Feyenoord groeit zeer snel Leiden blijft in helse finale net overeind: 81-80 Ajax: „één van beste duels van het seizoen „Altijd hetzelfde liedje hier" EBBC wel simpel naar zege DE SLEUTELS-LOOSDUINEN LEIDEN - Het liep gisteren, bij de eerste confrontatie voor de nacompetitie tussen Leiden en Groningen in de tot een fraaie arena omgetoverde Groenoordhal, behoorlijk uit de hand. Nog afgezien van de rondvliegende toiletrollen, ontploffende rotjes en uiteen spattende vuurpijlen werden er hier en daar rake klappen uitgedeeld en werd er zelfs bij zo'n botsing, met een mes ge dreigd. Onverkwikkelijke ta ferelen die de ordedienst van de Leidse club slechts met de grootst mogelijke moeite de baas kon blijven. De zaak escaleerde toen een paar jeugdige belhamels, in de slotfase van de zeer emo tionele vertoning, de Gro ningse bank belaagden. Do- narspeler Kees Limmen ("Ze hingen helemaal over me heen") schoot toen overeind en diende een paar opdringe rige jongelui met een natte handdoek van repliek. Het sein voor een flinke klop jacht. Donarmanager Kamman sprak er later schande van en eiste, mocht het op een derde wed strijd uitdraaien, bescher ming voor zijn spelers. "De organisatie heeft hier volledig gefaald", riep hij na afloop woest uit. "En die scheids rechters lieten zich trouwens behoorlijk meeslepen. Dit kan toch helemaal niet wat er hier gebeurde. Het is altijd hetzelfde liedje hier in Lei den. Altijd rotzooi". Sponsor Robert Bockweg schudde meewarig het hoofd. "Doodzonde dat er een paar van die knapen rondlopen die zo nodig herrie moeten trap pen. Jammer, want voor het overige was het allemaal erg aardig. Topsport in een schit terende omgeving en met veel publiek. En dan een handvol van die verziekers. We zullen maatregelen moeten nemen om dit te voorkomen. Voor mijn part politie met honden. Onsympathiek ja. Maar wat moet je anders? Figuren die dit doen komen niet voor de club maar om herrie te ma ken. Nou, die hoeven we niet". Jammer inderdaad, want voor het overige kan Leiden terug zien op een aardig avondje en tertainment. Hoofdrollen voor spelers en publiek, bij rollen verder voor de steel- band, speaker Bosman in z'n groene pak. Bullie Balou majorettes en Peter Knegjens. Tevredenheid daarover, dat wel. Het bas ketbal leeft, dat is duidelijk. Hoewel.Zei die supporter. "Ik ga in elk geval woensdag niet naar Groningen. Ik ben het leven nog niet zat". Hij meende het echt. De scores bij Leiden-Donar Leiden/Collins en Woudstra 18; Plaat 15, Bruinsma 14, Van Rooden en Washington 8. Donar/Franken 21, Limmen 11, Johnson en Brown 10; Zwiers 9 en Fopma 6. LEIDEN - Zo chaotisch als Lei den-Donar verliep, zo vlekkeloos werd het andere eerste treffen in de nacompetitie tussen EBBC en Rotterdam afgewerkt. Tegen de verwachting in had de als favoriet gestarte Bossche ploeg geen kind aan Rotterdam. Gewillig lieten de Maasstedelingen zich naar de slachtbank leiden. Bij rust al keek het team van Arjen Bruin tegen een 59-37 achterstand aan en na de hervatting werd het ver schil nog groter. Den Bosch won tenslotte met 107-81 van het vooral in verdedigend opzicht zeer zwak spelende Rotterdam. Kees Akerboom knalde uit 14 pogingen 12 keer raak. LEIDEN - Zesendertig competitie wedstrijden, dertig overwinnin gen. als tweede eindigen en vier maal de sterkste in de onderlinge duels tegen NN Donar: ziehier het jaarlijstje van Parker Leiden. Een staat van dienst die er zijn mag. waarvoor je je niet hoeft te schamen. Er is alleen één ding en dat werd gisteren, in een met 5000 man gevulde en tot een ware hek senketel omgetoverde Groenoordhal. weer nadrukke lijk bewezen: het zegt niets. En met dat niets wordt bedoeld, he lemaal niets. Want als er met één zaak gisteren eens goed werd af gerekend dan was het wel met het begrip: