LM HG imponeert óók Kampong: 2-1 LZ'86 na verlies kansloos voor kampioenstitel Volleyballers Donar keren terug naar derde divisie... Kansloos verlies voor Noord wijk Docos dankzij Scylla naar beslissingsduel Leidse zwemmers boeken succes PAGINA 18 MAANDAG 9 APRIL 1979 Leidse hockeyers wel tenonder bij landskampioen Klein Zwitserland LEIDEN/DEN HAAG - Met evenveel kracht en zelf vertrouwen als vorige week tegen Amsterdam, heeft LMHC zaterdag middag het als derde ge klasseerde Kampong we ten terug te wijzen. De 2-1 waarmee de Utrechters ver slagen werden, was het visite kaartje van een ploeg die in niets meer lijkt op de ongeorganiseer de hoofdklassedebutant van kor te tijd terug. Zelfs in de wedstrijd tegen landskampioen Klein- Zwitserland. die niet onverwacht met de ruime cijfers 4-0 werd verloren, maakten de Leidenaars een zeer solide indruk. "Waardeloos" was de eerste reactie van Kampongs vedette Paul Litjens naafloop van het voor zijn ploeg zo onfortuinlijke treffen. En Litjens, die wegens een schor sing niet in het veld was versche nen. was daarmee de enige die überhaupt nog iets uit kon bren gen. De aangevoerde excuses van een "slecht veld dat eigenlijk af gekeurd had moeten worden" lijken erop te duiden dat Kam pong slechts op de eigen ver trouwde kunstgrasmat het ni veau kan halen dat de hoge klas sering in de competitie rechtvaardigt. Want zo onbe speelbaar kan het veld niet zijn geweest als kwalitatief onderge schikte Leiden er wel op overweg kon. Het feit dat international Paul Litjens niet meespeelde leek trouwens onmiddellijk te bete kenen dat de Utrechtse strafcor- ner als scoringswapen moest worden afgeschreven. Kam pongs snelle spits Tommy van 't Hek. die Litjens taak als "slag man" overnam wist geen enkele korte corner onder controle te krijgen en dat terwijl Leiden de sensationele winst juist aan deze spelsituaties te danken had. Binnen enkele minuten had Hen drik Sparenberg Kampong op 1-0 gebracht door op magistrale wij ze de bal hoog achter Marlijn Drijver te knallen. Na een kwar tier echter leken voor de Leidse defensie de ergste stormen al weer geluwd en begon de under dog brutaal op te dringen. Met name Paul de Regt stuwde zjjn ploeg naar voren wat leidde tot enkele knappe aanvalsacties. waarin Frits Verhey en Graddus Pot Hofstede de hoofdrollen ver vulden. Onverwacht, maar ver diend kwam LMHC rond de twintigste minuut naast Kam pong. dat toen al verbazend veel aan aanvalskracht had ingeboet. Een snoeiharde strafcorner van Rob Feenstra bracht de stand op 1-1. Nog geen twee minuten later forceerde Frits Verhey in het ka der van Leidens overmoedige power-play een volgende straf corner die al evenveel succes oogste als de voorgaande. Weer werden doelman Rob Toft en zijn verdedigers verslagen; ditmaal door de kracht van v.d. Bergs re bound: 2-1. Deze twee. zo kort op elkaar vol gende klappen, sloegen de Utrechters volledig uit het lood. en gaven Leiden vleugels. LMHC dicteerde het spel zowel aanval lend als verdedigend. Een derde treffer leek er aan te komen toen Frits Verhey alleen op Rob Toft aan kwam stormen. Verhey werd slachtoffer van het slechte veld en zag zijn actie wegens shoot af gebroken. Na rust leek Kampong zich weer enigszins hervonden te hebben, maar niet voldoende om de schande van de 2-1 achterstand uil te kunnen wissen. Hoonge lach steeg op telkens wanneer van 't Hek een strafcorner (en hij mocht er vele nemen) van zijn stick liet