'Als ik ga winkelen doe ik de oudste broek aan' Ontslag leidt tot conflict Ginsberg Ooders zien Schoolraad niet zo erg zitten Werkmannen zijn er nog, wilskracht niet meer Bewoners Voorschoterweg zijn werkzaamheden beu Onderwij s-begeleider trekt ontslag toch in CDA wil opvang voor "verloren" groepen jeugd VRIJDAG 6 APRIL 1979 LEIDEN/REGIO LEIDEN - Er is van de kant van ouders vrij weinig belang stelling om plaats te nemen in de gemeenschappelijke Schoolraad, een overlegor gaan dat Leiden sinds 1969 kent. Dat bleek gisteravond uit een toelichting van de secretaris van de Schoolraad, de heer D. Cossée. "Je vraagt je vaak af watje kunt doen om het werk van de Schoolraad beter be kend te maken bij de ouders", zei de heer Cossée gister avond. Volgens hem moet hij vaak zelf op zoek om ouders uit ouder commissies te "recruteren" die in de Schoolraad (die bur gemeester en wethouders ad viseert over onderwijszaken) zitting willen nemen. De Schoolraad (voor het open baar onderwijs) discussieert over alle gemeentelijke plan nen, zoals destijds de nota "Maakt Leiden School?" en de deelnota's die daar nu op volgen. Bromfietser aangereden LEIDEN - Een 22-jarige bromfiet ster uit Leidén is gisterochtend bij een aanrijding op de Hoge Rijndijk gewond geraakt aan haar hand en hoofd en voor be handeling overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leider dorp. De vrouw reed over het fietspad langs de Hoge Rijndijk in de richting van Zoeterwoude. Ter hoogte van de afslag rijksweg 4 richting Amsterdam werd zij geschept door een Hanomag-be- stelbusje De bestuurder van dit busje zou door rood licht zijn ge reden en de bromfietster geen voorrang hebben verleend. De bestuurder is na het ongeluk doorgereden. Het kenteken- nummer van het busje is onbe kend gebleven. Bij de Leidse po litie is het alleen bekend dat het om een grijs bestelbusje met een oranje streep gaat. Eventuele ge tuigen van de aanrijding welke rond acht uur 's ochtends plaats had wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de ver- keersongevallendienst van de Leidse politie (tel. 149961). VALKENBURG - "Naar de kerk 's zondags? Als het slecht weer is trekje nu een spijker broek en laarzen aan. Je kunt hier niet in fatsoenlijke kleren rondlopen. De oudste broek doe ik aan, als ik naar het dorp moet. Zo'n troep is het hier". Taal die er niet om liegt. Postbode Imthorn (hij woont in een ark langs de Voorschoterweg) is het beu. En niet alleen hij is opstan dig. Eigenlijk alle bewoners van deze straat. Zeker (en dat be grijpt Imthorn ook wel) over een paar maanden is zijn woonstraat wel weer aantrekkelijk. Maar op dit moment is het er een puin hoop. Automobilisten die er niets te ma ken hebben rijden af en aan, on danks dat dit verboden is. Van rode stoplichten trekken zij zich vaak niks aan. Het gebeurt zelfs wel eens dat ze uit een rij auto's schieten en er langs denderen. Omdat ze naar hun zin te lang moeten wachten Rammelen Daar zou, vindt Imthorn, eigenlijk wat meer toezicht op moeten worden gehouden. "Dan valt het misschien nog wel mee. Neem nou die grote vrachtwagens eens. Je voelt de huizen gewoon heen gaan; je rammelt er- Vooral fietsers hebben problemen als er uit tegenover gestelde richting auto's nade ren. Zij moeten dan de blub uit.., Leidse biologen naar Celebes .LEIDEN - Vier biologen van de Leidse Universiteit zijn dezer da gen vertrokken naar Sulawese (Celebes) voor het uitvoeren van een omvangrijk onderzoek naar de flora van de bergen en laag landen van centraal Celebes. De oorspronkelijke flora van Cele- bes verdwijnt snel door kaalkap- pen en nikkelontginningen, maar het gebied is bijna niet geïnven tariseerd. Doel van de expeditie die samen met de Indonesische Academie van Wetenschappen wordt geor ganiseerd, is het bijeenbrengen van een grote collectie batanisch materiaal. De Leidse biologen, allen werkzaam bij het Rijksher barium hebben grote belangstel ling vanwege het Leidse re- searchproject Flora Malesiana. De twee