de Nederlandse basket- balcomptitie. Die stelt namelijk, zo kwam overduidelijk naar vo ren heel weinig voor. Een aardige warming-up, meer is het niet. Het grote werk is nü pas begonnen. En hoe De nacompetitie dus. de enige ech te strijd om de nationale basket- baltitel. Waarin de vier hoogst geèindigde ploegen van de com petitie op nul beginnen en via een afvalsysteem gaan uitmaken wie het best zijn zenuwen in bedwang kan houden Want daar komt het op neer zo bleek vorig jaar al toen de gedoodverfde favoriet EBBC regelrecht naar de kelder ging en underdog Leiden vanuit kans loos geachte positie broodnuch ter zijn slag sloeg. De gekste din gen gebeurden er Alle voorspel lingen bleken onjuist, het rode potlood was (samen met Leiden natuurlijk) dé grote winnaar. "Maar dat was toen", hoorde je nu al mompelen "en het kwam om dat het systeem van de play-offs gloednieuw was. Dit jaar wist ie dereen waar hij aan toe was. dus het zou allemaal anders worden". Nou, vergeet het maar. De na competitie blijft een loterij, een onvoorspelbaar iets. Waarvan acte. Als eerste op het programma Leiden-Donar, een reprise dus van vorig jaar. Het is bekend, de Groningers wonnen toen vier competitie-wedstrijden en werden vervolgens op voor hen gênante wijze uit de officiële titelstrijd gesmeten. Dit keer wa ren de rollen omgedraaid. Leiden toonde zich nu door het jaar heen oppermachtig en verkreeg, voor de laatste loodjes, in tegenstel ling tot toen een niet te onder schatten voordeeltje, namelijk het recht om eerst thuis te spelen. Met als extra duwtje in de rug dat ook de eventueel derde en beslis sende wedstrijd voor eigen publiek mag worden afgewerkt. Goed voor de gemoedsrust toch. Maar ach, het werd hierboven al gezegd, het betekende allemaal niets, het is slechts theorie. In de praktijk gaven weer heel andere factoren de doorslag. Spanning, emoties, nervositeit en geluk met name. Toen de balans van deze ontstellend chaotische, maar van spanning zinderende wedstrijd kon worden opgemaakt bleek Leiden er net niet aan onderdoor gegaan te zijn. Het verschil be droegéén punt: 81-80. Een puntje dat wél verregaande consequen ties kan hebben. Het had allemaal weinig met bas ketbal te maken en eigenlijk toch ook weer alles, tenminste in het licht bezien van de zwaarwegen de (sponsor)belangen en de hier voor geschetste situatie waar binnen zich een en ander af speelt. Objectief beschouwd was het duel Leiden-Donar van zeer matig gehalte, maar de emoties laaiden wel zo hoog op. dat het overenthousiaste publiek toch volledig aan zijn trekken kwam. Vooral in de slotfase van het ze nuwslopende treffen kreeg men alles te zien waarvoor men geko men was. Een overwinning met één punt verschil incluis, een wa re climax. Het vergoedde veel zo niet alles. Geen beste wedstrijd, maar in elk geval een happening van jewelste. Die laatste minuten gaven trou wens een representatief beeld' van het totale gebeuren. Trillen de handen, halve missers, hele missers en spelers en toeschou wers die zichzelf niet meer waren. Het begon allemaal toen John Washington, de center van Lei den, met 5 persoonlijke fouten moest plaatsnemen naast Sid Bruinsma die al eerder voor dit zelfde euvel naar de bank was ge stuurd. Er waren nog 150 secon den te spelen en de stand was 78-77 in het voordeel van de thuisploeg. Donar dacht het te kunnen maken en de sterk spe lende John Franken (schotper centage van 81) wildé wel voor gaan. Maar de Nederlandse Ame rikaan, dié tot dan toe zijn ploeg zo uitstekend in de defensie had geleid, ging helemaal in de fout. Nel als iedereen in (en buiten) het veld liepen ook de scheidsrech ters Blom en Roolvink op de top pen van hun tenen en toen Fran ken eerst de bal in de maagstreek van Blom deponeerde en hem vervolgens ook nog een weinig