Twee-nul voor Francesco Moser Sanders "zo slecht" dat ik zelf niet begrijp dat ik won Cruijïï en tokens vermoedelijk voor tonnen opgelicht Dubbelspel een complete farce Italiaan wint Gent-Wevelgem voor De Vlaeminck en Raas De Melkman brengt weer voordeel mee! STAAT DER NEDERLANDEN Si LENING 1970 PER 19SO/19S9 DONDERDAG 5 APRIL 1979 SPORT PAGINA 21 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Hoewel Louk Sanders gistermid dag vanuit speltechnisch oogpunt bekeken een dieptepunt is zijn carrière kende, maakte hij in fi nancieel opzicht een hoog tepunt mee. De Leidenaar trof namelijk in de Zuidafrikaan David Schneider de slechtste speler van het prof tennistoernooi in Rotterdam en weet zich daardoor, mede dankzij een bye met Rolf Thung in het dubbelspel, op dit moment al verzekerd van een inkomen van ruim 6000 gulden. Ongeveer een zevende gedeelte van hetgeen hij in het gehele jaar 1978 binnen haalde. Een opvallend honorarium voor de huidige nummer 149 van de we reldranglijst, die vandaag op nieuw zal worden geconfron teerd met Björn Borg. Vorig jaar kon Sanders de schade tegen de drievoudige Wimbledon-kam- pioen nog beperken tot 2-6, 3-6. Als hij vandaag in dezelfse vorm steekt als gisteren hoeft hij op geen enkele game te rekenen. In een tijdsbestek van een uur en 37 minuten worstelde hij drie sets met Schneider. Dat hij uiteindelijk als ven kwam, dankte hij voor een groot deel aan de 23-jarige inwo ner van Johannesburg. De Zuid afrikaan die momenteel in de zelfde positie verkeert (namelijk de 82e), als waarin hij vorig jaar afsloot, had nog nauwelijks afge rekend met een griepaanval, laat staan dat hij kon afrekenen met Sanders. Opwinding Dat Schneider desondanks een half uur een riant uitzicht heeft gehad op de overwinning, zegt dan ook Kansloos genoeg over het niveau waarop zijn tegenstander zich bewoog. Louk Sanders overtrof Schnei der in de eerste set gemakkelijk Uitslagen eerste ronde: Loek Sanders (Nedl-David Scheider (ZA) 1-6, 6-3, 6-3. Tweede ronde: Johan Kriek (ZafKlose Luis Clerc (Arg) 6-4, 6-2, Wojtek Fibak (PoI.FZeljko Franulovic (Joel 6-4, 6-2, Raul Ramirez (Mcx>-Paul Kronk (Aus) 6-2, 7-5, Peter Flemming (VS^-Buster Mottram (GB) 6-3, 6-4. Dubbelspel eerste ronde: Anand en Vij- aj Amritraj (Ind>-Fred McNairen Frew McMillan VS/Zaf)6-7,7-6, (7-5), 6-3, Bob Carmichaelen Brian Teacher (Aus/VSF David Lloyd en Mark Cox (GB) 7-6, (7-5), 6-2, Peter Flemming en John McEnroe <VS>-Paul van Min en Sion Sörensen (Ned/No) 6-4 en 6-2. in negatieve zin en drukte dat uit in de verliescijfers van 1-6. Pas toen Sanders zich halverwege de tweede reeks opwond over een in zijn ogen onjuiste beslissing van een lijnrechter, bracht hij zijn spel enigszins op peil. „Vanaf de tribune kwam dat mis schien zo over, omdat ik toen punten ging scoren maar beter ben ik zeker niet gaan spelen. Alleen wat feller. Het geheel moet een erg trieste indruk hebben gemaakt op het publiek. Daarom kan ik alleen maar blij zijn dat er op het moment dat ik speelde nog zo weinig toeschouwers waren. In het begin was ik al blij dat ik een bal in het vak kon slaan, laat staan in de hoek. Ik voelde me sloom en slap en was blij als de bal weg was". Hoewel Schneider onbewust (on der meer via twaalf dubbelfou- ten) alle mogelijke moeite deed om zijn opponent tegemoet te komen, sleepte Sanders zich naar de finish, die met 6-2, 6-3 verre van overtuigend werd gehaald. De Leidenaar kwam dan ook pas in vorm toen hij aan zijn nabe schouwing begon: „Ik begrijp niet dat ik een partij waarin ik zo slecht tenniste nog heb kunnen Met de winst op Schneider die zijn vrij hoge klassering op de spe lersranglijst onder meer heeft te danken aan een plaats in de halve finale vorig jaar in Johannesburg, heeft Sanders zijn doel in Rotter dam dit jaar overigens al weer be reikt. „De tweede ronde tegen Borg telt eigenlijk al niet meer mee. In die partij ben ik eenvou dig kansloos. Daarom moest ik winnen van Schneider om nog wat punten