schieten. En zelfs de bij voortduring vrijgelaten linksbui ten Wouter Hagemeyer kon voor zijn ploeg niets opbouwends ver richten. Kort voor tijd kreeg Tom van 't Hek, die om studieredenen bedankt heeft voor de komende trip met het Nederlands elftal naar Australië, de kans op een gelijkmaker op een presen teerblaadje aangereikt. Na Drij ver te hebben omspeeld, was de belemmering die Paul de Regt op de doellijn opwierp voor van 't Hek nog te groot om tot scoren te kunnen komen. Dat Leiden een vergelijkbare pres tatie zou kunnen leveren tegen Klein-Zwitserland was bij voor baat al uitgesloten. Ook KZ start te met een sterk offensief, dat binnen 7 minuten resulteerde in een 2-0 achterstand. De gezame- lijke inzet van Hans Kruize en Ron Steens, in de tweede minuut, kon door Drijver nog worden ge keerd, maar de daaropvolgende rebound van Kruize was de ver zamelde Leidse verdedigers toch te veel-: 1-0. Vijf minuten later scoorde Van Asbeck in tweede V. d. Berg middenscoort voor LMHC 1-1 in de wedstrijd tegen Kampong instantie vanuit een lange corner; 2-0. Dat het zelfvertrouwen bij LMHC ook tegen een landskam pioen niet ontbreekt, bewees de tegenaanval die op initiatief van Paul de Regt rond de tiende mi nuut werd opgezet. Jeroen Leen- en, forceerde een strafcorner die door Rob Feenstra hoog achter doelman Claushuis werd geko geld en dus werd afgekeurd. En kele ogenblikken later kwam Siebrand Roëll, Leidens aanval lende troef tegen KZ, alleen voor Claushuis. die echter met een sli ding het gevaar wist te keren. Zeer lang heeft Leiden de aanval lers daarna op afstand kunnen houden, al kostte dat Rob Feen stra in de tweede helft een gele kaart. Door actief storen bleven vele aanvallen van Klein-Zwit serland zonder succes. Dat LMHC uiteindelijk nog twee maal moest buigen voor de ge vreesde strafcorner van Ties Kruize mag geen schande wor den genoemd. (4-0). ROLPH PAGANO LEIDEN - Het laatste competitie- weekeinde in de volleybalcom- petitie stond bol van de verras singen. Bij de heren werd bij voorbeeld de degradatie van Do- nar en NOVO een feit, terwijl bij de dames Gemini/K 2 een stap te rug zal moeten doen. De heren van Gemini/K 1 startten tegen Lycurgus eigenlijk vrij zwak (tweemaal 15-11 verlies), maar bleken dankzij een ijzersterke mentaliteit toch in staat om de winst (10-15, 14-16, en 13-15) bin nen te halen. Dit resultaat impli- ceerd dat via een beslissingsduel tegen SEC beslist zal moeten worden, wie rechtstreeks degra deert en wie via promotie/degra datie-wedstrijden mag proberen zich te handhaven. Gemini/K 2 stelde dankzij een 1-3 zege bij Van Swol de tweede plaats veilig. Een positie, die recht geeft op promotiewedstrij den. Gemini begon wat angstig, nu Van Swol de laatste weken door goede prestaties een ge duchte reputatie had opge bouwd. Nadat de eerste set met 17-15 verloren was gegaan, kwa men ook de Voorschotenaren tot de slotsom dat die angstige hou ding in feite ongegrond was. Alle schuchterheid werd vervol gens afgelegd, waarna de partij vakkundig (4-15, 6-15 en 12-15) werd uitgemaakt. Het lot van Donar werd definitief bezegeld door SVC, dat al kam pioen was. Donar kwam welis waar redelijk voor de dag. maar moest tenslotte met 15-8, 15-11, 9-15 en 15-6 de vlag strijken. Do nar keert door dit resultaat na een éépjarig verblijf in de derde divi sie terug naar de promotieklasse. Bij de dames greep Gemini/K 1, ondanks de winst op Energo 2, naast de tweede plaats. Na