vleiende opmerking toebeet, kon hij meteen naar de kant. want de technische fout was zijn vijfde P. En toen brak de hel pas echt los. Vechtpartijen achter de Groningse bank, een klopjacht van Kees Limmen, een onderbreking van vijf minuten en vier missers op rij van respectievelijk Johnson, Van Rooden, Plaat en tenslotte de al- lesbeslissende van Renso Zwiers, de man die binnen het Neder landse basketbalwereldje hét toonbeeld is van evenwichtig heid en rust. Het waren evenwel, typerend genoeg, zaken die al lang overboord gegooid waren, die helemaal niet meer telden. Bij hem niet en bij de rest dus zeker niet. Negen seconden toen moest Leiden de bal in de ploeg houden om de 81-80 zege veilig te stellen. Het lukte met de gróótst mogelij ke moeite. i Johnson. Het publiek en Renzo Zwiers Wat er nog vooraf ging aan die bloedstollende finale waarin sys teem noch speler te herkennen was? Een eerste helft die volko men beheerst werd door de ze nuwen en die het aanzien dan ook niet waard was. De cijfers spre ken boekdelen: schotpercentage Groningen 37, Leiden 44. Balver lies Groningen 25 keer. Leiden 23 maal. De verdedigingen over heersten en die van Groningen werkte, eigenlijk het hele duel door, beter. Bij rust stond het 38-35. In de tweede helft leek Leiden aan vankelijk de verkrampte hou ding te verwisselen voor een wat soepeler instelling, maar een voorsprong van tien punten (47-37) werd heel snel weer inge leverd. Het was geen competitie wedstrijd en dat zou het nooit worden ook. Rest misschien nog de vraag of de gene won die daar ook recht op had? Zo'n vraag is na zo'n wed strijd niet aan de orde AD VAN KAAM AMSTERDAM (GPD) - „Een van de beste wedstrijden in dit sei zoen". Deze uitspraak, afkomstig van Ajax-trainer Cor Brom, sloeg volkomen terecht op de knappe wijze waarop zijn ploeg zaterdag avond in De Meer afrekende met MVV. Bijna zes kwartier lang was de Maastrichtse formatie te kansloos om zelfs maar te probe ren verandering in de situatie te brengen. Met de cijfers 6-0 kwa men de Limburgers zelfs nog goed weg. Het zou echter niet terecht zijn uit deze score af te leiden dat Ajax de ruim uitgevallen overwinning vrijwel uitsluiténd te danken had aan de onmacht van MVV. De verklaring hoort namelijk te worden omgedraaid: MVV zag geen kans zich normaal te ont wikkelen, omdat de Ajacieden - nog steeds zonder Ruud Krol, die misschien zaterdag thuis tegen Haarlem zijn rentree viert, en de geschorste Tahamata voor wie Ruud Kaiser zijn opwachting maakte - onmiddellijk na het be gin het initiatief in handen na men en dit niet meer afston den. Wat restte MVV anders dan op ei gen helft verdienstelijke pogin gen in het werk te stellen de schade zo beperkt mogelijk te houden? Met alleen Bert van Marwijk en Janusz Kowalik in enigszins vooruitgeschoven posi tie konden de Maastrichtenaren alleen maar hopen dat niet elk schot of elke kopbal op hun doel een doelpunt zou zijn. Wat dit be treft mochten zij met voldoening terugblikken op de verrichtingen van hun doelman Schnt Baetsen, die zich op zo'n uitstekende ma nier van zijn ondankbare taak kweet dat hij Ajax uit de buurt van de dubbele cijfers hield. „Tegen zo'n ploeg is een team als het onze volkmaakt kansloos", aldus trainer Leo Steegman, die met deze opmerking zijn ploeg bewust spaarde voor felle kritiek en de Amsterdammers de be wondering gunde die hun toe kwam. In positie-kiezen, balbe handeling, gretigheid (revanche na de wanvertoning tegen FSC) en tempo manifesteerde Ajax zich als een benijdenswaardige eenheid, onder aanvoering van een Tscheu la Ling die zijn direc te tegenstander Leo Kerstges volkomen suf speelde. Met onnavolgbare rushes en een groots arsenaal aan schijnbewe gingen riep Ling herinneringen op aan Piet Keizer in zijn beste dagen. Hoewel hem