Vrouwenhuis wordt politiek een heet hangijzer Niet naar Kaasmarkt "Ze hebben niet aan ons gedacht Bejaardenbus in de pen bij Leids Dienstencentrum Steun voor Alfrinkschool VRIJDAG 6 APRIL 1979 LEIDEN - Het Diaconessenhuis mag beginnen met de tweede fa se van de nieuw- en verbouw plannen. Staatssecretaris Ve der-Smit (volksgezondheid en milieuhygiëne) heeft gisteien het groene licht gegeven en het ziekenhuis verzocht de plannen bestedingsgereed te maken. Met de tweede fase is een bedrag van 16 miljoen gulden gemoeid. De eerste die op het ogenblik al wordt uitgevoerd kost 15 mil joen. Tot de plannen die nu uitgevoerd mogen worden behoort onder meer de uitbreiding van de vleugel aan de westzijde (het beddenhuis) en de bouw van een nieuwe en sterk vergrote afde ling voor fysische therapie. Ver der zal een vleugel aan de oost zijde waar de behandelruimten liggen worden uitgebreid. In deze nieuwbouw zal op de derde verdieping een tweetal nieuwe operatiekamers komen met bij behorende ruimten. Bovendien komt er een koffiekamer en werkvertrekken voor de specia listen. Op de lager gelegen verdiepingen zullen onder andere de oplei dingsschool, centrale sterilisa tie, technische dienst en kanto ren voor de laboratoria worden ondergebracht. Ook de tweede vleugel aan de westkant wordt verbouwd. Op de begane grond komt een po likliniek voor chirurgie en uro logie en een afdeling voor be handeling van ehbo-patiénten. Na verbouwing beschikt deze vleugel over twee operatieka mers, met bijbehorende ruimten waar onder meer alle poliklini sche behandelingen zullen wor den verricht. In de tweede vleugel aan de oost zijde wordt de apotheek ver bouwd tot bacteriologisch labo ratorium en komen er onder meer twee nieuwe operatieka mers bij. De verlosafdeling van het Diaco nessenhuis zal na de verbou wing de beschikking hebben over drie verloskamers en voor bereidingsruimte. CDA: "OOK VOOR VERENIGING VAN HUISVROUWEN" LEIDEN - Het wordt in Leiden een heet politiek hangijzer welke vrouwenorganisaties straks in het eventuele nieuwe Vrouwenhuis aan de Hooigracht (voormalig bu reau huisvesting) mogen. Simon Carmiggelt had drukke avond Die voorspelling mag gedaan wor den na de tamelijk geëmotio neerde discussie, gisteravond in de raadscommissie voor onder wijs. CDA-woordvoerder mevrouw Van Akkeren vindt dat moet worden bekeken of de Leidse Vrouwen Raad en de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen óók ruim ten in een nieuw Vrouwenhuis kunnen krijgen. "Het is gevaarlijk om deze groepen tevoren uit te sluiten. Ze zijn net als het Vrouwenhuis naar ge schikte ruimten op zoek", aldus het CDA. Uit de lucht Volgens woordvoerders van het Vrouwenhuis, de PSP en de PvdA komt dit CDA-ver langen volkomen uit de lucht vallen. "U spreekt over groepen die nog nooit naar ons zijn toegekomen", zei een woordvoerder van het Vrouwenhuis tegen mevrouw Van Akkeren. Ook PSP-woordvoerder mevrouw Passchier (die de Leidse Vrou wen Raad aanduidde als een tra ditionele vrouwenorganisatie) zei dat het bij een Vrouwenhuis aan de Hooigracht gaat om "de orga nisaties die er om gevraagd heb ben". Zij eiste gisteravond van mevrouw Van Akkeren dat zij duidelijk zou maken of zij "posi tief staat ten opzichte van de doelstellingen die het Vrouwen huis heeft gepresenteerd". Mevrouw Van Akkeren: "Ja, ik sta daar positief tegenover. Maar er zijn ook andere organisaties die ruimte hebben aangevraagd. De Hooigracht is een groot pand. Je moet bekijken of je niet net als in Utrecht met vrouwenorganisa ties samen gebruik kunt maken van het gebouw". Enquête ADVERTENTIE Wij zoeken een enthousiaste part-time