Blom weet nu waar hij staat GROTE SURPRISE AVANTI ORCA/NEREUS WINNAAR VAN ROEI-PROLOOG Dure misser Hen Devilee in slotfase MAANDAG 2 APRIL 1979 SPORT SPORT AMSTERDAM - Men neme vier tech nisch hoog-geschoolse lichte roeiers en men voege vier sterke, iets minder technische, begaafde zware roeiers daar aan toe, zie daar het recept voor het winnen van de Heineken-roei-vier- kamp, de opening van het roeiseizoen. De combinatie van de lichte WK-vier (Paulssen, Helsloot, Apeldoorn, Van Berkel) met vier zware derdejaars roeiers uit de Orca-senior-acht (die vo rig jaar zo sterk voor de dag kwam) le verde een indrukwekkende Orca/Ne- reus-ploeg op. Dit Utrechts/Amster damse monsterverbond moest zater dag alleen op de kortste afstand (250 meter) haar meerdere erkennen in de puur zware acht van Nereus (met slag Helder en verder o.a. Boeschoten en Stegeman). De half-zware combi toon de zich echter superieur op de 2500 en 5000 meter. In beide gevallen sneuvel de het baanrecord; op de langste af stand gingen Paulssen c.s. zelfs 10 se conden harder dan de acht van Nereus in 1976 gegaan was. In dit geheel viel de zogenaamde "lichte TAC-acht", voor een groot deel gevuld met zilveren WK-roeiers. een tikkeltje tegen. Deze combi, die te zwaar was om in het lichte veld te mogen starten, roeide driemaal naar de derde plaats, op eerbiedige afstand van winnaar Or- ca/Nereus. Vermoedelijk is het nog te vroeg in het seizoen voor deze combi natie van roeiers uit vier verschillende verenigingen; want geregeld samen trainen is nog nauwelijks mogelijk ge weest voor slag Van der Kwast en zijn maatjes. Nu deze ploeg "uitgewogen" werd, kon de acht van Orca in de lichte divisie winnen. De 250 meter in deze klasse leverde een Leidse zege op: de ouderejaars-acht van Asopos de Vliet flitste over de baan in een tijd die in de zware klasse zeker niet misstaan had. Deze Asopos-ploeg belandde in het eindklassement van de lichte ploegen op de derde plaats. De Leidse vereniging kan trouwens re delijk tevreden zijn over haar presta ties van dit weekeinde op de Amstel. In combinatie met Njord werd nóg een sprint-overwinning geboekt in de lich te nieuwelingenklasse, terwijl de eer stejaars lichte acht heel keurig tweede werd. Bovendien heersten de Asopos- dames in de beginnelingen-acht. De eerste twee plaatsen waren hier voor de vinnig varende Leidenaars. Tenslotte won de Asopos-dames dubbelvier met miniem verschil de 5 km. De tamelijk grote roei-ervaring van de dames Krol, Buys, De Lange en Van Aller zette dui delijk zoden aan de dijk. Bij de dames had Nereus een zeer ver standige zet gepleegd door niet alle sterren in één boot te zetten. Nu kregen een aantal jongeren ook een kans om aan de top te ruiken, doordat Joke Dierdorp, Liesbeth Vosmaer en Karin Abma (toch!) gekoppeld werden aan een vijftal sub-toppers. In de andere dames-topploeg, subliem voorgeslagen door de frêle Marleen Brummelkamp, zat de WK-vier niet o.a. een paar meisjes van de "be schermde" dubbelvier. Deze combi won uiteindelijk het damesklassement met grote voorsprong, hoewel de winst én het baanrecord op de 250 meter voor de Dierdorp-combi was. De belangstelling voor deze eerste wed strijden van het nieuwe seizoen was wat minder groot dan in voorgaande jaren, zowel qua inschrijvingen als qua publiek, dat trouwens min of meer vakkundig geïnformeerd door Barend Servet. Het lagere aantal inschrijvin gen werd geweten aan de korte voorbe reidingsperiode, veroorzaakt door de lange winter. De organisatie had hier om de 750 meter al van het programma geschrapt; niettemin durfden een aan tal ploegen de confrontatie toch nog niet aan. Ook de zware toproeiers lieten, voor zover ze nog