Actie tegen de onveiligheid van kernenergie Breuk in Portugese sociaal-democraten Bhoetto: 'Heer help mij, ik ben onschuldig' Israël toont gezindheid Harrisburg roept veel reacties op Protesten tegen executie Mahlangu VS onderzoeken mogelijk crimineel gedrag KLM DONDERDAG 5 APRIL 1979 (van t correspondent) JAKARTA - "Heer help mij, ik ben onschuldig". Dat waren de laatste woorden van ex- premier Zulfikar Ali Bhoetto, die gistermorgen kort na zonsopgang werd opgehan gen in de gevangenis van Ra walpindi, ondanks de drin gende oproepen van rege ringsleiders en staatshoofden uit alle delen van de wereld om het leven van Bhoetto te sparen. De 51-jarige Bhoetto, die van 1969 tot 1977 eerst als president en daarna als pre mier onbetwist leider was in Pakistan en dat land in de we reld prestige heeft gegeven, werd vorig jaar maart door een hooggerechtshof in La hore tot de strop veroordeeld omdat hij opdracht zou heb ben gegeven tot de moord op een politiek tegenstander. De executie leverde Pakistan een reeks van scherpe protesten op. Vier leden van de geheime dienst, die betrokken zouden zijn geweest bij die moord, zijn gelijktijdig met Bhoetto opgehangen. Bhoetto's ver dedigers hebben tot twee maal toe geprobeerd om her ziening van het vonnis te krij gen maar in beide gevallen bekrachtigde het hoogge rechtshof in Rawalpindi, zij het niet unaniem, de uit spraak van het college in La hore. Enkele uren na de executie brachten militairen onder strenge bewaking het stoffe lijk overschot van Bhoetto naar het vliegveld en per vliegtuig werd het vervolgens naar de woonplaats van Bhoetto in de provincie Sidh, waar de ex-premier in de buurt van zijn woning werd begraven. Zijn vrouw en dochter waren niet aanwezig. Zij hadden huisarrest en wer den vastgehouden op een po litiebureau. Beiden hebben Bhoetto 24 uur voor de executie in zijn do dencel tweeëneenhalf uur ge sproken. Vorige week vertel de hij aan een bezoekende vriend dat hij gereed was om te sterven. Bhoetto die een jaar in de do dencel zat, heeft tot zijn laat ste ademtocht geweigerd om clementie te vragen. Dat zou volgens hem worden uitge-^ legd als een schuldbekente nis. In vele delen van de we reld is men geschokt dat ge neraal Zia, de man die in 1977 Bhoetto verdreef, de oproe pen om clementie heeft gene geerd en het vonnis toch heeft laten voltrekken. Onder de regeringsleiders die scherp hebben geprotesteerd zijn de Franse president Gis- card d'Estaing, de Australi sche premier Fraser, secreta ris-generaal Waldheim van de VN, de Nederlandse regering, premier Callaghan van Groot-Brittannië, de regering van Denemarken, Amnesty International en de Indiase oud-premier Gandhi, die verklaarde dat Bhoetto het slachtoffer is geworden van gevestigde belangen in en buiten Pakistan. In Rawal pindi zijn aanhangers van Bhoetto de straat opgegaan en hebben regeringsbussen en politiebureaus met stenen bekogeld. Bij een botsing met de politie zijn duizend beto gers gewond. In Srinegar, de hoofdstad van de aangren zende Indiase provincie Kasjmier viel een woedende menigte het gebouw van de VN aan en drie betogers wer den gedood bij het treffen met de politie. De Pakistaanse Volkspartij (PPP) heeft voor vandaag een massale betoging aangekon digd. In Londen heeft een Pakistaanse organisatie ge zegd dat Bhoetto's dood zal worden gewroken. De Pakis taanse minister voor econo mische zaken, Achmed, die in Londen is in verband met een islamitische conferentie, heeft de executie van Bhoetto verdedigd. Volgens hem is tegen Bhoetto een correcte juridische weg gevolgd. Bhoetto zou tijdens zijn ge vangenschap goed zijn be handeld. Achmed verklaarde Mevrouw Bhoetto in tranen, nadat zij op de hoogte was ge steld van de dood van haar dat Bhoetto een groot leider had kunnen worden maar on gelukkiger wijze poogde hij Pakistan op een feodale ma nier te regeren en gebruikte hij de macht voor eigen doel einden. Bhoetto is volgens Achmed verantwoordelijk voor veel wandaden in Pakistan. Hij heeft opdracht gegeven tot moorden en mishandelingen en door hem zijn honderddui zenden mensen in de gevan genis beland, aldus