"Niets is meer vanzelfsprekend" Parochie Meerburg past zié aan TAX! <j§|^ caiEHamo Meer dan 3 glaasjes per dag? 030-331335 M.Hanemaaijer na bijna 25 jaar in Alphen met emeritaat abonnementen-verkopers(sters) ■m o- H. JANSE F. W. FLESSEN DIRECTIE SECRETARESSE VRIJDAG 6 APRIL 1979 LEIDEN-ZOETER- WOUDE - Met ingang van 22 april vervalt in de rooms-katholieke Meerburgparochie aan de Hoge Rijndijk de zondagavondmis en beginnen de ochtend diensten eerder. Het weekend-rooster ziet er dan als volgt uit: zaterdag avond om 7 uur een mis met wisselende koren, zondag morgen half 10 de hoogmis met wisselende koren en om 11 uur een mis met orgel en Nederlandse liederen. Deze verandering wil. aldus een toelichting van het dekenaat Leiden, inspelen op het ver minderende en vergrijzende priesterbestand. "Het vraagt de kerkgangers, hun verwachtingen wat meer af te stemmen op de redelijke mogelijkheden. Bovendien scheppen minder talrijke, maar beter bezette vieringen duidelijk een vruchtbaarder sfeer. Het is ook om deze re denen dal de bisschoppen al herhaaldelijk op een "stroomlijning" van de week endvieringen hebben aange drongen". De Meerburg-parochie omvat gedeelten van Leiden, Lei derdorp en Zoeterwoude. Ook veel "outsiders" bezoe ken deze kerk. ALPHEN AAN DEN RIJN - Dominee M. Hanemaaijer, hervormd predikant in Alphen aan den Rijn (centrum), neemt deze maand afscheid. Hij is 65 en gaat met emeri taat. Bijna 25 jaar geleden (1954) volgde hij hier ds. Joh. Stehouwerop, die toen 65 jaar was geworden. En die leeft nog steeds. De hoogbejaarde dominee (nu 90) preekte zelfs tot voor kort nog vrij regelmatig. Nu laat de ouder dom hem dat niet meer toe. Als emeritus heeft ds. Ste- houwer zijn opvolger bijna 25 jaar ter plaatse kunnen gadeslaan. Het lijkt wel of ds. Hanemaaijer bij zijn intrede in Alphen de vitaliteit van zijn voorganger heeft over genomen. Het Alphense milieu is geestelijken blijkbaar welgezind. "Ik ben inderdaad een gezegend mens. Toegerust met een sterke gezondheid en een goed ver stand. En dat moet je dan ook ge bruiken." Dat dit in het leven van ds. Hane maaijer geen schone theorie is geweest, ervoer Kampen al tus sen '48 en '54 "Daar heb ik wel m'n drukste tijd gehad. Van die zes jaar heb ik er vier in anderhal ve wijk moeten werken. En dan nam ik nog waar in Kamperei land en had ik kerkelijke be stuursfuncties. Er waren toen ja ren met elf uren catechisatie per week. Zeer tijdrovend allemaal. Maar ook heel boeiend." Bloedarm Ds. Hanemaaijer - in 1914 in 's Gra- venzande geboren - greep het be roep uit Alphen aan om naar Zuid-Holland terug te keren en in een meer eensgezind kerkelijk klimaat te kunnen werken, want in Kampen hadden de toenmali ge "richtingen", om het maar zacht te zeggen, niet altijd vrede met elkaar. Heeft Alphen hem niet teleur gesteld? "Van de eerste tien jaar kan ik zeg gen dat die helemaal beant woordden aan mijn verwachtin gen. De laatste vijftien jaren is het proces van de ontkerkelijking en ontkerstening ook hier sterk ge weest. De veroudering van het centrum speelt in de terugloop vanzelfsprekend ook een rol. maar de band met de kerk is in het algemeen veel losser gewor den. Ik herinner me nog wel de avonddiensten in de Advents- kerk met zo'n 800 mensen. Het klimaat is diepgaand veranderd. De kerkelijke gemeente is nu ook gen •rder. je toch aan je hart. De continuïteit valt erdoor weg. Vroeger was het gewoon, mensen van de catechi saties en de verenigingen later als ambtsdrager terug te zien." Ds. Hanemaaijer heeft wel de in druk dat het dieptepunt in dit op zicht voorbij is. "Er trekken nu geen bosjes gezinnen meer weg." Persoonlijk Het centrum, dat nog 700 hervorm de pastorale eenheden telt. heeft veel levenskracht aan de nieuwe wijken moeten afstaan. Ook de kerk ondervindt daarvan de weerslag. "Het heeft de catechisaties wat bloedarm gemaakt. De jeugd was vroeger in de kerk veel sterker vertegenwoordigd. Jonge