LEIDSCH ëêk DAGBLAD Eindelijk warmer... Opnieuw vier executies in Teheran Goedhart Bouwhuis voor tegels en plavuizen inzn Mtr vandaag JSk Executies DE HOUTBAAN Feyenoord weer bij In Utrecht vermist jongetje verdronken kampioens kandidaten .MAANDAG 9 APRIL 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35828 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en de krant komt Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10!00-16.00 uur. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 O1210221. LEGPLANKEN voor kastplanken boekenplanken vensterbanken enz. IN KUNSTSTOF en HOUT. tóch even kijken bij zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend. Het wordt warmer. De komende dagen gaat de temperatuur naar lentewaarden stijgen van 15 a 18 graden Celsius. Boven West-Europa stelt zich op het ogenblik een zuidelijks stroming in. In die stroming bevindt zich. een front dat de scheiding vormt tussen koele en warmere lucht. De warmere lucht is aan de oostzijde van het front. Venoacht wordt dat het front mor gen ten westen van Nederland zal blijven zodat dus het grootste deel van Nederland kan profiteren van de warme oostelijke lucht. Daarbij moet wel rekening wor den gehouden met regenkansen voor de provincies Noord- en Zuid-Holland en Zeeland. De temperaturen zullen morgen uit eenlopen van ongeveer 13 graden aan de kust tot 18 graden in het oosten en zuiden van het land. In een groot deel van Frankrijk zijn de. temperaturen al op lenteni veau gekomen .In het zuiden werd 21 graden Celsius gemeten. In Engeland heeft het daarentegen in het afgelopen weekeinde op een aantal plaatsen 48 uur achter el kaar geregend Er zijn daar neer- slag-hoeveelheden van meer van 50 mm afgetapt. De ontsteltenis over de politieke te rechtstellingen in Pakistan, Zuid-Afrika en Iran is zeer goed verklaarbaar. Op zichzelf bestaat er bij de meerderheid van de Ne derlandse bevolking al een grote weerzin tegen de doodstraf en de onherroepelijkheid ervan. Als daarbij dan nog komt dat poli tieke motieven de beslissing in laatste instantie lijken te hebben geïnspireerd dan is er reden voor de meest heftige verontwaardi ging. 26 PAGINA'S Als voorbeeld van dergelijke risico's noemt de maat schappij het geval van een geestelijke die een vrouw had geadviseerd haar echt genoot te verlaten omdat er huwelijksproblemen waren. inschrijving volgens het tendersysteem op 10 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs UTRECHT (GPD) - Ronnie Giers- bergen. het zevenjarig jongetje van de Springweg in Utrecht dat sinds 17 maart werd vermist, is verdronken in de Oude Gracht in Utrecht. Gisteravond werd hij gevonden. Bewoners uit de Utrechtse binnenstad zagen te gen half acht het lijkje in het wa ter dryven. Het stoffelijk over schot van Ronnie is naar het hoofdbureau van de Utrechtse politie overgebracht, waar van daag sectie zou worden verricht. Een woordvoerder van de Utrechtse politie zei gisteravond dat vrijwel vaststaat dat het jon getje door verdrinking om het le ven is gekomen. Het lichaampje werd ter hoogte van de Hamburgerweg, in dc gracht aangetroffen. Hoewel militairen van de genie dit gedeelte van de Oude Gracht minutieus afdreg- den in de afgelopen weken, kon den zij niets vinden. Kennelijk heeft het slachtoffertje ergens aan vastgezeten en hebben de duikers hem niet opgemerkt. Een verklaring voor het feit dat het lijkje nu pas boven water kwam drijven, kunnen volgens de poli tie drie boten zijn geweest die gis termiddag door de gracht voeren en het lichaampje hoogst waar schijnlijk hebben losgewoeld. De mysterieuze verdwijning van Ronnie Giersbergen heeft in Utrecht nogal wat opschudding veroorzaakt. Speciaal in de wijk Spring-Haver. waar Ronnie woonde, geloofden de familie en de bewoners vanaf het eerste moment in een misdrijf. Verschillende paragnosten gaven aanwijzigingen in