Staal wijk claimt geld renovatie Boekje open over"Jaar van 't kind" "Wijkcomité gebruikte onjuiste argumenten" CDA zal een keuze doen voor verkiezingen 81 Auto's gestolen Boek over kerkorgels in Leiden "Verkeerssituatie verslechterd" Vrouwenhuis toch naar Hooigracht? DIGR0S BLIJFT GROEIEN! bedrijfsleider assistent-bedrijfsleiders-distributie DONDERDAG 5 APRIL 1979 Lijst onzorgvuldig en onevenwichtig Wethouder Waal: LEIDEN - Het wijkcomité Noord- vest heeft onjuiste argumenten gehanteerd toen men de beslis sing nam om zich terug te trek ken uit het overleg met de ge meente Leiden over een be stemmingsplan voor Noordvest. Hét is onjuist dat de gemeente Leiden geen inzicht heeft gege ven in haar plannen en dat eisen van het comité zonder meer van de hand zijn gewezen. Dat stelde wethouder Waal (ruim telijke ordening) gisteravond in, een vergadering van de gemeen teraadsfracties van zyn partij. Het wijkcomité kwam in de frac tie vertellen waarom het op 20 maart besloten heeft niet meer te overleggen met de gemeente in de "werkgroep Noordvest". Het comité vindt dat er veel te snel gewerkt moet worden zodat de buurt niet aan fatsoenlijke in spraak toekomt. De raadsfractie van de PvdA bleek gisteravond echter niet bereid om de procedure voor het maken van het bestemmingsplan te verlengen. LEIDEN - Waarom staat een voorziening als een biblio theekfiliaal of een gezondheidscentrum wel hoog op de lijst voor het potje van drie miljoen, dat Leiden van het rijk kreeg voor het welzijnswerk, en een gebouw als Staalwijk niet? Campagne. Het Engelse dagblad "The Guardian" meldde, uit be trouwbare bronnen te hebben vernomen dat de Zuidafrikaanse regering de afgelopen drie jaar enkele miljoenen guldens heeft uitgegeven om de Wereldraad van Kerken in diskrediet te bren gen. Het geld ging naar de "Christelijke Liga van Zuid-Afri- ka". Dr. Eschel Rhoodie, de nu voortvluchtige chef van de Zuid afrikaanse voorlichtingsdienst en lid van de Ljga, stelde in 1977 een uitvoerig schema op om de Wereldraad te bestrijden. De Liga zou een wereldwijde christelijke organisatie moeten opzetten als tegenhanger van de Wereldraad. De voorzitter van de Liga, de Zuid afrikaanse methodistènpredi- kant Fred Shaw, heeft de be schuldiging ontkend. Gehuwde priesters. De meer derheid van de gelovigen en de theologen, de meeste priesters en een duidelijk aantal kerkleiders zijn vóór de gehuwde priester en de openstelling van het priester schap voor de vrouw. Aldus de rooms-katholieke socioloog prof. dr. J. Kerkhofs uit Brussel op een congres van de Nijmeegse theo logische faculteit over "leiding op het grondvlak vah de kerken". Met cijfers uit de hele wereld toonde Kerkhofs aan, dat onge veer de helft van alle parochies en missieposten geen priester ter plaatse meer heeft. In veel bis dommen is er hooguit 1 wijding per jaar. Rond 1985 verwacht de socioloog (Jezuïet) een diepte punt. Vrouwen. .Het hoofdbestuur van de Gereformeerde Zendings- bond in de Hervormde Kerk zal voor het eerst in de geschiedenis van deze bond bij een verkiezing voor nieuwe bestuursleden een dubbeltal van vrouwen stellen. De samenstelling van het hoofd bestuur weerspiegelt niet de werkelijke situatie op het zen- dingsveld, waar zoveel vrouwen "zeer veel mogen betekenen voor de voortgang van de evangelie verkondiging", aldus het hoofd bestuur zelf. Tot nu toe zijn nooit vrouwen in hervormd-gerefor- meerde besturen toegelaten. Dat hangt samen met het feit dat in dze kring (de Geref. Bond) de ambten voor de vrouw zijn geslo ten. Hervormde Kerk: beroepen te Gorssel mevr. M.G. Bergkotte Nisse (Z.), te Sint Maartensdijk Tj. de Jong Bulawayo (Rhodesic;, te Fijnaart (NB) J. Delhaas Eiker zee; bedankt voor Oude Tonge G. van den End Papendrecht. Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Den Bosch (voor zending in Suriname) J. Borgdorff Alphen aan den Rijn-Bodegraven; aan genomen naar Buitenpost kan didaat F. van Hulst Nagele; be dankt voor Spakenburg J. Geer- sing Hengelo. Baptistengemeen ten: aangenomen naar Tweede Exloërmond A. Nijland Staveren. Dat is de hamvraag bij het beroep dat de christelijke wijkvereni- ging Staalwijk bij de gemeente Leiden indiende tegen het raad- besluit om renovatie van het ge bouw Staalwijk als nummer 20 op de lijst te plaatsen. Dat is bijna onderaan. Gevolg is dat de reno vatie waarschijnlijk ook niet uit dit potje betaald zal kunnen wor den. De wijkvereniging vindt dat de lijst onzorgvuldig en onevenwichtig is samengesteld en dat inspraak van de bevolking bij het opstellen van de lijst achterwege is geble ven. Het gebouw aan de Heren straat is sinds de stichting - in 1905 - door de christelijke wijk vereniging beheerd. In de BRW-regëling (Bijzonder Re gionaal Welzijnsbeleid) krach tens welke de gemeente de drie miljoen krijgt zag "Staalwijk" een mogelijkheid het vervallen gebouw te renoveren: ze vond dat het gebruik van Ijet gebouw paste in Wat met de regeling wordt beoogd. Omdat voorzieningen (centrale verwarming e.d.) vóór de winter moesten worden aangebracht werd -opdracht gegeven tot de uitvoering. Inmiddels is er voor een slordige ton verbouwd. Tot grote verbazing van de wijk vereniging bleek dat gebouw Staalwijk onderaan de lijst was geplaatst. En dat terwijl de voor malige kleuterschool aan de overkant van de Herenstraat (waar dienstencentruml wijkco mité en peuterspeelzaal introk ken) via dezelfde regeling 208.000 gulden kreeg toebedeeld. Penningmeester Hendriks bena drukte gisteren tijdens de be handeling van het beroep nog eens dat het bevreemdend is dat geen onderzoek is ingesteld naar de behoefte op het gebied waar de pot-van-drie-miljoen voor is bestemd. Namens de gemeente merkte wethouder Tesselaar op gezocht te hebben naar lopende, urgente en snel te realiseren ob jecten in wijken waar welzijnsac- commodatie hard nodig is. De motie in de raad had volgens LEIDEN - De bezitter van een Ford Granada combi heeft zijn wagen gisteravond vergeefs gezocht waar hij hem enkele uren eerder had geparkeerd: op de Uiterste gracht bij de Nieuwe Rijn. De au to is goud metallic gekleurd met een bruin vinyl dak. Het kente ken is 03-UR-72. De waarde is twintigduizend gulden. Dinsdagavond is van het Jacques Urlusplantsoen een blauwe Honda Accord, kenteken 80-UX- 51, gestolen. De waarde van de auto is zestienduizend gulden. Met een koevoet is de toegangsdeur van het, plaatskaartenkantoor van de NS in de nacht van dins dag op woensdag opengebroken. Er zijn een paar geldkistjes uit het kantoor ontvreemd, maar er is niet bekend hoeveel geld erin zat. Het is volgens NS overigens de gewoonte om niet al te veel geld in het kantoor achter te laten. hem gefen effect gehad omdat de raadsleden het geld liever aan gemeentelijke gebouwen wilden besteden. De commissie be roepsschriften zal geen uitspraak doen, ipaar brengt advies uit aan de gemeenteraad over het beroep van de wijkvereniging. LEIDEN -In het Hooglandse Huis kreeg de organist Joop Brons gisteren het eerste exem plaar van een bijna 200 pagi na's tellend boek over kerkorgels in Leiden. "SleutelstadOrgel- stad" is de titel van het boek dat de heer T. Brouwer te Den Haag heeft geschreven en samenge steld en de Walburgpers in Zut- phen heeft uitgegeven. Na de presentatie van het eerste exemplaar: Joop Brons (mid- (links) en auteur Brouwer. (Volgende week komen wij op deze qua tekst en illustratie zeer verzorgde uitgave nog terug). Kritiek op reconstructie Cornelis Schuytlaan Leerlingen Noorderwiek in actie: LEIDEN - In het kader van het Internationaal Jaar van het Kind boden leer lingen van de huishoud school "De Noorderwiek" de directie gistermiddag een schoolkrant aan over het kind anno 1979. Het boekje beschrijft ver schillende soorten kinde ren. De