Trijfel Engelenbak zeer goed beeld van werklozen Klavecimbel-recital Annie Blankenstein Harro Ruysenaars: gewogen uitvoering MAANDAG 2 APRIL 1979 In het nummer van 26 maart van het Amerikaanse weekblad „Time" werd in de rubriek Cinemade nieuwe speelfilm „The China Syn drome" besproken. De eerste zin van filmcriticus Richard Schickel luidt: „The China Syndrome" is verre van fair ten opzichte van de kernenergie". Hij beschrijft vervolgens waar over de film gaat: „Er is spra ke van een „bijna-ramp" in een door atoomenergie aan gedreven elektrische centrale, die verontrustend dicht bij Los Angeles staatDe film laat zien, hoe de directie van de elektrische centrale en de aannemer die de centrale bouwde hun toevlucht nemen tot leugens, corruptie en ge weld om te voorkomen dat de bevolking te weten komt hoe weinig het gescheeld had of er was een ramp gebeurd, en hoe groot de kans is dat dergelijke incidenten zich in de toekomst zullen herhalen, - zonder dat de makers rekening houden met de van vele kanten aan gedragen wetenschappelijke opvatting dat de door de film getoonde keten van ongeluk ken in de praktijk hoogst on waarschijnlijk is". Het is (zegt Richard Schickel) een zeer spannende, uitste- - kend gemaakte en erg onder houdende film. De titel, legt hij uit,slaat op de theoretische bestemming van de overver hitte uraniumkern van de centrale als de koelvloeistof op de een of andere manier ver loren mocht gaan, waardoor die kern zich een weg zou ba nen dwars door de vloer, in de aarde, in de richting van China... Door \ico Scheepmaker n Vervolg De lancering van deze film had, gezien de gebeurtenissen in Harrisburg, niet beter geti med kunnen worden. Ik kan me een vervolgfilm voorstel len waarin we zien hoe de producent van de film, uit vrees voor een miljoenenver- lies, een onderwereldfiguur die in Harvard is afgestu deerd maar gaandeweg be greep dat er meer brood zat in de misdaad, de opdracht geeft in de kerncentrale van Har risburg een ongeluk te ensce neren, waardoor de belang stelling voor zijn film opeens duizend maal groter wordt dan verwacht mocht worden. Het pakkende slot van deze tweede film zal dan wel zijn dat de moederkopie van de eerste film, nog voor er ko pieën van gemaakt konden worden voor de duizenden begerige bioscopen, verloren gaat doordat een slordige werkster de filmband in haar emmer met zeepsop laat val len... In een artikel onder het kopje Wetenschapstaat op de bladzijde naast die filmkri tiek de geruststellende mede deling dat de Nucleair Regu larity Commission die van regeringswege toeziet op het functioneren van de kerncen trales waarlijk niet stil zit. Vorige week (schrijft dus ..Time" van 26 maart 1978 heeft de NRC vijf kerncentra les gesloten voor nader onder zoek. Er was namelijk een ma thematisch defect in het com puterprogramma ontdekt waarmee sommige van de koelwaterpij pen waren ont worpen, waardoor die niet sterk genoeg zouden zijn om een aardbeving te weerstaan. De werkelijkheid weerlegt hier dus de filmkunst, zegt de schrijver optimistisch, niet bevroedend wat er, twee da gen na het verschijnen van „Time", in Harrisburg zou gebeuren. Op de vraag of kerncentrales veilig zijn, zegt hij: ,Het antwoord hangt af van de definitie van „veilig". Als daarmee bedoeld wordt dat er nooit een ongeluk kan gebeu ren, dan luidt het antwoord, zoals het ook ten opzichte van alles tussen een fiets en een staalpletterij zou luiden: nee. Een kerncentrale kan niet als een atoombom ontploffen. Maar als de centrale water verliest dat gebruikt wordt om de uraniumkern af te koe len, dan kan er oververhitting ontstaan, waardoor het om hulsel van de kern doorbroken wordt en een dodelijke wolk van radio-actieve gassen vrijkomt. In zo'n geval zouden de mensen die dicht bij de cen trale wonen snel overlijden, terwijl anderen, tot op een af stand van enkele honderden mijlen van de centrale wo nend, later bij ongunstige Infinitesimal Dat klinkt nogal onheilspellend voor de inwoners van (bij voorbeeld) New York, die op zo'n 150 mijl van Harrisburg af wonen. Tot hun geruststel ling meldt de wetenschappe lijke medewerker van „Time" echter: ,flet