bestaan, verstek gaan. Niet vanwege wedstrijd-angst, maar omdat het belang van de zware top duidelijk niet bij het varen in de acht ligt. Daardoor ontbraken o.a. Bosman en Vos (nieuwe combinatie). Volgend weekeinde wordt het achten-spekata- kel op de Amstel voortgezet met Head of the River. KEES DE RUIJTER LEIDEN - Parker Leiden lijkt helemaal klaar voor de nacompetitie die nu definitief volgende week zondag van start gaat. In de Groenoordhal en met als tegenstander NN Donar. Waarmee een eind is gekomen aan de stroom van geruchten, die spraken overeen beslissingsduel tussen Rot terdam en Groningen en over een nacompetitie die reeds woensdag in Groningen een aanvang zou nemen. Hetgeen allemaal niet waar bleek. Leiden houdt vast aan zijn tnuisvoor- deel en Donar moet dus eerst maar hierheen komen. Om aan te treden tegen een van zelfvertrouwen blakend Leiden dat zaterdag korte metten maakte met Punch: 109-80. Met als trieste bijkomstigheid dat de grote rivaal van weleer (Punch was vorig jaar nog finalist in de strijd om de landstitel) door deze nederlaag gedwongen wordt een beslissingswed strijd te spelen tegen Dordrecht om uit te maken wie er samen met Amstelveen moet degraderen. Woensdag in De Enk valt mogelijk het doek r de i roemruchte Delftse club. Leiden kende zaterdag geen genade met de voormalige studeritenploeg die dooreen paar tegenslagen met verschillende sponsors gedevalueerd is van een serieuze titelpretendent tot een regelrechte degradatiekandi daat. Nog steeds telt het team roemruchte namen als Rudv Jackson. Bill Taylor en Pietervan Tuvl. maarniet langer is het de flonkerende eenheid die vorig seizoen bijvoorbeeld torenhoge favoriet EBBC Den Bosch beentje lichtte in de eerste ronde van de nacompetitie. De problemen zijn bekend: Punch heeft geen geld. kan de basis niet verbreden, kan eigenlijk zijn buitenlanders maar nauwelijks te eten geven. En op mede lijden van de grote aartsrivaal kon Punch zaterdag eenvoudigweg niet rekenen. De toch al zo geplaagde Delftenaren, die het ook nog moesten doen zonder de geschorste Toon van Helfteren. hadden de pech aan te moeten treden tegen een op volle toeren draaiend Leiden. Juist in ver band met de nacompetitie wilde Hennie Blom nu wel eens zien waar hij stond. Welnu, hij had een beste bui na afloop. Interimcoach Toon van Helfteren keek daarentegen heel somber. Van zijn ploeg was namelijk geen spaander heel gebleven in de hardloop- partij die Blom zijn spelers had voorgeschreven. Bovendien kreeg de uit slechts zes man bestaande formatie van de Delftenaar geen centimeter ruimte om zelf wat initiatief te ontplooien, want de Leidse verdediging was ongelooflijk strak van opzet. Het bewijs daarvoor: na achttien minu ten spelen moest Punch het dertigste punt nog maken. Leiden zelf was de vijftig reeds gepasseerd. Bij rust stond het 56-33 Het zéér gemotiveerde Leiden, dat er alles aan deed om het publiek het bewijs te leveren volledig klaar te zijn voor het grote werk. hield na rust niet in. maar stoomde op volle kracht verder. Blom wisselde erg veel om het tempo hoog te houden en de verdediging alert en omdat iedereeen bijzonder geïnspireerd werkte lukte er weer veel. Plaat schoot alles raak, Collins speelde voor het team (Taylor kreeg dus geen kans), Woudstra (die nu zeker nog een jaar blijft) liep hard. Bruinsma zat overal bovenop, Washington excelleerde zeer spectaculair onder de basket. Van Rooden zat Jackson goed dwars en ook Kip, Paulides en Cornelissen hadden controle. Kortom: Leiden is in vorm, hetgeen nog eens nadrukkelijk werd bewezen door het zelfvertrouwen dat John Washington en Arthur Collins uitstraalden bij hun poging harder te dunken dan mogelijk