Rechter wilde zijn vrouw kwijt Theorieën Rademakers niet overtuigend Terugblik op monsterproces in België De Funès: clerus op de hak Vrolijke vakantie beelden VRIJDAG 6 APRIL 1979 FILM PAGINA 11 VLISSINGEN (GPD) - Het bericht slaat in België, vooral in justitiële kringen, in als de spreekwoordelijke bom. Het is dan ook niet niks: een onderzoeksrechter, in Ne derland heet zo iemand rechtercommissaris, is gearres teerd op verdenking van een moordpoging en moord op zijn 38-jarige vrouw Rosine de Sutter, van deelneming aan een overval waarbij voor acht en driekwart ton wordt buitgemaakt en voor het roven van een fortuin ter omvang van drieëneenhalf miljoen gulden uit een bankkluis. Onderzoeksrechter Guy Jespers: een 42 jaar oude in Polen geboren telg uit een Gentse handelaars- familie, aanvankelijk substituut krijgsauditeur in Brussel en Gent, later privé-secretaris van de vice-eerste-minister van Bel gië, Willy de Clercq. Op het mo ment van zijn arrestatie was zelfs zijn benoeming aanstaande tot procureur des Konings in Gent. De aanhouding van drie mensen, daags tevoren, brengt in die ge denkwaardige februaridagen van 1977 de zaak aan het rollen. Het gaat hier om een directeur van een bankfiliaal, een nachtclubei genaar en een garagehouder. Twee van de drie onthullen bij hun verhoor dat onderzoeksrech ter Guy een van de initiatiefne mers is geweest van een overval eerder die maand op een bejaar de, rijke dame, van wie de echt genoot, een architect, op dat moment in het ziekenhuis ver toeft. Als de oude vrouw daarna de rest van haar fortuin naar een bank kluis brengt, slagen volgens de afgelegde verklaringen, de on derzoeksrechter en de nacht- clubeigènaar, die goede vrienden zijn, erin een safe te bemachtigen naast die van de vrouw, zodat zij vrij toegang krijgen tot de kluis- kamer. Een man die volgens de verklaringen de onderzoeksrech ter zelf zou zijn geweest, ontfut selt haar de lettercombinatie en verwisselt de sleutel. Daarna brengt het tweetal met hulp van de garagehouder het fortuin dat bestaat uit goudstaven, aandelen en geld, over naar een kluis in een bankfiliaal. De zaak komt aan het licht als de garagehouder bij een routinecon trole door de rijkswacht erop wordt geattendeerd dat een van zijn achterlichten niet brandt. De man doet nogal nerveus en dat maakt de rijkswacht nieuwsgie rig. Hij doet de klep van de kof ferruimte open en treft daar in bruin pakpapier ongeveer de helft aan van het fortuin van de bejaarde vrouw en een cheque die is gesteld op naam van de on derzoeksrechter. De garagehouder, die het eerst doorslaat, vertelt in één adem dat de onderzoeksrechter een jaar eerder zijn vrouw heeft ver moord, nadat een eerdere poging om haar door het laten ontploffen van haar auto van kant te maken is mislukt. Deze verklaring werpt ineens een nieuw licht op de gang van zaken rond de dood van de vrouw van de magistraat. Vol gens een eerdere doktersverkla ring was zij in haar bad verdron ken toen zij bewusteloos was ge raakt na wat een samenloop van omstandigheden werd genoemd: een permanent lage bloeddruk van het slachtoffer, gecombi neerd met de enorme inspanning die de rechters vrouw had gele verd tijdens een tennistoernooi. Bij een onderzoek ten huize van rechter Guy treft de rijkswacht echter een detectiveboekje aan, waarin staat beschreven hoe een man zijn vrouw in haar bad om het leven brengt door haar aan haar tenen op te tillen. Het ver moeden bestaat dat de moord zich op dezelfde wijze heeft afge speeld. „In eigen vlees" De Belgische procureur-generaal die de eerste berichten rond de verdenking van de onderzoeks rechter op een persconferentie naar buiten brengt zegt tot de journalisten: „Het is pijnlijk in eigen vlees te moeten sniiden. Vorig jaar verbleef regisseur Fons Rademakers met scenario schrijver Gerard Soeteman in het Belgische Gent. waar toen net de rechtszaak tegen onderzoeks rechter Guy Jespers aan de gang was. Het tweetal raakte gefasci neerd door wat in België al vlot "het proces van de eeuw" werd