Achmed. Diplomatieke waarnemers in Rawalpindi zijn van mening dat al van het begin af vast stond dat Bhoetto moest han gen. Als Bhoetto in leven zou zijn gebleven zou hij de onge kroonde koning zijn gewor den. En het doet er niet toe of hij nu in de gevangenis zit of vrij is. In alle gevallen vormde Bhoetto voor generaal Zia een bedreiging vooral met het oog op de verkiezingen die Zia in Pakistan wil laten houden. De Pakistaanse volkspartij van Bhoetto zou ongetwijfeld de verkiezingen winnen en Zia is er zich van bewust dat als Bhoetto dan weer aan de macht zou komen, hij ten do de is opgeschreven. Een andere factor die wellicht heeft meegeteld is, volgens waarnemers, het feit dat de gevestigde industriële mach ten in Pakistan bevreesd zijn voor een terugkeer van Bhoetto. Deze machten zoe- len zich bedreigd door de ex perimenten van Bhoetto op sociaal-economisch gebied. Het wordt niet ontkend dat Bhoetto gedurende zijn be wind veel vijanden heeft ge maakt. Velen van hen beho ren nu tot de kring van naaste medewerkers van generaal Zia, zoals de voormalige pre mier Choudéy Mohammed Ali en minister van financiën Chulom Ishaq Khan. (Van onze correspondent) JERUZALEM - In een korte kabinetszitting bracht pre mier Begin van Israël gisteren verslag uit van zijn 30-urige bezoek aan Egypte, het afge lopen weekeinde. Hij deelde de ministerraad mee dat hij president Sadat verzocht heeft enige gestes te doen, waaronder het overbrengen van de stoffelijke resten van in Egypte ter dood veroor deelde Israëlische agenten en de opsporing van de stoffelij ke resten van in Egypte ge sneuvelde Israëlische solda ten. In het kader van deze „tekenen van goede gezindheid" zal Is raël binnenkort politieke ge vangenen vrijlaten en vrije en openlijke organisatie van po litieke activiteiten op de Wes toever toestaan. Ook zal Israël naar Jordanië gevluchte Pa- lestijnen naar de Westoever laten terugkeren. Daar staat tegenover dat Israël olie zal ontvangen vanaf de dag dat de oliebronnen in de Sinai zijn overgedragen. En vanaf gisteren bestaat er een recht streekse telefoonlijn tussen Begin en Sadat. Gisteren kwam ook het Israëli sche parlement bijeen. Pre mier Begin legde een korte verklaring af over de in Egyp te bereikte overeenkomsten. Zijn rede werd enkele malen onderbroken door zijn op standige partijgenote Geula Cohen, die felle kritiek lever de op de overdreven feestelij ke stemming van de premier. Namens de oppositionele ar beiderspartij beschuldigde oud-minister van buitenland se zaken Allon de premier er van met een te groot gemak Israëlische nederzettingen te hebben opgegeven. Allon le verde felle kritiek op het au- tonomieplan van de regering, dat slechts tot de oprichting van een Palestijnse staat zal leiden, aldus de oud-minister. Hij riep de regering op alsnog de door de Israëlische arbei derspartij voorgestelde vre desregeling te aanvaar den. WASHINGTON - Ook Europa moet zich zorgen maken over dc veiligheid van zijn kerncentrales. Dit zegt de „Unie van Bezorgde Geleerden", de meeste invloedrijke groepering die in de VS betoogt tegen de onveiligheid die het Amerikaanse volk met de kernenergie wordt opgedrongen. HARRISB URG - De scholen in Harrisburgwaar vorige week een ongeluk in een kernreactor plaatsvond, zijn weer geopend. Ze waren gesloten sinds vorige week woensdag. Op de foto houdt politieman Jim Keller het verkeer tegen om de schoolkinderen de weg te kunnen laten oversteken Het ongeluk met de kerncentrale in Harrisburg, Pennsylvania, heeft een enorme internationale reac tie teweeggebracht, die de psy chologische sfeer waarin de altijd heftige debatten plaats grijpen geheel heeft gewijzigd. De be zorgde geleerden willen dan ook hun inspanningen naar het bui tenland uitbreiden. In mei zal te Amsterdam worden geconfereerd met voornamelijk Duitse protestgroepen over het beginnen van acties met wat in Amerika heet „direct mail": per soonlijk geadresseerde post stukken, die in de VS een buiten gewoon waardevol wapen zijn gebleken voor alle belangen groepen die zich ervan bedienen, omdat zij zich richten op een min of meer geselecteerde groep geïn