feit echter dat zo'n cata strofe mogelijk is, heeft voor zorgsmaatregelen in het leven geroepen die de waarschijn lijkheid ervan infinitesimal makqn". Hè, gelukkig, een pak van mijn hart, de kans op zo'n ramp is dus infinitesimal! Geen zor gen voor de dag van morgen, zal de lezer van „Time" ge dacht hebben toen hij op 27 maart dit nummer van „Ti me" had gelezen. Wat zijn al die actievoerders tegen de atoomenergie toch een onrust stokers, terwijl de kans op een ongeluk toch zo infinitesimal is! Net zo infinitesimal, be denk ik opeens, als de moge lijkheid dat het water van de Noordzee zo hoog zou stijgen, en tegelijk de windkracht zo sterk zou worden, dat zij een drachtig samenwerkend de golven over onze hoge dijken zouden kunnen zwiepen. Toch deed zo'n infinitesimalse sa menloop van omstandighe den zich op 1 februari 1953 een keertje voor. Zoals het eens in de zoveel jaar. ergens ter we reld, ook voorkomt dat vier kaartspelers na het delen al leen maar kaarten van de zelfde kleur hebben: de een heeft alle dertien harten, de ander alle dertien klaveren, de derde alle dertien schoppen en de vierde alle dertien rui ten. Vraag je een computer deskundige hoe groot de kans daarop is. dan zegt hij: infini tesimal! En iedereen denkt dan: natuurlijk, dat klopt, want mij is het nooit overko- LEIDEN - Het LAK-theater presenteerde zaterdag avond een produktie van het Amsterdamse Theater De Engelenbak. De En gelenbak stelt zich ten doel het amateurtoneel in de hoofdstad 7.0 veel mo gelijk te stimuleren. Het bijzondere van dit project is dat het georganiseerd is voor mensen die langer dan zes maanden werk loos zijn. Na een aantal werkmiddagen is de ze groep samengesteld met zo veel mogelijk achtergronden, leeftijden en beroepen. Op basis van de bespreking van hun erva ringen met het werkloos-zijn en improvisaties is "We mogen niet klagen" ontstaan. "We mogen niet klagen" laat voor de péuze een groot aantal scènes zien, waarin een treffend beeld wordt geschetst van de vele aspecten die met het werkloos-zijn ver band houden. Zonder theatraal gedoe wordt een beeld gegeven van hoe iemand wekloos wordt, hoe de omgeving er op reageert, hoe je door instanties wordt be handeld en vooral wat voor ge volgen het heeft voor je eigen persoonlijkheid. De scènes wa ren kort en bondig, uitstekend getimed en in voortreffelijke so berheid gespeeld. Na de pauze had "We mogen niet klagen" een totaal andere thea tertechnische aanpak. In een éen- acter waren we getuigen van het feest dat Jasper gaf ter ere van zijn status van tien jaar werloos- heid. De enige band die de men sen op het feest hebben is het feit dat ze geen werk hebben. Deze breekbare verbondenheid wreekt zich meer en meer naar mate het feest vordert. De een wordt dronken, de ander kletst maar een eind weg weer een an der wordt gedeprimeerd. De overspannen sfeer kan dan alleen maar uitlopen op ruzie, die resul teert in het systematisch weglo pen van de gasten. Jasper blijft alleen achter met zijn eveneens werkloze dochter, die hem alleen nog maar non-verbaal kan troos ten door middel van een kus. De indruk kan gewekt zyn dat "We mogen niet klagen" een grote trieste klaagzang was. Het tegen deel is echter waar. Eén van de sterkste wapens van deze groep was het subtiele, op humoristi sche wijze hanteren van het on derwerp. Een andere impone rende zijde was de wel doordach te regievoering van Paul van der Kruk. In het kader van dit project klinkt het misschien ietwat wrang, maar menig beroepsge zelschap kan een voorbeeld ne men aan deze groep. LOUIS CORNELISSE. LEIDEN - Velen vonden het sym pathiek om de ex-organiste van de Lutherse kerk aldaar eens te rug te zien, maar Annie Blanken stein was er nu voor een klave cimbel-recital. In twee vai vier programmanummers duet teerde zij met de gambiste Bette ke van de Berg, voormalig lid het Jeugdkamer Orkest Leiden. Fijn harmoniërend versmelten de snaren-timbres van barok- gamba en barok-cembalo. Te ho ren in de 4de suite van Marin Ma rais en in de sonate in g, die in het totale klaviersonaten bestand van Bach wel als de mooist gel den mag. De gambiste was het OEGSTGEEST - Cellist