Wanneer u kabel-tv krijgt H W nJfÉ S'f v y Si SM' /O//. Zorg over Alpheuse houding jegens kernenergie A "DAT ZIJN BOMMEN Wijkenplan en aanleg fasering stadskabei leiden f li'*" 37 n/S DONDERDAG 5 APRIL 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 LEIDEN - Op de vraag wanneer bepaalde Leidse wijken worden aangesloten op het kabeltelevi sienet geeft onderstaande kaart een antwoord. De Stichting Kabelnet Leiden heeft deze nieuwe kaart laten maken omdat de eerste uitgave in middels sterk verouderd bleek. Ten gevolge van de langdurige vorstperiode en andere (niet voorziene problemen) is de wijkvolgorde nogal gewijzigd, zoals het er nu uitziet zal halverwege 1980 heel Leiden "bekabeld" zijn. De eerste wijk in Leiden die voorzien werd van kabel-tv was de Merenwijk. Dat gebeurde door de Stichting Kabelnet Merenwijk. Het reste rende gedeelte van de stad wordt verzorgde door een gemeentelijke stichting. Voor heel Leiden wordt het signaal geleverd via de mast die in Oegstgeest staat. 2e uitgave, maart 1979 Wijzigingen voorbehouden .v >JZ .37. m//^ 7/i&\ V* 4 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Contact Groep Milieu laat zich bezorgd uit over het standpunt van het gemeentebestuur van Alphen inzake de energievoor ziening. Dit omdat de gemeente zich niet opwerp tegen (volgens de Contact Groep Milieu) „een zijdige voorlichting" over kern energie in het maandblad Infor matie van de VEEN (de Vereni ging Exploitanten van Elektrici teitsbedrijven in Nederland), waarvan ook Alphen lid is en dus (mede)-verantwoordelijk is. De Contact Groep Milieu in Alphen ("verzamelpunt" voor klachten van burgers over het milieu) werd in januari van dit jaar door de Vereniging Milieudefensie (VMD) benaderd met het verzoek om bij de Alphense gemeente raad aan te dringen op spoedige Wijk Start en aanleg In de gearceerde wijken is de aanleg gereed, of inmiddels aangevangen 8t/m10en36 1ekwartaal197S 11t/m1618en20 2ekwartaal1979 23,252528,3032 3e kwartaal1979 2^,27293133.34 ie kwartaal1979 71719.2122.35 1e kwartaal1980 37 2ekwartaal1980 li Vv^ beantwoording van een door de VMD in april 1978 toegezonden brief. De VMD had door middel van een schrijven aan alle leden van de VEEN geprotesteerd te gen artikelen over kernenergie in het maandblad Informatie. Vol gens Milieudefensie wordt in dit blad steeds weer een pleidooi ge voerd voor elektriciteitsproduk- tie met behulp van kernenergie. De VMD en talrijke andere mi- lieubeschermende instanties hebben ernstige bezwaren tegen het gebruik van kernenergie, vooral omdat er veiligere alterna tieven voor handen zijn. "Wij constateren verder", schreef de VMD aan de VEEN-leden, "dat kernenergie in de Neder landse samenleving sterk in dis cussie is, en vinden het dan ook onjuist dat een eenzijdige voor lichting over deze vorm van energie wordt gegeven, terwijl de daarvoor bestaande alternatie ven op twijfelachtige gronden worden gekleineerd". Nadat de brief op 11 mei 1978 wel de aandacht van de betreffende commissies heeft gehad bleef een antwoord aan de VMD evenwel uit. De VMD zocht daarop con tact met de Contact Groep Milieu. Deze beantwoordde aan het ver zoek van Milieudefensie door een brief aan de Alphense gemeente raad te sturen, waarin werd ge vraagd de brief van april 1978 van de VMD, "over zeer noodzakelij ke voorlichting aan de burgers betreffende energievraagstuk ken", zo spoedig mogelijk te beantwoorden. Daarnaast wer den nog een drietal vragen ge steld waarmee de Contact Groep Milieu verder op de situatie om trent de voorlich ing inspeelde. Die brief ging eind januari de deur uit en het verwonderde Alphense milieu-groep echt niet dat de brief niet stond vermeld op de lijst van bij de gemeente ingeko men brieven over de maand ja nuari. Wél was men verwonderd toen de brief niet op de lijst van februari genoteerd stond. Een telefoontje leerde dat "er aan ge werkt werd, dat de brief volgende maand bij de ingekomen stukken gevoegd zou worden". Opnieuw bleek dat niet het geval. Wel werd de situatie maandag avond jongstleden besproken in de commissie voor de gemeente bedrijven voor de electriciteit, gas en water (kortweg Elgawa). In die commissie, onder voorzitter schap van wethouder J. J. Goed hart, zit ook W. J. Nieuwland, di recteur van de gemeentebedrij ven en vertegenwoordiger van Alphen in de VEEN. De Contact Groep Milieu vroeg zich af in hoeverre de gemeenteraad (ofwel leden daarvan in de commissie) invloed hebben op het standpunt dat door de vertegenwoordiger van de gemeente bij de VEEN wordt ingenomen en wat hun standpunt is inzake de eenzijdige informatie over kernenergie. Omdat de raadscommissie Elgawa hun vertegenwoordiger bij de VEEN niet adviseerde om te plei ten voor evenwichtiger en objec tievere informatie (door de Con tact