Bespaar vijf procent op verbruik energie Vragen rond beroep zaak-Van Dam Kabinet tegen stopzetten kerncentrale Kabinet vraagt bevolking Inkomens van vrije beroepen worden sterker aangepakt Bevelhebber onderzoekt klachten VRIJDAG 6 APRIL 1979 DEN HAAG (GPD - Waarom is\ het Openbaar Ministerie in hoger beroep gegaan in de zaak tegen het Tweede-Kamerlid Marcel van Dam (PvdA)? Met deze vraag is oppositieleider Den Uyl vorige week naar minister De Ruiter (justitie) gegaan. Van Dam werd een maand geleden veroordeeld wegens rijden onder invloed. Het kamerlid weigerde bij aanhou ding de bloedproef af te leggen, nadat een blaastest op alcoholge bruik had gewezen. Daarvoor kreeg hij 4000 gulden boete plus 9 maanden voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid als straf. De eis tegen hem was 5000 gulden, plus voorwaardelij ke ontzegging van de rijbe voegdheid. De officier van justitie ging in hoger beroep en dat is nogal ongebrui kelijk bij zo'n klein verschil tus sen eis en strafmaat. Vandaar de vragen van Den Uyl, die wil we ten wat de gronden voor het ho ger beroep zijn en of dat in op dracht is geweest. Deze vragen blijken inmiddels een deel van hun betekenis verloren te hebben, omdat het Openbaar Ministerie het hoger beroep heeft ingetrokken. Dit zou gisteren aan Van Dam bekend worden ge maakt. Het raadsel is dus nu: waarom is de officier van justitie eerst in hoger beroep gegaan en heeft hij dat la ter weer ingetrokken? Zeker is, dat hij, alvorens tot intrekking over te gaan, contact heeft gehad met het departement van justi tie. Den Uyl is hier ook verbaasd over. In de afgelopen nacht heeft hij minister De Ruiter schriftelijk gevraagd naar de gronden waar op het hoger beroep is ingetrok ken. Ook wil de socialistische fractieleider weten in wiens op dracht dit is gebeurd. Een woordvoerder van justitie ont kent, dat de beslissing van de of ficier van justitie onder dwang van het departement tot stand is gekomen. „Het is per se geen op dracht van de minister geweest", aldus deze woordvoerder, „het is een samenloop van omstandig heden". Waarom heeft dc officier van justi tie dan wèl zijn hoger beroep in getrokken? Volgens de woord voerder „vanwege het individu eel nadeel voor de verdachte, mede in aanmerking genomen dat de eis van de officier op een misverstand ten aanzien van het normale vervolgingsbeleid be rust". Met het „misverstand bij de eis" wordt gedoeld op het feit, dat de officier een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid eiste. Normaal bij dit soort zaken, waarbij de aangehoudene de bloedproef weigert, is een eis tot onvoorwaardelijke ontzeg ging. Omdat de officier van justitie dit „foutje" gemaakt heeft, is hij di rect in hoger beroep gegaan. Dat hij dat weer ongedaan heeft ge maakt, komt omdat de officier van justitie tot het inzicht is ge komen, dat Van Dam niet het slachtoffer varf zijn (de officiers) fout mag worden, zo is ongeveer de lezing van het ministerie van justitie. Minister De Ruiter zelf heeft zich met de zaak-Van Dam niet bezig kunnen houden. Vlak nadat de vragen van Den Uyl hem bereik ten, is hij naar de Verenigde Sta ten vertrokken. Hij heeft op het departement de opdracht achter gelaten de zaak uit te zoeken. DEN HAAG (GPD) - Zowel het bestaande wereldtekort aan olie als de recente prijsverhogingen zijn voor het kabinet aanleiding de bevolking te vragen vijf procent te willen beperken op haar energieverbruik. In eerste aanleg gaat het om een beroep op vrijwillige medewer king, waartoe een publiciteitscampagne is gestart. DEN HAAG (GPD) - De regering is niet van plan de kerncentrale in het Zeeuwse Borssele stil te leg gen. Wel wil zij, aldus minister Albeda (sociale zaken) gister middag in de Tweede Kamer, on derzoeken op welke manier de ef fecten van menselijke fouten verder beperkt kunnen worden en de in Borssele toegepaste