gezin nen vertrekken omdat ze hier geen woning kunnen vinden. Goed. daar kan de kerk in andere wijken dan haar voordeel mee doen, maar die afbrokkeling gaat Om er maar één te noemen: "Veel meer mensen zijn actief bij het kerkewerk betrokken. Het is nu: door gemeenteleden voor ge meenteleden. De kerk is geen eenmansbedrijf van de dominee meer. Al zijn er nog altijd mensen die een bezoek pas echt huisbe zoek vinden als de dominee het doet." Het is een misvatting dat een pre dikant met een schare van me dewerkers om zich heen het wel een stuk gemakkelijker zal heb ben. "Om die te vinden, moet je je gemeente goed kennen. En je moet ook instrueren en begelei den. Mensen samenbrengen waar ze naar belangstelling, aard en capaciteit kunnen functioneren." Dat het "persoonlijke opzoeken van de mensen" in de relatie van predikant tot gemeente van vitaal belang is. zal ds. Hanemaaijer grif beamen. Het is uitgangspunt van zijn werk geweest. "Het persoonlijk gerichte pasto raat ligt mij het best. Niet dat sys tematische bezoek van huis tot huis. Maar nieuw-ingekomenen binnen twee maanden bezoeken, naar zieken, bejaarden, eenza- problemen. en i blijdschap en verdriet, daar gaat mijn hart sterk naar uit." Ook het preken staat bij hem hoog genoteerd. "Er komen steeds meer opgeleide mensen. Die nemen niet alles voor zoete koek aan. Ze zijn kri tisch ingesteld. Hebben recht op een preek waaraan gedegen stu die is voorafgegaan. Je hebt als dominee de wijsheid niet in pacht. Daarom moetje ook weten wat anderen ervan gezegd heb ben. Niets is meer vanzelfspre kend. Je moet eruit halen wat in je vermogen is." '7e moet eruit halen wat in je vermogen is" (Midlum 1939en Marrum 1945). is bij alle veranderingen in de theologische wereld de "confes sionele" stroming in de Her vormde Kerk trouw gebleven. Uit die "hoek" moet ook zijn op volger komen, al is dat soort do minees niet meer zo dik gezaaid en is de drang tot verplaatsing in de gewenste leeftijdscategorie duidelijk afgenomen. "De laatste tien jaar ben ik er mis schien nog sterker van overtuigd geworden dat-de kerk bij het con fessionele geluid gebaat is. Dat wil vasthouden aan de lijn van de Reformatie. Je doet tegenwoor dig een heleboel dingen anders dan vroeger - en dat moet ook -, maar de kern van de boodschap moet duidelijk blijven. Tegen alle vermaatschappelijking en politi sering van de prediking in." Wat bijvoorbeeld anders is gewor den is het taalgebruik Ds Ha nemaaijer vindt dat dit dyna misch moet zijn. "Ik heb gepro beerd daarmee dichter bij de ge wone mensen te komen, je moet nooit van begrippen uitgaan Overtuigd Ds. Hanemaaijer neemt afscheid met een receptie op 18 april van kwart voor 8 tot 10 uur en een kerkdienst op 22 april om 3 uur in de Adventskerk. Dat is de grote kerk in het hart van Alphen. die mede op zijn instigatie een eigen tijds interieur kreeg. Hij blijft na zijn afscheid aan de Ambonstraat in Alphen wonen. In zijn gymnasiumtijd - "een glo rietijd" noemt hij die - heeft hij lang geaarzeld wat hij zou gaan studeren: theologie of oude talen. "De figuur van onze dominee Kooistra (de vader van huidige confessionele voorman Kooistra te Menaldum - dG), het jeugd werk en gesprekken met vrien den deden mij toen voor het eer ste kiezen." Maar zijn oude liefde voor de klas sieken is niet bekoeld. Hij krijgt- naast zijn belangstelling voor de natuur en voor land- en volken kunde - nu tijd voor allebei. "Als ik door Rome of Athene loop. ja. dan lééf ik." Een sterk verlangen klinkt in die woorden door. Desondanks neemt ds. Hanemaaij er geen afscheid van het ambt- Wie hem vraagt voor een kerk dienst of wie een beroep op hem doet om in een onvoorziene situa tie tijdelijk in te vallen, zal niet ledig worden heengezonden. Ds. Hanemaaijer heeft dan maar één praktische voorwaarde: "Het moet met de auto wel op eén dag te doen zijn." S. J. DE GROOT Zangdienst. Het korps Leiden van het Leger des Heils houdt