Sadat waarschuwt Arabische landen Carter brengt plan besparing energie Hulp aan Indonesië wordt uitgebreid Diverse landen tegen executie Mahlangu Executie in Ameriks uitgesteld Rijk van Amin steeds kleiner Solomon mahlangu. Verbitterd over conferentie Bagdad f Vrouwen gewond in W.-Duitse gevangenis stop oe execudè vw* VRIJDAG 6 APRIL 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Veiligheidsraad doet laatste beroep op Zuid-Afrika DEN HAAG - Leden van de Anti-Apartheidsbeweging Nederland heb ben gistermiddag op het Binnenhof gedemonstreerd tegen de terechtstel ling van de jonge Zuid-Afrikaan Mahlangu NEW YORK - BONN - DEN HAAG - BRUSSEL - JOHANNES BURG (AP/UPI/ANP) - De Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond een laat ste beroep op de Zuidafrikaanse regering gedaan het leven van de ter dood veroordeelde Afrikaan se nationalist Solomon Mahlangu te sparen. Zes uur voor de vastgestelde exe cutie gaf de Raad een unanieme verklaring uit waarin zij vraagt het leven van Mahlangu en ook dat van andere zwarte nationalis ten die een zelfde lot wacht, te sparen. De Raad verdaagde daarna de ver gadering met het verzoek aan de autoriteiten van de Verenigde Naties het beroep onmiddellijk door te zenden aan president Vorster van Zuid-Afrika. West-Duitsland heeft het verzoek aan de regering van Zuid-Afrika herhaald om het leven te sparen van de 23-jaar-oude voormalige student uit Soweto die ter dood veroordeeld is voor zijn ver meende aandeel in de moord op twee blanke Zuid-Afrikanen. Klaus von Dohnanyi, staatssecreta ris van buitenlandse zaken, stuurde de Zuidafrikaanse am bassadeur, Von Schirnding, "een dringend verzoek van de West- duitse regering om de executie van Solomon Mahlangu uit hu manitaire overwegingen op te schorten", aldus luidde een ver klaring van het Westduitse minis terie van buitenlandse zaken. "De regering heeft op 28 september van het vorig jaar reeds een be roep op de president van Zuid- Afrika gedaan om gratie te verle nen en heeft kort geleden nog geïnformeerd hoe het met dit verzoek gesteld is". De verklaring vermeldde voorts dat de Franse ambassadeur in Preto ria gisteren uit naam van de Eu ropese Gemeenschap eveneens een beroep op gratie gedaan heeft en verzocht om het doodvonnis in gevangenisstraf om te zetten. Minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken was gisteren bang, dat het doodvonnis tegen de Zuidafrikaanse vrijheidsstrij der Mahlangu zou worden vob trokken en dat Zuid-Afrika bui tenlandse verzoeken tot clemen tie naast zich neer zou leggen. Zijn Zuidafrikaanse collega heeft hij nog een telegram gestuurd met een verzoek om clementie. Dat zou een verzoenend gebaar zijn, dat de verhoudingen in dat land ten goede kan komen, zei de bewindsman in antwoord op vra gen in de Tweede Kamer van de socialist Ter Beek. De Belgische minister van buiten landse zaken, Henry Simonet heeft de Belgische ambassadeur in Pretoria opdracht gegeven de Zuidafrikaanse president Vor ster en diens minister van bui tenlandse zaken te vragen Am nestie te verlenen aan de jonge zwarte nationalist. Een twintigtal Belgische organisa ties had Simonet verzocht stap pen te doen om te trachten de executie te voorkomen. "Het is geen toeval, dat de datum van 6 april is gekozen voor de executie van Solomon Mahlangu. Op 6 april 1652 landde Jan van Riebeek bij Kaap de Goede Hoop, waarna voor het Zuidafri kaanse volk een tijdperk van ko loniale roof en plundering aan brak". Dit zei het Afrikaanse Nationaal Congres (ANC) in een verklaring enige u ren voor de terechtstelling in Zuid-Afrika van Mahlangu. Volgens het ANC wil de Zuidafri kaanse regering de 327ste ver jaardag van het koloniale tijd- fierk vieren met deze "afschuwe- ijke moord". De voorgenomen executie is een nieuwe uitdaging aan het Zuidafrikaanse volk en de internationale publieke opi nie, aldus het ANC. Volgens de bevrijdingsbeweging is het onbegrijpelijk dat het ijskou de