was. Bij de stand 100-69 vond Blom dat hij alles gezien had wat hij wilde zien en trok hij tevreden enkele azen terug. Mitchell Plaat, die tegenstrever Jan Sikking tot een figurant had gedegradeerd, mocht onder applaus naar de bank komen waar inmiddels Hans van Rooden (met 5 P's. maar in de wetenschap dat hij erg goed had gespeeld) al vertoefde. John Washing ton stapte even later onder gejuich ook terug, maar de rest ging gewoon verder. De produktie stokte niet. alleen kregen nu Van Tuvl en Zeilstra de gelegenheid toch nog wat punten bijeen te sprokkelen Jackson tenslotte nam op een waardige manier afscheid van de Neder landse competitie door in de laatste seconden nog keihard te dunken. Ongeacht het resultaat van het allesbeslissende duel tegen Dordrecht is het niet waarschijnlijk dat deze voortreffelijke Amerikaan straks terug keert in Nederland. Waarmee een tijdperk is afgesloten. Voor Leiden evenwel moet het nog allemaal beginnen AD VAN KAAM ri Van Rooden 13. Winst voor de Trotters LEIDEN - Nijssen Trotters heeft weer een afgetekende overwin ning behaald. Ditmaal was de gradatiekandidaat Argus het slachtoffer. Met de rust was het in feite al bekeken (28-62). Om dat de collectiviteit in de twee de periode ver te zoeken was werd de voorsprong niet verder uitgebouwd. Einduitslag: 67-100. Luba boekte een 76-81 zege tegen De Dunckers uit. De spelers van Wim Petrici namen van het be gin af aan het heft in handen en stonden dat ook niet meer af. De jeugd van Luba werd overigens door een 70-82 overwinning op Ros/Forcial kampioen in de hoogste landelijke klasse voor de junioren. Het rolstoelteam van De Sleutels leed opnieuw een nederlaag. Te gen ISA werd het 32-29. De gas ten hielden in de slotfase drie minuten balbezit. Het mocht Hazerswoudse dames in halve finale Europa Cup III PRAAG - In tie Tsjechische hoofdstad Praag heeft het damesteam van de Ha zerswoudse tafelten nisclub Avanti zater dagmiddag voor een ge weldige surprise gezorgd door het gerenommeerde Spartak Praag uit de Jaarbeursstedenbeker te elimineren. Geheel tegen de verwachting in zege vierde Avanti na een vermoeiende reis met royale cijfers (5-2), waar door een plaats bij de laatste vier werd bereikt. Hoewel de Tsjechen door het ont breken van de zieke derde speel ster Manova rekening hadden gehouden met sterke tegenstand van de Hollandse dames, kwam de nederlaag toch hard aan. Spar- tak-trainer Ludvik Vijhnanovs- ky, de voormalige Europese kampioen in het dubbelspel met Stipek: "Van Avanti kenden we alleen Bettine Vnesekoop, zoals bekend een erg goede speelster. Maar toch dachten we door de in breng van onze sterkste dames (Smidova en Veithova. red.) door te kunnen stoten naar de halve finales. We hadden zelfs al zitten rekenen en gehoopt om daarna via Boedapest SE de finale :n Barcelona te kunnen bereiken. Ik moet zeggen dat we Avanti. en met name Kooter, onderschat hebben" Die onderschatting werd het beste geïllustreerd door Lida Smidova. genoteerd als vijfde speelster van 21-10 in de eerste game. De Ha zerswoudse leek in die belangrij ke partij simpel teruggewezen te worden, doch dat pakte anders uit. Was Brigitte Kooter tot dan weinig gelukkig met haar Chi nees aandoende serve - haar sterkste wapen - van Smidova kreeg zij de kans zich te herstel len. Het antwoord van de plotse ling wel sterk serverende Kooter stelde Smidova toen voor zoveel problemen, dat zij de resterende games (18-21. 