Vrije beroep aan banden Dolman zal Vondeling opvolgen Geen vergroting groei van defens ie - uitgaven Moord ter voorkoming aangifte mishandeling Kamer wil snellere en grotere matiging inkomens dan minister 'GOUDEN OOG' VOOR JAPANNER Uit in de Randstad DONDERDAG 5 APRIL 1979 Dr. Dick Dolman (PvdA). DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- kamerlid dr. Dick Dolman wordt vrijwel zeker voorzitter van de Tweede Kamer als opvolger van dr. Anne Vondeling, die lid wordt van het Europees Parlement. Dolman kreeg gisteren bij de stemming in de PvdA-fractie 25 van de 40 stemmen, zijn tegen kandidaat Jacob Vellenga 15 stemmen. Het is gebruik dat de grootste frac tie in de Tweede Kamer de voor zitter levert. PvdA-fractieleider Den Uyl heeft de afgelopen da gen de overige fracties gepolst of er bezwaren leefden tegen de kandidaten Dolman en Vellenga. Dat bleek niet het geval, zodat Dolman vrijwel zeker gekozen zal worden als dr. Vondeling op 17 juli zijn kamerlidmaatschap en voorzitterschap opgeeft. Dolman (43) is al sinds jaren de woordvoerder van de PvdA op de beleidsterreinen financiën en volksgezondheid. Hij is kamerlid sinds 1970 en sinds 1977 tevens lid van het presidium van de Ka- Dolman wilde gisteren na zijn ver kiezing geen mededelingen doen over de plannen die hij heeft als toekomstig kamervoorzitter. Hij achtte zulks ongewenst jegens de huidige voorzitter Vondeling en jegens de Kamer, die nog tot het opmaken van een officiële voor dracht moet overgaan. Argumenten in de fractie voor de verkiezing van Dolman waren dat hij als politiek zwaargewicht het kamervoorzitterschap vol doende inhoud zal kunnen geven om de invloed van het parlement te versterken. Als nadeel werd genoemd dat hij nu verloren gaat als fractiespecialist op het gebied van financiën en gezondheids zorg én als PvdA-kandidaat voor een ministerschap in een volgend kabinet. Vellenga had als plus punten dat hij gemakkelijk is in de omgang en wellicht beter zou voldoen als het gaat om de zuiver representatieve kant van het ka mervoorzitterschap. De VVD-fractie heeft laten weten een voorkeur te hebben voor Vellenga als kandidaat-voorzit ter. Men zou in de WD Dolman wat aan de jonge kant vinden voor het vervullen van het voor zitterschap. Dolman is 43 en Vel lenga 58. De VVD zegt in een ver klaring zich niet aan de voor dracht van Dolman gebonden te achten. DEN HAAG (GPD) - De inkomens van doktoren, medisch specialisten, apothekers, architecten en andere beoefe naren van een vrij beroep moeten in de komende jaren nog sneller omlaag dan de regering toch al van plan was. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat de voorstellen van minister Van Aardenne (economi sche zaken) nog lang niet ver genoeg gaan. PvdA, CDA en D'66 willen een grotere matiging bereiken dan de 5 tot 6 procent, waar de minister voor het komend jaar op mikt. De voorstellen van minister Van Aardenne kregen alleen de volle dige steun van de WD. Zowel oppositie als CDA verlangen een snellere matiging, vooral van de allerhoogste inkomens. Zij vin den dat het uiteindelijke doel, gelijkstelling van deze inkomens met de salarissen van ambtena ren in vergelijkbare functies, eerder dan pas na vijf tot acht jaar bereikt moet worden. De regering wil de verlaging van de inkomens bereiken door een scherp prijsbeleid ten aanzien van de tarieven van de verschil lende groepen. Het is voor het eerst dat de regering tracht de inkomens van deze ca tegorie beroepen aan banden te leggen. Het is nu mogelijk ge worden doordat uit een onlangs gehouden enquete voor het eerst een duidelijk overzicht van de be trokken inkomens verkregen is. Uit dit onderzoek is gebleken dat de hoogste inkomens verdiend worden door medisch specialis ten zoals radiologen (f305.000), gynaecologen (f218.000) en or thopedisten (f192.000). Andere groepen die eruit springen zijn kaakchirurgen (f247.000) en or- thodontisten (f219.000). In de Voorstel D'66 bestrijding beunhazerij in makelaardij DEN HAAG (GPD) D'66 heeft voorgesteld de beunhazerij in de makelaardij te bestrijden door de invoering van een vestigingsregeling. Dit is no dig omdat door het teruglo pen van de huizenverkoop het gevaar bestaat dat bonafi de makelaars.het veld moeten ruimen, waarbij hun rol wordt overgenomen door bemiddelaars zonder erkende diploma's en handelaren in onroerend goed. Tijdens het debat over het prijsbeleid ten aanzien van de vrije beroepen vroeg de democraat Engwir- da minister Van Aardenne (economische zaken) op korte termijn met een dergelijke regeling te komen. Engwirda stelde verder een mo tie in het vooruitzicht waarin hij de bewindsman vraagt te streven naar afschaffing van het systeem van tweezijdige courtage. In grote delen van het land ontvangt een make laar bij de verkoop van een huis courtage van zowel de koper als de verkoper van de woning. Al geruime tijd is de ze praktijk, die niet in Am sterdam wordt toegepast, een doorn in het oog van de con sumentenorganisaties. Eng wirda stelde voor de make laars door een verhoging van het courtagepercentage te compenseren voor hun ge derfde inkomsten. Daarnaast vroeg hij van de be windsman een "slagvaardiger en flexibeler" beleid voor die vrije-beroepsoefenaren, die net als makelaars sterk af hankelijk zijn van de con junctuur. Volgens Engwirda zijn in het afgelopen half jaar "zeker honderden, zoniet duizenden" werknemers in de makelaarswereld ontsla gen. Volgens hem zullen er, als de huizenmarkt niet snel verbetert, nog velen volgen. technische sector (architecten en ingenieurs) liggen de gemiddelde inkomens echter aanzienlijk la ger. Het kabinet heeft de nu voorgestel de maatregelen al aangekondigd in het ombuigingsprogramma Bestek '81. De eerste aanzet tot het in de hand krijgen van deze inkomens zijn echter al onder het vorige kabinet gedaan. Het uit gangspunt dat de inkomens op een of andere wijze gekoppeld dienen te worden aan de ambte narensalarissen, zij het met be paalde marges voor sociale voor zieningen, pensioenen en bijzon dere onkosten, heeft de steun van de Kamer gekregen. De maatregelen gaan PvdA- woordvoerder Kolthoff echter bij lange na niet ver genoeg. Een snellere en grotere afbouw van de „overwinst" maakt volgens hem zelfs de invoeiing van een eigen bijdrage in de gezondheidszorg overbodig. Hij gelooft dat bij deze regering de politieke wil ontbreekt om deze financieel sterk bevoorrechte vrije beroepen drastischer aan te pakken. Hij vindt dat de regering moet streven naar „een redelijke portie minder voor wie dat ge makkelijk kunnen opbren gen". De christen-democraat De Vries verklaarde: „Een grotere daling van de koopkracht dan 5 a 6 pro cent, wanneer rekening wordt gehouden met de inflatie, is mo gelijk". De Vries wees voorts op het gebrek aan concurrentie, dat een oorzaak kan zijn voor de te hoge inkomens. Zo wil hij komen tot een vergroting van het aantal mensen in deze beroepen. Hier mee zou de onderlinge concur rentie vergroot kunnen worden. Hij denkt bijvoorbeeld aan uit breiding van de scholingsmoge lijkheden. Met Engwirda (D'66) wees De Vries op de grote onderlinge verschil len tussen de inkomens van de medische specialisten, dat va rieert van 125.000 tot 305.000 gul den. Beiden bepleitten een gedif ferentieerde benadering van de verschillende inkomens, waarbij Engwirda de tarieven voor de specialisten met de hoogste in komens voorlopig volledig wil bevriezen. De democraat wil ver der af van het tegenwoordige sys teem, waarbij specialisten per verrichting betaald worden. „Een vast dienstverband voor medisch specialisten ligt veel