pro cedures en de controle daarop nog eens nauwgezet bekijken. Minister Albeda legde gisteren een kabinetsverklaring af naar aanleiding van het ongeluk in de kerncentrale bij het Amerikaanse Harrisburg. De regering ver moedt dat het ongeval in Harris burg vooreen belangrijk deel aan menselijk falen is te wijten. In een reactie op de regerings verklaring vroegen zowel PvdA- woordvoerder Voortman als de CDA'cr Van Houwelingen de re gering initiatieven te ontplooien om te komen tot een wereldwijde evaluatie van kernenergie in al haar facetten. Bij alle partijen heerste uiterste te rughoudendheid ten aanzien van kernenergie; het ongeluk in Har risburg vormt, zo zei La m bers-Haq uebard D'66, een aanzet om zich nog eens diepgaand op toepassingen ervan te herbezinnen. Albeda: „Hoewel de kerncentrale in Borssele evenals die in Harris burg een druk waterreactor heeft, is de vraag gerezen of het ongeval in Harrisburg aanleiding geeft tot het nemen van maatregelen ten aanzien van Borssele. De rege ring vindt dat daar op dit moment géén aanleiding voor is". Belangrijk argument voor de rege ring om tot die conclusie te ko men is het feit dat de Borsselse reactor van een ander fabrikaat is dan die in Harrisburg. „Met name de voeding van de stoomgenera toren, en daarbij inbegrepen het nood koelsysteem, waarvan het uitvallen de oorzaak is geweest van het hele ongevalsgebeuren in Harrisburg, is anders uitge voerd". Albeda. vergezeld van de ministers Van Aardenne (economische za ken). Ginjaar (volksgezondheid en milieu) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken), heeft veel vertrouwen in het Borsselse sys teem: „De ervaringen, opgedaan in de bedrijfsperiode van vijfjaar waarin de systemen veelvuldig zijn beproefd, geven geen aanlei ding om aan hun betrouwbaar heid te twijfelen". Alleen het PSP-kamerlid Van der Spek pleitte ervoor de kerncen trale in Borssele onmiddellijk stil te leggen. Woordvoerders van de andere fracties wilden zover niet gaan maar vroegen alleen om een toetsing van de bestaande veilig heidsstudies aan wat er zich wer kelijk in Harrisburg heeft afge speeld. De regering is gisteren nog niet in gegaan op vragen vanuit de Tweede Kamer. Zij wil eerst de rapporten van de deskundigen die nu in Amerika zijn afwachten voordat zij de Kamer, over onge veer veertien dagen in een nota, antwoordt. Dan zal zij ook ingaan op vragen rond kerncentrales in de grens gebieden, zoals in het Belgische Doel. Nog deze maand volgt er een debat over Harrisburg. De regering-Van Agt wil óók in de dit najaar verschijnende „elektrici teitsnota" dieper op het ongeval ingaan. Dit najaar ook start de „brede maatschappelijke discus sie" over de wenselijkheid van kernenergie. DEN HAAG - Een aantal politi ci, onder aanvoering van premier Van Agt (tweede van rechts), heeft gisteren een zogenaamd codicil ge tekend waarmee zij te kennen geven hun organen-weefsels ter beschik king te stellen voor transplantatie na hun overlijden. Honderdduizenden Nederlanders lopen al met een dergelijke verkla ring op zak maar dat moeten er nog veel meer worden. Daarom wordt ook dit jaar de actie "Geven na leven doet leven" ge voerd, door een aantal orga nisaties zoals het Rode Kruis, de Nier Stich ting Nederland, de Nederlandse Brandwondenstichting en de Stich ting Eurotransplant. In het kader van de actie zijn een miljoen folders, waarin een codicil is opgenomen, verspreid bij apo thekers, drogisten en opticiens. De bedoeling is dat zij die uitreiken aan hun klanten. Op de foto tekenen behalve Van Agt ook de politici Verkerk-Terpstra (geheel rechts), Beckers-De Bruijn tweede t'an links) en Nijhoff (links) het codicil. Oud-hoofd van bureau inlichtingen overleden DEN HAAG (ANP) - Op 79-jarige leeftijd is dinsdag in Bussum overleden dr. J. M. Somer, tijdens de tweede wereldoorlog in En geland hoofd van hel