medewerkster, die ons op de gehele zaterdag en 4 halve dagen wil assisteren met de verkoop en eenvoudige administra tie. Wanneer u interesse hebt voor exclusief inrichten, kunt u schriftelijk solliciteren bij BULTHUIS Exclusieve Interieurs Botermarkt 23 Leiden tel. 120854 Elzenga (WD) pleitte voor een en quête om er achter te komen hoe de belangstelling bij de organisa ties ligt, wat hem op een repri mande van mevrouw Passchier kwam te staan: "Het is toch al lang bekend hoe de zaak er voor staat. U doet net alsof het om iets Bewoners proveniershuisjes bestaan voor gemeente niet De zaak dreigt sterk in de politieke sfeer te komen omdat voor huis vesting aan de Hooigracht wel licht elk jaar 50.000 tot 60.000 gul den uit de gemeentekas nodig zal zijn. Daar moet de gemeenteraad een beslissing over nemen. Op dit moment is het Vrouwenhuis gevestigd aan de Nieuwe Rijn, in een gebouw waar op hoogtijda gen vrouwen moeten worden weggestuurd omdat het te vol is. Burgemeester en wethouders zul len hun standpunt binnenkort duidelijk maken. LEIDEN - De 70-jarige heer Krul en zijn 65-jarige vrouw moeten over enkele maanden uit hun huisje aan de Vrouwen kerkstraat zonder dat de gemeente er aan gedacht heeft om het bejaarde echtpaar andere woonruimte aan te bieden. "Ze zijn ons gewoon vergeten", zegt de heer Krul verbouwereerd. Bingo-avond De Stichting Slaaghbuurt or ganiseert morgen in het wijk en buurtcentrum 'Op Eigen Wieken Valkenpad 2 in de Merenuijk, een bingo-avond. Er worden zes ronden bingo gespeeld met daartussendoor een verloting De zaal is ge opend vanaf 8 uur 's avonds. De muziek wordt verzorgd door de eigen disco-groep. Science Fiction De jongerenvereniging Augus- tinus aan het Rapenburg houdt morgen een science fic- t ion-film,festival. Er wordt een film vertoond met Peter Fonda, die in een toekomst wereld belandt waar duplica ten van alle mensen gemaakt worden. Na afloop is er een spaceu-disco met toekomst muziek. De avond begint om half tien en de toegangsprijs bedraagt één gulden. Bingo-avond Buurthuis "Groenoord" in de Musschenbroekstraat 25 or ganiseert morgen een bingo avond voor alle buurtbewo ners. Na afloop is er gelegen heid voor een praatje en een dansje. De muziek wordt ver zorgd door de discotheek. Aanvang 8 uur. Maandag ochtend is er voor de kinderen een paashaastekenwedstrijd. Er wordt om tien uur begon- een prijsje. Kosten f o,50 ochtends, de toegangsprijs bedraagt f 1.75 en bij die prijs is de koffie inbegrepen. Paasvakantie lu het kader van de vakantiebe zigheden organiseert Wester kwartier maandag een dagje uit naar Duinrell voor kinde ren van 6 tot 12 jaar. Om tien uur 's morgens wordt vertrok ken vanuit de speeltuin aan de Ten Katestraat 10a. De kosten van deelneming zijn f 2.50 per kind. Open huis Morgen is er weer open huis in hel Rijksherbarium aan de Schelpenkade in verband met het 150-jarig bestaan. Vanaf 10 uur 's ochtends kan ieder een er gratis terecht. Er wor den films en dia'sverlooud.en er zijn rondleidingen i tentoonstelling Vereyan Nuse Vereyan Nuse.een nieuwe Leid se groep die Keltisch klassieke volksmuziek brengt, zal zon dagmiddag vanaf half vier optreden in de 'Oude Vest (Oude Vest 81). Het is het eer ste optreden van de groep. De vijf leden, twee jongens en drie meisjes, bespelen zeven instrumenten (gitaar, dulci mer. bombarde. Ierse fluit, percussie, dwarsfluit en viool) en zingen daarbij. Jazz on sunday In de bistro van de Groen oord hallen treedt zondagmiddag de big band van Frits Lan- desbergeu op. Hel concert van deze jubilerende band is ge pland vanaf twee uur 's mid dags. Het jazz-concert wordt gepresenteerd