aandacht wordt vooral gericht op het leven en de situaties waarin een kind wordt opgevoed. Het initiatief werd genomen door de afdelingen Kinderverzorging en Jeugd verzorging. De leerlin gen gaan na hun studie werken in peuterspeelzalen, gezinnen, zie kenhuizen en zwakzinnigenin richtingen. Zij willen dit boekje verkopen en de opbrengst ten LEIDEN - Enkele tientallen bewoners van Zuid-West hebben in een brief aan de Leidse gemeenteraad hun ongenoegen uitgesproken, over de recente reconstructie van de Cornelis Schuytlaan. Volgens de bewoners, ondersteund door de verkeersgroep en buurtraad van De Tamboerijn heeft de aangebrachte knik en verhoging in de middenberm de verkeerssituatie eerder verslechterd dan verbeterd. In de brief wordt gesignaleerd dat fietsers herhaaldelijk in de moeilijkhe den komen omdat automobilisten vaak met twee wielen over de stoe prand rijden om de verhoging goed te passeren. De omwonenden be pleiten dat de verhoging wordt verwijderd en dat er een kleinere afron ding met een gemarkeerd fietspad komt. Verder wordt geconstateerd dat de bushalte in de Cornelis Schuytlaan is verplaatst, met het gevolg dat de halteplaats nu een flink stuk verwij derd is van het wachthuis (zie foto). "De afstand is dermate groot en er staan ook doorlopend zoveel auto's geparkeerd, dat het onmogelijk is de bus tijdig te zien aankomen", aldus de omwonenden. Desgevraagd werd ons van NZH- en gemeentezijde gisteren meegedeeld dat het de bedoeling is bij de nieuwe halteplaats een nieuwe abri te plaatsen. Het bestaande betonnen wachthuisje zal worden afgebroken. Volgens een woordvoerder van de gemeente is men tot verplaatsing over gegaan in verband met klachten van bewoners van "Rijn en Vliet". Zij klaagden over het feit dat de bussen stationair draaiden vlakbij de slaapkamers van een aantal bewoners. In het bejaardencentrum is daar na een enquête gehouden die ten slotte heeft geresulteerd in de huidige plaats voor de bushalte. De plaatsing van de nieuwe abri wordt over enkele weken verwacht. PvdA gaat voorlopig akkoord goede laten komen aan Unicef, het orgaan van de Verenigde Na ties dat zich met kinderen bezig houdt. De Noorderwiek heeft een jaar ge leden een meisje geadopteerd uit een weeshuis in Haïti Elke maand gaat er een bedrag naar dat land. Om dit geld bij elkaar te brengen zijn er geregeld activitei ten op de school ook ten behoeve van het weeshuis waar dit meisje woont. Het boekje wordt niet in moeilijke wetenschappelijke termen ge presenteerd, maar de onderwer pen staan in eenvoudige taal be schreven. Onderwerpen als kin derzelfmoord, mishandeling, speelgoed, sport en invloed van radio en tv worden voorgescho teld. Dit alles geïllustreerd met foto's en gedichten van kinderen en ouders. Bij sommige gedich ten staan ook reacties van ouders. Het vierenveertig pagina's tellende boekje is verkrijgbaar bij de Noorderwiek, Ter Haarkade 6a, Leiden. ADVERTENTIE Nieuwe filialen zijn in voorbereiding. Ons moderne distributie-cen trum in Lisse krijgt het steeds drukker, uitbreiding is in volle gang. De verantwoordelijkheid voor dit distributie-gebeuren ligt in handen van een en Voor de beide funkties worden kandidaten gezocht. Leeftijd vanaf ca. 25 jaar. Ervaring met het distributiewezen is niet strikt noodzakelijk. Leidinggevende capaciteiten en improvisatietalent zijn onontbeerlijk. De salariëring, is in overeenstemming met de belangrijkheid van de funktie. Promotiekansen zijn aanwezig. Indien u belangstelling heeft voor een van beide funkties, wordt u verzocht te schrijven naar: DIGROS B.V., Postbus 187, 2160 AD Lisse. U kunt ook telefonisch een afspraak maken met de heer J. van den Broek, telefoon 02521-19003. LEIDEN - Het Vrouwenhuis mag als het aan de raadsfractie van de Partij van de Arbeid ligt binnen kort verhuizen naar het voorma lige pand van het bureau huisves ting (Hooigracht 