Angst voor represailles in Endegeest niet nodig Tweede wijkbureau van politie in de Kooi ITïiSJK^ SS] i Staatssecretaris: Klachten wèl indienen VVN wil voor jeugd van 16 tot 18 jaar bromfietslessen DONDERDAG 5 APRIL 1979 LEIDEN/DEN HAAG - Als familieleden van patiën ten van Endegeest een duidelijke reden hebben om bij de inspectie voor geestelijke volksgezond heid een officiële klacht in te dienen, moeten ze dat niet uit angst voor re presailles laten. Het is de inspectie nooit gebleken dat die vrees ge rechtvaardigd is. Dit antwoordt staatssecretaris Ve der-Smit (volksgezondheid) op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Beckers-De Bruijn (PPR). Het kamerlid had de staatssecretaris gewezen op de mogelijkheid dat familieleden een klacht over de behandeling van patiënten maar niet zouden indienen uit angst dat zoiets de behandeling, bij wijze van wraak, nog zou verslechteren. Veder- Smit acht het wel mogelijk dat familieleden die vrees hebben, maar vindt dat niet juist. Beckers-De Bruijn had de vragen gesteld naar aanleiding van een artikel in deze krant over een uit voerige klacht die mevrouw L. 'Uitlatingen LCC- man onsmakelijk' PvdA boos over uitspraken van Van Egmond LEIDEN - Er gaat een brief van de Partij van de Arbeid-gemeente- raadsfractie naar het bestuur van het LCC (Leids City Centrum - een belangengroep uit het be drijfsleven) waarin de socialisten opheldering zullen vragen over uitlatingen die bestuurslid Van Egmond van het LCC over de fractie van de Partij van de Ar beid heeft gedaan. Raadslid mevrouw Koning vindt de uitlatingen die Van Egmond dinsdagavond op een ledenver gadering van het LCC heeft ge daan "onsmakelijk". Ook heeft zij zich geërgerd aan de uitlatin gen die Van Egmond in het LCC- jaarverslag heeft gedaan, maar die moeten wellicht nog met een korrel zout worden genomen. Van Egmond noemde in verband met het beleid van de gemeente het woord "dictatuur". Mevrouw Koning: "Ik pas er voor. Met dit soort mensen wil ik eigenlijk niet meer overleggen". Het raadslid Ranner sloot zich bij haar aan: "Ik voel er geen ene sodemieter meer voor om nog met deze club te praten". Volgens wethouder Waal is het overleg met het LCC op dit mo ment goed. Hij vindt het wel kwalijk dat ambtenaren door Van Egmond in diskrediet zijn ge bracht. Filmhuis In het Filmhuis van het Vrije tijdscentrum (Breestraat 66) wordt morgenavond de film "Mens uit Marmer" van de Poolse regisseur Andrezj Wadja uit 1977 gedraaid. Hoofdpersonen in de film zijn een aankomend cineaste en een metselaar. De laatste wordt als held van de arbeid geëerd en de cineaste wil daarover een tv-film maken. De voorstelling begint om ne gen uur 's avonds en de toe gangsprijs bedraagt vijf gul den. Filmopnamen In de Breestraat zullen zondag filmopnamen worden ge maakt voor de film van "Kort Amerikaans". Dat betekent dat voorzieningen getroffen moesten worden voor de Ne derlandse danskampioeiu- schappen die op dezelfde dag in de Stadsgehoorzaal wor den gehouden. Aan de voor ronden van dit kampioen schap doen zondag 800 dan sers mee en komen er drie or kesten. Besloten is nu om de deelnemers via een speciale route naar de achterzijde van de Stadsgehoorzaal (Aal markt-kant) te leiden zodat ze daar naar binnen kunnen. Folk-avond In 't Breehuys aan de Breestraat 19 wordt morgen weer een folk-avond gehouden. De Ramshackle Stringband treedt die avond op en brengt een repertoire van oude blue- grass, old-time en ballads*. De Smit uit Katwijk bij de inspectie heeft ingediend over de wijze waarop haar vader jarenlang in Endegeest is behandeld. De klacht werd pas ingediend nadat de man naar een andere inrich ting was overgeplaatst. Volgens mevrouw Smit is van een be hoorlijke lichamelijke of geeste lijke verzorging van patiënten in herenpaviljoen D, waar haar va der verpleegd werd, geen sprake. Zijn klachten binnen Endegeest niet bespreekbaar. De