door "Jazz on sunday" De Ratel Werkgemeenschap "De Ratel" houdt zondagochtend een bij eenkomst in het Leidse Volks huis aan de Apothekcrsdijk 33 De heer J Ver-mande, op zichter van het Leidse Heem park zal een lezing houden over bijen en imkers. De bij eenkomst begint om half elf 's Gift De Joodse Gemeente in Leiden heeft een gift van 25 000 gul den ontvangen van de Stich ting Zomerzegels. Mede door deze gift zijn de kosten van restauratie van de synagoge, die een jaar geleden werd af gerond. nagenoeg gedekt. De gift werd tijdens een feestelij ke bijeenkomst in de synagoge overhandigd door mevrouw A Otten-Baas van het plaat selijk Comité voor de Zomer zegels in Leiden Bestek '81 In het Breehuys aan de Bee st raat 19 wordt morgen een bijeenkomst gehouden van personen die zich opstellen te gen de politiek van Bestek '81 De bijeenkomst begint om half elf en zal duren tot ongeveer half drie. NVSH-parensoos De NVSH afdeling Leiden ganiseert morgen de mac delijkse (echt)pareuavo 52 lv per: films. kaarslicht en sfeervolls mu ziek wordt gehouden in het Trefcentrum aan de Nieuwe Rijn 20a en begint om 9 uur. "We wonen nu al dertig jaar in ons huisje, maar het staat niet eens op de kaart van de gemeen te. Ze hebben aan ons hele straatje niet gedacht". Het oude woninkje van het bejaarde echt paar Krul grenst aan het Caecilia- complex in De Camp. één van de oudste gedeelten van de binnen stad dat in de volksmond beter békend staat als het gebied ach ter de Rex. Het Caeciliacomplex is door de gemeente verkocht aan het Rijk Het zal door het Rijk worden ge restaureerd waarna in de gebou wen het museum voor de ge schiedenis van de natuurweten schappen zal worden gevestigd. De zogenaamde provenierswo ningen aan de Vrouwenkerk steeg zullen in het museum wor den opgenomen. Het complex plus de woninkjes moeten in het midden van dit jaar leeg aan de Rijksgebouwendienst worden overgedragen. Het Caeciliacomplex wordt mo menteel nog bewoond door een aantal Leidse kunstenaars. Die zullen als de restauratie begint verhuizen naar atelierruinten die nu worden gemaakt in het voor malige pand van Ergon Electric aan de Nieuwe Rijn. De gemeente heeft dit pand voor de kunste naars aangekocht. Gisteravond bleek in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening dat de gemeente er to taal niet van op de hoogte was dat ook de proveniershuisjes nog worden bewoond. De heer Krul en de bewoners van vier andere huisjes kwamen een verbaasde wethouder Waal gis teravond vertellen dat zij daar wonen en nog steeds geen andere woonruimte aangeboden hebben gekregen. "Ik zit er nou zoveel ja ren en er is nog niemand bij me langs geweest", aldus de bejaarde heer Krul. De gemeente had ook nog nooit iets aan zijn oude wo ninkje gedaan, voegde hij wet houder Waal nog toe: "Als ik bui ten sta dan kan ik door een gat in de muur mijn jas aan de kapstok hangen". Een ambtenaar van de gemeente verklaarde in de haast dat als de bewoners een woonvergunning hebben zij door Bureau Huisves ting tijdig aan een andere woon ruimte zullen worden geholpen. De 70-jarige heer Krul liet daarop weten dat hij zijn woninkje echt niet gekraakt had. Wethouder Waal zei de kwestie eerst nog te willen laten onderzoeken en sloot het agendapunt daarop abrupt af. In de volgende vergadering van de commissie zal mer. nog op de zaak terugkomen. LEIDEN - Een kleine driehon derd keer heeft schrijver Simon Carmiggelt gisteravond bij boek handel De Kier zijn handtekening gezet in het door hem geschreven boekenweekgeschenk en in zijn vele andere boeken, die als zoete brood jes over de toonbank gingen. Carmiggelt houdt zich de