"Digros-centrum voor winkeliers ongewenst" Volle bak tot slot paardendagen Alfrinkschool wacht jaren op verbeteringen Onderzoek voorspelt sluiting winkels Actief in vrije tijd Mulisch en De Boer signeren in Leiden Majoretten- festival MAANDAG 2 APRIL 1979 ,v/ Tuinieren Het Leids Vrijetijdscentrum be gint in het kader van de acti viteiten voor mensen zonder werk binnenkort met een pro ject milieuvriendelijk tuinie ren. Met behulp van voor gronden gewas onschadelijke middelen en veel aandacht zal geprobeerd worden een stuk nog braakliggende grond aan de Besjeslaan te veranderen in een groente tuin. Mits er voldoende be langstelling is zal het project voor langere tijd worden voortgezel. Aan deelneming zijn geen kósten verbonden. Aanmelding voor 12 april via telefoonnummer 071-146440. Zuid-Amerika In de kantine van de Bonaven- tura-Kijckenborg-scliolen- gemeenschap aan de Marien- poelstraat 6 worden drie avonden gehouden die gewijd zijn aan Zuid-Amerika. Van een forumavond onder lei ding van H. Liljens. Forum leden zijn onder meer Bas de Gaay Fortman, de Chileense docente Marina Carmona en Augusto Michaud. lid van de Pax Christ rika. Onder eigen land c dag is er c woensdag Zuid-Ar verp is "Rec/i t op i industrie. Dins- De ziekavond. rgangsprijs bedraagt gulden per avond. Kruidkunde Morgen wordt in het Gespreks- centrum aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 de serie over radiesthesie, een alterna tieve geneeskunde.voortgezet. Op deze avond wordt een in leiding gehouden door de heer H. den Hartog over kruid kundeAanvang 8 uur en toe gangsprijs drie gulden. LAS-avond In het Breehuys aan de Bree- straat 19 wordt morgenavond een informatiebijeenkomst gehouden over de Leidse Ak- t iegroep van Scholieren (LAS). De bedoeling is dat uiteengezet wordt ivat de LAS is en doet. Tevens zal worden gesproken over de eventuele acties in het komende school jaar. Bovendien wordt er een film over onderwijs gedraaid. Aanvang 8 uur. Zomerkleding beurs Morgen en woensdag ivordt in het voormalige marinecom plex aan het Noordeinde 2a de Leidse zomerkleding beurs gehouden. De beurs wordt georganiseerd door de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers in Leiden. Van af 10 uur morgenochtend kunnen de goederen worden ingeleverd. De avondverkoop begint om 7 uur 's avonds. Woensdag is er verkoping van 10 tol 13 uur. Op eerste avond worden vanaf half zeven volgnummers uitgereikt. In lichtingen via tel. 132920. 76G729. 155568 en 131335. LEIDEN - De vestiging van een Digros-koopcentrum aan de Langegracht/Korte Mare in Leiden is voor de midden stand in Leiden ongewenst. Het koopcentrum zal veel publiek wegtrekken van winkels in de binnenstad en de nabijgelegen wijken. De verwachting bestaat dat de komst van Digros onvermijdelijk tot sluiting van winkels zal leiden. Dit blijkt uit een vandaag versche- nen onderzoek naar de gevolgen van een Digros-vestiging. Het onderzoek is in opdracht van de gemeente Leiden uitgevoerd door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedryl (CIMK). Dit instituut verrichtte eerder on derzoek naar de gevolgei winkelvoorzieningen in de hele Leidse regio (distributie-plano- logisch onderzoek) en onder- GeVOlgen zoekt ook de gevolgen van een Miro-vestiging aan de Lange- gracht. Vestiging van een Miro- warenhuis werd, evenals nu een Digros-koopcentrum, afgewe- De vestiging van een Digros aan de Langegracht is overigens nog steeds niet definitief. De gemeen te ligt al bijna een jaar in de clinch met de initiatiefnemers (Mijn- ders/Van den Broek). De afwik keling is op dit moment