Groep Milieu juist zo ge wenst) neemt de Alphense groep een verontruste houding aan. "De woorden van Nieuwland zijn zaligmakend. Hij vertelde dat er evenwichtig werd geïnformeerd waardoor de commissie, en dus de gemeente Alphen, niet zal pro testeren tegen de berichten over kernenergie. Zij zijn het eens met de voorlichting". Touwtrekken "Het wordt nu dus trouwtrekken of die voorlichting inderdaad een zijdig is. Dat blijft nu discutabel. Wij kunnen de gemeente echter wijzen op Interformatie. Het blad uit september is voor 100% ge vuld met voorlichting daarover. Als we heel voorzichtig een conclusie mogen trekken kun nen we dan ook, als de gemeente niet tegen de voorlichting protes teert, zeggen dat Alphen voor stander zou zijn van elektrici- teitsproduktie met behulp van kernenergie", vertelt Leo van Baaien van de Contact Groep Mi lieu. "Maar door dat wijd en zijd te verkondigen zouden we ons niet erg geloofwaardig maken. En dat is onze bedoeling niet". Ook nog zeemijn gevonden in Gouwe WADDINXVEEN - "Toen we een kwartier na de eerste de tweede naar boven haalden, zei éen van m'n mensen: "Verrek, dat zijn bommen. Ik wilde er eerst niet aan, maar ik ben toen toch maar wat mensen gaan waar schuwen. De eerste bom hadden we in een stroppie net boven het water hangen en die hebben we met stroppie en al maar voorzichtig naar de bodem laten zakken. Je weet maar nooit, hoewel: echt bang ben ik geen moment geweest. Ik bagger al zo'n dertig jaar en ik heb wel eens Zeemijn vaker wat van van dat spul naar boven gehaald". Gouwebodem een geultje onder het ding door te graven, kon er worden gehesen, door kraanma chinist Gerrit Blonk (33) uit Krimpen aan den IJssel. Die met gemengde gevoelens de kraan bediende. "Je zit op zo'n moment toch wel ergens aan te denken", wilde hij best toegeven. Zo vatte molenbaas/eigenaar L. van der Rijt (45) uit Nieuwegein de belevenissen van gistermorgen rond zeven uur samen. Bij bag- gerwerkzaamheden in de Gouwe, direct ten zuiden van de grote, drukke verkeersbrug, haalde zijn baggermolen in een kwartier tijd twee kolossale brisant-bommen naar boven. "Dat spul" Dat er in de Goude nog meer van "dat spul" lag werd gistermiddag even na enen duidelijk. Een dui ker van de genie, de 40-jarige ser geant Rob Rademaker, vond toen vlak naast de gedropte bom een grote ronde cilinder. "Ik voel rin gen aan de zijkant met een gat erin. Achterin is het ding hele maal open, ik kon er met m'n hele arm in", zo vertelde hij liggend in het water aan manschappen van de Explosieven Opruimings dienst. Die konden met die in formatie niet zoveel beginnen. "Laten we dat ding dan in een strop maar voorzichtig boven halen, kunnen we altijd nog zien wat het is", zo werd besloten. Van de tweede bom wist men dankzij de informatie van Rob Rademaker, dat die hoogstwaar schijnlijk ook geen ontsteker be vatte. Tot opluchting van de springstof-specialisten. Majoor H. Kuiper, coördinator van de opruimingsactie: "Daardoor zijn die dingen veel minder ge vaarlijk, maar zeker niet gevaar loos. Ze zitten namelijk nog vol met explosieven, maar ze gaan niet af door trillen of een spon taan schokje. Daarvoor is een ontsteker nodig". En die ontste kers zijn wèl uitermate gevoelig en in elk geval hoogst onbe trouwbaar. Die tweede bom kon zonder veel moeite met een takel met grijper, opererend vanaf een binnenschip, boven water wor den gehaald. Resteerde nog het derde, onbeken de ding. Oorlogstuig of wat an ders? Nadat duiker Rob Rademaker een touw om het geval had aange bracht, hij had er zelfs nog een schop voor nodig, om op de Wat er boven water kwam was niet niks. "Een zeemijn", wist Rob Rademaker meteen. Groter nog dan de twee bommen, die met hun 500 kilo springstof niet tot de kleintjes werden gerekend. Ook de mijn was, zoals al werd ver wacht, vrij van gevoelige ontste kers en kon dus in het ruim van het binnenschip worden gelegd. Het oorlogstuig zou verder over land worden afgevoerd om te worden vernietigd. Uit het eerste vluchtige onderzoek konden de mensen van de Explo sieven Opruimingsdienst niet di rect de herkomst duidelijk ma ken. "Het kan Amerikaans spul zijn, maar ook net zo goed wapen tuig van de andere kant. Dat zal nader onderzoek moeten uitwij zen". Omwonenden, die al sinds lange tijd wonen in Waddinxveen hou den het op herkomst van de geal lieerden. Die voerden menigmaal een bombardement uit op de toenmalige brug over de Gouwe en de daar dichtbij gelegen fa briek waar oorlogsmateriaal werd gemaakt. De mijn, zo giste men, was mogelijk geplaatst met de bedoeling de brug op te bla zen. Voorzichtig tast één van de mannen van de mijnopruimingsdienst de onderkant af van de grote zeemijn, die werd gevonden in d< Gouwe bij Waddinxveen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27