Twee tankers aan de «rond Dolman kandidaat opvolging Ymdeling -BmmKfflgggg Moord in Roosendaal om vermeende som geld Demonstraties van vrouwen in 20 landen voor abortus Minister aan hartinfarct overleden RECHERCHE ONTDEKT MILJ OENENFRAUDE CHU vol tegenzin met uitstel CDA akkoord Binnen 24 uur op de Oosterschelde zmekö^onic MAANDAG 2 APRIL 1979 ROOSENDAAL (GPD) - Omdat vermoed werd dat hij veel geld bij zich had is vrijdagnacht in Roo sendaal de 48-jarige Roosendaler Christiaan van Helvoirt in zijn woning met een messteek om het leven gebracht. De dodelijke steek is waarschijnlijk toege bracht door de 19-jarige Roosen daler J. S. Hij heeft een gedeelte lijke bekentenis afgelegd. Dc Roosendaalse politie arresteer de ook de 21-jarige A. van T., die een kamer bewoonde in het pand, en de 19-jarige J. K. Ze worden beiden verdacht van medeplich tigheid. Uit het onderzoek zijn aanwijzin gen naar voren gekomen dat de drie verdachten het plan hadden ook de echtgenote van het slachtoffer en een 15-jarige doch ter om het leven te brengen. Daarna wilden ze naar het bui tenland vertrekken met het geld dat volgens hun informaties in het pand aanwezig moest zijn. Dit plan is waarschijnlijk verijdeld doordat het slachtoffer met zijn hulpgeroep de daders in paniek heeft gebracht. De drie verdach ten, die morgen voorgeleid zullen worden voor de officier van justi tie, hadden het plan voor bero ving met geweld enige weken geleden gesmeed. Voor een vlucht naar het buitenland wil den ze een auto gebruiken die ge parkeerd stond in de garage naast het huis van het slachtoffer. De politie heeft meegedeeld dat er geen grote som geld in het huis aanwezig was. De Roosendaalse politie werd in de nacht van vrijdag op zaterdag rond half twee door buren ge waarschuwd dat er in het pand een steekpartij was geweest. Vrij snel daarna is een grootscheeps onderzoek gestart. Daarbij werd ook het regionaal recherchebij standsteam van het arrondisse ment Breda ingeschakeld. Het slachtoffer werd in zijn slaap kamer aangetroffen, evenals zijn echtgenote, hun 15-jarige dochter en de 21-jarige kamerbewoner A. van T. Deze twee laatsten gingen als getuigen mee naar het politie bureau, waar tegenstrijdige ver klaringen werden afgelegd. De dochter verklaarde namelijk dat ze. toen ze wakker werd, zag dat Van T. een broodmes in zijn hand had gehouden. Deze kon daar voor geen duidelijke verklaring geven en is daarna in verzekerde bewaring gesteld. Zaterdagochtend begon een re chercheteam van dertig mensen met een buurtonderzoek en een nader onderzoek in de vrienden kring van Van T. Dit leidde tot de aanhouding van twee 19-jarige Roosendalers. In de loop van gis teren bekende J. S. dat hij het slachtoffer de fatale messteek had toegebracht. Uit het verhoor is gebleken dat Van T. in de nacht van vrijdag op za terdag, toen de familie sliep, zijn twee vrienden heeft meegeno men naar het huis van het slacht offer. De man lag op bed toen hem de fatale steek werd toege bracht. Hij kon nog uit bed stap pen en om hulp roepen, waardoor zijn vrouw gewekt werd. Zij sliep op een sofa. J. S. en J. K. sloegen toen op de vlucht en ontdeden zich onderweg van twee alarmpi stolen en het mes waarmee de dodelijke steek was toege bracht. KAMPERLAND (GPD) - Nauwelijks 24 uur nadat de Bel gische naftatanker Inez vrijdagavond op de Oosterschel de lek stootte, is zaterdagavond op precies dezelfde plaats een tweede tanker, de Mercator, aan de grond gelopen. Opnieuw moest groot alarm worden geslagen toen bleek dat ook de uit Rotterdam afkomstige Mercator, die zater dagmorgen vroeg begonnen was de lading nafta uit de Inez over te pompen, dreigde te scheuren. Deze dreiging werd al spoedig be waarheid en opnieuw stroomde de licht ontvlambare nafta in gro te hoeveelheden de Oosterschel de op. Deze dubbele ramp ge beurde kort nadat de Mercator de overgebleven nafta van de Inez had overgenomen en wilde breidde naar Midden-Schouwen. Vrouwen en kinderen, zes in to taal, van de op het werkeiland le vende drie gezinnen verlieten daarna vrijwillig het eiland, ter wijl alleen de