afhanke lijk van een beslissing van de Kroon. Deze beslissing wordt binnen enkele maanden ver wacht. LEIDEN - De boekenweek is begonnen en wie toch toevallig een boek wilde kopen had het afgelopen weekeinde een aardige kans om een echte schrijver tegen het lijf te lopen. Nou hebben we in Leiden al de vrij bekende heren Biesheuvel en 't Hart binnen de stadsmuren die af toe ook wel gewoon in de Hema zullen winkelen maar wie uit was op een handte kening van een bekende schrijver kon daarvoor dit weekend terecht in diverse Leidse boekhandels. In het Nieuwe Boekhuis aan de Breestraat was hel Harry Mulisch (foto boven) die zaterdagmiddag rustig trekkend aan zijn pijp het ene na het andere boek van zi jn handtekening voorzag en bovendien de moeite nam om met belangstellende omstanders van gedachten te wisselen over lite ratuur Zaterdagmorgen arriveerde Herman Pieter de Boer in boekhan del De Kier aa n de Nieuwe RijnOok voor hem was goede belangstelling vooral voor zijn nieuwe uitgave "Het Herenhotel en andere verhalen". Ook De Boer liet zich verleiden tot discussies over zijn werk (foto onder). Meer vragen over bouwstop AZL LEIDEN - Opnieuw zijn door leden van de Tweede Kamer schrifte lijke vragen gesteld over de Verder adviseren de onderzoekers De gemeente Leiden heeft het on derzoek naar de gevolgen van Di gros-vestiging ingesteld om een inzicht te hebben van de invloed die deze winkelvoorziening heeft op andere winkelcentra in de stad. De gemeente kan hier dan zijn beleid op afstemmen. Het Digros-rapport beperkt zich ove rigens tot algemene aanbevelin gen. De onderzoekers adviseren de ge meente maatregelen die de kwa liteit van het winkelgebeuren in de binnenstad verhogen. Voor een deel gaat dat dan om ver keersmaatregelen en parkeer voorzieningen, betere toeganke lijkheid en voetgangersgebieden. Daarnaast zal de kwaliteit van de inkels beter moeten worden. bouwstop voor het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De vra genstellers zijn ditmaal Lansink en Weijers (beiden CDA), Dol man (PvdA), Wessel-Tuinstra D'66), Dees (VVD) en Beckers- de Bruyn (PPR). Zij vragen zich af of het bouwbeleid voor academi sche ziekenhuizen nog steeds in overeenstemming is met de filo sofie zoals die onder het vorige kabinet is ontwikkeld. Aan mi nister Pais wordt gevraagd of hij wijzigingen heeft aangebracht in de toezeggingen van het vorige kabinet. Verder willen de ka merleden weten of de bewinds man de mening deelt dat er in de sector van de academische zie kenhuizen een duidelijke achter stand is in bouwkundige voor zieningen. Ten slotte vragen zij of er plannen bestaan om de eerste verantwoordelijkheid voor de academische ziekenhuizen over te brengen van Onderwijs naar het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne. Saoedi-Arabic: Geen visum voor Leidse humanist Ingrijpend DEN HAAG - Een Leidse humanist die een bezoek wilde brengen aan Saoedi-Arabië. is volgens het Humanistisch Verbond een vi sum geweigerd. Er is gebleken dat de niet-joodverklaringen die Arabische landen eisen, ook gaan werken tegen humanisten. „Wij zullen voor de druk die uitgeoe fend wordt om met niet-jood verklaringen te gaan werken niet zwichten", aldus voorzitter drs. Rob Tielman van het Humanis tisch Verbond. Inmiddels hebben de Tweede-Ka merleden Bolkestein (WD) en Roethof (PvdA) vragen gesteld over de affaire aan minister Van Vooral de sterke afname der Klaauw van buitenlandse za ken. Ze willen onder meer weten of weigering van visa aan huma nisten inderdaad een vast beleid is van de Saoedische ambassade in Nederland