genoemd. Negen weken volgden ze de zaak in het Paleis van Justitie tot en met de jury-uitspraak, waar Radema kers het volstrekt oneens mee was. Jespers, die tot twintig jaar dwangarbeid werd veroordeeld, was - volgens Rademakers - het tragische slachtoffer van garage houder en nachtclubeigenaar Luc de Cramer. De slimme volksjongen, die zichzelf had op gewerkt, kon niet verkroppen dat hij nooit echt geaccepteerd werd in de kringen van de bourgeoisie, waarin hij zich zo graag bewoog. Jespers, die hem dat een keer te verstaan had gegeven, werd daarvan het slachtoffer. Poging tot moord op rijn vrouw, mede plichtigheid aan het beroven van een rijke oude dame en diefstal., uit een bankkluis (totale buit: 1*,'3 miljoen) werd hem door de ge wiekste De Cramer handig in de schoenen geschoven, die daarbij zelf vijftien jaar dwangarbeid op de koop toe nam. Een interessant uitgangspunt, dat lijnrecht staat tegenover de me ning van de jury en bovendien een uitstekend gegeven is voor een film. Om juridisch geen Mijn vriend: regie: Fons Radema kers: hoofdrollen: Peter Faber en André van den Heuvel; thea ter: Lido 1; 12 jaar. moeilijkheden te krijgen werd wat met de namen gespeeld: zo werd Luc de Cramer Jules de Praeter en Guy Jespers John Jensens. In de uitwerking van zijn theorieën is Rademakers uit gegaan van de persoon van die Jules de Praeter. Ondertitel van Mijn Vriend werd dan ook. Het geheime leven van Jules de Prae ter. Een recensie over een film als Mijn Vriend valt (uiteraard) in twee delen uiteen. Niet alleen moet het artistieke aspect onder de loupe worden genomen, maar boven dien de vraag hoe Rademakers zijn visie op de zaak-Jespers ge stalte geeft. Wat dat laatste be treft: Rademakers' theorie kan niet geheel overtuigen. Veelzeg gend is bijvoorbeeld het feit dat hij de wisselende verklaringen van Jespers zelf over de juwelen roof heeft weggelaten. Boven dien is de veronderstelling dat een rechter als een soort "slacht offer van de maand" er door De Cramer op alle manieren wordt ingeluisd weinig geloofwaardig. De fundamenten waarop Rade- makers zijn hypothese laat rusten zijn niet erg sterk en hebben in België (en niet alleen van de kant van de justitie) dan ook al veel kritiek gekregen. Zo aanvechtbaar als de kijk van Rademakers op de affaire-Jes- pers is, zo goed is eigenlijk de film zelf. Met Max Havelaar bewees hij het, na enkele jaren stilstand, nog niet verleerd te zijn en met Mijn vriend zet Rademakers de goede lijn voort. Het trio Rade makers, Soeteman en Faber be wijst elkaar weer uitstekend aan te voelen. Soeteman, die ook Max Havelaar in filmtaal omzette, heeft een vlot lopend verhaal ge schreven, waarin maar weinig scènes van de terechtzitting in voorkomen. Het accent ligt. zoals gezegd, op de ambitieuze De Cramer en Peter Faber is weer op dreef als het slimme, wat ordinai re lefgozertje. Mijn vriend is zo gefixeerd op De Cramer, dat de andere karakters (zelfs Jespers niet) weinig worden uitgediept. Een des te groter compliment daarom voor André van den 'Heuvel, die desondanks iets moois van zijn rol als Jespers maakt. Een pluim ook voor ca meraman Theo van der Sande. Vooral in de rechtszaal maakte hij erg mooie plaatjes. Een laatste opmerking over hel taalgebruik, dat de Nederlands- Vlaamse verhouding weer eens aardig typeert. Faber en Van den Heuvel larderen hun gewone Ne derlands met kreten als "zotteke" om het een (zogenaamd) Belgisch tintje te geven. Dat zullen die Vlamingen, die het met al die moppen toch al zo zwaar te ver duren hebben, erg op prijs stel len BART JUNGMAN De in staat van beschuldiging ge stelde onderzoeksrechter be strijdt op de eerste plaats dat hij de barhouder aandelen heeft ge geven teneinde bommen te ko pen om zijn vrouw om het leven te kunnen brengen. De aandelen zou hij aan De C. hebben gegeven als aandeelhouder van een on derneming die zij beiden zouden oprichten rond het op de markt brengen van medische appara ten. En wat de roof en de diefstal uit de bankkluis betreft: daarbij zou De C. hem