laatste jaren afzijdig van dergelijke za ken, lezingen houden en handteke ningen uitdelen. Hij zegt: "Vroeger deed ik dat allemaal wel, maar de laatste tijd kan ik het niet meer 0. combineren. In de boekenweek ben y V ik de laatste tien jaar met mijn vrouw naar Parijs geweest, ik schreef mijn stukjes voor de krant vooruit want die gingen toch alle maal over de boekenweek. Maar nu ik zelf het boekenweekgeschenk heb geschreven zou het flauw zijn om nu niet mee te doen". Carmiggelt heeft een achttal zaken inhet land bezocht. Telkens heeft hij zijn schrijversloon over de extra verkoop overgemaakt aan Amnesty International en de meeste boek handels deden daar nog iets bij, zo ook De Kier. Carmiggelt en zijn vrouw, die voor één keertje was meegekomen, heb ben een ontzettend leuke avond ge had in Leiden, vertelde ze. Het al lerleukste vonden ze het dat een oud echtpaar een cadeautje kwam aan bieden in de vorm van een zelfge bakken asbak met inscriptie. De boekenweek duurt nog tot en met zaterdag. De Boeckhalle Sweris ontvangt za terdag van twee tot vier uur de schrijver Michel van der Plas waarvan onlangs bij Sijthoff het boek "Zo'n beetje wat ik voel" uit kwam. Het is een verzameling pa rodieën. satires, chansons, portret ten, gedichten, dagboekbladzijden en bespiegelingen. Bejaarden maken oók in Leiden veel gebruik van taxi's. Dit plaatje werd gemaakt op de standplaats tegenover het station. In Velp kunnen bejaarden taxibonnen voor vier gulden per rit ko pen. "Er is een groot aantal bejaar den - slecht ter been of invali de, buiten bereik van het ge wone openbaar vervoer en de taxi - dat altijd aan huis ge kluisterd is. Ze missen zo een groot deel van hun sociale contacten". Ben Sibon van het Dienstencen trum voor gecoördineerd be jaardenbeleid in Leiden zou bij het openbaar vervoer het liefst een systeem op afroep zien, maar hij realiseert zich dat, wil er voor de bejaarden zelf een draaglijke prijs uit de bus komen, dit een zeer kost bare zaak zou worden en dat het openbaar vervoer uit eco nomisch oogpunt niet bij machte is om een dergelijk systeem te realiseren. Wat mogelijk wel haalbaar is, is een speciale bus voor bejaar den die slecht ter been zijn. Het Dienstencentrum is op dit moment bezig zo'n bus van de grond te krijgen. Er zijn al di verse onderhandelingen met fiima's en met de gemeente gevoerd, en er is informatie ingewonnen in gemeenten waar ook dergelijke plannen bestaan of al zijn uitgevoerd. Ben Sibon: "Vier, vijfjaar gele den kwamen er hier en daar ideeén over apart vervoer voor bejaarden op. CRM kreeg toen diverse verzoeken om subsidie, waarop ze in 1976 een circulaire hebben verspreid waarin staat dat er een rijksbijdrageregeling is voor gemeenten die een plan voor bejaardenvervoer goed keuren. De gemeente Leiden is tot nu toe welwillend, maar moet het definitieve plan na tuurlijk straks op zijn haal baarheid bekijken. Ik hoop het nog voor mei rond te heb ben". Op vele plaatsen in het land speelt hetzelfde probleem. Dat blijkt uit de plannen her en der voor apart bejaardenver voer. De verschillende auto mobielproducenten springen om het hardst in dit gat in de vervoersmarkt. Een andere oplossing is in Velp (gemeente Rheden) in Gel derland gekozen. Daar begon de Stichting Welzijn Ouderen in februari met de verkoop van relatief goedkope taxi bonnen aan 65-plussers. De twee taxibedrijven die Velp rijk is werken mee, zodat een ritje ongeacht de lengte, zo lang het maar binnen de grenzen van het dorp blijft, altijd vier gulden kost. De be jaarde mag dan ook nog maximaal drie De aanleiding voor dit systeem in Velp zijn de slechte busver bindingen, de