en of de bewinds man bereid is zo'n beleid af te keuren. Een kijkje bij een deel van de tentoonstelling, voorstellende een gedeelt maatregelen om de beperking van de winkelvoorzieningen aan de rand van de binnenstad (aan- loopgebieden) in goede banen te leiden. De beperking van de win- kelomvang in Noord moet wor den gekoppeld aan een algeme ner stadsvernieuwingsbeleid. De komst van een Digros in Leiden wordt voor de detailhandel in de binnenstad en de omringende wijken ingrijpend genoemd. Uit ervaringen met vergelijkbare koopcentra blijkt dat deze een grote aantrekkingskracht uitoe fenen op het publiek. Het bezoekt nauwelijks nog andere winkels. "Het Leidse winkelcentrum zal meer klanten aan de Digros ver liezen dat het er extra zal kra gen", aldus het onderzoek. In het onderzoek is becijferd hoe groot de achteruitgang van de middenstand bij vestiging van een Digros zal zijn. De bestedin gen bij de winkels in het centrum zullen in 1980 voor de alledaagse goederen 6 miljoen lager en voor de luxe (niet-dagelijkse) goede ren 8 miljoen lager liggen, dan de winkeliers zelf hebben geraamd. Naast het winkelcentrum in de binnenstad zal vooral de wijk Noord sterke invloed ondervin den van de komst van een Digros. Voor de winkels in deze omge ving wordt in 1980 2 miljoen min der omzet in de sfeer van de alle daagse goederen verwacht. Daarnaast heeft de Digros ook invloed op winkelcentra als Le vendaal en Haven/Lage Rijndijk. In zijn algemeen voorspelt het on derzoek voor de Leidse binnen stad een afnemende aantrekke lijkheid en vallen de kleinere winkelcentra terug naar een buurt- of wijkniveau. Als enige houden de winkelcentra in Zuidwest (Vijf Meiplein) en Me- renwijk (Kopermolen) hun sterke positie. oerwoud. LEIDEN - Tientallen belangstel lenden hebben het afgelopen weekeinde van de gelegenheid gebruik gemaakt om te kijken hoe het in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade in Leiden toegaat. Het Rijksherbarium, waar zo'n tweeëneenhalf mil joen planten worden bewaard, had ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan de deuren voor het publiek geopend. Alle collectiezalen en de ruimten waar het veldmateriaal wordt bewerkt, geregistreerd en onder zocht waren voor het publiek ge opend. Bovendien was er een bij zonder overzichtelijke tentoon stelling die via foto's en films duidelijk maakte hoe de onder zoekers in het veld (zowel in de tropen als in Nederland) aan hun materiaal komen. Daarnaast was er gelegenheid om een dia-show te bekijken. Een rondleiding leidde onder meer langs de elektronen-microsoop waar plantenpreparaten moeite loos duizenden malen kunnen worden vergroot. Ook volgend weekeinde is er weer open huis in het Rijksherbarium. In samenwerking met de Volksu niversiteit K. en O, organiseert het Rijksherbarium op dinsdag 3 april een lezing, waar Dr. F.J. Veldkamp zal vertellen hoe een plantenverzamelaar in de tropen moet werken. Hij zal tevens een film vertonen over een expeditie naar Nieuw-Guinea. De aanvang is om 20.00 uur in de vergaderzaal van het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6 in Leiden. de omzet in dagelijkse goederen zal volgens het onderzoek in de bin nenstad en omringende wijken leiden tot sluiting van winkels. Voor de binnenstad verwachten de onderzoekers dat hiervoor an dere soorten winkels terugko- LEIDEN - "Het is nu eigen lijk een rotzooi rond onze school". Dat zegt school hoofd H. Klein van de Ka tholieke Kardinaal Al frinkschool (lager onder wijs) aan het Broekplein in de Leidse Merenwijk. Volgens hem wordt hij al drie jaar van het