meer voor de hand, omdat op die manier de bestaande koppeling tussen het aantal verrichtingen en het in komen van de specialist zou kunnen worden doorbro ken". Portheine (WD) waarschuwde voor een te. gedetailleerd optre den van de regering. Hij vindt dat een vrije-beroepsbeoefenaar een ruime marge dient te hebben om zijn eigen bedrijfsbeleid te bepa len. Ook gelooft hij niet dat het inkomensbeleid voor alle secto ren van bovenaf mag worden be paald. De fractie steunt de voor stellen echter toch, omdat wan neer de werknemers gevraagd wordt te matigen, dit ook moet worden gevraagd van de vrije-be- roepsbeoefenaren, aldus de libe raal. Acht jaar cel voor heroïnehandelaren AMSTERDAM (ANP) - De recht- bank in Amsterdam heeft giste ren twee heroïnehandelaren ver oordeeld tot acht jaar gevange nisstraf. De twee, een 25-jarige Chinees en een 37-jarige Amster dammer, werden verantwoorde lijk gesteld voor de organisatie van twee heroïnetransporten, waarbij ongeveer 8,5 kilo heroïne van Koeala Loempoer naar Ne derland was gesmokkeld. AMSTERDAM - Minister Gardeniers van CRM heeft gisteravond in het Amsterdamse Van Gogh-must prijs voor de beste persfoto van het jaar '78 uitgereikt. Op de foto ontvangt de winnaar .de Japanner Sadayuki Mikami.het "Gouden Oog". Hij had een foto gemaakt van één van de veldslagen tussen politie en demonstranten bij het omstreden vliegveld. Nanta in de buurt van Tokio. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 6 apr., 19.00 uur en 8 apr., 12.00 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Nikolaus Harnoncourt, uitvoering van Bach's Matthaeus Passion; 7 apr., 15.00 uur, Matinee op de vrije zaterdag, Rott. Philh. Orkest o.l.v. James Conlon; 7 apr., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. YoavTalmi; 9 en 10 apr., 19.15 uur, K C.O.V. Exelsior en het Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Meindert Boekei; 11 apr. 20.15 uur. Oratorium Ver. Groot Noord en het Gewestelijk Orkest o.l.v. Willem Wiesenhahn; 12 apr. 20.15 uur, David Ward, piano. Kleine zaal: 6 apr., 20.15 uur, Amster dams Pianotrio: 11 apr., 20.15 uur, Emmey Verhey, viool, Youri Egorov, piano en Harro Ruijsenaars, violoncel Stadsschouwburg: 6 en 12 apr., 20.15 uur, Publiekstheater met "Vuile handen" van Sartre; 7 apr.. 20.15 en 8 apr.. 14.00 uur, Publiekstheater met "Drie zusters" van Tsjechov; 9 apr., 20.15 uur. Zuidelijk Toneel Globe met "Minna von Barnhelm" van Gotthold E. Lessing; 10 apr., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De repetitie of de bestrafte liefde" van Anouilh; 11 apr., 20.15 uur, Nationaal Ballet. Carré: 6, 7, 10, 11 en 12 apr., 20.15 uur, Neerlands Hoop in Bange Dagen; 9 apr., 20.15 uur, Tiare Hahiti. De Brakke Grond: 6 en 6 apr., 20.15 uur, Nieuwe Komedie met "De vroedvrouw", van RolfHochhuth; 9 t/m 12 apr., 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "La vie en rose" van Nap van der Vinne. Kleine Komedie: 1, 7, 8, 10, 11 en 12 apr., 20.15 uur, Pleuni Touw, Hugo Metsers e.a. in "Lipstick", komedie van Dimitri Frenkel Frank. Nieuwe de la Mar: 6, 7, 9 t/ml2 apr., 20.15 uur. Anne-Wil Blankers, Jeroen Krabbé e.a. in "Een dag uit de dood van verdomde Lo- wietje" van Peter Nichols. Ronde Lutherse kerk (Sonesta hotel): 8 apr., 11.00 uur, koffiecon cert met Henk van Ulsen, boek Prediker "De mens heet mens" en Adriaan Valk, altsaxofoon. