'n Kwestie van geduld actief in I vrije tijd Geslaagde eerste editie van Muziek en 9 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: stook wat graadjes lager GEZAMELIJKE PRESENTATIE VAN LEIDSE MUZIEKGEZELSCHAPPEN KANTINES DOELWIT INBREKERS Vrouw (53) omgekomen Opnamen film „Kort Amerikaans" in Leidse Breestraat MAANDAG 9 APRIL 1979 LEIDEN LEIDEN - De eerste editie van "Muziek en Show" die zater dagavond werd afgeleverd in de Leidse Groenoordhallen mag een sueees worden ge noemd. Rond tweeëneenhalf- duizend bezoekers genoten aantrekkelijk programma, dat met uitzondering van een Deense gastband, geheel ver zorgd werd door Leidse groe pen. Hoewel de muziekkorpsen het leeuwedeel van de avond voor hun rekening namen waren er aantrekkelijke intermezzo's van de dansgroep Marjolein Briër. het majorettenpeloton Aktief en de volksdansgroep Achalay. De mening dat het Leidse mu ziekleven bezig is een lang zame dood te sterven werd za terdagavond op overduide lijke wijze gelogenstraftWat de Leidse muziekkorpsen voor het voetlicht brachten kon meestal de toets der kritiek ruimschoots doorstaan. Er wasook werk van klasse. Jong K en G bijvoorbeeld, bracht samen met het Seniorenkorps van K en G een imponerend slotstuk. Ze leverden met 150 man het bewijs dat er de laatste jaren erg veel veranderd is in de presentatie van de muziek korpsen. Het is allemaal veel dynamischer geworden. De loopfiguren zijn ingewikkel der. het repertoire is aanzien lijk uitgebreid. Kortom, er is veel meer oefening vereist om goed uit de verf te komen. Daarom was het verrassend te zien hoc Jong K en G een com positie van Rod Steward op uitstekende wijze vertolkte. Een ander Leids muziekgezel schap dat muziek op goed ni veau bracht was "De Burcht" Nauwelijks enkele uren te ruggekeerd van een optreden in Duitsland brachten ze een goed lopend optreden in Mu ziek en Show '79. Het figuren lopen zou nog iets uitgebreid kunnen worden, al werd door het majorettenkorps op dit punt veel vergoed met de pre sentatie van "Copacabana" De Franciscus Band Leiden beet om half acht precies de spits af. Een originele interpretatie van The Little Drummerboy ging vooraf aan een eigen tijdse vertolking van het po pulaire nummer "Trojan Horse". "Jong Concordia" hield het bij een traditioneler programma en liet blijken niet gewend te zijn in derge lijke grote ruimten te spelen. De grote oppervlakte van de hal werd niet ten volle benut. Dat Werkmans Wilskracht niet De Deense band Iïaderslev Pigegarde bestaande uit 46 dames trad zaterdagavond op tijdens "Muziek en Show '79". Eerder op de dag werden demonstraties in Zuid-West en de binnenstad gegeven. meer tot de toonaangevende Leidse muziekkorpsen be hoort werd nog eens overdui delijk bewezenZowel het mu siceren als het marcheren was aan de matige kant en voorde toekomst mag men hopen dat de gelederen weer gesloten kunnen worden. Majoretten- g roep Aktief bracht een geheel nieuw programma voor ori ginele vondsten en een uitste kende timing. Jammer genoeg was de kwaliteit van de ge luidsband niet optimaal. Het programma voor de pauze werd besloten door de show band Allegro Vivace en de volksdansgroep Achalay. Vooral het Zuidamerikaanse nummer van Allegro viel op. Het Leidse Politie Muziekgezel schap behoort muzikaal tot de beste van Leiden. Toch komt het op een showavond als za terdag in de Groenoordhal werd gehouden n iet zo tot zijn recht. Daarvoor is het optre den zittend op ee stoel, te sta tisch. Dat hoge tempo werd er juist wel ingebracht door de Deense muziekband Haders- lev Pigegarde. dat bestaat uit 46 meisjes. De Deense groep bracht een wervelende show vol vaart die de muzikale schoonheidsfoutjes snel deden vergeten. Het tegenovergestelde was het geval met hel optreden van de Leidse Harmonie Kapel. Mu zikaal goed van gehalte, maar teleurstellend voor het oog. Showelementen waren wel aanwezig tijdens het op treden van de 75 personen tellende fanfare Concordia. Een waagstuk voor Marjolein Brier was het optreden met haar balletgroep voor een publiek dat in hoofdzaak was gekomen om muziekgezel schappen te horen.Hoewel het optreden - gezien het afwij kende karakter - wat aan de lange kant was. wist het publiek het blijkens het ap plaus zeker te waarderen. Alles bijeen een geslaagde pre- m ière van Muziek en Show die voor herhaling vatbaar