"Elk schip is voor mij een uitdaging" Zomertijd, een Europese warwinkel Verzekeraar "gokt' op oranje-zonnetje PAGINA 4 VARIA VRIJDAG 6 APRIL 1979 door Sjak Jansen „Zal het regenen op koningin nedag (30 april 1979) of niet? Indien er op koninginnedag tussen 9.00 en 17.00 uur 3 mm. of meer regen-, hagel-, of sneeuwwater wordt geregi streerd door het weerstation van uw keuze, ontvangt u van ons 300 om uw verre gende koninginnedag een beetje goed te maken". Ziedaar de eerste regels van een folder die deze week in Voor schoten huis aan huis is ver spreid door de firma Kool Van Wijk bv. Op de folder van deze onderneming (in onder meer onroerend goed. beleg gingen en verzekeringen) staat verder te lezen: „Hier voor moet u het volgende doen: Maak 30 over op onze bank- of postgirorekening en vul aangehecht kaartje in, waaronder het weerstation van uw keuze en zendt het postvrij aan ons terug. Per advertentie in Alleman zullen wij enige weken later bekend maken waar en hoeveel het in Nederland geregend heeft. De verzekerde schadeloos stelling ad 300 zal aan rech thebbende worden overge- Na dit gelezen te hebben, is het niet zo gek dat deze folder enige vraagtekens oproept. Is het een 1 april-grap? Mis schien een tegenhanger van de Staatsloterij? Hoe zit dat eigenlijk? De heer Boerhaave van Kool Van Wijk bv wil er graag het één en ander over vertellen. „U moet de folder zien als een vorm van publiciteit. We be doelen er niets kwaads mee. We raken er dacht ik ook niet de wet op deJ<ansspelen mee. Anders hadden we allang de politie op ons dak gehad. Vo rig jaar hadden we deze ko ninginnedag-verzekering trouwens al. We hebben toen ook verscheidene mensen uitgekeerd". Konsumenten Kontakt in Den Haag deelt die mening niet: „Dit geval is een duidelijke overtreding van de wet op de kansspelen. Er is hier geen sprake van een onafhankelij- Burgemeester v.dHaar ...,jgeen enkele uitlating" ke trekking. Wij raden de mensen dan ook aan naar de politie te gaan en een klacht in te dienen. Die kan verdere maatregelen nemen. Koop kracht geeft overigens altijd de raad bij onbetrouwbare lo terijen de politie in te seinen". Het rijkspolitiekorps van Voor schoten was de folder ook al opgevallen. Adjudant Van der Vlekkert „Wij weten nog niet of we maatregelen gaan treffen. Daarover moet de burgemeester, als hoofd van de politie, maar beslissen. In elk geval juichen wij het niet toe aan deze 'loterij' deel te Burgemeester dr. J. van der Haar desgevraagd naar diens beslissing: „Over deze zaak wens ik aan de pers geen enkele uitlating te doen. Het beste lijkt me het gesprek onmiddellijk te beëindigen". En zo ge schiedde. De heer Krijnen van het KNMI in De Bilt wist desgevraagd tenslotte te vertellen dat de koninginnedagen tussen 1880 en 1970 ongeveer net zoveel regendagen als dagen met een (oranje) zonnetje telden. Uitgerekend balsahout - het materiaal dat de 73- jarige Leidenaar Jan de Roode nodig heeft om zijn modelschepen mee te bouwen - is bijna nergens meer op de kop te tikken. Balsahout is een soepele houtsoort waarmee de heer De Roode letterlijk alle kanten op kan. Zijn familie en kennissen weten on derhand wel dat als je hem een doodgewoon stukje balsa hout in handen geeft en na een maand of d rie terugkomthet gewenste modelschip klaar slaat. Maar dan wél een scheepje waarin alles kan bewegen. Of. zoals De Roode het uitdrukt: "Een scheepje zo het wezen moet". Roer. zwaard, mast. zeil en wat dies meer zij zijn verstelbaar, ondanks dat één en ander opgetrokken is uit het tere balsahout. Je kunt zelfs een kijkje nemen in het dek en er is ruimte gelaten voor het inbrengen van een motor. Maar daar begin ik niet aan. zegt de bewoner van Nicolaas Beetsstraat 44a. "Die motor tjes zijn veel te duur. Zo'n mo delschip is trouwens, wanneer ik de uren in rekening zou brengen, ook hartstikke prij zig. Het is je reinste priegel- werk hoor. Je moet er een hoop geduld voor opbrengen". Sedert