een eenzijdige partii wonnen de Voorschotense volleybalsters met 15-2, 15-3 en 15-13. De reser ves van Gemini kwamen daaren tegen wel tot winst: 3-2. Valken berg werd met 15-5, 10-15, 15-10, 5-15 en 15-12 het slachtoffer. On danks deze overwinning zal ook Gemini/2 volgend seizoen een toontje lager (derde divisie) moe ten zingen, nu ook de concurren tie punten verzamelde. NOVO leek tegen Tromp regelrecht op een 0-3 zege af te stevenen. Nadat echter de eerste twee sets met 14-16 en 8-15 winnend waren omgezet, blesseerde Simone Bi- zot haar duim. waardoor NOVO mentaal volledig instortte. Tromp kon daarna met gemak de volle winst (15-13, 15-9 en 15-5) grijpen. Ook Leython nam tegen Tonegido een 0-2 voorsprong, scheen derhalve op een optimaal resultaat aan te sturen. In de der de set evenwel ging Tonegido be ter serveren, wat uiteindelijk de doorslag gaf: 15-9, 15-7 en 15-7. Leython zal nu tegen NOVO een beslissingwedstrijd (a.s. zaterdag in Haarlem) moeten spelen. Een duel, waarbij degradatie de inzet In de promotieklas heren is NOVO 1, ondanks de knappe 3-2 winst op kampioen Zovoc, gedoemd om af te dalen naar de eerste klas- NOVO 2 trad het sterkspelende GVC zonder veel motivatie te gemoet. De NOVO-reserves, die door ziekte slechts de beschik king over zes spelers hadden, verloor met 1-3 (13-15,16-14,13-15 en 14-16). Leython, dat Frits Jans miste, speelde tegen Be Fair een alleszins acceptabele wedstrijd. Alleen wist het op de beslissende momenten niet door te drukken, Be Fair profiteerde: 3-1. LUSV besloot het seizoen met een klinkende 0-3 zege bij Jodan Boys in Gouda. De studenten mogen zich nu opmaken voor promotiewedstrijden. Bij de da mes behaalde Leython 2 een af getekende 3-0 overwinning op het reeds gedegradeerde Torna do 1. Leython 3 wist dankzij een sterke beginfase (15-11 en 17-15) een 2-0 voorsprong op DAC te nemen, zodat het alvast een puntje in de wacht sleepte. Daarna ging ver minderde vechtlust en een ge brek aan conditie het Leidse team parten spelen. DAC nam het initiatief over en zegevierde ver volgens: 2-3. Gemini/k 3 startte tegen VOY sterk, maar zakte daarna prompt weg. VOY bleek evenwel niet bij machte om van de Voorschoten se desorganisatie te profiteren, zodat Gemini/K toch nog won: 1-3. LUSV maakte een slechte beurt door thuis kansloos met 0-3 van degradatiekandidaat Velo te ver liezen. De strijd om lijfsbehoud is door dit resultaat voor Leython 3 nu aanzienlijk moeilijker gewor den. GER RENES LEIDEN - Het klasseverschil tussen Forescate en Noord- wijk bleek gisteren op de stand 4-1 waardeerbaar. Roomburg versloeg Pollux met 2-0. De regionale dames- hockeyploegen waren min der succesvol; Forescate en Roomburg gingen beide ten onder, respectievelijk tegen Hudito (0-2) en Te Werve (1-2). Leiden wist nog een punt te veroveren op Kame leon: 1-1. Forescate-Noordwijk 4-1: Een probleemloze ontmoeting voor de Voorschotenaren die tegen de duidelijk onderge schikte Noord wijkers vier velddoelpunten konden laten aantekenen. De treffers kwamen van de sticks van Jelmer Siersema (2x), Mi chael Kimman en Niek Sinke. Brouwer redde via een tegen doelpunt de Noordwijkse eer. Roomburg-Pollux 2-0: Twee strafballen betekenden even- zovele doelpunten voor Roomburg, dat daarmee erg makkelijk het veldoverwicht in de score tot uitdrukking kon brengen. Kees Wendt en zijn broer André mochten dankzij shóot en te ruw spel van Pollux vanaf de stip in- pushen; 2-0. Kameleon-Leiden 