mannen achterble ven. trekken. De tanker moest hierbij langs de Inez heen, maar liep toen zelf ook aan de grond. De direct te hulp gesnelde sleep boot Temi kwam daarbij ook in moeilijkheden toen een van haar sleepkabels in het roer sloeg en de sleepboot stuurloos werd. Doordat het afgaand water werd, ontstond al spoedig het gevaar dat ook de Mercator zou breken (scheepsjargon voor scheuren) en dat gebeurde kort na half tien za terdagavond. Een van de tanks begaf het en spoedig liep zo'n 400 kubieke me ter nafta de Oosterschelde op. De tweekoppige bemanning van de Mercator kon tijdig van boord gehaald worden. Werkeiland Bijna exact dezelfde situatie deed zich zaterdagavond voor als op vrijdag. Alleen met dat verschil, dat de windrichting nu west zuidwest en de sterk penetreren de stank van de lekkende nafta in de richting van het in de buurt liggende werkeiland Neeltje Jans dreef en zich ook verder uit- Eén dode bij ongeluk in Alkemade ALKEMADE - Een 20-jarige Lei- muidcnaar is om het leven geko men bij een verkeersongeluk in de gemeente Alkemade. Vier an dere personen raakten gewond Het ongeluk deed zich voor in de nacht van zaterdag op zondag op de Alkemadelaan nabij Oude We tering. Twee personenauto's kwamen frontaal met elkaar in botsing toen één van de wagens, komende uit de richting Roelofa- rendsveen. op de linkerweghelft raakte en boven op de tegenlig ger, komende uit Haarlemmer meer, vloog. De 20-jarige L.M. de Wijk uit Leimuiden was op slag dood. Zijn medepassagier, de 19- jarige R.J. De Graaf, eveneens uit Leimuiden, moest met een heup fractuur en snijwonden worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Beiden moesten door de Leidse brand weer uit hun auto worden ge zaagd. Drie personen uit de ande re auto, het echtpaar Meijer uit Oude Wetering en de 30-jarige C. de Mooy uit Rijnsburg raakten allen licht gewond. Ook zij zijn vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Aangezien de precieze oorzaak van het on geval nog niet bekend is verzoekt de politie getuigen contact op te nemen met de Rijkspolitie van de gemeente Alkemade, telefoon 01713-9009. ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse recherche heeft met de arrestatie van de 28-jarige Rot terdammer T. van der T. de moordzaak Maria Telder opge lost. De man werd zaterdag aan gehouden. Hij heeft bekend. Ma ria Telder (49 jaar) werd op 6 maart gewurgd aangetroffen in een kast in haar woning i eventuele ex plosie van de vluchtige stof was niet denkbeeldig. Op het wer keiland bevindt zich onder meer een elektriciteitscentrale. Over wogen werd nog de motoren daarvan stop te zetten, maar dit bleek niet nodig. Een enkele vonk zou echter rampzalige ge volgen kunnen veroorzaken. Hoewel ditmaal het gebied niet diende te worden afgezet, werd door een meetwagen van de BB de concentratie van de naftagas- wolk nauwkeurig gevolgd. Een geluk was echter dat slechts één van de tanks van de Mercator lekte, waardoor maximaal 458 kubieke meter nafta de Ooster schelde kon instromen. Onder tussen werd het hoog water, zo dat dc nafta in de lekkende tank spoedig vermengd werd met het binnenstromende water. Mede hierdoor verergerde de kritieke situatie niet. Een derde tanker, de Ritchie 6 werd vanuit Terneuzen gestuurd om de rest van de nafta aan boord van de ongelukkige Mercator over te nemen. Deze ar riveerde in de loop van zaterdag nacht. Gistermorgen kon begon nen worden de Mercator, die in middels was vlot getrokken en niet meer lekte, leeg te pom pen. Ook de vrouwen en kinderen kon den gistermorgen vroeg naar het werkeiland terugkeren. De con centratie van de naftadampen was tijdens de nacht aanzienlijk minder geworden. Wel werd het overige scheepvaartverkeer nog geruime tijd op een afstand ge houden. In de loop van gisteren is de flink beschadigde Inez, na eerst van gas ontdaan te zijn, in de buurt van Wemeldinge voor an ker gegaan. Rond vier uur gis termiddag had de Ritchie 6 de nafta uit de Mercator overgeno men en vertrok. De Rotterdamse tanker Mercator, een al wat ouder schip, heeft meer schade opgelopen dan de