binnen te halen. Op die manier stijg ik de nodige plaatsen waardoor ik straks wel licht geen kwalificatietoernooien meer hoef te spelen". Sanders hoopt begin juni tijdens de open Franse kampioenschappen in Parijs te kunnen profiteren van zijn „Rotterdamse" succes. Tot die tijd wijdt hij zich aan de com petitie die hij om financiële rede nen prefereert boven internatio nale toernooien. „Sportief gezien is die Nederlandse competitie onbevredigend voor me, omdat er vrijwel geen sprake is van een uitdaging. Om als prof financiële zekerheid te hebben is deelneming echter erg belang rijk", aldus Sanders die als een computer zijn kansen pleegt te berekenen. „Ik denk tijdens de partijen vaak aan de punten die ik tegen bepaalde tegenstanders moet veroveren. Het kan daar door gebeuren dat ik nogal eens onder druk speel, Krampachtig, maar vandaag was daar geen sprake van. Ik was er eenvoudig niet". Hetzelfde gold voor Schneider die vorig jaar eenmaal opzien baarde door de dubbelspelpartner van John McEnroe, Peter Fleming, te verslaan. Fleming zorgde giste ren op zijn beurt voor een verras sing door de als achtste geplaat ste Engelsman Buster Mottram buiten het Sportpaleis Ahoy' te zetten. JAN PREENEN TENNIS - Betty Stöve heeft giste ren met haar Franse partner Frantjoise Durr in het internatio nale tennistoernooi van Osaka een gemakkelijke overwinning behaald op de Amerikaanse combinatie Carillo/Acker. Louk Sanders: "Ik was al blij als de bal weg ROTTERDAM (GPD)- Dat het dubbelspel tijdens het proftennis toernooi in Rotterdam weinig voorstelt, is gisteren weer eens gebleken. Nadat eerder Björn Borg op een zijspoor was gezet, omdat hij had ingeschreven met zijn coach Bergelin, bleek vervolgens de inschrijving van het „mysterieuze" duo Nilson- Wiatt op een grap te berusten. In de kleedkamer van de spelers heeft aan het begin van deze week een inschrijvingsformulier gelegen voor het dubbelspel. Controle op de correcte invulling ervan heeft niet plaats gevonden. Zo kon het derhalve gebeu ren dat iemand zomaar twee willekeurige namen heeft inge vuld. Het gevolg is dat het koppel Masters-Kriek, dat in de openings partij moest opdraven tegen Nilson en Wiatt, zonder te spelen in de tweede ronde kwam. Hetzelfde overkwam Sanders en Thung, die eveneens een bye hadden. Franco Bartoni, de man die de supervisie heeft over de Grand Prix-toernooien: „We dachten dat het twee locale spelers waren". En hoofdscheids- rechter Erik Savalle: „We verkeerden in de veronderstelling dat we die Amerikanen Nilson en Wiatt wel kenden". Eén van de twee open plaatsen had kunnen worden opgevuld door de Nederlanders Gorter en Fok. Ze hadden echter niet de moeite genomen om in te schrijven en dat terwijl de verliezers in de eerste ronde 600 gulden per persoon inden. MADRID (GPD) - „Ik ben naar Spanje gekomen omdat Cruijff en Neeskens mijn hulp hebben ingeroepen. Zij voelen zich opgelicht door Michel Georges Basilevitch". Dit zei Cor Coster tijdens een persconferentie in Barcelo na. Cor Coster had gisteren een bespreking met de financiële adviseur van Cruijff en Neeskens, Michel Georges Basilevitch. Coster had er zijn twijfels over of Basilevitch in staat zou zijn om zijn schulden, veroor zaakt door wanbeheer van het vermogen van Cruijff en Neeskens, terug te betalen. Voor de Catalaanse zakenwereld is het altijd een raadsel geweest v Cruijff en later Neeskens hun vermogen in Spanje hebben laten beheren door Basilevitch. Basilevitch vestigde zich elf jaar geleden in Barcelona, waar hij in aansluiting op zijn verleden als mannequin voor het mode huis Pierre Gardin in Parijs, een boetiek begon. Al spoedig drong hij door tot de hoogste mondaine kringen van Barcelona, waar hij door indruk te maken vaste voet kreeg bij de familie Cruijff. Basilevitch kwam in oktober van het vorig jaar pas in Nederland voor het eerst in het nieuws, toen bekend werd door welke financiële manipula ties hij Johan Cruijff met zijn zakelijke activiteiten