten 1-1, De Ruiter- Van der Wal 2-0, Stokkel-Drost 1-1, Hooijberg-Boom 0-2, Bron- string-Clerc 0-2, De Boer-Bas- tiaannet 1-1, Wiersma-Van der Borst 1-1. Stand 1. Clerc en Boom 4 punten, 3. De Ruiter 3, 4.-10. Stokkel, Drost, Jansen, Van der Borst, De Boer en Bronstring allen 2.11. Van der Wal, Bastiaanneten Van Aalten 1, 14. Hooijberg 0. Volleybalsters ronde verder ANKARA - Het Nederlandse da mesvolleybalteam is poule-win naar geworden in het toernooi om de Lentebeker. Na hun overwin ning op Spanje (3-0) versloegen de Nederlandse dames ook Zwit serland: 3-1. Oranje bereikte daardoor de volgende ronde van het toernooi. De Nederlandse herenploeg kon de winst op Noorwegen niet laten volgen door een nieuwe zege. Te gen Israël werd gisteravond een wanprestatie geleverd. Oranje verloor met 3-1. Morgen speelt Nederland tegen Finland en al leen als die wedstrijd met 3-0 ge wonnen wordt, komt Oranje te recht in de finalepoule. DEN HAAG - De Leidse burgervader Vis mocht dan toch nog van een on gestoorde nachtrust ge nieten. Nu de vijf man tel lende boksjury de plank na het finalegevecht om de zwaarweltertitel in de Haagse Houtzagerij enigs zins missloeg door de 18- jarige Amsterdammer Pe ter Raamsdonk (uitslag 5-0) als opvolger van Ali Blanchard aan te wijzen, moest DTS-bestuurslid Jer van Leeuwen schoor voetend afzien van zijn baldadig uitgesproken voornemen "we gaan Vis vannacht wakker maken, als Lantrok die titel pakt" Onomwonden liet Van Leeuwen na die voor hem zo ontnuchterende juryuitspraak weten 'zich be kocht te voelen'. Hij vroeg zich met verbijstering af wat Chris in vredesnaam dan wel had moeten doen om te winnen. "Waar schijnlijk die Raamsdonk K.O. slaan", opperde DTS-trainer Dik Snik, die op samenzweerderige toon liet doorschemeren, 'dat je tegen zo'n jongere vent in feite bij voorbaat al kansloos bent' "Want", wist hij, "de jury laat ge woon het aanstormende talent voorgaan. Het is, het is toch al te dol dat zo'n jury van een ouder bokser min of meer eist dat een jonge knul waterpas geslagen moet worden, wil je kampioen kunnen worden" De man, die in de uitverkochte Houtzagerij aan het kortste houtje trok, Chris Lantrok dus, kon ook geruime tijd na zijri tweekamp met Raamsdok zijn deceptie maar nauwelijks ver bergen. Terwijl een groep Antil- lianen in de ring een verlate Car naval de Rio vierde, nu hun favo riet Ruben La Cruz halfzwaarge- wicht André Oetelaar 'van dik hout zaagt men planken' had ge geven, kon de Leidenaar nog al tijd niet geloven dat hij voor zijn examen was gezakt. "Toen ik die speaker hoorde aan kondigen dat Raamsdonk had gewonnen, voelde ik mij heel klein worden" biechtte Lantrok op. "Moet je nagaan, ik stond er op te wachten dat die scheids rechter mijn arm omhoog zou steken. Ik verkeerde helemaal in de veronderstelling dat ik ge wonnen had. Snik zei na de twee de ronde nog "Chris, rustig blij ven boksen, je hebt die partij in je zak", wat toch waar was. Die Raamsdonk was zo bang als een wezel. Hij bleef maar draaien, waardoor ik nu een blaar op mijn grote teen heb en hij de titel" Met die ontwijkende tactiek (Raamsdonk: "ik had ontzettend veel angst voor Lantrok, ik wist dat hij hard sloeg en heb hem daarom bewust op afstand ge houden") werd de Snik-pupil van meet af aan