staatsse cretaris zegt kennis te hebben genomen van de opvatting van mevrouw Smit, maar reageert daar verder niet op. Personeelsgebrek Op de vraag van het kamerlid Bec kers-De Bruijn of personeelsge brek bij Endegeest met recht als excuus aangevoerd kan worden, antwoordt de staatssecretaris: zou kunnen worden gesproken als de opvatting van degene die de klacht heeft ingediend door de resultaten van het onderzoek naar haar klacht bevestigd wor den. De personeelsformatie van Endegeest is, ook op de onderha vige afdeling, sedert enkele jaren duidelijk verbeterd". Mevrouw Veder-Smit deelt verder mee dat er sedert 1 oktober 1977, toen de huidige inspecteur voor geestelijke volksgezondheid in dienst trad, geen soortgelijke klachten over Endegeest zijn binnengekomen. Wel bevestigt ze dat in de zomer van 1976 een klacht is ingediend naar aanlei ding van het feit dat een patiënt als gevolg van te heet badwater tweede- en derdegraads brand wonden had opgelopen. De staatssecretaris geeft toe dat de beantwoording van deze klacht lang op zich heeft laten wachten, doordat de patiënt kort na de ge beurtenis, die in november 1979 plaats had, was overgeplaatst. Inmiddels is de klacht wel beantwoord. Garantie Op de vraag van Beckers-De Bruijn ADVERTENTIE (Ingezonden Mededeling) Wordt autoloze zondag opnieuw ingevoerd LEIDEN. UPA. Naar verluidt bestaat er een kans dat de autoloze zondag weer wordt ingevoerd. Als oorzaak wordt ge noemd de huidige moeilijkheden in het Midden Oosten en de nogal forse prijs verhogingen die de OPEC-landen willen doorvoeren. De enige mogelijkheid om een nieuwe autoloze zondag te voorko men is een vrijwillige beperking van het autogebruik. Zo kunt u wanneer u een auto gaat kopen en uw oude wilt inrui len het best meteen naar garage Kamsteeg gaan. Daar vangt u twee vlie gen in één klap: u krijgt vrijwel zeker de hoogste inruilprijs en u bespaart u een hoop heen-en-weer-gerij en dat scheelt weer een hoop energie. Gewoon in één keer naar Kamsteeg dus. groep bestaat uit Nout Grup- stra, Peer van der Burgh en Giel Hekkens. De "Mirakel- soos" van 't Breehuys waar het optreden plaats heeft is vanaf half negen geopend en de toegangsprijs bedraagt twee gulden. Klaverjassen De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert morgen een klaverjas- en jo- keravond in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. De wed strijden waarbij het onder meer gaat om eieren beginnen om acht uur. Amnesty Amnesty International houdt vandaag een schrijfavond. Belangstellenden worden uit genodigd brieveh te schrijven naar verschillende landen ten bate van mensen die gevan gen zijn gezet vanwege hun mening, ras of geloof. De schrijfavond wordt gehouden in het gebouw van de Leidse Studenten Ekklesia en begint om acht uur. Mexico In de loge der Vrijmetselaren aan de Steenschuur 4-6 wordt zaterdag een lezingavönd georganiseerd door de kerk van Jezus Christus van der heiligen der laatste dagen. De heer en mevrouw Kirschboom uit Heemstede vertellen aan' de hand van dia's iets over Mexico van nu en de archeo logische oudheden. Zomerzegels Op verzoek van een van de Leidr. se postagentschappen melden we dat behalve op het hoofd postkantoor en de bijkanto ren ook zomerzegels verkrijg baar zijn bij de postagent schappen. LEIDEN - Na de vestiging in de Merenwijk krijgt de Leidse politie binnen af zienbare tijd de beschik king over een tweede wijkbureau. Dit bureau zal aan de Surinamestraat (Kooiwijk) worden geves tigd. Het college van B en W ging vorige week akkoord met een voorstel van de commissie voor financiën om een huurovereenkomst aan te gaan met de woningbouwvereni ging "Ons Doel" voor de huur van het souterrain Surinamestraat 2 en een aan dit perceel grenzende ruimte. Wanneer de wijkagent J.W. van Beek in de Kooi zijn eigen onder komen zal kunnen betrekken is nog niet helemaal duidelijk om dat het besluit van B en W eerst