Inez. Nadat de tanker zal zijn ont- gast, zal de Mercator op eigen kracht naar de werf gaan. Gister avond laat was nog niet bekend waar de beide beschadigde tan kers in dok gaan. DEN HAAG (GPD) - In ongeveei twintig landen zijn zaterdag vrouwen de straat op gegaan ter gelegenheid van de internatio nale abortus actiedag. In Neder land demonstreerden meer dan 6000 mensen. voornamelijk vrouwen, in Groningen. Eindho ven en Den Haag. In Den Haag ging de tocht langs de Colum biaanse, de Duitse en de Belgi sche ambassade waar eisen wer den gedeponeerd, 's Avonds werden bovendien manifestaties gehouden in Enschede en Alk maar. De organisatie in Neder land berustte bij het abortusco mité Wij Vrouwen Eisen. In alle landen werden dezelfde eisen naar voren gebracht: „De vrouw beslist over abortus, voorbe hoedmiddelen en sterilisa- ROTTERDAM-DEN HAAG (GPD) - De minister van wetenschaps beleid in het kabinet-Van Agt. drs. Rinus Peijnenburg. is gister ochtend in het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis overleden. Peijnenburg (51). die al geruime tijd ernstig ziek was. overleed aan de complicaties van een groot hartinfarct. Hij laat een vrouw en twee kinderen (een zoon van 21 en een dochter van 19) achter. Peijnenburg wordt donderdag in Den Haag begraven. In een herdenking voor de radio zei minister-president Van Agt gis teren dat „dienstbaarheid" de treffendste eigenschap van mi nister Peijnenburg was. Hij noemde hem een man „zonder vijanden", een „eerlijk en on baatzuchtig mens". CDA-frac- tieleider Ruud Lubbers ken schetste Peijnenburg als een ..meester in de gemotiveerde bemiddeling en verzoening". Minister Rinus Peijnenburg werd op 11 maart jl. opgenomen in het Haagse Westeinde-ziekenhuis voor een vaatoperatie aan zijn been. Het was de tweede keer in enkele maanden dat hij zo'n ope ratie moest ondergaan. De eerste operatie bleek niet zo succesvol als eerst werd verondersteld. ïpABORg HET \Nt\„ m HET tie". Het was de eerste keer dat de strijd om het zelfbeschikkingsrecht van vrouwen over hun lichaam internationaal werd gevoerd. Het initiatief was vorig jaar ontstaan op een bijeenkomst van feminis tische socialisten in Parijs. In juni werd de ICAR opgericht, de in ternationale campagne voor het recht op vrije abortus. Sindsdien zijn vergaderingen gehouden in Londen. Brussel. Parijs en Bar celona. Op de manifestatie in Den Haag kwamen vanuit de hele we reld meldingen van demonstra ties binnen: uit de VS (waar in negentien staten is gedemon streerd), uit Frankrijk (demon straties in vier steden), uit Lon den, Brussel, Bern (waar ook een spreekster van Wij Vrouwen Ei sen het woord voerde), Spanje (waar in vijf steden is gedemon streerd) en uit de Latijns-Ameri kaanse landen Venezuela. Peru. De demonstraties in Latijns-Ame- Eén van de deelneemsters aan de demonstratieve fietstocht langs am bassades in Den Haag. De fietstocht werd zaterdag gehouden in het kader van de internationale abortusdag. Enkele uren voordat hij op 12 maart de tweede operatie zou onder gaan kreeg hij - in het ziekenhuis - een hartaanval. Hij werd on middellijk overgebracht naar de afdeling hartbewaking. Compli caties noodzaakten op 16 maart overbrenging naar het Rotter damse Dijkzigt-ziekenhuis, waar uitgebreidere onderzoeksfacili teiten aanwezig waren. n licht herstel deden zich ech ter opnieuw complicaties voor. waarna zijn toestand met de dag verslechterde. De complicaties leidden in de vroege ochtend van zondag 1 april tot zijn overlijden. Rinus Peijnenburg was minister van wetenschapsbeleid in het kabinet-Van Agt sinds 19 decem ber 1977. Voor die tijd was hij voor de KVP (later CDA) lid van de Tweede Kamer vanaf 1966. Hij was specialist op (sociaal-)eco- nomisch terrein en werd gere kend tot de rechtervleugel van het CDA. Tijdens de kabinets formatie in 1977 was hij de be langrijkste adviseur voor CDA- Drs. Peijnenburg leider Van Agt, zijn persoonlijke vriend en plaatsgenoot. Voordat hij zijn politieke loopbaan begon was Peijnenburg werkzaam bij diverse werkgeversorganisa ties. Minister-president Van Agt her dacht