kastje naar de muur ver wezen bij pogingen om de slechte situatie op het schoolplein en rond zijn school te verbeteren. Hij wijst op het feit dat het school plein herhaaldelijk verzakt, dat de "speelkuil" in het midden van het plein geregeld onbruikbaar is omdat hij volstaat met water, en dat vlakbij het schoolgebouw open en bloot drie vuilcontainers staan, een zeer onhygiënische si tuatie, aldus de heer Klein. In 1975 betrok de Kardinaal Al frinkschool de ruimten aan het Broekplein. Ook een protestants- christelijke en een openbare la gere school kregen aan het Broekplein onderdak. Sinds die tijd is het schoolhoofd al in over leg met de gemeente om een om heining om het schoolplein te krijgen (,,'s avonds parkeren er vaak auto's) en om de vuilcontai ners op een andere plaats te krij gen. Verdere wensen van het schoolhoofd: een aantal tuintjes rond de school inplaats van de De vuilcontainers vlakbij de Kardinaal Alfrinkschool waar kinderen zonder meer op kunnen klimmen. önafgeschermde stukken zand waar de kinderen nu dwars door heen banjeren. Toen het bijzonder lang bleek te duren voordat deze voorzienin gen er kwamen, trok Klein her haaldelijk aan de bel bij de ge meente. Hij heeft de indruk als een vrij lastig persoon te worden beschouwd. Inmiddels heeft hij ook de Rijksinspecteur, de heer Burger en de schoolartsendienst ingeschakeld. Klein: "Er wordt telkens gezegd: de werkzaamheden staan hoog op de urgentielijst, maar wij zijn nu zover dat we niet langer verant woordelijkheid willen dragen voor deze toestand. Op het schoolplein is op deze manier - zonder afzetting - ook geen toe zicht te houden. Een ambtenaar van gemeentewer ken deelt werkt plan voo frinkschool is burgemeester dat uitge- r de Kardinaal Al- gemaakt, waar n wethouders nu i beslissing over moeten ne men. Het is volgens hem moeilijk om iets definitiefs bij de Kardi naal Alfrinkschool neer te zetten omdat er in de buurt nog steeds wordt gebouwd. Hoe lang de si tuatie nog zal voortduren kan hij niet meedelen. LEIDEN - In het kader van Muziek en Show '79 dat za terdagavond wordt gehou den in de Leidse Groenoord- hallen, wordt er 's middags een open majorette-festival gehouden. Dat begint om 11 uur en duurt tot half vier. Aan het festival wordt deelge nomen door de volgende groepen: Capriole uit Ha- zerswoude, The Keytown Stars uit Leiden, de Miniret- ten Stars uit Alkmaar, The Mariquita's uit Katwijk, Ak- tief uit Leiden, Majoretten Showgroep Vlissingen, The Golden Green Stars uit Lei den, The Turning Stars uit Alkmaar, De Picolientjes uit Dordrecht, De Toekomst uit Leiden, Melofesta uit Den Haag en The Residentie Show uit Den Haag. Tijdens het juryberaad zal het Deen se showkorps Haderslev Pi- gegarde een korte show ver zorgen. Het dameskorps dat 's avonds ook in Muziek en Show '79 optreedt zal zaterdagmiddag ook een optreden verzorgen op het Vijf Mei-Bevrij- dingsplem in Zuid-West. De toegangsprijs voor het majo rette-festival bedraagt 2.50. LEIDEN - De organisatoren van de Leidse paardenda gen hebben tenslotte toch helemaal hun zin gekre gen. Was zaterdagavond de publieke belangstelling nog steeds erg povertjes, gistermiddag liepen de drie tribunes in de Groenoordhal ineens na genoeg vol. Het werd in derdaad de gehoopte "fa milie-zondag". Jammer alleen, dat er juist gisteren wat vlekjes kwamen op het tot dan toe zo smetteloze organisato rische blazoen. Onderbezette springrubrieken maakten het inlassen van onnatuurlijk lange pauzes (zelfs één van een uur) noodzakelijk. Teveel combina ties lieten het afweten. Maar dat zijn oneffenheden die