Sanders krijgt meer inspraak örn Borg Tweede na Koomen: is dat fijn? I Verzwakt UVS sterker dan Roodenburg: 2-0 Hockeyers verpletteren Verenigde Staten Gelijkspel voor studenten VRIJDAG 6 APRIL 1979 '*s^ De AVRO heeft vorige week een symposium gehouden over sport en sportverslaggeving. Door drukke werkzaamheden (onder meer sportverslaggeving!) was ik helaas niet in staat een hele dag hiervoor vrij te maken, en boven dien was ik niet uitgenodigd, dus dat viel allemaal prachtig samen. Het forum had ik overigens graag bijgewoond. In dat forum zaten twee nog actieve buitenlanders, en vier Nederlanders: Dick van Rijn (die net met pensioen is ge gaan), Herman Kuiphof (die ook geen voetbalverslaggeving meer doet), Leo Pagano (die allang geen wedstrijden meer verslaat), en Parool-hoofdredacteur Sand- berg (die het nooit gedaan heeft). Ik had al die jonge jongens graag eens aan het woord ge hoord... Om het symposium enig weten schappelijk cachet te geven, had de AVRO aan het Bureau Lagen dijk de opdracht gegeven een opinie-onderzoek te houden. Tussen 14 en 22 februari werden 745 personen van 18jaaren ouder geënquêteerd. Van hen bleek 59 procent „sterk geinteresseerd" of „geinteresseerd" te zijn in sport, 28 procent bleek maar malig geinteresseerd en 13 procent he lemaal niet. En de helft van de geënquêteerden bleek wel eens een sportwedstrijd te bezoeken. Al die cijfers kloppen haarfijn met de situatie in mijn eigen ge zin, dus wat mij betreft had Bu reau Lagendijk zich ook tot ons vieren kunnen beperken. Onder het hoofdje „emotionaliteit" wordt gemeld: „Bij het volgen van sportwedstrij den voelt, meer dan de helft der Nederlanders wel eens woede opkomen jegens de tegenstan der, een andere club of een ander land. Bij 10 procent komt dit zelfs regelmatig voor. Een enigermate gelukkige omstandigheid is, dat deze woede zich óók kan richten op de eigen club of de Nederland se ploeg". Hier wordt berichtgeving op erger lijke wijze vermengd met com mentaar. Waarom is het feit dat de woede van de toeschouwers zich ook op de eigen club of de Nederlandse ploeg kan richten een „enigermate gelukkige om standigheid?" Spreekt hier La gendijk, de AVRO of (bij testa ment) Dick van Rijn? Waarom is die gelukkige omstandigheid „enigermate" en bijvoorbeeld niet „bijzonder" of „allerminst"? Is het een „gelukkige omstan digheid" omdat het typisch Ne derlands is om je eigen partij, ploeg of vertegenwoordiger het graf in te wensen als de prestaties overlaten, een gebrek aan solidariteit er trouw die kenmerkend schijnt te zijn voor Nederlanders en minder voor Engelsen, Duitsers en Fransen? Of is het een gelukkige omstan digheid omdat daaruit onze spor tiviteit, onze zin voor realiteit, on ze objectiviteit blijkt? Maar is het dan sportief om woedend te zijn over de prestaties van je eigen club of stadgenoot? En is het wel gewenst om objectief te zijn wanneer je als supporter op de tribune zit? En als het geen „bijzonder gelukki ge omstandigheid" is, en zelfs niet een „gelukkige omstandig heid", maar op z'n hoogst een „enigermate gelukkige omstan digheid", dan vraag ik me af of het ueberhaupt wel een „geluk kige omstandigheid" kan zijn. Misschien moet die woede jegens de tegenstander gekarakteri seerd worden als „buitengewoon ongelukkig", en de woede jegens de eigen partij als „bijzonder on gelukkig". Toen ik op de avond dat het sympo sium geweest was thuiskwam, lag er een briefje klaar dat een collega had opgebeld met de me dedeling dat ik, achter Theo Koomen, opde tweede plaats was gekomen als beste sportverslag