in een moeilijk par ket had gebracht. Volgens welingelichte bronnen liet hij als zakelijke partner van Johan Cruijff in hun gemeenschappelijke holding Grupeco de Nederlandse voetbalster een aantal persoonlijke schuldbekentenis sen tekenen voor het geval het met de zaak mis zou gaan. Onlangs maakte een bankbediende in Barcelona bekend dat Grupeco niet meer aan zijn schulden kon voldoen en dat de garantie, die indertijd door Basilevitch werd gegeven, niet gedekt was. Cor Coster heeft dagenlang met een advocaat de administratie van Cruij ffs maatschappij tot op de bodem doorgenomen en is tot de conclusie gekomen dat het een economische chaos is. Coster gaf eveneens toe dat er onregelmatigheden zijn in de bankrekeningen van Johan Neeskens, die door Michel Georges Basilevitch sinds geruime tijd worden beheerd. Volgens welingelichté bronnen missen Cruijff en Neeskens persoonlijk in totaal een bedrag van bijna 2 miljoen gulden. Andere bronnen ver melden dat er een bedrag zoek is van ongeveer 400.000 gulden. Johan Cruijff heeft een maand geleden tegen diverse Catalaanse vrienden gezegd dat hij definitief gebroken heeft met zijn zakelijke partner Basi levitch. Oorzaak van deze verwijdering schijnt volgens bepaalde bron nen de ruïneuze toestand te zijn van Cruijffs varkensvetmesterij bedrijf en zijn bloemenexportonderneming, die door toedoen van Basilevitch zich aan de rand van het faillissement bevinden. Michel Georges Basilevitch, de typisch griezelige mooie jongen met een blinkerend gebit die overal een gepast antwoord op heeft, veroorzaakte twee jaar geleden een verkoeling tussen Cruijff en diens schoonvader. Cor Coster. Sinds die tijd behartigde Coster alleen de voetbalbelangen van zijn schoonzoon en liet hij diens zakelijke activiteiten in Spanje helemaal aan hemzelf over. Nu de nood aan de man is schijnen Cruijff en Coster zakelijk weer verzoend te zijn. Coster is tegenover de Spaanse pers niet ingegaan op de vraag of de ruim 6 miljoen gulden, die Cruijff in Spanje in zaken heeft gestoken, in rook zijn opgegaan. De Italiaan Francesco Moser (links) drukt zijn wiel net even eer der over de meet dan Roger de Vlaeminck. Jan Raas en Mare Demeyer kwa men er in de laatste meters niet aan te pas. WEVELGEM (GPD) - Van het pakket intriges in de top van de beroepswielrennerij is „de zaak- Moser-De Vlaeminck" een van de meest boeiende onderdelen. Waar namelijk velen de kracht missen om zich met hun ruzie be zig te houden tot op de streep, be zitten Francesco Moser en Roger de Vlaeminck de klasse die het mogelijk maakt een vete tot op de laatste centimeter koers uit te vechten. De stand is momenteel 2-0 voor Francesco Moser. Op 25 februari versloeg hij Roger de Vlaeminck in de Grote Prijs van Salo en gis teren won hij in de klassieker Gent-Wevelgem opnieuw een di rect sprintduel van de lange Belg. Aanvankelijk leek Jan Raas de meest aangewezen man om, net als aan het eind van de Omloop van het Volk, de beslissende spurt te leiden. „Raas was het sterkst", zei De Vlaeminck later over de krachtsverhouding m vijfmanskopgroep (Moser, Raas, De Vlaeminck, Lubberding, De meyer) die 70 kilometer voorop ADVERTENTIE Volgende week van 9 t/m 14 april brengt uw melkman een prima aanbieding mee. Bij aankoop van liter slagroom krijgt u een liter chocoladevla voor de halve prijs. Graag gebracht zegt de melkman en nog voordelig ook! reed. „Ik heb teveel werk moeten doen toen de groep achter ons bij dreigde te komen en dat kostte me m'n sprintkansen", verklaar de Jan Raas zijn achterblij- In de Van Ackerestraat te Wevel- gem, een dorp onder de rook van Kortrijk, kreeg de favoriete Ro ger de Vlaeminck zodoende niet de door hem gevreesde Jan Raas naast zich in de spurt, maar zijn aartsrivaal Francesco Moser. In de loop van vorig jaar raakten ze in oorlog toen ze elkaar als ploeg genoten in dienst van een schat rijke Italiaanse ijsfabrikant niet konden vinden bij het eerlijk verdelen van hun belangen. Na dat