Bewoners rond centrale klaar voor evacuatie De gevaren van radioactieve straling Economische boycot voor Egypte Tanzania valt luchthaven Entebbe aan CDA-kamerlid wil informatie over kernongeval Iran kiest voor een islamitische republiek Nederlaag Andreotti MAANDAG 2 APRIL 1979 Ook geringe straling kan schadelijk zijn WASHINGTON (UPI) - Het ongeluk dat zich heeft voorgedaan in de kerncentrale bij Harrisburg in de Amerikaanse staat Pennsylvania zal er ongetwijfeld toe lei den dat de vragen over de risico's van radioactieve storing aan de deskundigen steeds klemmender zullen worden. Juist de laatste tijd beginnen de specialis ten zich af te vragen of de gevaren, ver bonden aan straling van geringe intensi teit, niet schromelijk onderschat zijn dus veel groter zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. Nog onlangs bracht een speciale rege ringscommissie in Washington een ver slag uit waarin wordt gezegd dat uit on derzoek bij bevolkingsgroepen die blootgesteld zijn geweest aan zeer gerin ge straling, gebleken is dat de gevaren Door het soort ongeluk dat zich in de kern centrale bij Harrisburg heeft voorge daan, kunnen de mensen op twee manie ren radioactief worden besmet. Een radioactieve wolk kan iemand besmet ten door rechtstreeks uitwendig contact of via inademing van radioactief mate riaal. Bovendien kan de radioactieve neerslag (fall out) het voedsel en het drinkwater besmetten. Er zijn twee soorten straling: ioniserende en niet-ioniserende. De ioniserende straling baart de grootste zorg omdat die biologisch belangrijke moleculen kan doen uiteenvallen in biologisch waar deloze fragmenten. Als een belangrijke molecuul in een lichaamscel door stra ling wórdt beschadigd, raakt de cel als het ware ontspoord. Gebeurt dit in te veel cellen, dan raken het weefsel en het orgaan en tenslotte ook het lichaam vol komen 'in de war'. De schade als gevolg van radioactieve bestraling varieert tot de - ongevaarlijke - dood van een paar vervangbare cellen, ongeveer zoals bij verbranding voor de zon, tot een voortij dige veroudering, kanker, of een vrijwel onmiddellijke dood. Iedereen krijgt de zogenaamde natuurlijke straling, te onderscheiden in kosmische straling en radioactieve straling van de aarde en rotsen. Deze straling komt neer op gemiddeld ongeveer 0.15 rad per jaar De rad (radiotion absorbed dose) is een speciale eenheid door het lichaam geab sorbeerde dosis ioniserende straling). Negentig percent van alle niet-natuurlijke ioniserende straling die de Amerikanen krijgen, is afkomstig van medische ap paratuur, röntgenstraling inbegrepen. Een normale röntgenfoto van de borst kas geeft een straling van rond 0.03 rad. Volgens het verslag van de regerings commissie kan een eenmalige dosis van honderd rem over het hele lichaam bloedarmoede, bloedingen, infecties en misselijkheid veroorzaken. Een rem (rad equivalent man) is de speciale eenheid biologische schade bij de mens waarbij naast de in het weefsel geabsorbeerde dosis ook de aard van de straling en de stralingsomstandigheden in rekening worden gebracht. Doses van 500 rem of meer zijn doorgaans dodelijk. Uit proe ven met dieren is verder gebleken dat hoeveelheden van vijf rem bij een vrouw wier zwangerschap nog niet ver gevor derd is, de kans op misvormingen van het skelet en het zenuwstelsel van de vrucht sterk kan verhogen. Doses van meer dan vijftig rem kunnen bij foetus sen (onvoldragen vruchten) leiden tot de geboorte van kinderen die klein van ge stalte zijn en/of achter blijven in geeste lijke ontwikkeling. Doses van 0.2 tot 2 rem vergroten de kans op jeugdkanker. Als de voorplantingscellen van volwas senen aan straling - hoeveel is niet be kend - worden blootgesteld, kan dit lei den tot afwijkingen bij kinderen en/of het verdere nageslacht. Straling kan ook kanker bij volwassenen veroorzaken. Bekend is dat grote hoeveelheden dit doen, maar de deskundigen hellen nu over tot de mening dat ook lage dosis straling, zij het na lange tijd, tot ziekten zoals leukemie kunnen leiden. DEN HAAG (GPD) - De rege ring moet zo snel mogelijk in formatie verschaffen over het ongeluk met de kerncentrale in het Amerikaanse Harris burg. We hebben in Neder land immers in Borssele een kernreactor van een