gever. Daar keek ik van op! De Poupou van de Nederlandse sportjournalistiek pal achtei Theo Koomen, de uiteinden ra ken elkaar! Ik zei nog tegen mijn vrouw: „Tweede achter Theo Koomen, dat noem ik een eni germate gelukkige omstandig heid!", we trokken drie flessen champagne open die we voor dergelijke gelegenheden altijd in het vriesvak hebben liggen, en sliepen daarna als rozen. De vol gende ochtend belde ik die colle ga op, om zekerheid te hebben voordat ik mijn moeder met het heugelijke^ nieuws opzadelde. Tenslotte zou Frank Kramer, die in de rubriek „beste televisie- sportverslaggever" na Theo Koomen (20 procent), Herman Kuiphof (12 procent), Ruud ter Weyden (6 procent), Koen Ver- hoeff (5 procent) maar nog voor Theo Reitsma (3 procent) op de gedeelde vierde en vijfde plaats was gekomen, ook wel onmid dellijk zijn moeder hebben inge licht, die zo met haar jongen meeleeft! Het bleek dat ik die tweede plaats, achter Theo Koomen, moest de len met Charles Taylor (De Tele graaf), Joop Niezen (Voetbal In ternational), Jean Nelissen (De Limburger) en Fred Racké (Haagsche Courant). We scheel den zelfs maar één procent met r Theo Koomen! En hoe veel procent had ik, ik bedoel: hadden wij dan? vroeg ik. „Eén procent", was het antwoord. „Maar hoeveel procent had Theo Koomen dan wel niet?" vroeg ik verbaasd. „Twee procent!" was het antwoord. Eén procent van de stemmen, ik was maar enigermate verheugd. Zo kan ik ook tweede wordenOp wie zou de ontbrekende 93 pro cent gestemd hebben? Op Wee nie, Geenidee en Alslajemedood Dat moet haast wel. Eén procent van 745 geënquêteerde personen, dat moeten dus zeven of acht man zijn geweest. Geen wereldrecord, als u het mij vraagt. Aan de ande re kant... Ongeveer 66 procent van de Nederlanders is boven de 18 jaar, dat zijn ongeveer 9(240.000 Nederlanders, van wie dus één procent ofte wel 92.400 man mij de beste krantespörtver- slaggever vinden. Tel daar, voor het gemak, nog even 7600 jon gens en meisjes van onder de 18 jaar bij die ook al lezen kunnen, dan kom je op 100.000 man en Is dat veel? Ongeveer twee Olympi sche Stadionnen vol, dat vindt FC Amsterdam ongetwijfeld heel veel. Maar niet alle Nederlanders kennen natuurlijk mijn sport- schrifturen, omdat ik nog net niet Nico Scheepmaker voor alle kranten schrijf, dus die omgerekende 100.000 aanhan gers moeten afkomstig zijn uit het reservoir van lezers van de GPD-bladen en Vrij Nederland. Dat zijn ongeveer een miljoen abonnees, en (vuistregel!) tusSen de 2.500.000 en 3.000.000 lezers, van wie weer 87 procent in sport geinteresseerd is. Minimaal 2.175.000 potentiele lezers van mijn sportrubrieken hebben dus, door botje bij botje te leggen, on geveer 100.000 fans weten op te brengen. Eép op de tweeëntwin tig in sport geinteresseerde lezers vindt deze rubriek, die u nu leest, dus wel aardig. Het is dus een nogal dubieuze eer, die uitverkie zing tot „één na de beste kranten sportverslaggever", samen mét Taylor, Niezen, Nelissen en Rac ké. Als ik wat minder vaak re kende, zou ik een onbekommer der leven kunnen leiden... AMSTELVEEN (ANP) - Het Ne derlands studentenvoetbalelftal heeft gisteren in Amstelveen met 2-2 gelijk gespeeld tegen Enge land. Bij de rust stond Nederland met 0-2 achter door doelpunten van Watson (strafschop) en Price. Van Seggelen van UVS (60ste minuut) en Hooyer van ACV (85ste) zorgden voor de gelijke eindstand. Er waren slechts 100 toeschouwers bij dit door De Hondt geleide duel. De rode kaart die PSV-interna- tional Piet Wildschut op de val reep van de wedstrijd Vitesse- PSV van