teresseerden. Nederlandse orga nisaties zijn (nog) niet bij de be sprekingen betrokken. Amster dam is gekozen omdat daar een bedrijf is gevonden dat de„direct mail" kan verzorgen. Directeur Dan Ford van de UCS („Union of Concerned Scien tists") komt met een assistent in de herfst naar Europa voor nader overleg omtrent de veiligheid van Europese kerncentrales. Een aantal daarvan is van Ameri kaans ontwerp. De UCS is gegroeid uit een infor mele academische discussie groep onder leiding van prof. dr. Henry Kendell van het Massa- chussets Institute of Technology, die in 1969 gestalte kreeg. In 1971 is dat initiatief enigszins uitge breid en eerst in 1977 is de unie bij de burgerij om steun gaan aan kloppen. Dat heeft resultaat af geworpen: 70.000 sponsors (van wie er maar 2500 tot de sector der geleerden kunnen worden gere kend) brengen genoeg geld bij een voor een jaarlijks budget van bijna een miljard dollar. Die fi nanciële middelen echter blijven verre achter bij de enorme geld sommen waarover de nucleaire industrie beschikt. Duitsland Alle Duitse kerncentrales zullen binnenkort uitgebreid en kritisch worden onderzocht. Doel hiervan is na te gaan of de geldende vei ligheidsvoorschriften worden toegepast. Mocht blijken dat er ^xtra veiligheidsmaatregëlen nodig zijn, dan is dit volgens de atoomwet mogelijk. Het onder zoek geldt ook voor de centrales, die nog moeten worden afge bouwd. Dit is gisteren door de Bondsrege ring besloten. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Harris burg had minister van binnen landse zaken Gerhard Baum de regering geïnformeerd over de mogelijke oorzaken, het verloop en de gevolgen van het ongeval in de Amerikaanse kerncentrale. Op basis van de nu bekende gege vens, sluit de Bondsregering niet uit dat het ongeval geleid heeft tot risico's die tot nu toe nooit zijn voorgekomen. Daarom be schouwt de regering het ongeluk en de daaruit resulterende be zorgdheid bij de bevolking als zeer ernstig. Het doel van de Duitse kernenergiepolitiek is de bescherming van leven en ge zondheid van de bevolking voor rang te geven, boven de economi sche aspecten, aldus regerings woordvoerder dr. Armin Grune- wald. De burgers dienen, zegt LISSABON - Zeven en dertig parlementariërs van de so ciaaldemocratische partij (PSD) in Portugal hebben gis teren het lidmaatschap van hun partij opgezegd. De af gevaardigden zullen hun zetels in het parlement niet ter beschikking stellen. De PSD-fractie is door de afschei ding in tweeën gespleten. (Van onze correspondent) Grunewald, niet alleen te worden geïnformeerd over de betekenis van kernenergie, maar ook over de gevaren. Daarom zal de al be gonnen dialoog met de bevolking worden voortgezet. Zweden Nu gebleken is dat minstens drie van de acht kernreactoren in Zweden moesten worden stop gezet omdat er één lekte en twee constructiefouten vertoonden, is men in de overige Scandinavi sche landen huiverig geworden voor uitbreiding van de kern energie. De lekkende reactor Ringhalt II in Zweden en de nieuwe reactoren Ringhalt III en Forsmark I zullen voor miljoenen moeten worden omgebouwd, maar de onrust betreffende kern energie begint steeds meer toe te' nemen. Zeker nu gebleken is dat alleen al de reactor Ringhalt II de afgelopen twee jaar minstens 20 keer stopgezet moest worden wegens technische gebreken en al het radioactieve water de zee werd ingepompt. Onrust bestaat ook in de Zweedse Sociaal-Democratische Partij, die tot dusver het uitbreiden van de kernenergie heeft gepropa geerd en als het enig zaligmaken de heeft aangeprezen. In een inderhaast gehouden verga dering van het partijbestuur werd gisteren besloten een volksstemming te eisen maar de ze politieke bezinning komt vrij laat. De sociaal-democraten heb ben in Stockholm namelijk al elf procent van hun aanhangers verloren, zo bleek uit een inder haast gehouden opiniepeiling De afgescheidenen zijn voorstan ders van de regering-Mota Pinto. Zij hielden zich niet aan het door het partijbestuur te elfder ure op gelegde stemgedrag, toen enkele weken geleden de regeringsbe groting in het parlement aan de orde was. Door de onthouding van de PSD kwam de regering toen ten val. De nu afgescheidenen beschuldig den partijleider Sa Carneiro uit Zes doden bij explosie in W.