Vorster-regime wordt toege staan in te gaan tegen de eisen van de overgrote meerderheid van de mensheid. Zelfs op dit late uur moet het regime worden overgehaald om Mahlangu te sparen. Wordt Mahlangu toch opgehangen, dan moet de alge mene verontwaardiging tot ui ting worden gebracht in een ver dere isolatie en boycot van Zuid- Afrika, zo zegt het ANC. Ook president Carter van Amerika heeft opgeroepen het leven van Mahlangu te sparen. De Zuidafrikaanse premier Pieter Botha reageerde op Carters op roep tot het verlenen van gratie met de verklaring dat hij de "normale rechtsgang niet kon onderbreken." Mahlangu's broer Lucas verklaarde dat de veroordeelde jongeman er bij zijn familie op had aange drongen 'dapper* te zijn en op God te vertrouwen. Het dagblad Rand Daily Mail meldde dat in het psychiatrisch rapport dat het gratieverzoek aan de Zuidafrikaanse president John Vorster vergezelde, was ge zegd dat de jongeman "zeer bang is te sterven". ,Hij bidt en leest de bijbel. Hij denkt dikwijls aan psalm 23 en in het bijzonder over het gedeelte over de vallei van de schaduw des doods", aldus het rapport. A John Eva WASHINGTON (UPI/ANP) - Rechter William Rehnquist van het Amerikaanse federale Hooggerechtshof in Washing ton heeft gisteren de terecht stelling van John Louis Evans tijdelijk tegengehou den. Evans, die in de staat Alabama wegens moord ter dood is veroordeeld, zou vandaag zijn terechtgesteld door de elek trische stoel. Ongeveer vijftig leden van de Tweede Kamer van PvdA, D'66 en PPR vroegen deze week in telegrammen aan de gouverneurs van Alabama en Florida om gratie voor Evans en John A. Sprenkelink, een Amerikaan met een Neder landse vader, die in Florida ter dood is veroordeeld. Rechter Rehnquist heeft voor lopig uitstel gegeven tot 13 april. Hij handelde op verzoek van de moeder van de 29-jari- ge Evans. Het uitstel werd verleend "in afwachting van een diepgaander onderzoek naar de zaak". Evans werd ter dood veroordeeld wegens moord op een pandjesbaas. Evans' moeder heeft gesteld dat haar zoon, die heeft gevraagd zo spoedig mogelijk te wor den terechtgesteld, ontoere keningsvatbaar is. Het uitstel (tot 14 april 01.00 on ze tijd) kwam zes uur voor Evans zou zijn terechtgesteld. Hij zit gevangen in de gevan genis van Atmore in Alaba- De ter dood veroordeelde wei gert een psychiatrisch onder zoek. Tot verslaggevers zei hij woensdag nog: "ik verkies de dood boven een hel op aarde in de gevangenis". Rechter Rehnquist zegt dat, als het aan hem ligt, het vonnis wordt uitgevoerd. Hij wijst erop dat Evans schuldig is bevonden en veroordeeld en dat het vonnis daarna is be vestigd door het Hof van ap pèl van Alabama en het Hooggerechtshof van die staat. Alleen omdat executie onher roepelijk is, is hij bereid de zaak-Evans voor te leggen aan het voltallige federale Hooggerechtshof. De negen leden van dit hof komen goe de vrijdag, de dag tot uitstel is verleend, bijeen. CAIRO (AFP/UPI) - President Sadat van Egypte heeft in het parlement in Cairo met nadruk verklaard dat "het vredesverdrag tussen Israël en Egypte de hoeksteen is voor een alomvattende oplossing van het conflict tus sen Israël en de Arabische Staten en dat aan de brief waarin gesproken wordt van de band tussen dit verdrag en de totale oplossing dezelfde betekenis en waarde moet worden toegekend als aan een verdrag". Sadat zei dat de op 26 maart gete kende documenten "de eerste stap zijn op weg naar de oplos sing van het Palestijnse probleem dat - en hier legde hü speciale nadruk op - de kern is van het totale probleem, zonder de oplossing waarvan er geen vrede zal zijn in het Midden-Oos ten". Met betrekking tot Jeruzalem zei de Egyptische president dat zijn standpunt niet gewijzigd was na de rede die hij op 19 november 1977 in het Israëlische parlement gehouden heeft. Twee maal in zijn rede herhaalde Sadat dat "Egypte weigert de Is raëlische soevereiniteit over het Arabische deel van de stad te