1-1: Juist in de periode dat de dames van Leiden het beste van het spel hadden opende Kameleon de score (1-0). Met.de gelijkma ker van Jet Keij, geruime tijd later, eindigde het Leidse overwicht en werd de strijd op het middenveld uitge vochten. Hierdoor deden zich voor beide ploegen geen reële scoringskansen meer voor. Roomburg-Te Werve: Een on verwacht frommelgoal zette Roomburg al vroeg op een achterstand (0-1). Ondanks een aantal doelrijpe kansen konden de Leidse dames daar voor rust geen verandering in aanbrengen. Geruime tijd na de hervatting echter werd Roomburgs zwoegen toch nog beloond met een doel punt van Marleen van Schaik (1-1). Tien minuten voor tijd velde Te Werve definitief het vonnis over zijn tegenstan den 1-2. Hudito-Forescate 2-0: Een wat bezadigd Forescate, voor wie de competitie immers al met degradatie geëindigd is, moest het felle Hudito de winst laten. Immers voor rust, en eenmaal daarna moest Fo- rescates Jasmijn Noordberg de bal uit haar doel vissen: 2-0. Waterpoloploeg behoudt wel promotiekansen LEIDEN - De Zijl/LGB heeft za terdagavond moeizaam gewon nen van Zwemlust/den Hom mel. In Utrecht werd het ten slotte 5-7. LZ'86 verloor de top per in de eerste klasse van de Gouwe met 3-4. Katwijk verloor nogal ruim van DWR (5-1). DKD speelde gelijk tegen die Haghe met 7-7. De Zijl/LGB heeft onverwacht veel tegenstand gekregen van degra datiekandidaat Zwemlust. Voor al in verdedigend opzicht lever den de Utrechtenaren goed werk. Hierbij werd de thuisploeg wel geholpen door de arbiters die zwaar spel toelieten en daardoor de snellere Leidenaars niet be paald bevoordeelden. In de laat ste periode werd het zelfs nog zeer spannend. Zwemlust kwam van 3-6 terug tot 5-6. Slechts vlak voor tijd stelde Stan van Belkum via een strafworp orde op zaken (7-5). De eerste periode maakte direct al duidelijk dat de Zijl LGB niet in zijn beste vorm stak. Bram van Rooyen hielp Zwem lust zelfs aan de leiding (1-0). Stan van Belkum bracht de ploe gen weer op gelijke hoogte. De tweede periode gaf een zelfde beeld te zien, een toch wel iets beter Zijl/LGB maar een stug verdedigend Zwemlust. Jacob Spijker en Alex van Belkum brachten de Zijl/LGB op 1-3, Joop Glijn scoorde voor Zwem lust tegen (2-3). In het tweede deel van de wedstrijd leken de Leidenaars toen nog op een rui me overwinning af te stevenen. Door Albert Spijker, Jan Jaap Korevaar en Stan van Belkum en een tegendoelpunt van Wijtze de Boer werd de stand halverwege de vierde periode op 3-6 ge bracht. Zwemlust bleef echter met bewonderenswaardige inzet terug vechten. Bram v. Rooyen buitte een man meer situatie uit (4-6) en Hans van Vliegen bracht Zwemlust op 5-6. Het was toen aan de wederom uitstekend op dreef zijnde keeper Theo Uitten- hout te danken dat het hierbij bleef. Stan van Belkum forceerde vlak voor tijd de beslissing. Er werd een zware overtreding te gen hem begaan binnen de 4 me ter. Gevolg was een strafworp, die hij zelf verzilverde. (5-7) Matig polo, veel spanning en een anticlimax voor de Leidenaars, dat is het enige wat het duel tegen de Gouwe, LZ'86 heeft opgele verd. Een teleurstelling is het voor LZ'86. zeker geworden. Jan de Graaf c.s. zagen deze wedstrijd met veel vertrouwen tegemoet, maar in deze wedstrijd tegen de Goudse concurrent was er zater dagavond van datzelfde (zelf) ve-- trouwen niet veel te bemerken. De vooruitzichten op een over winning (en een bijna zekere stap naar het walhalla