-Duitsland VELBERT, WEST-DUITS LAND (AP) - Zes arbeiders zijn gisteren om het leven gekomen bij een explosie in een metaalfabriek, zo heeft de politie bekend gemaakt. Twee andere arbeiders moesten met zware verwondingen per he likopter naar het hospitaal wor den vervoerd. De meeste slachtoffers waren Ita lianen, aldus de Westduitse tele- De explosie heeft de ruimte waarin de acht arbeiders schuurpoeder aan het vermalen waren totaal doen uitbranden. De fabriek is gelegen ten noorden van Düssel- dorff. persoonlijke ambitie hierop te hebben aangestuurd. De moei lijkheden binnen de PSD dateren niet van gisteren. Op een congres in 1975 deed zich al een scheuring voor. Onder de dissidenten van toen bevond zich prof. Carlos Mo- ta Pinto die nu als partij-onaf hankelijke eerste-minister is. Er zijn vele aanwijzingen dat Mota Pinto-zelf betrokken is bij een beweging waar de PSD slachtof fer van geworden is. Die bewe ging zou moeten leiden tot de op richting van een nieuwe partij tussen de socialisten en sociaal democraten in. Behalve PSD-dissidenten zouden ook eerder afgescheiden voor mannen van de socialistische partij tot de nieuwe groepering willen toetreden. Met steun van de 37 onafhankelijken in het parlement kan Mota Pinto dan de begroting doen aannemen die eerder door het parlement werd verworpen. President Eanes weigerde vorige maand het ont slag van Mota Pinto omdat het parlement ondanks het verwer pen van de begroting niet duide lijk haar vertrouwen in de rege ring had opgezegd. De overgrote meerderheid in het parlement onthield zich toen van stemming. De politieke aardverschuiving die zich nu in de parlementaire ver houdingen heeft voorgedaan, zou voor Eanes echter aanleiding kunnen zijn het parlement te ontbinden en tussentijdse ver kiezingen uit te schrijven. Tanzaniaaiise troepen in Kampala NAIROBI AP/Reuter/UPI- In- fanterie-eenheden van Tanzania en Oegandese ballingen zijn er gisteravond in geslaagd door te dringen tot in het centrum van de Oegandese hoofdstad Kampala. Veel Lybische militairen hebben de verdediging van de stad achter zich gelaten en zijn het platteland op gevlucht, zo hebben inwoners bericht. Een inwoner zei dat hij in het schemerdonker zag hoe een aan valler dekking zocht bij de klok- ketoren van Kampala, 500 meter van het stadscentrum. Uit ooggetuigenverslagen van per sonen met wie vanuit Nairobi contact wordt onderhouden blijkt dat Idi Amin de controle over de stad heeft verloren op de zelfde dag dat zijn vijanden een laatste aanval hebben gelanceerd om zijn troepen uit de stad te ver drijven. Vanuit Dar Es Salaam berichtten getuigen en andere bronnen dat er slechts weinig verzet is gebo den en dat slechts een paar een heden van Amin hebben weten stand te houden. Waar Amin zich ophoudt is niet be kend. Dinsdag nog bezocht hij steden in het oosten van Oeganda die hij nog steeds onder controle heeft. Van drie kanten - het noorden, wes ten en zuiden - zijn de invasie troepen Kampala binnengetrok ken, aldus een woordvoerder van de ballingen. De oostkant liet men open om vluchtenden een kans te geven. JOHANNESBURG/DEN HAAG (GPD/ANP)-Ondanks een storm van internationaal protest wordt de 23-jarige guerrillastrijder So lomon Mahlangu in de gevange nis van Zuid-Afrika's hoofdstad Pretoria opgehangen. Hij werd ter dood veroordeeld wegens guerrilla-activiteiten en het doodschieten van twee blanken in 1977. Tenzij de Zuidafrikaanse president John Vorster alsnog gratie verleent - een eerder ver zoek werd dinsdag door hem af gewezen - moet Mahlangu mor genochtend om zes uur het scha vot beklimmen. In een uitvoerig rapport van een staatspsychiater, dat aan de pre sident werd overhandigd, wordt gezegd dat Mahlangu "zeer bang is om te sterven". Het bericht werd samen met een nieuw gra tieverzoek gestuurd. Volgens de psychiater leest Mahlangu voort durend in de bijbel. In het gratieverzoek wordt gezegd dat Mahlangu "gewetenloos werd gemanipuleerd door oudere mensen, die niet bereid zijn om de