er kennen". Hij onderstreepte dat voor Egypte Jeruzalem deel uitmaakt van de bezette westelijke Jordaanoever en dat "de 700 miljoen moham medanen nooit zullen aanvaar den dat het Arabische Jeruzalem onder Israëlisch gezag blijft". Hij ontkende dat er sprake is van geheime afspraken die gemaakt zouden zijn toen het vredesver drag tussen Egypte en Israël werd gesloten. "Ik heb teveel eerbied voor mijn volk en zijn vertegenwoordigers om geheime afspraken te maken over een vraagstuk dat zo belang rijk is voor het Egyptische volk", zei Sadat. "Alleen de teksten die u ter bekrachtiging zijn voorge legd zullen geldig zijn". FRAN KFORT (DPA) - De 28-jarige Rosemarie Priess, die in Frank fort .terecht staat, is djnsdag vol gens haar advocaat in dc gevan genis door politiefunctionarissen ernstig verwond. De Duitse slaat met drie andere vrouwen en ze ven mannen terecht wegens het bezetten van een dépendance van het Duitse persbureau DPA. Haar advocaat Alexander von Pale- ske. die ook arts is, zei gisteren tegen journalisten dat het tong been van zijn clieënte was gebro ken en dat ook de andere vrou wen gewond waren. De verdedi ging heeft, naar haar zeggen, een strafvordering ingediend wegens poging tot moord en toebrenging van lichamelijk letsel. De jonge vrouwen, die als terroristen wor den beschouwd in West-Duits land, moesten zich na terugkeer van het proces in de gevangenis uitkleden. Enige tijd daarna heeft „een knokploeg" van de politie hen in elkaar geslagen, aldus de advocaat. Verbitterd Hij toonde zich verbitterd over de reactie van de overige Arabische staten. Zij hebben zich door "hun emoties" laten meeslepen, nog voordat ze kennis hadden geno men van de teksten van Camp David en zijn in Bagdad bijeen gekomen om "een verdrag van beledigingen en smaad" (tegen Egypte) te sluiten, aldus de Egyp tische president. President Sadat deed een beroep op de Palestijnen zich los te ma ken van de Arabische critici en deel te nemen aan de komende onderhandelingen over hun toe komst. Egypte zou fel terugslaan als Pale stijnen guerrilla-aanvallen op Egyptische belangen zouden on dernemen. Als Palestijnen zou den proberen "een van onze am bassadeurs te gijzelen of een bom zouden plaatsen dan zal ik zeer krachtige vergeldingmaat regelen nemen", aldus Sadat. "Egypte kan terugslaan en wij zullen dat honderd en duizend keer krachtiger doen". In zijn toespraak ter verdediging van het vredesverdrag die bijna drie uur in beslag nam, zei de pre sident tot de Palestijnen dat An ti-Israëlische demonstraties en bomaanslagen hun land niet zouden bevrijden, maar dat auto nomie hun de mogelijkheid van zelfbeschikking zou kunnen ge- "Ik doe een beroep op het Pale stijnse volk op de westelijke Jor- daan-oever en in Gaza en in Pale stijnse volk op de westelijke Jor- daan-oever en in Gaza en in elk Arabisch land niet in te gaan op clowneske oproepen van leiders die hun heilig missie vergaten en die hun toevlucht namen tot sa botage en dreigementen. Ik zeg tot het lijdende Palestijnse volk dat demonstraties de bezetter niet verdrijven en dat leuzen niet een. probleem oplossen. Schaamteloosheid In zijn toespraak verwierp Sadat de anti-Egyptische besluiten van de conferentie in Bagdad die hij als een "smerige schaamteloosheid" kenschetste. Cairo zal echter geen tegenmaatregelen nemen. De Arabische politieke blokkade- stelt Egypte voor geen enkel probleem. Wat de economische boycot betreft zei Sadat dat Egyptes lot niet te koop is. Egyp te torent hemelhoog en kan niet door die dwergen worden ge raakt. aldus Sadat. "Als de bewakers van de Arabische natie de Syrische Baath-partij, de Iraakse Baath-partij, de gek van Libië en de huurlingen van Zuid- Jemen zijn, als dat de aanvoer ders van het (Arabische) stand punt zijn, dan een duizendvoudig vaarwel". Sadat noemde de PLO een mario net van Syrië en kwalificeerde de recente hereniging van PLO-lei- der Jasser Arafat en koning Hoessein van