hij een jaar of acht gele den als sportveldenaanlegger bij VJernink bv gepensioneerd "Je hebt niets te doen als modelschepen uit balsahout. Roode gemaakt. is. is de De Roode zich fana tiek gaan bezighouden met de modelschepen. Met geen mo gelijkheid kan hij het aantal met zijn handen vervaardig de modelschepen benaderen. "Ik heb ze allemaal weggege ven, het zullen er heel wat ge weest zijn". Op de vraag hoe hij zo aan deze hobby is begonnen,antwoordt De Roode zonder enige aarze ling: "je hebt niets te doen, je gaat wat prakkizeren en aangezien ik vroeger altijd in de binnenvaart heb gezeten, ga je je onbewust weer met je je gepensioneerd bentDaarom is Leidenaar Jan de Roode (75) creatief bezig met het bouwen van Hier een paar van de nog niet weggegeven modellen, plus enkele "naieve" schilderijen, óók door Jan de passie bezighoudenIk ben er in grootgebracht, ik weet pre cies hoe het is. Ik werk dan ook niet met tekeningen: de vorm en bouw van een schip ken ik als mijn broekzak. Dat gedoe met tekeningen en ontwerpen is allemaal zo voorgekauwd, niets voor mij. Ik kan nu ten minste zeggen dat elk schip waaraan ik begin, een uitda ging voor me is. Alleen dat balsahout. Dat is zo verrekte moeilijk te krijgen. Ik koop het altijd aan de Ho- gewoerdmaar laatst heb ik er een jaar op moeten wachten. Dat hout schijnt helemaal uit die kanten van Afrika te moe ten komen. Daar moet ik me maar bij neerleggen. Het is namelijk zulk fijn hout: het laat zich zo gemakkelijk be werken. Broodwinning De Roode zegt dat hij van de modelbouw gemakkelijk een broodwinning zou kunnen maken. Voorlopig heeft hij daar echter geen trek in. "Ik ben er niet de gehele dag mee bezig. Het is per slot zulk Het moet gezegd: wat De Roode aflevert ziet er werkelijk pico bello uit. In de kajuit heeft hij zelfs gordijntjes aan gebracht en de pikhaken ont breken evenmin. Het is mag nifiek. Dat beaamt De Roode: "Ja, ik heb vaak moeite met het weggeven van zo'n scheep je. Ik moet helaas wel,'omdat ik die dingen op dit bovenhuis niet kan herbergen. Het is mooi spul,maar bepaald geen speelgoed voor kinderen". Europese Commissie wil één tijd voor alle EC-landen HEURES D'EUROPE, D'AMERIQUE ET D'EXTRÊME-ORIENT IJure de VEurope Occidentale. Heure d'A meter dam DEN HAAG (GPD) - Sinds af gelopen zondag in Nederland en nog een aantal Europese landen de klok voor de derde achtereenvolgende zomer een uur vooruit is gezet, vertoont de tijdkaart van dit werelddeel de ordeloze aanblik van twaalf landen met zomertijd en elf zonder, één met plaatselijke tijd: Albanië, één waar de zo mertijd pas op 27 mei van mertijd is: de Sowjet-Unie. In Groot-Brittannië en Ierland is de zomertijd al op 18 maart in gegaan. Verwarrend is het tijdbeeld van Europa in feite al honderd jaar. Politieke veranderingen lijken daarvan telkens de oorzaak te zijn geweest, meer dan elders ter wereld. Ook de Europese Commissie streeft, irrationeel genoeg, naar één tijd voor alle EG-landen. Een streven dat al lijkt te zijn mislukt nog voor Portugal en Griekenland, waarvoor een zelfde tijd onaanvaardbaar moet zijn, tot de Gemeenschap zijn toegetreden. Het opwekkende resultaat van de huidige situatie is, dat het in Portugal thans even laat is als in het twee uur oostelijker en dus „vroeger" gelegen Hongarije en Joegoslavië. In Roemenië, waar de zon in werkelijkheid ander half uur eerder opkomt dan in Nederland en twee uur eerder dan aan de westelijke punt van Spanje, La Coruna, wijst de klok hetzelfde tijdstip aan. Toch is het in La Coruna een uur later dan in het ten zuiden daarvan gelegen Portugal, hoewel de zon er even hoog aan de hemel staat. En om de ver warring dicht bij huis te bezien, in Duitsland, waar de zon een half uur eerder opkomt dan in Nederland, is het niet een half uur later, maar thans een heel uur vroeger. In de jaren '20 is er in Europa een redelijk uniforme tijdsin deling geweest. Een spoorboek van Wagons-Lits uit