van het pologe- beuren) waren zeker aanwezig: een duidelijke vormstijging in de laatste weken, een goede entou rage (veel en enthousiast publiek) en met slechts één min puntje: een handblessure van schutter Rudy Muusse zorgde ervoor dat hij zijn taken maar bij mondjes maat kon vervullen. De Gouwe gooide echter roet in het eten door met een 4-3 overwinning naar huis te gaan. Deze Leidse nederlaag is vooral tot stand ge komen door in de laatste en be slissende periode een moeizaam verkregen 3-2 voorsprong op een schlemielige manier uit handen te geven. De 43-jarige(!) Leo Nieuwenhuizen bracht eerst bei de ploegen weer in evenwicht en 1 minuut voor tijd bleef de hele i schietpoging van De Gouwe speler Dirk Russner te Leidse verdediging toekijken toen een in eerste instantie afge slagen aanval toch nog doeltref fend door Hans de Gruyl werd af gerond. LZ'86 begon overigens erg selcht. In de eerste periode was er totaal geen verband tussen de ver schillende linies te bespeuren en de Leidse aanvallen waren dan ook van alle gevaar ontbloot. De Gouwe, zeker geen wonderploeg, verging het iets beter en nam een 2-0 voorsrpong. De volgende pe rioden liep het minder stroef. De 2-0 achterstand werd door een strafworp (Jan de Graaf) en een fraaie treffer van Rudy Muusse genivelleerd en in de laatste pe riode zorgde Jan Bakker zelfs voor de enige voorsprong voor de Leidenaars (3-2). De Gouwe maakte in de slotfase goed ge bruik van de wanorde in de Leid se defensie en behaalde een geflatteerde overwinning in een wedstrijd waar een gelijkspel de verhoudingen beter had weerge geven. Ondanks deze nederlaag heeft LZ'86 de kans om promotie naar de hoofdklasse af te dwin gen nog in eigen hand. Een eerste stap op deze weg is de overwin ning die de Leidenaars gisteren behaalde op ZCE. In Enschede werd een 8-5 overwinning be haald. Katwijk stelde teleur door met 5-1 van D.W.R. te verliezen. In Haar lem kwamen de Katwijkers totaal niet in hun spel tegen de mid denmoter D.W.R. Het benutten van kansen was bij de Katwijkers niet best verzorgd, waarmee de nederlaag voor een groot deel verklaard is. DKD speelde gelijk tegen die Hag he met 7-7. In dit voor promotie of degradatie niet meer van be lang zijnde duel werden de Lei- derdorpse treffers gemaakt door. Fred Laman (2), Roland Dreef (2), De dames van de Zijl/LGB lijken zich nu toch van de onderste twee plaatsen te gaan verwijderen. Te genstander deze week was het al gedegradeerde de AA. De Leidse dames wonnen overtuigend met 3-6. Een hoofdrol in dit treffen was wederom weggelegd voor Jolanda v.d.Maarel die 4 treffers scoorde. De overige treffers wer den gemaakt door Ria Onderwa ter en Erna Maasdijk. WIM SIERA LEIDEN - Docos mag volgende week in Deventer tegen het Gro ningse Midstars de strijd aanbin den om een plaats in de ereklasse. Dat Docos Ravestein zou be dwingen stond buiten kijf. maar daarnaast moest kampioen Scylla tegen JCV zijn ongeslagen status zien vast te houden. Een lastige opgave, want voor Scylla stond er niets meer op het spel. terwijl de Vughtenaren voluit "gingen". Frits Kantebeen kon zich niet handhaven, omdat zijn spel juist wordt gedragen door inzet en vechtlust. Dat leverde JCV dus drie zeges op en omdat Patrick Swiers en Sjoerd Meyer in het dubbel meer hun mond dan hun bat gebruikten, ging Scylla rusten met een 2-4 achter stand. In de enkelspelen speel den Swier en Mever ook niet op de toppen van hun kunnen, maar beiden