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 6 apr., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Pijlers van de samenleving" van Ibsen: 7 apr., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De repetitie of de bestrafte liefde" van Anouilh; 3 en 12 apr., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Het leven een droom" van P. Caldéron de la Barca; 9 apr., 20.15 uur, Federatie Haags Amateur Toneel met "Maan voor misdeelden": 11 apr., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "Bouwmeester Solness" van Ibsen. Congresgebouw: 6, 7, 8,11 en 12 apr., 20.15 uur, Jasperina de Jong "Thuis best"; 9 apr., 20.30 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. Yoav Talmi. Cirucustheater: 12 apr., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting m m.v. het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk met "Die Zauberflöte" van Mozart. Diligentia: 6 en 7 apr., 20.15 uur, Ivo de Wijs "Formule 2"; 8 apr., 11.30 uur, Nelleke Geesink, piano; 8 apr., 14.30 uur, Nikita Maga- loff, piano; 9 apr., 20.15 uur, David Ward, piano; 10 apr., 20.15 uur, Toneelgroep de Spelegast met "Onder het melkwoud"; 12 apr., 20.15 cabaret Tekstpierement "wie zou dat nou zijn?" HOT-Theater: 6. 7. 9. 10, 11 en 12 apr.. 20.30 uur. Muziekfestival. Appel theater: 6.7.10.11 en 12 apr.. 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "Zerken" van Peter van der Linden. Theater in Steeg: 6 en 7 apr., 20.30 uur, Marjol Flore en Robert Kreis. LEIDEN Leidse Schouwburg: 6 apr., 20.15 uur, speelgroep Carrousel met "Met gesloten deuren" van Sartre en toneelgroep Litteris Sacrum met "De grootvizier" van Rene de Obaldia; 7 apr.. 20.15 uur. "Achter de Schelde vrijen de helden", chansonprogramma van Miel Cools: 9 apr., 20.15 uur, "Meneer Masure", blijspel door Claude Magnier, met o.a. Kittv Janssen en André v.d. Heuvel 10 en 11 apr.. 20.15 uur, Wim Kan: 12 apr. 20.15 uur, Mara, Fern. Has Pink", blijspel van Pam Gems. LA K-Theater: 6 apr., 20.30 uur, toneelgroep Centrum met "Roos je". monoloog door Ingeborg Elzevier; 7 apr 20.30 uur. Nieuwe Komedie met "La vie en rose": 8 apr 15.00 uur, kindervoorstel ling Poppentheater de Trekwagen met "Tulpen uit Amsterdam"; 12 apr., 21.00 uur. Poppentheater Jozef van den Berg. Zuiderkerk: 6 apr, 20.15 uur, concert door het Jeugd Kamerorkest Leiden o.l.v. Henk Briër. Lokhorstkerk: 7 apr., 20.30 uur, concert door het Blokfluit En semble van de Streekmuziekschool o.l.v. Piet Kunst. Hooglandse Kerk: 7 apr., 19.15 uur, "Matteus Passion", uitgevoerd door Chr. Oratorium en Jongenskoor Ex Animo, m.m.v. solisten o.l.v. Wim de Ru. Volgend jaar geen reclame meer op radio en tv voor alcohol, medicijnen en snoepgoed DEN HAAG (GPD) - De STER- reclame voor alcohol, medi cijnen en suikerhoudend snoepgoed wordt als het even kan op 1 januari 1980 verbo den. Deze toezegging deed minister Gardeniers (CRM) gisteren aan de Tweede Ka- Op 1 januari treedt de nieuwe Omroepwet in werking en vanaf die dag kan een verbod van deze produkten en van tabaksartikelen door de mi nister van CRM ingesteld worden. Tabaksreclame voor radio en televisie is volgens een ander besluit al verboden en dat zal zo blijven. De ka merleden Scholten en H. de Boer (CDA) en Drenth en Voogd (PvdA) vroegen de minister gisteren of zij nu al met de voorbereidingen van het verbod wil beginnen, zo dat het op 1 januari meteen van kracht kan worden. De minister beloofde dat te zul len proberen. MINISTER SCHOLTEN VAN DEFENSIE: DEN HAAG (GPD) - Het is niet realistisch te verwachten dat de groei van onze defensie-uitgaven boven het huidige groeipeil van 3 procent méér per jaar zal uitstijgen. Het voldoen aan de eisen die een goede defensie stelt mag niet leiden tot een onbeheerste bewapeningsspiraal. We moe ten waken voor het effect van „steeds meer". Dat zei minister Scholten (defensie) gisteravond in Den Haag tijdens een bijeenkomst van de Atlanti sche Commissie, ter herdenking van het 30-jarig bestaan van de NAVO. Om te voorkomen dat de defensie uitgaven boven de 3 procent groei uitkomen zijn - vooral in de materieelvoorziening - strakke maatregelen nodig. De NAVO heeft daar door aanvaarding van een lange termijn defensieplan de