bureau in lichtingen van de Nederlandse regering in ballingschap. Somer heeft van het begin van de Duitse bezetting in mei 1940 tot maart 1942 in het verzet in Ne derland gewerkt. Daarna verliet hij ons land en bereikte via Zwit serland, Suriname, Curasao en de Verenigde Staten in januari 1943 Engeland waar hij een leidingge vende functie kreeg bij het bu reau inlichtingen Hij was voornamelijk belast met de opleiding van agenten en met het contact met het bezette Neder land. In mei 1943 werd het Somer duidelijk dat er met de door En gelsen in ons land neergelaten agenten iets aan de hand moest zijn. Dat was de ontdekking van wat later bleek het Englandspiel van de Duitsers te zijn. In 1946 werd dr. Somer eervol ontheven van zijn taak als hoofd van het bureau inlichtingen. „Dwang kan altijd nog als dit niet helpt", zei premier Van Agt gis teravond. „In ons beleid gaan wij nu uit van het gevoel voor ver antwoordelijkheid bij de mensen zelf. Wij geloven dat dit vertrou wen zal worden gehonoreerd. Een tikje versobering in onze leefgewoonten moet mogelijk zijn. Die vijf procent moet er ko men, terwille van anderen, maar ook in ons eigen belang". Over een breed front worden maat regelen genomen en ge vraagd: - de rijksoverheid zal zelf een voor beeld geven en vraagt dat ook aan de provincies, gemeenten en an dere lagere overheden; - Het publiek wordt gemaand zich te houden aan de maximumsnel heden (100 km voor personenau to's, 80 km voor vrachtwagens), auto's zuiniger te laten afstellen en meer gebruik te maken van het openbaar vervoer; - Gemeenten zal worden gevraagd waar mogelijk openbare verlich ting te verminderen; - Ook van het bedrijfsleven wordt bezuiniging verwacht op ver warming en verlichting, maar ook op het gebruik van motor brandstoffen; - Met olie-industrie en -handel is in beginsel overeengekomen een afleveringsbeperking van 5 pro cent door te voeren; s - Tevens wordt de gezinnen ge vraagd het aardgasverbruik voor kook- en verwarmingsdoelen en het stroomverbruik, ook wat de verlichting betreft, te verminde- - Ook de olieleveringen aan de cen trales worden met 5 procent be perkt, bovendien schakelen zij dit jaar voor een groot deel om van gas op olie. Nederland heeft zich in het kader van internationale afspraken verbonden om tot verbruiksbe- perking te komen. Aanleiding tot deze afspraken waren de gebeur tenissen waardoor Iran. aanzien lijk minder olie uitvoert, zodat tekorten zijn ontstaan. Boven dien heeft de afgelopen strenge winter de voorraden aangetast. herijking De situatie is niet zo ernstig dat nu al crisismaatregelen moeten worden genomen. Over enkele maanden zal worden bekeken welke gevolgen de nu te nemen en te vragen acties hebben gehad. „In de zomer komt er een herij king, ook internationaal", aldus minister Van Aardenne (econo mische zaken) gisteravond. „We moeten dat met elkaar doen om te voorkomen dat straks dient te worden ingegrepen". In deze om standigheden wordt dus niet ge dacht aan autoloze zondagen en distributie van benzine en andere aardolieprodukten. De rijksoverheidsdiensten hebben strikte opdracht een voorbeeld te geven. „We moeten zelf een flinke inspanning leveren", aldus Van Agt, „anders kunnen we dit be roep ook niet doen". Beperking moet op een zo zichtbaar moge lijke manier worden uitgevoerd. Na kantoortijd moeten de ge bouwen donker blijven. De ge middelde temperatuur in de rijksgebouwen moet worden verlaagd. Tot hoeveel? Op die vraag moest minister Van Aar denne het antwoord schuldig blijven. Maar het wordt fris, zei hij, ook gezien de temperatuur van deze dagen. Van het wegverkeer wordt een flinke bijdrage verwacht. In de eerste plaats wordt men gevraagd zich aan de limieten te houden. Daardoor zou al een verminde ring van het olieverbruik van 0,7 procent kunnen worden bereikt. Mogelijkheden worden bezien om het politietoezicht