die richting, terwijl anderen het jongetje weer in het water van de Catharijne- singel "zagen". Een paragnoste uit Amsterdam beweerde hem vermoord in de omgeving van het kerkhof aan de Prinsesselaan in Utrecht te hebben "gezien". Omdat de vermissing van Ronnie nogal wat onrust zaat zaaide in de familiekring van het jongetje, spaarde de Utrechtse politie tijd noch moeite om een spoor van hem te vinden. TEHERAN (Reuter) - In Teheran zijn in de afgelopen nacht opnieuw vier mensen terechtgesteld: twee generaals, een ex-minister, en een politiefunctionaris, zo heeft de Iraan- se radio gemeld. Na een geheim proces voor een revolutionaire rechtbank is het doodvon nis voltrokken van generaal Amir Housein Rabi'i, tot voor twee maan den hoofd van de luchtmacht, generaal Ali Mohammed Khajeh Muri, ex-minister van arbeid Amouchahr Azmon en een voormalige politie functionaris, Balali. Generaal Rabi'i liet bij het begin van de revolutie in februari het kamp van de sjah in de steek. Het overlopen van de luchtmacht heeft de revolutio nairen belangrijk geholpen bij het behalen van de overwinning. De radio meldde nog dat de bezittingen van generaal Rabi'i en van Azmon in beslag zijn genomen, verdere bijzonderheden zijn niet gegeven. Voor zover bekend zijn tot dusver 68 functionarissen van het bewind van de sjah terechtgesteld. Negentien van hen zijn de afgelopen vier dagen geëxcuteerd, nadat de regering een nieuwe regeling voor politieke pro cessen had ingevoerd. Radio en televisie zonden gisteren uitvoerige programma's uit waarin de executie van ex-premier Hoveyda werd gerechtvaardigd. Zieookpag. 9. De reacties op de ontsteltenis die be schaafde landen bij dergelijke gebeurtenissen plegen ten toon te spreiden, zijn voorspelbaar. Het zijn variaties op het thema dat het hier om eigen, hecht gefun deerde rechtspleging gaat, een binnenlandse aangelegenheid dus en dat buitenstaanders zich daarmede niet te bemoeien heb ben. Voorts wordt daar nog mees tentijds aan toegevoegd dan men maar beter naar zichzelf kan kij ken. Daarin hebben die gewraakte lan den vaak geen ongelijk. Het gesol met terdoodveroordeelden in de Verenigde Staten na een princi piële uitspraak van het Hoogge rechtshof daar is in dit verband waard vermeld te worden. Maar de zwakte van zo'n reactie is dan weer dat men zijn eigen inbreu ken op de menselijkheid probeert te rechtvaardigen met te verwij zen naar de tekortkomingen van anderen. De gevallen van de afgelopen week zijn ook niet alle gelijk. Het meest opstandig wordt men wel bij het vernemen van de executie van de jonge Zuidafrikaanse verzets strijder. De bijna oudtestamenti sche wraakzucht die hier ten toon werd gespreid krijgt hier zelfs geen rationele lading dat het om een geduchte politieke tegenstan der zou gaan zoals in het geval van Bhoetto. De gang van zaken in Iran is nog het moeilijkst te wegen. De grote afrekening met het Sjah-regime is een bloedig proces. Mensen als de nu geëxecuteerde oud-premier Hoveyda fungeren als de symbo len voor die afrekening. De opge kropte wrok die nu de vrije loop krijgt, is misschien in onze dreven alleen te begrijpen voor menden die direct na de oorlog de sfeer van bijltjesdag jegens de collabo rateurs hebben geproefd. In een wereld, waar de strop of de kogel het laatste woord hebben, is het niet zo bijster goed gesteld. Als, zoals in Iran, de wacht wordt afgelost, maar de methoden de zelfde blijven wordt het steeds moeilijker een ruim batig saldo te berekenen. Chauffeur doodgedrukt Hogere temperaturen Perioden met zon en een kleine kans op regen. Minimumtemperaturen onge veer 6 graden. Middagtemperaturen van 13 graden in het noordwesten tot omstreeks 18 graden in het zuiden. Vrij krachtige zuidenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) STAAT DER NEDERLANDEN Bi LENING 1970 PER 19SO/19B9 Het paar ging inderdaad uit een, maar