Jordanië als "een verbond van de ongelukkige en de hopeloze". Hoessein verzet zich tegen het vre desverdrag omdat de westelijke Jordaan-oever. die vóór 1967 deel uitmaakte van Jordanië, niet aan de Jordaanse monarch zal wor den teruggeven maar de bewo ners van ht gebied over hun toe komst mogen beslissen, zo zei Sadat. Sadat: "Krachtige vergeldingsmaatregelen" NAIROBI/DAR ES SALAAM (Reuter/AFP) - Langzaam maar zeker wordt het rijk van Idi Amin Dada door Tanzaniaanse troepen en Oegandese opstandelingen opgeslokt. Een belangrijke mijl paal was gisteren de verovering, overigens zonder slag of stoot, van het belangrijke vliegveld En tebbe. Het ziet er momenteel naar uit dat de Tanzanianen zich ge reed maken om de hoofdstad Kampala binnen te rukken. In diplomatieke kringen in Nairobi werd gezegd dat zij de stad van drie Kanten hebben ingesloten. Wat president Amin betreft roept de Oegandese radio nog steeds om dat hij het goed maakt en dat zijn troepen achter hem staan om tot de laatste man te strijden en 'de vijand te verdrijven'. Hon derden Libische militairen, die naar Oeganda waren gestuurd om het bewind van Amin op de been te houden, zouden bezig zijn zich terug té trekken naar de in het noorden gelegen lucht machtbasis Nakasongolo om vandaar te worden gerepatrieerd naar Libië, vermoedelijk in ge- Olieprodukten worden duurder (Van onze correspondent) WASHINGTON - President Carter, tussen de hamer van een gebrek aan grond stoffen voor energie en het aambeeld van de inflatie, heeft gisteravond in een televisietoespraak tot het Amerikaanse volk geko zen voor een energieplan, dat onvermijdelijk zal lei den tot hogere prijzen voor olieprodukten. In Amerika gewonnen olie, die tot nu toe goedkoper was dan de olie die de VS op de wereldmarkt aanschaffen, zal duurder worden tot in september 1981 alle prijs controle wordt opgeheven. Car ter wil daarnaast een speciale belasting, die de extra-winst die de oliemaatschappijen daarmee zou toevallen moet indammen. Een dergelijk plan is al tweemaal door het Congres verworpen. Wanneer de staten van de VS niet bij machte zijn olie te besparen volgens Carters richtlijnen zal hij overgaan tot sluiting van benzi nestations op zondag. Het Con gres zal ook Carters plannen moeten goedkeuren om de ther mostaten in kantoor- en andere niet voor bewoning bestemde gebouwen in de winter tot een temperatuur van 18,3 graden Cel sius terug te brengen, terwijl in de doorgaans hete Amerikaanse zomer niet mag worden gekoeld beneden een temperatuur van 26,6 graden Celsius. Alleen de manoeuvre met de thermostaten zou de VS 390.000 vaten olie per dag besparen, dat is ongeveer 2 procent van de totale import. Carter heeft voorlopig nog wat ruimte gegeven aan een ander kwaad: de luchtvervuiling. De plannen om de hoeveelheid lood in benzine te verlagen zijn een jaar uitgesteld. Op die gaat geen grondstof mee: ren dan noodzakelijk is. Andere maatregelen gericht op een be sparing door de federale overheid van 5 procent: geen vrij parkeren meer voor de federale employees, teneinde het gebruik van minder voertuigen voor meer - geza menlijk - vervoer te bevorderen. Amerikaanse automobilisten moeten volgens Carter per week hun tochten beperken met 16 tot 32 kilometer. Zestien kilometer per persoon per week minder zou nog eens ongeveer 1,6 procent van de invoer besparen oftewel 300.000 vaten per dag. Met het oog op de nucleaire ener gie, sedert de ramp te Harrisburg een gewantrouwde vervanger voor andere energie, heeft Carter een onafhankelijke commissie van deskundigen in het vooruit zicht gesteld die de gang van za ken moet onderzoeken. Niette min maande hij Amerika tot voorzichtigheid en rede bij de beoordeling van kernenergie en zei erbij dat die industrie tot nu toe kan bogen op een uitstekende veiligheid en een onmisbare ver vangende energiebron vormt. zeischap van Amin en diens hof houding. Kampala, zo wordt in Nairobi ge zegd, wordt praktisch niet