Peijnenburg gistermiddag in een extra-radio-uitzending. Van Agt zei daarin: „Veel en dik wijls moeilijk werk heeft hij, be gaafd econoom, gedaan voor de oplossing van maatschappelijke kwesties, met name in de SER en de Stichting van de Arbeid. Bij de vorming van het kabinet vroeg ik hem minister te worden. Hij gaf, ondanks grote aarzeling, aan dat verzoek gehoor, want hij wilde van diens' zijn. Daarmee heb ik al aangeduid wat in zijn persoon het treffendst was: dienstbaarheid. Dit leven is getekend door de be reidheid voor anderen beschik baar te zijn" Over de opvolging van drs. Peij nenburg is momenteel nog niets bekend. Vast staat alleen dat de opvolger weer een KVP'er moet zijn. In de komende tijd zal pre mier Van Agt samen met het KVP-bestuur naar een nieuwe min ister voor wetenschapsbeleid moeten zoeken. Minister dr. L. Ginjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) zal het minister schap voorlopig waarnemen. Verwacht wordt dat de KVP het zal zoeken in de kring van hoog leraren aan de universiteiten. In de CDA-fractie bevinden zich geen directe kandidaten. Hoezeer vrouwen in die landen te lijden hebben van het gebrek aan zelfbeslissingsrecht. bleek uit een toespraak die de Colum- biaanse IC AR-vertegenwoordig ster Sylvia Oehoa in Den Haag hield. Zij vertelde dat de VS sinds 1960 een campagne voor geboor teregeling voert in de Latijns- Amerikaanse landen. Door deze campagne worden duizenden vrouwen tegen hun zin gesterili seerd. of worden hen voorbe hoedmiddelen opgedrongen. De VS weten dwang achter hun campagne te zetten door hun economische hulp te koppelen aan de eis van grote aantallen ste rilisaties. Sylvia Ochoa noemde de Latijns- Amerikaanse vrouwen proefko nijnen voorde laboratoria van de Amerikaanse multinationals. rika zijn volgens woordvoerdster Namens Wij Vrouwen Eisen sprak i ter Meulen van Wij Vrou wen Eisen het meest opzienba rend. „Die demonstraties zijn duidelijk een vrucht van de in ternationale samenwerking", meende ze „Het is daar zondei meer gevaarlijk om met zulke ei sen de straat op te gaan. In Costa Rica is deze dag zelfs de eerste gelegenheid geweest waarbij vrouwen door middel van pamfletten hun eisen kenbaar maakten". Iete van Dijk Zij onderstreepte nogmaals dat het nieuwe Neder landse wetsontwerp voor abortus voor Wij Vrouwen Eisen onaan vaardbaar is. Aanwezigen op de manifestaties in Eindhoven, Groningen, en Den Haag namen een resolutie aan waarin intrek king van het wetsvoorstel werd geëist Deze resolutie is verzon den aan de regering en aan de voorzitters en leden van de Eerste en Tweede Kamer. HILVERSUM (GPD) - Malversa ties bij de internationale handel in latex en het overmaken van bedrijfswinsten als „kosten" naar papieren bv's in Zwitserland hebben het Weesper bedrijf Ru- batex en enkele zusteronderne mingen tussen 1970 en nu tien tallen miljoenen guldens opgele verd. De wijdvertakte, via het buitenland lopende miljoenen fraude, waarbij een nog niet exact vastgesteld bedrag uit handen van de fiscus is gebleven, is aan het licht gekomen na bijna twee jaar intensief onderzoek door de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD) in Haar lem. Een in de historie van de FIOD zeldzame actie vormde vorige maand het voorlopige hoogte punt van het onderzoek. Met veertig man van de fiscale re cherche en twintig leden van rijks- en gemeentepolitiekorpsen werden tegelijkertijd invallen gedaan in bedrijfsgebouwen en directeurswoningen in Weesp, Diemen, Baarn en Laren. Er wer den huiszoekingen verricht en de directeur van een zusterbedrijf van Rubatex, Marsman Produk- ten BV te Baarn, de 35-jarige G. J. M. jr.. werd aangehouden en voorgeleid aan de Utrechtse offi cier van justitie. mr. A. Somerwil. Zijn voorarrest is inmiddels ver lengd tot uiterlijk 19 april. De oprichter en oudste directeur van Rubatex (thans commissaris) en vader van de gearresteerde, bleek een jaar geleden al te zijn uitgeweken naar Zwitserland. De FIOD betrok niet alleen zijn luxueuze bungalow in Laren in de actie, maar ook de woning in Diemen van de algemeen direc teur van Rubatex