verge lijkbaar type. Het is op zijn minst gewenst te onderzoe ken of problemen die zich in de Verenigde Staten hebben voorgedaan ook hier zouden kunnen gebeuren. Dit zei het CD A-Tweede-Ka merlid Jan van Houwelingen gisteren in een programma van de IKON-radio. Hij sloot het niet uit, dat als gevolg van het ongeluk met de Ameri kaanse reactor een aantal vei ligheidsaspecten opnieuw moeten worden bestudeerd. Volgens Van Houwelingen toont het ongeluk opnieuw de noodzaak aan om met kracht naar alternatieven voor kern energie te gaan zoeken. De PPR-Tweede-Kamerfractie heeft inmiddels aan de voor zitters van de kamercommis sies voor kernenergie en bui tenlandse zaken gevraagd om spoedoverleg over de termijn en de wijze waarop informatie uit Amerika kan worden ver kregen. De PPR-fractie vraagt of de kerncentrales in Borssele en Dodewaard niet moeten worden stilgelegd in afwachting van een grotere zekerheid over de veilig heid. Volgens dr. Jan Terlouw, frac tievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer en van huis uit kernfysicus, moeten er in Nederland voorlopig geen nieuwe kerncentrales ge bouwd worden. „In Neder land is alle ruimte om daar eens even mee op te houden en de tijd te nemen om na te gaan hoe veilig of onveilig kernenergie eigenlijk is", verklaarde hij zaterdag avond. AI 50.000 mensen gevlucht (Van onze correspondent) WASHINGTON - Terwijl naar sommige schattingen zo'n 50.000 mensen reeds zijn gevlucht, zitten de inwoners van een gebied met een straal van 35 km rond de beschadigde kerncentrale bij Harrisburg. Pennsylvania met inmiddels gepakte koffers min of meer op de dag der verdoemenis te wachten. Die dag breekt aan wanneer lucht alarmsirenes en luidsprekerwa gens zullen aankondigen dat het ogenblik van evacuatie daar is; een gigantische operatie, waarbij enkele honderdduizenden men sen betrokken kunnen zijn en die steeds meer onvermijdelijk lijkt te worden naarmate de situatie in de kerncentrale verder uit de hand loopt. Speelse honden in lege straten be palen het beeld in de kleine ge meenschappen als Middletown en het is tekenend voor de paniek dat een tehuis met goeddeels zie ke bejaarden ijlings moest wor den geëvacueerd, zaterdagmid dag, nadat de staf - op de loop voor stralingsgevaar - de oudjes aan hun lot had overgelaten. De rust is dan ook een ogenschijnlij ke en wordt met de dag zwaarder beproefd vanwege de tegenstrij digheden in de verklaringen van de beheerders van de kerncen trale en die van de overheids functionarissen. Volgens de nucleaire industrie was de crisis al voorbij, doch naar het oordeel van de vertegenwoordi gers van de Amerikaanse Com missie voor Kernenergie is dit pas het geval wanneer de reactor volledig is afgekoeld en buiten werking gesteld. Welnu, voordat het zover is, zal er een fase moe ten verstrijken waarin het gevaar van een enorme ramp benau wende proporties kan aannemen. Het is uiterst onwaarschijnlijk dat men die fase zal beginnen zonder eerst de bevolking te eva cueren die onmiddellijk gevaar loopt. En welke gebieden dan eerst moe ten worden ontruimd naast de onmiddellijke omgeving van de centrale, hangt af van zulke facto ren als windrichting en weersge steldheid. Een groep meteorolo gen Pen vlva vrij uit het water en verzamelde zich in de top van de reactor. De zuurstof verbond zich met het staal van de staven, waarvan een derde tot de helft inmiddels is gebroken of gesmolten. De hoog radioactieve afvalstoffen die vrijkwamen door de beschadi ging van die brandstofstaven hebben in het koelwater een pro ces van radiolyse op gang ge bracht. dat het koelwater lang zaam ontleedt tot zuurstof en wa terstof. Die zuurstof komt vrij als gas en vermengt zich langzaam met de waterstotbel. Dit nu is een hoogst explosieve combinatie in bepaalde verhoudingen Men poogt nu de omvang van de waterstof-zuurstofbei te vermin deren voordat een fatale verhou ding van samenstellende delen tot een explosie kan leiden die mogelijk het reactorhuis met zijn ruim anderhalve meter dikke be tonnen muren zou kunnen open breken. Op dat ogenblik zou een enorme hoeveelheid zware stra ling vrijkomen Inmiddels zijn twee machines aan gevoerd die waterstof en zuurstof weertot water kunnen verenigen. Zij worden opgesteld