eerste aanzet toe gegeven, al dus Scholten. De bewindsman zei dat de afgelo pen 30 jaar een verdedigingsor ganisatie is opgebouwd die door middel van afschrikking een bij drage heeft geleverd aan het ge meenschappelijke doel van oor- logvoorkoming. „Wij richten ons in de NAVO,op de vrede", zei Scholten. In soortgelijke bewoordingen liet minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) zich uit. „De NAVO vervult een essentiële rol voor de bescherming van de waarden en vrijheden van het Westen en een bijdrage aan de stabiliteit in de wereld", zo zei hij. Volgen* Van der Klaauw is er ech ter ook wel reden voor enige kri tiek. De NAVO zou bijvoorbeeld best meer kunnen uitdragen hoeveel aandacht binnen het bondgenootschap wordt besteed aan de bevordering van de ont spanning en de wapenbeheer-^ sing. Ook dient volgens Van der" Klaauw het politiek overleg bin- de NAVO te worden Kwaad vel, noemde de NAVO een „noodzakelijk kwaad in een we reld waarin niet het recht maar de macht de dienst uitmaakt". Hij zei dat overleg een beter middel is dan het NAVO-lidmaatschap ter discussie te stellen wanneer je je zin niet krijgt. Dreigen met terug trekken is geen beleid, zei Bies heuvel, die voorts aankondigde dat in 50.000-voud een folder over de 30-jarige NAVO op de scholen zal worden verspreid. Ook op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel werd gisteren het ju bileum herdacht. Secretaris-ge neraal Luns zei een ontspan- ningspolitiek die niet gesteund wordt door een geloofwaardige verdediging „roekeloos" te vin den. In een speciale vergadering van de NAVO-raad zei Luns dat ontspanning en de bereidheid tot verdediging onlosmakelijk zijn. Hij zei dat de Russen gewan trouwd moeten worden, ondanks hun toenadering tot het Westen. „De NAVO is het belangrijkste instrument van vrede en stabili teit gebleken". BREDA (ANP) - De drie broers Jan (22), Cees (21) en Wim (23) van de B. uit Terheijden en Venlo heb ben bekend de 49-jarige invalide P. Fens uit Terheijden te hebben verdronken. Ze waren bang, zo hebben ze tegenover de rijkspoli tie verklaard, dat het slachtoffer aangifte zou doen van een mis handeling door hen. Dat is gister avond meegedeeld op een pers conferentie in Breda. De ver dachten hebben een gedeeltelij ke bekentenis afgelegd. Het slachtoffer wilde zaterdag avond omstreeks één uur zijn zoon in een plaatselijk cafe in Terheijden ophaien na een koor repetitie. Terwijl hij buiten het café op zijn zoon wachtte werd hij door de drie verdachten mishan deld. Het motief hiervoor is vol gens majoor J. Haisma van de rijkspolitie niet duidelijk. Na deze mishandeling werd het slachtoffer gedwongen de drie verdachten via Breda naar Ant werpen te brengen met zijn auto. Onderweg werd van bestuurder gewisseld. Na een kort bezoek aan Antwerpen reed men terug naar Breda. Gedurende de rit werd het slachtoffer opnieuw en kele keren mishandeld. Eenmaal terug in Breda besloten de drie broeFS zich van de heer Fens te ontdoen, omdat hij wel eens aangifte zou kunnen doen. De au to werd naar het Markkanaal in Terheijden gereden, waar het slachtoffer volkomen geslagen achter het stuur werd gezet. Nadat de vier portieren wa ren afgesloten is de auto vanaf een sterk hellend talud het water ingeduwd. Toen de zoon zijn vader niet aantrof buiten het café werd een vergeef se zoekactie gestart. Maandag kwam het recherche-on derzoek op gang. Tijdens een buurtonderzoek meldde zich een getuige die vertelde dat hij de mishandeling bij het café had zien gebeuren. Hij wist boven dien te vertellen wie de drie ver dachten waren. Deze getuige had zich niet eerder bij de politie ge meld omdat hij elders in Neder land verbleef en niet op de hoogte was van de vermissing van Fens.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7