de woedende echt genoot schoot zijn gade neer. Die overleefde dat en man en vrouw kwamen tot de slot som dat zij toch niet buiten elkaar konden. Eensgezind dienden zij vervolgens een eis tot schadevergoeding in tegen de geestelijke, die hun geadviseerd had. Beroeps risico 's geestelijken DES MOINES (ANP) - In üe Amerikaanse staat Iowa heeft een maatschappij een speciale aansprakelijk heidsverzekering voor geestelijken op de markt ge bracht. De verzekering is be doeld om de risoco's te dek ken die geestelijken en ker kelijke instituten lopen bij het verstrekken van advie zen in religieuze en maat schappelijke kwesties. door lading RAVENSTEIN - De 35-jarige vrachtwagenchauffeur W.D. van Suyt uit het Belgische Wervik is in de afgelopen nacht bij een ver keersongeluk op de rijksweg Den Bosch - Nijmegen ter hoogte van Ravenstein om het leven geko men. Door nog onbekende oorzaak kwam hij met zijn trekker met oplegger - geladen met rollen drukpapier met een gewicht van dertig ton - in de middenberm te recht. Hierdoor gingen de rollen schuiven en drukten de cabine van de vrachtwagen plat. De chauffeur was op slag dood. Voor de film moest het gedeelte van de Breestraat tussen Mooi Japik- steeg en Papengracht de aanblik krijgen van de oorlogsjaren. Dat gebeurde door het aanbrengen van kartonnen faqades en reclames uit die tijd. De opnamen zelf namen nogal wat tijd in beslag omdat sommige passages vele malen her haald moesten worden. Op de foto: de "set" ter hoogte van de Mooi Japïksteeg. LEIDEN - De opnamen voor de film "Kort Amerikaans" (naar het gelijknamige boek van Jan Wol kers) in Leiden beginnen aardig op te schieten. Gisteren was het een belangrijke dag. Inde Breestraat werden de ge- hple dag buitenopnamen gemaakt, die veel belangstelling trokkeii. Publiek verdrong zich achter de dranghekken om een glimp op te vangen van de filmmakers, acteurs en actrices. HAALVERSVOORDEEL BIJ UW Borg wordt gelukgewenst j door premier Van Agt, die op de tribune van het Rotterdamse Ahoysportpaleis had gezien hoe de kille Zweedse tennismachine John McEnroe in feite weinig kans gaf in de finale van het WCT-tennistoernooi. Björn Borg heeft het WCT- tennistoernooi in Rotterdam gewonnen. In het Rotter damse Ahoysportpaleis trad de Zweed in de finale als 'man met de hamer' op. John McEnroe werd het slachtof fer van het Scandinavische geweld. Borg streek na de overwinning 60.000 gulden op, terwijl voor de Ameri kaan 'een troostprijs' van 30.000 gulden restte. Voor P/Leiden is de strijd om de nationale basketbaltitel gisteravond echt begonnen. In de eerste wedstrijd van de kampioenscompetitie werd Donar met het kleinst moge lijke verschil (81-80) versla gen. In de Nederlandse voetbal competitie groeit Feyenoord snel. Zaterdagavond draai den de Rotterdammers in Eindhoven bij het als FC Gloeilamp bekende PSV het licht uit. Het jeugdige Rot terdamse team dient zich na de 1-2 zo langzamerhand als een volwassen kampioens- predentent aan. Ook Ajax is nog volop in de ti telrace, nu MVV met 6-0 werd gekraakt. Het zo lang onaantastbare Roda JC lijkt het kind van de rekening te worden. Onder druk van de concurrentie begingen de Zuidlimburgers in Deventer tegen Go Ahead Eagles een misstap: 3-0. Op regionaal voetbalniveau raakt het eerder zo voortva rende UVS, met de week meer in de problemen ver wikkeld. CW stuurde de Leidse zondag hoofdklasser met een 2-0 nederlaag huis waarts. Zaterdageersteklasser Noordwijk boekte tegen DOSK de eerste zege na vier maanden (2-1). Quick Boys verloor in Bennekom met 1-0, terwijl RCL tegen RWH eveneens - met 2-2 - het on derspit moest delven. PAGINA'S 13-20 Kernwapenstandpunten CDA en PvdA groeien naar elkaar PAGINA 5 Drie stromingen bij Franse socialisten PAGINA 9 Hotelstaking aan Spaanse kust treft paastoerisme PAGINA 23

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1