via een ingenieus plannetje hebben betrokken. Het badkamerverhaal, de karateslag: rechter Guy doet het verhaal af als een verzinsel van de barhou der. „Hij is er nooit geweest", zo laat de rechter aan de jury we ten. Tijdens het proces rijst de vraag waarom de rechter bij de roof overval en de kluisdiefstal be trokken zou zijn geweest. Voor het geld hoefde hij het beslist niet te doen: een raadsman maakte ter zitting een optelsommetje: Rech ter Guy bezit 22 huizen en appar tementen, waarvan hij maande lijks tienduizend gulden op strijkt, in een kluis heeft hij 22 goudstaven van een kilo liggen en de waarde van zijn effecten zou omstreeks f260.000 omvat ten. Maar wij zullen die operatie uit- De deksel van de beerput wordt dagen later een stukje verder op getild. Uit de onwelriekende geur die er uit opstijgt vormt zich het gegeven dat de rechter zich ook schuldig zou hebben gemaakt aan misdrijven gepleegd tijdens de uitoefening van zijn ambt. De rechter zou een vriend die direc teur is van een filiaal van de kre dietbank in een verduisterings zaak de hand boven het hoofd hebben gehouden en een dossier hebben verdonkeremaand. Onder grote publieke belangstel ling begint op maandag 28 no vember 1977 voor het met een ju ryrechtspraak werkende Hof van Assisen in Gent, midden in de vroegere werksfeer van de rech ter, het proces tegen Guy J. De behandeling die negen weken zal duren krijgt al snel de ondertitel van „het proces van de eeuw". Op basis van de verklaringen van Jespers' vnend Luc de Craemer, de barhouder, zijn de beschuldi gingen tegen de rechter inzake de diefstal, roofoverval, moordpo ging en moord geformuleerd. Samen met J. Nemen nog vijf an dere verdachten plaats in de be klaagdenbank: de barhouder Luc de C„ de garagehouder Jacky van R., de directeur van het bankfi liaal en een advocaat. Tenslotte de dochter van een Gentse com missaris van politie, een vriendin van barhouder Luc. Mooie jongen Vanaf de aanvang van het proces ontpopt de tweede beklaagde, de barhouder, een mooie jongen van het type dat kans ziet om met een enkele oogopslag een vrouw murw te maken, zich als een rad spreker, die zonder enige moeite kans ziet om het justitiële proto col omver te werpen, de zaal de ene keer laat schudden van de lach en dan weer de menselijke emoties zo bespeelt dat de dames, die zitting hebben in de twaalf koppige jury een zakdoekje voor de dag halen om hun betraande ogen te deppen. De C. verdedigt zich met een ongelooflijke gevat heid, brengt een magistraat in verlegenheid met opmerkingen als „U bent maar een magistraat, maar ik heb ondervinding" en straft de verdediging van rechter Beeld uit de film die is gemaakt over de zaak-Jespers die twee jaar geleden veelopzien baarde in België .Tweede vanlinks André van de Heuvel in zijn rol van rechter Jespers. Rechts naast hem Peter Faber (Luc de Craemer). De scène speelt zich af in een garage bij het wrak van Jespers auto die is ontploftLinks de schade-expert en rechts een werknemer van het garagebedrijf. J. af met constateringen als: „Ik wist niet dat een advocaat zulke stomme vragen kon stellen". De welbespraakte Luc de Craemer laat weten dat de rechter hem had verzocht diens vrouw van het le ven te beroven. De C. wist van de rechtersvrouw Rosine dat de huwelijksrelatie slecht was en dat mevrouw Jespers een vriend had met wie ze seksuele betrek kingen onderhield. De rechter hield er op zijn beurt een vriendin op na. Daarmee zou hij later in de gevangenis in het huwelijk tre den. Bommen Barhouder De C. vertelt dat hij Ro sine kost wat kost wilde be schermen. De met een door de rechter beschikbaar gesteld be drag van twee ton in de onderwe reld gekocht bommen - in ruil daarvoor zou De C. een pak aan delen hebben gekregen - dupt hij in een riviertje. Hij vervaardigt zelf twee bommetjes waarvan hij weet dat ze niet sterk genoeg zouden zijn om de vrouw te do den. Een van de bommen wordt uitgeprobeerd in een regenton die later nog in tact blijkt. De an dere bom wordt op een decem beravond in 