geconfronteerd. Slechts sporadisch kwamen de stoten van de zichtbaar aan plan kenkoorts lijdende Lantrok ("ik was voor de partij al moe van de zenuwen") door, ontglipte Raamsdonk steeds op het juiste moment de mokerende vuisten van de Sleutelstadbewoner. Die, erkende ook de trainer van Raamsdonk, Ruud v.d. Linden later, de verdienste had 'dat hij het gevecht maakte'. Met name in eerste twee ronden joeg Lantrok Raamsdonk door de ring, zonder dat hij overigens zijn prooi kon verschalken. De Amsterdammer verwaarloosde bewust zijn aan vallende taak, liet Lantrok dik wijls misslaan, zodat een toe schouwer zich luidkeels afvroeg "of de heren soms aan het ballet- dansen waren" Pas in de tweede ronde boekte de Leidse pugilist met een linkse hoek zijn eerste succes, dat hij la ter continueerde met een linkse directe. r Raamsdonk be sefte toen, dat zijn defensieve ar beid geen hout sneed, trof Lan trok vervolgens met een linkse hoek op het gezicht, een rechtse directe op het lichaam en ander maal een linkse hoek op het ge laat. Laat offensief werk, dat door Lantrok passend met een linkse hoek en een rechtse directe werd beantwoord. Zodat, nu Lantrok op een gelijk aantal treffers mocht wijzen, maar bovendien in aanvallend opzicht de toon had aangegeven, terecht op een lichte punte- noverwinning aanspraak mocht maken. De jury oordeelde even wel anders. Tot ontzetting van Chris Lantrok. Tot vreugde wel licht van burgemeester Vis GERARD VAN PUTTEN Gifltamgewicht: Sjef Zwakhalen (Zuid) wint op punten (5-0) van Lahcen Oumgar (NH). Vedergewicht: Koos Verstappen (Zuid) wint door k.o. in de eerste ronde van Mesters (Zuid). Lichtgewicht: Antoon Verrips (Oost) wint door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde van Frans Hak (Zuid). Lichtweltergewicht: Cor Ever- steyn (ZH) w.o.p. (5-0) van Eric Huigenvoort (Zuid). Weltergewicht: Mathieu Willems (Zuid) w.o.p. (4-1) van Cor Ton (ZH). Middengewicht: Adrie Magielse (ZH) wint door walk over van Jo han IJsselmuiden (Noord). Zwaargewicht: Hennie van Bruggen (Oost) w.o.p. (5-0) van Bill Echter (Oost). Superzwaargewicht: Ben Tiben (NH) w.o.p. (5-0) van Pieter Tjalsma (Noord). Vreugde en verdriet in de sport treffend geïllustreerd ROTTERDAM - Het manage ment van Feyenoord overweegt om de voorgenomen trip naar Argentinië te annuleren en in te gaan op een Amerikaanse invita tie om na afloop van het seizoen een zestal demonstratiewedstrij den te komen spelen. Dat zou moeten gebeuren tegen Europe se ploegen. Bij Feyenoord is men van mening dat men zonder moeite onder de Argentijnse verplichtingen uit kan, aangezien River Plate, de vereniging die vorig jaar niet in de Kuip kwam opdagen en de Rotterdammers vervolgens bij wijze van schadevergoeding uit nodigde om een aantal wedstrij den te komen spelen, opnieuw in gebreke blijft. Vóór 25 maart jl. zou River Plate het wedstrijdschema bekend hebben gemaakt. Directeur Ste- phan: „En nu dat nog altijd niet is gebeurd, beginnen we wat huive rig te worden". Ten aanzien van het eigen Feyenoord-toernooi is Barcelona niet langer een aan trekkelijke tegenstander, nu Neeskens definitief voor Ameri ka heeft gekozen. Stephan: „De gedachten gaan nu uit naar een Schotse ploeg, naar Celtic of Rangers".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13