december 1928 toont vier klokken voor heel Europa, van Ierland en Portugal tot en met Moskou. Wanneer het twaalf uur was in West-Europa (Groot-Brittannië, België, Frankrijk, Spanje), dan was het één uur in Midden-Eu ropa en twee uur in Oost-Euro pa en Turkije. Amsterdams tijd In deze reeks ontbrak Neder land. Jawel, want hier was het tien voor half een. De vierde klok in hei spoorboek toont de Amsterdamse tijd, die met de komst van de nazi's in 1940 weer verdween. De ordelievende Duitsers wilden klaarblijkelijk dat in het gebied dat zij over spoeld hadden, de zon overal gelijktijdig onderging. Daarin zijn zij redelijk geslaagd. Uitgangspunt voor de tijdsin deling die voor de Tweede We reldoorlog gold, was de confe rentie die in 1884 in Washington is gehouden om een wereldom vattende uniforme tijdsinde ling overeen te komen op basis van de in 1880 bepaalde Green wich Mean Time (GMT). In laatstgenoemd jaar legden de Britten ten minste voor hun ei gen land vast dat het twaalf uur was op het moment dat boven de over Greenwich getekende nul-meridiaan de zon in het ze nith stond. Met het toenemende verkeer, treinen vooral, was dat een logi sche stap en een hele verbete ring, want tot dan had elk oord ter wereld er zijn eigen tijd op nagehouden. Nederland ook, zodat het in Winterswijk steeds een beetje later was dan in Mid delburg. Plaatselijke tijd be staat overigens nog steeds in Albanië, Saoedi-Arabië en in China, wat het laatste land be treft overigens naast de officië le. voornamelijk voor het ver keer aangehouden Peking- tijd. De vaststelling van GMT leidde in andere landen tot overeen komstige, het hele land omvat tende tijdsindelingen. België deed dat op basis van de tijd in Brussel ten opzichte van GMT - een verschil van vijftien minu ten - en Nederland eveneens, al thans (vanaf 1892) voor de grote plaatsen langs de spoorlijnen. Ten opzichte van GMT leverde dat in Nederland evenwel een tijdsverschil op van 20 minuten, zodat het hier van 1 mei 1892 tot 22 augustus 1914 (Eerste We reldoorlog) vijf minuten vroe ger was dan in België. Vooreen internationaal verkeer waren zulke verschillen van zelfsprekend weer even onhan dig en onwerkzaam als de zorg vuldigheid waarmee zij tot stand gekomen waren. Met als praktischer uitgangspunt dat Het huidige beeld aan zomertijden in Europa is verwarrend een 360 graden omvattende we reldbol die in (nagenoeg) 24 uur een hele omwenteling maakt, per 15 graden een tijdsverschil oplevert van éém uur. kwamen in 1884 in Washington verte genwoordigers van een groot aantal landen bijeen om een we reldomvattende tijdsindeling vast te stellen. Langdurig gesprek Volgens de Britse ambassade schijnt het een afschuwelijk lange tijd te hebben geduurd voor de zaken rond waren, maar toen was er in elk geval iets tot stand gekomen (de datumgrens in de Pacific daarbij inbegre pen) dat internationaal ha .- teerbaar was, zelfs nog lang voor de komst van het vlieg tuig. Tijdzones en de daaruit voortvloeiende tijdverschillen blijken in landen die nooit an ders gewend zijn. de VS bij voorbeeld, in het dagelijks le ven nauwelijks problemen op te leveren. Australië en Indonesië hebben drie tijdzones; de VS vier continentale en acht met Puerto Rico, Hawaii en Alaska erbij. Canada heeft er vijf en een half en de Sowjet-Unie elf. Het verdient wat nadruk dat de tijd zones slechts in principe 15 graden breed zijn, want in de praktijk blijken er forse afwij kingen te bestaan. Er is echter een relatie met de bevolkings dichtheid. De afwijkingen zijn groter naarmate deze gebieden dunner bevolkt zijn. Maar in Europa is dat precies ander- Op Europa geprojecteerd en - de relatief geringe oppervlak ten van de Europese landen in aanmerking genomen - zonder landen in twee tijdzones te wil len verdelen, lopen de noord zuidgrenzen over het algemeen zodanig parallel met de 7,5 en 22,5 oosterlengtegraden, dat een heel redelijke noord-zuid (en niet oost-west zoals de Eu ropese Commissie wil) indeling kan worden gemaakt die zoveel mogelijk Europeanen het beste rendement biedt van een op ze ker moment boven de kim ver schijnende zon. Strikt genomen zou dat voor Europa vier tijdzones opleve ren: een voor Portugal; de tweede voor Ierland, Groot- Brittannië. Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Spanje; de derde voor Noorwe gen. Zweden, Denemarken, de beide Duitslanden, Polen, Tsje- choslowakije, Zwitserland, Oostenrijk, Hongarije, Italië, en Joegoslavië; en de vierde voor Finland, de westelijke Sowjet- Unie, Roemenië, Bulgarije en - naar de thans geldende praktijk - Europees Turkije, Grieken land en Kreta. Waarom zomertijd? Hoe gemakkelijk zulke lijnen op een kaart ook getrokken kunnen worden, er zal, meer dan een EG-richtlijn alleen, een conferentie voor nodig zijn om orde te scheppen in de huidige warwinkel waarvan de hierbij afgebeelde NS-kaart een over duidelijk inzicht geeft. Het kan buiten kijf blijven dat zomertijd een nuttige zaak is, zeker nu de prijs voor energie met schrikbarende snelheid omhoog gaat. De bedoeling van zomertijd is immers, een groter rendement te krijgen van het daglicht tijdens onze werk zaamheden. In de winter vallen de daglichturen nagenoeg sa men met die van onze werktij den, althans in het noordwesten van Europa. Een werkdag van half negen tot half zes is 's win ters redelijk in overeenstem ming met de uren waarop de zon boven de horizon staat (al is daar dikwijls bitter weinig van te merken): op de kortste dagen van kwart voor negen tot half vijf. In de zomer komt de zon echter vele uren erder op, maar is wanneer de gemiddelde mens naar bed pleegt te gaan, zo rond elf uur, al een flinke tijd onder. Ergo, de zon verschijnt en ver dwijnt te vroeg, zonder dat wij daar gebruik van maken en al dus energie besparen. Door de klok een uur op te schuiven, la ten we in feite de zon een uur later opkomen en ondergaan. De Zwitsers trekken zich daar niets van aan. Bij referendum hebben zij vorig jaar besloten om, evenals de Oostenrijkers, geen zomertijd in te voeren. In het niet zo ver van Sparta gelegen Joegoslavië heeft de vroege zonsopkomst in samen hang met de hoge temperaturen overdag, geresulteerd in werk dagen van 's morgens zes tot 's HOLLANDS Hcure dc I Europe Oriental». ALLCMAGNE, AUVRICMV. OAMEMANK HONCRIE. ITALIË, UTHUANIE P010GNE. SUISSE. TCHECOSIOVAOUIE TUNIIIE, Y0UGQ3LAVIE •ULCARlE. ÉOVPTE, EtTOMIE FINLAN0E, CRECE, LATWIB B0UMANIE, RUSSIE, TURQlflE (Juoiid il eet MIDI Beure de F Europe occidentale) Ai.: ItU-rrr, Udrique, Espainie, Fram e, Maroc, Portugal, IL B8T Ku Hullande (Hcure d'Amsterdam) Kii AtS-mapue. Aotriclir, Dauemark, llongnc, I „In f.itl.uanif, i'olotcno, Suisse. Tcliéc»«lova.juie. Tu:iimi- et Yout'Onlavie d« Europe centrale). 1 Kn Balearic, -Egypte, Estooie. FinUude, Qrècc, 1*1* ie. Houiuanie, Aussie et Torquie (Heure de I' Europe 1 1 beurt*. 6 heures. 4 heure». 9 beure». .8 hftPTftJ. Illustratie uit het spoorboek i middags twee uur. De Sowjet- Unie heeft, zoals eerder ge noemd, het hele jaar door de klok een uur later Landen zoals Iran, Afghanistan, India, Thai land, Maleisië en Suriname, die bij of op de grens van een tijd zone liggen, hebben voor het hele land een tijd die een half uur afwijkt van de GMT-stan- daardtijd. Het zijn oplossingen .die in sommige gevallen misschien discutabel zijn, maar in elk ge val beter dan de op dikwijls on- n 1928. eigenlijke argumenten steu nende tijdvaststellingen in de Europese landen. Een heel Eu ropa omvattende conferentie kost wellicht even veel tijd als die van 1884 in Washington, omdat zonder twijfel opnieuw de handel met buurlanden zal worden aangevoerd om dezelf de tijd als dat buurland te kun nen aanhouden. Alsof zelfs de handel tussen Europa en het zes tot negen uur vroeger gelegen Amerika van dat tijdverschil ooit te lijden heeft gehad.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4