1975 gemonteerd in de auto waarmee mevrouw J. zich naar haar vriend begeeft. De bom ontploft bij het starten van de motor, maar rechtersvrouw Rosine blijft ongedeerd. Alleen haar wenkbrauwen schroeien weg. Volgens de barhouder zou de rech ter van zijn vrouw af hebben ge wild zonder scheiding en andere trammelant, omdat dat naar zijn zeggen de mogelijkheid zou be perken dat hij het ooit nog eens tot procureur des konings zou kunnen worden benoemd. „Die lastpost moest dood, zodat de rechter kon gaan samenwonen met zijn lief', zo vat de barhouder de mening van de rechter sa- Dan rept barhouder De Craemer van een „benauwd" telefoontje waarin de rechter hem vraagt snel naar zijn huis terug te ko men. Bij zijn aankomst ziet hij de rechter met het slappe lichaam van Rosine in zijn armen de bad kamer binnengaan, waarna de deur aan de binnenkant wordt afgesloten. De C. ter zitting: „Daarna hoorde ik een plons". Hij vertelt verder dat hij de on derzoeksrechter die na een tijdje de badkamer uitkomt, een kara teslag toedient en nog probeert om kunstmatige ademhaling op het slachtoffer toe te passen. Dit heeft geen effect. Vermoedelijk omdat de vrouw een verdovend middel was toegediend, aldus De C. in een latere verklaring. Als rechter Guy aan het woord komt roept hij uit „Ik ben het slachtof fer geworden van een verschrik kelijke manipulatie en van het toeval. Ik ben volkomen on schuldig aan het ten laste geleg de". Gooi- en smijtwerk, dat is het eerste waar je aan denkt als oningewijde in de humor van Louis de Funes. Het voor- filmpje dat een paar weken geleden in Luxor draaide gaf doorvoor ook alle aanleiding. Inderdaad begint "De gendar me ziet ze vliegen" met een ongewilde tocht van twee po litiemensen in de achterbak van een auto. De heren wor den na een wilde achtervol ging uit hun netelige positie bevrijd en het belooft dus een typische slapstick te worden. Maar dat valt toch wel een beetje mee. De gein bij dit Funes-produkt zit hem ei genlijk meer in de manier waarop de Franse politie, de clerus en de ambtenarij als potsierlijke idioten worden afgeschilderd. Vandaar datje je dan minder snel verveelt. Zo belandt de Funes in zijn da- dendrift in een klooster waar hij verkleed als non (om niet De gendarme ziet ze vliegen. Regie Jean Girault. Hoofd rollen Louis de Funes, Mi chel Galabru. Luxor, Leiden. Alle leeftijden. op te vallen, u snapt het al) als sopraan in het koortje op een verschrikkelijke manier de mist ingaat, waarna hij het hazenpad kiest. Aardig is daarbij de figuur van de moeder-overste, van een volstrekt ongeloofwaardige devotie, en we zullen haar la ter dan ook nog in badpak aan het strand aantreffen. Als je een politiekorps collectief de mist in laat gaan moet er natuurlijk ook nog zoiets zijn als een collectieve vijand. In dit geval zijn dat buitenaardse wezens die een soort "proef- landing" op aarde hebben in gezet. Ze hebben het vermo gen om zich in willekeurig welke persoon dan ook te veranderen. Dit levert de meest vreemde persoons verwisselingen op, zodat aan het eind van de film niet meer duidelijk is wie de politie mensen nu eigenlijk zijn: roestige robotten of mensen van vlees en bloed. Louis de Funes: aardig voor een keer tje HENK VEGTER Wie onder deze grauwe weers omstandigheden stilletjes naar zon, zee en natuur zit te verlangen kan aan "De Bruinbakkers" zijn hart op halen. Een film die 99 procent van de duur niks meer en niks minder pretendeert te zijri dan een oppervlakkige vakantiefilm. Goed, als de vakantiegangers eenmaal op het prachtige eiland zijn gear riveerd regent het pijpeste- len, maar de volgende mor gen is de lucht opgeklaard en kan de vakantie beginnen. Onder het motto 'ik ben ook maar een mens' beleven de meeste vakantiegangers de meest gekke avonturen, ter wijl de leiding als enig doel heeft 500 gasten zo goed mo gelijk te vermaken. De amo- reuze escapades van met na men de vier hoofdrolspelers worden nauwlettend ge volgd. Jammer dat de regisseur toch "De Bruinbakkers", (les Bron zés) van