17-21) moest af staan. Avanti kon zich toen gaan opma ken voor de glorieuze finale, aan gezien Brigitte Kooter op dat moment gedaan had wat van haar verlangd moest worden: twemaal winnen. Bettine Vriesekoop zorgde inderdaad voorde rest. De voormalige Europese jeugdkam pioene werkte zich vervolgens geroutineerd langs de tactisch sterke, doch nog onervaren en minder vaste invalster Jitka Svarcova: 17-21, ekende Brigitte Kooter haar land. Haar nederlaag tegen de goed acterende Brigitte Koot er was - in de vierde ronde al - opzienbarend en in feite door slaggevend. Want Avanti bereik te toen een ongedachte 3-1 voor sprong met de wetenschap dat topspeelster Bettine Vnesekoop nog tweemaal in het strijdperk moest treden en voor de reste rende twee punten zou kunnen zorgdragen. Aanvankelijk lag die doorbraak voor Avanti nog niet binnen het gezichtsveld, want Smidova opende tegen Kooter vorstelijk: r—21Daarna ongemeen zevende en op revanche boeiende en fr slotpartij al' net beluste Smidova' 16-21, 19-21 Glunderend namen Bettine Vrie sekoop c. s. de felicitaties van de Tsjechische dames in ontvangst. Stil was en bleef het in de sport zaal. grenzend aan het fameuze ïjshockeystadion in Praag. De kille ambiance rond het EC-tref- fen - slechts een handjevol toe schouwers hadden zich de moei te getroost om de kwartfinale- strijd te volgen - had zeker niet in hel nadeel van Avanii gewerkt. Jan van Wetten, invaller-coach voor de thuisgebleven Gerard Bakker, beaamde dat: "Ik had me deze wedstrijd heel anders voor gesteld en zeker niet verwacht dat er zo weinig mensen zouden zijn. Spartak is voor ons toch een ploeg om tegen op te zien. De sfeer hier was nu een voordeel voor ons. We konden ons lekker oppeppen en hoefden geen reke ning van een enthousiast publiek te houden". Spartak. dat als typische vertegen woordiger van de sterke Oostbloklanden in Europa een grote naam heeft opgebouwd, miste die steum volgens clubpre sident Orlowsky noodgedwon gen. "We hebben daar een beetje pecht mee gehad. Normaal spe len we op woensdag en dan kun nen we rekenen op zo'n twee honderd toeschouwers. Boven dien moest vandaag - en dat ge beurt in Tsjechoslowakije zes keer per jaar - iedereen op zater dag werken". Spartak had dan ook maar. zondei Avanti daarvan te verwittigen, het duel twee uur vervroegd, 's Morgens rond negen uur arri veerde deHazerswoudse forma tie na een zestien uui durende treinreis zeer vermoeid in Praag. Tijd voor herstel was er nauwe lijks. want na een lichte training moest er 's middags om vier uur al gespeeid worden. Jan van Wet ten zag het toen allemaal nogal somber in. "Toen we hoorden dat de wedstrijd niet om zes maar om vier uur zou beginnen, hebben we besloten om maarniet meerte gaan rusten. In de trein was er ook al niets van slapen terecht gekomen en als je dan een uurtje onder zeil gaat. wordt je daar al leen maar lusteloos van. Ik geloof dat je dan beter met die energie verspilling. waar je al in zit, door kunt gaan". Vermoeid of niet. Brigitte Kooter opende, zij het fortuinlijk, met winst tegen de pas veertienjarige, maar veelbelovende Jitka Svar cova: 21-23 en 19-21. Het gaf Avanti zelfvertrouwen. Debutan te Monique Kooter, redelijk goed spelend, kon de bouwstenen voor een 2-0 voorsprong in haar partij tegen Smidova niet vinden (21-12. 21-16). maar dat viel van haar ook niet te verwachten. Ook tegen Veithova moest zij het on derspit (21-7, 25-23) delven. Bet tine Vriesekoop klopte in de der de ronde Veithova (17-21. 