Indonesische expeditie leden gaan mee ten behoeve van het natuurbeschermingsbeleid in Indonesië. De Stichting Weten schappelijk Onderzoek van de Tropen zal deze omvangrijke ex ploratie van centraal Celebes fï- Wandelen langs de Voorschoter weg? Luister maar eens naar Im thorn: "Man", lacht hij, "dat is een levensgevaarlijke zaak. Een stoep is er niet. Als er een auto aankomt moetje maken datje in de berm springt, anders rijden ze je wel van de weg af. Met een fiets wil het soms helemaal wel eens problemen geven. Of je netjes gekleed bent of niet, je kunt zon der pardon de prut in stappen. Wat denk je van de kindertjes die hier langs lopen om thuis te ko men? We mogen in onze handjes knijpen dat er nog geen ongeluk ken zijn gebeurd". Geen licht Over de (donkere) avonduren zwijgt Imthorn maar. Verlichting is er niet langs de Voorschoter weg. Het wegdek zit vol met ga ten. "Je moet 's avonds oppassen dat je geen been breekt want je ziet geen snars. Zeker niet als er een tegenligger aankomt die z'n groot licht aan heeft. Wat mij be treft hangt die hele zaak me zo langzamerhand flink de keel uit". Als postbode heeft Imthorn het ook niet gemakkelijk. Z'n eigen brie venbus kan 'ie wel lichten, maar wél met de kaplaarzen aan. Post bezorgen geeft nu ook wel eens de nodige problemen. Om de rust een beetje te laten weerkeren in het dorp: Imthorn vindt dat dan in de eerste plaats de verwijzingsborden aan het dorp moeten worden weggehaald waarop staat dat je op een be paalde plek wél kunt komen. "Dan denken andere automobi listen al gauw, oh, dan zul je er wel doorkunnen. Afgelopen zon dag stonden er elf auto's voor het Tegen viaduct gereden LEIDEN - Een vrachtauto met ta kelinstallatie, bestuurd door een 59-jarige Leidenaar, is gisteren rond het middaguur tegen het, spoorwegviaduct over de Lam- menschansweg gereden waar-^ door deze flink werd beschadigd. De man had kort daarvoor bij het Lammenschanspark staan laden en was bij het wegrijden vergeten om de takelinstallatie naar bene den te laten. Dit was er de oorzaak van dat de takelinstallatie het viaduct ramde waardoor er scha de ontstond aan plafond en hek werk van het viaduct. Bussen Problemen ook in een andere hoek: bij de busmaatschappij NZH. Een incident van deze week zal nog een vervolg krijgen. Een bus komt uit de ene richting, een be woner van de Voorschoterweg van de andere kant. De bus staat halverwege de inrit waar de Val kenburger moet zijn. Een ver zoek van hem aan de chauffeur van de bus om een stukje terug te rijden wordt geweigerd. Dc be woner op zijn beurt voelt er ook niets voor om een honderd meter achteruit te gaan. De chauffeur stopt demonstratief de motor, pakt z'n broodtrommeltje en gaat op z'n gemak zitten eten. Nadien gaat hij de krant lezen Leeuwenburg van de NZH gaat over deze en de hele situatie op de Voorschoterweg met de gemeen te praten. "Nee, een bepaald plan heb ik niet in m'n hoofd. Volledig stoppen kan natuurlijk niet. Dan wordt Valkenburg praktisch on bereikbaar met het openbaar vervoer. Je kunt misschien den ken aan een soort pendeldienst tussen Valkenburg en Katwijk en tussen Leiden en Valkenburg. Maar ja, dan kom je niet in het dorp zelf. Het grote probleem voor onze chauffeurs is dat ei genlijk iedereen maar aan rijdt. Alleen de inwoners mogen over de Voorschoterweg rijden. Nou, dat gebeurt niet". Meer toezicht Zijn gedachte om dit de kop in te drukken? Leeuwenburg: "Meer toezicht door de politie. Vooral tijdens de drukke uren. Bij ons zijn de chauffeurs ook kritisch over deze situatie. Nee, ze hebben nog niet geweigerd om de dien sten te rijden, dat niet. Maar de werkzaamheden duren nog een tijd". Door al die trammelant over de smalle route waar je het niet treft als je net een bus tegenkomt en je loopt er te wandelen, is de reizi ger de dupe. Voor hem zijn er vaak onaanvaardbaar lange wachttijden. Een alternatief, op de eigen auto na of de fiets, is er niet. De bus is het enige openbaar vervoer dat Valkenburg aandoet. Over