consequenties van hun actie te dragen". Hij werd dertien maan den geleden ter dood veroor deeld. Mahlangu was met enkele vrienden betrokken bij de opstand in So- weto in juni 1976 en vluchtte later naar Botswana. Hij werd daar tot guerrillastrijder opgeleid door het in Zuid-Afrika verboden "Af rican National Congress". In juni 1977 keerde hij met Mondy Mot- loung en Lucky Mahlangu (die geen familie van hem is) naar Zuid-Afrika terug. Het gewapen de drietal werd in Johannesburg ontdekt. Mondy Motloung begon te schieten en doodde de blanken Rupert Kassner en Kenneth Wol- Hoewel Solomon Mahlangu zelf geen enkel schot afvuurde, werd hij ter dood veroordeeld. Mondy Motloung werd onmiddellijk na het vuurgevecht zo mishandeld dat hij nooit meer bérecht kan worden. Hij werd dan ook niet veroordeeld. Lucky Mahlangu kon ontsnappen. Advocaat Ismail Ayob deed ver schillende pogingen om het pro ces tegen Solomon Mahlangu te heropenen. Het argument was dat de ter dood veroordeelde door zijn organisatie was misleid. Verder betoogde Ismail Ayob in zijn gratieverzoek dat Mahlangu nog zeer jong is, niet van zijn wa pens gebruik heeft gemaakt en dat hij niet kon weten dat zijn medestrijder Mondy Motloung zo gewelddadig zou reageren. De Wereldraad van Kerken heeft zich geschaard in de rij van lan den, organisaties en personen die dringende oproepen op Zuid- Afrika hebben gedaan het leven van Mahlangu te sparen. De se cretaris-generaal van de Wereld raad, Philip Potter, heeft presi dent Vorster een telegram ge zonden waarin hij zegt dat elk mensenleven heilig is en dat de doodstraf een belediging is van God en de mens. Amnesty International heeft giste ren scherp geprotesteerd bij de Zuidafrikaanse regering tegen de weigering van president Vorster om clementie te verlenen aan Solomon Mahlangu. Amnesty doet daarnaast een dringend be roep op minister van buitenland se zaken Van der Klaauw om bij de Zuidafrikaanse regering tegen het vonnis te protesteren. Daar naast wordt de minister gevraagd om te ij veren voor een protest van de internationale organisaties waarin Nederland vertegen- woord is zoals de EG, de Raad .van Europa en de Verenigde Na ties. Het Defence and Aid Fund Neder land heeft gisteren telegrammen verzonden aan de Nederlandse regering en de Zuidafrikaanse ambassade in Nederland om te getuigen van zijn afschuw over de voorgenomen executie van Solomon Mahlangu. Bij de Nederlandse regering dringt het Defence and Aid Fund erop aan alles in het werk te stellen om het leven van Mahlangu te red den en in het telegram aan de Zuidafrikaanse ambassade dringt het Fonds er'met klem op aan het leven van de vrijheids strijder te redden. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Amerikaanse justitie is een onderzoek begonnen naar de activi teiten van de KLM in Amerika. Voormalig KLM-accountant Jos de Wit is dinsdag langdurig verhoord door een openbaar aanklager van het federale gerechtshof in New York. Het is nog niet beslist of dit onderzoek, waarbij het om criminele aspecten gaat, zal worden gecombineerd met een onder zoek van de Amerikaanse Beurscommis- sie, die eveneens met De Wit heeft ge sproken. In beide gevallen spitsen de vra gen zich volgens De Wit toe op onwettige betalingen, die de KLM zou hebben ge daan uit een zwarte kas. Het door de KLM altijd luidruchtig ontkende bestaan van zo'n kas, waaruit de twijfelachtige beta lingen werden verricht, is onlangs formeel vastgesteld door de Nederlandse Alge mene Rekenkamer in zijn verslag over 1978. Bovendien is de vraag in het geding of dit soort bedreven zaken als handelsgehei men moeten worden bestempeld en daar om niet in de openbaarheid mogen wor den gebracht door derden (zoals De Wit, die een grote hoeveelheid interne KLM- documenten bij zijn ontslag heeft meege nomen. Die documenten zijn soms van zeer belastende aard). Jos de Wit is inmiddels in beroep gegaan tegen de uitspraak van een Newyorkse rechter die hem ten aanzien van de inhoud van die documenten een zwijgplicht op legde, voor zover hij die dan in zijn eigen belang zou willen gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9