nog door de gemeenteraad moet en vervolgens de nodige bouw kundige voorzieningen aan het perceel moeten worden getrof fen. Volgens hoofdinspecteur J.H. La Riviére van de Leidse politie zijn er op dit moment vergevorderde plannen voor een derde wijkbu reau in het Morskwartier. "Daar voor worden nog onderhandelin gen gevoerd met ehige bouwon dernemers. Vrijwel zeker is in elk geval dat het bureau in de buurt van de Smaragdlaan zal verschij nen", aldus hoofdinspecteur La Rivière. Het streven van de Leidse politie is er op gericht om de wijkagenten in de wijken die wat verder van de binnenstad en dus van het hoofdbureau aan de Zonneveld straat, zijn gelegen hun eigen on derkomen te geven. Vandaar dat op dit moment ook de mogelijk heid Wordt onderzocht voor de vestiging van een vierde wijkbu reau in Zuid-West. La Rivière: "Wij willen de wijka genten een steunpunt in de wijk geven, waar in een wat vertrou welijke sfeer de klachten van de bewoners kunnen worden be handeld. Voor de bewoners is het ook een prettige zaak omdat zij dan dicht in de buurt, in de eigen wijk, hun verhaal kunnen doen en niet helemaal naar de Zonne veldstraat hoeven te komen". welke mogelijkheden zij ziet om de patiënten van psychiatrische inrichtingen op korte termijn de verzorging te garanderen waarop zij recht hebben, antwoordt Ve der-Smit dat zij slechts wettelijke voorwaarden kan scheppen en verbeteren. „Het zijn degenen, die met de behandeling en ver zorging belast zijn op wie het in de concrete situatie aankomt. In het algemeen kwijten zij zich ge lukkig goed van hun - vaak moeilijke - taak". Als er reden tot klagen is moeten de patiënten of hun relaties zich op de eerste plaats wenden tot dege nen, die met de behandeling en verzorging belast zijn, zo vindt mevrouw Veder-Smit. De staats secretaris wijst erop dat in de gemeenteraad van Leiden in middels het voorstel is gedaan om een klachtencommissie voor Endegeest in het leven te roepen. Maar als binnen de instituten klachten niet of onvoldoende be handeld worden, kan men zich ten allen tijde tot de inspectie wenden, aldus Veder-Smit. De werkplaats van de politie aan de Catharijnestraat waar de in beslag genomen bromfietsen worden bekeken. len. Mocht dit niet lukken dan hopen we in elk geval buiten schoolverband nog de nodige jeugd te pakken te krijgen. Wat ons betreft hoeven die les sen niet direct verplicht ge steld te worden, dat kan even tueel altijd nog na vertoop van tijd gebeuren". Bij de Leidse politie staat men in eerste instantie niet on welwillend tegenover het ini tiatief van WN. Hoofdin specteur JH.LaRivière: "Het is een loffelijk streven en in principe juichen wij dergelij ke initiatieven dan ook toe. Elke kennis van verkeer en verkeersregels die je er bij de bromfietsers in kunt pompen is meegenomen". "Want hoe je het odk wendt of keert, een bromfiets is en blijft een gevaarlijk voertuig, vooral in een binnenstad. Met een bromfiets kun je je heel gemakkelijk en relatief snel verplaatsen en bovendien zijn diegenen, die op zo'n brom fiets zitten meestal van een leeftijd waarin men geneigd is overal lak aan te hebben". In dit verband noemt La Rivière ook de sterke neiging bij de jeugd om de snelheid van hun vehikels via enkele eenvoudi ge ingrepen aanzienlijk te verhogen. "Dat is vaak de oorzaak van een heleboel el-, lende", aldus La Rivière, "want het opvoeren van een bromfiets gaat altijd ten koste van de veiligheid, in het bij zonder de remcapaciteit. Daarnaast is het natuurlijk een groot verschil of je nu met een gangetje van tien of met een vaart van vijftig tegen een muur oprijdt". Wat verwacht La Rivière van een mogelijk instellen van bromfietslessen? "Ik hoop dat het net als het verplicht stellen van de helm zal leiden tot een selectiever gebruik van de bromfiets, maar het is nu nog maar de vraag of de hele zaak wel van de grond komt, dat zal in belangrijke mate af hangen