de situatie van de bus en be woner zegt burgemeester Van 't Wout, hoofd van de plaatselijke politie: "Ja, dat was nu het top punt van eigenwijsheid. Ik heb het verhaal van m'n zoon ge hoord. Hij stond vooraan in de file die was ontstaan door dit voorval. Als de bus inderdaad een metertje achteruit was gegaan, waren die problemen er niet ge weest. Maar die problemen los je niet op door zo tegenover elkaar te gaan staan. Wat dit betreft zul je vedraagzaam moeten zijn. Het karwei duurt maar een paar maanden en niet eeuwig". Politiestaat Meer controle door de politie? Bur gemeester Van 't Wout voelt er niets voor. "Ik weet uit eigen er varing dat die mensen er onlangs elke ochtend stonden. Kwamen er vreemden langs, dan werd hun rijbewijs gevraagd en hun be stemming. Moesten ze in Val kenburg zijn, dan controleerde de politie dat. Hadden ze gelogen, dan kregen ze een bekeuring". Van 't Wout over nóg méér contro leren: "Op zo'n manier kweek je een politiestaat. Ik vind dat we daarvoor moeten waken. De poli tiemensen hier doen hun best. Ik mag niet van hen verwachten dat ze er dag en nacht met hun neus bovenop staan". Zou het invoeren van pasjes toch niet te overwegen zijn? "Nee, want dan zul je toch ook moeten controleren. Het is nu zo dat al leen Valkenburgers en de bussen erdoor mogen. Maar ja, de andere automobilisten trekken zich daar niet zo veel van aan". Platen gestolen LEIDEN - Uit een grammofoon platenzaak in het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk is in de nacht van woensdag op donderdag een grote hoeveelheid langspeelplaten gestolen. Men verschafte zich toegang tot de winkel door vernieling van een ruit in de toegangsdeur. Hoe groot de schade is en hoeveel pla ten er gestolen zijn was vanoch tend bij de politie nog niet be kend. Vast staat in elk geval dat het om meer dan 130 langspeel platen gaat. LEIDEN - Woedend waren z<^ de opgestapte leden van de Leidse muziekvereniging "Werkmans Wilskracht", toen zij de uitlatin gen van voorzitter De Ze£ afgelopen dinsdag in de rubriek "Nieuwsspiegel" van deze l^ant lazen. De Zee gaf in het bewuste ai^kel commentaar op de problemen waarmee zijn muziekvereniging op dit moment te kampen heeft. Problemen die door de buitenwacht schromelijk overdreven zouden worden. Weliswaar was door een tweestrijd binnen de vereniging een groot deel vam het bestuur alsmede het voltallige tambourkorps opgestapt van een algehele leegloop zou volgens De Zee absoluut geen sprakê zijn. "Binnen de vereniging waren év mensen die niet goed beseften dat ze te maken hadden met eer» muziekvereniging welke door een bestuur wordt geleid. Deze mensen wilden achter de rug van het bestuur om van 'Werkmans Wilskracht' een showband maken, en dat is nu net wat het bestuur en de meeste leden niet willen", aldus De Zee. B.J. Franse, een van de opgestapte bestuursleden: "Er is niets achter de rug van het bestuur om gebeurd. Een aantal leden van het tamboer- en majorettekorps, de inspecteur van de tamboers, de heer Navarro, en een drietjl bestuursleden hebben tegenover de rest van het bestuur hun pT&nnen uiteengezet. Wij wilden met WW ("Werkmans Wilskracht'*? inderdaad wat meer op de Ameri kaanse toer, vaker de straat opren meer show, dat moetje vandaag de dag wel doen om mee te kUTinen draaien. Vooral voor WW was dat van het grootste belang oijidat de zaak aan het doodbloeden was. Er werd alleen nog maarden beetje geteerd op de naam maar WW werd nauwelijks meer uitgenodigd voor optredens. En als er eens een optreden was werd de boot meestal nog door de voorzit ter afgehouden. De tamboersen de majorettes kwamen nauwe lijks nog op straat, terwijl ze dat dolgraag wilden. Het gevolg was dat iedereen met een lang geacht rond liep. Toen wij onze plan nen uiteengezet hadden was Tiet voltallige bestuur er voor. De - harmonie, de tamboers en majorettes zouden samen gaan repete ren, er zou een geheel nieuwetshow in elkaar worden gezet". "Maar dat is er nooit van gekomeïi", zegt mevrouw