zondag. om half 8 weer een zangdienst in de Vredeskerk aan de Burggravunlaan aldaar. Voorganger is luitenant Rod de Slegte. Medewerking verlenen het Santpoortse hervormde koor en het muziekkorps van het Le ger in Amsterdam-Zuid. Er is inleidende muziek van kwart over 7 af. Jubilaris. Morgen is het vijftig jaar geleden dat de gereformeer de predikant JSnoey. die na zijn emeritering (1968) in Katwijk aan Zee ging wonen, zijn loop baan in 's Gravemoer (NB) begon. Zijn andere gemeenten waren Huizen (NH) en Waddinxveen. In de laatste werkte hij 20 jaar. In Katwijk aan Zee is ds. Snoey nog ouderling geweest. Vanavond wordt ter gelegen heid van zijn gouden jubileum een recpelie gehouden, van 7 tot 9 uur in een zaal bij de Triumfator- kerk. Doopsgezinden. Op een doops gezinde "Broederschapsverga dering" wordt morgen gesproken over de gezamenlijke verant woordelijkheid die de doopsge zinde gemeenten in ons land hebben voor het 'gehalte' van de niet academisch gevormde voor gangers. Beroepingswerk. Hervormde kerk: beroepen te Goënga (Fr.) kandidaat H.G. Teeuwen Leiden, te Zalk (Ov.) kandidaat J. den Admirant Vlaardingen; bedankt voor Leeuwarden H. de Wijk Delfzijl, voor Dirksland J.C. de Bie Rijssen. voor Hoorn (buiten gewone wijkgemeente) T. Poot Nieuw-Loosdrecht. Gereformeerde Kerken: beroepen te Groningen D. A. Vanhaelen Souburg, te Uithuizen H Lijesen Rotterdam-Pendrecht. te Aals meer P. Verschoor Oss; receptie naarSliedrechtH. Koetsveld Den Helder. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Albany (West-Australie) J.A. Boersema Heerenveen-Mildam. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Hillegom D. Biesma jr. Veenendaal. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Benthuizen J.W. Verweij Hendrik Ido Ambacht. Geref. Gemeenten in Nederland: bedankt voor Leerdam A. van Straalen Barneveld. Overleden M. Boukema te Eg- mond aan Zee, 74 jaar, was gere formeerd predikant in Leid- schendam. Zaandam en Den Haag-Zuid. Leugens. Het Sowjetrussische blad "Pravda" heeft de informa tie in het Westen over vervolging van geestelijken en andere gelo vigen in de Sowjet-Unie een "provocerende leugencampag ne" genoemd. "Onze grondwet respecteert en garandeert gewe tensvrijheid". Adventisten. Andrej Sacharov, de dissidente Russische atoom geleerde, Nobelprijs-winnaar en strijder voor de mensenrechten, heeft de paus, de Wereldraad van Kerken en de landen die de slo takte van Helsinki onderteken den gevraagd zich in te zetten voor de 84-jarige leider van de Adventisten in de Sowjet-Unie, Vladimir Sjelkov. Deze is on- Volgens Sacharov hebben eind maart nog vier andere Adventis ten zo'n straf gekregen omdat zij een beroep hadden gedaan op deelnemers aan de conferentie van Belgrado. "Een nieuwe zwar te bladzij in de geschiedenis van de wrede geloofsvervolging in de Sowjet-Unie", zo zei de dissiden te Rus. Zending is geen hulpverlening De zendingsopdracht van de kerk houdt alleen Woord-ver- kondiging in. Dat meent drs. M.K. Drost, die gis teren het lectoraat in de zen dingswetenschappen aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt te Kampen aanvaardde met een rede over de woord-en- daad-gedachte binnen de mis- siologie. De lector kritiseerde in dit verband de "oecumenische missiologie", zoals die leeft in kringen van de Wereldraad van Kerken en ook door prof. dr. J. Verkuyl wordt voorgestaan. Zij stellen, aldus Drost, woord en daad op één lijn. Bezwaren had hij ook tegen de opvatting die Woord-verkondi ging als primaire en hulpverle ning als secundaire zendingsop dracht van de kerk ziet. De gelovigen hebben wel individu eel de opdracht hulp te verlenen. Ook kunnen zij dat via organisa ties doen. Politiek beraad. De Raad van Kerken in Nederland nam deze week een voorstel aan van zijn secties sociale vragen en interna tionale zaken om dit jaar een poli tiek beraad met christen-politici te voeren over bewapening, ver sobering en de relatie