verde digd en de Tanzaniaanse inva siemacht kan vanuit de buiten wijken op elk gewenst ogenblik de stad binnentrekkén. Vanuit Kampala zelf wordt een be trekkelijke rust gemeld. Nu én dan klinkt vanuit de verté het ge dreun van zware wapens. Wat de inwoners van de hoofdstad zorgen begint te baren is de voed selsituatie. Er is namelijk geen aanvoer meer en de meeste win kels zijn gesloten. Volgens sommige Oegandezen hadden zij president Amin woensdag nog in het noorden van Kampala gezien. Hij was goedge humeurd en zag er gezond uit. De aanwezigheid van Amin in de hoofdstad is niet zo onwaar schijnlijk, aangezien de noorde lijke toegangsweg niet door de Tanzaniaanse troepen is afgeslo ten. De reden hiervoor zou zijn dat zij de Amin-gezinde troepen de kans willen bieden de stad te verlaten om daardoor voor de burgerbevolking rampzalige straatgevechten te vermijden. De president van Zaïre, Mobutu Sese Seko, heeft gezegd dat de afgelopen tien dagen vluchtelin gen uit Oeganda in Zaïre waren aangekomen. Hij noemde geen aantal, maar zei dat hij de hoge VN-commissaris voorvluchte lingen zou vragen zich met deze zaak bezig te houden. Tanzania heeft Libië er gisteren van beschuldigd dat een Libische bommenwerper in dienst van president Idi Amin van Oeganda een aanval heeft gedaan op het noordwesten van Tanzania, zon der overigens schade aan te rich ten. In een officieel communiqué van de regering in Dar Es Salaam stond dat het bombardement - het tweede van deze aard - plaatshad op een bos op 11 kilo meter van de stad Bukoba op de westelijke oever van het Victo- riameer en dat het dinsdag werd uitgevoerd. Het Tanzaniaanse dagblad 'Daily News' vernam van het 'Nationale bevrijdingsfront van Oeganda' dat een aantal hoge regerings functionarissen in Kampala, on der wie Amins particulier advi seur. de Brit Bob Astles, zijn ge deserteerd en zijn uitgeweken naar Nairobi. Behalve over Astles gaat het om generaal Ali Fudhull een lid van het kabinet, minister van arbeid kolonel Lukakawa, de gouver neur van de centrale provincie luitenant-kolonel Nassur en de permanent-vertegenwoordiger van Oeganda bij de Verenigde Naties, Chalid Kinene. AMSTERDAM (ANP) - De in dustrielanden van het Westen gaan. rechtstreeks en via de internationale instellingen, de ontwikkelingshulp aan Indonesië aanzienlijk vergro ten. Voor 1979/80 zal de offi ciële ontwikkelingshulp van de landen en instellingen, die in de IGGI (Intergouverne mentele Groep Inzake Indo nesië) samenwerken, iets meer dan 1.9 miljard dollar bedragen. Dit is gisteravond na afloop van de jaarlijkse conferentie van de IGGI in Amsterdam medegedeeld. In 1978/79 heeft Indonesië 1.64 miljard dollar aan officiële ontwikkelingshulp ontvan gen. De komende jaren zal de hulp verder worden ver hoogd. De IGGI-landen, waartoe nagenoeg alle indus trielanden van het Westen behoren, hebben op aanbe veling van de Wereldbank be sloten, dat de gezamenlijke hulp in de jaren 1979 tot en met 1983 minstens 2,3 miljard dollar per jaar zal bedragen. Het gaat de goede kant op met de Indonesische economie, zo verklaarde de Indonesische delegatie zelf en de Wereld bank in een speciaal rapport voor de conferentie. In de af gelopen tien jaar is de pro- duktie van goederen en dien sten in Indonesië jaarlijks met acht procent toegeno men. Er is veel gespaard en geïnvesteerd en het con- sumptiepeil van alle inko mensgroepen is verbeterd. Er zijn geen aanwijzingen, dat de verschillen in welvaart en in komen kleiner zijn geworden, maar de Wereldbank heeft wel kunnen constateren, dat de „volslagen armoede" aan zienlijk is verminderd. In 1978 is volgens de Indonesi sche delegatie de economi sche vooruitgang bevredi gend geweest. Zo is de rijst- produktie met ruim tien pro cent gestegen tot het record- peil van 17,5 miljoen ton. De in fiat ie is teruggedrongen van twaalf procent in 1977 tot zes procent in 1978.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9