Zwart, de redac trice van het verenigingsorga^i. Samen met haar man en twee kinderen heeft ook zij "Werkfnans Wilskracht" de rug toege keerd. "De Zee en nog een paar mensen zijn samenwerking op een kinderachtige manier gaan tegenwerken. Vijf maanden lang zij n ze bezig geweest o m elk initiatief van welk lid dan ook ook de grond in te boren. Op een gegetfen moment werden er zelfs ruzies uitgelokt", aldus de heer Zwdt. Deze ruzies vormden de aanleidmg tot het uiteindelijk opstappen van een groot aantal leden. "Niet tien leden zoals De Zee vertelde maar in het afgelopen half jaaf hebben er wel meer dan vijftig leden bedankt", zegt de voomialige tweede penningmeester Franse. "In de loop der jaren v*as er een grote afstand gegroeid tussen de harmonie en de rest^An de vereniging. Van een vereni gingsleven was helemaal geen sprake meer. laat staan van een verenigingsband en dat vond jg^rug in de spaarzame optredens. Zo gebeurde het de laatste kee£tijdens de Drie-Oktoberoptocht dat we opeens de harmonie k^pjt waren, die sukkelden ergens tientallen meters achter ons". De 14-jarige tambour, Albert Zwart: "De tamboers werden altijd als minderwaardig beschouwd. Maar het was wel zo dat wij op de concoursen altijd de prijzen weghaalden. Bij de tamboers zaten allemaal mensen met een goeie^nuzikale achtergrond. Iedereen kon goed noten lezen en we slo«§en zelfs geregeld eredivisiemar sen. Geen spijkerschrift of dieventaal met kruisjes, puntjes of cijfertjes. Nee, echte noten". "Weetje, vervolgen de vier opgesfcpte leden, "die voorzitter is een echte dictator. Kritiek werd dodPhem genegeerd, alles werd in de doofpot gestopt. Die man komT%elf niet uit deze streek en riep telkens maar dat hij door de Eeidenaars werd tegenwerkt en daarom moesten alle Leidenaarirmaar opstappen. Nou, dat heeft hij dus aardig voor elkaar gekr?gen maar van WW is niet veel meer over en dat doet ons echt ti^l pijn. Werkmannen zijn er nog wel een paar maar van de wilskracht is niet veel meer over." De opgestapte tamboers hebben Besloten in elk geval gezamenlijk door te gaan. Met eigen geld zijn er instrumenten aangeschaft en instructeur J. Navarro heeft to^ezegd voorlopig pro deo zijn pupillen te willen lesgeven. "Welaan gezamenlijk verder, op de Amerikaanse manier, al hadden^e dat liever binnen Werkmans Wilskracht gedaan". -£ LEIDEN - De heer Everts, begelei der van het onderwijs aan kinde ren van buitenlanders in Leiden, heeftrzijn ontslagaanvraag inge trokken. Everts diende zijn ont slagaanvraag ruim twee maan den geleden in met als argument onder meer dat de gemeente Lei den zich te weinig aan het onder wijs voor deze groep kinderen gelegen liet liggen. Mevrouw Van Dongen, gemeente raadslid voor de PvdA, deelde gisteravond in een vergadering van de raadscommissie voor on derwijs mee dat de heer Everts zijn werkzaamheden normaal zal voortzetten. Hiermee komt een einde aan de speculaties rond de persoon van die heer Everts die in de wereld kwamen nadat hij plotseling (ook •voor ingewijden "als een donder slag bij heldere hemel") zijn ont slag aanbood. Hij was vooral werkzaam als begeleider van het onderwijs op de Du Rieuschool (Burgemeesterswijk) waar in speciale klassen les wordt gege- verf aan kinderen van buitenlan ders. Everts zou in zijn ontslagbrief te kennen hebben gegeven dat hij wél het onderwijs aan Du Rieu school tot het einde toe zou willen begeleiden. Het experiment loopt in augustus van dit jaar op de Du Rieuschool af, omdat de school moet sluiten. Daarop volgden vele gesprekken tussen wethouder Tesselaar (on derwijs) en Everts, die nu tot re sultaat hebben gehad dat de ont slagaanvraag is ingetrokken. Mevrouw Van Iersel, voorzitster van de begeleidingscommissie van de schooladviesdienst (waar Everts officieel in. dienst is) gaf destijds tegenover onze krant als haar mening te kennen dat "Everts met zijn ontslagaanvraag reclame heeft willen maken voor meer faciliteiten voor het onder wijs". Gisteravond deelde wethouder