achter een - De gouverneur van Pennsylvania heeft zwangere vrouwen die binn een straal van zeven kilometer van de kerncentrale in Harrisburg wom aangeraden te evacueren. Op de foto enkele zwangere vrouwen en h kinderen, in de rij voor voedsel i loden scherm, in een soort iglo van loodblokken. Echter, mocht het niet mogelijk zijn de water stofbei te verwijderen, dan dreigt het gevaar van afsmelten van het niet gekoelde deel van de reac torkern. In beide gevallen van mislukking en gevaar is de drei ging en het gevolg afgrijse lijk. Tegelijk met tonnen materiaal, van lood tot robots die in besmette ruimten kunnen werken, tot ge neratoren voor elektriciteit en tanks voor besmet afvalwater, is ook president Carter gistermid dag in Middletown geweest. Hij kreeg uiteraard voorlichting uit de eerste hand en verklaarde de centrale voor dit moment stabiel. Maar hij zinspeelde duidelijk op evacuatie, tegen de tijd dat in die stabiele, maar tijdelijke, toestand van nu verandering moet worden gebracht. nabijgelegen sportstadion. Carter beloofde wel een zorgvuldig onderzoek en maatregelen om de nucleaire energie veiliger te ma ken... Kortom, hij zei wat een pre sident in zulke omstandigheden aan troostends, bemoedigends of opbeurends moet zeggen. Maar om het gebeuren in Middelstown aan te duiden als „een nucleair incident", dat is naar het oordeel van velen te eenvoudig, .aange zien het ongeval in de centrale op „Drie-Mijleiland" zo nauwkeurig heeft onhuld hoe ontoereikend bevolking en autoriteiten op der gelijke rampen zijn voorbereid. Dit is een tamelijk schandalig ge geven met het oog op de lange reeks van problemen die zich in kerncentrales hebben voorge daan. De VS hebben thans 72 nucleaire centrales en willen er nog 90 bouwen. Dat waren althans de plannen... NAIROBI/DAR ES SALAAM (UPI/AFP/DPA) - Tanzaniaanse Mig-straaljagers hebben gisteren volgens diplomatieke kringen in Nairobi Oeganda's internationale luchthaven van Entebbe gebom bardeerd. Deze eerste Tanza niaanse luchtaanval op een Oe- gandees doel betekent volgens deze kringen een verdere ernsti ge escalatie in het gewapende conflict tussen de twee Oostafri- kaanse buurlanden dat al vijf maanden duurt. Door de aanval werd volgens de zelfde kringen de voornaamste start- en landingsbaan van het vliegveld als het ware omge ploegd. Uitschakeling van En tebbe als aanvoermogelijkheid voor wapens en versterkingen zou een zware slag betekenen voor de verdediging van de enige tientallen kilometers verder lig gende hoofdstad Kampala, waar omheen gisteren nog steeds ar tillerieduels woedden. Tot in elk geval zaterdag hadden Libische vliegtuigen volgens de diplomatieke kringen in Nairobi nog steeds nieuwe wapens en troepen aangevoerd op Entebbe. In de afgelopen 24 uur werd het Libische contingent in Kampala van naar schatting 2000 man met tussen de 400 en 700 man ver sterkt, zo meldde een Joegosla- visch blad gisteren vanuit Kam pala. Gistermiddag werd van de kant van de aanvallende Tanzaniaanse troepen en Oegandese ballingen een eerder bericht van die dag te gengesproken, dat zij daar waren teruggeslagen. In een communiqué van het natio nale bevrijdingsfront van Oe ganda (FNLO) in Dar es Salaam heette het, dat "wij onze posities in de sectoren Kampala en En tebbe nog vast in handen hebben en dat de aanval op de hoofdstad en Entebbe nog slechts een kwes tie van tijd is". Of het gemelde Tanzaniaanse bombardement van Entebbe de inleiding vormde tot deze aanval of een vergeldingsactie was voor de aanval op een Tanzaniaanse stad zaterdag door een Libische bommenwerper, bleef voorals nog onduidelijk. De Tanzaniaanse vliegtuigen wa ren kennelijk laag over het Victo- ria-meer, waaraan Entebbe ligt, komen aanvliegen, en konden de betonnen hoofd baan bestoken, voordat de ontstelde Oegandese en Libsche verdedigers konden reageren. Naar later uit dezelfde diplomatie ke kringen werd vernomen, was er door de Tanzaniaanse vliegtui gen slechts geringe schade toe gebracht aan de baan en kon deze na een paar uur weer in gebruik worden genomen. ge- TEHERAN - Twee Iranese vrouwen in de traditionele chador brengen hun stem uit voor het referendum dat in Iran werd gehoudenHet Iranese volk werd gevraagd voor of tegen een Islamitische