scheidsrechter Bart Ram kreeg, heeft geleid tot een schorsing voor twee wedstrijden. De trap naar Gerdsen werd ver der nog bestraft met een schor sing voor één wedstrijd voor waardelijk en een boete van 250 gulden. Vlaardingen-doelman Eggers, die zich "revancheerde" na een actie van Eindhovenaar Posthuma werd voor drie wed strijden uitgesloten. Posthuma kreeg één wedstrijd schorsing. Prolongatie beker binnen bereik LEIDEN - UVS heeft de eerste hindernis op weg naar prolonga tie van de Zilveren Molen met succes afgehandeld. De zwaar gehavende equipe van Gerard Désar (maar liefst vier vaste ba sisspelers ontbraken) trok in het duel tegen eersteklasser Roo denburg met 2-0 aan het langste eind. Doordat Verver en Hannaart geblesseerd aan de kant toeke ken en Zandbergen en Van Seg gelen voor het Nederlands stu dententeam in actie moesten komen, greep Désar de wedstrijd tegen stadgenoot Roodenburg aan om wat te experimenteren. Hans Verkuylen bij de regionale jeugd van UVS normaliter als spits opgesteld, mocht nu bewij zen dat hij ook op de rechtsback positie uit de voeten kan komen en Paul van der Blom kreeg tegen de 'Kooiclub' de spelverdelersrol toebedeeld. Beiden kweten zich uitstekend van hun taak, maar omdat hun ploeggenoten in de eerste helft hun draai niet konden vinden op het drassige LFC-ter- rein, keken de pupillen van Lin kerhof bij rust slechts tegen een 1-0 achterstand aan. Hoewel UVS al na 35 minuten de leiding had moeten nemen (Spits Ron Bekooy schoot van nog geen meter afstand van het Rooden- burg-doel over), scoorde Mario Faber pas vlak voor het rustsig- naal op aangeven van Hans van Leeuwen de openingstreffer. In de voorafgaande periode was er eigenlijk weinig te beleven. Voornamelijk omdat de Rooden- burg-voorhoedespelers weinig hadden in te brengen tegen hun directe tegenstanders en de UVS-middenvelders (uitgezon derd de pas 18 jaar geworden Paul van der Blom) geen raad wisten met de ruimte op het mid denveld. In de tweede helft probeerde Roo denburg tevergeefs verandering in de stand te brengen. Linker spits Dubbeldeman miste echter tot tweemaal toe de juiste preci sie. Alleen Richard Klein was éénmaal dicht bij de gelijkmaker. Zijn afstandsschot belandde ech ter via het lichaam van Wijnand Sloos over de doellijn. Aan de andere kant leek Paul van der Blom zijn club na een half uur spelen aan een 2-0 voorsprong te helpen. Met alleen nog Montagne voor zich, koos de Roodenburg- niddenvelder voor zekerheid en haalde Van der Blom neer. In de blessuretijd kon UVS zijn veldoverwicht in een tweede doelpunt uitdrukken. Nadat Paul van der Blom in eerste instantie tegen Nievaart opschoot en Neu teboom de bal vervolgens tegen de paal knalde rondde Ron Be kooy een voorzet van de mee naar voren gekomen Van Leeuwen met zijn hoofd af. De wedstrijd Lugdunum-RCL die afgelopen dinsdag werd afgelast, staat nu geprogrammeerd op a.s. woensdagavond. Aanvang 20.00 t Björn Borg geconcentreerd bezig in zijn partij tegen Louk Sanders. De Zweed won in twee sets. ROTTERDAM (GPD) - Een hoc- key-interland tegen de Verenigde Staten is uitsluitend interessant voor statistici. De krachtsver houding tussen vice-wereld- kampioen Nederland en leerling Amerika is dermate groot (Ne derland won met 12-0) dat van een échte krachtmeting geen sprake kan zijn. Mede daardoor rolde er toch nog een feit uit dat met vette letters in de annalen van het Nederlands elftal wordt gegrift, want nog nooit eerder presteerde één speler het om acht doelpunten wedstrijd te Roepie Kruize en zoon Ties (tegen Mexico) kwamen met Paul