Tesselaar mee dat twee Leidse lagere scholen belangstelling hebben om het onderwijs aan kinderen van buitenlanders met ingang van het volgend jaar op hen school op te nemen. LEIDEN - Er moet in Leiden overleg op gang komen tus sen de verschillende club-en buurthuizen zodat groepen jongeren die nu buiten de boot vallen straks ook in een centrum onderdak kunnen vinden. Dat vindt het CDA-gemeente- raadslid mevrouw Van Dee. Zij zei gisteravond in een ver gadering van de raadscom missie voor onderwijs dat de clubhuizen best overleg over deze zaak willen. Het probleem kwam aan de or de in verband met de proble men van het Breehuys (cen trum voor scholieren) waar een aantal maanden geleden problemen rezen omdat op soos-avonden bepaalde groe pen jongeren volgens de re gels niet konden worden toe gelaten. Er ontstonden toen opstootjes. Mevrouw Van Dee vindt dat het probleem misschien in de LJA-verga- dering (Leidse Jeugd Actie) kan worden aangekaart. Wet houder Tesselaar merkte op dat wanneer de Rijksbijdra geregeling Sociaal-cultureel werk van kracht is de ge meente veel meer in de melk te brokkelen zal hebben als het gaat om het toelatingsbe leid van de buurt-en clubhui zen. LEIDEN - Een conflict rond het ontslag van een perso neelslid van de Leidse boekhandel Ginsberg aan het Schuttersveld, dreigt uit te lopen op een con frontatie bij het regionaal Bureau Arbeidsrecht. De werksfeer bij de Leidse boek handel is volgens personeels- en ex-personeelsleden om te snij den. Er vallen de laatste tijd nogal eens ontslagen en de verhouding tussen personeel en bedrijfslei ding is bijzonder slecht. De kwes tie bereikte vorige maand een voorlopige climax door het ont slag op staande voet van winkel chef Aad van Maanen. Aanlei ding voor het ontslag was het feit dat Van Maanen een boek met korting zou hebben verkocht aan een vriend en ex-collega. Het overige winkelpersoneel heeft het voor zijn collega opgenomen. Aad van Maanen,.Yvon Schoen makers, Herbert Polane, Sjaak Heemskerk en Peter van Klink vertellen om de beurt hun ver haal. Zij vinden het buiten alle proporties dat een winkelchef die al negen jaar bij de boekhandel werkt om een onnozele reden wordt ontslagen. Zij vragen zich bovendien af of bedoelde over treding wel heeft plaats gehad omdat Aad op de dag dat één en ander zou zijn gebeurd met een gebroken duim in de ziektewet liep. Volgens Yvon Schoenmakers is er geen sprake van strikte instruc ties voor wat betreft het aan schaffen van boeken met korting door het personeel. Een mede werker is gerechtigd boeken met korting te kopen voor zichzelf, gezinsleden en verloofde, en die af te rekenen bij de bedrijfsma- nager mevrouw Bos-Vink. De uiteindelijke bestemming is in vele gevallen moeilijk na te gaan. Yvon zegt het een kwalijke zaak te vinden dat in het overtreden van regels, die niet zwart op wit staan, een reden gevonden kan worden voor ontslag op staande voet. Yvon vermoedt dat er iets anders achter zit. Zij vertelt dat Aad zich twaalf dagen voor zijn ontslag kandidaat had gesteld voor de ondernemingsraad. In het verle den had hij al verschillende ver zoeken gedaan om een onderne mingsraad in te stellen. Sjaak, die al een andere baan had gevonden, was zo verontwaar digd over het ontslag van zijn collega dat hij daags daarop op staande voet ontslag nam. Ook Yvon had al ontslag genomen. "De werksfeer was erg slecht", vertelt ze. "Er viel voor ons niet te werken met de manager van het bedrijf, mevrouw Bos-Vink". "De verstandhouding met haar was al lange tijd niet goed", vallen de anderen haar bij". "Sinds de boekhandel vorig jaar verhuisde van het Rapenburg naar het Schuttersveld is de bedrijfsvoe ring uitermate verslechterd. De organisatie in het nieuwe pand is slecht aangepakt en de personele bezetting is in het geheel niet aangepast. Na het vertrek van Aad en Sjaak, die respectievelijk 9 en 2V2 jaar bij Ginsberg hadden gewerkt, bleef er nauwelijks winkelpersoneel over dat de gang van zaken in het bedrijf goed