aanwezigheid van een ziekenhuis aan de rand van het dorp en een vrij hoog percentage bejaarden (twintig procent van de onge veer twintigduizend inwo ners). Mevrouw Martinius van Wel zijn Ouderen in Velp vertelt dat de verkoop van taxibon nen prima loopt. "We hebben de winter natuurlijk mee ge had", zegt ze: "Maar in twee maanden tijd hebben we toch al tweehonderd abonnement- kaarten verkocht". In Leiden hanteert de Eltax in dividueel een reductiesysteem voor bejaarden. Het taxibe drijf heeft daarover wel con tact gehad met het Diensten centrum, maar daar vond men de voorgestelde reductie te gering om enig soulaas te bieden. De Eltax hanteert het reductie systeem nu ongeveer een jaar. Het houdt in dat mannen bo ven de 65 en vrouwen boven de 60 jaar bij het bedrijf een pas je voor f3,50 kunnen kopen en daarbij 25 reductiebonnen krijgen die elk goed zijn voor een gulden korting per taxi rit. Er zijn nu een kleine drie honderd mensen die hiervan gebruik maken. Op de keine ritjes scheelt dit voor de bejaarden wél iets, maar op de langere ritten nauwelijks. De heer Van Gul den van Eltax: "Maar die gulden is voor mij wel het maximum. Het gevaar van een eenheidsprijs is datje dan alleen de verre ritten krijgt, de kleine ritjes vang je dan niet. En we moeten wel ergens wat verdienen natuurlijk, hè?" PPR tegen scholenconcentratie LEIDEN - Het PPR-raads- lid Beijen heeft groot be zwaar tegen de plannen van de gemeente om een aantal scholen te vestigen in een nieuw schoolge bouw aan de Kaasmarkt. In die nieuwe Kaasmarkt-school zouden, volgens de gemeente plannen. de openbare Lucas van Leijdenschool (nu aan de Aal markt) en de protestants-christe lijke school (aan de Hooglandse Kerkgracht) moeten worden on dergebracht. Ook zouden de pro testants-christelijke kleuter school (aan de Oude Rijn) en de Haanstra-kleuterschool (aan het Rapenburg) onderdak moeten krijgen in het nieuwe schoolge bouw. Beijen zei het een ongewenste si tuatie te vinden dat het zuid westelijke deel van het centrum zonder scholen in de buurt zou den komen te zitten. Hij zou met name de Haanstra-kleuterschool aan het Rapenburg gehandhaafd willen zien. Beijen komt daarmee tegemoet aan de bezwaren die ook het wijkcomité Vreewijk heeft kenbaar gemaakt in een brief aan de gemeenteraad. Volgens het VVD-raadslid Zonne- vylle zijn er wel voldoende ande re scholen in de buurt Hij wees op de scholen in de Pioenstraat en in de Drie Oktoberstraat. Me vrouw Koning (PvdA noemde het een goeie keus om de ge- Wethouder Waal zei er niet zeker van te zijn dat het rijk geld geeft voor het Kaasmarktplan. Het aantal scholen dat nog gebouwd mag worden is erg klein. De wet houder zei te hopen dat het rijk een uitzondering zal maken. De grotere opzet van de Kaasmarkt- school lijkt wel in het voordeel yan dit plan te werken. LEIDEN - Er wordt vaart gezet achter het opknappen van schoolplein en schooltuintjes van de Kardinaal Alfrinkschool in de Meren wijk. Wet houder Tesselaar (onderwijs) deelde gisteravond in de raadscommissie voor onderwijs mee dat de zaak op ambtelijk niveau ergens vast zit. "Ik zal het uitzoeken en er versnelling in brengen", aldus Tesselaar. Afgelopen maandag liet schoolhoofd Klein van de Kardinaal Alfrink school (katholiek lager onderwijs) in deze krant weten dat hi j al een paar jaar „van het kastje naar de muur wordt gestuurd" bij-zijn pogingen om verbeteringen voor zijn school te krijgen. Met name de voortdurende verzakkingen van het schoolplein en de aan wezigheid van vuilcontainers vlak bij het plein zijn hem een doorn in het oog.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3