16-21). waarna Kooter aan die beslissen de 3-1 voorsprong mocht gaan werken Avanti in de halve tinaie. die daar aan had durven denken Wie de volgende tegenstander zal gaan worden is (nog) niet bekend Wel wie zich met Avanti onder de laatste vier geschaard hebben: Boedapest SE (Hongarije), Spar tak Zagreb (Joegoslavië) en TTV Kleve (Duitsland). Een van deze drie zal Avanii, vermoedelijk in juli ontmoeten. De finale wordt waarschijnlijk eind augustus in Barcelona gespeeld. Als het aan Bettine Vriesekoop ligt, mag het lot Kleve als ko mende opponent aanwijzen. "Het is natuurlijk prettig dat we Spartak Praag hebben geklopt", aldus de Nederlandse kampioe ne, "maar dat betekent niet dat we nu van Boedapest, waar we in de twee voorgaande jaren in de eerste ronde verloren, of Za greb kunnen winnen. Ik geloof dat we alleen tegen Kleve, met Hendriksen en Kneip, een kans hebben de finale te halen". WIM VAN WANROOY LEIDEN - De start van de veld- korlbalcompetitie is dan ein delijk in alle hevigheid losge barsten. Alhoewel dit week end reeds het 3e officiële competitieprogramma afge werkt moest worden, stonden vele teams pas voor het eerst weer tussen de lijnen. Van de Leidse „top"teams behaalden alleen Fides Pacta (8-8 tegen Oost-Arnhem), Pernix (winst op Meervogels) en Ons Eiland (winst op GKV) een bevredi gend resultaat. Over- gangsklasser De Danaïden zag geen kans tegen koploper Deto een punt binnen te halen alhoewel die mogelijkheid er dik in zat. De koplopers van IB en 1G lieten een lelijke steek vallen. Zuiderkwartier verloor van Merwic (8-9) en TOP van Altius. In de Eerste klasse B komt het verlies van TOP de spanning ten goede. In IC veranderde de neder laag van Zuiderkwartier niets. Achtervolger De Alge mene kwam in Delft ook niet tot winst. De Danaïden - DETO 8-9 (5-3). Het tegen degradatie vech tende De Danaïden kwam in de eerste helft tot bijzonder goed korfbal. Tegenstander Deto werd vanaf het begin fu rieus aangepakt en dat resul teerde in boeiend aanvals- spel, waar Deto de handen aan vol had. De Eindhovena- ren kwamen zelfs zo in de verdrukking, dat De Danaï den na 30 minuten spelen een verdiende 4-1 voorsprong kon creëren. Ondanks de tussen- sprint van Deto (4-3) leek De Danaïden de tweede helft met een ruime voorsprong te kunnen starten (5-3). Binnen een kwartier hadden de zui derlingen echter de achter stand omgezet in een voor sprong 5-6. De Danaïden leek aangeslagen maar zag toch kans tot het einde toe Deto bij te blijven. In de allerlaatste minuut kregen de scholieren zelfs nog een strafworp. Hen nie Devilee miste echter deze mogelijkheid. Doelpunten: Trudy Nap 2x, Cees Christiaanse 2x, Simon Boot, Bob Schrama 2x en Bea v.d. Meel. oost-Arnhem - Fides Pacta 8-8 (7-3). Het siert de ploeg van trainer-coach Hans van Zon neveld, dat het de hopeloos lijkende achterstand in de tweede helft volledig heeft weten weg te werken. In de eerste helft was er eigenlijk van krachtsverschil weinig sprake, alleen het schot van de Oost-Arnhem spelers was iets beter verzorgd. Via 1-0 en 2-2 kwamen de Leidenaars halverwege de eerste helft op een 4-2 achterstand, die nog wel door Dik Onderwater werd gereduceerd tot 4-3, maar de ruststand liet aan duidelijkheid niets te wensen over. In de tweede helft kwam Oost-Arnhem door conditie gebrek in de moeilijkheden. Fides Pacta kwam door twee strafworpen van Wim Piket op 7-5, terwijl Hennie Piket, Diet Rijsbergen en Daan Car- ree er voor zorgden dat ten minste nog één punt mee naar Leiden ging. In de tweede helft werd Nico Pikaar nog vervangen door Robin Som- meling, die op een prima de buut kan terug zien. In de Eerste klasse B verloor TOP zeer verrassend met 7-6 van degradiekandidaat Al tius. Door deze nederlaag lijkt de spanning aan de top weer volledig terug. De Sassen- heimers bezitten nog wel steeds een riante voorsprong, maar het treffen van a.s. za terdag tegen Ons Eiland dat uit de onderste middenmoot is komen opdagen, kan die positie danig aan het wanke len brengen. Ons Eiland - GKV 8-6 (3-3). Te vreden stelde coach Piet Weerheim vast dat zijn ploeg uit de tot nu toe gespeelde wedstrijden na de