Roger de Vlaeminck zich op offerde tijdens de finale van Pa- rijs-Roubaix, wat een zeer be langrijke bijdrage betekende in de overwinning van Moser, ging het mis. De details over wat er zich tussen die twee afspeelde bleven binnenskamers, maar de hoofdzaak van het conflict was geen geheim: Moser beschouwde De Vlaeminck niet als een gelijke maar als een knecht. De Vlaeminck: „Ik zal het netjes zeggen: Moser heeft iets gedaan wat niet mag voorkomen, name lijk afspraken geschonden. Hij raakte me op een manier die ik nooit zal vergeten en waarvoor ik hem dit seizoen in de koers de rekening zal presenteren". Bij die kritiek, haalt Francesco Mo ser de schouders op. „Ik was kopman van de ploeg en De Vlaeminck kwam er bij zonder dat ik daarin gekend werd. Hij leek me geen probleem, maar achteraf bekeken had ik beter meteen m'n bezwaren kenbaar kunnen maken". Tegen het grimmige decor van die intrige kreeg het tweegevecht Moser-De Vlaeminck in Wevel- gem, na 250 kilometer wedstrijd, een grote betekenis. „Dé kracht meting waarop ik gewacht heb", glunderde de Italiaan, die afge zien van de wraak op Roger de Vlaeminck een belangrijk resul taat boekte omdat hij dit seizoen nog geen uitslag van formaat be reikte, wat hij aan zijn stand ver plicht is. En in zijn vreugde maakte Moser een vredesgebaar van opmerkelijke strekking. „Ik vond", prees hij De Vlaeminck onverwacht en met een ongewo ne verklaring, „dat Roger zich enorm sportief gedroeg in die sprint. Hij heeft me niet gemeen gehinderd en dat verbaasde me. WEVELGEM - Wereldkampioen wielrennen Gerrie Knetemann heeft besloten om komende zondag niet te starten in de be roemdste klassieker: Parijs- Roubaix. "Ik sukkel al een tijd je met bronchitis", aldus Kne temann. "Van de dokter kreeg ik anti-biotica en met dat spul in je lijf heeft het geen 2 Voor hetzelfde geld had-ie me het hek kunnen inrijden...". Dat Jan Raas niet in het gevecht om de eerste plaats betrokken raak te, noemde de Zeeuw zelf „een logisch gevolg van wat er alle maal gebeurde in de finale Dat betrof dan met name het sjou- werswerk om een achtervolgen de groep van 22 renners op af stand te houden. Nadat de koplo pers Raas, Moser, De Vlaeminck, Lubberding, Demeyer, De Witte en Peeters (de laatste twee vielen in de slotfase af) tot een voor sprong van rond de twee minuten waren gekomen, begon de con currentie dat verschil onver wacht terug te brengen tot 40 se conden. Raas: „Dat kwam door een nerveu ze stemming in onze groep waar door de vaart er even uitging. Plus het feit dat het verschrikke lijk hard waaide. Je kunt beter in een groep van 20 man tegen de wind in rijden, dan zoals wij met z'n vijven". In het schitterende verweer, waar bij het secondenspel tussen de leiders en hun belagers opliep tot een boeiende krachtmeting, le verde Jan Raas zoveel inspan ningen, dat zijn sprint afbotte. Aan een geslaagde opvoering van zijn verrassende demarragestoot, waarmee hij de directe krachtme ting had kunnen ontlopen, was hij niet toegekomen. "Ik kreeg geen meter ruimte". Datzelfde gold voor Henk Lubberding, die dapper streed maar ook verloor. "Ik zal nog wat sterker moeten worden De uitslag van Gent-Wevelgem is: 1. Francesco Moser (Ita), 250 ki lometer in 5 uur en 48 minuten, 2. Roger de Vlaeminck (Bel), 3. Jan Raas (Ned), 4. Demeyer (Bel), 5. Lubberding (Ned) zelfde tijd als Moser. 9. Fons van Katwijk (Ned) op 31 sec., 10 Kuiper (Ned), 13 Piet van Katwijk (Ned). 14 Schipper (Ned). 18 Aling (Ned) allen dezelfde tijd als Van Kat wijk 28. Pirard (Ned) op 6 min. 40 sec. 30. Knetemann op 6.59, 72. Priem op 9.25. ADVERTENTIE bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 10 april 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 mei aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 15 mei 1980 af vervroegde aflossing is niet toegestaan Inschrijving 10 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 mei 1979 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21