republiek te stemmen. TEHERAN (Reuter) - Radio-Tehe- ran heeft gistermorgen gemeld dat tijdens het referendum in Iran een overweldigende meer derheid zich heeft uitgesproken voor de islamitische republiek. De eerste uitslagen wijzen erop dat rond de 97 procent ja heeft gezegd tegen de islamitische re publiek. Het is nog niet bekend hoe groot de opkomst was bij het referendum. Zaterdagavond ziin in Teheran vlak voor de sluiting van de stembus sen drie leden van de militie doodgeschoten. Een vierde raak te gewond, zo heeft het dagblad "Avendegan" gisteren gemeld. Volgens het blad hebben "contra revolutionairen" de leden van de militie, die een stemlokaal be waakten, vanaf een motor be schoten. De woordvoerder van de Iraanse regering. Amir Entezam, heeft gisteren laten weten dat de eind uitslag van het referendum pas over een week bekend zal zijn. Wanneer de definitieve uitslag bekend is zal op korte termijn een grondwetgevende vergadering worden gekozen, aldus Entezam. De woordvoerder wees de kritiek dat het referendum niet geheim was geweest, van de hand. Bui tenlandse journalisten hebben verklaard dat er van een geheime stemming geen sprake is ge weest. Het kwam voor dat de stemmers al meteen het groene stembriefje met "ja" erop in de hand gedrukt kregen. stuurd en hun mening zal 2 wegen bij de bepaling van het moment waarop zal worden ge poogd de reactor te ontdoen van een bel waterstofgas welke ver hindert dat koelwater alle brand stofstaven bereikt. Met voorbij gaan aan allerlei technische bij zonderheden kan ruwweg wor den gesteld dat daarbij het risico moet worden overwonnen van hetzij een explosie van dat met zuurstof vermengd rakende wa terstofgas, hetzij het wegsmelten van de brandstofkern of een deel daarvan dat niet kan worden af gekoeld. Dit betekent dat grote hoeveelhe den radioactiviteit kunnen vrij komen via de atmosfeer of via de aarde en hef grondwater, die de levens van vele duizenden zullen bedreigen. Terwijl de specialisten zich bera den over hun strategie, blijft in middels radioactief gas ontsnap pen in hoeveelheden die voort durend als „gering" worden ge kenschetst. Gering of niet: wan neer mensen een aantal dagen achtereen aan zulke geringe, maar toch veel groter dan nor male hoeveelheden stralingen worden blootgesteld, brengt dat gevaren mee waarvan de omvang bij de huidige stand van weten schap nog allerminst met zeker heid valt te peilen. De totale verwarring van de laatste dagen, de tegenstrijdige verkla ringen. het cynische gebrek aan respect van de zijde van de nucleaire industrie voor het al gemeen belang, het feit dat de commissie voor kernenergie eerst zaterdag is begonnen met het alom meten van straling heb ben een betekenisvol resultaat gehad: elke geloofwaardigheid is verloren en niet zonder reden heeft de commissie voor kern energie de voorlichting nu geheel in eigen handen genomen. Wat de natuurkunde betreft, de wa terstofgasbel ontstond woens dagmorgen (door een fout overi gens van iemand aan het instru mentenbord van de centrale) toen koud koelwater terecht kwam op de oververhitte brand stofstaven. De waterstof kwam Conferentie in Bagdad: JERUZALEM (Reuter, UPI, AFP) - De Israëlische regering heeft gisteren het vredesverdrag tussen Is raël en Egypte bekrach tigd en haar fiat gegeven aan het bezoek van twee dagen aan Egypte van premier Begin dat van daag begint. De ratificatie geschiedde met algemene stemmen. Egypte heeft gisteren gereageerd op de besluiten van de Arabische conferentie in Bagdad. Een woordvoerder van de Egyptische regering zei dat zijn land deze be sluiten niet erkent en aanvaardt en "niemand het streven van Egypte zal laten beïnvloeden om tot een globale oplossing van de crisis in het Midden-Oosten te komen". De woordvoerder voegde hieraan toe dat de besluiten van Bagdad "onwettig" zijn en een flagrante schending betekenen van het Nieuwe premier Bangla-Desj DACCA (Reuter) - President Ziaur Rachman heeft zaterdag sjah Azizur Rahman benoemd tot premier. Azizur Rahman wordt ook fractieleider van de door pre sident Zia opgerichte nationale partij van Bangla Desj. die bij de verkiezingen van februari een grote meerderheid behaalde. Met die verkiezingen is de terugkeer naar een bui^erbewind