te intensi veren, maar details zijn nog niet bekend. Bovendien bieden de ga ragehouders een gratis „energie- controlebeurt" aan, betrekking hebbend op zaken als banden spanning, afstelling carburateurs en ontsteking. Als automobilisten meer gebruik van het openbaar vervoer maken, kan dat ook flink besparen. „Files", aldus minister Tuynman voor het verkeer, „zijn bijzonder energieverslindend. Als we één op de vijf auto's met deze acties van de weg krijgen, raken we al grotendeels van het fileprobleem af'. Bovendien kan de bezetting van „één en een kwart man" per auto door zogenaamde „carpoo ling" (samen met één auto naar en van het werk) worden opgevoerd. De ministeries gaan daarmee se rieus beginnen. Verkeer en wa terstaat heeft al een plan voor het eigen personeel opgesteld, aldus Tuynman. De gemeenten wordt verzocht te kijken of zij de sterkte van de openbare verlichting kunnen aanpassen en of zij eventueel het tijdstip van vermindering van de verlichting (meestal nu om streeks middernacht) kunnen vervroegen. Het aanstellen van speciale energie-ambtenaren, zo als in sommige gemeenten is ge beurd, wordt van harte aanbevo len. De verlichting van rijks- en provinciale wegen is in 1973 al verminderd zonder schadelijke gevolgen voor de verkeersveilig heid. Daarom is nu verdere ver mindering niet mogelijk. DEN HAAG - Premier Van Agt en zijn echtgenote behoorden tot de ongeveer duizend mensen die giste ren in Den Haag de begrafenis van de zondag op 51-jarige leeftijd ge storven minister Peijnenburg bij woonden. Onder de aanwezigen bevonden zich bijna alle ministers, veel leden van de Eerste en Tweede Kamer en vertegenwoordigers van het corps diplomatique. Premier Van Agt zei tijdens de uit vaartdienst dal "het rijk Gods een eind dichterbij zou zijn als er meer mensen op deze wereld woonden als Rinus Peijnenburg" CD A-fractieleider in de Tweede Kamer. Lubbers, noemde de overle den bewindsman een gemotiveerd bemiddelaar die overigens "geen compromissen-maker" was. "Ver antwoordelijkheid en dienstbaar heid stonden hoog in het vaandel van Peijnenburgaldus Lubbers. Bewindsman erg boos op stichting casinospelen DEN HAAG (GPD) - De staats secretarissen Nooteboom van financiën en Hazekamp van economische zaken vinden het ontoelaatbaar dat de Na tionale Stichting Casinospe len eigen rechter heeft ge speeld door te weinig loon belasting af te dragen over de salarissen van de buitenland se croupiers. Daardoor is de belastingschuld van de stich ting al opgelopen tot drie miljoen gulden, inclusief een boete van 10 procent. Tijdens de beantwoording van vragen over deze affaire liet Haze kamp. verantwoordelijk voor het casinogebeuren in ons land, duidelijk merken ge noeg te hebben van de han delwijze van de stichting. „Ik ben bijzonder verontrust over deze gang van zaken", zei hij, „wij zijn momenteel duidelijk bezig om samen met de raad voor de casinospelen het stichtingsbestuurervan te overtuigen dat men beslist moet handelen naar de doel stellingen van de stichting". Gebeurt dat niet dan is ver dere samenwerking volgens de bewindsman onmogelijk en deinst hij niet terug voor de „meest rigoreuze stap pen". Regeringscrisis op de Antillen WILLEMSTAD (ANP) - De Anti!- liaanse regering van premier Ro zendal heeft gisteravond haar ontslag aangeboden aan gouver neur Leito Op voordracht van de premier heeft gouverneur Leito voorts de staten ontbonden. Op 6 juli zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. Directe aanleiding voor de crisis op de Antillen is de eis van de NVP- U coalitiepartner van premier Rozendals DP. dat de regering de onderhandelingen moest voort zetten met de bond van stakend overheidspersoneel. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft zich onder sterke druk van de Tweede Kamer bereid verklaard de zeer hoge inkomens van sommige groepen vrije-beroepsbeoe fenaren sterker te verlagen dan zij eerst van plan was. In plaats van een maximale verlaging van dc inkomens met 2,5 pro cent per jaar, verklaarde minister Van Aardenne (economische zaken) een verla ging met maximaal 4 procent „redelyk" te vinden. Minister Van Aardenne verklaarde gisteren bij de voorzetting van het debat over de inkomens van groepen zoals artsen, me disch specialisten, architeclen en apothe kers dit nieuwe regeringsstandpunt aan de orde te zullen stellen bij het komend overleg met de beroepsorganisaties van deze groepen. Wanneer rekening wordt gehouden met de inflatie betekenen de nieuwe voorstellen dat de hoogste inko mens het komende jaar 9 tot 10 procent in koopkracht zullen dalen. DEN HAAG (GPD) - De bevelheb ber der landstrijdkrachten, luite nant-generaal C. de Jager, gaat morgen naar Libanon. Hij zal daar een werkbezoek brengen van enkele dagen aan de Neder landse militairen van de VN-vre- desmacht. De Jager zal daar ook zijn licht opsteken over de problemen die volgens sommige belangenverenigingen zijn gere zen met betrekking tot de leef- en werkomstandigheden van de soldaten. Ook staatssecretaris Van Lent gaat deze maand (van 23 tot 27 april) op bezoek bij de Nederlandse troepen in Liba- Een van de belangrijkste punten tijdens hef bezoek van generaal De Jager zal de vraag zijn of het Nederlandse VN-detachement wel goed is samengesteld en of geen veranderingen nodig zijn. De Federatie van Algemeen Christelijke Organisaties van Mi litairen (FACOM) en de dienst plichtigenbonden WDM en AVNM, legden gisteren bij minis ter Scholten van defensie een waslijst met wensen van de VN- soldaten op tafel. Naast de ge noemde punten zouden ook klachten bestaan over de verlof regeling, over de vergoeding die de soldaten ontvangen, over de groetplicht en de haardracht. De verlofproblemen zullen vanaf donderdag zijn opgelost. De FA COM had geklaagd over de ge brekkige verlofmogelijkheden. Maar er bestaat volgens een de fensiewoordvoerder een Unifil- regel dat pas na twee maanden verlof wordt toegekend. Neder land heeft dat weten te vervroe gen. met als gevolg dat gisteren voor de eerste groep van 80 solda ten een veriof van 72 uur in is ge gaan. Dat verlof zal in hoofdzaak in Israël worden doorge bracht. De WDM en de AVNM klaagden gisteren over het feit dat de solda ten het drinkwater zelf moeten betalen. Daarmee zou de helft van hun dagtoelage verloren gaan. Indien onderzoek uitwijst dat dit inderdaad voor proble men zorgt dan zal de uitkering worden opgetrokken, aldus de fensie. Ook de problemen met de huisves ting kunnen worden opgelost. De defensiewoordvoerder tekende daarbij wel aan dat de omstan digheden in Libanon niet ideaal zijn. Veel oude huizen, waarin soldaten posten hebben inge richt, zijn door de oorlogshande lingen van de laatste jaren zwaar beschadigd. Andere accommo datie is van de Fransen overge nomen, die duidelijk minder ho ge eisen stelden. Wel wordt nu begonnen met het storten vah be tonnen vloeren om de tenten een betere ondergrond te geven dan de hobbelige rotsen. „Maar we moeten wel beseffen dat het hier niet om een oefening gaat", zo zegt men op defensie. „Je moet alles zien te regelen met wat je hebt". De soldaten vak bond WDM heeft zich voorts beklaagd over het feit dat in Libanon geen sprake meer is van de grondrechten „vrije haardracht" en geen groetplicht. Volgens de WDM zou het in bei de gevallen zijn gebeurd om een betere indruk op de lokale bevol king te maken. Volgens defensie echter hebben veel soldaten uit eigen beweging hun haren laten knippen De groetplicht is weer ingevoerd omdat die bij dc ande re landen in de VN-vredesmacht wel geldt. Niet-groeten zou door de militairen uit die landen, waarmee de Nederlanders samen moeten werken, als hoogst-on- fatsoenlijk worden geschouwd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7