Litjens (tegen Canada) tot zes, de Utrechtse strafcornerspecialist kogelde donderdag op het Rot terdamse kunstgras acht van de twaalf voltreffers langs de Ame rikaanse keepers: een record. Bondscoach Wim van Heumen bracht na de rüst (5—0) twee extra vleugelaanvallers (Gunning en Bouwman) in het veld, waardoor de doelpuntenproduktie wel móést worden opgevoerd. Zijn ploeg voldeed, vijf dagen voordat wordt afgereisd naar Maleisië en het sterke Tien-Landentoernooi in Australië aan de opdracht, maar wie enige waarde hecht aan het resultaat, wordt niet voor vol aangezien. Defensief behoefde libero Carel van der Staak slechts de spieren warm te houden, aanvallend werd er zo weinig tegenstand ge boden dat Van Heumen nu nog niet weet of hij op de verre trip wel zonder linksbuiten Tom van 't Hek kan. Hij had de jonge stu dent opgeroepen, hoewel hij we gens studieperikelen niet mee gaat op reis. Hij scoorde twee maal, de overige goals kwamen van Bouwman en Leefers. „De opdracht die je je stelt, is: doel punten maken. Zoveel mogelijk, anders ontaardt zo'n wedstrijdje in een rommelpot", aldus Leef ers. Bondscoach Van Heumen had die opdracht gesteld, maar hechtte er verder weinig meer waarde aan dan het aanknopen van vriendschapsbanden. De Amerikanen die de oceaan over zijn gestoken om in Europa het een en ander te leren, weten nu in elk geval dat ze in Greg Vlastelica een doelman hebben die geen moment bang is om zich in de baan van Litjens' schoten te wer pen. Hij voorkwam ermee dat de Utrechtse beul op een totaal van 144 bleef staan. Van een record kon hij hem evenwel niet afhou den. Maar welke doelman kan dat eigenlijk wel? - Voor Louk Sanders is de partij tegen Björn Borg in de tweede ronde van het proftennistoernooi in Rotterdam op een herhalingsoefening uitgelopen. Vrijwel in dezelfde tijd en met exact dezelfde cijfers (3-6, 2-6), waarmee hij vorig jaar in de openingsronde aan de kant werd gezet, werd de Leidenaar ditmaal op zijn tekortkomingen gewe zen. Het verschil tussen beide voorstellingen was dat Sanders nu wat meer inspraak kreeg. Door zich te revancheren voor zijn zwakke prestatie in de eerste partij tegen de Zuidafrikaan Schneider, zorgde Sanders ervoor dat Borg zeker geen „walk-over" kreeg: „Ik wist dat ik binnen 24 uur niet tweemaal zo slecht zou spelen als tegen Schneider. Het voordeel voor mij was dat ik nu vrijuit kon spelen. Door te winnen van Schneider had ik mijn doel in dit toernooi al bereikt. Borg vond trouwens zelf ook dat ik lekker had gespeeld. Hij vond onze partij in elk geval meer op een wedstrijd lijken dan vorig jaar". Even later zou Borg voor de Zweedse radio echter verklaren dat het duel tegen Sanders een „vrij simpel karwei was geweest en dat hij moeite had gehad om de concentratie te bewaren". Aan de Nederlandse pers „inclu sief de tv" 'wilde de Zweedse Monegask echter niets kwijt. Zoals hij onlangs voor de tweede maal in zijn carrière in conflict raakte met de Zweedse journalisten (hij maakte hen het verwijt dat zij de zaak rond de Rode Brigade die hem met de dood heeft bedreigd te zeer heeft opgebla zen), zo doet Borg er nu het zwijgen toe tegen de Nederlandse scriben ten. Naar Rotterdam gekomen zonder de lijfwachten, die hem vorige week in Milaan nog in bescherming namen, heeft hij zich geërgerd aan de manier waarop is geschreven over de extra vrije dag die hij maandag bij aan komst in Nederland heeft genomen. Op die dag stond het duel Borg-Cox geprogrammeerd. Iedereen was daarvan op de hoogte, behalve Borg. En hoewel alle ingewijden ervan overtuigd