79). Die principe-beslissing nam de so cialistische gemeenteraadsfrac tie gisteravond. Over de finan ciële gevolgeneer worden bedra gen van 50.000 tot 60.000 gulden subsidie per jaar genoemd voor onderhoud) zal in de gemeente raad waarschijnlijk nog menig hartig woordje vallen. Ook de so cialisten zullen er nog een afge ronde mening over moeten vor men. Het Vrouwenhuis heeft veel meer ruimte nodig dan men nu in het pand aan de Niéuwe Rijn 20a i heeft. In totaal wordt gedacht aan 400 vierkante meter. Het PvdA- raadslid Ranner vraagt zich af of een zaal die ruimte biedt aan 200 vrouwen (een van de wensen van de vrouwen) wel genoeg gebruikt zal worden. Volgens woordvoer sters van het Vrouwenhuis is er„ een grote behoefte aan z "en dat zal zeker blijken we zo'n zaal eenmaal hebben". Onduidelijk is nog welke groepen straks wel vergader- i ruimten in het Vrouwenhuis kunnen krijgen en welke niet. Het Vrouwenhuis wil groepen beoordelen op "emancipatori sche en eventueel feministische" kenmerken, met als gevolg dat een cursus bloemschikken wel eens minder kans kan maken, zo bleek uit de toelichting. Zowel wethouder Tesselaar als het raadslid mevrouw Van Dongen drongen er gisteravond op aan dat het Vrouwenhuis duidelijk heid schept over deze kwestie omdat het bij een eventuele sub sidie wel eens een belangrijk punt kan worden. zaal Overstroomde huizen Meer actie verwacht van Verboom LEIDEN - Wethouder Ver boom moet actiever optreden om de bewoners van wonin gen aan de Van Hogendorp- straat (Noord) van wate roverlast af te helpen. Gister avond is Verboom te verstaan gegeven dat het een vreemde zaak is dat Burgemeester en Wethouders hun belofte om deze wateroverlast na afloop van de vorstperiode aan te pakken nog niet zijn nage komen. De kritiek kwam naar voren in een vergadering van de ge meenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid. Zoals deze krant schreef stond be gin van dit jaar in veel huizen zoveel water dat de vloeren wegrotten. Dinsdagavond was de wethouder in een ver gadering van de commissie volkshuisvesting ook aan ze zaak herinnert. Verboom verdedigde zich door op te merken dat hij de hele zaak niet op zo korte termijn rond kan krijgen. DEN HAAG (GPD) - Het CDA-ka- merlid Van Houwelingen ver wacht dat het CDA vóór de ver kiezingenvan 1981 zal uitspreken met welke partij het CDA in een volgend kabinet wil samenwer ken. Van Houwelingen denkt dat de keuze van het CDA na verge lijking van de verkiezingspro gramma's dan zal vallen op de PvdA. Van Houwelingen zei dit gistéren voor de NCRV-radio, waar een debat plaatsvond tussen hem en het D'66-kamerlid Brinkhorst naar aanleiding van Vah Hou we- lingens uitlating dat D'66 een „vertrossing" vormt in de Ne derlandse politiek. Binnen D'66 was men nogal ontstemd over de ze uitlating. En Brinkhorst daag de daarop Van Houwelingen uit voor een openbaar debat. Van Houwelingen verklaarde het niet eens te zijn met het verwijt van D'66 dat het CDA onduidelijk is in z'n politieke stellingname. Hij zei in dit verband „er niet aan te twijfelen" dat het CDA een voorkeur vooraf voor politieke samenwerking bekend zal ma ken, net zoals ARP en KVP voor de verkiezingen van 1977 een in tentieverklaring voor de PvdA hebben afgegeven. Van Houwe lingen verweet van zijn kant D'66 onduidelijkheid'omdat D'66 naar zijn mening geen principieel uit gangspunt heeft van waaruit de grote maatschappelijke proble men in de toekomst kunnen wor den aangepakt Brinkhorst pareerde dit door te wijzen op de radicale democrati sering van de samenleving die D'66 voorstaat en die de basis vormt voor het politieke beleid van zijn partij. Hij meende dat de kritiek van Van Houwelingen op D'66 niet op feiten zoals stemge drag in de Kamer is gebaseerd, maar op de vrees voor stemmen verlies van het CDA aan D'66.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15