het verwijt zou kunnen worden gemaakt tóch wat te zelfzuchtig te zijn - als dié karaktertrek wat zou kunnen worden omgebogen naar meer dienstbaarheid aan het team. dan zou wereldklasse binnen zijn be reik liggen - was Ling anderzijds zó'n smaakmaker in dit eenrich tingsverkeer, dat ook dat als een pluspunt mocht worden ge zien. Tweeëntwintig minuten lang mocht MW de illusie koesteren dat het met een draaglijke uitslag naar Limburg zou kunnen terug keren. Toen opende Sören Lerby de score, nog vóór de rust ge volgd door een treffer van Dick Schoenaken 2-0. In de tweede drie kwartier na rust maakte Ajax het karwei even simpel als doel treffend af met voltreffers van Frank Arnesen. Ruud Kaiser en Ray Clarke (strafschop). Arnesen zorgde ten slotte voor 6-0. VOETBAL - Bijna 15.000 voetbal fans hebben zaterdag in het Marcanastadion in Rio de Janeiro Pele weer in actie gezien. De 38- jarige Pele, die twee jaar geleden met zijn actieve voetballoopbaan stopte, in een wedstrijd deed een helft mee in een wedstrijd ten ba te van de slachtoffers van recente overstromingen in Brazilië tus sen Flamengo en Atlelico Minei- ro. Flamengo won met 5-1 en Pele viel niet op. EINDHOVEN (ANP) - Het groeiproces bij Feyenoord gaat snel. Als bewijs dien de niet de overwinning van 2-1 bij PSV, waardoor de Rotterdammers zich weer werkelijk in de strijd aan de top mengen, maar de manier van spelen, die tot succes leidde. Feyenoord voetbalde volwassen en doordacht, waar PSV massaal, maar hulpeloos aanviel. Feye noord bleek volgroeid genoeg om niet in te gaan op de provocaties en de schoppartijen van de Bra banders, hoewel overigens niet bepaald alle Rotterdammers le lieblank waren. De ploeg van Feyenoord werd gedragen door een geweldige mentaliteit, die ongebroken bleef in de afweer- slag die PSV na rust afriep in een blind en chaotisch offensief. Ook toen gingen de beste kansen naar de Rotterdammers, die bij hun snelle uitvallen, ook in de slotfase toen de krachten eigenlijk ge sloopt hadden moeten zijn, niet zelden uit de achterste lijn zo flit send oprukten dat zij met een kwantitatieve meerderheid in de buurt van Van Beveren kwamen. De rijping bleek het meest na het openingsdoelpunt van PSV. Re- né Notten sprak wat moedge vende woorden tegen de schuldi ge (Budding) en Feyenoord voet balde door alsof er niets was ge beurd. PSV verviel na de gelijk makervan Feyenoord in een staat van opperste wanorde en moest daardoor nog een doelpunt in casseren. Feyenoord had een handvol spelers, dat de ploeg kon dragen, PSV feitelijk niet een. Eddy Treytel speelde foutloos in het doel. Stanley Brard nagelde René van de Kerkhof vast. Wim Jansen, die in schijn misschien niet de allure heeft van een echt grote laatste verdediger, deed in werkelijkheid wel alles wat nodig is. Tenslotte Richard Budding, die door een blunder het naar zichzelf zoekende PSV op het goede spoor zette (René van de Kerkhof scoorde uit zijn warrige terugspeelbal), maar vervolgens zoveel karakter toonde dat hij opnieuw de draad van de spelbe- palende middenvelder kon op pakken. Trainer Jezek speelde op één winstpunt. Het bleek duidelijk toen hij met zijn lijn van vijf ver dedigers begon. Voor Wim Jan sen stond het duo Van de Korput Notten. Van dat tweetal was Van de Korput voorstopper, terwijl Notten als "klit" van Van der Kuylen was aangesteld. Van der Kuylen, een noodgreep als cen trumspits, is geen moment in de wedstrijd geweest. Toch bleef Van de Korput in een niet geheel overbodige rol achter hangen als een tweede vrije verdediger. Hij verlichtte daardoor het werk van Jansen voor een niet onbe langrijk deel en dat was geen luxe. PSV kwam ongeremd in het eerste kwart van de strijd omdat de drie middenvelders Smits, Willy van de Kerkhof en Stevens of Van Kraay slechts twee