waren dat er beslist geen sprake was van een misverstand en dat Borg alleen het werk weigerde omdat hij moe was, dreef deze zijn zin door en werd de ontmoeting verplaatst naar dinsdag. Een beslissing die een van de drie toenooidirecteuren. Peter Bonthuis, nog altijd niet lekker zit „Borg heeft gezegd dat hij een paar maal heeft geprobeerd om mij te bellen, maar dat heeft hij beslist niet gedaan. Alle anderen die mij moesten hebben, konden mij bereiken. Als ik niet thuis ben heb ik altijd nog een antwoord-apparaat". „Duidelijk is dat een organisatie als WCT (de Amerikaanse toernooien- reeks waarvan de finale plaatsvindt in Dallas - red.) is te blameren. De Europese directeur zou gezegd hebben dat Borg pas dinsdag moest spelen. Als dat tenminste zo is gegaan. Volgens mij heeft WCT alleen maar de schuld op zich genomen om een rel te voorkomen", aldus de 30-jarige Bonthuis, die in de toekomst duidelijke afspraken wil ma ken. „Het allergrootste probleem is dat zoveel mensen met dezelfde zaak bezig zijn. Eerst hebben wij contact opgenomen met WCT. Toen dook iemand van de spelersvakbond ATP op, vervolgens was er weer iemand van de overkoepelende organisatie, de Pro Council, en ten slotte zijn er dan nog de spelers. Misverstanden moeten zich dan wel voordoen al was dat volgens mij met Borg niet het geval. Om te voorkomen dat spelers ap een dergelijk argument teruggrijpen moeten we gewoon een aantal tussen stations uitschakelen. Wij moeten als toernooi-organisatie eigenlijk al leen te maken hebben met één vertegenwoordiger voor al die groe pen". „In dat geval sluit je communicatiestoornissen uit. Verder zouden wij kunnen eisen dat er een vertegenwoordiger van WCT of welke organisa tie dan ook een dag voor het toernooi aanwezig is. Nu is er alleen maar een wrange smaak gebleven. Ook bij de toeschouwers en dat waren er maandag toch zo'n 5000 a 6000 die tevergeefs naar hun ster hebben uitgekeken". Bonthuis was er aan de ene kant wel een voorstander van geweest dat Borg inderdaad was gediskwalificeerd. „Van alle kanten kan je je afvragen wat er gebeurt als je zoiets doet. Dan durven anderen volgend jaar niet meer in te schrijven, bang dat ze ook gediskwalificeerd worden. Dan maar wat gezichtsverlies, dat moetje er dan maar voor over hebben, al blijft het natuurlijk een feit dat de spelers zelf zich te weinig realiseren dat ze zijn groot gemaakt door het publiek". Van gebrek aan respect voor het publiek gaf de in Rotterdam als nummer twee geplaatste Vitas Gerulaitis twee weken geleden nog blijk. Hij meldde zich wegens ziekte af voor het WCT-toernooi in New Orleans maar speelde in dezelfde week wel een demonstratie tegen Ilie Nastase in Louisiana. De Amerikaan kreeg toen te horen dat hij wellicht zes weken zou worden geschorst. Het rapport van toernooi-directeur Curtis is deze week besproken door de Pro Council in Londen. Gerulaitis: „Ik heb gehoord dat ik 1000 dollar boete moet betalen en dat daarmee de zaak is afgedaan. Terecht trouwens, ik was echt ziek. Het toernooi kon ik laten schieten omdat er toch nog 31 spelers overbleven. Als ik die demonstratie had laten lopen was die niet doorgegaan, dat was een belangrijk verschil". Gerulaitis behoorde gisteren tot de spelers die zich soepel plaatsten voor de kwartfinale in Ahoy. Hij versloeg met 6-7, 6-4, 6-2 Geoff Masters en komt nu tegenover Vijaij Amritraj te staan. De overige duels gaan tussen Borg en Kriek, Ramirez en Fleming en Vibak en McEnroe die een set last had van Gene Mayer: 6-4, 6-1.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19