is. Zeker nu muziekverenigingen alleen vaak problemen heb ben om met een avondvullend programma een volle zaal te t rekken is deze gecombineerde Leidse aanpak een erg inte ressante. BRAM VAN LEEUWEN LEIDEN - Het afgelopen week einde zijn op diverse plaatsen in Leiden diefstallen en in braken gepleegd. Zo kwam er ongewenst bezoek in een tweetal sportkantines en een jeughonk in de Kikkerpolder. Vooral geluidsapparatuur en de drankvoorraad moesten het ontgelden. Uit de kantine van de voetbalvereniging UVS verdween een cassette deck en het nodige kleingeld. Uit het jeugdhonk van die zelfde club verdween even eens een cassettedeck. Uit de kantine van de rugby- vereniging DIOK werd een radio-cassetterecorder, een tweetal boxen en een grote hoeveelheid drank, waaron der 24 flessen rosé, gestolen. In alle drie gevallen drong men binnen door het vernielen van een ruit. In de nacht van vrijdag op za terdag verdwenen uit een ge parkeerde auto in de Apollo- laan een cassetterecorder en cassettebandjes. In het scholencomplex aan de Zijlwijk werd ingebroken waarbij de drie magazijn ruimten van de drie school- richtingen werden open ge broken. Uit een van de ruim ten verdween een geldkistje met een klein geldbedrag. Bovendien werd in een van de lokalen van de openbare school een bureau gefor ceerd. Hoe de inbrekers bin nengekomen zyn is nog on duidelijk. Uit de garderobe van een Leids hotel verdween in het weekeinde een nertsmantel ter waarde van 2200,-. Paasvakantie Deze week worden er door de club- en buurthuizen weer de nodige activiteiten ontplooid in het kader van de paas vakantiebezigheden Hieron der volgt een overzicht van de activiteiten die morgen plaats hebben: Clubhuis "De Tamboerijn" aan de Valeriusstraat 73 organi seert morgenmiddag een leuk paasspel annex speurtocht. Het duurt van twee tot vier uur en de kosten zijn f 0,60. In de Vroolijcke Arke aan de Pieterskerkchoorsteeg 15 kan de jeugd morgenmiddag van twee uur tot half vier paas- mandjes vlechten, eierdop- pen maken en activiteiten ontplooien die te maken heb ben met Pasen. In Westerkwartier, Ten Kate- straat 10a begint morgen middag om twee uur een spelletjesinstuif voor de jeugd. Voor de tieners zijn er diverse tafelspelen, biljarten en tafeltennis. Voor de nog jongeren zijn er groepsspel- letjes en wordt er een uitbeel- dingsspel gespeeld. Buurthuis "Groenoord" aan de Musschenbroekstraat 25 or ganiseert morgen een uit stapje naar Duinrell in Was senaar. De kosten van de uit gaansdag zijn zes gulden en om tien uur 's ochtends wordt er vertrokken. De wijkvereniging "Meerburg" organiseert voor de jeugd morgen een paaseierenspeur- tocht door de wijk. Het begint om twee uur en de kosten zijn eén gulden. 't Breehuys is gedurende de paasvakantie elke middag geopend van twee tot vijf uur. Voor morgen staat op het programma de vertoning van een bekende westernfilm. Voor de kinderen van 3 tot 6 jaar uit De Kooi organiseert club huis "De Mirt" aan de Lage Rijndijk morgen een spel letjesochtend van 10 tot 12 uur. 's Middags vertrekt om twee uur een bus vanaf speel tuin "Oosterkwartier" voor een bezoek aan het museum van Volkenkunde. Kosten f 3.50. In buurthuis "'t Mierennest" aan de Morsweg is morgen ochtend een kindercrèche van 9 tot 12 uur terwijl 's mid dags een bezoek wordt ge bracht aan een zwembad. Kosten f 1,25. NIRIA-vergadering De afdeling Leiden van de Ne derlandse Ingenieursvereni ging houdt vanavond in de Zuiderkerk de jaarlijkse af delingsvergadering. Na het huishoudelijk gedeelte dat van 20 tot 20.30 uur zal duren wordt er een lezing gehouden door ir. A. F. Hartman, hoofd afdeling regionale plannen van de Provinciale Planologi sche Dienst van Zuid-Hol land. Het zal spreken over het recreatieproject Vlietland. Ook belangstellenden zijn welkom. Stijldansen cursus stijldansen voor be ginners. De cursus wordt elke donderdagavond van negen tot half elf gegeven. Aanmel den bij het Volkshuis, Apo- thekersdijk 33, tel. 071-149180. Medicijnen De Vrouwenbond van het NW houdt vanavond om acht uur een themavond thema-avond het gebruik van medicijnen. Er zal een dia-serie worden vertoond en er zal voorlich ting worden gegeven door drs. Tjon Soei Len. De bij eenkomst wordt gehouden in het gebouw Pieterskerk gracht 11 en is ook voor niet- leden toegankelijk. Kijkhuis Het Leidse Volkshuis