hadden toch voldoende klasse. Dat leverde de voor Docos zo nuttige Scylla-winst op (6-4). Doeos zelf had meer moeite met de verre reis naar Maastricht dan met Ravestein. Het was dan ook begrijpelijk dat Ed v.d. Berg aan het nodige geduld ontbrak tegen de verdediger Geertsheuvel. Dat was meteen de enige nederlaag voor Docos dat de 9-1 winst en de tweede plaats vooral dankt aan de nieuwkomer Paul Bakker die zich in korte tyd tot kopman ontwikkelde. Ed van der Berg kon zich af en toe verlies permitteren en deed dit ook, terwijl Ed Fallaux weliswaar weer wisselvallig speelde, maar zich over het geheel niet slecht manifesteerde. Als Fallaux tegen Midstars in vorm is heeft Docos kans, éen van de grootste succes- NOORDWIJK - Tijdens de vierde ronde van de Speedo jaargangwed strijden hebben de twee Leidse zwemver enigingen n.l. LZ 1886 en de Zijl/LGB voor re delijke resultaten ge zorgd. Uitslagen van het sfeer vol treffen: 100 meter rugslag meisjes 70/71; 1. Jolanda Later- veer Zijl/LGB 1.39.1, 2. Dorina van Weerlee Zijl/LGB 1.40.8. 100 meter vlinderslag jon gens 70/71 1. Edo den Boef Zijl/LGB 1.46.4, 2. Marco Mulde LZ 1886 1.54.6. 100 meter schoolslag meisjes 69 1. Annet van de Zwet, Al kemade 1.42.8, 2. Yvonne de Kier LZ 1886 1.43.3, 100 meter schoolslag meisjes 67 1. Andrea Grim Zijl/LGB 1.32.4, 2. Wendy Mon- tanus LZ 1886 1.32.8, 3. Iiedy Anneeze Zijl/ Anne Marie de Bruin Zijl/LGB 1.18.3. 3. Rianne den Duik Kat wijk 1.21.5. 100 meter vrije slag jongens 67 1. René Rieken AZC 1.07.2,2. Gijsbert van de Leden BZPC 1.08.0. sen in zijn historie te behalen. Bij Scylla 2 ontbrak Wibo v. Gennip M.Z. profiteerde daar van en stel de zich met 7-3 veilig. Niet dat Scylla de sportieve plicht niet wilde vervullen, maar Fred v.d. Zeeuw kwam gewoon tekort en Sjaak van Veen kwam op het laatste puntje na. ook al niet in zijn gewone doen. Een onge trainde Theo Bakker toonde met twee winstpartijen het belabber de niveau van de ontmoeting aan. Mizu is veilig na Never Despair met 7-3 op de zwakte te hebben gewezen. Tegen zo n zwak team moet Thomas van Nes natuurlijk meer partijen winnen dan één, zoals invaller Chiel Kuiper feil loos aantoonde. Dat je allen op talent ook kunt zegevieren be wees Reitsma weer eens twee keer. Dames. De reservedames van Scylla zijn voor de tweede keer in eén seizoen kampioen geworden, want tegen Evro werd het beno digde punt wel erg duidelijk be haald 10-0. Vooral Marian Zoe temelk heeft dit team voorbeel dig gedragen en toonde ook als invalster in team 1 een prima vorm en instelling. Naast het speelden Monique Blom en Lies- beth van Es niet slecht, maar soms te wisselvallig en maakte Sophia Vaalburg in een seizoen een enorme en ook perspectief rijke sprong voorwaarts. Overige uitslagen: Gispen-Scvlla 3 5-5; Scylla 4-Rath 4-6; Tw.Öne Up-Scvlla 5 9-1; Avanti 2-Onkyo 7-3: Treffers 1-Vriendenschaar 7-3: Treffers (b)-Avanti 3 3-7; Noad 3-Treffers 2 3-7; Mizu 2-US 1 7-3; Dames Docos-Treffers 4-6; Avanti 2-Quick 32 9-1. VOLLEYBAL - Het Nederlandse damesvolleybalteam heeft zijn eerste wedstrijd in het toernooi om de lentebeker dat in Ankara wordt gespeeld gewonnen. Gis teren werd Spanje met 3-0 ver slagen. Setstanden: 15-3, 15-6 en 15-5. IJSHOCKEY - Het Westduitse ijs- hockevteam heeft zaterdag in Kempten een vriendschappelijke - wedstrijd tegen Tsjechoslowa- kije b met 4-5 verloren. De perio destanden waren: 2-2 1-2 1-1.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 18