kenden", aldus Yvon. "Uiteindelijk hebben wij ons schriftelijk gewend tot de direc teur van ICU-boekhandels BV. Dat is de overkoepelende organi satie waartoe boekhandel Gins berg behoord. Directeur, de heer Roest, nodigde ons uit voor een gesprek waarbij ondermeer ook mevrouw Bos-Vink en haar echt genoot, die ook bij ICU werkt, aanwezig waren. Dit gesprek le verde weinig op. Volgens direc teur Roest zou op korte termijn worden nagegaan of er behoefte is om bepaalde zaken in de orga nisatie te verduidelijken. Hij zei verder te denken dat de emoties grotendeels zijn te wijten aan de jeugdige leeftijd en onervaren heid van de betrokken werkne- Prof. dr. W. Glasbergen Enkele dagen na het gesprek kre- 4 gen een aantal personeelsleden -* YX/ lil PTTi de notulen plus een begeleidend "X Tf XXXdll briefje. Daarin werd meegedeeld dat als nog niet alle misverstan den waren opgehelderd, zij tot vijf uur de andere dag de gele genheid kregen om met onmid dellijke ingang hun dienstbe trekking bij mevrouw Bos op te zeggen. Wanneer het tijdstip ver streken is en niemand heeft op gezegd krijgt Herbert Polane een briefje waarin hem wordt verteld dat zijn arbeidscontract één dag voor het verstrijken van zijn proeftijd wordt verbroken. Hij kan daarna nog wel als tijdelijke kracht te werk worden gesteld. De manager van boekhandel Gins berg, mevrouw Bos-Vink ont kent desgevraagd dat er sprake is van moeilijkheden in het bedrijf. Zij stelt dat er regels zijn binnen het bedrijf die vanzelfsprekend zijn en voor iedere boekhandel gelden. Advocaat De Niet van boekhandel Ginsberg, verklaart dat winkelchef Van Maanen bij herhaling is geïnstrueerd om het personeel te wijzen op het verbod tot het geven van kortingen bui ten medeweten van de manager van de boekhandel. Men vindt het een ernstige zaak dat Van Maanen, die moest letten op voorkoming van deze handelwij ze bij het personeel, zichzelf niet aan deze richtlijnen hield. Het ontslag van Vein Maanen is voor de vakbond Mercurius aanlei ding om naar het regionaal bu reau Arbeidsrecht te stappen. NW-districtbestuurder Peper mans zegt "Van Maanen heeft steeds rechtmatig gehandeld. Hij heeft alle boeken die hij kocht al tijd netjes afgerekend bij me vrouw Bos-Vink. De instructies die Van Maanen niet zou hebben opgevolgd staan nergens zwart op wit en het arbeidsbureau heeft geen toestemming gegeven voor ontslag. Het is naar onze mening daarom onrechtmatig dat Aad van Maanen ontslagen is", aldus Pepermans. glasbergen {55) overleden itfÓORDWIJK - Prof. dr. W. Glas- bergen is op 55-jarige leeftijd in Amersfoort overleden. De crema- J tie geschiedde deze week in be- -4 sloten kring. Brof. Glasbergen was al enige tijd ^aziek. Vorig jaar werd hij in een *aziekenhuis opgenomen voor het "•ondergaan van een lever- en gal- operatie. Willem Glasbergen werd op 24 juli "^1923 in Noordwijk geboren als zoon van een bollenkweker. Hij ^studeerde in Groningen en was onder meer assistent aan het In- 'stituut voor biologische archeo logie in Groningen, waarvan hij ^ater conservator werd. tij 1956 werd Glasbergen buiten gewoon en in 1960 gewoon hoogleraar aan de universiteit *ran Amsterdam. Hij gaf er pré- en protohistorie van Europa, zowel in de faculteit der letteren als in de faculteit aardrijkskunde en préhistorie. Ia-Leiden en omgeving kreeg Glas bergen vooral bekendheid door «pgraving in Rijnsburgen Zwammerdam (nabij Alphen). In Rijnsburg werden de Hollandse graven herbegraven en werd er Sm soort mausoleum opgericht. l|ij de onthulling hiervan was koningin Juliana aanwezig. Zwammerdam kreeg landelijke bekendheid toen er op het terrein vgn de zwakzinnigeninrichting Hooge Burch schepen uit de Ro meinse tijd werden blootgelegd. Ook hier speelde prof. Glasber gen een belangrijke rol. Koningin Jyliana toonde haar belangstel ling voor de opgravingen door zelfs een wankel laddertje af te dalen om het toen opgegraven schip zo dicht mogelijk te bena deren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27