tegen standers tegenover zich vonden. Het overwicht had dus een dui delijk aanwijsbare grond, maar geen enkel resultaat, althans dat kwam er niet uit voort. Tot Bud ding in de 21e minuut van ver te rugspeelde op Treytel. René van de Kerkhof zag het gebeuren, pikte de bal op en scoorde be- heerst. Het was de eerste echte kans voor PSV, het bleef de eni ge. Feyenoord had daarvoor al een vergelijkbare situatie gekend doordat PSV niet nauwkeurig verdedigde, zeker niet in het cen trum. Peters liet de eerste moge lijkheid echter ondergaan in een schot van zestien meter, omdat hij de directe confrontatie met Van Beveren niet aandurfde. Vrij kort na PSV's openingsdoelpunt kreeg hij weer een kans omdat Van Kraay een verre bal van Van der Lem verkeerd van zijn knie liet springen. Het linkerbeen van Feyenoords nieuwe spits (zes doelpunten in zeven wedstrijden) vuurde raak. Daarmee had Peters zijn gram gehaald voor een toen nog verse gele kaart nadat Jonker een provocatie van Willy van de Kerkhof, die zelf vlak daarvoor was "vergeeld", verkeerd inter preteerde. Jonker deed meer verkeerd. Hij liet ordinaire schoppartijen (voor namelijk van PSV) toe, maar beïnvloedde in al zijn besluite loosheid en misplaatste toleran tie het duel niet. PSV trouwens dacht daar duidelijk anders over na het laatste fluitsignaal. Het kwam precies op tijd na een tweede helft met een handvol blessures en geslaagde pogingen van Feyenoord om tijd te rekken. Een verlenging met een minuut of vijf zou te rechtvaardigen zijn geweest. Jonker gunde PSV ech ter geen extra minuten in deze topwedstrijd. Dat immers was PSV-Feyenoord, deels door vlagen goed voetbal, vooral van Feyenoord, deels door de ambiance en het fanatisme van de twee ploegén en door het offensief van PSV van bijna an derhalf uur dat door het leng- teoverwicht door Brandts, Lans bergen en Stevens - maar ook al leen daardoor - de dreiging van de gelijkmaker steeds in zich had. PSV namelijk was tien minuten voor rust op achterstand gezet ADVERTENTIE Morgenavond 10 april competitiewedstrijd voetbalverenigingen Aanvang 18.30 uur Sportpark De Vliet. Advertentie aangeboden door Goedhart Vastgoed, Leiden. door Van der Lem, op een mo ment dat de ploeg gedachtenloos naar voren was gegaan. Vrijwel alle mankracht verbleef rond de Rotterdamse zestien meterlijn voor een vrije trap. Feyenoord tikte de bal echter weg en flitste via Notten, Van Til en Petursson, die met Van der Lem aan zijn zij de alleen Van Kraay tegenover zich vond. De pass kwam en Van der Lem verzilverde koelbloedig, met een knipoog naar de buiten- spelregel, die op dat moment tenminste ter discussie moet hebben gestaan. Na rust zette Rijvers Lansbergen in voor Van Mierlo en stuurde bo vendien nog zo'n lange man (Brandts) naar de frontlijn. De lengte had zijn rendement kun nen opleveren, Jansen, Van de Korput en Notten zijn immers niet boomlang, als PSV tenmin ste enige intelligentie in zijn ac ties had gestopt. Rijvers: "Na de 1-1 al, zijn we veel te naïef gaan spelen". Daarom waren ook in de tweede periode de echte kansen voor Feyenoord, maar Peters en Budding waren niet frank genoeg om PSV werkelijk een afstraffing te bezorgen. Neeskens tekent bij Cosmos 57BARCELONA (GPD) - Jo- han Neeskens heeft bij de Ame rikaanse voetbalclub New York Cosmos een contract getekend voor vijfjaar. Dat heeft Cor Cos- ter, die de financiële belangen van Neeskens behartigt, giste ren bekend gemaakt in een uit zending van de TROS-televi- Aan het einde van loopt het contract van Nees kens bij Barcelona af. „Het is jammer, dat Neeskens daardoor pas halverwege het seizoen bij Cosmos kan spelen", aldus Cos- ter. „Maar hij staat nu eenmaal toi 30 juni bij de Catalaanse club onder contract".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13