en de Baarnse bungalow van de directeur van Marsman Produkten BV. Ook de bedrijfsgebouwen van Rubatex en zusterbedrijf Euro-Compound in Weesp en de villa waarin Marsman Produkten is geves tigd, werden doorzocht. Als voorzitter van Tweede Kamer DEN HAAG (GPD) - De PvdA- Tweede-Kamerfractie zal waar schijnlijk deze week al een be slissing nemen over de kandida tuur voor de opvolging van dr. Anne Vondeling als voorzitter van de Tweede Kamer. In poli tiek Den Haag wordt algemeen aangenomen dat de tweede vice- voorzitter van de fractie, dr. Dick Dolman (43) de nieuwe kamer voorzitter zal worden Vondeling treedt in september af omdat hij dan gekozen zal zijn als lid van het Europese parlement De PvdA staat geen dubbel lid maatschap toe, zodat Vondeling moet aftreden. Aangezien de grootste fractie in het parlement bij traditie de voorzitter levert, moet de PvdA in eigen gelederen een opvolger zoeken. Overigens moet die keuze wel (elk jaar) door de Tweede Kamer worden be krachtigd. Ministerspost Dolman zei zaterdag voor de VA- RA-radio dat hij - indien hij wordt gekozen - hoopt deze func tie zes tot tien jaar te kunnen uit oefenen. Hij wil niet tot het eind van zijn politieke carrière voor zitter zijn, vooropgesteld dat de PvdA de grootste fractie blijft. Dolman liet wel weten dat hij dan niet kandidaat zal zijn voor een ministerspost in een eventueel tweede kabinet-Den Uyl. Zo'n kandidatuur (Dolman is specia list op financieel gebied en in de volksgezondheid en werd al eer der als bewindsman genoemd voor een van deze terreinen) zou pas voor een mogelijk derde ka binet. dus zeker niet binnen zes jaar. aan de orde kunnen zijn. zei Dolman. AMERSFOORT (ANP) - De unie raad van de CHU heeft zaterdag "met de grootst mogelijke moei te" ingestemd met het uitstel van de fusie tot CDA door KVP, ARP en CHU. Als fusiedatum van het CDA, oorspronkelijk vastgesteld op 1 juni 1980, wordt thans ge dacht aan 11 oktober 1980. In een in Amersfoort gehouden (besloten) vergadering besprak de unieraad de actuele zaken met betrekking tot het CDA. In een door het dagelijks bestuur van de CHU voorgestelde en met alge mene stemmen door de unieraad aanvaarde verklaring legde de raad vast dat het uitstellen van de fusiedatum alleen wordt aan vaard vanwege het feit dat om technische redenen de fusieda tum van 1 juni 1980 niet haalbaar blijkt. De unieraad besprak opnieuw de kandidaatstelling van het CDA voor de komende Europese ver kiezingen en het vraagstuk van het enkele of dubbele mandaat (het al dan niet combineren van het lidmaatschap van het Neder landse parlement met dat van het Europese parlement). Vier we ken geleden besloot de unieraad niet in te stemmen met de voor gestelde verdeling van de KVP-, ARP- en CHU-plaatsen op de CDA-kandidatenlijst. omdat die verdeling voor de CHU ongun stig is. Bij het behalen door het CDA van tien zetels in het Euro pese parlement zal de verdeling zijn vijf KVP, drie ARP en twee CHU. Maar bij het behalen van negen zetels wordt de verdeling, vijf KVP, drie ARP en één CHU. en dit laatste was voor de unie raad onaanvaardbaar. Voorts gaf de raad vier weken geleden - in tegenstelling tot het voorstel van het CDA-bestuur - voorkeur aan het dubbele mandaat. Beide beslissingen vielen bij de top van het CDA niet goed en de unieraad kwam zaterdag op zijn uitspraken terug. Het voorstel voor de verdeling van de KVP-. ARP- en CHU-kandidatenlijst werd nu aanvaard, zij het onder protest. Daarbij sprak de unie raad uit. dat het verdelingsvoor stel geen precedentwerking kan hebben ten opzichte van in de komende tijd vast te stellen kan didatenlijsten voor Eerste en Tweede Kamer. De Unieraad koos nu voor het en kele mandaat, maar vond dat het dubbele mandaat voor de nog lo pende zittingsperiode van de Tweede Kamer moet kunnen worden overwogen. Door deze uitspraak bestaat de kans dat oud-minister Kruisinga in de Ne derlandse politiek terugkeertHij heeft als eerste recht op de ka merzetel van CHU-er Tolman wanneer deze in het Europees parlement wordt gekozen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7