ingeluid. handvest van de Arabische liga. Het merendeel van de Arabische landen, waaronder de rijke olie producenten, en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) hebben zaterdag in Bagdad Egypte een volledige economi sche boycot opgelegd. Deze lan den besloten alle Arabische am bassadeurs en andere diploma tieke vertegenwoordigers uit Cairo terug te trekken en de eco nomische steun aan de wankele Egyptische economie stop te zet ten. De besluiten vielen na vijf dagen van hard overleg, dat vaak op het punt stond te mislukken. De besluiten betekenen ook een hardere opstelling van Saoedi- Arabië, de leider van de gematig de Arabische landen en de voor naamste "weldoener" van Egyp te. De Palestijnen en andere radicale Arabieren zien in de revoluties van Bagdad een bekroning van hun streven en het tussen Egypte en Israël gesloten vredesverdrag te ondermijnen. Palestijnse func tionarissen en landen als Irak die hard tegen Egypte willen optre den, lieten echter weten dat de strafmaatregelen slechts tege moetkomen aan hun minimu meisen. De voornaamste sancties zijn: een olieëmbargo van de Arabische landen tegen Egypte, een verbod op het storten en aan houden van Arabische gelden op Egyptische banken, stopzetting van de economische hulp en van de investeringen van de Arabi sche landen in Egypte. Prins Saoed al-Faisal, minister van buitenlandse zaken van Saoedi- Arabië, zei na afloop van de con ferentie in Bagdad tegen journa listen: "Het besluit was pijnlijk. We kunnen niet zeggen dat het nemen van besluiten tegen Egyp te een genoegen voor alle Arabie ren kan zijn". Maar, zo ging hij verder, wij geloven dat de Arabi sche belangen door deze beslui ten beschermd zijn. "Saoedi- Arabië zal de resoluties uitvoe- Zeker de helft van de Arabische di plomaten in Egypte had Cairo al verlaten voor de conferentie van Bagdad en wel deels in verband met de meningsverschillen over de vredespogingen van president Sadat van Egypte en deels ook om wat hun ambassades gezond heidsredenen om familie-aange legenheden noemden. Drie ambassadeurs van Arabische landen waren gisteren bezig hun koffers te pakken, namelijk die van Koeweit, Tunesië en Saoedi- Arabië. Het Saoedische persbu reau maakte gisteren officieel de terugtrekking van ambassadeur Abdoel Rachman Abal Chail be kend. De ambassadeur van Bah rein liet weten dat hij binnen twee dagen uit Cairo zou vertrek ken. Soedan en Oman hebben Sadat consequent gesteund in zijn streven naar vrede. Zij heb ben dan ook niet deelgenomen aan de conferentie in Bagdad. Hun ambassadeurs blijven in Cairo. ROME (Reuter) - De tien dagen ou de regering van premier Giulio Andreotti van Italië heeft zater dagavond een nederlaag geleden in de senaat en zal waarschijnlijk volgende week aftreden. De coalitie van christen-democra ten. sociaal-democraten en re publikeinen, het 41ste Italiaanse kabinet na de oorlog, werd met ëén stem verslagen. De senaat sprak zich met 150 tegen 149 stemmen uit tegen de rege- ring-Andreotti en haar program. Na zijn nederlaag in de senaat begaf Andreotti zich naar president Sandro Pertini om hem het ont slag van zijn regering aan te bie den. Pertini wilde nog geen beslissing nemen en verzocht Andreotti met zijn regering aan te blijven. In Italiaanse politieke kringen verwacht men dat Pertini het parlement zal ontbinden en ver kiezingen zal uitschrijven. Deze zullen dan met twee jaar worden vervroegd. Waarnemers zien 10 juni als mogelijke datum. Dat is ook de dag waarop in Italië de andere acht EG-landen verkie zingen worden gehouden voor een Europees Parlement. Het debat in de senaat, dat aan de stemming voorafging, heeft aan getoond. dat er thans in het Ita liaanse parlement geen meerder heid mogelijk is sinds in januari de communisten zich terugtrok ken uit de meerderheid van de nationale eenheid, die in maart 1978 werd gevormd. Dat gebeur de tijdens de ontvoering van de leider van de christen-democra ten Aldo Moro. Andreotti geniet thans slechts de steun van de christen-democra ten, de republikeinen en de so ciaal-democraten, wat niet vol doende is om een meerderheids regering samen te stellen. Hij heeft de communisten en de so cialisten tegen zich.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9