Patrice Leconte. Spelers: Josiane Balasko, Michel Blanc, Marie-Anne Chazel en Christian Clavier, theater: Trianon. nog heel even heeft gepoogd zijn film een serieus tintje mee te geven, want in zijn genre heeft "de Bruinbak kers" dat niet nodig. Dat tintje bestaat uit een dode lijk ongeluk van een uit Parijs afkomstige conferenciér. Als hij een duik neemt in het hel der blauwe water wordt hij gestoken door een rog. Zijn vriendinnetje, verdwaasd door het vakantiekamp lo pend na het vernemen van de slechte tijding, wordt door een nietsvermoedende vrien din opgevangen met de vraag 'of ze geen stukje heerlijke rog wil proeven'. Wat wrang, deze dissonant in de verder zo ongecompliceerde film, maar afgezien van dit kleine sto rende element is "De Bruin bakkers" een humoristische film die weinig sporen in de ziel achterlaat. MIEP DE GRAAFF Blijvers "Foul play"; plezierige kome die met Goldie Hawn, Camera, al. "Live and let die"; Bondfilm. Lido I, Leiden, 12 jaar. "Een vrouw als Eva"; Monique van der Ven als huisvrouw die troost vindt bij een vriendin Lido III, Leiden, 16 jaar. "Interiors"; mooie kleurenfilm, Studio, Leiden, 16 jaar. Nieuw in Alphen "Mijn vriend en het verborgen leven van Jules de Praeter"; verfilming van een geruchtma kend proces; Euro I en II, 12 jaar. "De gendarme ziet ze vliegen"; nieuwe film van Louis de Fu nès, Euro III, al. Sexfilms "Babyface"; jong geleerd, oud gedaan. Rex, Leiden, 16 jaar. Kindermatinee "Speedy Gonzales"; Camera, Leiden. "Tom en Jerry"; Lido III, Lei-, den. "De Reddertjes"; Studio. Lei den. "Vrijbuiters in het woud"; Eu ro II, Alphen. Nachtfilms "Last tango in Paris"; Camera, Leiden. "Klaar terwijl u wacht"; an ders nog iets van uw dienst. Rex, Leiden "Mijn vriend en het verborgen leven van Jules de Praeter"; Verfilming van een geruchtma kend proces in België, Euro I, Alphen. "The great Gatsby"; Euro II, Alphen. "Plankgas"; Euro III, Alphen. "Sexamen"; gaat u doorvoor de volgende ronde? Euro IV, Al phen. Haagse bioscopen APOLLO 1: "De gendarme ziet ze vliegen", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. 2.4.30,7 en 9.15 uur, AL. APOLLO 2: "Exit 7", dag. 7.30 en 9.45 uur, 16 jaar. ASTA: "Superman", dag. 2,6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. AL. BIJOU: "I never promised you a rose garden", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo ook 4.15 uur, 16 jaar. CALYPSO: "Les Bronzés", dag. 2.15,7 en 9.30 uur, zo. 1.45,7 en 9.30 uur. Al. CAMERA: "Dog soldiers", dag. 2.15, 6 45 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.15, 6.45 en 9.30 uur, 16 jaar. CINEAC: "Slap shot", dag. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur, za., zo. en woe 7 en 9.30 uur, 16 jaar. CORSO: "BattlestarGalactica", dag. 2, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, AL. DU MIDI: "Force 10 from Na- varone", dag. 8.15 uur, vr. en za. 7 en 9.30 uur, zo. 3.30 7 en 9.30 uur, 12 jaar. EURO: "De twaalf veroordeel den", dag. 1 45 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur, 12 jaar. METROPOLE 1: "Mijn vriend", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. METROPOLE 2: "Foul play", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur, al. METROPOLE 3: "Een vrouw als Eva", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur. 16 METROPOLE 4: "Moord op de Nijl". dag. 2 en 8.15 uur, al. METROPOLE 5: "Interiors", dag 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur, 16 jaar. ODEON 1: "The deerhunter", dag. 1.45, en 7.45 uur, 12 jaar. ODEON 2: "Kentucky friend movie", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar. ODEON 3: "Nosferatu", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, ODEON 4: "Outrageous", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jaar. PASSAGE: "The deerhunter", dag. 2.15 en 8.15 uur, 12 jaar. STUDIO 2000: "Les Bronzés", dag. 2, 7 en 9.30 uur. zo. 1, 7 en 9.30 uur. al. DE UITKIJK: "Heaven can wait", dag. 7 en 9.30 uur, do., vr„ ma. en di. ook 2 uur. AL.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11