microcom petitie reeds de volle buit had weten binnen te halen. Ook GKV werd aan de zegekar ge bonden van de op dit ogenblik in goede vorm ver kerende Brahmslaanbewo- ners. In de eerste helft wogen beide ploegen goed tegen el kaar op. Wim Nijenhuis, Jan van Klalkeren en Rob Has- selbach zorgden er voor dat Ons Eiland bij rust met een 3-3 gelijke stand aan de twee de helft kon starten. In die tweede periode zette Ons Ei land definitief door. GKV werd door het niet aflatende tempo-spel op de knieën ge dwongen. Via 4-4 en 6-4 fi nishten de Leidenaars op 8-6. Overige treffers: Barry van Duin 2x, Olag Soedan, Rob Hazzelbach en Jan van Klal keren. Meervogels - Pernix 4-5 (2-2). Een hardwerkend Pernix heeft in de tweede helft toch nog kans gezien een verdien de overwinning in de wacht te slepen. In de eerste helft ont sierden vele plaatsfouten de wedstrijd en omdat ook het aanvalsspel niet van een be hoorlijk peil was ontstond er een saaie wedstrijd. In de tweede helft kwam Pernix te gen de veldverhouding in op een 4-2 achterstand, maar door de betere conditie ein digde Pernix toch verdiend op 4-5. Doelpunten: Kees Hortensius 2x, Janko Breed- veld, Carla v.d. Vegte en Alice Tielemans. Zuiderkwartier - Merwic 8-9 (3-5). Een mat spelend Zui derkwartier heeft gedurende een groot gedeelte van de wedstrijd niet kunnen waar maken dat volgend jaar in de Promotieklasse moet worden aangetreden. Vooral in het begin hield Merwic Zuider kwartier in zijn greep. Pas diep in de tweede helft kwam Zuiderkwartier naast Merwic (7-7) in de spannende slotfase, die de Leidenaars met 8-7 in gingen, kwam Merwic toch nog op winst. Doelpunten: Jim van Daim 2x, Rens Renze 2x, Joep van Dam, Dirk Jan de Kreek, Betty Stouten en Christa Metselaar. DKC - De Algemene 10-9 (6-2). In de eerste helft had coach Bart Lambooy te maken met een ploeg, die weinig geïnspi reerd speelde. Dit resulteerde dan ook in een verdiende 6-2 achterstand bij rust. Na de rust werd er bij Algemene uit een ander vaatje getapt. Langzaam liepen de Leide naars in op DKV, maar op het voor de Delftenaren kritieke moment 8-6 vielen aan Delft- se zijde nog twee doelpunten. Deze marge bleek voor de Al gemene net te veel. Invalster Ineke Harland (uitstekend debuut met twee treffers) Wim Iterson en Wim van Vliet kwamen nog wel tot scoren, maar de machine stopte bij 10-9. Fiks - Harga 7-9 (4-5). Een on nodige nederlaag van de Oegstgeestenaren, die in de 70ste minuut nog een 7-5 voorsprong bezaten. Het mis sen van drie strafworpen in de nog resterende 20 minuten kwam fiks duur te staan: Doelpunten: Agda Mulder, Robert v.d. Kraan, Dirk Jan Elzenga 2x, Marjan den Hol lander, Herma Tobé en Mar tin Huizing. Crescendo - ELKV 9-4 (4-2). Ondanks de vele plaatsfouten heeft Crescendo toch nog een gemakkelijke overwinning behaald op het zwakke ELKV. Concitioneel waren de Leidenaars erg sterk. Doelpunten: Piet Lamie 2x, Louis Kok 2x, John Huigsloot 2x, Gabrielle Kok, Joke Geij- er en Marlies Brouwer. Derde Klassers Warmond wil nog niet wanhopen. De over winning (8-6) op Olympia boezemt de ploeg toch weer wat meer vertrouwen in. Nog één overwinning en de aan sluiting is gemaakt. Ook KNS kwam tegen koploper Eureka sterk te voorschijn (6-4). Bij rust was het nog gelijk 3-3, maar een betere tweede helft bleek doorslaggevend. Voor Warmond scoorden Jan van Leeuwen 2x, Gerrit van Reijn 2x, Renee de Louw 2x, Heieen Bergman, Johan van Amersfoort. Voor KNS scoorden: Sandra Steenbergen, Renee Kooien 3x, Henk Roedoe. Herleen v.d. Nap en Peter Zitman. GERT GKESSIE Rudy Jackson (13) komt hoger dan Jimmy Woudstra (11). Sid Bruinsma en Jan Sikking (7)

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19