begint met ingang van 19 april een In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkchoorstraat 17 wordt vanavond de cyclus van de Duitse regisseur Werner Her zog voortgezet met de verto ning van de film "Lebenszei- chen" uit 1967. Het is het ver haal van de Duitse soldaat Stroszek die in zijn eentje een munitiedepot bewaakt. De toegangsprijs bedraagt f4,50. De eerste voorstelling begint om acht uur, de tweede om kwart over tien. Kleding vatte vlam bij roken in bed LEIDEN - Een 53-jarige bewoonster van een woning aan de Lorentzkade in Leiden is gisteravond in het Academisch Ziekenhuis overleden aan de verwondingen die zij had opgelopen toen haar kleding bij het roken in bed vlam hadden gevat. Het slachtoffer werd zondagochtend in ernstige toestand aangetroffen door een kamerbewoner die de Eerste Hulp Dienst waarschuwde. De vrouw werd vervolgens ijlings overgebracht naar het ziekenhuis waar zij 's avonds aan haar brandwonden overleed. LEIDEN - Zijn opnamen voor een echte speelfilm nu leuk om naar te kijken of niet? Gezien de massale opkomst, die de opnamen voor enkele tientallen me ters celluloid voor de film "Kort Amerikaans" giste ren in de Breestraat trok, wel. Gezien het weinige dat de honderden nieuws gierigen achter de drang hekken te zien kregen: nee, allesbehalve. Het handjevol scènes, dat gisteren in hartje Leiden werd opgeno men, en waarvoor de filmploeg maar liefst twaalf uur had uitge trokken moest zo yaak worden herhaald dat van echte 'actie' geen sprake kon zijn. Alleen filmcriticus Simon van Colium zorgde nog voor wat afwisseling door voor het oog van vele Leide- Wie door het gedrang nog een glimp wist op te vangen van het gebeuren kon eén scène telkens opnieuw zien spelen: die waarin een onderduiker (het te verfilmen boek van Jan Wolkers speelt in de oorlogsjaren) vanuit bioscoop Trianon in een overvalwagen wordt gesleept. Arme figurant. Hij had te voren ook niet kunnen vermoeden wat hem boven het hoofd hing. Alles was "echt", ook de wijze waarop hij telkens maar weer ruw in de wa gen werd gesleept. Later op de dag liep hij enigszins blauw aan, maar dat kan ook de schmink zijn geweest. De tientallen Leidse figuranten hadden het er moeilijk mee. Met hun kortgeknipte koppen moes ten ze gisteren beschikken over l ijzeren geduld en veel kalmte. Wat er van hen werd verwacht kregen ze van diverse kanten te horen, zodat de figuranten het ook allemaal niet meer wisten. En dat voor een briefje van 25 gul den. maar natuurlijk met de we tenschap dat ze zichzelf straks le vensgroot in beeld terug zien. De Breestraat had gisteren niet de metamorfose ondergaan die door de makers van de film was aan gekondigd. Een aantal geveltjes naast qn tegenover bioscoop Trianon waren achter veel karton weggewerkt. In een enkele etala ge was het assortiment aangepast aan dat van de jaren '44-'45, maar van op het asfalt 'gestempelde' keitjes en zwarte draden die de bovenleiding van de blauwe tram moesten suggereren was geen sprake. Tot grote teleurstelling van regie assistente Vivian Pieters (het was haar plan) kon er geen gewone verf op het asfalt worden aange bracht. Het zou te lang duren voordat de verf droog zou zijn. Speciale sneldrogende verf werd door de filmmakers te duur be vonden voor de paar minuten film die buiten op de Breestraat werd opgenomen. Ook het weer. hoe aardig ook, was niet helemaal naar wens van de filmmakers. Voor de opname had de lucht eigenlijk wat grijzer moeten zijn. Wat wel meewerkte was volgens de filmers het publiek, dat keurig achter de dranghekken bleef staan. Echt moeilijk kregen de ordebewakers het gistermiddag rond half vijf pas. toen het publiek zo massaal kwam opzet ten dat het moeilijk werd om het buiten beeld te houden. Maar toen zat het meeste werk er al op en moesten alleen nog snel wat verkeersborden en een spandoek van de Hartstichting worden weggemoffeld. MIEP DE GRAAFF Filmcriticus Simon van Colium kwam gisteren ook een kijkje nemen in Leiden. Hij staat voor het gebouw van Rijnland, waar de filmploeg een dag lang was ondergebracht. Figurant Wim Bouwman (rechts) wordt weggesleept uit bio scoop Trianon. Eén van de scènes voor de film Kort Amerikaans waarvoor het uiterlijk van de Breestraat zaterdagmiddag moest worden aangepast (foto links)

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3