van de medewerking van de scholen". Veilig Verkeer Nederland (WN) wil dat, gezien de on gevalsstatistieken van de laatste jaren, de veiligheid van de bromfietser in het ver keer wordt verhoogd. WN wil dat bereiken door het instellen van bromfietslessen voor jon geren tussen de 16 en 18 jaar. Zo'n brommeropleiding zou dan kunnen worden afgeslo ten met een examentje met daaraan verbonden een ver- keerscertificaat. Uit de ongevalsstatistieken blijkt dat in 1976 144 brom fietsers in de leeftijdvan 16 tot 20 jaar om het leven kwamen en er een kleine 12.000 gewond raakten. Cijfers waaruit vol gens WN duidelijk blijkt dat alles in het werk moet worden gesteld om het bromfietsver- keer veiliger te maken. Het verplicht dragen van de bromfietshelm heeft daar al behoorlijk toe bijgedragen maar naar de mening van WN nog niet voldoende. Vandaar het initiatief voor die bromfietslessen. De heer G. Klasen van Veilig Verkeer Nederland: "Wij zou den die lessen zowel praktisch als theoretisch willen opstel len. Het is belangrijk om de bromfietsers een beetje techni sche kennis van hun machine bij te brengen, zodat ze weten hoe ze met een bromfiets moe ten omgaan, hoe ze hem in be dwang moeten houden. Daarnaast is het belangrijk om aandacht te besteden aan de verkeersregels. Maar je moet de jongeren niet alleen vertellen wat ze wel en niet mogen maar ook laten zien wat er gebeurt wanneer ze met een bromfiets aan het verkeer gaan deelnemen, wat voor invloed dat heeft op het overige verkeer. Nu is het nog dikwijls zo dat jongens en meisjes zomaar op een brom fiets stappen en ermee gaan rijden". Het ligt bij de initiatiefnemers ook in de bedoeling om binnen de lessen ruimte te creëren voor het uitwisselen van erva ringen. "Jongeren die al een ongeluk met een bromfiets hebben gehad anderen op be paalde gevaren laten wijzen. Van leeftijdsgenoten zal men immers sneller iets aanne men", aldus de heer Klasen. WN hoopt in de maand sep tember met een eerste experi ment kunnen begin nen. Klasen:"Verschillende scholen hebben al toegezegd te willen meewerken. Het zou leuk zijn als het in de toekomst helemaal via de scholen zou kunnen lopen maar dat zal wel erg moeilijk worden bin nen de huidige roosters. We zijn trouwens al jaren aan het knokken voor verkeersonder- wijs op de middelbare scho- LEIDEN - In het bijzijn van vele Egyptische en Ne derlandse autoriteiten hebben prinses Beatrix en prins Claus gisteren in het Rijksmuseum van Oud heden in Leiden de Nubische tempel van Taffeh ge opend. Het prinselijk paar verrichtte de opening door de speciale verlichting voor de tempel aan te steken. De opening van de tempel werd door Nederlandse en Egyptische vertegenwoordigers aangegrepen om de culturele verbondenheid tussen beide landen te be nadrukken. "De tempel is een symbool voor de cul turele relatie tussen beide landen", aldus directeur dr H. Schneider van het museum van Oudheden. De leider van de Egyptische delegatiel ir. Hassan El Ashiri noemde de tempel 'het hart van Egypte. "Dit is Egypte in Nederland". De Egyptische ambassa deur in Nederland Amin Samy sprak de hoop uit dat de tempel symbool wordt van de vriendschap tussen twee volken. Van alle kanten werd speciale waardering uitgespro ken aan het adres van de oud-directeur van het Mu seum van Oudheden, prof. dr. A. Klasens. Hij had een belangrijk aandeel in de redding van de Taffeh-tem- pel. Directeur Schneider roemde zijn voorganger als iemand die het museum van Oudheden in een nieuw tijdperk bracht. Bij de opening ontving prinses Beatrix het eerste exemplaar van een speciaal boek, dat museumdirec teur Schneider over de redding en wederopbouw van de tempel schreef. Na de openingshandeling traden prinsens Beatrix en prins Claus als eersten de ingewijde tempel binnen. Later bekeken zij ook de vernieuwde ruimten'van het museum. ■.^sêêêêÊÊÊ

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3