overheid- samenleving. Vertegenwoordi gers van de Raad van Kerken en politici zullen elkaar driemaal op besloten bijeenkomsten ontmoe ten. Uitgeverij van Leidsch Dagblad, Alphens Dagblad, Alleman en Ridderveld. De oplagen van onze dagbladen stijgen zeer snel. Nu reeds 47 500 abonnees De abonnementenwerving voor onze dagbladen geschiedt door middel van het uitzetten van proefbladen bij potentiële abonnees, die daarna door een van onze vertegenwoordigers persoonlijk worden bezocht. Voor dit doel zoeken wij een aantal die van plm, 17 00-20.00 uur voor een geldelijke vergoeding per aangebrachte abonnee in de navolgende rayons werkzaam wil zijn: Alphen aan den Rijn er Leiden en omgeving Duin- en Bollenstreek Deze bijverdienste kan in principe door iedereen, ongeacht zijn opleiding of beroep geschieden, waarbij het succes voor een groot deel afhankelijk is van de persoonlijke inzet. Voor Leiden en omgeving en Duin- en Bollenstreek kunt u dagelijks inlichtingen kri/gen onder telefoonnummer 071-144941, vragen naar dhr. J. Ouwersloot Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan Leidsch Dagblad B.VPostbus 54, 2300 AB LEIDEN, t.a.v. dhr. J Ouwersloot Voor Alphen aan den Ri/n en omgeving kunt u inlichtingen kri/gen onder telefoonnummer 01720-93961vragen naar dhr. H. van der Zwaan Schriftelijke sollicitaties kunt u richten i Alphens Dagblad. Postbus 83. 2400 AB ALPHEN AAN DEN RIJN t.a.v dhr H. van der Zwaan. Specialist in kteinmeubeien Door eigen vakmanschap bieden wi| u goede ser\ MEUBELMAKERIJ EN STOFFEERDERIJ GUZENU EN ZOON /rouwensteeg 7 - Leiden Telefoon 071-124521 HEEFT U EEN BANKBILJET VAN 5." dat eindigt op een 3—5 of 7 Dan ontvangt u tegen inlevering hiervan deze geweldige KLAUWHAMER HAARLEMMERSTRAAT 123 - LEIDEN TEL 071-121808 Prijstreffer Een prachtige noten staande klok met volle dig Westminster slag werk. 8 dagen lopend Adviesprijs 1975 - Discountprijs 1445,- Maten 2.15x42x25 cm Deze klok is te zien in on ze showroom te Oegst- geest als in Leiden. Slechts 50 stuks voorra dig Haast u zich voor de ze speciale voorjaars aanbieding Staande klok in eiken uitvoering met Westmin ster slagwerk, wijzerplaat beschilderd en met maandstand. massieve beelden Adviesprijs 1931 - Discountprijs 1725,- gratis thuisbezorgd vakkundige begelei ding door gediplo meerde horlogemakers KLOKKEN DISCOUNT Onze winkels zijn gevestigd: Bevrijdingsplein 12 Leiden Z-W Tel 071-766670 Geversstraat 47. Oegstgeest. Tel Ouwehand's rederij en visverwerking b.v. Haar activiteiten richten zich zowel op de visvangst als op de verwerking en afzet van visproducten. Tot haar taak behoren alle voorkomende secretaresse werkzaamhe den. Gezien het internationale karakter van de onderneming is een goede beheersing van de Engelse en Duitse taal vereist. Wij verzoeken belangstellenden hun sollicitatie te richten aan de directie van Ouwehand's rederij en visverwerking b.v. t.av. de heer L. E. Ouwehand. Ouwehand's rederij en visverwerking b.v. Rederijstraat 19, 2224 RB Katwijk, tel. 01718-71241. Dat is toch niet veel, zult u misschien zeggen. Maar heeft u wel eens echt goed geteld? Zijn het er niet langzamerhand 5 of 6 per dag? En zijn het er niet wat meer dan vorig jaar? Want zo is het met alcohol. Makkelijk teveel maar moeilijk terug. Als u zich daar zorgen over maakt ga dan eens met uw huisarts praten. Of vraag de onderstaande brochure aan. Vindt u dat u meteen advies kunt gebruiken, bel dan met de Stichting Korrelatie: Drank. Makkeljjk teveel. Moeiljjk terug. "Teveel" is een vaag begrip wellicht Maar wanneer u houvast wilt voor de gemiddelde mens zijn 4 glazen drank per dag het maximum Dat dan wel onder "normale" omstandigheden Dus zeker niet bij medi - cijngebruik.autorijden of binnen een korte tijd. Zelfs een glas sherry of pils (10 gram pure alcohol) heeft ongeveer 1 uur nodig om door het lichaam weggewerkt te worden!

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15