vol- gend jaar gladgestreken kunnen worden. Waarschijnlijk heeft de loodzware bak voor scherprech ter gespeeld. Talrijke s en ruiters bedankten voor de eer. In het jachtconcours kwamen niet meer dan zeventien combi naties aan de start. Terwijl er toch goed geld te verdienen was. Men kan het vragen aan Gert Jan Mooy uit Delft, die ondanks een weigering en twee springfouten de eerste twee plaatsen in deze rubriek voor zich opeiste. Waar mee hij 900 gulden in de wacht sleepte. Moeizaam Het wemelde trouwens van de wei geringen en de springfouten. De paarden konden op het zware leem maar moeizaam uit de voe ten. Bij het naderen van de veer tiende en laatste sprong (maxi male hoogte 1.30 meter) waren ook deze goed getrainde dieren duidelijk aan het einde van hun Latijn. En dat niet alleen omdat amazones en ruiters bij het jachtspringen - dat is gebaseerd op wendbaar heid en snelheid - meer van hun paarden eisten. Ook in het daar aan voorafgaande klassieke springconcours van 1.30 meter was slechts één combinatie foutloos rondgekomen. Te wei nig in feite om de spanning bij het publiek op te voeren. Maar ja. de ze rubriek begon al om twaalf uur en toen het er op geen stukken na naar uit zag dat de tribunes die dag nog zouden volstromen Was derhalve het springen gister middag wat aan de magere kant, het talrijke publiek zal zich ver der best hebben vermaakt met de herhaling van het riddersteek spel, dat enkele avonden tevoren al door de landelijke ruiterver- eniging "Amethyst" uit Wijde- wormer was getoond. En de menvereniging "In 't gareel" uit Rijnsburg is met een grote ver zameling uiteenlopende koetsjes altijd goed voor een fiks aantal open doekjes. De duizenden op de tribunes zullen zich derhalve niet hebben verveeld en zich niét bekocht hebben gevoeld. De organisatie zal uit de opgedane ervaringen ongetwijfeld lering trekken. Zoals men vorig jaar aan de weet is gekomen dat een te licht par cours fataal is voor een spring concours als "Win or loose", waarbij een geldbedrag wordt uitgekeerd voor elke goed geno men hindernis. Die hindernissen worden al maar moeilijker. Een foutje echter en men is alles kwijt. Vorig jaar kostte dat grapje de penningmeester van de stich ting niet minder dan zeven mille. De hindernissen waren te ge makkelijk. Die fout heeft men zaterdagavond niet herhaald. Slechts een zestal combinaties kwam ditmaal foutloos rond en kon het maxi mum bedrag van ?20 gulden in casseren. Velen stopten onder weg en namen met minder ge noegen. Een fiks aantal echter onderschatte de moeilijkheids graad en moest met lege handen naar huis. De penningmeester kon na uitbetaling van amper drie mille de kas weer sluiten. En het publiek had.door meer leed- vermaak meer plezier gehad. Tenslotte de v springconcoursen in het week einde: Klasse M: 1. Jan Hooijmeijer met Norman, 2. Peter Strijbosch met "Koen, 3. Cor Loeffen met Olym pic S. 4. André Bos met Quist. Klasse Z: 1. Gerard Vermunt met Galopyn, 2. Veronica van Zon met Jalisca, 3. Jan Bruin met Mark, 4 Peter Strijbosch met Larramy. Kies uw lijn: 1.1. Beukelaar met Khaliff 2. Gerard Vermunt met Galopyn, 3. Peter Strijdbosch met Koen, 4. Jan Bruin met An- trieb. Klassiek concours 1.30 m: 1. Peter Hoving met Win a lot, 2. Anne- miek Ravenstijn met Szérerice, 3. Madeleine Rademakers met Bamboula. 4. Ietje van Breukelen met Jonker. Jachtspringconcours 1.30 m: 1. Gert Jan Mooy met Romanus, 2. Gert Jan Mooy met NSW Pan doer, 3. Rob ter Borg met Charley Brown C. 4 Martin van der Dun- gen met Cyrano. KOOS POST

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3