Harro Ruysenaars, voor K en O in de Groene Kerk optredend, was de eerste van het Jeugdka- merorkest Leiden en bezet nu de topplaats bij de cellogroep in het Concertgebouw Or kest Ik ken zijn verrichtin gen van jongsaf: voorbe schikte artistieke professio naliteit. Het begrip artistiek mag niet misleiden, het is bevorderend voor een Suite populaire espagnole van Ma nuel da Falla, waarin ook de piano-partner Antoine Oo- men excelleerde. De dans vormen konden gerust een geprofileerder ritme verdra gen. Maar de Sonate voc 1915 van Debussy duo uit vooral de solo-cellosuite van Max Reger hadden meen een openbarende overtuiging in de geestelijke spanning een geheimhoudende diepte van louterende ernst om laatste voorgevoelens. Elke noot is daar gewogen, was dat even eens bij de uitvoerders. Reger was zwaar ziek geweest, zou niet lang meer leven - Debus sy, vergeefs opereerd, schraapte zijn krachten om nog voor elk concerterend hoofdinstrument een monu ment na te laten. Het is hem nog gelukt voor viool, voor cello en samengevoegd voor fluit, alt en harp. In Beethovens 2de cellosonate is het anders. Daar gonst het van briljante en hartstochte lijke vondsten en impulsen. De sonate was gecomponeerd voor de cellospelende toen malige koning van Pruisen. KEES VERHOEF waarlijk toevertrouwd. Waar het cembaal twee stemmen voerde, speelde het duo feitelijk trio. Annie Blankenstein nam solo en suite van Couperin (die septième ordre): karaktertekeningen, die soms het rechtstreeks personifië ren raken. Maar het overtreffen- den met name als verbluffende vindingskracht gaf de soliste in Bach's Partita in h (BWV 831?). Groots is wat daar in de buiten verhouding tredende Ouverture staat. Aan de opvolgende dans groep voegde Bach nog als galan terie na de Gigue een "Echo" toe. Buiten het vak is nauwelijks te vermoeden hoeveel interpreta tieproblemen zo'n weinig ge- ruchtbarende cembaalvertolking scheppen kan. De speelster overmeestert het volkomen. Die "Echo"-galanterie gaf proef- bewijs van wat het bespeelde tweemanualen-apparaat, met verschillende series snaren en luitregister in de klanklagen toe laat. Adriaan Blankenstein voormalig organist der Pieters kerk, bouwde dit apparaat als kopie van een Frans model uit 1728. Wie er over denkt: Blanken stein woont in Hardenberg. KEES VERHOEF Leidse bioscopen CAMERA: "Girlfriends", da. 7.00 en 9.15, a.l. Kindermatinee: "Winnetou keert terug", za. en woe. 2.30, zo. 2.00 uur, a.l. Nachtvoorstelling: "Last tango in Pa ris", vr. en za. 23.30 uur, 16 jaar. LIDO I: "Silent partner", da. 2.30,7.00 en 9.15, zo. 2.30,4.45,7.00 en 9.15 uur, 16 jaar. LIDO 2: "Live and let die", da. 2.30, 7.00 en 9.15, zo. 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur, 12 jaar. LIDO 3: "Een vrouw als Eva", da. 7.00 en 9.15 uur, ma. di. do. en vr. 14.30 uur, 16 jaar. Kindermatinee: "Tom and Jerry" za. en 2.30, 2.30 en 4.45 t STUDIO: "Interiors", da. 7.00 Kindermatinee: "Bambi", za. zo. en v 2.30 uur, zo. ook om 4.45 uur. TRLANON: "It lives again", da., beh, zo. en woe. 2.30, da. 7.00 en 9.15 uur Kindermatinee: "Superman", za. 2.30 t 2.00 e Stephan. Bakkersteeg 18. Tentoonstelling Fer Hakkaart - schil derijen. tekeningen en etsen. Geopend alerie LAK, Levendaal 150 en Acade- Kindermatinee: "Pietje Bell liegebouw, Rapenburg 73. Tentoon- :elling Jorge Flores Navea - tekeningen Ongevallendienst -ziekenhuizen Leiden Jngevallendienst elke dag Academisch^ Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00' uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- 9.15 Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 u (alleen voor de echtgenoot) v; 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 ui Babyshow en avondbezoek. Kinderafdeling: dag. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders en grootouders). Dag. van 14.30-14 45 uur en van 18.30-18.45 uur. zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). REX. "De Pornoboerderij", da. 2.30.7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00,5.00,7.00 en 9.15 uur, Nachtvoorstelling: "Supervixens", vr. en za. 11.30 uur, 16 jaar. Bioscopen Alphen EURO 1: "Superman", da. 1.30, 6.30 en 9.15 uur, zo. 1.15 4.00, 6.30 en 9.15 uur, a.l. Nachtvoorstelling: "The eiger sanction", za. 0.15 uur, 16 jaar. EURO 2: "Orca the killer", da. 1.45, 6.45, 9.15 uur. zo. 1.45,4.15,6.45 en 9.15 uur, za. 0.15 uur, 12 jaar. EURO 3: "Dr. Zjivago", da. 1.30 en 8.00 Nachtvoorstelling: "Topaz", za. 0.15 uur, EURO 4: "Beuk, broeder, beuk", da. 2.00,7.00 en 9.30 uur, zo. 4.30,7.00 en 9.30 2.00 c Nachtvoorstelling: "Erotisch vuur"', za. 0.15 uur, 16 jaar. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Convooi van de angst", vr. 7.00 en 9.15 uur. zo. 4.00, 6.15, 7.00 en 9.15 uur, ma. en woe. 8.00 uur, 16 jaar. "Peter en de vliegende 2.15 t 2.15 i 4.00 i 2.00 <MadCYlieuats- 2 april 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Sedert eenigen tijd werden er bij de politie te Brussel talrijke klachten ingediend X>ver dief stallen, door twee vrouwen ten nadeele van kleine meisjes ge pleegd. De twee spraken op straat de kinderen aan die pak ken droegen, gaven hun eenige lekkernijen of geld en verzoch ten hun eene boodschap te doen terwijl zij het pak zouden bewa ren. De meisjes die dit voorstel aannamen vonden, zooals men denken kan, de twee vrouwen niet meer terug: die waren met de pakken verdwenen. De twee dieveggen zijn thans aange houden op het oogenblik, dat zij een nieuw slachtoffer gemaakt hadden. De dames zijn 24 en 22 jaren oud. Beiden maakten deel uit van de "bende derfluweelen vesten", die onlangs door de po litie is opgerold.Toen de jongste bekentenissen aflegde, wierp haar medeplichtige, die den merkwaardigen bijnaam Abd- el-Kader draagt, zich op haar, bracht haar verscheidene beten toe en dreigde haar te vermoor den als zij verder nog iets zou bekennen. - Een aantal voorstanders van de afschaffing der slavernij heeft te Madrid een feestmaal gehoudenwaarop verscheidene toosten met het oog op het doel der vereeniging werden uitge bracht. Men is voornemens eene reorganisatie te bewerken van de grondslagen der vereeniging tot afschaffing van den slaven handel, ten einde dien in al de Spaansche koloniën te doen verdwijnen. Vijftig jaar geleden: -Over geheel midden-Europa is het weer koud geworden: in vele streken daalde de temperatuur onder nul. Zwitserland en de Oostenrijksche hoofdstad Wee- nen kregen veel sneeuw, ge paard met storm en in Weenen zelfs met onweer. -Uit Grenoble wordt gemeld, dat, tijdens een bergtocht van een vrij groot gezelschap naar de Etendard. een 30-jarige kan toorbediende uit Lyon in een af grond is gestort. Hij was echter met een touw aan eenige andere leden van het gezelschap ver bonden, zoodat men er, zij het met moeite, in slaagde hem langzaam omhoog te trekken. Toen hij bijna den beganen grond had bereikt, knapte het touw en viel de ongelukkige twintig meter naar beneden, zoodat hij onmiddellijk dood was. A AU? lAfeF-ZLOBURCtEZ. Z^OLLEA) UULC/IE AUE^AAU HARD ftOETEAJ lOM TB. 2-O^EAJ PAT" PE HAATSC+YAPP^ BLIjFF l/ÖORUir<£AAAJ <5P DE HOBBELDE r v AJAAR PtE TCCRDHST IK CjA Mooi BCf EEAJ AA/DEkE V/EREA) IC, /A)^ ISoed gevecht, ctee keer... vol actie... de Jjongens 2yn even t>rr~\ e.rvinrv»nri 1 FRED BASSET De avonturen van Jommeke ZIGEUNERHAM Snipper een ui en snijd 100 gr ontbijtspek en 6 rauwe aardappelen in kleine dobbelsteentjes. Snijd 2 rode en 2 groene paprika's in smalle reepjes en verwijder pitjes. Snijd 4 gepelde tomaten in vieren en 400 gr gekookte ham in gro te dobbelstenen. Snip per een teentje knoflook ragfijn Halveer 200 gr champignons. Fruit te zamen ui, spek en aard appel even aan in 5 eet lepels hete olie. Voeg dan paprika, tomaal, knoflook en champig nons toe en giet er 2 kopjes heet water bij. Laat het mengsel een kwartier stoven en voeg dan champignons toe en ham en 2 theelepels pa prikapoeder en vrijwel geen zout als het spek erg hartig is. Verder royaal versgemalen pe per. Laat het gerecht nog een kwartier sudde- Het waren de WAT?' Dag lieveling Zachte landing! We hebben ons weer laten foppenEn de neushoorn za.t natuurlijk in hun gereedschapskist Maar ik heb hun L telefoonnummer! Schrijf het op voor ik het vergeet?3 2291 J WINA BORN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23